PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 80 km/s de olanlar..! (okumanızı tavsiye ederim)

bomonti
24-12-2013, 11:42
Dragta hangisi alır, roll de ne olur, 90-100 le yolmu biter yeaaa gibi hıza yönelik sohbetlerin geçtiği tech' de görmüş olduğum bu yazıyı paylaşma zorunluluğu hissettim.

80 km/s Hızla Duvara Çarpma Sonucu Olanlar:

•Çarpışmadan 26 milisaniye sonra ön tamponlar araca gömülür. Araç kendi ağırlığının 30 katı kadar bir kuvvetle frenlenir. sürücü ve yolcular kemer ile bağlı değillerse 80 km sürat ile araç içinde harekete devam ederler.
•39 milisaniye sonra sürücü koltuğuyla beraber 15 cm öne doğru fırlamıştır.
•44 milisaniye sonra sürücü göğüs kafesiyle direksiyona çarpar.
•50 milisaniye sonra araç ve içindekiler üzerinde etkiyen yavaşlatıcı kuvvet 80 G ye ulaşır (yani kendi ağırlıklarının 80 katı büyüklükte bir kuvvet üzerlerinde etkir)
•68 milisaniye sonra sürücü 9 TONLUK bir kuvvetle gösterge paneline çarpar.
•92 milisaniye sonra sürücü yanındaki yolcuyla beraber aynı anda kafasını ön cama çarpar,yolcu bu çarpmayla kafasına ölümcül bir darbe alarak camdan dışarıya fırlar.
•100 milisaniye sonra direksiyon tarafından tutulan sürücü tekrar aracın içine düşer.
•110 milisaniye sonra araç yavaşça geriye çekilmeye baslar.
•113 milisaniye sonra sürücünün arkasında oturan yolcu sürücü seviyesine yükselir ve kafasıyla sert bir darbe yapar aynı anda kendisi de ölümcül bir darbe almıştır.
•150 milisaniye sonra tekrar sessizlik egemen olur cam,çelik,plastik parçaları yere düşer.
•200 milisaniyeden daha kısa bir süre içerisinde her şey biter.

Ortaya çıkan enerji inanılmazdır. 80 km/s hız 1 ton ağırlığındaki bir otomobili 30 metre yukarıya fırlatabilir.

Lütfen bunları hatırlayarak trafiğe çıkınız...

Edit:

Video

https://www.youtube.com/watch?v=oyE_Wh_RYjE

PiscocuK
24-12-2013, 11:44
teşekkürler

sercanışık
24-12-2013, 11:49
cok tesekkurler bılgı ıcın. trafıkte tek degılız dıkkatlı kullanalım. herseyden once canımızı hiçe saymayalım !!!!

MeRtCaN
24-12-2013, 11:50
çok teşekkür ediyoruz bu bılgı ıcın ama
yolda yururken ınsanın kafasına saksı dusup olenlerde var
kader nasıp kısmet

Gry
24-12-2013, 11:52
çok teşekkür ediyoruz bu bılgı ıcın ama
yolda yururken ınsanın kafasına saksı dusup olenlerde var
kader nasıp kısmet

adam inceyi gordu :D

Fatih
24-12-2013, 11:57
Teşekkürler paylaşım için.
Direksiyon başında çoğu zaman unutmuyoruz bunları.
Ne zamanki bir kaza haberi paylaşılıyor o zaman hatırlanılıyor

LnchCntrl
demek ki 90 la gidersek 80 le yapacağımız kazayı çoktan geçmiş oluruz :D

Şaka bi yana faydalı bilgili ve kemer kesinlikle ŞART !

m. ali öz
Bilgilendirme için teşekkürler.
Emniyet kemerinin önemini tekrar hatırlamış olduk.

Sezgin
Yazilanlar tamamen dogru, saka gibi, inanmazdim eskiden pek ama yasayinca aynen boyleymis dedik.

