PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel mi Benzinlimi ,??

oguz
29-01-2014, 12:40
Bu sorudan kastım Aynı donanımda aynı özelliklerde aynı markaya ait ve modelde ki araç için aradaki 7 bin tl yi Verip dizel almak mantıklımıdır , araçta 5 sene kullanılıcak ise . Arkadaşlarımla tartışıyoruz örnek olarak bi ara bmw de 2.0 dizel ve benzinli aynı gücü üretirken dizel için 8-9 bin daha fazla ücret istenilmekteydi .

* ikisinide perfonmanslı kullandıgımızı dusunsek dizel daha belırgın bır avantaj yakalamazmı ?
*ikiside aynı gucu farklı devır bandında urettıklerıne gore eşit gucteler ama nedense dizel için daha guclu algısı olusur ? ( torktan ??)
*şuanki kurdan duz hesap yapılsa bile servis maliyetleride eklense nasıl bır malıyet cıkabılır , yada ne kadar km de amortı edebılır hesabı olabılır , fabrıka verısı kıstas alınsada sonucta forumlarda baktıgınız da benzınlı 12-13 yakanda var dızelde 10 u goren de var , :D
*Bu tip konularda marka model faketmeksizin dize araç almak icin neler öncelikli olmalıdır ,
*Genelde ezbere konusuluyo bende buna dahil, bu yuzden sizlerin düşüncesini öğrenmek istedim.

Not . kuzenım gecen ay clıo ıcon dızelı aldı 47k ye benzınlı 0.9 l modelı aynı donanımda 41k lıraydı ben benzınlı alsaydın daha mantıklı dedım ama cokta altını dolduramadım ...:(

rebelh
29-01-2014, 12:44
satarkende aldığına göre satacak
47ye aldıı clioyu 41e alınan cliolarla aynı fiyata satmayacak bu açıdanda bakın

GökhanAkdeniz
29-01-2014, 12:44
Dizelin bakımın ağır, ülkemiz şartlarında da litre fiyatı olarak benzinle arasında pek fark yok.
Alırken fiyatı da hayli yüksek benzinliden.

Fakat benzin de bahçe hortumu gibi, sıktıkça çok atıyor, dizelde öyle bişi yok.

Ama bi otomobil dergisinde okumuştum, mühendisler eğer 7 8 sene kullanmayacağınız bir araç alacaksınız dizel almanın bir anlamı yok diyorlardı.

darkmoon
29-01-2014, 12:52
detaya girmeden yazıyım çok ciddi bir uzun yol yoksa bence benzinli ideal en azından lpg ye uyumlu cng ye uyumlu ilerde hidrojen kitleri çıksa onada uyumlu olur.. öyle avantajlarıda cabası..

İbrahim33
29-01-2014, 12:54
yeni nesil benzinlilerde az yakıyor artık , örn : 1.2 tsi vw'ler , yeni tce renolar , multiair bravo vs. ecoboost fordlar , o yüzden benzinli daha tercih edilebilir bence.zaten litre fiyatı olarakta arada bir fark kalmadı.

fkocak
29-01-2014, 12:54
Parasal olarak ;
Yilda kac km kullanilacak asagi yukari?
Kac yil kullanilacak?
Benzinli-dizel bakim maliyeti farki?
Kullanim tarziniza bagli olarak ortaya cikacak yakit tuketim farki ? (Seri kullanimlarda sakin kullanima gore benzinli ile dizel arasindaki yakit farki acilacaktir diye dusunuyorum sizde yazmissiniz zaten)
Parasal olmayan;
Turbo dizel ile atmosferik benzinli kullanim zevki farki mesela. Tabi standart araclar icin hardcore atmosferikler icin degil :)

Aklima bunlar geldi. Bunlar benim kriterlerim olurdu eger ikisinden birini tercih edecek olsaydim

MDeniz
29-01-2014, 12:58
Mühendisler türkiye trafik şartlarını düşünmemişler, yakıtın 5.20 tl ye dayanacağını düşünmemiştir, satarken ilk sordukları şeyin lpg varmı yada dizel mi diye alıcının soracağını düşünmemişlerdir o yüzden dizel türkiye standartlarında değişmez tek kuraldır. 5 ayda 5 senede kullansak dizel alacaksın kafan rahat edecek alırken fiyatı yüksek olduğu kadar satarkende yüksek olduğunuda belirtmek gerek.

