PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 106 1.4 Quicksilver Yardım ?

tahasav
28-01-2014, 14:13
Öncelikle selamın aleyküm 3-4 gündür forumu düzenli bir şekilde takip ediyorum fakat üyeliğim daha yeni onaylandı :)

Abilerimden yada kardeşlerimden yardım isticeğim bir kaç konu var .

Aracım 2000 model 1.4 75 HP 106 Quicksilver 151.xxx km'de .

1-Headers takmayı düşünüyorum fakat bazı arkadaşlar gerekli bazı arkadaşlar gereksiz diyor . Benim düşüncem motorun rahatlayacağı yönünde . Sizden de fikirlerinizi alabilirmiyim . Eğer olursa 4-1 mi olmalı yoksa 4-2-1 mi ?
2-106 için pek coilover gerek duyulmadığı düşüncesindeyim fakat eibach 5cmlik takmayı düşünüyorum . Şuan araçta yay var fakat markasını bilmiyorum ama yaylar çok sert eibach'ın yumuşak olduğunu okumuştum . Yumuşaklığı iyi olan ve en iyi yol tutuşunu sağlayacak yay önerileriniz nelerdir ?
3-Kısa şanzımana gerek duymadım genelde şehir içi kullanıyorum . Bunun hakkında da fikirlerinizi ve düşüncelerinizi almak isterim .
4-1.4 8V için egzantrik ne olabilir ?
5-Chip için önerileriniz nelerdir ?
6-Egzoz seçimim ne olmalı ? 51lik düz borunun alt devirleri öldürdüğünü biliyorum . 48lik iyimidir ? Yani kısacası egzoz sisteminden en iyi nasıl sonuç alırım ?

Görüşlerinizi , tavsiyelerinizi beklemekteyim .
Herkese şimdiden teşekkür ederim
:beuj:

c20let
28-01-2014, 14:24
Bende aynı motora sahip saxo kullanıyorum. Egzoz ve yay ile ilgili bende bilgi almak istiyorum güzel konu takipteyim.

brkkksln
28-01-2014, 15:21
headers a bence gerek yok.

performans isteniyorsa çıtırdan, ince conta yapıp ortaya 48 lik düz boru çekip sona oem egzoz bırakmak.
güzelde filtre sistemi yapılırsa yeter gibi geliyor bana.

c20let
28-01-2014, 15:37
headers a bence gerek yok.

performans isteniyorsa çıtırdan, ince conta yapıp ortaya 48 lik düz boru çekip sona oem egzoz bırakmak.
güzelde filtre sistemi yapılırsa yeter gibi geliyor bana.

Hafif egzoz sesi almak istiyorsak oem son susturucu ile durum nedir ?

mikelazi
28-01-2014, 18:11
hava filtresi 51lik düz son oem.ses beni tatmin ediyor performansıda

c20let
28-01-2014, 18:39
hava filtresi 51lik düz son oem.ses beni tatmin ediyor performansıda

51 çok değil mi ya 48lik tavsiye ediyor herkes.

mikelazi
28-01-2014, 18:53
arkaya oem yapıcaksa 51 derim.birde borunun büküm yerlerinde 51 lik boru 48 e düşebilir.buda etken.bir sıra hiç susturucusuzda kullandım 51 i.bence ön taraftan nerden itibaren 51 veya 48 başlıcagında önemli...

tahasav
28-01-2014, 21:03
Tavsiye için teşekkür ederim .
Diğer konular hakkında da tavsiyeleriniz varsa bekliyorum .

brkkksln
28-01-2014, 21:20
Hafif egzoz sesi almak istiyorsak oem son susturucu ile durum nedir ?

ses zevk meselesi.polisle sıkıntı yaşamamak 1. planda olmalı.ha bir miktar hırıltı gelir ama belirli belirsiz olur.gazlayıncada m3 lerden çıkan ses misali daha metalik ses alınır. bu dediklerim düz boru ve oem egzoz için geçerli.

51 lik lüzumsuz büyük olur 1.4 araçlara.her zaman en büyük en iyidir mantığı yanlış.

UmutBayturk
28-01-2014, 22:40
1.4 araba 51lik çok saçma geliyor 48lik idealdır dostum :)

c20let
29-01-2014, 01:07
ses zevk meselesi.polisle sıkıntı yaşamamak 1. planda olmalı.ha bir miktar hırıltı gelir ama belirli belirsiz olur.gazlayıncada m3 lerden çıkan ses misali daha metalik ses alınır. bu dediklerim düz boru ve oem egzoz için geçerli.

