PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alkollü kazada ölüme sebebiyet!

adyge_emre
01-01-2014, 21:51
....Olay maalesef tahmın ettıgım yere gıttı o yuzden silme gereği duyuyorum.

LnchCntrl
01-01-2014, 21:55
Duruma yorum yapmak kimseye düşmez sanırım, her iki taraf içinde tarifsiz bi acı..

Benim bildiğim kadarıyla hakkında aile şikayetçi olmasa bile dava açılacak.

Kuzenim adama çarpmıştı adam hatalıydı, insani açıdan ilgilendikleri için adama bi nevi sus parası olarak dünyanın parası dökmüşlerdi keşke dava açsa demiştik..

Bu arada adamın bacağı kırılmıştı yanlış hatırlamıyosam.

Kahn23
01-01-2014, 21:58
5237/85-2 uyarınca 3-15 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacaktır. Ölümlü kaza olduğundan ailesi şikayetçi olmasa bile hakim kendi takdirini kullanacaktır.
Ayrıca bir de kan parası istenecektir.

Yanlışım varsa düzelten olur.
Arkadaşınıza geçmiş olsun, hayatını kaybeden kişiye ise Allah rahmet eylesin..

M_PROJECT
01-01-2014, 22:03
bunu burda sormaktan ziyade avukatiniza sorarsaniz daha hizli cevaplar alir ona gore hareket edersiniz .

adyge_emre
01-01-2014, 22:14
bunu burda sormaktan ziyade avukatiniza sorarsaniz daha hizli cevaplar alir ona gore hareket edersiniz .

Ben konunun bıraz dışında olduğum için buraya sorma gereği duydum.Avukat zaten ailesine gerekli açıklamaları yapacaktır...İnternetten de araştırdım ama fazla bilgi bulamadım...

İbrahim33
01-01-2014, 22:32
Üzülerek söylüyorum ki , cezaevine girer.ben ticaride çalışıyordum yazın , alkolden ehliyeti kaptırdım daha sonra benden sonraki şoför , 2 yayayı öldürdü , çocuk şu anda cezaevinde , hayatı yandı.alkol durumu temizdi , alkol almamıştı , ona rağmen kelepçe oldu , bir fikir verir belki.allah kimsenin başına vermesin.çok zor.

Emre Akçay
01-01-2014, 22:51
Taksirle ölüme neden olma suçundan kamu davası açılır. Şikayete bağlı bir suç değildir zaten. Alkol cezada arttırım yapılmasına neden olur. Sabıkası yok, duruşmadaki tutum ve davranışları iyiyse, herhangi bir maddi zarar var da o zarar karşılanmış ise hagb alır. Tabi burada iddianameyi incelemeden hüküm kurmak yanlış olur. Görüşlerim bu yönde.

63owen63
01-01-2014, 22:59
Hüküm giyecektir ama suresini olayin detaylari ve hakim kanaati belirler. Alkollu olumlu kazada yan koltukta oturan arkadaşını kaybetmis bir arkadaşım 10 yila mahkum edildi

Caesar
01-01-2014, 23:00
Eleştiri istemiyorsanız foruma konu açmayın. Eleştiri yapacak birininde kalbini kırarsan forumdan ilelebet uzaklaştırırım. Çok hassas bir konu bu bir kişi alkollü bir kişide toprak altında şuan.

BlackGetz
01-01-2014, 23:01
En ağır cezayı alması temennimdir.

setnogrom
01-01-2014, 23:05
İşin içinde alkol varsa zaten eleştirilecek birşey kalmamış ömrü boyunca bunun acısıyla yaşayacak hangi ceza olursa olsun bunu hafifletemez.
___________Cevap olaraksa;

Hapis cezası alır ki almalıda.Cezanın süresi alkolün promilinden kazanın oluş biçimine kadar incelenir.Ölümle sonuçlandığından ailesi şikayetçi olmasa dahi yasal süreç kamusal açıdan devam eder.Ayrıca biz tutanakları görmüyoruz yani havadan konuşuyoruz.
Bir kelime dahi çok şeyi değiştirir.
Şuan için ölene Allah'tan rahmet yakınlarına sabır dilemekten başka yapacak birşey yok.
xx

ghibli06
01-01-2014, 23:09
sana olacakları net anlatayım, net diyorum çünkü benim kuzenim de alkollü motor kullanırken akasındaki arkadaşıyla birlikte kaza yaptı, kendi ağır yaralandı, çocuk öldü ne yazık ki... önce avukatın yanlış yönlendirmesiyle kazayı rahmetli yaptı dediler, hakim yemedi... 3 sene ertelemesiz indirimsiz hapis cezası aldı, şu anda Muğla cezaevinde cezasını çekiyor...

bu arada şu alkollü kullanma olayının sonuçlarını anlayın artık, kuzen hapse girdi, şoförüm ise trafik kazasında yaşlı bir kadını öldürdü, 1 gece içerde kaldı... alkollü-alkolsüz ayırımını anlayamayan var mı hala? kaza bu olur demeyin...

brs852
01-01-2014, 23:11
sana olacakları net anlatayım, net diyorum çünkü benim kuzenim de alkollü motor kullanırken akasındaki arkadaşıyla birlikte kaza yaptı, kendi ağır yaralandı, çocuk öldü ne yazık ki... önce avukatın yanlış yönlendirmesiyle kazayı rahmetli yaptı dediler, hakim yemedi... 3 sene ertelemesiz indirimsiz hapis cezası aldı, şu anda Muğla cezaevinde cezasını çekiyor...

bu arada şu alkollü kullanma olayının sonuçlarını anlayın artık, kuzen hapse girdi, şoförüm ise trafik kazasında yaşlı bir kadını öldürdü, 1 gece içerde kaldı... alkollü-alkolsüz ayırımını anlayamayan var mı hala? kaza bu olur demeyin...

çok iyi anlatmışsın abi :icon_tup:

onursumer
01-01-2014, 23:11
alkollu araç kullanmanın kasten adam oldurmekten bir farkı olmadığından çok ağır cezalar çıkabiliyor şartlara gore

ibratice
01-01-2014, 23:39
Eğer kazanın oluş sebebi biçimi alkol olmasa bile yapacağı bişey yoksa inşallah fazla yatmaz, ama o insanın ölümüne alkol sebep olduysa inşallah çok ağır ceza alır inşallah gamsız biri değildir ömrü buyunca vicdan azabı çeker birde vefaat eden yakın akraban olsaydı acaba gene milletin kalbini kırarımmı yada bu şerefsiz nasıl en ağır caza alır diye konumu açardın .

Tolga-R
02-01-2014, 00:21
Merhaba arkadaşlar,
Yakın bir arkadaşımın kuzeni maalesef alkollü olarak kaza yaptı ve yanında oturan arkadaşını kaybettik...Şuan kendıısını içeri aldılar 15 gun sonra mahkemeye cıkacak cezası ne olur acaba yardımcı olabılecek kımse varmı?? Aile sıkayetcı olmazsa hapıs cezası almadan kurtulabılırmı??

Lutfen kımse yok iyi olms cezasını ceksın alkollu arac kullanmasaymıs gibi yorumlar yapmasın kalbini kırarım.Herkes ortada yanlış birşey olduğunun farkında herkesin başına gelebilir.Lütfen kimse eleştirmesin!

Hem bunu yazıcaksın buraya itiraf gibi, hemde hapis cezası almadan kurtulabilir mi diye sorcaksın ? şakamı

AdemAr
02-01-2014, 00:25
Herkezin başına gelmez. Alkol alıp araç başına geçen gerizekalıların başına gelir. Umarım hakettiği cezayı alır.

GokhanRS
02-01-2014, 00:26
arkası sağlam değilse sağlam ceza alır. hak ettiğide budur.
ailesinin şikayetçi olmama ihtimali yoktur bence. senin çocuğun olsa ne yapardın gibi düşün.

zaten aile şikayetçi olmasa bile devlet yargılar ve içeri tıkar. tavsiyem hiç üzülme, hak ettiği cezayı çekmez ise emin ol ilerde daha üzücü olaylara karışabilecek cesaret gelir adama.

ahmet3425
02-01-2014, 00:37
Cezalar cok daha caydırıcı olmalı aslında, bosuna yasaklanmıyor, bosuna bu kadar agır cezalar verılmıyor. Bunları bıle bıle lades dıyorsan ceremesini cekeceksin. Olene allah rahmet etsin ama aklı basında bı adam alkollu surucuye canını teslim etmemeli yazık olmus gercekten bırı mezara otekınınde yıyecegı hukum ve omır boyu vıcdan azabı icinden cıkılacak gibi degil allah kimsenin basına vermesin.

