PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Reflü hakkında | Yardım ve bilgi.

canimrecepcim
20-12-2013, 08:50
Herkese selam olsun önce ;
Böyle illet bir hastalığa sahibim.Hatta hastalık olduğu bilmeden gelip geçicidir diyerek 4 sene geçirdim.Neyse asıl sorum şu bu yanma hissi bazen adamı delirtecek seviyeye ulaşıyor.Buna çare olacak ilaç alternatifi bir çözümü olan var mı ?Çünkü ilacın ciddi yan etkileri var uzun vadede o yüzden ilaçtan mümkün olduğunca kaçınıyorum.

Bu illet hastalığı bilen yaşayan tecrübelerini paylaşırsa şahsım adına çok faydalı olur.Şimdiden teşekkürler .

ersandeniz
20-12-2013, 08:58
Ben ilaç olarak sadece Gaviscon şurup kullanıyorum, rahatlatıyor,
Hani derler ya kendinizin doktoru olacaksınız, belli yiyecekler özellikle tetikler reflüyü ve herkeste farklıdır. Öncelikle onları tespit edeceksiniz. Özellikle, acı,yağlı yiyecekler, kahve, çikolata baş şüphelidir. Birçok sevdiğim yiyecekten uzaklaşmak zorunda kaldım..
Hiç bir zaman tıka basa yemeyeceksiniz, yatmadan önce yemek yemek de yasak. Aç da gezmeyeceksiniz, acıktığınızda mutlaka atıştıracak mideyi tutacak birşeyler olacak yanınızda; leblebi vs. gibi..
Yukarıda yazdıklarım %70-80 oranında azalttı bende şikayetleri, olduğu zamanda Gaviscon içiyorum.
Aslında en önemlisi stresten uzak durmak ama onu bu hayat düzeninde yapmak imkansız olduğu için yazmıyorum, ben özelden kamuya geçerek biraz olsun azalttım stresimi..
Size ilaç olarak ne verdiler?

punto_multijet
20-12-2013, 09:01
surekli ilaç olarak dr ada danışman ile nexium kullanabilirsin. bende ileri derecede vardı. mide fıtığına bağlı olarak gelişen. yıllarca çektim öyle böyle değil en son ayaktayken bile bitiyordum resmen. cebimde onlarca adetle renie ile çıkıyordum dışarı. ameliyat oldum 1 sene rahat ettim ancak sonrasında tekrarladı. gerçi tekrarlamasında hatam var. kahve çikolata agır yemekler cola portakal vb yiyeceklerden uzak durman lazım aslında bu liste inanılmaz uzun. şimdiden geçmiş olsun sana.

eğer yapabilirsen yemek ile ilgili olarak yaşam tarzını düzenlersen inanılmaz rahat edersin. yemek saatlerinden ne yiyeceğine kadar. genelde drların önerdiği 6 öğün az az yemek yemek. yatmadan min 3-4 saat öncesinde yemeğini yemiş olman lazım falan filan

noVankel
20-12-2013, 09:01
yatmadan yemek yememeli..aç kalmamak ve sigarayı bırakmak...ben bıraktığımdan beri nescafe denilen pislik haricinde hiçbirşey pek etkilemedi...he çok sıkıntı çıkardığında da gaviscon güzel marka şurubuda tabletide iyi..
ersandeniz'in dediği gibi stres cidden büyük faktör..kurtulmanın yolunuda bilmiyorum...

canimrecepcim
20-12-2013, 09:02
Aslında süt anında kesiyor bir süre idare ediyor.Her sabah 1 litre süt içiyorum bu yüzden bu da daha farklı sorunlar yaratıyor.ders ortasında wc koşmak gibi afedersin.

Kolayı da sık içmiyorum ama içtiğim zaman da maşallahım var.Sigaradan endişe duyuyorum en çok bazen sigara içince bile azıttığı oluyor.

İlaç olarak hepsini denedim.Lansor falan hikaye.En kralı Rabelis saniyede kesiyor ama işte yan etkileri ürkütüyor.Bu arada sizin dediğiniz şurubu hiç denemedim.Tavsiye eder misiniz ?

noVankel
20-12-2013, 09:05
süt protein'ini her vucüt sindiremez bunu unutma...aslında rahatlatır ama mideni de yorar unutma..

metin_1989
20-12-2013, 09:06
hocam bende de var aynı durum oncelıkle gecmıs olsun bende 5 6 senedır cekıyorum ılac olarak ılk sunları onereyım eger fazla yanma yoksa tacıd dıye bır hap var atıyorsun emıyorsun seker gıbı ıctıkten 10 15 dk de keser eser kalmaz ama gercekten coook sıddetlıyse gavıscon dıye surup var onu ıc max 5 dk kesıyor benı hee hayır hıc buralara kadar gelmıyeyım dersen baktın agırıyor yogurt ye sınır yapmıycaksın nescafe yı gunde 1 taneden fazla ıcmıyceksın baharatlı ısotlu cok yuksek acısı olan seylerı yemıyceksın en onemlısıde stres gercekten cok buyuk etken uzulup sınırlendıgımde hıc olmadıgı kadar cok acınısını cekıyorum tekrar gecmıs olsun

EmrGti
20-12-2013, 09:08
Ben ilaç olarak sadece Gaviscon şurup kullanıyorum, rahatlatıyor,
Hani derler ya kendinizin doktoru olacaksınız, belli yiyecekler özellikle tetikler reflüyü ve herkeste farklıdır. Öncelikle onları tespit edeceksiniz. Özellikle, acı,yağlı yiyecekler, kahve, çikolata baş şüphelidir. Birçok sevdiğim yiyecekten uzaklaşmak zorunda kaldım..
Hiç bir zaman tıka basa yemeyeceksiniz, yatmadan önce yemek yemek de yasak. Aç da gezmeyeceksiniz, acıktığınızda mutlaka atıştıracak mideyi tutacak birşeyler olacak yanınızda; leblebi vs. gibi..
Yukarıda yazdıklarım %70-80 oranında azalttı bende şikayetleri, olduğu zamanda Gaviscon içiyorum.
Aslında en önemlisi stresten uzak durmak ama onu bu hayat düzeninde yapmak imkansız olduğu için yazmıyorum, ben özelden kamuya geçerek biraz olsun azalttım stresimi..
Size ilaç olarak ne verdiler?

işte kişiden kişiye değişiyo mesela ben çok yağlı yiyorum çok aşırı acılı yiyorum ama bende çok fazla değil baktım rahatsız olucam hemen Gaviscon içiyorum daha aşağıya inerken rahatlatıyo bence o ilaçtan kullanın

ersandeniz
20-12-2013, 09:09
Aslında süt anında kesiyor bir süre idare ediyor.Her sabah 1 litre süt içiyorum bu yüzden bu da daha farklı sorunlar yaratıyor.ders ortasında wc koşmak gibi afedersin.

Kolayı da sık içmiyorum ama içtiğim zaman da maşallahım var.Sigaradan endişe duyuyorum en çok bazen sigara içince bile azıttığı oluyor.

İlaç olarak hepsini denedim.Lansor falan hikaye.En kralı Rabelis saniyede kesiyor ama işte yan etkileri ürkütüyor.Bu arada sizin dediğiniz şurubu hiç denemedim.Tavsiye eder misiniz ?
sigara coşturur reflüyü,
gaviscon, film tabakası oluşturup, yemek borusunu korumaya alır, yanma hissi oluşmaz, yemek borun tahriş olmaz, acıbadem bakırköyde gastroentroloji uzmanı bir prof. vardı, o ayrıntılı anlatmıştı bana,
doktora gitmediyseniz mutlaka bir gastroentroloji uzmanına görünün, endoskopi yapabilirler, mümkünse komple bayıltsınlar, basit ama şakası olmayan bir hastalık, çok uzun süreli reflüler, yemek borusunda kansere yol açabiliyor.

canimrecepcim
20-12-2013, 09:12
Valla çok güzel öneriler aldım.İlgi gösteren herkese teşekkürler.

Buradan çıkardığım bilgilere göre , baharatı azaltmam gerekiyor.Zaten öyle çikolata ve kahve düşkünlüğüm yok.Ama gaviscon şurubu kesinlikle bir kere denemem lazımmış.Ayırca günde fazla öğün şekli yapıp sürekli açlığı bastırmak gerekirmiş.

Kendi tecrübelerime göre söyleceğim ise kesinlikle süt.Abartmadan içildiğinde biraz rahatlatıyor.
Ayrıca günde saat başı 500ml su içmek uzun vadede iyi geliyor diye duymuştum bir ara.

ninja
20-12-2013, 09:15
Her sabah aç karına yarım çay bardağı kadar taze sıkılmış patates suyunu bekletmeden içebilirsen 15 gün iç sonrası reflü meflü kalmaz yaptım ve 2 senedir mide,bağırsak sorunum yok şükür...

Evrenoz
20-12-2013, 09:18
Gaviscon iyidir ama tedavi etmez, o an için rahatlatır. Eğer ileri derecede değilse reflü, Yediklerine ve içtiklerine dikkat edersen stabil tutabilirsin mideyi..

Geceleri kıvranarak uyandığım çoktur, özellikle ağzımın ayarını tutturamadığım zamanlarda.. Gaviscon ve hemen arkasından 1 bardak su içerim, toparlar bir kaç saniye içerisinde..

canimrecepcim
20-12-2013, 09:20
Her sabah aç karına yarım çay bardağı kadar taze sıkılmış patates suyunu bekletmeden içebilirsen 15 gün iç sonrası reflü meflü kalmaz yaptım ve 2 senedir mide,bağırsak sorunum yok şükür...

Patatesi ne ile sıkıcam abi öğrenci evinde.Fikir verebilirsen denerim.

Gaviscon iyidir ama tedavi etmez, o an için rahatlatır. Eğer ileri derecede değilse reflü, Yediklerine ve içtiklerine dikkat edersen stabil tutabilirsin mideyi..

Geceleri kıvranarak uyandığım çoktur, özellikle ağzımın ayarını tutturamadığım zamanlarda.. Gaviscon ve hemen arkasından 1 bardak su içerim, toparlar bir kaç saniye içerisinde..

Tedavisi yok gibi bir şey zaten sonrasında tekrar etmesi muhtemel genelde.

ninja
20-12-2013, 09:23
Katı meyve sıkacağı ile sıkıyorum ancak rendeleyip bir bez parçasıyla süzebilirsin sanırım !!!

canimrecepcim
20-12-2013, 09:25
Katı meyve sıkacağı ile sıkıyorum ancak rendeleyip bir bez parçasıyla süzebilirsin sanırım !!!