Gökhan Bilgin
29-01-2014, 12:59
Yılda 15 bin bile yapmayan bir dizel kullanıcısı olarak yazıyorum benzinli araç tercih edin kesinlikle hiç gerek yok gırgır sesi dinlemeye :D

MDeniz
29-01-2014, 13:03
Benzin seçin nasıl diyorsunuz anlamıyorum yılda 15 bin km yapmasanız bile sonuçta yaptığınız km size kar sağlamıyor mu bakım parası ağır diyorlar neye dayanarak merak ediyorum sen zaten devrinde kullanırsan chip cart curt yapmazsan arabaya ne gibi bir fazlalık çıkartır benim 200 tl ye gideceğim km yi sen 250 tl ile gidersen ciddi fark var ve arasındaki 6 bin tl fark görenler satarken de benzinli ile arasında 3-5 bin tl oynayacak zaten

Ers
29-01-2014, 13:07
dizel ile benzinli araç arasındaki fark clio gibi 6000 tl değildir onu hesaba katmak lazım. sanırım lpg en mantıklısı şu an.

Yeni Clio Joy 1.2 16v 75 bg 38.150 TL
Yeni Clio Joy 1.5 dCi 75 bg 47.800 TL

Kutluhan
29-01-2014, 13:20
Bence bizim ülkemizde dizel ne olursa olsun satarkende,kullanırkende her daim avantajlı, bakım deniyorsa bir benzinli aracın bakımı artık 400-500 tl den aşağı değil servislerde dizelle arasında ne kadar fark olabilir ki bakımda vs.

Kısa dönem kullanıcısı olarak kendimden örnek veriyim : Ben haftada 400 km. yapan biri olarak bir benzinli araçla 150 TL. (Polo Gti) ye bu yolu gidiyorum, aynı aracın dizel olanıyla bu yolu 100 TL. (Polo Tdi) gidiyorum, benim aylık 200 TL. fazladan benzine param gidiyor senede 2.400TL. (Şehir dışlarını hiç katmıyorum hesaba)... Sizce hangisi avantajlı ? Satarken zaten orta sınıf araçlarda dizel-benzine göre fiyatı her zaman pahalı bunu bilmeyen yok, yine 1-2 zararınız olur ama bir benzinli kadar zarar ettirmez dizel araba.Servis konusunda zaten ayda 200 TL. karınız var dizel araçta bakım zamanıda 100-200 TL. servislerde fazla alsa pek koymaz.

darkmoon
29-01-2014, 13:26
Dizel yeniyse sorun yok ama 100 bini devirmişse detay bakımları ve kontrol edilmesi gereken yerler artıyor .. tabi masraf çıtasıda..

benzinde 300 binede gelse 500 binede gelse tirigerı dışında ciddi detaya iniilicek bir bakımı yok..

Yiğit G.
29-01-2014, 13:27
https://www.google.com.tr/search?q=dizel+mi+benzin+mi+techturkey+site:www.te chturkey.com&espv=210&es_sm=93#q=dizel+mi+benzin+site:www.techturkey.com

evolution_9
29-01-2014, 13:31
dizel araçlar şehir içi 5-7 litre yakarken benzinli araçlar 9-10 litreen aşağı yakmıyor satarkende hem daha çabuk hemde arada ödediğin farka yakın pahalıya satarsın. benzinliye hiç girme.