51 lik lüzumsuz büyük olur 1.4 araçlara.her zaman en büyük en iyidir mantığı yanlış.

Keşke dinleyebileceğimiz bir video filan olsa bu işlemlerde nasıl oluyor ses. Ben 48'lik düz boru sona da oem ile bi deneyeceğim olmadı son susturucuyu değiştiririm.

İnce conta için önerin var mı abi ?

mikelazi
29-01-2014, 10:35
106 1.4 lerin manifolttan çıkışı 50lik borudur.kattan sonra 48 e.sona dogruda 43e kadar düşer.araca headers koymadıgın için 51 de yapsan 55 te yapsan alt devirleri kaybolmaz.106gti hariç...olay kullanıcıya kalmış.honda ef 1.4 ede 51 vtec son.ek 1.4 ede 51lik apex son.fiat uno 51 lik sona 2.0 vectra son.koydum....şuankindede zaten manifolttan 50 gelen boruyu 51 devam edip sona 1.6 oem...
106 ların ön takımı ve direksiyon aksamı naziktir.yerinde olsam 5cm lik eibach alır amörtisörleride milden 4cm kısaltırım.chip muhabbetinden TR.de yapan görmedim duymadım.ama 6-8 hp alır gibi.tabi +filtre ve eksozda yapacakların.

brkkksln
29-01-2014, 11:26
Keşke dinleyebileceğimiz bir video filan olsa bu işlemlerde nasıl oluyor ses. Ben 48'lik düz boru sona da oem ile bi deneyeceğim olmadı son susturucuyu değiştiririm.

İnce conta için önerin var mı abi ?

dene memnun kalmazsan eğer zaten boru araç üzerinde olur sona bir tane atarsın gürültülüsünden :) ses çıkınca araç fena gider gibi gelir psikolojiktir :)

bana kalırsa hiç ellemeden bir adet dyno bitirince bir adet dyno yap derim.

contayıda kestirmen gerekiyor sanırım. hazırda incesinden bulmak bence olanaksız.

kapak açılmışken azda paraya kıyıp portlarını işlettirirsen daha iyi olur.

tahminimce portlar + conta + egzoz + filtre sistemi + yazılım(yaptırabilirsen) 7 8 hp arası güç alırsın.

bunlarda 1000tl den aşağı tutmaz gibi :)

c20let
29-01-2014, 11:51
Hmm hazir Conta olsaymis iyimis. Aslinda performans degil hedefim. Contayi degistirecegim zaten varsa ince takarim arabayi rahatlatmak icinde hava filtresi ve egzoz dusundum.

İzzet Göçmen
29-01-2014, 22:32
106 1.4 lerin manifolttan çıkışı 50lik borudur.kattan sonra 48 e.sona dogruda 43e kadar düşer.araca headers koymadıgın için 51 de yapsan 55 te yapsan alt devirleri kaybolmaz.106gti hariç...olay kullanıcıya kalmış.honda ef 1.4 ede 51 vtec son.ek 1.4 ede 51lik apex son.fiat uno 51 lik sona 2.0 vectra son.koydum....şuankindede zaten manifolttan 50 gelen boruyu 51 devam edip sona 1.6 oem...
106 ların ön takımı ve direksiyon aksamı naziktir.yerinde olsam 5cm lik eibach alır amörtisörleride milden 4cm kısaltırım.chip muhabbetinden TR.de yapan görmedim duymadım.ama 6-8 hp alır gibi.tabi +filtre ve eksozda yapacakların.

Abi senden ögrenicegim cok sey var kendimce Banada cok yararı olucak bu konunun 48 ile 51 arasında kalmıstım 48 atmak mantıklı o zman sonada orta halli bi egsoz önerirmisin bana ?

ulasoztas1
30-01-2014, 12:42
1- Headersa gerek duyacağını sanmam eğer port polish gibi işlemlere girişmiceksen.
2- Eibach en yumuşak yaylardandır doğru ben 106da kullanmıştım aşırı memnundum konfor açısından. 5lik yay düşüdür ama amorsitörlerinide yorar, arka torsiyonuda 1 diş düşürürsün (yaklaşık 3cm fark eder)
3- Kısa şanzumanın oranına göre alacağın verim değişir. 13/59 aracı aşırı seri yapar ancak son süratinden de çok yer, bence en uygun oran 14/60 dır.
4- bildiğim kadarıyla sadece gti için spor egzantrikler satılıyor. Ancak zamanında istanbulda bir firma orjinal egzantriği üzerinde oynama yaparak dereceli egzantrik haline getiriyordu ama ben cesaret edememiştim.
5-Chip konusunda türkiyede hakkıyla yapan 2-3yer var isim vermiyim burda araştırırsan kendin kolaylıkla bulabilirsin onlara yaptırmanı tavsiye ederim. Chip + Filtre + egzoz ile yaklaşık 5-7hp verim alabilirsin
6-1.4 araca 48lik egzozun yeterli olacağını düşünüyorum. ben 1.6XS e komple düz boru ve Otto carbon koymuştum tadından yenmiyordu. Arabayı bağlattıktan sonra düz borunun sonuna oem son susturucu koymuştum farklı ve biraz cızırtılı bir ses almıştım değişikti :)