F.Dogan
02-01-2014, 00:58
ailesinin şikayetçi olmasına gerek yok hakim re'sen kendisi dava açıkmış gibi hüküm verecektir zaten.

kesin içeride yatar. kaç yıl yatacağını avukatınız söyleyecektir tahmini olarak.

alkol varken direksiyonun basında oturup müzik bile dinlemeyeceksin bırak araba sürmeyi.

biri gelir vurur ordaki şişeden kan testinden suçlu yine siz olursunuz bir şekilde.

HondatugraL
02-01-2014, 01:00
Herkesın başına gelir cümlesine takıldım ben. Alkollu araç kullanmak yanlışlıkla yapılacak bişey değil ki " alkol aldım tuh ya yanlışlıkla araba kullandım " dıye bişey varmı yok kasti yapılmış ve sonucu bınlerce kez izlediğimiz ana haberlerdekı olaylardan farkız şekilde aynı. Hatalı sollarsın, hız yaparsın anlık gazdır falan belki ama alkollü araç kullanmak saçmalık resmen. Yolda yürüyemezken neyin arabası ? Zor bi durum eyw ama alkollu bırı yuzunden suçsuz bırı hayatını kaybettıyse kusura bakmasın kımse ama en yuksek cezayı alsın.

muhammet.325
02-01-2014, 01:01
Ölene Allah rahmet eylesin.kendi arkadaşınızı kurtamanın derdindesiniz bide kendinizi vefat eden insanın ailesinin yerine koyun ondan sonrada kalp kırmaya devam edersiniz inşallah bi aileyi yıktığı için cezasını çeker.

Tuning055
02-01-2014, 01:12
İnşallah alabileceği cezanın en büyüğünü alır. Orada yolda masum yürüyen bir insana veya başka bir aracada çarpabilirdi. şimdi o cezayı almazsa gelecekte bununda olacağı belli.

cookies
02-01-2014, 01:15
Aklın yolu 1 bütün arkadaşlar gerekenleri söylemiş..

ERY98
02-01-2014, 02:04
Hayatını kaybeden merhuma Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin. Sizinde arkadaşınızın kuzenine şimdiden geçmiş olsun. Hapis kaçınılmaz olacaktır kanaatindeyim, adalet gereken neyse o kararı verecektir, fakat bu olayda hapis; ömrü boyunca aklından silemeyeceği bir vicdan azabının yanında bir hiç gibi kalacaktır. Yanlışlıkla alkollü araba sürülmez sonuçta.. Sonuç olarak bir kişinin hayatına tabikide istemeyerekte olsa son vermiş, sakatta bırakabilirdi, yoldaki başka bir insanada vurabilirdi.. Kısacası Allah o arkadaşında yardımcısı olsun vicdanen.. Allah kimsenin başına kaza bela vermesin inşallah.

agresive
02-01-2014, 02:36
benim kuzenimde önüne atlayan sarhoş yaya çarptı 4 ay hapis yattı arkdaşınızın kuzeni alkollü araç kullandı bir cana mal oldu allah nur içinde yatırsın arkdaşınızın kuzeninide vicdan azabından kurtarsın kalp kırmaya gelince bu konuda kalp kıramazsın ki sende ayık olsan böyle bir konuda kalp kırarım gibi sözler sarf etmezdin...

Firat.M3
02-01-2014, 03:18
gecen haberlerde gormustum 19 yasinda bi cocuk sahinle kaza yapmisti ve alkolluydu. yanindaki kiz arkadasi (kendisinden kucuk) kapidan disari ucmus ve kafasi koparak can vermisti.

Bunu izleyeli 1 hafta kadar oldu sanirim. Olayi okuyunca haber geldi aklima. Arkadasiniz bu kisi midir ?

mr.korhan
02-01-2014, 08:04
Ben bişeyi merak ediyorum ,konuyu açan arkadaşa bir sorum olacak.

Senin çocuğun varmı ? hiç bebeğin oldumu en ufak ağlamasına kıyamadığın ? yürümeyi öğrenirken kazara yere düşmelerinde bile içinin cız ettiği ve kendinin düşüp o acıyı çekmeye razı olduğun ??

Tuncay
02-01-2014, 08:09
Şoföre yüklenenler olabilir. Yanındaki yoldan geçen biri değil belliki arkadaşı idi ve beraber içiyorlardı Allah rahmet eylesin

lncdlt
02-01-2014, 08:24
Arkadaslar konu cok hassas, ve bence kesinlikle sivri yorumlar yapilmamali.
Eyvallah adam alkollu kullanmis tabi ki suc. Ama yanindaki rahmetli de belliki buna goz yummus.
Ayrica kaza nasil olmus daha bunu da bilmiyoruz.

Hapis kesinlikle olacaktir. Davadaki hal ve hareketlerinden kazanin olus bicimi ve kanda ne kadar alkol olduguna kadar bir cok etken yatis suresini etkileyecektir.

Rahmetlinin ailesine ve surucu arkadasina Allah sabir versin.

LnchCntrl
02-01-2014, 08:36
Ben bişeyi merak ediyorum ,konuyu açan arkadaşa bir sorum olacak.

Senin çocuğun varmı ? hiç bebeğin oldumu en ufak ağlamasına kıyamadığın ? yürümeyi öğrenirken kazara yere düşmelerinde bile içinin cız ettiği ve kendinin düşüp o acıyı çekmeye razı olduğun ??

Seni çok iyi anladım abi, helal olsun çok güzel anlatmışın..

34btr1907
02-01-2014, 08:42
Allah rahmet eylesin ,aile şikayetten vaz geçse bile etkilemicek orası kesin...(editliyim : evrenozun yazıda ki gibi olmazsa kesin değilde lazım diyelim)

Alkol oranı çok önemli tutanaktaki az orandaysa belki şansı olur oda belki,avukatı emnıyet kemeri takmamıstır vs vs sallıcak buyuk ıhtımal, incelerler trafik kurallarından ayrıca ihlal varsa cezaya eklenir,karayolları trafik yönetmeliğinde yazan "Alkollü olarak ölümlü ya da yaralamalı trafik kazasına neden olunması halinde ağır kusurun varlığı kabul edilir''.Alkol oranı yüksekse tam sıçış olur bu noktada...

İrardî sarhoşluk, yani bilerek ve isteyerek sarhoş olmak, uyuşturucu kullanmak, psikolojik gerçeklere aykırı düşmekle birlikte, isnat yeteneğini ne ortadan kaldırır ne de azaltır. Kanun, iradî olarak alınan alkol ve uyuşturucu madde etkisinde suç olan bir fiili işleyen kimsenin, fiilinden tamamen sorumlu olduğunu kabul etmiştir( m. 34/2 )

yatarı var senesi avukatına bağlı

murat86
02-01-2014, 08:45
Alkolden çok bence kemer taksalardı bunlar olmazdı diye düşünüyorum. Allah rahmet eylesin arkadasınada bol bol sabırlar versin bunu bi ömür boyu cekicek ölene kadar aklının bi köşesinde kalıcak ne yazıkki :(

Evrenoz
02-01-2014, 08:48
İsmini vermeyi uygun bulmadığım eski bir tanıdığım; sahil yolunda AZK dediğimiz virajda alkollü bir şekilde koltuğuna oturduğu aracının kontrolü kaybetti.. Kaldırıma çıktı; kaldırımda 4 kişi gezen bir ailenin 8-9 aylık bebeğini, 12-13 yaşında kızını ve 20'li yaşlarda bir ablasını ezip ölümlerine sebep oldu. Bir tek baba sağ kaldı..

Aile apartman görevlisiydi; çarpan çocuğun ailesi ise son derece zengindi.. Çarpan kişi önce karakola akabinde de hapishaneye girdi.. Sonraki duyumlarımız; ailenin sağ kalan babaya yüklü miktarda para / mal / mülk / iş verdiği yönündeydi. Bu olaydan 3-4 sene sonra ise çarpan çocuğu caddede yürürken gördüm.. Dosya ne şekildeydi, alkol rapora işlendi mi, şikayetçi olundu mu gibi detayları bilmem.. Tek bildiğim 3 kişi öldü, 3-4 sene yatılıp çıkıldı...

Hukuk değil guguk..

s2k
02-01-2014, 08:53
İsmini vermeyi uygun bulmadığım eski bir tanıdığım; sahil yolunda AZK dediğimiz virajda alkollü bir şekilde koltuğuna oturduğu aracının kontrolü kaybetti.. Kaldırıma çıktı; kaldırımda 4 kişi gezen bir ailenin 8-9 aylık bebeğini, 12-13 yaşında kızını ve 20'li yaşlarda bir ablasını ezip ölümlerine sebep oldu. Bir tek baba sağ kaldı..

