PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli İlk Yerli Otomobil

Powerhipts
20-01-2014, 13:51
Türkiye'nin elektrikli ilk yerli otomobili, 2017'de yollarda olacak. "BEGLER" isimli otomobilde Türkiye'nin ilk yerli otomobili olan Devrim'den çizgiler de bulunuyor.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/607/6f4v.jpg

Eskişehir'deki Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kurulan bir firma, 15 farklı üniversiteden 30'dan fazla akademisyenle birlikte yürüttüğü çalışmayla Türkiye'nin elektrikli ilk yerli otomobilini 2017 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor.

BEGLER AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Projeleri Sorumlusu Melih Yıldız, bir elektronik firmasında çalışırken iki yıl önce Eskişehir'de önemli bir otomotiv firmasıyla iş birliği yapmaya karar verdiklerini belirterek, bu sırada TÜBİTAK tarafından elektrikli otomobil çağrısının yapıldığını kaydetti.

Bunun üzerine 2013 yılının mayıs ayında firmalarını kurduklarını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"O günden bu yana yeni otomobil fikrinin oluşturulması üzerine çaba sarf ediyoruz. TÜBİTAK çağrısına iki farklı ürünle hazırlık yaptık. Spor bir model ve aile tipi modelle... Üniversitelerdeki akademisyenlerin desteğiyle üç farklı ilde bir pazar araştırması yaptık. Türk insanının, otomobilden ne beklediğini araştırdık. Bundan sonra bir fizibilite çalışmasına giriştik. Fizibilite doğrultusunda çok amaçlı bir otomobilin yapımı için çalışmalara başladık. Bu çalışmada 15 farklı üniversiteden 30'dan fazla akademisyenle çalışıyoruz. Bataryasından motoruna, aydınlatma sisteminden iç döşemesine kadar birlikte çalıştığımız 11 farklı iş ortağımız var. Bu otomobili hem Eskişehir'in hem de Türkiye'nin bir markası olarak Uluslararası pazara sunmayı hedefledik. Bu araç Türkiye'nin otomobilidir. Araçta çok yenilikçi teknolojiler kullanıyoruz. Aracımızı yenilikçi teknik özelliklerle kurguluyoruz. Aracımız iyi bir menzile sahip. Otomobil tam şarjla 160 kilometre yol kat edebiliyor. Batarya kapasitemiz ve menzil ile ilgili geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Akademisyenlerimiz ile gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde araç ağırlığında devrim niteliğinde çözümleri pazara sunacağız."

"KADERİMİZ, DEVRİM'DEN FARKLI OLACAK"

Amaçlarının tamamen yerli bir otomobil yapmak olduğuna değinen Yıldız, şunları söyledi:

"Amacımız tamamen yerli bir otomobil yapmak. Ancak hammaddelerden dolayı yüzde 100'ü sağlayamıyoruz. Otomobilimizde yerlilik oranımız yüzde 88'in üzerindedir. Ülkemizde batarya hammaddesi lityum üretimimiz yok. Bunu yurtdışından alıyoruz. Bataryanın üretimini yerli olarak geliştireceğiz. Bazı elektronik devre elemanları gibi yurtdışından almak dışında alternatifi olmayan bileşenler var. Bu aracın üzerindeki tasarımın ve ana bileşenlerin tamamı yerli olacak. Burada en çok önem verdiğimiz şeylerden birisi, kazandığımız bilginin, şirketimiz ve markamız pratikleri olarak kazanılmasıdır. Bundan yıllar sonra da yeni bir otomobili müşteriye sunduğumuzda 'BEGLER yapmış yine' denmesini istiyoruz. Aracın kompozit tasarımı ve tüm sayısal analizleri tamamen yerli ve iş ortaklarımız tarafından yapılıyor.

Aracın tüm elektrik donanımı tamamen yerli tasarım. Aracın motoru, tamamen özgün olacak. Tüm yürür aksamı, burada tasarladık. Sanayi-akademi işbirliğini sağlıyoruz. Eskişehir'in akademik alt yapısının zengin olması bizi rahatlatıyor. Aracın klima dahil tüm konfor aksamları yerli. Klima konusunda dünyada çok az firmanın gizli gizli çalıştığı bir konuda yatırım planımız var. BEGLER'in çizgilerinden Devrim otomobilinden çok fazla çizim kullandık. Biz de Eskişehirli'yiz biz de olabildiğince tümü yerli ilk seri üretim elektrikli otomobil olmaya adayız. İnşallah kaderimiz Devrim'den farklı olacak. "