HondatugraL
24-12-2013, 11:58
9 tonluk kuvvet mi:eek:

ilker_yusuf
24-12-2013, 12:02
Kemer takalım. Hızımızı kendimiz ayarlayalım. Şartlara göre belirleyelim. Arabamıza güvenip basmayalım durmayalım lütfen.. Başkalarını unutmayalım. Çok güzel paylaşım teşekkürler.

Yıllar önce internette gezinen bir videoydu bu yazının altında etkili olur.

slowmotion
24-12-2013, 12:02
Millet diyor ya 180 200 le duvara vurdum cok sukur burnum kanamadi, 80le olanlar buysa kusura bakmayin 200le parcanizi sagdan soldan toplarlar. Cok dogru bir bilgi, paylasan arkadasa tesekkurler.

GÖKTÜRK
24-12-2013, 12:04
ölürüz ölmeyiz Allahın bileceği iş ama arabada kemer herkes takmalı

Mr.K
24-12-2013, 12:08
airbagler açılmayı unutmuş..

Skyhawk34
24-12-2013, 12:10
Şahin ve kus serisinde arac ortanadan bir kac es parcaya bolunerek icerideki yolculari cayira cimene en az hasar gorecegi yerlere itina ile atar ve ayaga kalkan surucu ve yolcular sigara yakarak ama ne patladik bee gibisinden tavirlar sergiler..

Y.Emre
24-12-2013, 12:32
solid duvara çarparsan olacaklar bunlar ama gerçek hayattaki kazaların %80i bu şekilde olmaz.
(oranı tahmini söyledim muhtemelen daha büyük bir orandır ama)

ama her durumda emniyet kemeri şart

AdemAr
24-12-2013, 12:55

bende tam onu diyecektim o kadar şeyi milisaniye bazında hesaplamışlarda airbaglerin açılma süresini nedense yazmamışlar. Felaket tellalığını sevıyor insanlar

fkocak
24-12-2013, 13:25
kemer takılmadığı ve airbag in olmadığı bir kazayı anlatmışlar. ha işin asıl önemli kısmı kazalar düz duvara çarpıyormuş gibi gerçekleşmiyor malesef daha yenilerde crash testler paylaşıldı belli bir hızdan sonra kemer airbag falan süs niyetine..

guwen_ar
24-12-2013, 13:30
Aman diyorum kemer sart

Jem89
24-12-2013, 14:03

Belki torosla kaza yaptılar ? Herkesin airbag'li araçları yok. Lütfen araçlar hakkında düzgün yorum yapalım ikiside tanıdı..lan konular karıştı.

Ben 100 km ile direğe çarptım.. Aşağı yukarı bunları hissediyor insan.. :) Kemer kesinlikle takılmalı.. 200 mt aşağıdaki bakkala gidiyorum bazen arabayla.. O zaman bile takarım.. Nerede ne olacağı hiç belli olmaz..

Allah hepimizi kazadan beladan korusun.

bomonti
24-12-2013, 14:29
Bazı arkadaşlar işi biraz gırgıra vurmuş ama paylaşımdaki asıl amaç ''kemer'' in önemi...

Misal 2 kere ağır kaza geçirdim her ikisinde de kemer takılı değildi, takılı olsaydı kız arkadaşım ve arkadaşımın bugün bellerinde kalıcı hasar olmayacaktı.

İnsan minare boyu uçuruma taklalar atarak inerken anlıyor kemerin önemini... Kurtulmamızın tek nedeni uçurumun dibindeki çam ağacının üstüne konmuş olmamız e tabi bir de alın yazısı..

tayreep_john
24-12-2013, 14:39
bilgilendirme için teşekkürler ama şöyle yazılar okuyunca arabayı satıp toplu taşıma kullanasım geliyor :(

levent
24-12-2013, 16:08
oldu olacak 1000 + km yol gidiyoruz biz tek seferde, 50 km/h hızı geçmeyelim, 2 günde gideriz?

yürürken saksı da düşebilir, gelip size de çarpabilirler.

nerede ne kadar hız yapılacağını, arabanın o hızda ani harekette ne tepki vereceğini bilmek yeter. gerisi Allah'a kalmış..