Aile apartman görevlisiydi; çarpan çocuğun ailesi ise son derece zengindi.. Çarpan kişi önce karakola akabinde de hapishaneye girdi.. Sonraki duyumlarımız; ailenin sağ kalan babaya yüklü miktarda para / mal / mülk / iş verdiği yönündeydi. Bu olaydan 3-4 sene sonra ise çarpan çocuğu caddede yürürken gördüm.. Dosya ne şekildeydi, alkol rapora işlendi mi, şikayetçi olundu mu gibi detayları bilmem.. Tek bildiğim 3 kişi öldü, 3-4 sene yatılıp çıkıldı...

Hukuk değil guguk..

O ismi lazım olmayan kişinin Annesi Numuneye geldi, o gece ben nöbetçiydim, tehditler yağdırdı alkol olmadığı ile ilgili, burayı başınıza yıkarımlar vs vs. bizden birşey çıkmayacağını öğrenince çekti gitti. Sonrasını takip etmedim

RickPierOneiL
02-01-2014, 08:59
İnşallah en büyük cezayı alır kendisi.

Evrenoz
02-01-2014, 09:02
O ismi lazım olmayan kişinin Annesi Numuneye geldi, o gece ben nöbetçiydim, tehditler yağdırdı alkol olmadığı ile ilgili, burayı başınıza yıkarımlar vs vs. bizden birşey çıkmayacağını öğrenince çekti gitti. Sonrasını takip etmedim

Vay anasını..
Neticede bulmuşlar bir yolunu demek.. Bu ülkede yeterince paran varsa; 3 kişiyi öldürdüğünde bile 3-4 sene yatar çıkarsın.. Paran ve konumun varsa; 1 kişiyi öldürdükten sonra değil hapis yatmak, mahkemeye bile çıkmadan hayatına devam edebilirsin... RTE'nin katil oğlunun yaptığı gibi..

miniks
02-01-2014, 09:09
Bunu da RTE ye bağladı

civic@ef
02-01-2014, 09:11
Duruma yorum yapmak kimseye düşmez sanırım, her iki taraf içinde tarifsiz bi acı..

Benim bildiğim kadarıyla hakkında aile şikayetçi olmasa bile dava açılacak.

Kuzenim adama çarpmıştı adam hatalıydı, insani açıdan ilgilendikleri için adama bi nevi sus parası olarak dünyanın parası dökmüşlerdi keşke dava açsa demiştik..

Bu arada adamın bacağı kırılmıştı yanlış hatırlamıyosam.

bunun tam dersi durumu ben yaşadım kaldırımın üstündeki iken kadın arabasıyla çarptı bacağım kırıldı 4 ay yürüyemedim evde yattım kadın 1 hafta boyunca aradı polis ifademi aldı istiyerek kimse yapmaz şiyetçi olmayım gerek yok dedim kadın bir daha aramadı en güzeli şikayetçi olmakmış dedim bidaha Allah kimsenin başına vermesinde böyle bir durumda sonuna kadar şikayetçi olurum tabiki karşıdakinin tutumu yaklaşımı davranışları ilgilenmesi olayı değiştiren kısım :)

Evrenoz
02-01-2014, 09:12
Bunu da RTE ye bağladı

Sıkma canını pampa, yok neticede öyle bir olay. Götümden uydurdum ben

Sezgin
02-01-2014, 09:13
Vay anasını..
Neticede bulmuşlar bir yolunu demek.. Bu ülkede yeterince paran varsa; 3 kişiyi öldürdüğünde bile 3-4 sene yatar çıkarsın.. Paran ve konumun varsa; 1 kişiyi öldürdükten sonra değil hapis yatmak, mahkemeye bile çıkmadan hayatına devam edebilirsin... RTE'nin katil oğlunun yaptığı gibi..

Ne guzel soylemissiniz... Butun ictenligimle katiliyorum.
Konuya gelecek olursak, hakim aile sikayetci olmasa bile kendi dava acacak ve alkol oranindan, iyi hale kadar bir cok noktayi goz onune alarak kanaat kullanacak. Ancak hapis cezasi kacinilmaz.

İbrahim33
02-01-2014, 09:21
Bunu da RTE ye bağladı

abi , yasama - yürütme - yargı , a'dan z'ye herşey onun elinde değil mi ? rte ye değilde osman pamukoğluna , kılıçdaroğluna falan mı bağlamalıydı ?

ersandeniz
02-01-2014, 09:25
Sıkma canını pampa, yok neticede öyle bir olay. Götümden uydurdum ben
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:O2L0MHq6ngkJ:www.milliyet.com.tr/1998/05/18/haber/hab07.html+&cd=16&hl=tr&ct=clnk&gl=tr
bir de milliyette haber yayınlatmışsınız, ayıp ayıp..(bu arada normalde habere ulaşılamıyor da önbellek sağolsun)

bizim de bir akrabamız para-pulla-nüfuzla örttü ölümlü kazasını, ama alkol filan yoktu..

ghibli06
02-01-2014, 09:26
Arap driftlerini izliyoruz ya videolardan, arada bir kaza oluyor adamlar yelpaze gibi açılıyor... işte orda ölen herkesin bir bedeli var, veriyorlar parasını içeri bile girmeden hayatlarına devam ediyorlar... ama burası demokratik bir ülke yargısı bağımsız olarak biliyoruz... trafik kazası ayrı, alkollü trafik kazası apayrı... o mereti içip de direksiyon başına geçiyorsa, sonuçlarına katlanacak...

SOMEONESPECIAL
02-01-2014, 09:43
İsterse hiç bir ceza almasın ama vicdanına nasıl hesap verecek ?
En önemli ceza da bu sanırım.

asot
02-01-2014, 10:00
işallah sağlam bir ceza alır..

Kekuti*
02-01-2014, 10:19
Eski ortaokul arkadaşım 2 sene evvel, üniversiteye giderken yanında 3 arkadası ile birlikte kaza yapmış. Bizim piç dışında (kusura bakmayın, piç az bile) bütün arkadaşları vefat ediyor.
Kafalar güzel, güzel olsa iyi, sıvı hava kuru ne varsa içmiş heralde..

Bide yoldan çıktıklarında çarptıkları noktada evsiz bir adamın klubesine çarpıyorlar adamda ölüyor. Alkol duman ne ararsan çıktı, 3 4 ay içerde kaldı. Babasının daşakları yürüyünce yeri süpürdüğünden ötürü, aileleride ikna ettiler ve çocugu çıkarttılar..
Malesef bu ülkede bu işler bu kadar kolay yürüyor.

Aile şikayetçi olmaz ise ikinci mahkemede şartlı tahliye gibi bir durum söz konusu diye biliyorum, az da torpil vs var ise o da kurtulur..

Allah sabır versin ne diyim, olan ölenlere ve ailelerine oluyor.

Şu amk alkolünü alıpta neden binerler hakkaten anlamıyorum, bırak gittiğin yerin kapısında kalsın taksiyle git sabah alırsın yani..
Bu kadar mı zor ? :beuj:

mody
02-01-2014, 10:22
ama burası demokratik bir ülke yargısı bağımsız olarak biliyoruz.

çok doğru, bence de biz öyle biliyoruz, ama gerçekten öyle mi acaba? :(

driftboy
02-01-2014, 10:41
Farzedelim ceza almadı, saldılar, sadece para cezasıyla kan parasıyla filan kurtardı sayalım. İçi rahat yaşayabilecek mi dışarda ?

Kekuti*
02-01-2014, 10:50
Farzedelim ceza almadı, saldılar, sadece para cezasıyla kan parasıyla filan kurtardı sayalım. İçi rahat yaşayabilecek mi dışarda ?

Yani, etmeyecektir. Her eğlencede, her güzel günde aklına gelecek ve içi rahat etmeyecek.

Ama işte insan olanın ediyor malesef. Birisi var 4 kişinin canını alıp rahat rahat geziyor. birisi var halısaha macında bile arkadasına zarar veriyor, içi kan ağlıyor..

ontheair
02-01-2014, 10:57
GBT sorgulamaların, alkol yasaklarının ne kadar karşısındaysam alkollu sürücülere verilen cezaların da bir o kadar yanındayım. Keşke ateşli silahla kasti adam öldürme ile bir tutulsa ama ne yazık ki olmayacak.

Aile şikayetçi olmasa bile kamu davası açılacak. Muhtemelen 2 yıl gibi bir ceza alacak. Eğer ilk suçuysa oda 5 yıl ertelenecek. 5 yıl boyunca benzer bir suça karışmazsa cezası silinecek.

Eğer alkollu araç kullanmak gibi bir alışkanlığı varsa ( daha önceden ehliyetini kaptırıp kaptırmadığına bakarlar) cezası ertelenmez.