Dünyadaki otomobil oyuncularının hitap ettiği klasmanların farklı olduğuna dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu alandaki mevcut otomobil üreticileri, üretim hatlarını sürdürmek istiyor. Bu yeni elektrik otomobil, adeta bir devrim niteliğinde. Bunun için gerekli yatırımlar Avrupa'da yapılıyor. Büyük firmaların bu teknoloji içselleştirmeye yönelik çalışmaları var. Onların bizim geldiğimiz noktaya gelebilmesi için zamana ihtiyacı olacak. Biz bu süre içerisinde modelimizi halkımıza sevdirebilirsek büyük firmalarla yarışacağız. Konfor özellikleri bakımından bizim modelimiz çok zengin. Kendi pazarını yaratacak bir modelimizi var. Aracımızın 20 bin üretimine kadar maliyeti 50-60 bin lira civarında olacak. 20 binden sonraki üretimlerde yarı yarıya fiyat düşmesi söz konusu. Otomobili, bir Türk markası olarak tasarlıyoruz. Ulusal kaynaklarla geliştirdiğimiz ürünümüzü uluslararası pazara çıkartacağız. Ancak bunun yolu kendi ülkemizin insanına otomobilimizi sevdirmekten geçiyor. Otomobilimiz, 2017 yılının başından yollarda görünmeye başlayacak. Ancak daha küçük modelimiz erken yola çıkacak."

alperkirman
20-01-2014, 13:54
hadi hayırlısı :)

m_technic
20-01-2014, 16:43
Köprü yapımına bile engel olunmaya çalışılan şu ortamda umarım yerli arabamıza binmemize engel olunmaz.

mkerim
20-01-2014, 17:12
Birazda gerçekçi olsak.....
Firma mayıs 2013 de kurulmuş daha bir yıl geçmeden prototip hazır. (jet fadılı hatırladınız mı???) Şu anda dünyada yıllardır otomobil üreten firmalar yeni bir model çıkartacakları zaman bile bir kaç yıl arge yapmaktalar. Bu adamlar kurulur kurulmaz otomobili üretmişler.. Daha üretim izinleri yok. Zaten türkiyede üretim iznide bir kişide var 2 numaralı üretim iznini alabileceklermi??
Tübitaktan ar ge desteği almak için yapılmış bir proje.... Hangi kapsama girerler bilmiyorum ama nereden baksanız 5-6 milyonluk hibe alırlar. Sonra ne mi olur... Ar-Ge projesi bu YAPAMADIK tüh derler ve iş biter. Bu da üç yada dört sene sürer. Bu süre içerisinde bütün çalışanlar 2-3 bin tl den az olmamak kaydı ile maaş alırlar. Bir sürü bilgisayar ve ne işe yaradığı anlaşılmayan bilgisayar programları alınır. Daha çok incelikleri var bu işlerin......Merakla bekliyorum altından ne çıkacak acaba???

Sert@ç
20-01-2014, 17:14
Detaylari bilmiyorum ama diger butun yapilan yerli otomobiller kocaman bir cop !
Yurdum muhendisi nedense herkesin istedigi kullanabilcegi araba yapmak yerine direk spor 2 kapili yapiyim derdinde...
İnsallah bunun gibi 4 kapi kompakt bi arac cikar

TaGo
20-01-2014, 21:28
umarım %100 yerli ortaklıdır. vede başarılı olırlar.
tek soru işaretim? bu işlerle bu denli ilgliyken ben bu balık sayesinde haberdar oldum ilk defa

tibet
20-01-2014, 21:35
Köprü yapımına bile engel olunmaya çalışılan şu ortamda umarım yerli arabamıza binmemize engel olunmaz.alakaya maydonoz ?sapla samanı karıstırmayın lütfen.enerji bakanının acıklamasını oku önce.

phantom
20-01-2014, 22:06
Birazda gerçekçi olsak.....

hocam artık gerçekçi olmak yok,
andersen'den masallar var...

TR malı araba kesin olacak, nasıl mı?
tasarım & teknolojiyle dolu HAZIR ürün çin'den kore'den alınacak (ucuz bişey bul kurcalama fazla),
üretim hattını satın al, getir buraya kur,
5-10 parçasını (cıvata, kablo, düğme vs.) yerli üreticiden al,
işçimize montajlat,
vur üstüne yerli marka,
300-500TL bi teşvik ver indirim hesabı,
oldu sana yerli araba...

bu zihniyetle uzay mekiği bile yapılır
sıkıntısız 100,000HP binilir :)
yerse...

mkerim
20-01-2014, 22:18
hocam artık gerçekçi olmak yok,
andersen'den masallar var...