Bazı arkadaşlar işi biraz gırgıra vurmuş ama paylaşımdaki asıl amaç ''kemer'' in önemi...

Misal 2 kere ağır kaza geçirdim her ikisinde de kemer takılı değildi, takılı olsaydı kız arkadaşım ve arkadaşımın bugün bellerinde kalıcı hasar olmayacaktı.

İnsan minare boyu uçuruma taklalar atarak inerken anlıyor kemerin önemini... Kurtulmamızın tek nedeni uçurumun dibindeki çam ağacının üstüne konmuş olmamız e tabi bir de alın yazısı..

he ben afedersin 50m gidecek olsam arabayla yine kemer takan bi tipim de sizinkisi biraz vurdumduymazlık olmuş kusura bakma bomonti..

ilk kazada hadi bilmiyordun önemini yaptın, e sonra ders almadın mı bu olaydan? kemer takmak bu kadar zor değil, Allah bilir hala şehirler arasında takıyorum abi diyenlerdensindir..

VoodooRush
24-12-2013, 18:08
oldu olacak 1000 + km yol gidiyoruz biz tek seferde, 50 km/h hızı geçmeyelim, 2 günde gideriz?

yürürken saksı da düşebilir, gelip size de çarpabilirler.

nerede ne kadar hız yapılacağını, arabanın o hızda ani harekette ne tepki vereceğini bilmek yeter. gerisi Allah'a kalmış..

he ben afedersin 50m gidecek olsam arabayla yine kemer takan bi tipim de sizinkisi biraz vurdumduymazlık olmuş kusura bakma bomonti..

ilk kazada hadi bilmiyordun önemini yaptın, e sonra ders almadın mı bu olaydan? kemer takmak bu kadar zor değil, Allah bilir hala şehirler arasında takıyorum abi diyenlerdensindir..

Kemer önemli. Kemer takarım takarım bir boşluğuma gelir kırk yılın başı onda da başıma bir şey gelir. En son takla attım, 3-5 km yolda gitseniz takın kemerinizi. Çıkıyor birisi yolunuza hiç yoktan kaza yapıyorsunuz.

ykavcioglu
24-12-2013, 18:31
çok güzel bilgi teşekkürler, bir üyenin imzasında bununla ilgili bir not'da vardı.

Mr.K
24-12-2013, 18:35

yahu kemerin önemiyse milisaniyelerden banane ? sanki sayabiliyoruzda milisaniyeyi kaza yaptığımızda hmm şimdi airbaglerin açılması lazım.laaan kafamı vurmayı unuttum vs mi dicez ? Kemer ile ilgili tonla video var ,yazı var makale var.Varoğlu var kısacası.

Ben herzaman kemer takarım bu arada yanlış anlaşılmasın,uzun yolda arka koltuktakilerede taktırıyorum(anam babam dahil).

onun harici ben gereksiz buldum yazılanları açıkcası.xxx milisaniye BOM lastik patladı niye yok mesela,belki adam çakıltaşlı yolda kaza yaptı..

bomonti
24-12-2013, 21:39
yahu kemerin önemiyse milisaniyelerden banane ? sanki sayabiliyoruzda milisaniyeyi kaza yaptığımızda hmm şimdi airbaglerin açılması lazım.laaan kafamı vurmayı unuttum vs mi dicez ? Kemer ile ilgili tonla video var ,yazı var makale var.Varoğlu var kısacası.

Ben herzaman kemer takarım bu arada yanlış anlaşılmasın,uzun yolda arka koltuktakilerede taktırıyorum(anam babam dahil).

onun harici ben gereksiz buldum yazılanları açıkcası.xxx milisaniye BOM lastik patladı niye yok mesela,belki adam çakıltaşlı yolda kaza yaptı..