RSBurak
02-01-2014, 11:30
konuyla alakası pek yok ama aklıma takılan bir şey var.çoğu zaman istanbula giderken eş dost tanıdık alırım arabaya boş yere otobüs parası vermesin diye hız sınırı 120 otobanda bende max 140 la giderim Allah korusun böyle bir durumda arabadakilerin başına bir iş gelse suçlu olurmuyum ona göre bir daha yolcu almamaya çalışacağım.

lethaldoze
02-01-2014, 11:53
gecen haberlerde gormustum 19 yasinda bi cocuk sahinle kaza yapmisti ve alkolluydu. yanindaki kiz arkadasi (kendisinden kucuk) kapidan disari ucmus ve kafasi koparak can vermisti.

Bunu izleyeli 1 hafta kadar oldu sanirim. Olayi okuyunca haber geldi aklima. Arkadasiniz bu kisi midir ?

Benimde aklıma o geldi. O kişimidir acaba ?

SekoLive
02-01-2014, 11:55
ceza alırmı bilmiyorm ama arkadaş cezasız dışarı cıkarsa ona mukayet olun alkollü ve sucluysa kazada bu durumu cok fazla kaldıramayabilir ,arkadaşını öldürmeyi.

Fbc
02-01-2014, 12:49
Ailesinin avukatı onları bilgilendiriyorsa sen konu dışı isen neden konu açıyorsun ki, inşallah ağırlaştırılmış müebbet alır.

Jackie
02-01-2014, 13:07
Cezaevi askeriyim, Allah kimseyi dusurmesin derdim hep ama isin icine alkol girince yorum yapamiyorum.

Göki,ZD
02-01-2014, 13:40
konuyla alakası pek yok ama aklıma takılan bir şey var.çoğu zaman istanbula giderken eş dost tanıdık alırım arabaya boş yere otobüs parası vermesin diye hız sınırı 120 otobanda bende max 140 la giderim Allah korusun böyle bir durumda arabadakilerin başına bir iş gelse suçlu olurmuyum ona göre bir daha yolcu almamaya çalışacağım.

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/123761-araciniza-birini-alirken-2-kere-dusunun-gercek-bir-olay.html

m_technic
02-01-2014, 14:51
Merhaba arkadaşlar,
Yakın bir arkadaşımın kuzeni maalesef alkollü olarak kaza yaptı ve yanında oturan arkadaşını kaybettik...Şuan kendıısını içeri aldılar 15 gun sonra mahkemeye cıkacak cezası ne olur acaba yardımcı olabılecek kımse varmı?? Aile sıkayetcı olmazsa hapıs cezası almadan kurtulabılırmı??

Lutfen kımse yok iyi olms cezasını ceksın alkollu arac kullanmasaymıs gibi yorumlar yapmasın kalbini kırarım.Herkes ortada yanlış birşey olduğunun farkında herkesin başına gelebilir.Lütfen kimse eleştirmesin!

Merhaba arkadaşlar,
Yakın bir arkadaşımın arkadaşı maalesef alkollü olarak kaza yaptı ve yanında oturan kuzenimi kaybettik...Şuan kendıısını içeri aldılar 15 gun sonra mahkemeye cıkacak cezası ne olur acaba? bi kaç sene yatar çıkar mı? Daha fazla nasıl kalabilir içerde? Ailesinin şikayetçi olmamasını istiyorlar. Hapis cezası almadan kurtulmanın peşinde.

Lutfen herkes açıkça yorumunu yazsın. İyi olmuş, cezasını ceksın alkollu arac kullanmasaymıs gibi, kalbini kırarım. Herkes ortada yanlış birşey olduğunun farkında herkesin başına gelebilir.Lütfen kimse eleştirmesin!
Anlayana...

buraek4
02-01-2014, 15:56
Bir arkadasimin kardesi alkollu kaza yapti ve carptigi aractaki kisi oldu.olen kisinin ailesine 400.000 tl odediler davaci olmasin diye ama devlet kamu davasi acti ve suan icerde 6 ay yatari var.anlicaginiz durum ic acici degil sizin icin

arifba
02-01-2014, 16:00
Gözümün önünde şöyle bir örnek var. adam alkollü kaza yaptı. kız arkadaşı vefat etti. 3 sene ceza yedi. yeni bir yasa varmış eğitim hakkı vs diye. özel üniversiteye kayıt yaptı. sabah 5.45 te cezaevinden çıkıyor gece 12 de geri giriyor. Bildiğiniz otel gibi kullanıyor.

m. ali öz
02-01-2014, 16:03
Allah vefat eden arkadaşın ailesine sabır versin.

Soruna gelince. evet yatar.
Karşı taraf şikayet etse de etmese de.
8 ay dan başlar 10 yıla kadar çıkar.
Tabi alkol olunca durumun içerisinde, 2-3 seneden fazla olur.
Ayrıca kan parası da ödenir.
bu da 40bin TL - 70bin TL arasında değişir.

yusufvozkan
02-01-2014, 16:09
Bir tanıdığım alkol olmadan kırmızı ışık ihlali ile olan kazada ölüme sebebiyet verdi 4 yıl ceza aldı
aldığı cezadan hiç şikayetçi değil çektiği azap yanında.
Allah esirgesin.

VW6R
02-01-2014, 17:52
Kuzenim de ayni olayi yasadi en kralindan 2 avukat tuttuk ( paramizi yemeleri için ) vefaat eden abimin çocukluk arkadasiydi şikayetçi olmadi ailesi ona rağmen 4 sene yatti. Zor günler sizi bekliyor geçmiş olsun basiniz sagolsun

adyge_emre
02-01-2014, 18:13
Eleştiri istemiyorsanız foruma konu açmayın. Eleştiri yapacak birininde kalbini kırarsan forumdan ilelebet uzaklaştırırım. Çok hassas bir konu bu bir kişi alkollü bir kişide toprak altında şuan.

İnsan olarak herkes bütün doğruların farkında...Ölen kişide zaten aracı kullanan kişinin çok yakın bir arkadaşı ve bu cocuklar daha 20 yasındalar...Ailesi perişan kendi perişan o tabloyu görseniz inanın sizde eleştirilmesini istemezsiniz.Tabiki alkollu olarak arac kullanıp boyle bır ölüme yol acmak sucdur cezasınıda elbet cekecektır ama yapılan elestırıler sankı kazayı yapan kısı olaydan hıc ekılenmemıs umrunda degılmıs gıbı yapıldıgı ıcın karsıyım...umarım anlatabılmısımdır.

Caesar
02-01-2014, 18:20
İnsan olarak herkes bütün doğruların farkında...Ölen kişide zaten aracı kullanan kişinin çok yakın bir arkadaşı ve bu cocuklar daha 20 yasındalar...Ailesi perişan kendi perişan o tabloyu görseniz inanın sizde eleştirilmesini istemezsiniz.Tabiki alkollu olarak arac kullanıp boyle bır ölüme yol acmak sucdur cezasınıda elbet cekecektır ama yapılan elestırıler sankı kazayı yapan kısı olaydan hıc ekılenmemıs umrunda degılmıs gıbı yapıldıgı ıcın karsıyım...umarım anlatabılmısımdır.

Farkındayım o yüzden yorum yapmamayı seçtim zaten. Hiç kolay bir olay değil.

blumenberg
02-01-2014, 18:45
büyük ihtimal ilk olay olduğu için para cezasına çevrilecektir, daha sonra kan parası da devreye girecektir, yalnız burada ölen kişinin genç olması çok önemli, bu da cezayı artıracaktır büyük ihtimalle

verilmesi gereken cezaya gelince, bunun cezası ömür boyu hapis olmalıdır, şimdi ölen çocuğun ocağına ateş düştü, kanları canları herşeyleri gitti bi dümbelek yüzünden

Onamdar
02-01-2014, 19:46
İçerde yatar yatmaz önemli değilde biraz vicdan sahibi bi insansa o vicdan azabıyla insan nasıl yaşar hiç düşünemiyorum.
Ölen arkadaşa allah rahmet eylesin ailesine sabır versin.

Eğer gerçekten dediğim gibi vicdan sahibi bi insansa içerde olması onun için daha iyi olur en azından yaptığı hatanın bedelini bi şekilde ödediğini düşünerek belki biraz vicdanı rahatlar.

