PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayar Neden Acilmiyor

HondatugraL
14-01-2014, 03:10
Bugun aksam ustu pc le internette dolanirken biden makine dondu. Gezindigim internet sitesinin ekrani kaydi boyle renkler falan birbirine girdi. Ne klavyedeki tuslar ne maus hicbose tepki vermedi derken kendi kendine ekran goruntusu ////////// gibi biseylere burundu sacma bi sekle girdi power tusuna basili tutmama ramen kapanmadi bende fisini cektim kapattim simdide acilmiyor en ufak belirti yok

Neden boyle yapar bileniniz varmi

RedSun
14-01-2014, 03:14
aklıma ilk gelen ramler.

yada cpu.

açılıyoda görüntü gelmiyosa ramdir

hiç açılmıyosa cpu yada mainboard olabilir.

kasayı açıp kondansatörlere bak bi patlayan çatlatyan varmı

McKrop
14-01-2014, 03:19
Voltaj sorunu gibi geldi bana bi anda voltaj inip yükseldiyse power suppleyınızın buna desteği yoksa ram ve ram slotlarınıza veya pci express slotlarına fazla voltaj gelmiş olabilir. Ekrandaki çizgilerin sebebi bu olabilir. Başta anakartınız işlemciniz ve ekran kartınız zarar görmüş olabilir. Ekrandaki çizgiler ekran kartınız ile ilgili.

Bilgisayarınızın üzerinde bios reset tuşu varsa basıp açmayı deneyin yoksa bios pilini çıkarıp tekrar taktıktan sonra tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Bir ihtimal kurtulabilir. Sisteminizi bilmiyorum varsayımlar üzerine konuştum.

HondatugraL
14-01-2014, 03:31
Azonce aklıma geldi. Çok pımpırıklı bırı oldugumdan yatmadan once kolonyayla sureklı sılerım laptopu oyle yatarım. Silerkende dokunmatık kısayol tuşlardından DVD ye dokununca otomatık açılıyordu. Dur bırdaha denıyım bakım açılcakmı dedım dokundum ve çalıştı sanırım sorun power tuşunda. Şuan denemedım ama belkı ondada sorun yoktur pc yı kapatırken denicem bakalım eğer oda çalısırsa bı garıplık var

asulus
14-01-2014, 06:52
renkler karıştı diyorsan ekran kartında problem olabilir ısınınca bu arıza çıkıyor ve PC soğuduğunda görüntü tekrar gelebiliyor. DVD tuşu diyorsun sanırım cihazın Hp pavilion eğer cihaz onlardan ise kronik problemidir ekran kartı arızası.

Skyhawk34
14-01-2014, 07:15
kasayı yan yatırdınmı ?

EmrahErdogan
14-01-2014, 08:16
Kasada takılı olan ubs baglantılarının hepsini çıkart ve açmayı dene . Aynı olay başıma gelmişti . Ybs girişi arızalıydı .

asulus
14-01-2014, 10:54
kasayı yan yatırdınmı ?

sanırım notebook kasa değil :) arkadaş yazmamış ama

Sezgin
14-01-2014, 15:16
Power supply kaynakli eger goruntu gelmiyorsa

Edit : notebook mus. Onda da ayni durum oluyormu bilmiyorum

onursumer
14-01-2014, 15:22
marka modeli nedir notebookun ?

pc olsa çok sorun değil fakat notebook olduğundan en basit ihtimalle ram, eğer ekran kartı ise ve entegre ise komple anakart diyebiliriz

şuan goruntu yokkan dvd açılıp kapanıyorsa power kaynaklı olduğunu duşunmuyorum ben

TigeR
14-01-2014, 15:42
Yeni konu acmayim benim bilgisayarda cok gec kapaniyordu 5dakika filan kapatiliyor yazisi oluyordu bunu nasil duzeltebilirim eskiden 10saniye surmezdi windows 8 laptop. Regeditten bi ayar varmis o 5000di 1000e cektim bi mevi duzeldi ama arada yine yapiyor cozumu bilen var mi? Hondatugral kusura bakma kardesim konuna ortak oldum ama :)

onursumer
14-01-2014, 15:44
Yeni konu acmayim benim bilgisayarda cok gec kapaniyordu 5dakika filan kapatiliyor yazisi oluyordu bunu nasil duzeltebilirim eskiden 10saniye surmezdi windows 8 laptop. Regeditten bi ayar varmis o 5000di 1000e cektim bi mevi duzeldi ama arada yine yapiyor cozumu bilen var mi? Hondatugral kusura bakma kardesim konuna ortak oldum ama :)

bu duruma gelmeden once ne gibi bir değişlik yaptın program vs olarak yeni yüklediğin birşey varmı ?

windowsun yapısı nedense çok basit şekilde bozuluyor şişmeye başlıyor

ozellikle 8 de hiç uğraşmıyorum direk recovery yapıyorum ben :D

aTaBeY
14-01-2014, 15:58
bu duruma gelmeden once ne gibi bir değişlik yaptın program vs olarak yeni yüklediğin birşey varmı ?