Çok ilgimi çekti en azından denemeye değer.Çünkü bazen miğdeyi kesip bi köşeye fırlatasım geliyor.

oğuz
20-12-2013, 09:27
benimde yanma çok oluyordu,kilo alamama ağızda kotu tat oluyordu..
dahiliye ye gittim,kan gata testı falan mikrop var denildi.helipak verdi,fena ağrı yaptı(ağrı başka ilaçla birlikte olduğu için yapmış sonra anladm) mecbur değişti ilacı doktor ama sonrasında geçti denildiği halde geçmemiş bunu anladık..
Gastroenteroloji bolumune sevk ettir kendini,dahiliye vs sevk ediyor.endoskopi yapılsın,bişey çıkmazsa kolonoskopi..
bende endoskopide bişey yok dedi ama ısrarla yanmadan şikayetçi olduğumu soyledım kolonoskopi de yapıldı ve ulser var denildi.şimdi helipak 14 gun.sonrasında mide koruyucu..
reflude vardı bende şimdi yok,kullandıgım ilaçlar ile geçti sanırım.

highpower
20-12-2013, 09:28
Arkadaşlar sigaranın mideyi bu kadar etkilediğini bırakınca anladım resmen yerlerde kıvranıyordum bulantı yanma ağrı geceleri uyku uyuyamıyordum sigarayı bıraktım ertesi gün düzeldim yüzde seksen desem abartmış olmam yediğime dikkat edersem midem yerinde yok gibi şuan ama yemek yemeyi abartırsam yağlı kızartma v.s hafif uyarıyor

canimrecepcim
20-12-2013, 09:30
Arkadaşlar sigaranın mideyi bu kadar etkilediğini bırakınca anladım resmen yerlerde kıvranıyordum bulantı yanma ağrı geceleri uyku uyuyamıyordum sigarayı bıraktım ertesi gün düzeldim yüzde seksen desem abartmış olmam yediğime dikkat edersem midem yerinde yok gibi şuan ama yemek yemeyi abartırsam yağlı kızartma v.s hafif uyarıyor

Zaten sinirli ve stresli bir insanım abi.Onun da etkisi var tabi ama sigarayı da bırakırsam bu sinir ve stres ile akıl sağlığımı nasıl korurum diye başlık açarım herhalde buraya :D

Oznsrl
20-12-2013, 09:34
bu *** yiyen hastalık bendede var heralde mide yanması oluyo bide asit gelio ağzıma bazen tesadüfi öğrenmiştim arkadaşm anltrken. bnm yanma yapınca soğuk süte çok az nescafe atıorm tat versin diye yavaş yavaş içiyorum genelde alıyor yanmayı

oğuz
20-12-2013, 09:37
süt size iyi geliyor yanmayı alıyor...bende tam tersi yanma yapıyor:)

Ers
20-12-2013, 09:39
benim tavsiyemde su. yemekten önce sonra , gün içinde düzenli olarak. tedavi etmez ama çok yardımcı olur.

Suyun da reflü ve ülser tedavisinde çok önemli olduğu söyleniyor. Bu nasıl oluyor?

Birçoğumuzun yeteri kadar su içmediği açık. Bu nedenle vücudumuz tam anlamı ile görevlerini yerine getirmiyor ve çeşitli kronik hastalıklar ortaya çıkıyor. İran asıllı ABD’de yaşayan Dr. Fereydoon Batmanghelidj (Feridun Batmangeliç) "Su: Hasta Değil, Susuzsunuz" kitabında tüm hastalıkların en önemli nedenin, vücudun susuz kalması olduğunu söylüyor. Bu bilim adamına göre yeterli su tüketimi nerdeyse bütün hastalıkların korunmasına yardımcı olabiliyor. Yeterli suyun en faydalı olduğu hastalık ise reflü ve ülserler.

Dr. Fereydoon Batmanghelidj

Dr. Fereydoon Batmanghelidj’in hikayesi çok ilginç. Batmanghelidj İran İslam Devrimi sırasında 1979 yılında idamla yargılanmak üzere hapiste yatıyor. Hapishanedeki ilk günlerinde şiddetli kıvrandırıcı ülser ağrısı olan bir mahkûma hapishanenin revirinde hiç ilaç olmadığı için iki bardak su veriyor. Ağrı 8 dakika içinde geçiyor.

Daha sonra hastası 3 saatte bir 500 ml (1 küçük pet şişe ya da 2 büyük su bardağı) su içmeye devam ediyor. Akut dönem geçtikten sonra hastaya yemekten yarım saat önce 250ml yemekten 2.5 saat sonra 250ml ve aralarda istediği kadar su içmesini öneriyor. Hasta yıllarca mide ağrısı çekmiyor.

Batmanghelidj ilk hastadan sonra hapisten çıktığı 1982 yılına kadar 3000’den fazla ülserli mahkûmu sadece suyla tedavi ediyor. Hapse girdiğinden bir yıl sonra ilk duruşmaya çıktığında hâkime insan sağlığı için çok önemli bir buluş yaptığını, yaptığı bu buluşun İran ve Batı tıp dergilerinde yayınlanması için bir makale yazdığını söylüyor. İdam edilmeden önce bu yazıyı kendisine teslim etmek istiyor. Hâkim duygulanıyor ve cezasını 3 yıla indiriyor. Daha sonraki aylarda ise erken tahliye kararı veriyor. Fakat Batmanghelidj araştırmalarını tamamlamak için erken tahliye teklifini kabul etmiyor, izin alarak fazladan birkaç ay daha hapishanede kalıyor (toplam 2 yıl 7 ay) ve çalışmalarını tamamlıyor.

atituti
20-12-2013, 09:42
Bende panik atak reflu bide reflunun tetikledigi kalp carpintisi oluyodu arabayla yapamadigim hizi nabizla yaptigimi bilirim.şu cappynin yeni domates suyunu dene visne suyu gibi kutusu.tesaduf gecen gun ondan bir yudum aldim yemek sonrasi, yanmadan eser kalmadi.

VTec_king
20-12-2013, 10:01
bende reflumu var ülsermi bilemiyorum ama su bile bazen yanma yapıyor fazla içince..
yağlı yemeği azalttım kola içmeyi nerdeyse bıraktım.şeker çok etkiliyor direk yanma yapabiliyor mesela allahın belası doğuş şeker ucuz diye herkes onu kullanıyor direk midem yanıyor sırf bu yüzden çay bile içmiyorum bazen..

ninja
20-12-2013, 10:09
Çok ilgimi çekti en azından denemeye değer.Çünkü bazen miğdeyi kesip bi köşeye fırlatasım geliyor.

Kesinlikle yapmalısın yalnız sıkar sıkmaz içmelisin beklettikçe tadı ve rengi değişiyor içmekten vaz geçersin :) birde kaybedeceğin bir şey yok ve tamamen doğal vücuduna zarar vermez sadece reflü için değil içtiğiniz yerden çıktığı yere kadar işe yarayan bir tedavidir...

ersandeniz
20-12-2013, 10:11
bende reflumu var ülsermi bilemiyorum ama su bile bazen yanma yapıyor fazla içince..
yağlı yemeği azalttım kola içmeyi nerdeyse bıraktım.şeker çok etkiliyor direk yanma yapabiliyor mesela allahın belası doğuş şeker ucuz diye herkes onu kullanıyor direk midem yanıyor sırf bu yüzden çay bile içmiyorum bazen..
reflü yemek borusunda, göğüs civarındaki yanmadır, ülser varsa mide bölgesinde hissedersiniz

sde30
20-12-2013, 10:18
Ben 2 yıl kadar önce bir kutu Degastrol aldım kutu bitene kadar her sabah içtim 6 ay 0 sıkıntı ile devam ettim (yediğime içtiğime dikkat etmedim) sonra tekrar etti tekrar ilaç aldım kullandım bi 6 ay daha götürdü şimdi ilacı aldığımda bitene kadar kullanmıyorum vücut iyice alışmasın diye bazen 3 4 ay hiç ağrım olmuyo olduğunda sadece 2 sabah ilaç içip bırakıyorum

Yaşadığım sıkıntıya strese bağlı olarak bazen çabuk tekrarlıyor bazen aylarca eseri olmuyo ciddi manada stresin sebep olduğu bi rahatsızlık

Ömer Musaoğlu
20-12-2013, 10:20
11 senedir bu illetle beraberim. Kullanmadığım ilaç kalmadı. Lanzedin,omeprol,pantpas.. şuan nexium 40mg kullanıyorum. Gecelerı yatmadan 1 saat õnce Gavıscon Advanced içıyorum. Akşam saat 8-9dan sonra ağzıma bişe sürmem. Çok açlık hissi olduğunda 2 dilim kaşar bi dilim ekmek atarım ağzıma. Acı-tatlı cok dıkkat etmelı bu tip hastalar. Herşeyi tadımlık almaısın, ayrıca yemeklerde lımıtlerı zorlamak en buyuk duşmanıdır. Yanımda her zaman Rennie Çıgneme tabletı kullanırım yemeklerden sonra 1 tane çıgnerım baya rahatlatır. Sabahları çok mide bulantısı olursa 1 kaşık metpamid şurup baya raahatlatır

punto_multijet
20-12-2013, 10:24
11 senedir bu illetle beraberim. Kullanmadığım ilaç kalmadı. Lanzedin,omeprol,pantpas.. şuan nexium 40mg kullanıyorum. Gecelerı yatmadan 1 saat õnce Gavıscon Advanced içıyorum. Akşam saat 8-9dan sonra ağzıma bişe sürmem. Çok açlık hissi olduğunda 2 dilim kaşar bi dilim ekmek atarım ağzıma. Acı-tatlı cok dıkkat etmelı bu tip hastalar. Herşeyi tadımlık almaısın, ayrıca yemeklerde lımıtlerı zorlamak en buyuk duşmanıdır. Yanımda her zaman Rennie Çıgneme tabletı kullanırım yemeklerden sonra 1 tane çıgnerım baya rahatlatır. Sabahları çok mide bulantısı olursa 1 kaşık metpamid şurup baya raahatlatır

bununla ilgili ameliyat geçirmiş olmama rağmen dikkat etmememden dolayı rutinde 40mg bazen 40+20mg a çıkıyorum nexiumda. yemekle ilgili yasam tarzı cok önemli kesinlikle