RSBurak
02-01-2014, 20:38
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/123761-araciniza-birini-alirken-2-kere-dusunun-gercek-bir-olay.html

eyvallah abi.kimseye haber vermeden tüymek lazım.bir kere kötü olurum en azından.

mbashan
02-01-2014, 21:42
Vefat eden kardeşimize allah rahmet eylesin ailesine sabır versin . Arkadasın kuzeni alkollü diye bütün herşeyi ona yüklemeyin belki alkolsüzkende o kazayı yapabilirdi yine ölümde olabilirdi. Alkollü yaptığı için suçun tamamı yine onda değil. Madem alkollü binmiycek arkadaşının arabasına uyarıcak gerçek arkadaşlık böyle olur .ben bugüne kadar alkollü birinin arabasına ne bindim ne de alkollü araba kullandım ya yanımda alkol kullanmayan biri olur, ya da taksi çağırırım bu kadar basit!
Sosyal mesaj vermeye hiç gerek yok oladar ceza alsın bukadar ceza alsın .çocuğun düştümü kılına zarar geldimi herkes kahrolur eyvallah ! Ozaman evladını ona göre yetiştirip ne iyi ne kötü gerekirse döve döve öğreticeksin !!

dragon07
02-01-2014, 21:47
1-2yıl yatar ve çıkar.işin içinde alkol olmasaydı en fazla 1yıl yatardı ,Allah korusun aynı şey bnm başıma gelse cezaevinden cıkmaz istemezdim galiba :)

FB10ur
02-01-2014, 22:39
Ölen kişiye allah rahmet eylesin geride kalanlara sabır versin..
Az yatar çok yatar farketmez cezası elbet birgün bitecektir fakat içinde yaşayacağı vicdan azabı hiç bir zaman dinmez..

doush
03-01-2014, 00:53
Yakınınıza geçmiş olsun ama keşke almasaydı alkolü, ölen arkadaş için Allah rahmet eylesin.

Bu kan parası yasal mıdır nedir?

Y.Emre
03-01-2014, 00:59
Yakınınıza geçmiş olsun ama keşke almasaydı alkolü, ölen arkadaş için Allah rahmet eylesin.

Bu kan parası yasal mıdır nedir?

kan parası (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=21302)

Yasal ama adli adı kan parası değil. halk arasındaki adı o

Sigorta ve kaskoda da olan yaralamalı, ölümlü kaza durumunda ki tazminat kısmıyla ilgili. (ehliyetsizlik, alkol durumları hariç)

konuya yorum bile ypmicam ceza almak istemiyorum.

S.Özeren
03-01-2014, 02:45
40 ile 70 bin yazılmışta , yaşa göre değişir o mesela benim şuan 1 trilyon , ölen arkadaş Allah rahmet eylesin benden daha gençmiş daha fazla olabilir

GokhanRS
03-01-2014, 03:01
40 ile 70 bin yazılmışta , yaşa göre değişir o mesela benim şuan 1 trilyon , ölen arkadaş Allah rahmet eylesin benden daha gençmiş daha fazla olabilir

kanka bu kan parası tamamen hakimin insiyatifinde.

cok farklı rakamlar çıkabiliyor her seferinde.

arkadaşımın aracına durduğu yerde kamyon çarptı kaçtı, tabi aracı kaldırıma devrildi. kaldırımda yayayı altına aldı araç. adam sakatlandı, ifadesinde o çocuğun hiç suçu yok ona vurup kaçan kamyonu yakalayın dedi sakatlanan adam.

istemediği halde adama 80bin tazminat verildi. adam mahkemeye dilekçe verip almadı o parayı bile. adam bu kadar dürüstken, o çocuğun hiç suçu yok derken arkadaşımı 3 ay tutuklu yargıladılar. bu ülkedeki adaletin durumu budur.

aracımızda park halindeyken bile içinde otururken 2 kere düşünmek lazım.

MatraX_07
03-01-2014, 08:38
Çok özür dilerek yorum yapmak istiyorum
Şahsım olarak alkol'u çok nadir kullanan insanım lakin 1bira bile içsem ALKOLLÜ DİREKSİYONA GEÇMEM!!

''Oh iyi olmuş '' diye kimse öyle birsey demez ama İyi niyetli yorumda yapmaz yapılmasınıda beklemeyin
BU ülkede Alkon yüzünden millet Hanımını boşuyor,Karısını-Çocuğunu öldürüyor,Düzeni dağıtıyor vs vs gibi bir çok örnek var
Diyeceğim tek şey geçmiş olsun
Umarım herkese ders olur

blackweb
03-01-2014, 08:47
Herkesın başına gelir cümlesine takıldım ben. Alkollu araç kullanmak yanlışlıkla yapılacak bişey değil ki " alkol aldım tuh ya yanlışlıkla araba kullandım " dıye bişey varmı yok kasti yapılmış ve sonucu bınlerce kez izlediğimiz ana haberlerdekı olaylardan farkız şekilde aynı. Hatalı sollarsın, hız yaparsın anlık gazdır falan belki ama alkollü araç kullanmak saçmalık resmen. Yolda yürüyemezken neyin arabası ? Zor bi durum eyw ama alkollu bırı yuzunden suçsuz bırı hayatını kaybettıyse kusura bakmasın kımse ama en yuksek cezayı alsın.

Yargısız infaz yapmayın, ayıptır, herkes alkollü araç sürebilir, burdakiler gene sütten çıkmış ak kaşık gibi konşmaya başlamışlar, çok yönlü düşünün.

Emre Ekrem
03-01-2014, 08:50
Bir hayat bir başkasının sorumsuzluğu yüzünden geçti gitti ve iki taraftan da bir çok kişi bu durumdan dolayı telafi olamayacak yaralar aldı, buna sebep olana daha büyük bir ceza olamaz, tabii vicdanı varsa..!!

mehmetRS
03-01-2014, 08:57
Suçsuz biri kim ya ?

Belki ikiside çok yakın arkadaş, ikisi de sorumluluk sahibi insanlar, beraber alkol alıp beraber dışarı çıkmışlar ? Belki vefat eden arkadaş zorladı dışarı çıkalım diye ?

Yargısız infaz yapmayın, ayıptır, herkes alkollü araç sürebilir, burdakiler gene sütten çıkmış ak kaşık gibi konşmaya başlamışlar, çok yönlü düşünün.

terslik çıkarıyormuş gibi algılanmasın ama, yok öyle bir dünya.. burada konuşulan şeyde bu, kimse alkollü araç sürmemeli. Beraber çıkıp bir kavgaya da karışabilirlerdi, birinin burnu kırılır belki birinin kolu kırılırdı ama iyileşirdi, giden bir can var ortada, muhakkak o hayatta kalan arkadaşta acısını cekiyordur bunun ama, bir canın telafisi olmuyor malesef. Herkes alkollü araç kullanabilir diye kendimizi boş yere teselli etmememiz lazım.

SOMEONESPECIAL
03-01-2014, 08:59
Suçsuz biri kim ya ?

Belki ikiside çok yakın arkadaş, ikisi de sorumluluk sahibi insanlar, beraber alkol alıp beraber dışarı çıkmışlar ? Belki vefat eden arkadaş zorladı dışarı çıkalım diye ?

Alkollü olupta bir yayaya çarpıp öldürse aynı şeyi söyleyebilirmisin ? Hele hele bu yaya senin bir akraban olsa ?

Evrenoz
03-01-2014, 09:03
Suçsuz biri kim ya ?

Boş boş konuşma,

Herkes alkollü araç sürebilir, herkes adam bıçaklayabilir, herkes tecavüz edebilir.. Yapamazsın diyen yok, yaparsın. Yaparsan da sonucuna, cezasına katlanırsın. Yaptığın hem etik, hem ahlaki hem de kanuni değerlere göre de hatalı ve suçtur. Ha senin etik ve ahlaki değerlerin bunu normal karşılayacak kadar genişse, dua et eşinin dostunun başına böyle bir şey gelmesin. Sonra tükürdüğünü yalamak zorunda kalırsın

Yiğit G.
03-01-2014, 09:05
ayıptır, herkes alkollü araç sürebilir,

Ben sürmem , sürenede söverim şikayet eder yakalatırım.

blackweb
03-01-2014, 09:21
Boş boş konuşma,

Herkes alkollü araç sürebilir, herkes adam bıçaklayabilir, herkes tecavüz edebilir.. Yapamazsın diyen yok, yaparsın. Yaparsan da sonucuna, cezasına katlanırsın. Yaptığın hem etik, hem ahlaki hem de kanuni değerlere göre de hatalı ve suçtur. Ha senin etik ve ahlaki değerlerin bunu normal karşılayacak kadar genişse, dua et eşinin dostunun başına böyle bir şey gelmesin. Sonra tükürdüğünü yalamak zorunda kalırsın

Sen ne biliyorsun da benim etik ahlaki değerlerimi yargılayabiliyosun ?

Daha 20 gün önce istanbul da spor bir arabanın içinde bir arkadaşım öldü diğer arkadaşım da cezaevine girdi duruşma tarihini bekliyor ?

Sen bu acıyı yaşadın mı da bana ailenden birnin başına gelmez diyorsun, 2 si de 20 senelik can ciğer arkadaşımdı, konu o yüzden dikkatimi çekti ve okudum yorumları.

Etiği de ahlakı da büyüklerimizden öğrendik, senden öğrenecek değilim. Ahlak konusuna çok takılıyorsan tükürdüğünü yalama vb. cümleler kurmazsın tanımadğın birine karşı.

Asıl sen boş boş konuşuyorsun haberin ola.