Recovery muhteşem ve evet 8 anında bozuluyor.

Bende ilk 2 ay kullandım sonra youtubede tarzı sitelerde ses açma butonu aktif olmuyordu
Recovery yaptım
3-4 ay oldu bu kezde sitelerdeki fotolar kırık hatalı görünüyo f5 yapıyorum düzeliyo sonra arada yine oluyor vs. vs. yine dün bastım recovery şimdi düzeldi.

Bu 8 havadan ne kapıyor.

Arkadaşın sorununa gelince bendede benzeri olmuştu normal kasa pc de power subly mi nedir o zıkkım gitmişti değiştirdik düzeldi

TigeR
14-01-2014, 17:26

yok abi bi advanced system care var onuda yükleyeli bayağı oldu acaba o programdan mı sorun? Kayıt defteri filan düzeltiyor da?
Bir de açılırken de çok geç açılıyor onu demeyi unuttum ona hala çare bulamadım :(

son olarak recovery cd olmadan mı yapılıyordu benim bilgisayarda aldığım da yüklüydü hiç recovery yapmadım yanlış bişe yaparım diye korkuyorum açıkçası. Power tuşunun yanında recovery tuşu var ona bastıktan sonra kendi mi hallediyor bide formatla aynı mı bu :D
edit:çok program yüklü değil hep oyun genelde program olarak son zaman da adobe photoshop yüklemiştim sadece yeni hatırladım :) harddiskde çok dolu sayılmaz

SerhatA.
14-01-2014, 17:46
Anakart sorunu olabilir

levent
14-01-2014, 18:29
hiç gelmiyorsa anakart, açılmaya çalışırken kapanıyorsa cpu. açılıp görüntü gelmiyorsa ram :)

fuatozkan
14-01-2014, 18:35
- Büyük ihtimal tuş arızalı. Eğer bilgisayar açılınca normal çalıştıysa tamamen tesadüfü bi olay olmuş. PC donunca kapatma arzusu hissetmişsin, ya o sırada yada açarken tuş arızalanmış olabilir.

fevzi
14-01-2014, 19:59
Benim pc dede bugun aynı sorun meydana geldi fakat bende açılıyo diiiit diye ses cıkıyo sıyah ekran gozukuyo bunun cozumu yada sıkıntısı nedır acaba

onursumer
14-01-2014, 22:02
yok abi bi advanced system care var onuda yükleyeli bayağı oldu acaba o programdan mı sorun? Kayıt defteri filan düzeltiyor da?
Bir de açılırken de çok geç açılıyor onu demeyi unuttum ona hala çare bulamadım :(

son olarak recovery cd olmadan mı yapılıyordu benim bilgisayarda aldığım da yüklüydü hiç recovery yapmadım yanlış bişe yaparım diye korkuyorum açıkçası. Power tuşunun yanında recovery tuşu var ona bastıktan sonra kendi mi hallediyor bide formatla aynı mı bu :D
edit:çok program yüklü değil hep oyun genelde program olarak son zaman da adobe photoshop yüklemiştim sadece yeni hatırladım :) harddiskde çok dolu sayılmaz

advanced system care tarzında kayıt defterine mudahale eden programları çok sevmiyorum ben oda yapmış olabilir :)

Dctrlprn
15-01-2014, 00:36
Yeni konu açmak istemedim arkadaşlar herkese merhaba. Benim 2 gün önce güç kaynagım bi anda patladı içi bayagı dagıldı sonra kasayı söktüm temizledim yeni güç kaynagı alıp taktım fakat şu anda görüntü gelmiyo. hiç bir şekilde görüntüde tepki yok. açılıyor ama tepki sıfır neden olabilir acaba ?

qatrio
15-01-2014, 00:38
psu den gelen akım pcnin bir donanımına zarar vermiş gibi duruyor.. cmos resetleyin yada bios pili çıkarıp tekrar deneyin eger olmaz ise akım pc e zarar vermiş demektir.
bios pili çıkarma veya cmos ayarı googledan ulaşabilirsiniz.