Ömer Musaoğlu
20-12-2013, 10:31
bununla ilgili ameliyat geçirmiş olmama rağmen dikkat etmememden dolayı rutinde 40mg bazen 40+20mg a çıkıyorum nexiumda. yemekle ilgili yasam tarzı cok önemli kesinlikle

Gastrıte bağlı ülserden bu noktaya geldim. 2 ameliyat 3 endoskopı 3 mıde kanaması kayıtlarımda :) bizde aileden irsi bi durum. Sıkıntı streste çok õnemli bu konuda. Bir de Gilbert denen lanet bişe çıktı enzim eksıklıgı. Ne heyecan yarıyor ne stres uzuntu. Ayrıca bu reflü kalp çarpıntısı yapar bunu gaz var diye geçistırmeyın. Babam kalp krızı geçırdıgınde bende kontrol oldum ve rıtım bozukluğu çıktı. Mide hastalarında kalp rahatsızlığıda nüksetmektedir. Hoş bizim ailede bu kalp`te irsi bahtsız doğmuşum :)

free13
20-12-2013, 10:48
Bu lanet hastalık bendede var yaklaşık 7-8 yıldır.Kötü beslenme alışkanlığının sonucu bende.Öyle şiddetli yanma oluyordu ki gece uykudan kalkıyordum.Rennie,Talcid hak getire her gün bir kutu bitiriyordum ama kesin çözüm değildi daha sonra Lansor kullanmaya başladım her sabah aç karnına bir tane alıp 20-25 dakka sonra bişeyler yiyordum.Sanki yeniden doğmuşum gibi oldu bütün günü mide yanması olmadan geçirmek.
Fakat bu ilaç tedavi edici bir ilaç olmasına rağmen bende hiç bir tedavi yaratmadı.1 gün almasam yanma başlıyordu.Endeskopi yapıldı gastrit ülser ve reflü olduğu söylendi.15 gün kadar antibiyotik tedevisi uyguladık daha sonra üfleme testine girdim ama düzelme yoktu.Doktar tekrar uygulayalım dedi ama ben istemedim.
Şuanda her sabah lansor içiyorum sanırım sürekli böyle devam edicek.
Kendimden tecrübe ettiğim şeyler bol bol su içmek az az ama sık yemek yemek iyi geliyor.Sigara alkol baharatlı yiyecekler gazlı asitli içecekler portakal suyu bile bende kötü ekki bırakıyor.
Saygılar

canimrecepcim
20-12-2013, 10:53
Bu lanet hastalık bendede var yaklaşık 7-8 yıldır.Kötü beslenme alışkanlığının sonucu bende.Öyle şiddetli yanma oluyordu ki gece uykudan kalkıyordum.Rennie,Talcid hak getire her gün bir kutu bitiriyordum ama kesin çözüm değildi daha sonra Lansor kullanmaya başladım her sabah aç karnına bir tane alıp 20-25 dakka sonra bişeyler yiyordum.Sanki yeniden doğmuşum gibi oldu bütün günü mide yanması olmadan geçirmek.
Fakat bu ilaç tedavi edici bir ilaç olmasına rağmen bende hiç bir tedavi yaratmadı.1 gün almasam yanma başlıyordu.Endeskopi yapıldı gastrit ülser ve reflü olduğu söylendi.15 gün kadar antibiyotik tedevisi uyguladık daha sonra üfleme testine girdim ama düzelme yoktu.Doktar tekrar uygulayalım dedi ama ben istemedim.
Şuanda her sabah lansor içiyorum sanırım sürekli böyle devam edicek.
Kendimden tecrübe ettiğim şeyler bol bol su içmek az az ama sık yemek yemek iyi geliyor.Sigara alkol baharatlı yiyecekler gazlı asitli içecekler portakal suyu bile bende kötü ekki bırakıyor.
Saygılar

Son yıllarda şeftali ice tea içinde hayattan soğuyorum resmen +1

VTec_king
20-12-2013, 11:15
midemi yakanlar ; bazı zeytinler,dandik şeker(doğuş şeker),ice tea ,fazla içersem su , hangi yağ ile yapıldığını bilmiyorum ama bazı poğaçalar yada simitler

Ömer Musaoğlu
20-12-2013, 11:15
Miden bozuksa seftali ice tea candır :D

atituti
20-12-2013, 11:20
midemi yakanlar ; bazı zeytinler,dandik şeker(doğuş şeker),ice tea ,fazla içersem su , hangi yağ ile yapıldığını bilmiyorum ama bazı poğaçalar yada simitler

Pogacalar genelde herkesin midesini kaynatir.doguş seker meselesine katiliyorum :) o marka yuzunden 2yil cayi sekersiz ictim :) sonunda cayi biraktim

Ko®ay
20-12-2013, 11:39
Ben bundan 7-8 sene önce askerdeyken şiddetli yanma sonucu doktora gittiğimde bana akut gastrit teşhisi koymuştu ilaçlar falan idare etmiştim..3-5 sene sonra tekrardan nüks etmeye başlamıştı doktora gitmedim kendimce yediklerime dikkat etmeye çalışıyordum dokunduğunu düşündüğüm yiyecekleri yemiyordum.

2 sene önce doktora gittim ve endoskopi istedi, oldum ve kronik gastrit teşhisi koydu :( ve yığınla tavsiyede bulundu;

Yasak olan yiyecekleri saysam geriye ne kaldı diye dalga geçeceğinizden eminim :)

Ben yine bi doktor tavsiyesi olarak içlerinden en çok dokunanları eleyerek tüketmemeye başladım ve en önemlisi iyice çiğneyerek yutmadır bunu zorda olsa deneyin ben inanılmaz faydasını gördüm çünkü hızlı yeme mide asidini ciddi anlamda etkiliyor ve rahatsızlığı tetikliyor.

ilk başlarda sabahları aç karna LANSOR kullanıyordum her gün alıyordum. Son zamanlarda haftada sadece 1-2 kere alıyorum oda rahatsızlık duyduğum günlerin ertesi günleri oluyor ve ilacı attığım zaman hiç bir sıkıntım kalmıyor.

Kesin tespitim gastrit ve reflü için en önemli faktörlerden bi tanesi stres diğeri hızlı yemek, bunları önlediğimizde hastalığıda büyük oranda önlemiş oluyoruz,en azından 7-8 senede benim tespitim bu yönde, herkese geçmiş olsun..

Ko®ay
20-12-2013, 11:43
Pogacalar genelde herkesin midesini kaynatir.doguş seker meselesine katiliyorum :) o marka yuzunden 2yil cayi sekersiz ictim :) sonunda cayi biraktim

Çayı değilde şekeri bırakaydın iyiydi :D

atituti
20-12-2013, 11:46
Çayı değilde şekeri bırakaydın iyiydi :D

Cayi biraktim farki gordum valla carpintilar bitti mide yanmasi bitti. Sabahlari limonlu sicak su iciyorum kahvaltida , butun gun pamuk şeker modunda oluyorum :D

mrtngn
20-12-2013, 12:27
Bigün kulak burun bogaz doktoruma gittim burnumdaki sorundan dolayı..Ağzımın içine kamerayı bi soktu adamın bi dövmediği kaldı.. Ağızda kalan yemek asitlerini görmüş işte o zaman reflü olduğunu anladım :) :) Yatmadan önce hayvan gibi yemek yerdim,cips,kola,kahve,çikolata vs ayarım yoktu :) Geceleri o mide yanması,hıçkırık şeklinde ağzıma yediklerimin gelip bogazımı yakmasını o günden sonra anladım işte..

Doktorum panto adında bir ilaç verdi..Kesinlikle aksam 7den sonra yemek yasak cok istersen erken saatlerde bi meyve soy ye, onu bile geç saatlerde yemiceksin dedi.. Dediği gibi gece yemeyi kestim cips kola vs ciddi derecede azalttım 3-4 ay sonra hem kilo olarak düzene girdim hemde şikayetlerimden eser kalmadı Allaha çok sükür..

Tavsiyem doktor kontrolünde bi ilaç kullanman en önemliside yediklerine dikkat ediceksin özellikle gece yemeği kesmelisin işe yaradığını mutlaka görürsün..Geçmiş olsun

B.Battal
20-12-2013, 12:30
Lansor diye bir ilaç kullandım bir süre geçti.

İlacı sürekli olarak kullanmıyorum yiyip içtiklerime dikkat edince tetiklemiyor dolayısıyla ilaca ihtiyac duymuyorum

sercanavcı
20-12-2013, 12:34
2 senedir bu reflüden çekmediğim kalmamıştı kullanmadığım ilaç kalmadı geçio bir süre sonra tekrar başlıyodu insanı hayattan soğutuyo resmen en sonunda bitkisel ürünlere bakmaya başladım kantorax die bi ürüne rastladım nette denize düşen yılana sarılır hesabı aldım iyi gelmezsede iade garantiliydi şu an hiçbirşeyim kalmadı şükürler olsun kantorax içtim artı annemde sabah akşam kantoron oto kaynattı içtim şiddetle tavsiye ederim

SOMEONESPECIAL
20-12-2013, 12:41
BENDE DE VAR GALİBA...

Akşam yatarken yemek yemeyeceksin, gazlı içecek içmeyeceksin, yatarken başın vücudundan
yüksekte kalacak...

Bende de var zaman zaman rahatsızlık veriyor ama şu yukarıdakilerin hiç birini yapmıyorum.
İlaç bile kullanmadım.

MBuğra
20-12-2013, 13:05
Üniversiteye hazirlandigim sene cok çekmiştim bu illetten. O zamanlar uzun parliament içiyordum. Bazen öyle şiddetli yanıyordu ki, buzluktaki buzları yutmak istiyordum :D Hala da bazı yiyecekli yiyince yanar, özellikle siyah zeytin ve acı biber turşusu bana cok dokunuyor. Tavsiyem stresten uzak kalmak ve yakan besinleri tespit edip uzak durmak.

Ömer Musaoğlu
20-12-2013, 13:35
Parliament ve marlboro light bana dokunuyor :D kırmızı marlboro reflüye bire bir

Orhun
20-12-2013, 15:55
tamamen diyetle alakalı ve kilo aldınızda dahada ortaya cıkıyor.beslenmenıze dıkkat edınce nerdeyse sıfıra ınecek kadar azalıyor cok nankör bir hastalık dıkkat etmedınız de anında geri cıkıyor kurtulması ımkansız yanı omur boyu beslenmemıze dıkkat edıcezmalesef.