Birçok gerekli konu varken gereksiz konu açmış olduğuma üzgünüm.

Ne diyeyim..

TolgaEsentepe
24-12-2013, 22:31
kemer takılı değilken airbag açılmasın zaten.. mazallah....

Y.Emre
24-12-2013, 22:49
açılsın, ne zararı var ki ?

kemer yerine toka takılıyken açılmasın ama o ayrı. (srs ise)

TolgaEsentepe
24-12-2013, 22:55
kafan direksiyona doğru giderken airbag in boynuna verebileceği zararı düşünsene ?

Y.Emre
24-12-2013, 23:37
Üstteki mesajimdaki durumu hariç tutarak, sadece kafa ileri gitmiyor ki. Gövde de beraber gidiyor ve havayastığına baş ile birlikte çarpıyor. Kemer takılı olmadığında direksiyona ve cama carpmaktansa havayastığına çarpsin sonuçta daha yumuşak bir yüzey.

Söylediğim durumda kaza sırasında sürücü ileri hareket etmeden önce hava yastigi açılmış oluyor. Hareket sırasında aniden yüze çarpmıyor.

tabi bunu söylerken kemer takmaya gerek yok gibi birşey söylemiyorum..

bomonti
25-12-2013, 07:56
Üstteki mesajimdaki durumu hariç tutarak, sadece kafa ileri gitmiyor ki. Gövde de beraber gidiyor ve havayastığına baş ile birlikte çarpıyor. Kemer takılı olmadığında direksiyona ve cama carpmaktansa havayastığına çarpsin sonuçta daha yumuşak bir yüzey.

Söylediğim durumda kaza sırasında sürücü ileri hareket etmeden önce hava yastigi açılmış oluyor. Hareket sırasında aniden yüze çarpmıyor.

tabi bunu söylerken kemer takmaya gerek yok gibi birşey söylemiyorum..

Şöyle birşey var

Sürücü 80 km ile direksiyona doğru giderken aynı süratle airbag sürücüye gelecek ve çarpma şiddeti 2 katına çıkacak.. Yanlışım varsa birisi düzeltir zaten :)

Bir de bu SRS olayı nedir birisi kısaca özetleyebilir mi?

kifanhom
25-12-2013, 08:55
"keşke" dememek için .....

Sercan K.
25-12-2013, 09:07
Şahin ve kus serisinde arac ortanadan bir kac es parcaya bolunerek icerideki yolculari cayira cimene en az hasar gorecegi yerlere itina ile atar ve ayaga kalkan surucu ve yolcular sigara yakarak ama ne patladik bee gibisinden tavirlar sergiler..

hahahahahahh :D:D Çok güldüm bu yoruma çok :D İzninle imza yapıyorum :D

HONDAHAN
25-12-2013, 09:19
Yıllar önce internette gezinen bir videoydu bu yazının altında etkili olur.

:heyoo: Hocam yazının altında zaten aynı video var :)

CTG
25-12-2013, 09:27
çocuk önemli bişeyi gayet düzgün bi şekilde yazmış çizmiş, üstüne gitmek yerine harun taştan videosu izleyin beyler

Y.Emre
25-12-2013, 11:33
Şöyle birşey var

Sürücü 80 km ile direksiyona doğru giderken aynı süratle airbag sürücüye gelecek ve çarpma şiddeti 2 katına çıkacak.. Yanlışım varsa birisi düzeltir zaten :)

Bir de bu SRS olayı nedir birisi kısaca özetleyebilir mi?

Emniyet kemeriyle bağlantısı olmayan tek kademeli hava yastıkları kemer takılı yada takılı değil ayrımı yapmaz her zaman aynı hızda ve sertlikte açılır. Srs olanlar kemerle etkileşimli diye hatırlıyorum. İsmi farklı olabilir ama ismin önemi yok, bahsettiğim hava yastıklarının hangisi olduğunu anlattım sanıyorum..