Dctrlprn
15-01-2014, 00:43
Bios pilini çıkarıp tekrar taktım yine aynı şekilde herhangi bir değişiklik olmadı.

qatrio
15-01-2014, 00:47
yani bilemedim ama durum iyi durmuyo :D ekran kartı varmı başka dene istersen ve tüm kablolar takılı değilmi :D bak ekran kartı üzerine pcı güç girişi varsa onlarıda kontrol et

Dctrlprn
15-01-2014, 00:53
Başka ekran kartım yok. onboard olarakta yok arkadaşımdan ram alıp deneyeceğim eğer yine açılmazsa büyük ihtimal ekran kartı gibi görünüyor herhalde :D

HondatugraL
15-01-2014, 07:29
Bu arada belirtmeyi unutmusum laptop benim makine. Hp pavilion dv6000 dkkunmatik tuslari var dvd tusuna dokununca pc aciliyor ama normal dume ile ne aciliyor nede kapaniyor suanlik renkler ve ekran normal gibi sadece 1 kerelik yapti hicbi sikintim yok suanlik duzeldi gibi ayin 7 sine kadar skinti cikartmasa yeter

Bu arada konu skinti deil yazin cizin atis serbest :D

asulus
15-01-2014, 07:32
Başka ekran kartım yok. onboard olarakta yok arkadaşımdan ram alıp deneyeceğim eğer yine açılmazsa büyük ihtimal ekran kartı gibi görünüyor herhalde :D

Power direk anakarta girdiği için anakartta problem olabilir patlama sırasındaki voltaj değişikliğinden falan. kondansatörlerde aşağıdaki gibi şişiklik varmı bi bak istersen.
http://img380.imageshack.us/img380/1785/yenianakart6xq.jpg

Dctrlprn
15-01-2014, 14:15
Power direk anakarta girdiği için anakartta problem olabilir patlama sırasındaki voltaj değişikliğinden falan. kondansatörlerde aşağıdaki gibi şişiklik varmı bi bak istersen.
http://img380.imageshack.us/img380/1785/yenianakart6xq.jpg

Abi hemen söküyorum komple inceleyip yazarım belkide bu tarz bişey olabilir :)

HondatugraL
19-01-2014, 09:56
Konuyu guncellemem gerekti ama sorunum geçti sandıktan ve buraya yazdıktan sonra rahat 5-6 kere daha ekran kayması dediğim sıkıntıyı yaptı. Bilgisayar hiçbir tepkime cevap vermedıgı ıcın çat diye fişini çekerek kapatabılıyorum. Harddıske zarar verıp formatlık duruma gelcek dıye korkuyorum. Pc yi açtıgım andan beri ki saat 9 da açtım. Şu an saat 10.55 yanı yuvarlak 2 saat ıcınde 2 kere yaptı sizce pc beni değiştirmi demek istiyor ? yoksa basit bir sorunmu ? PC HP Pavilion DV6000

http://i.hizliresim.com/Kn70b1.jpg (http://hizliresim.com/Kn70b1)

HondatugraL
19-01-2014, 17:07
kimse görmedi sanırım :(

sweap07
19-01-2014, 17:11
aynen benı değiştir dıyor artık:D
acaba ekranın fılmınde sorun olabılırmı

srkn
19-01-2014, 19:58
Konuyu guncellemem gerekti ama sorunum geçti sandıktan ve buraya yazdıktan sonra rahat 5-6 kere daha ekran kayması dediğim sıkıntıyı yaptı. Bilgisayar hiçbir tepkime cevap vermedıgı ıcın çat diye fişini çekerek kapatabılıyorum. Harddıske zarar verıp formatlık duruma gelcek dıye korkuyorum. Pc yi açtıgım andan beri ki saat 9 da açtım. Şu an saat 10.55 yanı yuvarlak 2 saat ıcınde 2 kere yaptı sizce pc beni değiştirmi demek istiyor ? yoksa basit bir sorunmu ? PC HP Pavilion DV6000

http://i.hizliresim.com/Kn70b1.jpg (http://hizliresim.com/Kn70b1)

sıkıntı ekran çipinde makina temiz görünüyor eğer daha önce işlem görmediyse çip ısıtılarak çalışır hale getirilir kullanıma bağlı 2-3 ay daha götürür