İbrahim33
20-12-2013, 16:09
bendede var.ama ben tamamen psikolojik olduğunu düşünüyorum bu hastalığın.1 portakal ile yanmadan kıvrandığım günüde bilirim.3 bira üstüne kokoreç yiyip , midenin tın demediği günleride bilirim.

şu anda allaha şükür sıkıştırmıyor ama cidden illet bir hastalık.Poaça yemeye hasret kalıyordum geçen sene , 1 tane yesem öğlene kadar midem yanıyordu.kahvaltıda yapmadan olmuyordu , elimde eti formla geziyordum :)

en büyük ilacı bol su içmek ve stresten uzak durmak.çay , kahve ve alkolüde fazla tüketmemek lazım.rahatlamak içinde soda içmeyin , anlık rahatlama sağlasada daha beter yapıyor.

levent
20-12-2013, 16:19

bende tam olarak yok heralde ama,

bayat yağ kullanılmış veya çok yağlı olan poğaça / açma türevlerini sabah aç karna yediğim zaman o gün olduğu gibi yemek borum yanıyor.. şeftali ice tea da yapıyor bunu..

süt geçici süreliğine kesiyor, sonra daha kötü olarak geri dönüyor..

marlboro light içiyorum ben, eskiden kırmızı içerdim.. kırmızı daha çok tetikliyor..
yatma vaktine yakın yemek yememek önemli, en iyi ilacı yoğurt bence kolay bulunabilecek besin maddesi olarak bu arada..

highpower
20-12-2013, 16:20
Zaten sinirli ve stresli bir insanım abi.Onun da etkisi var tabi ama sigarayı da bırakırsam bu sinir ve stres ile akıl sağlığımı nasıl korurum diye başlık açarım herhalde buraya :D

seni sinirli ve stresli yapan zaten mide rahatsızlığın sigarayı bırak miden düzelsin sinir ortadan kalkar zaten

lethaldoze
20-12-2013, 18:15
Patatesi bende duydum gerçekten hafta içersen düzenli kesinlikle bitiriyor diyorlar.
Bende de ayda bir yada ayda bir - gün akşamları yanma oluyor ama çok takmıyorum. Çok azarsa patates seansı yapıcam.

xcel
20-12-2013, 18:44
4-5 senedir çekiyorum. net bir tedavisi yok. bu nedenle kesinlikle ilaç kullanmıyorum. bununla yaşamayı öprenmek gerek.

BERKİN
20-12-2013, 20:13
Benim 3-4 sene öncesine kadar aşırı kötüydü durumum, duvarı yumruklucak şekilde acı yapıyordu midemde hastaneye gittim endoskopi yapıldı ama sonra sonuçları kaybedince hiçbir tedavi olmadım.. Sonrasında sadece yediklerime çok dikkat ettim ozamanlar çok aşırı alkol tüketiyordum onu kestim asitli, yağlı, acılı yemekleri bıraktım ve şuanda alkolde tüketiyorum acılı yağlı yemekte yiyorum ama çok nadir ara sıra kısa süreli yanma oluyor bence tedavisi kendinizsiniz..

Ayrıca annemin'de mide ülseri vardı bilirsiniz artık ileri seviyesi midede yara oluşması, annemde ilaçlarda derdini bulamadı her sabah kalkınca patatesin suyunu çıkartıp 1 bardak içiyordu ( bende denedim ama 2-3 gün içip bıraktım aşırı kötü bir tadı var ) 1 ay düzenli içtikten sonra doktora gitti film çekildi ve midede yara adına hiçbirşey yoktu..

coastguard
20-12-2013, 21:23
Olaya bir de bu açıdan yardım edebilecek var mı?
İşim gereği genelde geceleri uyumuyorum ancak saat sabah 9-10 civarında yatıyorum , ama bu reflü benzeri yanma beni bitiriyor sürekli genzime gelen sıvı ile birlikte yanma hissi ancak uyuyunca geçen türden, yukarıda yazıldığı gibi dandik yağlı poğaca,asitli yiyecekler fena tetikliyor , ancak bazen hiç birşey yemesem yine oluyor belli bir sebebi yok gibi?

Var mı bi önerisi olan?

Ayran vs acayip rahatlatıyor ama tam çözüm olmuyor gibi?_

CGTY
21-12-2013, 01:14
Uzun bir süredir bende de var. Geçmeyen öksürük şikayetiyle gittim, meğer mide sıvısı yukarı çıkıp öksürtüyormuş. Sabahları aç karınla Lansor + her öğünden sonra Gaviscon tablet kullanıyorum ama yediklerime bu aralar hiç dikkat edemiyorum, sinir stres hat safhada. Cidden artık dayanamıcak duruma geliyorum diyebilirim. Yediklerimi çıkarıyorum falan, bir şey yemek eziyet haline geldi. Geçen arkadaşım çikolata almış, yememle istemsiz çıkarmam 10 dakika sürmedi..

Ne yaparsanız yapın birincisi stres, ikincisi düzenli ve dikkatli beslenmemek başlıca sebepleri. Nelerin dokunduğunu belirleyip kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Sonra böyle böyle rahatsızlıkları azalıyor.

arm
21-12-2013, 01:36
Ben gastrit oldum sonra reflüye dönüyordu hertürlü ilacı da kullandım. Kullandığım ilaçlar karaciğer ve böbreğimi mahfetti hastanede yattım. Gaviscon anlık rahatlık veriyor tedavi etmiyor. Kızarmış yiyecekler aburcubur tarzı şeyler kesinlikle yeme.

Her akşam yatmadan ufak bir bardak süt ama ufak olacak yanında muz. Gavisgon gün içinde 1-2 defa önerebilirim. Gün içinde çorbaya ve yağsız hamur işine fazla abanabilirsin. Onun haricinde çok dikatli olman ve kendi doktorun olman lazım..

jb1919
21-12-2013, 01:38
Bende bu hastalığı uzun bi müddet çektim, rennie bağımlısı olmuştum resmen, doktor kronik dedi.
Bitkisel araştırmalara başladım ve de kudret narı (nar çeşidi değil) diye bir meyvenin kabuğunun bu hastalığın üstesinden geldiğini ve de hücre yenileme özelliğini duydum, kudret narını bulup, 20 gün kadar sabahları aç karına kibrit kutusu kadar yedim, bu arada yediğime içtiğimede dikkat ettim. Allaha şükür bu dertten kurtuldum. Çevremdeki bu hastalığı çeken arkadaşlarıma tavsiye ettim, onlarda kurtuldu. Tavsiyem bu meyveyi taze olarak bulup kabuğunu yemeniz, piyasadaki içeriğinde kudret narı ihtiva eder adı altında satılan ürünlere rağbet etmemenizi tavsiye ederim. Umarım faydalı olur....

dahan
21-12-2013, 01:44
bendede var o hastalık ,,eczaneden bir ilaç aldım fayda etmiyor,çikolata azdırıyor hastalıgı bende,yalnız sade maden suyu çok iyi geliyor hemen kesiyor,,fazla maden suyu tüketmekte zararlı diyolar bazıları

cookies
21-12-2013, 01:55
Nasıl bir hastalık bu? Kalıtımsal mı? Belirtileri var mı? Ne bileyim belki reflüyüz bilmiyoruz, tanı koyamıyoruz kendimize.. Detay verirseniz fizyolojik olarak ne yaşıyor bu hastalar?

levent
21-12-2013, 02:39
Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür. Tipik bulguların hemen hepsi mide-bağırsak sistemiyle ilintili iken; atipik bulgular diğer organ sistemleriyle ilintili yakınmalar oluşturur. Laringofaringeal reflü olarak adlandırılan ve öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanlarınca görülen hasta grubunda çoğu kez atipik bulgular belirgindir ve tipik yakınmalar hiç olmayabilir.

Duyumsanan yakınmalarla hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kanser öncülü (prekanseröz) değişimlere yol açan Barrett Ösofagus özellikle yaşlı hastalarda çok fazla belirti vermezken, ileri boyutta yakınmaları olan ve yaşam kalitesinin bozukluğundan şikayet eden hastalarda endoskopide ileri düzeyde yangı saptanmayabilir.

Tipik Belirtiler
1) Göğüste göğüs kemiği arkasında yanma
2) Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi
3) Geğirme, şişkinlik
4) Ağıza gıda artıkları gelmesi
5) Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu

Atipik Belirtiler
1) Ses kısıklığı
2) Gıcık öksürüğü
3) Ağız kokusu
4) Çarpıntı, kalbe bası hissi
5) Nefes darlığı, nefes yetmezliği duygusu
6) Astım
7) Diş çürüğü
8) Süreğen yutak yangısı (kronik farenjit)
9) Hıçkırık
10) Süreğen sinüzit

cookies
21-12-2013, 03:31
Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür. Tipik bulguların hemen hepsi mide-bağırsak sistemiyle ilintili iken; atipik bulgular diğer organ sistemleriyle ilintili yakınmalar oluşturur. Laringofaringeal reflü olarak adlandırılan ve öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanlarınca görülen hasta grubunda çoğu kez atipik bulgular belirgindir ve tipik yakınmalar hiç olmayabilir.

Duyumsanan yakınmalarla hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kanser öncülü (prekanseröz) değişimlere yol açan Barrett Ösofagus özellikle yaşlı hastalarda çok fazla belirti vermezken, ileri boyutta yakınmaları olan ve yaşam kalitesinin bozukluğundan şikayet eden hastalarda endoskopide ileri düzeyde yangı saptanmayabilir.

Tipik Belirtiler
1) Göğüste göğüs kemiği arkasında yanma
2) Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi
3) Geğirme, şişkinlik
4) Ağıza gıda artıkları gelmesi
5) Yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu

Atipik Belirtiler
1) Ses kısıklığı
2) Gıcık öksürüğü
3) Ağız kokusu
4) Çarpıntı, kalbe bası hissi
5) Nefes darlığı, nefes yetmezliği duygusu
6) Astım
7) Diş çürüğü
8) Süreğen yutak yangısı (kronik farenjit)
9) Hıçkırık
10) Süreğen sinüzit

Hmmm 'kısmi reflü' diye bir şey varsa benim o.. Ekşi sıvı gelme olayı, yutma güçlüğü, yutakta takılma hissi, gıcık, az birazda nefes darlığı var, nadiren oluyor.. :beuj: Doktor ne tür iyileştirme sürecine gidiyor? Kalıcı bir şey sanırım bu komple geçmiyor mu? :soru:

canimrecepcim
21-12-2013, 07:41
Günaydın.

