PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bankamatikten yapılan Eft hakkında lütfen yardım?

aqustic
25-12-2013, 21:59
Arkadaşlar geçen hafta internetten bir elemana bir otomobil parçası sattım.
Eleman parayı yatırdıgını söyledi.Fakat alıcı isminde benım adımın çıkmadıgını söyledi.Ve makbuzun resmini çekip gönderdi.
Ben de buna ragmen inanarak malı gönderdim.Sonra bankamatikten kontrol ettigimde paranın yatmadıgını gördüm.
Aşagıda alıcı iban numarasında yıldızlı yerlerin dışındaki tüm rakamlar dogru.Zaten yıldızların ilk iki tanesi TR olacak..
FAkat benım alıcı ismim yanı adım U.... A..... ile başlamıyor.Ve para hesapta hala yok.
Açıklama kısmında ise malı sattıgım kişinin adı soyadı yazıyordu bilerek sildim paintte.
Bi de dikkatimi çeken şey benım ıban numaramın başındaki karakterler yıldızlı iken gönderen kişinin iban numarası ortasındaki karakterler yıldızlı.
Bu makbuz fotoşop mu sizce?İş bankası bankamatikten yapılan EFT makbuzu böyle mi oluyor?Eleman sanki bize sapladı gibi geliyor
http://u1312.hizliresim.com/1j/t/vw6n3.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

phoenixs
25-12-2013, 22:07
çok net bilgim yok ama mesela havale yaparken İBAN girip enter a basınca İSİM SOY İSİM HER TÜRLÜ bilgi geliyor sonra havale yapıyorsunuz

AMA EFT YAPARKen siz iban yazıp isim soy ismi kendiniz giriyorsunuz yani en ufak bi isim soy isim hatasında para gitmez geri döner eft nin geçme süresi 15 dk-5 saat arası oluyor her zaman eft hızlı gitmez havale anında gider eft gitmez burada bi karışıklık var ama tam çözemedim açıkcası FİŞ çok basit duruyor ama kimseyi de suçlamak istemem bankaya gidip sorun

c20let
25-12-2013, 22:08
O yıldızlı yerdeki numaralar yanlış olabilir. Başkasının adı çıkıyorsa neden eft ye onay verdi? Saçma olmuş para bence U.A. isimli şahısın hesabında.

cyclonee16
25-12-2013, 22:37
Iban ve isim soy isim ile göndermişse yanlış gönderme sansı yok gibi ayrıca mesai saatleri içinde eft hemen gider parcayı gönderdiğiniz kişiye ulasabılıyor musunuz ?

onursumer
25-12-2013, 22:45
işlem no vs yazıyor banka ile goruştuğunuzde yardımcı olamadılarmı ?

ilk yıldızlı yerler banka ile ilgili olması lazım

yani başı farklı olabilir son kısmı tutsada halk bankası doğru ise başka bir yanlışlık olabilir

EmrGti
25-12-2013, 23:46
bende devamlı iş bankası ile iş yapıyorum ama kimse yalnış anlamasın ne alıcıya ne satıcıya sadece bi fikir fatura bana bi acayip geldi yaa bilmiyorum ilk görünce yazıyı okumadan bi acayip geldi en sağlıklısı bankaya sorun açın

pcvirus
25-12-2013, 23:52
dostum orada sorgu numarası var direk bankayı ara ve öğren bence

ilker_yusuf
26-12-2013, 06:41
Iban ile yapılan işlemlerde direk isim çıkıyor belki uygulama kurumlar arası farklılık gösterebilir, ibanda kimlik numaranız gibi kişiye özeldir. Farklı bir isim ile hörünüyorsa eft yi onaylamamalıydı. Kendisi iş banksı ile görüşerek eft yi yanlış kişiye yaptığınıv e iadesinit alep etöeli banka karşı tarafla görüşürüz. Parayı alan kişi iyi niyetliyse tutar iadesi yapar. Yoksa bir yaptırım maalesef yok.