Alkollü olupta bir yayaya çarpıp öldürse aynı şeyi söyleyebilirmisin ? Hele hele bu yaya senin bir akraban olsa ?

Üstadım, olsa olsa dersek eğer, konu farklı yerlere gider, neticede iki tane sorumluluk sahibi insan beraber alkol alıp arabaya binmişler ve kaza yapmışlar biri vefat etmiş biri de cezaevine girmiş elbette ceza alacak ama iki tarafı da tanıyorsanız eğer, geri de kalanın hayatını karartmamak önemli olan değil mi ? Sonuçta olan olmuş artık ve geride kalan zaten vicdan azabından hayatnı mahvedecektir, acı bir şey ama ölen kurtulmuş bu pozisyonda.

Yanlış anlamayın ama aynı olay az önce de belirttiğim gibi 20 gün önce başımıza geldi, her iki tarafında sonuna kadar yanında olduk olmaya da devam ediyoruz, ama bu "vurun abalıya" mantığı nedir ?

Adam ister mi arkadaşının ölmesini, yada belki de hiç alakası yok kazanın alkolle biri geldi vurdu, yada bişi bişi bişi işte bişiler oldu çıkıldı yola, sonuçta vefat eden de bir birey, çıkmayalım yada binmeyelim diyebilirdi.

Ben şahsen alkollü araç kullanan birinin yanına binmiyorum ne kadar alkollü olsam da.

Son olarak sadece konu dikkatimi çektiği için yazıyorum, aynı şey başımıza geldiği ve sonuçlanmasnı bekledğmzden ve her avukattan farklı cevaplar aldğmzdan dkkatimi çekti.

Evrenoz
03-01-2014, 10:00
Sen ne biliyorsun da benim etik ahlaki değerlerimi yargılayabiliyosun ?

Daha 20 gün önce istanbul da spor bir arabanın içinde bir arkadaşım öldü diğer arkadaşım da cezaevine girdi duruşma tarihini bekliyor ?

Sen bu acıyı yaşadın mı da bana ailenden birnin başına gelmez diyorsun, 2 si de 20 senelik can ciğer arkadaşımdı, konu o yüzden dikkatimi çekti ve okudum yorumları.

Etiği de ahlakı da büyüklerimizden öğrendik, senden öğrenecek değilim. Ahlak konusuna çok takılıyorsan tükürdüğünü yalama vb. cümleler kurmazsın tanımadğın birine karşı.

Asıl sen boş boş konuşuyorsun haberin ola.

Üstadım, olsa olsa dersek eğer, konu farklı yerlere gider, neticede iki tane sorumluluk sahibi insan beraber alkol alıp arabaya binmişler ve kaza yapmışlar biri vefat etmiş biri de cezaevine girmiş elbette ceza alacak ama iki tarafı da tanıyorsanız eğer, geri de kalanın hayatını karartmamak önemli olan değil mi ? Sonuçta olan olmuş artık ve geride kalan zaten vicdan azabından hayatnı mahvedecektir, acı bir şey ama ölen kurtulmuş bu pozisyonda.

Yanlış anlamayın ama aynı olay az önce de belirttiğim gibi 20 gün önce başımıza geldi, her iki tarafında sonuna kadar yanında olduk olmaya da devam ediyoruz, ama bu "vurun abalıya" mantığı nedir ?

Adam ister mi arkadaşının ölmesini, yada belki de hiç alakası yok kazanın alkolle biri geldi vurdu, yada bişi bişi bişi işte bişiler oldu çıkıldı yola, sonuçta vefat eden de bir birey, çıkmayalım yada binmeyelim diyebilirdi.

Ben şahsen alkollü araç kullanan birinin yanına binmiyorum ne kadar alkollü olsam da.

Son olarak sadece konu dikkatimi çektiği için yazıyorum, aynı şey başımıza geldiği ve sonuçlanmasnı bekledğmzden ve her avukattan farklı cevaplar aldğmzdan dkkatimi çekti.

Öncelikle yazdıklarımı gözünle oku, okuduğunu da doğru algıla.

"Ha senin etik ve ahlaki değerlerin bunu normal karşılayacak kadar genişse" demişim. Bu bir yargı cümlesi değildir, şarta bağlıdır. Türkçe dersi ve algılama eksiğin varsa, öğretecek hoca bulurum sana.

Demişsin, sen kısa pantalonla gezip arabaya vın vın ben caddede kaç arkadaşımı kaybettim. Bunun sidik yarışını mı yapıcam senle? Velev ki yaşamadım, ne farkeder?

Tükürdüğünü yalamak bir ahlaksızlık değildir, tanımadığına da kurulabilir. Etik dışı da değildir. Bu bir deyimdir, aç deyimler sözlüğünü öğren bunu da bilmiyorsan. Benden öğrenecek değilsen de bu sitede alkollü araç kullanmış birini savunamazsın. İster öğren, ister öğrenme. Zerre umrumda değil ama bunu burada yapamazsın. Burada ne yapabileceğini ben söylerim. Bir daha yazıyorum, bu sitede alkollü araç kullanmak savunulup hoş gösterilemez.

Emre Ekrem
03-01-2014, 10:01
Suçsuz biri kim ya ?

Sakin ol şampiyon, Sorumluluk sahibi İnsan alkol almaz diye bir durum yok, sorumluluk sahibi İnsan alkol alıp araç sürmemeli diye bir durum var, bu konu ile ilgili bir çok yaşanmışlık var hatta sizde bu duruma benzer bir olay yaşamışsınız, bunca yaşanmış olaylara rağmen "bana bir şey olmaz mantığı ile" araç kullanan veya kullanılmasına vesile olan her birey hem kendisine hem de topluma olan sorumluluğundan çok ama çok uzak demektir.

SOMEONESPECIAL
03-01-2014, 10:12
Benim tepkim herkes alkollü araç kullanabilir cümlesine idi... Kullanmayacak kardeşim !..
Bana sor sen hiç mi kullanmadın alkollü araba diye .... Çoook. Burada ahkam kesmek kolay
bunu hepimiz biliyoruz ama mantık vurun abalıya değil kesinlikle...

Geçenlerde Bursa da bir kaza vardı Siyah Subaru. Sürücüsü alkollümüydü bilmem ama
yaptığı cinayetti bana göre. Bu da benzer bir olay. Elbette kasıt yok ama sebep var.

Hepimizin alıp vereceği soluk nefes sayısı belli, olmuş bitmişe getirmenin de bir anlamı yok.

Bende çok basit bir olay anlatayım... Bundan 6-7 yıl önce (gençken :)) bir arkadaşımla barın
tekinde demleniyorduk. Cuma akşamı... Sonra 2 arkadaş daha geldi hadi çekmece boş bu
gece istanbul a taksim e gidelim dediler. Ben de hep zıplarım böyle durumlarda gidelim diye...
O akşam nedense bir ses gitmememi söyledi. Neyse sonradan gelen arkadaşlar ve yanımdaki
arkadaş 3 kişi bastılar yola çıktılar, bende eve çıktım. Neyse arabayı kapattım asansörle eve
çıktım telefon çaldı "Acil gel Füze rampasında patladık biz" diye.... Neyse atladım gittim,
sürücünün burnu kanamamış, yanında oturan felç, arkada oturan mevta. 206 GTI ın arka tavan
döşemeleri ile jantlarla birleşmişti. (Muhtemelen rahmetli olanın yanında ben olacaktım)

Neyse sürücü vicdan azabı çekecek dimi bir arkadaşını pert etti diğerini mevta diye... Yok
arkadaşım öyle olmamış. Geçenlerde okudum gazetede kayınbiraderini silahla vurmuş 24 sene
yemiş... Alkollü gene ve konu ne biliyormusun ? Alkollüsüh arabanı ben kullanayım demiş
kayınbiraderi. Yani burada demek istediğim ikincisini yapmayacağının garantisini verebilirmisin
bana ? Bu arkadaş bir daha içki içmeden araba kullanmayacağının garantisini kim
verebilir ? İnsan olan çeker vicdan azabını... Olmayan da devam eder serseri mayın gibi
dolaşmaya sağda solda patlamaya yer arar.

blackweb
03-01-2014, 10:17
Sakin ol şampiyon, Sorumluluk sahibi İnsan alkol almaz diye bir durum yok, sorumluluk sahibi İnsan alkol alıp araç sürmemeli diye bir durum var, bu konu ile ilgili bir çok yaşanmışlık var hatta sizde bu duruma benzer bir olay yaşamışsınız, bunca yaşanmış olaylara rağmen "bana bir şey olmaz mantığı ile" araç kullanan veya kullanılmasına vesile olan her birey hem kendisine hem de topluma olan sorumluluğundan çok ama çok uzak demektir.