O değil de ne kadar yaygın bir rahatsızlıkmış.Bunu da öğrenmiş oldum.Babam da aynı dertten muzdarip ama o ilaç kullanıyor diye sıkıntı çekmiyor.Zaten baharattan hiç haz almayan birisi sadece sigara ve sinir stress herhalde.

Yorumu ve tavsiyesini esirgemeyen , yardımcı olan herkese teşekkürü borç bilirim.

free13
21-12-2013, 21:46
Bana gore daha dogrusu bende bu hastaligin olusma sebebi tamamen kotu beslenme.On yildir bekar yasiyorum ***** hazir yemekler yada fast food tarzi beslendim hep asiri kola ve alkolde vardi tabi.Sabah iki pogaca bi kutu kola oglen pizza hamburger kola aksam kokorec kofte kola gece alkol sigara gibi 6-7 yil boyle devam etti. Aslinda iyi bile dayanmis mide.
Yemek borusunda bulunan kapakcik assagi dogru aciliyor ama yukari dogru acilmiyor buda mide asitinin yukari cikmasini engelliyor.Iste reflu bu kapakcigin gorevini yapamamasi aslinda.Tahrip olmasi sonucu.
Doktorun verdigi diyete tam anlamiyla uymak zor cunku bir arkadasin dedigi gibi geriye yiyecek bisey kalmiyor.
Benim tavsiyem bu rahatsizligin basinda olanlar yediklerine biraz dikkat etsin ilerlemesin hastalik.
Alkol sigara gazli asitli icecekler portakal suyu dahil baharatli yiyecekler ozellikle aci asiri yemek hastaligi tetikliyor.

M_PROJECT
21-12-2013, 21:54
benimde ayni sorunum var , kac sene oldu bilmiyorum , reninle basladim gaviscon devam ettim ama bende bi ise yaramadi , cok midem yandiginda yarim cay bardagi kadar soguk sut ve renin aliyorum kesiliyor hemen , reflu yuzunden kalp krizi gecirdigimi bile sanmistim , koroner anjiyografi bile yaptirmistim . Acikcasi hala sorunum devam ediyor pek sallamadigimdan duzgun bir doktora gidip tedavide gormedim .

Jerky
21-12-2013, 22:46
Aynı göğüs ağrısını 3 ay önce bende yaşadım. Kalp krizi geçiriyorum sandım. Tek yaşarken o kadar çok oldu ki artık gidiyorum diye bırakmıştım kendimi. Göğüs ağrısı ile beraber sol kolda uyuşma, çarpıntı herşey vardı. Göğüs ağrısı sonucu panik atak da geçiriyordum muhtemelen. Ekg, MR, akciğer filmi hiç bir şey çıkmadı.

Aynı rahatsızlığı yaşadığını anlatan bir arkadaşımın uyarması ile Reflü olabileceğimi anladım. O na uygun yaşama başladığım 2 haftadan beri ağrım yok denecek kadar az.

Sigara pek tüketen biri değildim ama yine de kestim hiç içmiyorum.
Asitli içecekleri bıraktım. Yaklaşık 5 ay kadar oldu ( günde 1lt yakın içerdim)
Çay içeceksem genelde papatya çayı yada meyva çayları içiyorum.
Yemekten önce ve sonra mutlaka su içiyorum ki eskiden pek su içmezdim.
Kahveyi ve çikolatayı da hayatımdan çıkarttım.
Günde en az bir muz yiyorum.

Kalp kontrolü için de yine de Doktor'a gittim. Holter ve Eko için gün bekliyorum. Sonrasında da duruma göre endoskopi yapılabilir.

Herkese geçmiş olsun...

dahan
21-12-2013, 23:06
bu hastalık sebebiyle doktora giden arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa,gitmeyen arkadaşlara bende dahil faydalı olabilir belki,,internetten araştırdıgıma göre kansere kadar gidiyormuş,,,

OnurD.
22-12-2013, 00:50
şiddetli şekilde reflü rahatsızlığım vardı. helipak diye bir ilaç var, onu kullandım koca koca haplar sonra geçti gitti. Bilmiyorum artık geçeceğimi vardı yoksa hap mı geçirdi denemek lazım.

canimrecepcim
22-12-2013, 09:24
bu hastalık sebebiyle doktora giden arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa,gitmeyen arkadaşlara bende dahil faydalı olabilir belki,,internetten araştırdıgıma göre kansere kadar gidiyormuş,,,

Sürekli olarak mide asidinin yukarı doğru çıkmaya çalışması , yemek borusu kanserine yol açıyormuş.

İbrahim33
22-12-2013, 09:27
vay be bütün forumda reflü varmış :)

free13
22-12-2013, 11:42
Evet ilerlemis reflu yemek borusu kanseri veya girtlak kanserine yol acabilirmis.Doktor bana diyetine dikkat etmezsen olabilir demisti.
Yedigine ictigine dikkat ediceksin kisacasi bol bol su icmek az ama SIK yemek mideyi cok doldurmamak alkol sigara asitli gazli icecekleri azaltmak yada birakmak asiri baharatli yiyecekler tuketmemek bunlar yapilacak en iyi seyler.
Gunde 2.5 lt kola her aksam alkol icen adamdim bir yildan beri kola yada asitli bisey icmiyorum alkolde kirk yilda bire dusurdum.

ersandeniz
22-12-2013, 11:54
şiddetli şekilde reflü rahatsızlığım vardı. helipak diye bir ilaç var, onu kullandım koca koca haplar sonra geçti gitti. Bilmiyorum artık geçeceğimi vardı yoksa hap mı geçirdi denemek lazım.
helipak reflü değil, gastrit ilacıdır. Gastrit ülseri tetikler

OnurD.
23-12-2013, 00:43
helipak reflü değil, gastrit ilacıdır. Gastrit ülseri tetikler

İçim yanıp gırtlağıma doğru çıkıyordu. Adı artık herneyse doktora gittim bunu kullan dedi ve geçti.
Birde dipnot geçeyim. Muratti içen varsa değiştirsin sigarayı çok fazla tetikliyordu :)

atituti
26-02-2014, 12:00
bende bu mesele bir ara duraksama dönemine girmişti şimdi yeniden hortladı sanırım , son 4 gündür felaket mide yanmaları yaşıyorum ve özellikle yemek yedikten yarım saat 1 saat sonra başlıyor , acı acı geğirmek zorunda kalıyorum çayı yudum yudum içsem bile mideye indiği saniyede acı bir yanma oluyor 3-5 saniye sonra geçiyor, her yudumda boyle. reflu dedik ama başka birşey olabilir mi acaba varmı gırtlagı yemekten sonra yanmaya başlayan ? ve yemegi sindiremeyen ? yemek yiyip ayaga kalkınca inanılmaz carpıntılar yaşamya basladım hareketsiz oturdugum yerde sindirmeye calısıyorum yemekleri

Burak Kasim
26-02-2014, 12:15
Benimde var reflum, gercekten cok illet bir hastalik.

Yedigine dikkat etmen lazim ilk oncelikle, sana dokunan seylerin farkindasindir, malesef bunlari yemiceksin, icmiceksin.

Rennie, Talcit, Gaviscon tarzi ilaclari kullanirken iyi ama kullanmayi kesince gene geri geliyor.

Sodyum Karbonatli su icmeyi denedin mi?

Ben her sabah ve aksam ac karna, bir tatli kasigi sodyum karbonat atiyorum bir buyuk bardak suya ve iciyorum.

Uzun zamandir bu problemi yasamiyorum.

Vucuda baska yararlarida war tabiki sodyum karbonatin, bunu arastirin bence.

Facebookta Kemal Milar diye biri war onu takip edin.

Insanlarin refluye ne kadar iyi geldigi ile ilgili yazilarini okuyabilirsiniz ve ayrica sodyum karbonatin insan vucuduna yararlariyla ilgili.

atituti
26-02-2014, 12:26
saolasın burak suan takip ediyorum dedigin kişiyi , peki sende nefesle ilgili problem oluyomuydu ? sanki bogazımı biri sıkıyo nefes alamıyorum gibi oluyorum. karbonat dediğin markette satılan karbonatlar mı yoksa eczanelerdeki mi ?

canimrecepcim
26-02-2014, 12:37
bende bu mesele bir ara duraksama dönemine girmişti şimdi yeniden hortladı sanırım , son 4 gündür felaket mide yanmaları yaşıyorum ve özellikle yemek yedikten yarım saat 1 saat sonra başlıyor , acı acı geğirmek zorunda kalıyorum çayı yudum yudum içsem bile mideye indiği saniyede acı bir yanma oluyor 3-5 saniye sonra geçiyor, her yudumda boyle. reflu dedik ama başka birşey olabilir mi acaba varmı gırtlagı yemekten sonra yanmaya başlayan ? ve yemegi sindiremeyen ? yemek yiyip ayaga kalkınca inanılmaz carpıntılar yaşamya basladım hareketsiz oturdugum yerde sindirmeye calısıyorum yemekleri

Mevsimlerle mi alakalı acaba diyesim geldi ya.4 gündür inan beni uyutmuyor o derece.

coolvtec
26-02-2014, 12:52
geçmiş olsun öncelikle,

dikakt edersen çok hafif hale getirebilirsin.

- öncelikle geceleri yatmadan en az 3 saat önce yemek yemiş ol.
- reflü yastığı alabilirsin.
- rahat sıoz eden yiyecekleri belirle ona göçre beslen.

çok şikayetin varsa raharlatmak için;
- sabahları aç karna; nexium
- yemeklerden önce ve yatarken ; motilium
- ve yatarken gaviscon şurup. (üstüne hiç birşey içilmeyecek)

coolvtec
26-02-2014, 13:29
Benimde var reflum, gercekten cok illet bir hastalik.

Yedigine dikkat etmen lazim ilk oncelikle, sana dokunan seylerin farkindasindir, malesef bunlari yemiceksin, icmiceksin.

Rennie, Talcit, Gaviscon tarzi ilaclari kullanirken iyi ama kullanmayi kesince gene geri geliyor.

Sodyum Karbonatli su icmeyi denedin mi?

Ben her sabah ve aksam ac karna, bir tatli kasigi sodyum karbonat atiyorum bir buyuk bardak suya ve iciyorum.

Uzun zamandir bu problemi yasamiyorum.

Vucuda baska yararlarida war tabiki sodyum karbonatin, bunu arastirin bence.

Facebookta Kemal Milar diye biri war onu takip edin.

Insanlarin refluye ne kadar iyi geldigi ile ilgili yazilarini okuyabilirsiniz ve ayrica sodyum karbonatin insan vucuduna yararlariyla ilgili.

bilgiğin toz karbonat mı bu? soda diye de geçen?