Berkan
29-01-2014, 13:46
ben ceedi alımadan hemen önce kardeşi i30 a bakmaya gittim ozamanki fiyatla(kasım 17)
aynı donanım benzinli 48.500 dizeli 53.500 civarındaydı

adam ilkten senede 10binkm yapıyosan nolcak benzinli dedi
nekadar tüketimi dedim (bende benzinlisini kullanyorm dedigi için) 45 kuruş cevabını aldım normal kullanımda şuan ben 30-32 kuruşlarda geziyorm dizelle

bakım degerlerini katmassam senede min.15.000 km'den (şuanda 2aylık aracım 3.500kmde 20.000ler zor degil)

kabaca 15k kmde benzinli ile 6.750 TL harcıcakken 4.500 TL çıkmış olcak. 2.250 yakıt farkı

15.000 bakımıda 300-400 gibi birşeylerde tam hatırlamıyorm bana gayet mantıklı geldi ki aynı donanımda ceedi alırken 51.500 vermemde cabası oldu aradaki farkı zaten çıkardım 1 bilemedin 1.5 senede

Kutluhan
29-01-2014, 13:52
Bence bizim ülkemizde dizel ne olursa olsun satarkende,kullanırkende her daim avantajlı, bakım deniyorsa bir benzinli aracın bakımı artık 400-500 tl den aşağı değil servislerde dizelle arasında ne kadar fark olabilir ki bakımda vs.

Kısa dönem kullanıcısı olarak kendimden örnek veriyim : Ben haftada 400 km. yapan biri olarak bir benzinli araçla 150 TL. (Polo Gti) ye bu yolu gidiyorum, aynı aracın dizel olanıyla bu yolu 100 TL. (Polo Tdi) gidiyorum, benim aylık 200 TL. fazladan benzine param gidiyor senede 2.400TL. (Şehir dışlarını hiç katmıyorum hesaba)... Sizce hangisi avantajlı ? Satarken zaten orta sınıf araçlarda dizel-benzine göre fiyatı her zaman pahalı bunu bilmeyen yok, yine 1-2 zararınız olur ama bir benzinli kadar zarar ettirmez dizel araba.Servis konusunda zaten ayda 200 TL. karınız var dizel araçta bakım zamanıda 100-200 TL. servislerde fazla alsa pek koymaz.

MDeniz
29-01-2014, 13:56
https://www.google.com.tr/search?q=dizel+mi+benzin+mi+techturkey+site:www.te chturkey.com&espv=210&es_sm=93#q=dizel+mi+benzin+site:www.techturkey.com

o sene 2010 da açılmış biz 2014 deyiz 4 yılda ne kadar zam geldiğini söylememe gerek yok galiba

Gökhan Bilgin
29-01-2014, 14:10
Benzin seçin nasıl diyorsunuz anlamıyorum yılda 15 bin km yapmasanız bile sonuçta yaptığınız km size kar sağlamıyor mu bakım parası ağır diyorlar neye dayanarak merak ediyorum sen zaten devrinde kullanırsan chip cart curt yapmazsan arabaya ne gibi bir fazlalık çıkartır benim 200 tl ye gideceğim km yi sen 250 tl ile gidersen ciddi fark var ve arasındaki 6 bin tl fark görenler satarken de benzinli ile arasında 3-5 bin tl oynayacak zaten

Ben kendi fikrimi söyledim sizde kendi fikrizi söylemişsiniz ben satıyorum aracımı mesela bakımı falan onunla ilgisi yok tamam ben kullanırken dikkat ediyorum ama babam kullanırken 10.5 litre gösteriyor ortalama sizce dizele binmenin bi mantığı var mı ?