brkkksln
30-01-2014, 14:30
eğer çıtır işlemler yerine daha hard uygulamalara gidilecekse hazır üretim egzantrikler mevcut çeşitli markalarda.reprofil egzantriğe ben para vermem.

mikelazi
30-01-2014, 17:19
Abi senden ögrenicegim cok sey var kendimce Banada cok yararı olucak bu konunun 48 ile 51 arasında kalmıstım 48 atmak mantıklı o zman sonada orta halli bi egsoz önerirmisin bana ?

fil tarihindeki 1.4 ie unom.kingdragon 3.5 yay 3cm milden kısaltılmış amörtisör,açık filtre pimaşla öne kadar uzatılmış,51 düz boru sonda 2.0 ford veya 2.0 vectra son.dtm uc :) kingdragon kule gergisi,ön frenler tempra balata ve diskler,185/55r14.top speed:5800 d/dk göstergede 200 den sonrası olmadıgı için bilmiyorum...

İzzet Göçmen
30-01-2014, 20:02
Acık hava filtresi önemsiz konu benim için tipo keple ayarlarım onu.

48 VEYA 51 arasında kaldım full 48 mi atmak lazım ara ara 51 mi olcak veya tersimi olucak,Sonuna cok kaliteli (remus) gibi markalar atamam su anlık için,Ama sesini yırtıcı istiyorum az gelsin istemiyorum.

Araban baya iyimiş o zman abi sizin :) Bana fazla gelir o :)

Mantaboy
22-02-2014, 19:25
ufaktan bi konuyu hortlatmak istiyorum , insanlar bilgi sahibi olsun :)

2000 model quicksilver aldım 1 ay önce 60 lık düz boru var üzerinde ve alt devirde dip gaz bastığımda bile bildiğiniz araba ölü sonra üst devirde hiç sıkışmıyo ama öyle bi artısı olabilir diye düşünüyorum. ( tavisyedir 60 lık yaptırmayın :D 51 de bi yere kadar tamam da 60 ne ya -_- )

düz borunun sonunda oem susturucu ile güzel yırtık bi ses veriyor basınca. ki bu da trafikte ceza yeme riskinizi ortadan kaldırıyor diyebilirim.

güzel bir filtre sistemiyle güzel şeyler elde edilebiliyor .

not : şu an aracımda 60 lık düz boru sonunda silencerlı steel marka kazanlı susturucu var bagajda da oem susturucu polis cevirip hayırdır diyene kadar yıkıma devam :)

-abi valla ben de tam egzozcuya gidiyodum son kez hevesimi alıyodum :)))

mikelazi
25-02-2014, 13:09
ufaktan bi konuyu hortlatmak istiyorum , insanlar bilgi sahibi olsun :)

2000 model quicksilver aldım 1 ay önce 60 lık düz boru var üzerinde ve alt devirde dip gaz bastığımda bile bildiğiniz araba ölü sonra üst devirde hiç sıkışmıyo ama öyle bi artısı olabilir diye düşünüyorum. ( tavisyedir 60 lık yaptırmayın :D 51 de bi yere kadar tamam da 60 ne ya -_- )

düz borunun sonunda oem susturucu ile güzel yırtık bi ses veriyor basınca. ki bu da trafikte ceza yeme riskinizi ortadan kaldırıyor diyebilirim.

güzel bir filtre sistemiyle güzel şeyler elde edilebiliyor .

not : şu an aracımda 60 lık düz boru sonunda silencerlı steel marka kazanlı susturucu var bagajda da oem susturucu polis cevirip hayırdır diyene kadar yıkıma devam :)

-abi valla ben de tam egzozcuya gidiyodum son kez hevesimi alıyodum :)))

60lık olayı biraz fantazi olmuş...2.0 motora 60lık tavsiye edilir...olay sadece ses amaçlı galiba