TünayK
26-02-2014, 13:32
bende de fazlasıyla var reflü. sabahları nexium alırsanız zaten işi çözersiniz. atak durumlarında da talcid çakarım ben. oldu bitti.

uerbas
26-02-2014, 13:46
mide problemim yüzünden dr neredeyse herşeyi kesmemi istedi kahve,kızartma,cola , baharatlı yiyecekler, sigara,alkol vs vs hepsini kestim de bi çayı kesemedim
bende sabahları 1 tane nexium atıyorum günü kurtarıyorum
aynı zamanda birde mide fıtığı mevcut onunla uğraşıyorum

O.Z
26-02-2014, 14:22
Karşim şimdi bir Çakma Uzman olarak , Chine'da diyebilirsin :D
Sana reflü hastalığı teşhisi kim koydu . . .

Sende farklı semptomlar gördüm :D , Örn. ağzına tabiri caizse kara su geliyor mu , ağızda ekşime oluyor mu , kusma hissi v.s

Bunlar olmuyor sadece ağrıysa sen reflü değilsin bir kere , gastrit denilen mide duvarı incelmesi
(yarada ) diyebiliriz .
Üstteki saydım durumlarıda yaşıyorsan yaşamasan'da genel olarak sistem aynı oldu için ufak farklar var sadece .

4'yıl uzun bir süre , eyer bunun önüne geçemessek ilerde büyük sıkıntılar yaratma olasılı olabilir

Reçete ; Temel Konu Başlıklarımız (Stres , Beslenme (Diyet) Zararlı Alışkanlıklar ) . . .

1.Psikolog
Afedersin Oto boka sinirleniyorsan Psikolga git , İş , Arkadaş v.s ortamınsa nasıl düzeltebilirim yolu çıkmıosan psikolog iyidir .

2.Önem'li (Zararlı Alışkanlıklar )
Sigara , Alkol , Gazlı İçecekler , Kahve , Sütte çok içme hatta hiç içme Bunları bırak .
Psikolojiyi düzelttim mi etkilerinden kurtulmak kolaylaşır.

3. Önemli ; Diyet :
Çikolata , hamur, baharat , acı , kızartma , sirkeli ve turşu gibi yiycekler .
Süt içme zararlı . üstteki saydıklarım Mide asitini yükseltiler . . .
diyet uygula sabze agırlıklı yeee haşlanmış ürünler v.s karnın acıktın mı yoğur ye ara öğünlerde elma yoğurdu zencefil yada tarçınla karıştır hem tat hem guffet olur .

'' Doğal bir Reçete : Güveniosan kendine midende çok hasar yoksa günde 1 Adet zeytin çekirdeği ile başla 2-3 yap 1 aya birşeyin kalmaz .
Zeytin çegirdeği midene inmeden gırtlakta erir zaten içinde bulunan doğal oil ( yağ ) mide asidini düzenler . kısaca zeytin çekirdekle yut günde 7'den fazla yeme :D
Agrı yaparsada yeme . . .

oğuz
26-02-2014, 14:44
benimde yanma çok oluyordu,kilo alamama ağızda kotu tat oluyordu..
dahiliye ye gittim,kan gata testı falan mikrop var denildi.helipak verdi,fena ağrı yaptı(ağrı başka ilaçla birlikte olduğu için yapmış sonra anladm) mecbur değişti ilacı doktor ama sonrasında geçti denildiği halde geçmemiş bunu anladık..
Gastroenteroloji bolumune sevk ettir kendini,dahiliye vs sevk ediyor.endoskopi yapılsın,bişey çıkmazsa kolonoskopi..
bende endoskopide bişey yok dedi ama ısrarla yanmadan şikayetçi olduğumu soyledım kolonoskopi de yapıldı ve ulser var denildi.şimdi helipak 14 gun.sonrasında mide koruyucu..
reflude vardı bende şimdi yok,kullandıgım ilaçlar ile geçti sanırım.

crohn hastalığı teşhisi yapıldı geçen hafta,4-5 aydır uğraşıyordum anca teşhis koyuldu.belki fikir olur...

flexamin
26-02-2014, 15:03
panpas iyi bir ilaçtır.

çiğ sebzeden asitli ve mayalı içeceklerden uzak dur.

gece yatarken miden kaynarsa sol tarafına dön ve öyle yat. midenin kaynaması durur. (sola dönüp yattığında mide geri çekilir)

dahan
26-02-2014, 15:42
ben omeprol 20 mg diye bi ilaç aldım,,kulandıgım itibaren iyileştim,,bi deneyin arkadaşlar sonucu yazarsınız

Burak Kasim
26-02-2014, 17:24
saolasın burak suan takip ediyorum dedigin kişiyi , peki sende nefesle ilgili problem oluyomuydu ? sanki bogazımı biri sıkıyo nefes alamıyorum gibi oluyorum. karbonat dediğin markette satılan karbonatlar mı yoksa eczanelerdeki mi ?

Benim nefes ile ilgili bir problemim yoktu, cok yanma oluyordu geceleri uyurken.

bilgiğin toz karbonat mı bu? soda diye de geçen?

Eczanelerde satilan Ingiliz Karbonati, Cep Sodasi diye satilan Sodyum Bikarbonat.

Marketlerde satilanlar yemeklerde kullanildigi icin acma pogca onlarda fazla tuz oluyormus.

Ondan eczaneden alinmasi oneriliyor.

Verdigim adami takip ederseniz daha iyi bilgilenirsiniz, vucuda baya faydalari varmis sodyum bikarbonatin, vucudun alkali seviyesini dengeliyor vs.

Anıl E.
23-05-2016, 19:56
Beyler selamlar hort olsun bakalım :). Prabex adlı ilacı kullanan oldu mu gastrit reflü tedavisinde ? Ben de gün içinde aç karnına olsam bile afedersiniz geğirme sorunu var . Ne midem yanar doğru düzgün,ne de yediğim ağzıma gelir. Çok çok nadir olur ama bir tek geğirme var. Doktora gittim gerekli testlerden sonra endoskopi yapmaya ihtiyaç duymadı bu prabex, motilium ve rennie ilacını verdi. Motilium u kullanmıyorum ama.

windman
30-05-2016, 11:26
hindistan cevizinin suyu iyi gelir. cevizi marketlerde satıyorlar. deldikten sonra tepesinden yarım bardak kadar çıkar. ben reflü ilaç içme taraftarı değilim. çünkü derman olan bir ilaç görmedim tahriş olmuş olan mide ve yemek borusuna. belki anestezik özellik gösteren türde birşeyler varsa semptomları azaltır.

mide ruh halkiyle doğrudan ilişkili bir organ. o nedenle yenilen içilen şeyler yumuşak olacak, düşünceler de öyle.

hndcrx
30-05-2016, 17:38
bende de 4 senedir va,annemde de var,dayımda da vardı.Dayım ameliyat oldu kökten hallettiler de ben cesaret edemiyorum çünkü
mide ameliyatları sonrası yaşanan şüreç çok can sıkıcı oluyor.ha böyle daha mı iyi tabiki değil ama o cesareti gösteremedim.

Yanma,ekşime haricinde ben de aynı zamanda mide gazı da oluşuyor ki aslında en iğrenç tarafı bu(sosyal açıdan)
Bu gaz olayı ile ilgili 2 kere endoskopi oldum sonuçta insan panik oluyor.2 endeskopide de reflü hariç ekstra başa birşey çıkmadı.

Nexium 20 mg 3-4 gün idare ediyor beni.Şimdilik bi yan etkisi yok ilerde ne olur bilmiyorum ama ilacı yapandan Allah razı olsun ne diyim.

Genel olarak sık ve azar azar yiyeceksiniz,yatış poz.u önemli düşük bel-kemeri sıkmak iyi değil,baharat iyi değil,gazlı içecekleri zaten söylemiyorum.
Aynı şekilde ekşi meyvalar da vs....

Stres olayına gelince o bambaşka mevzu.Şu yukarıda yazdıklarımı uygulayayım,hatta üstüne nexium da alayım ama işin içine stres girince gene başlıyor maalesef.

hndcrx
30-05-2016, 17:41
Beyler selamlar hort olsun bakalım :). Prabex adlı ilacı kullanan oldu mu gastrit reflü tedavisinde ? Ben de gün içinde aç karnına olsam bile afedersiniz geğirme sorunu var . Ne midem yanar doğru düzgün,ne de yediğim ağzıma gelir. Çok çok nadir olur ama bir tek geğirme var. Doktora gittim gerekli testlerden sonra endoskopi yapmaya ihtiyaç duymadı bu prabex, motilium ve rennie ilacını verdi. Motilium u kullanmıyorum ama.

sizin mesajınızı yeni gördüm güncel konu gibi yazdım ben de:)
Bu ilaçları kullanınca geğirme problemi geçti mi?

Anıl E.
30-05-2016, 18:03
sizin mesajınızı yeni gördüm güncel konu gibi yazdım ben de:)
Bu ilaçları kullanınca geğirme problemi geçti mi?

Abi ben biraz takıntılı insanım ilaçları bile araştırdım,bilmiyorum verdiği ilaçları araştırdım ve kullanmayı bıraktım 4-5 gün kullandım bir faydasını görmedim.

Uzun araştırmalarım sonucu herkes tarafından önerilen mide hastalıklarına iyi gelen,zeytinyağlı kudret narı aldım aktarlardan onu yarın kullanmaya başlayacağım. Onun da bilinçsiz kullanımda karaciğere zararı var tek yan etkisi olarak başka da bir şeyi yok .

hndcrx
30-05-2016, 18:07
Abi ben biraz takıntılı insanım ilaçları bile araştırdım,bilmiyorum verdiği ilaçları araştırdım ve kullanmayı bıraktım 4-5 gün kullandım bir faydasını görmedim.

Uzun araştırmalarım sonucu herkes tarafından önerilen mide hastalıklarına iyi gelen,zeytinyağlı kudret narı aldım aktarlardan onu yarın kullanmaya başlayacağım. Onun da bilinçsiz kullanımda karaciğere zararı var tek yan etkisi olarak başka da bir şeyi yok .

Kullandıktan sonra artı veya eksi bir gelişmede burdan bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.

Yani bu gaz olayı gerçekten o kadar iğrenç birşey sosyal yaşamı altüst ediyor.
Gerçi sizde pek yokmuş öyle yazmışsınız ama.