Nightfish
26-12-2013, 06:45
Benim de daha önce başıma geldi İş Bankasında. Direkt olarak isim çıkmıyor, ismi sizin yazmanızı istiyor hatta. İsmi kafanıza göre yazsanız bile EFT emriniz alındı diyor o EFT masrafı olan 5 lirayı cebe almak için.
Ancak EFT de IBAN'ın doğru olması yetmiyor, isim de hesap sahibinin hesap adı aynen yazılmalı. Eğer yazmadıysa para 2-3 gün sonra hesaba geri dönüyor.

Açıkçası ben adamın isminizi hatırlayamayıp kafadan isim attığı ve sonrasında da paranın ona yanlışlıkla geri döndüğünü düşünüyorum. İsim otomatik çıkmıyor çünkü ben de aynı sıkıntıyı yaşamıştım zamanında.

levent
26-12-2013, 07:07
ibana kayıtlı isim direk çıkmıyorsa, doğru girilmediği taktirde işleme onay vermiyor diye hatırlıyorum ben..

ilker_yusuf
26-12-2013, 07:27
Orası öyle zaten iban direk kontrol mekanizasması aslında. karşı tarafla isimler direk tutmalı benim çalıştığım bazı kurumlarda eft işlemlerinde ismi benim yazmamı istiyor ama ıban da direk olarak çıkartıyor. diye hatırlıyorum eğer eft de ismi hatalı yazarsanız bu bir harf bile olsa para gelir..

5500
26-12-2013, 07:44
Iban doğru olup, isim soyisim yanlış olursa para geri döner.
Iban no ile isim soyisim mutlaka uyuşması gerekiyor. Bankamatikten yatırdığı için sanırım gidip bankadan parasını alır.

Serkan_UR
26-12-2013, 09:47
Eft işlemlerinde özellikle ad soyad kısmını girilmesini ister ve ıban numarası ile ad soyad tutarsa işlem gerçekleşir..
Ve siz işlemiş yaparsınız o anda hata verip yapmamazlık yapmaz para eft merkezinde ıbandan işlem görür ama alıcıya isim uyuşmazlığından dolayı teslim edilmez geri eft yapan bankaya döner..
Size para gönderen şahıs bu makbuzla eft yaptığı bankaya giderse paranın geri geldiğini görürler ve parasını verirler...İsim yanlışlığından birkere 3 gün para iadesi beklemiştik alıcı şubeye gidiyormuş şube isim uyuşmuyor diye geri gönderiyormuş diye bilgi geçmişlerdi

aqustic
26-12-2013, 10:12
Arkadaşlar peki ATM'den alıcının ismi soyismi giriliyor mu ki?
Çünkü atmde tuşlarda sadece rakam var.Harf yok.Eger isim soy isim giriliyorsa ürünü alan kişi bilerek yanlış isim soyisim girdi gibi.
Ürünü alan kişiye ulaşamıyorum:)

Kahn23
26-12-2013, 10:14
İşlem hangi bankadan yapıldı ?

Nightfish
26-12-2013, 10:14
Eski Nokia cep telefonları misali, her tuşa 3 harf denk geliyor :) Yani isim giriliyor bankamatikten.

Oznsrl
26-12-2013, 10:22
ablamla konuştum şimdi iş bankasında çalışıyo. iş bankası harici bi bankamatikten eft yaptıysa iban yazınca isim çıkmaz dedi iş bankası bankamatiklerinde kontrol amaçlı çıkar dedi ismi yanlış yazdıysa para geri gider dedi. abi sen yinede şubeni ara bi konuş belki yardımcı olurlar. ama benm aklıma gelen eft yi yapan bunun farkındaydı başka bankamatikten bilerek ismi yanlış yazdı onun içinde para size gelmedi büyük bi meblağ değildir inş

Maxi
26-12-2013, 10:25
kötü olmuş keşke hesapta parayı görseydin
büyük ihtimal soğuk limonata içeceksin :(
(tabi karşı taraf kötü niyetliyse, belkide o da farkında değil)

yusufcan_k
26-12-2013, 12:46
bankaya gidin hemen durumu anlatıp dilekçe verin böyle böyle olmuş diye benimde aynı olayın benzeri gelmişti başıma o şekilde çözülmüştü