Kemer tokası takmanın yanlışlığı kademeli havayastıklarıyla birlikte daha da büyüyor. Onlar kemer takılı olarak algılayıp açılma şiddetleri ve hızları değişiyor. Neyse konuya döneyim.

Yanlışın var. Orada sadece sürücünün hareketi var, neden dersen;
Bu açılma öyle hızlıdır ki sürücü yada yolcu kaza etkisiyle koltuğundan ileri fırlayana kadar hava yastığının açılma işlemi tamamlanmış olur. Dolayısıyla sürücü (80 dediğin için devam ediyorum) 80 km ile direksiyona çarpmaktansa aynı hız ile yastığa çarpıyor. Enerjisinin (büyük) bir kısmı burada absorbe edildikten sonra yastıktan sekip sağa sola başka bir yere çarparsa çarpıyor. Her halükarda direksiyona çarpmasından iyi oluyor yani.

MCN21
25-12-2013, 11:54
Kemer şart bilgilendirme içinde teşekkür ederiz ama sunuda unutmayın yolda giderken beton duvara dümdüz çarpma ihtimaliniz az :)

bomonti
25-12-2013, 15:44
Emniyet kemeriyle bağlantısı olmayan tek kademeli hava yastıkları kemer takılı yada takılı değil ayrımı yapmaz her zaman aynı hızda ve sertlikte açılır. Srs olanlar kemerle etkileşimli diye hatırlıyorum. İsmi farklı olabilir ama ismin önemi yok, bahsettiğim hava yastıklarının hangisi olduğunu anlattım sanıyorum..

Kemer tokası takmanın yanlışlığı kademeli havayastıklarıyla birlikte daha da büyüyor. Onlar kemer takılı olarak algılayıp açılma şiddetleri ve hızları değişiyor. Neyse konuya döneyim.

Yanlışın var. Orada sadece sürücünün hareketi var, neden dersen;
Bu açılma öyle hızlıdır ki sürücü yada yolcu kaza etkisiyle koltuğundan ileri fırlayana kadar hava yastığının açılma işlemi tamamlanmış olur. Dolayısıyla sürücü (80 dediğin için devam ediyorum) 80 km ile direksiyona çarpmaktansa aynı hız ile yastığa çarpıyor. Enerjisinin (büyük) bir kısmı burada absorbe edildikten sonra yastıktan sekip sağa sola başka bir yere çarparsa çarpıyor. Her halükarda direksiyona çarpmasından iyi oluyor yani.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

Dediklerine istinaden, kemer tokası takmak SRS sistemi haricindekiler de avantajlıdır sonucuna varabilir miyiz?

Y.Emre
25-12-2013, 15:56
Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

Dediklerine istinaden, kemer tokası takmak SRS sistemi haricindekiler de avantajlıdır sonucuna varabilir miyiz?

Söylediklerimin özeti şu, kademeli hava yastıkları haricindeki hava yastıkları kemerin takılı olup olmamasını iplemez, her durumda aynı açılırlar. Ancak bu demek değildirki tek kademeli havayastığı olan arabada toka takmak iyidir.

Kemer tokası takmak aptallıktan başka birşey değildir.
Zor birşey değil, herkes takmalı kemerini. Sıkıyorsa koltuk sırtlığını az bişey yatırınca oda geçiyor zaten.

gokcell13
25-12-2013, 15:57
Güvenli sürüs ve defansif surus egitimlerinde bu konuların ustune basa basa anlattı hoca.Harfıyen uyamasakta bi nebze olsun insanın aklında soru işareti bırakıyor.Bu eğitimlerin taksiciler, minubusculer, komyoncular icin her 2 senede bir zorunlu olması gerekli diye dusunuyorum.