Genel tabirle hava yutmazsan geğirme problemi olmaz diyorlar ama ne alaka anlamadım.Oluyor işte :)

Anıl E.
30-05-2016, 18:12
Kullandıktan sonra artı veya eksi bir gelişmede burdan bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.

Yani bu gaz olayı gerçekten o kadar iğrenç birşey sosyal yaşamı altüst ediyor.
Gerçi sizde pek yokmuş öyle yazmışsınız ama.

Genel tabirle hava yutmazsan geğirme problemi olmaz diyorlar ama ne alaka anlamadım.Oluyor işte :)

Abi ben doktora tutuldum,adama başka hiçbir rahatsızlığım yok ne bileyim gece uykumu bölen bir ağrım ya da kusma,midem de yanma vs. sadece geğiriyorum dedim sabah akşam. Kan tahlili yaptı ilaçları çaktı yolladı bu ne arkadaş ?. Yıllardır geğirme var ben de ama artık rahatsız olmaya başladım . Bazen ağır şeyler yiyince midem de ufak yanma oluyor çok nadir belki başlangıcı olabilir. Ama bu ilaçları kullanmayı sevmiyorum onun yerine biraz daha doğal yoldan ilerlemek tercihim.

hndcrx
30-05-2016, 18:17
Abi ben doktora tutuldum,adama başka hiçbir rahatsızlığım yok ne bileyim gece uykumu bölen bir ağrım ya da kusma,midem de yanma vs. sadece geğiriyorum dedim sabah akşam. Kan tahlili yaptı ilaçları çaktı yolladı bu ne arkadaş ?. Yıllardır geğirme var ben de ama artık rahatsız olmaya başladım . Bazen ağır şeyler yiyince midem de ufak yanma oluyor çok nadir belki başlangıcı olabilir. Ama bu ilaçları kullanmayı sevmiyorum onun yerine biraz daha doğal yoldan ilerlemek tercihim.

Ben de bu konuda çok doktor gezdim ilk bir kaç tanesi geğirme hava yutma ile alakalı dedi.Dedim yahu 30 senedir hava yutmuyordum da şimdi mi yutuyorum.
En son Acıbadem hastanesinde (2010) gittiğimde orda dediler reflünün türlerinden bir tanesidir diye.
Mümkün olduğunca 2 post önce yazdığım şeylere dikkat edip ilaç kullanacaksınız ama kesin çözüm ameliyat demişlerdi.

Ama sanırım aynı şeyleri yaşıyoruz çünkü bende de gece ağrısı,kusma vs.. yok.Yanma da ben biraz baharat ve yağlı şeyleri fazla tüketiyorum dikkat etsem belki o da
olmayacak sadece mide gazı dediğiniz gibi.

Anıl E.
30-05-2016, 18:24
Ben de bu konuda çok doktor gezdim ilk bir kaç tanesi geğirme hava yutma ile alakalı dedi.Dedim yahu 30 senedir hava yutmuyordum da şimdi mi yutuyorum.
En son Acıbadem hastanesinde (2010) gittiğimde orda dediler reflünün türlerinden bir tanesidir diye.
Mümkün olduğunca 2 post önce yazdığım şeylere dikkat edip ilaç kullanacaksınız ama kesin çözüm ameliyat demişlerdi.

Ama sanırım aynı şeyleri yaşıyoruz çünkü bende de gece ağrısı,kusma vs.. yok.Yanma da ben biraz baharat ve yağlı şeyleri fazla tüketiyorum dikkat etsem belki o da
olmayacak sadece mide gazı dediğiniz gibi.

Abi bu endeskopi nasıl oluyor ? Ben bi giriyim diyorum ama annem önermedi çok sıkıntılı oluyor dedi. Nexium ppi içeriği olan bir ilaç mı ? Duydum adını olmazsa ben de ondan alayım . Ama kudret narını araştır derim ,ben yarın başlıcam taaa ne zaman oldu alalı ama onunda yok yan etkisi karaciğere vurabilir falan diye kullanmadım yeter bee ya dedim yarın sabah başlıyorum.

hndcrx
30-05-2016, 18:32
Abi bu endeskopi nasıl oluyor ? Ben bi giriyim diyorum ama annem önermedi çok sıkıntılı oluyor dedi. Nexium ppi içeriği olan bir ilaç mı ? Duydum adını olmazsa ben de ondan alayım . Ama kudret narını araştır derim ,ben yarın başlıcam taaa ne zaman oldu alalı ama onunda yok yan etkisi karaciğere vurabilir falan diye kullanmadım yeter bee ya dedim yarın sabah başlıyorum.

Endoskopiler önceden çok sıkıntılı oluyordu uyutmadan midene sokuyorlardı kameralı zımbırtıyı.Tam anlamıyla işkenceymiş(yaptıranların yalancısıyım)
Ama şimdi uyutarak yapıyorlar.Yani bariz bir şekilde uyumuyorsun,doktorları az çok duyuyorsun ama yapılanları da hissetmiyorsun.15 dakika civarında sürüyor sanırım.
Sonucu da hemen alıyorsun.Ondan sonra sana mideden alınan bir sıvı örneği mi ne veriyorlar.
24 saat içinde o sıvının renginde herhangi bir değişiklik olmazsa virüs gibi bir durum olmuyor.Ben de değişim olmamıştı.

PPi dediğin nedir?Açıkcası uzun vadeli yan etkilerine hiç bakmadım çünkü o kadar tesirlli bi ilaçki aldıktan sonra anında etkisini gösteriyor.
İlk kullandığım zamanlarda 40 mg kullanıyordum sonra 20 ye düşürdüm.Tabi bunu kullanma sıklığın tamamen senin beslenmene bağlı.

Mesela ben eger aldıktan sonra aynı gün full yağlı,baharatlı yersem ertesi gün de alma ihtiyacı hissediyorum.
Ama aldın ve reflüyü azdırıcı şeyler yapmazsan 4 gün bile idare ediyor seni.

Ranthor
30-05-2016, 21:53
bende de şişkinlik oluyor nefes alamıyorum, iki kere panik oldum. Akciğerlere baskı yapıyormuş sanırım.
Sonra neden olduğunu anlayınca rahatladım, şimdi daha iyiyim.

Endoskopi yapıldı reflü var ama yara yok, nexus gibi proton pompaları çok işe yaramıyor ama motirilum mudur nedir diye bir ilaç alıyorum midenin kasılma sayısını arttırıyor, çok iyi geldi, şişkinlik azaldı

ProdriveSTI
13-11-2016, 10:44
Arkadaşlar patates suyu gerçekten mide sorunlarına iyi geliyor mu ? Deneyen oldu mu ?

M_PROJECT
14-08-2018, 22:35
HORT

Refluyu bir tik uste tasidim 2013'de en son buraya yazmisim .

Uzun zamandir ( 3-4 ay ) yemeklerden sonra ( bu artarak gelisti ) bogazimda bir sey kalmis gibi gicik oluyordu .

Taaki 1 ay oncesine kadar , bir anda bu takilma hissi yutkunamama hissine dondu , inceden bir panik olmadim degil , buna es zamanli gida alerjisi de cikti bende , neyse onu cozduk Allah'tan , Penicilin alerjim olmasindan kaynakli " kuf " alerjim varmis, yedigim ictigim seylerin kufsuz olmasi gerekiyor vsvs

Neyse konuya donersek ben bu yutkunamama panigi ile hemen bir gastrocuya gittim , anlattim reflum var dedim , gida alerjim var dedim , yutkunamiyorum dedim ( yemek yerken bir sey icerken sorun yok , durduk yere bogazimda birsey var hissi olusuyor ) endoskopi istedi , bakti ciddi reflu var . Lansor verdi , diet onerdi gonderdi . Ben bu arada 7-8 kilo verdim bile 2-3 hafta icerisinde . Fakat Lansor fln bi ise yaramiyor , arastirdim bide Kbb ye gittim . Girtlak reflusu (larengofarengeal reflü) dendi , mideden gelen asit , yemek borusu - ses telleri olan kismi tahris etmis . Bir ara sesim degisti , hafif oksuruk olustu fln , bunlar zaten belirtiymis . Lansor gitti Nexium 40 mg sabah aksama dondu is . Isin kotu yani bu hastaligin tedavi suresi cok uzun , 6 ay 1 sene diyen doktor var . Halen yutkunma sikintim var , hapsiriyorum girtlagim inanilmaz aciyor , reflu yastigi fln aldim , yeme icme duzeni tamamen degisti , kilo verdim , spor yapiyorum ama sanki cok yavas etki ediyor gibi .

Daha once larengofarengeal reflu olan var mi aramizda ? Yada bu hastaliga sahip olan ama farkinda olmayan , cunku teshisi de bir okadar zor bu hastaligin .

Ilaclara devam ediyorum , mide yanmam yok ama gaz sikintim var , bu hep vardi gerci . En kotusu su gecmeyen yutkunamama sikintisi ,cok can sikiyor , bezdiriyor .

Konuyu hortlatayim dedim , belki bu rahatsizliga sahip birileri varsa ( insallah yoktur , kimse cekmesin ) bilgi paylasimi yapariz .

Yediginize ictiginize dikkat edin , sigarayi mutlaka cikarin hayatinizdan , ufacik bir rahatsizlik insani nasil etkiliyor , bin sukur cok zor bisey degil , hayati bir durumda degil ama insan sagliginin degerini hasta olunca anliyor.

coolvtec
14-08-2018, 22:43
Geçmiş olsun.

Reflü kaynaklı faranjit olmuştum bir ara. O kadar kötü ki sanki boğazımda kırık cam parçaları var. Yutkunmak bir ölüm. Ağrı kesici aldım, yine işe yaramıyor. Özellikle geceleri yutkunmadan durmaya çalışıyorum olmuyor. O kadar ilaç vb kullandım hiç biri etki etmedi.

Aynı şeyler değil belki ama bende en çok işe yarayan bol su tüketmek oldu. Sürekli su içtim.

Tekrar geçmiş olsun.

ahmet3425
14-08-2018, 22:47
Bir kac aydir bende de bi siskinlik, ac kalamama”migde bulantisi” yanma, surekli gaz cikarma durumlari vardi. Doktora gittim bana bi ilac verdi.

Abartmiyorum o yasam kalitemi 0 a indiren sikayetler 2. Gun ortadan kalkti 25 gun kadar oldu tik yok ilaca devam ediyorum.