Dediğim gibi abicim, yapanı savunmuyorum, savunulacak bi durum yok, ama kimse böyle olmasını istemezdi, bu sorumsuzluk sadece yapanın değil, vefat edenin de sorumsuzluğudur. Geri de kalan sürücü diye şuan bütün suç ona yıkılıyor, elbette ki o da istemezdi arkadaşının ölmesini, tam tersi de olabilirdi, sonuçta ikisi de alkollüydü vefat eden direksiyona geçip geride kalan da ölebilirdi.

Sonuçta ikisi de alkollü ve yakın arkadaşlar.

Herkes alkollü araç sürebilir cümlesini yazarken süreni savunmayı kastetmemiştim.

Öncelikle yazdıklarımı gözünle oku, okuduğunu da doğru algıla.

"Ha senin etik ve ahlaki değerlerin bunu normal karşılayacak kadar genişse" demişim. Bu bir yargı cümlesi değildir, şarta bağlıdır. Türkçe dersi ve algılama eksiğin varsa, öğretecek hoca bulurum sana.

Demişsin, sen kısa pantalonla gezip arabaya vın vın ben caddede kaç arkadaşımı kaybettim. Bunun sidik yarışını mı yapıcam senle? Velev ki yaşamadım, ne farkeder?

Tükürdüğünü yalamak bir ahlaksızlık değildir, tanımadığına da kurulabilir. Etik dışı da değildir. Bu bir deyimdir, aç deyimler sözlüğünü öğren bunu da bilmiyorsan. Benden öğrenecek değilsen de bu sitede alkollü araç kullanmış birini savunamazsın. İster öğren, ister öğrenme. Zerre umrumda değil ama bunu burada yapamazsın. Burada ne yapabileceğini ben söylerim. Bir daha yazıyorum, bu sitede alkollü araç kullanmak savunulup hoş gösterilemez.

İlkokulda bize gözümüzle okumayı beynimizle anlamayı öğrettiler.

Dilbilgisi hakkında önerilerinize gelince, dikkate alacağım.

Kulağıma Küpe Olsun.

Son olarak ne süreni ne vefat edeni savunuyorum, yorumlarımı sizde gözünüzle okursanız savunmadığımı anlarsınız zaten, sadece bütün suç burda kalanın değil, vefat eden kurtulmuştur demek istiyorum.

Kolay gele.

blackweb
03-01-2014, 10:22
Benim tepkim herkes alkollü araç kullanabilir cümlesine idi... Kullanmayacak kardeşim !..
Bana sor sen hiç mi kullanmadın alkollü araba diye .... Çoook. Burada ahkam kesmek kolay
bunu hepimiz biliyoruz ama mantık vurun abalıya değil kesinlikle...

Geçenlerde Bursa da bir kaza vardı Siyah Subaru. Sürücüsü alkollümüydü bilmem ama
yaptığı cinayetti bana göre. Bu da benzer bir olay. Elbette kasıt yok ama sebep var.

Hepimizin alıp vereceği soluk nefes sayısı belli, olmuş bitmişe getirmenin de bir anlamı yok.

Bende çok basit bir olay anlatayım... Bundan 6-7 yıl önce (gençken :)) bir arkadaşımla barın
tekinde demleniyorduk. Cuma akşamı... Sonra 2 arkadaş daha geldi hadi çekmece boş bu
gece istanbul a taksim e gidelim dediler. Ben de hep zıplarım böyle durumlarda gidelim diye...
O akşam nedense bir ses gitmememi söyledi. Neyse sonradan gelen arkadaşlar ve yanımdaki
arkadaş 3 kişi bastılar yola çıktılar, bende eve çıktım. Neyse arabayı kapattım asansörle eve
çıktım telefon çaldı "Acil gel Füze rampasında patladık biz" diye.... Neyse atladım gittim,
sürücünün burnu kanamamış, yanında oturan felç, arkada oturan mevta. 206 GTI ın arka tavan
döşemeleri ile jantlarla birleşmişti. (Muhtemelen rahmetli olanın yanında ben olacaktım)

Neyse sürücü vicdan azabı çekecek dimi bir arkadaşını pert etti diğerini mevta diye... Yok
arkadaşım öyle olmamış. Geçenlerde okudum gazetede kayınbiraderini silahla vurmuş 24 sene
yemiş... Alkollü gene ve konu ne biliyormusun ? Alkollüsüh arabanı ben kullanayım demiş
kayınbiraderi. Yani burada demek istediğim ikincisini yapmayacağının garantisini verebilirmisin
bana ? Bu arkadaş bir daha içki içmeden araba kullanmayacağının garantisini kim
verebilir ? İnsan olan çeker vicdan azabını... Olmayan da devam eder serseri mayın gibi
dolaşmaya sağda solda patlamaya yer arar.

Tam da dediğime geldi işte, sen gitmemişsin ve olabilicekleri farketmişsin, bu sorumluluğundan kaynaklanıyor, ama gidenler sorumsuzluk etmiş, belki alkolün etkisiyle belki isteyerek. Anlatmak istediğimde bu, vicdan konusuna gelirsek bu olaydakileri bilmem ama benim arkadaşım uzun yıllar arabaya bile binemeyecek kadar vicdanlı.

ersandeniz
03-01-2014, 10:36
Dediğim gibi abicim, yapanı savunmuyorum, savunulacak bi durum yok, ama kimse böyle olmasını istemezdi, bu sorumsuzluk sadece yapanın değil, vefat edenin de sorumsuzluğudur. Geri de kalan sürücü diye şuan bütün suç ona yıkılıyor, elbette ki o da istemezdi arkadaşının ölmesini, tam tersi de olabilirdi, sonuçta ikisi de alkollüydü vefat eden direksiyona geçip geride kalan da ölebilirdi.

Sonuçta ikisi de alkollü ve yakın arkadaşlar.

Herkes alkollü araç sürebilir cümlesini yazarken süreni savunmayı kastetmemiştim.

İlkolulda bize gözümüzle okumayı beynimizle anlamayı öğrettiler.

Dilbilgisi hakkında önerilerinize gelince, dikkate alacağım.

Kulağıma Küpe Olsun.

Son olarak ne süreni ne vefat edeni savunuyorum, yorumlarımı sizde gözünüzle okursanız savunmadığımı anlarsınız zaten, sadece bütün suç burda kalanın değil, vefat eden kurtulmuştur demek istiyorum.

Kolay gele.
Bir de şunu ıskalıyorsunuz; bu forumu 15-16 yaşında da okuyanlar var, yazdıklarımızla onların da yaşamını bakış açılarını etkiliyoruz, o adamın beyninde bu durumun normal olduğunun görünmemesi gerekiyor..
12 senedir üye olduğum bir forum var, kapandı, isim değiştirdi ama hiç bir zaman gazlamadır, bu tarz harekettir konularına forumda hiç izin verilmedi, bu çizgisini hiç bozmadı, şimdi 10 kişi anca var yazan, ama aile gibi olundu, nicelik olarak büyümedi ama nitelik olarak büyüdü.

blackweb
03-01-2014, 10:40
Bir de şunu ıskalıyorsunuz; bu forumu 15-16 yaşında da okuyanlar var, yazdıklarımızla onların da yaşamını bakış açılarını etkiliyoruz, o adamın beyninde bu durumun normal olduğunun görünmemesi gerekiyor..
12 senedir üye olduğum bir forum var, kapandı, isim değiştirdi ama hiç bir zaman gazlamadır, bu tarz harekettir konularına forumda hiç izin verilmedi, bu çizgisini hiç bozmadı, şimdi 10 kişi anca var yazan, ama aile gibi olundu, nicelik olarak büyümedi ama nitelik olarak büyüdü.

Üstüne basa basa ve son kez söylüyorum, bu sapına kadar yanlış bişi, kendim de alkollü araç kullanan birinin yanına oturmam diye söyledim zaten burdan anlarsınız savunmadığımı, tek sorun suçun tek kişiye yüklenmemesi.

Umarım ANLATABİLMİŞİMDİR.

Onamdar
03-01-2014, 11:00
Üstüne basa basa ve son kez söylüyorum, bu sapına kadar yanlış bişi, kendim de alkollü araç kullanan birinin yanına oturmam diye söyledim zaten burdan anlarsınız savunmadığımı, tek sorun suçun tek kişiye yüklenmemesi.

Umarım ANLATABİLMİŞİMDİR.

Şöylede bi durum var eğerki alkol almaya arabanla gidiyorsan zaten hata orda başlar.
Alkolun insana verdiği gereksiz cesaret yüzünden kullanamıcak durumda bile olsan o direksiyona geçersin. 1 bira içerim sürerim nolcak diyerek çıksanda 1 birada kalınmaz 2 olur 3 olur 4 olur tekila jager....
İçiceksen anahtarın yanında olmıcak. Sonuçta yanındaki arkadaşında alkol alıp sağlıklı karar veremiyebilir. Hata alkol almadan önce önlem almıyarak yapılır. Önlemini ayıkken alman lazım.
O anahtar kimin cebindeyse o suçludur...