TR malı araba kesin olacak, nasıl mı?
tasarım & teknolojiyle dolu HAZIR ürün çin'den kore'den alınacak (ucuz bişey bul kurcalama fazla),
üretim hattını satın al, getir buraya kur,
5-10 parçasını (cıvata, kablo, düğme vs.) yerli üreticiden al,
işçimize montajlat,
vur üstüne yerli marka,
300-500TL bi teşvik ver indirim hesabı,
oldu sana yerli araba...

bu zihniyetle uzay mekiği bile yapılır
sıkıntısız 100,000HP binilir :)
yerse...

İzninle bir ilave yapmak istiyorum.
Hatırlarsanız bunu deneyen oldu ama devamını getirtmediler.
İşin içinden olan birine bunu yaptırırlar yani İŞİN İÇİNDE OLMAK gerekiyor..:)

projede adı geçen isimleri arayınca altından neler çıktı.
Bir tanesinin esas işi Ar-Ge projesi yazmak yani devletin verdiği bu tür akçeli işlerde belli komisyonlar karşılığı proje yazan adamlardan.
Projeyi kuruldan geçecek şekilde yazar ve ödenekten pay alır.
Doğu illerinden birinde bir kadın kuaförüne Ar-Ge proje desteği bile alınmıştı.
Anahtar kelimeler yazılarak projede süreklilik sağlanacağı gibi edebiyat yapılarak destek alınmakta. Bu projede de öyle biri var. Uzun zamandır. 2000 li yılların başında bu tür dünya bankası destekleri çıktığında ortaya çıkan bir sektör. Bu işlerden para kazanan bir sürü adam var.

PD130
21-01-2014, 09:08
bu işler ciddi arge para+zaman ile olur.inşallah yazılanlar doğrudur bu işi çözerler.bekleyip göreceğiz.hayırlısı olsun.

darkmoon
21-01-2014, 09:59
elektrikli araç öyle atla deve amanda aman yenib ir teknoloji değil.. hep diyorum benzinli dizel motordan önce henry fordunda ve ferdinand porscheninde ilk araçları elektrikli araçlar.. hatta ferdinand porschenin kendi yapdığı elektirkli aracı ile kazası vardır.. neyse kısaca ikiside bu işin verimsiz olduğunu görünce vazgeçip benzinli ve dizel motorlara dönüyorlar..

araba tarihinde yüzlerce defa elektrikli araç ara ara üreetn firmalar oluyor bazıları hybrid bazıları pure elektrikli.. yani yeni amanda aman bir teknolojisi yok..

bu elektrikli araçlarda aşılamayan tek şey konuşduğum pure elektirkli araçlar içindir.. aşamadıkları tek olay batarya mevzusu bu batarya mevzusu tam bir fenomen bilinmeyen..

bazı bilim insanları bu bataryaların aşırı ısınmada yanabiliceğini hatta patlayabiliceğini söylüyorki böyle durup dururken yanan iki tane tesla var..

bazıları aşırı yüklenmelerde ion pillerin doğası gereği ömrünün çok kısalacağı zira arabada verimli olamıycağını söyliyenler var bunada en güzel örnek renaultnun batarya değişim ücreti altında bataryaları değiştirmesi tesladada meşhur fifth gear programında uçak pistinde lotusla falan teslayı full şarj halde yarışa sokdular teslanın şarjı canlı yayında bitti aniden tesla markayı kötülüyorsunuz bilinçli yapdınız diye mahkemeye verdi programı programdakilerde öyle bir şey yapmadık niye yapalım dedilerki niye yapsınlar..

bazı insanlarda emisyondan kar edilicek derken kullanılan pillerin doğaya bir aracın ömrü boyu ürettiği ortalama salınım değerinden misli ve misli fazla zarar vericeğini söylüyorlar..

kısaca bu elektirkli araç işinde hala çözülemeyen çok şeyler var.. hep diyorum elektrikli araç yerine mevcut benzin ve dizel araçları çalıştırabilicek alternatif kitler yakıtlar üstüne arge yapsalar vatana millete bin misli faydalı olurlar..

elektirkli araç yapıp satmak var birde mevcut yollardaki on milyonlarca araca kit satmak var hangisi karlı basit ve kesin kar getirir.. siz hesap edin kaç kişinin gücü elektrikli araç almaya yeticek birde onun riskleri var tabi yeni marka bir sürü ilerde kronik sorunları çıkıcakdır makyaj yiyicekdir ilk alanlar biraz kobay gibi olucaklar..