Prabex 20 mg

Her sabah ac karina 1 adet hayatim duzene girdi :)

rain man
15-08-2018, 10:05
Reflüsü olan arkadaşlar lütfen küçümsemeyin bu hastalığı. Reflüye bağlı olusan bir yemek borusu hastalığı yine kronik dönemde yemek borusu kanserine dönüşüyor.

Ayrıca sadece ilaç kullanımı yetmez. Tetikleyen şeylerden de uzak durun. Fazla yağlı, cikolatali yiyeceklerden uzak durun. Yatmadan 4 saat önceki aralıkta herhangi bir şey yemeyin.

canimrecepcim
15-08-2018, 10:44
Reflüsü olan arkadaşlar lütfen küçümsemeyin bu hastalığı. Reflüye bağlı olusan bir yemek borusu hastalığı yine kronik dönemde yemek borusu kanserine dönüşüyor.

Ayrıca sadece ilaç kullanımı yetmez. Tetikleyen şeylerden de uzak durun. Fazla yağlı, cikolatali yiyeceklerden uzak durun. Yatmadan 4 saat önceki aralıkta herhangi bir şey yemeyin.

Çok doğru bir noktaya parmak bastın, yemek borusu kanseri riski.

Ben de rabelis kullanıyorum, o da sadece reflü nüksettiğinde.Ama aslında bir çözüm değil.
Asıl çözüm sigara, asitli içecekler , acı ve baharat gibi şeylerden uzak durmak.Ve en önemlisi stressten uzak durmak.

Kolayı bırakamıyorum, en kötü reflü sebebi de kola zaten.O yüzden yapabiliyorsanız kola vb. meşrubatlardan uzak durmak.

opamp
15-08-2018, 11:11
Psikoloji, stres, yaşam tarzı, beslenme, sigara, alkol kullanımı + kilo problemi... bunların hepsi birbiriyle bağlantılı ve hiçbiri düzene girmedikten sonra mide ve bağırsak rahatsızlıklarının hiçbiri ilaçla felan geçmiyor..

mikelazi
15-08-2018, 13:25

eşimde var.

çok hafif akşam yemeği yiyor.
3 seneye yakındır asitli içecek kullanmıyor.
sigara haftada 1 paket anca bitirir.
tatlı çikolata acılı yiyiceklerle arası hiç yoktur.

her sabah nexium içiyor bol suyla...

şu kanser muhabbeti en büyük korkum.ileride ameliyat olurum diyor.
ciddi tırsıyorum.

rain man
15-08-2018, 13:26
eşimde var.

çok hafif akşam yemeği yiyor.
3 seneye yakındır asitli içecek kullanmıyor.
sigara haftada 1 paket anca bitirir.
tatlı çikolata acılı yiyiceklerle arası hiç yoktur.

her sabah nexium içiyor bol suyla...

şu kanser muhabbeti en büyük korkum.ileride ameliyat olurum diyor.
ciddi tırsıyorum.

Yediğine içtiğine dikkat edip mide asidinin yemek borusuna çıkmasına musade etmediği müddetçe korkulacak durum yok reflu acısından abi.

Anıl E.
15-08-2018, 13:34
Yediğine içtiğine dikkat edip mide asidinin yemek borusuna çıkmasına musade etmediği müddetçe korkulacak durum yok reflu acısından abi.

Günlük belirli bir limiti var diye biliyorum halk arasında ''geğirme''nin . Geğirmekten kastım yediğin içtiğinin ağzına acı şekilde gelmesi değil,normal bir gazdan bahsediyorum .

Asitli içeceklerden uzak durmak gerek,şu an ülkede hemen hemen herkeste var mide sorunu. Abidik gubidik yağlı besinler tüketmemek gerekiyor.

Kefir tüketmekte önemli ,ben sürekli içiyorum kefir öyle reflü tarzında rahatsızlığım yok ama;strese bağlı gastrit var demişti doktor . Bi süre kafam rahat zamanda dikkat ettim hiçbir rahatsızlığım yoktu,en ufak bir şeyi kafaya takayım hemen kendini gösteriyor.

Anıl E.
15-08-2018, 13:40
Edit yok ama :Mide koryucu ilaclar bobreklere zararlımı? | Medikalinfo.com (https://www.medikalinfo.com/mide-koruyucu-ilaclar-bobrek-yetmezligi/94/)

ilaca da alıştırmayın kendinizi. Doktor kuzenim önermişti çok ilaca bağlanmamayı,özellikle mide ilaçlarının farklı ve ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliği gibi risklerin olabileceğini söylemişti.

Sabahtan akşama yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat edin,zaten insan vücuduna zararlı ürünleri hemen hemen araştıran okuyan insan biliyordur. Sadece mide hastalıkları değil,o tür şeyleri tüketmek farklı farklı hastalıklara yol açıyor .

mikelazi
15-08-2018, 14:39

eskiden çift yastık yatabiliyordu,ayda 2-3 aft hiç eksik olmazdı.şu sıralar daha iyi

tek yastık yatabiliyor.teşekkürler

bu arada sakaryadamısın :)

rain man
15-08-2018, 16:22
eskiden çift yastık yatabiliyordu,ayda 2-3 aft hiç eksik olmazdı.şu sıralar daha iyi

tek yastık yatabiliyor.teşekkürler

bu arada sakaryadamısın :)

Hayat kalitesini çok bozan bi hastalık. Önlem almaktan fayda var.

Evet abi sakaryadayim. Gelirsen beklerim.

M_PROJECT
15-08-2018, 16:44
HORT

Refluyu bir tik uste tasidim 2013'de en son buraya yazmisim .

Uzun zamandir ( 3-4 ay ) yemeklerden sonra ( bu artarak gelisti ) bogazimda bir sey kalmis gibi gicik oluyordu .

Taaki 1 ay oncesine kadar , bir anda bu takilma hissi yutkunamama hissine dondu , inceden bir panik olmadim degil , buna es zamanli gida alerjisi de cikti bende , neyse onu cozduk Allah'tan , Penicilin alerjim olmasindan kaynakli " kuf " alerjim varmis, yedigim ictigim seylerin kufsuz olmasi gerekiyor vsvs

Neyse konuya donersek ben bu yutkunamama panigi ile hemen bir gastrocuya gittim , anlattim reflum var dedim , gida alerjim var dedim , yutkunamiyorum dedim ( yemek yerken bir sey icerken sorun yok , durduk yere bogazimda birsey var hissi olusuyor ) endoskopi istedi , bakti ciddi reflu var . Lansor verdi , diet onerdi gonderdi . Ben bu arada 7-8 kilo verdim bile 2-3 hafta icerisinde . Fakat Lansor fln bi ise yaramiyor , arastirdim bide Kbb ye gittim . Girtlak reflusu (larengofarengeal reflü) dendi , mideden gelen asit , yemek borusu - ses telleri olan kismi tahris etmis . Bir ara sesim degisti , hafif oksuruk olustu fln , bunlar zaten belirtiymis . Lansor gitti Nexium 40 mg sabah aksama dondu is . Isin kotu yani bu hastaligin tedavi suresi cok uzun , 6 ay 1 sene diyen doktor var . Halen yutkunma sikintim var , hapsiriyorum girtlagim inanilmaz aciyor , reflu yastigi fln aldim , yeme icme duzeni tamamen degisti , kilo verdim , spor yapiyorum ama sanki cok yavas etki ediyor gibi .

Daha once larengofarengeal reflu olan var mi aramizda ? Yada bu hastaliga sahip olan ama farkinda olmayan , cunku teshisi de bir okadar zor bu hastaligin .

Ilaclara devam ediyorum , mide yanmam yok ama gaz sikintim var , bu hep vardi gerci . En kotusu su gecmeyen yutkunamama sikintisi ,cok can sikiyor , bezdiriyor .

Konuyu hortlatayim dedim , belki bu rahatsizliga sahip birileri varsa ( insallah yoktur , kimse cekmesin ) bilgi paylasimi yapariz .

Yediginize ictiginize dikkat edin , sigarayi mutlaka cikarin hayatinizdan , ufacik bir rahatsizlik insani nasil etkiliyor , bin sukur cok zor bisey degil , hayati bir durumda degil ama insan sagliginin degerini hasta olunca anliyor.

Yav bizim sorunla karsilasan hic mi yok ?

ahmet3425
15-08-2018, 16:45

alkolde alamayız simdi.

bi yerde ot gibi yasayın diyorsun :)

bol tereyaglı kuymak yenmez mi, yada yine bol tereyaglı sarımsaklı yogurtlu bir mantı veya iskender kebabı :)

daha 34 yasındayım bunları simdi yemez isek ilerde nasıl yiyecez... doktorada soyledim yasımız ne hocam onu yemicez bunu yemicez olelim dedim azalt dedi :)

rain man
15-08-2018, 17:17
alkolde alamayız simdi.

bi yerde ot gibi yasayın diyorsun :)

bol tereyaglı kuymak yenmez mi, yada yine bol tereyaglı sarımsaklı yogurtlu bir mantı veya iskender kebabı :)

daha 34 yasındayım bunları simdi yemez isek ilerde nasıl yiyecez... doktorada soyledim yasımız ne hocam onu yemicez bunu yemicez olelim dedim azalt dedi :)

Hiç yapmamaktansa azaltmak da çare :)

ChtArdARSL
15-08-2018, 21:17
Bendede uzun suredir var. bende yedigimw ictigimw dikkat ediyorum yaklasik 7 sene oldu.

Her evde 1 adet gaviscon her arabada 1 adet gaviscon kurtarici var. her sabah 1 adet nexium 40mg iciyorum,icmedigimde gun bitmek bilmiyor birsey yemesem bile midem sikinti veriyor.

Bana dokunanlar,

Portakal,greyfurt
Salca,sogan,krema,
Salam,sucuk,
Cekirdek,pogaca ve acma
Kahve,susamli hersey
Komurde pisen (et,tavuk)
Aci (ayni zamanda bagsur yapiyor)
Cigkofte
Cikolata,dandik baklavalar ve kizartma tatlilar
Haslanmis yumurta
Sigara,viski

En onemlisi yasam stresi!

ChtArdARSL
15-08-2018, 21:21
Kendini bilip yedigine ictigine en onemlisi sana dokunanlari bildigin surece sprun olmuyor. Cok canim istediginde oncede nexium iciyorim uyumadan oncede 2 kasik gaviscon gaz cikartiktan sonra uyuya biliyorum. O rahatlik hic birseyde yok.
Senede bir anestezi ile endeskopi oluyorum malesef ne ilerliyor ne geriliyor, uzun suredirde hic aci su ile karsilasmadim cok sukur.