TigeR
19-01-2014, 22:49
Annemin laptopda buna benzer oldu ama boyle degil cizgiler adam panel degismesi gerek dedi

HondatugraL
19-01-2014, 23:04
sıkıntı ekran çipinde makina temiz görünüyor eğer daha önce işlem görmediyse çip ısıtılarak çalışır hale getirilir kullanıma bağlı 2-3 ay daha götürür

bu çipin sıkıntısı nedir peki ? Bazen donuyor sonra goruntu gıdıyor ama makıne normale donuyor ezbere başlata gıdıp makıneyı kapatıyorum sonra tekrar açıyorum normale donuyor.

Shinigami
20-01-2014, 03:00
Dikkatimi Tek Çeken Şey Tüm Ekran Bozulmuşken Mause Hala Yerinde(imleç) Bu da Demek Oluyor ki ekran kartında bir arıza olsaydı mause imleci de dahil olmak üzere komple görüntü giderdi. O sırada kullandığın program yüzünden yapıyor diye düşünüyorum. büyük ihtimallede sistem dosyalarına virüs girmiş de olabiilir. Bence formatlayıp tekrar bakmak lazım. Çok büyük bir şeymiş gibi gelmedi.

MEGFB
20-01-2014, 03:16

pcnin geç açılması ile ilgili masaüstünde fazla dosya olduğundan yapabilir ve başlangıçtaki açılacak dosyalardan olabilir gizli dosylarında birikimden olabilir (bunun için Ccleaner programı halledilerbilir) virüs olabilir (virüs olduğunda kapanmayada etki eder) normal bir saat kullandığın zaman pc nin işlemci yükü ve ramlerin doluluğuna bakıp (eğer %60dan fazla ise )görev yöneticisinden dllhost.exe adında dosyanın çalışıp çalışmadığına bak bu tip virüsler genellikle antivirüsler tarafından görünmezler facebook twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden gelir oyunları yklerken antivirüsünü güvenlik duvarını geçici olarak iptal etme.laptobunun içini açarak arada temizle ve macunlarını yenile :D

HondatugraL
20-01-2014, 08:42
pcnin geç açılması ile ilgili masaüstünde fazla dosya olduğundan yapabilir ve başlangıçtaki açılacak dosyalardan olabilir gizli dosylarında birikimden olabilir (bunun için Ccleaner programı halledilerbilir) virüs olabilir (virüs olduğunda kapanmayada etki eder) normal bir saat kullandığın zaman pc nin işlemci yükü ve ramlerin doluluğuna bakıp (eğer %60dan fazla ise )görev yöneticisinden dllhost.exe adında dosyanın çalışıp çalışmadığına bak bu tip virüsler genellikle antivirüsler tarafından görünmezler facebook twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden gelir oyunları yklerken antivirüsünü güvenlik duvarını geçici olarak iptal etme.laptobunun içini açarak arada temizle ve macunlarını yenile :D

Harddiski bi arkadaştan yenı aldım eskıgı 120gb dı bu 320 gb. Eskı hdd de olduğu gibi ne bulduysam yuklemedım neredeyse yuklenılen herşeyi kullanıyorum ve dolu değil baya baya boş bilgisayar 3-4 tane program 1 tanede kantır yuklü oyun olarak okadar. Onun dışında genel olarak fotolar arşivler falan var. Virüs olayına kafam takıldı ama çünkü geçenlerde faceden bi vırus bulaşmıştı ama google chrome yerleşiyormuş benım adıma bussuru sıteyı kişiyi beğenıp takıp edıyordu herkese yazılar yolluyordu sohbetten. Neyse onu duzettık virüs prog. baktım görülmedi ama ozamanlar böyle bişey yoktu yeni başladı. Dün mesele ekran kapanıp kapanıp açılıyordu goruntu gıdıyor 1 sn sora gerı gelıyodu tekrar gıdıp 1 sn sonra gerı gelıodu resetledim düzeldi. Bunlar bence virüs değilde başka bişey gibi duruyor. Dün kurcalaerkende o dokunmatık tuşların az yukarısına elımle bastırınca tekrar renkler kaydı bırakınca duzeldı 3-4 kere yaptım her bastıgımda renk kaydı. Şuan basıyorum edıyorum hiçbişe olmuyor nereden şüphelenecemi şaşırdım