Kekuti*
03-01-2014, 15:13
sanırım bu kazayı yapan arkadaşlar, 350z ile TIR'ın altına giren arkadaslar..

MTZ
03-01-2014, 15:34
Buradaki durum su ki, Arabada ki herkesin sorumlugugu sofordedir. Yani o araca binenler, bir nevi sofore canini emanet etmis oluyorlar. Arkadasi zorlamis olabilir vs gibi yorumlar yapilmis. Kimse kimseye silah dayamiyor. Alkolluyse o direksiyonun basina gecilmesi yanlis. Ve boyle bir kazada suc soforun oluyor malesef. Keske alkollu surmem deseydide bunlar hic yasanmasaydi. Ben burda ne sosyal mesaj verme amacindayim ne baska birsey. Ancak yapilan 2 yoruma karsiyim, 1. si Herkesin basina gelebilir. 2. si sofor sucsuz olabilir. Malesef bunun savunulabilir bi yani oldugunu dusunmuyorum

Ferhat_V
03-01-2014, 18:39
sanırım bu kazayı yapan arkadaşlar, 350z ile TIR'ın altına giren arkadaslar..

yok değil ben özel mesajla sordum amasyada olmuş....350z kazası blackweb nicki arkadaşın bahsettiği bi kaç hafta önce olan..

oğuz
03-01-2014, 18:41
2side alkollü ise bence bişeyler daha değişir ki muhtemelen öyledir.bayan değilse vefat eden,arabayı alkolsüz yolcunun kullanmaması için bir neden yok çunku

mody
19-01-2014, 14:58
Bu kaza 350z kazasi ise kazayi yapan arkadas isten siyirmak icin kazayi baskasinin ustune yikmaya calisiyormus, cok dogru yolda emin adimlarla gidiolar, insanlarda vicdan falan kalmamis, 3kagidin bini bir para olmus

halilcakir
19-01-2014, 15:37
Alkollü kaza yapıp ölüme neden olan kimse Allah belasını versin idam edilsin.

Direk önyargılıyım sorgusuz infaz yapıyorum kendi adıma.

Sadece konu başlığını okudum devamına bakmadım bile.

Öyle bir insanlık hali yok.Alkol alıp direksiyona geçip kaza yapmak insanlık hali olamaz.

gökan
19-01-2014, 15:47
beyler ogrencım ehlıyetsız aracla takla atmıs yanındakı yegenı ölmüş ceza alırmı

Ome_RS
19-01-2014, 15:55
Almaması için bi sebep varmı hem ehliyetsiz arac kullanıyo hem ölüme sebebiyet

gökan
19-01-2014, 15:58
Almaması için bi sebep varmı hem ehliyetsiz arac kullanıyo hem ölüme sebebiyet

ttahmını ne alır merak ettım de

bason
19-01-2014, 16:01
Şikayet edilmesine gerek yok tutanak varsa kamu davası açılır. Eğer resmi mercilerin haberi yoksa vs bilemeceğim. Kamu davası ise yeğeni vs olmasına bakmaz. Başınız sağ olsun.

gökan
19-01-2014, 16:03
Şikayet edilmesine gerek yok tutanak varsa kamu davası açılır. Eğer resmi mercilerin haberi yoksa vs bilemeceğim. Kamu davası ise yeğeni vs olmasına bakmaz. Başınız sağ olsun.

eyvallah hocam cok bılgım yok sadece ogrencılerden duymustum kaza yapmıs yegenı ölmus felan zor şeyler vıcdanen

oğuz
19-01-2014, 16:05
akrabanın ki can değil mi.ailesi neysede o çocuk ölmeyi haketti mi yani.bencede devlet hiç olmazsa cezanlandırmalı böyle durumlarda ki öyledir.

blackweb
19-01-2014, 21:57
Bu kaza 350z kazasi ise kazayi yapan arkadas isten siyirmak icin kazayi baskasinin ustune yikmaya calisiyormus, cok dogru yolda emin adimlarla gidiolar, insanlarda vicdan falan kalmamis, 3kagidin bini bir para olmus

Böyle bişiyi nerden duydunuz ?
Hayır bilip bilmeden burada nasıl böyle bir ithamda bulunabiliyorsunuz.
Nasıl lekeleyebiliyorsunuz kulaktan dolma bilgilerle?

Ortada bi suç atma yok ve kazayı yapam arkadaş şuan cezaanı çekiyor.
Vicdandan dem vurmuşsunuz, siz insanları suçlarken bi elinizi vicdanınıza koyun bakalım, tabi hala bi vicdanınız varsa.

mody
19-01-2014, 22:17
Böyle bişiyi nerden duydunuz ?
Hayır bilip bilmeden burada nasıl böyle bir ithamda bulunabiliyorsunuz.
Nasıl lekeleyebiliyorsunuz kulaktan dolma bilgilerle?

Ortada bi suç atma yok ve kazayı yapam arkadaş şuan cezaanı çekiyor.
Vicdandan dem vurmuşsunuz, siz insanları suçlarken bi elinizi vicdanınıza koyun bakalım, tabi hala bi vicdanınız varsa.

Yarin aksam atasehir starbucksa gel, ben duyduklarimi anlatiyim sen yasadiklarini anlat, hatta arabayi satin aldiklari -pardon odunc aldiklari mi demem lazimdi- arkadasi cagirayim ;) Cezasini cekecek tabi sucluysa eger dimi?

Arkadasin cezasi kesinlesmedi, cezasini cekiyor demek dogru olmaz bence, belki sucsuzdur

blackweb
19-01-2014, 22:23
Yarin aksam atasehir starbucksa gel, ben duyduklarimi anlatiyim sen yasadiklarini anlat, hatta arabayi satin aldiklari -pardon odunc aldiklari mi demem lazimdi- arkadasi cagirayim ;) Cezasini cekecek tabi sucluysa eger dimi?

Arkadasin cezasi kesinlesmedi, cezasini cekiyor demek dogru olmaz bence, belki sucsuzdur

Ben yaşadıklarımı anlatsam kafi, duyulandan daha inandırıcıdır eminim.

Araba ödünç alınmadı aslanlar gibi parası ödenip alındı, noter satışı ollmadı, istedğğimiz plakayı alabilmek için.

Suçluysa elbet cezasını alacak da burada aslı olmayan bişiyi söylemek niye, hele ki bahsettiğiniz kişi kendini savunamayacak durumdaysa şuan.

Son olarak kimseye suç atılmamıştır emin olabilirsiniz.

Olayın 1. Ağzı sayılırım. Bilginize.

Konu dağılmasın iyi forumlar

mody
19-01-2014, 22:30
Ben yaşadıklarımı anlatsam kafi, duyulandan daha inandırıcıdır eminim.

Araba ödünç alınmadı aslanlar gibi parası ödenip alındı, noter satışı ollmadı, istedğğimiz plakayı alabilmek için.

Suçluysa elbet cezasını alacak da burada aslı olmayan bişiyi söylemek niye, hele ki bahsettiğiniz kişi kendini savunamayacak durumdaysa şuan.

Son olarak kimseye suç atılmamıştır emin olabilirsiniz.

Olayın 1. Ağzı sayılırım. Bilginize.

Konu dağılmasın iyi forumlar

Zaten bende boyle yazdim ben duyduklarimi sen yasadiklarini anlat dedim

Kelime oyunu yapiyosun diye dusunuyorum, yolun bu tarafa duserse birebir konusuruz, mahkemede olan bi konuyla ilgili cokta detayli konusmamak lazim forumda

blackweb
19-01-2014, 22:35
Benim tek söylemek istediğim, sizin DUYDUĞUNUZ gibi arkadaşımın suçu kimseye atması gibi bir durumun söz konusu olmadığıdır.

Duyulanlarla, böylesine hassas bir konuda herkesin görebikeceği bir yerde bişiler yazmak ne kadar doğru oda size kalmış bişi.

Hayırlı geceler.

Arenimo
20-01-2014, 00:39
350Z in vurdugu tir benim cok yakin bir arkadasimin firmasinindir kazayi anlattigidinda kanimiz donmustu resimleri gordugumuzde moral bozmustu

GokhanE.
20-01-2014, 00:51
yok değil ben özel mesajla sordum amasyada olmuş....350z kazası blackweb nicki arkadaşın bahsettiği bi kaç hafta önce olan..

amasyada değil miydi kaza :soru:

Ferhat_V
20-01-2014, 10:32
amasyada değil miydi kaza :soru:

konuda bahsi geçen kaza amasyada..

sonradan anlatılan 2. olan yani 350z kazası istanbulda.