MEGFB
20-01-2014, 14:49
Harddiski bi arkadaştan yenı aldım eskıgı 120gb dı bu 320 gb. Eskı hdd de olduğu gibi ne bulduysam yuklemedım neredeyse yuklenılen herşeyi kullanıyorum ve dolu değil baya baya boş bilgisayar 3-4 tane program 1 tanede kantır yuklü oyun olarak okadar. Onun dışında genel olarak fotolar arşivler falan var. Virüs olayına kafam takıldı ama çünkü geçenlerde faceden bi vırus bulaşmıştı ama google chrome yerleşiyormuş benım adıma bussuru sıteyı kişiyi beğenıp takıp edıyordu herkese yazılar yolluyordu sohbetten. Neyse onu duzettık virüs prog. baktım görülmedi ama ozamanlar böyle bişey yoktu yeni başladı. Dün mesele ekran kapanıp kapanıp açılıyordu goruntu gıdıyor 1 sn sora gerı gelıyodu tekrar gıdıp 1 sn sonra gerı gelıodu resetledim düzeldi. Bunlar bence virüs değilde başka bişey gibi duruyor. Dün kurcalaerkende o dokunmatık tuşların az yukarısına elımle bastırınca tekrar renkler kaydı bırakınca duzeldı 3-4 kere yaptım her bastıgımda renk kaydı. Şuan basıyorum edıyorum hiçbişe olmuyor nereden şüphelenecemi şaşırdım
yavaşlama hakkında verdiğim önerilerden daha çok öneri çıkar lakin görüntü sorunu ekran kartının yazılımı sürücüsünün yüklü olmadığından da yapabilir ve harddisk değişimi yapıldıysa yazılım eski harddiskte kalmıştır görünt çözünürlüğünde değişim olmaz böyle sorun çıkarabilir ekran kartının marka modelini biliyorsanız üretici firmanın sitesinden indirebilirsiniz güncel yazılımı bu sektörde nvidia ati(amd) intel in paylaşımlı ekrankartları var ekran kartın bilgisine bilgisyarım>aygıt yönetici>ekran bağdaştırıcısı> buradan öğrenebilirsiniz garantisi varsa garantiye vermeniz eğer yoksa ve biraz da el beceriniz varsa içini açıp bastırdığınız yerdeki kabloları kontrol etmeniz

İzzet Göçmen
20-01-2014, 18:39
Yeni konu acmak istemedim benimde sorunum var.

Masaüstü Bilgisayarım 6 seneyi gecti alalı aldıgım gibi kullandıgımdan servisin yükledigi vista var hala içinde 1 defa format atılmadı neyse..

1 Sene kadar önce bilgisayarda oynuyordum içeri gittim geldim ekran kapanmıs uyku modu sandım acılmadı neyse, ekran dügmesine bastım acıldı 5 sn sonra gene gitti kablolarını kontrol ettim olmadı, gittim yeni kablo aldım olmadı,Sorun bu kasa saglam calısıyor arada acıyorum acılıyor ekran gidiyor,dügmeye basıyorum gene acılıp gene gidiyor kasa stabil calısıyor ama,Sorun nedir, Lcd Monitor Crea

srkn
20-01-2014, 22:16
bu çipin sıkıntısı nedir peki ? Bazen donuyor sonra goruntu gıdıyor ama makıne normale donuyor ezbere başlata gıdıp makıneyı kapatıyorum sonra tekrar açıyorum normale donuyor.

dv6000 lerde harici ekran kartı kullanılmıyo bunlarda ekran çipi anakart üzerinde 0,6 0,5mm lik lehim topları ile tututulmuş vaziyette onlarda zamanla ısı ve soğuma ile soğuk lehim oluyo senin makinanında problemi bu, göremeden ezbere konuşuyo gibi olmiyim ama 2 yıl özel bir notebook servisinde çalıştım çinmalı dahil tüm markalar geliyordu ve en çok gelen makinalardan biri dv6000 ve %85 arıza aynı :)bir ihtimal data kablosu olabilir ama onuda fiziki olarak bakmak lazım şuan aktif olarak çalışıyo olsaydım yardımcı olurdum.

onursumer
20-01-2014, 23:23
bir donemin klasik dv6000 :D bi dokunmatik tuşları birde ekran kartı cipi sıkıntı :D

bence hiç uğraşma kampanyalı güzel bi laptop al değmez :)