VETTE
29-01-2014, 14:12
Arkadaşlar aracın markası da önemli.Renault için konuşalım aracın garantisi 2 yıl.yoğun kullanılan bir araç garanti dolduğunda ciddi masraflar çıkartmaya başlıyor ki turbo,yakıt pompası... gibi ayrıca manuel dizel araçların debriyaj setleri inanılmaz rakamlar.tamircime bir octavia geldi debriyaj seti 1000tl nin üzerinde yan sanayisi yok benzinlinin debriyaj seti 250TL.sadece 1 depoda ettiğimiz 25-30TL kara bakmamak lazım.ayrıca yakıt kalitesinden dolayı hemen her bakım mazot filtresi değişimi öneriyor birçok servis. yine aynı kalitesiz yakıttan dolayı en az 40k km de karbon clean gerekiyor bunlar hep maliyet.ben az yol yaptığım için benzinden ve CIVIC ten şaşmıyorum:)

Yiğit G.
29-01-2014, 14:16
o sene 2010 da açılmış biz 2014 deyiz 4 yılda ne kadar zam geldiğini söylememe gerek yok galiba

orda arada 2013 ler var 200 tane konu var içinde aradıgınız bilgiler mevcuttur.Ayrıca 40 yılda geçse yapılan hesaplar ve kıyaslanmaları değişmeyecektir.

MDeniz
29-01-2014, 14:25
Ben kendi fikrimi söyledim sizde kendi fikrizi söylemişsiniz ben satıyorum aracımı mesela bakımı falan onunla ilgisi yok tamam ben kullanırken dikkat ediyorum ama babam kullanırken 10.5 litre gösteriyor ortalama sizce dizele binmenin bi mantığı var mı ?

beni yanlış anlamayın sadece tartışıyoruz sıkıntı yok yani. şahsım adına diyeceğim dizel benzinden gömlek gömlek üstün bir yakıt ve helede şehir içiyse bu durum tartışılmaz derecede fark var. uzun yolda zaten 1300 km giden bir 206ya mı binersiniz 800 km gidebilen bir 206 ya mı örnektir...

onn_dear
29-01-2014, 15:26
Benim anlamadigim konu bakim masraflari muhabbeti. Benzinliyede bindim dizelede extra bir masrafi ya da pahali birseyi yok o eskidendi simdi en kotu dizel motor 200-300 bin rutin bakimla gidiyor o kunuda sikinti yok yani

Eworen
29-01-2014, 15:35
40 yıl değil 40 gün içinde dahi durum değişebilir
Şartları ve verileri iyi değerlendirmek lazım
Şöyleki ;
2005 yılında benzin ile dizel arasındaki fiyat farkı %31 civarında ( 2.56 - 1.95 ) yıl 2014 te ise makas %6 civarında

Yani aradaki fark ilerki yıllarda tersine dönüşebilir

Dizel mi benzin li mi sorusunun cevabı biraz karışık marka bazında dahi değilde model bazında incelemek gerekir vergi farkları olabiliyor bla bla..

Misal 520i 150 k TL iken 520d 225 k TL çıkar mı parası imkansız
satarken aradaki kayıp ( ki çok fark çıkmaz) bile kurtaramaz insanı a dan z ye aynı arabaya fazladan vereceğiniz para cepte kalır..
Derine indikçe çıkar değişik örnekler ama ibrenin dizel olması gereken de bir çok örnek mevcut..

ilker_yusuf
29-01-2014, 15:35
Bence gerek yok. Hesaplamak lazım. Ben aracımı alırken servis maliyetleri yıllık km ve yakıt tüketimlerini falan hesaplamıştım ve yaklaşık olarak 4 yıl 6ayda amorti ediyordu kendini...
Zaten 4. senede değiştireceğimden almamıştım. Tercih sizin.

BLK89
29-01-2014, 15:42
dizel araçlar şehir içi 5-7 litre yakarken benzinli araçlar 9-10 litreen aşağı yakmıyor satarkende hem daha çabuk hemde arada ödediğin farka yakın pahalıya satarsın. benzinliye hiç girme.

Kesinlikle +1

oguz
29-01-2014, 15:48
Aracım zaten kia spo 184 ps olanı ben alırken önceliğim awd olması motorunun guclu olması ve otomatık olmasıydı , artı oldukcada dolu bır araca sahıbım , aynı aracın 1.6 benzınlısı var aramızda 270 kg ve duz otomatık sanzıman farkı var , ben daha az yakıyorum daha cok gıdıyorum ( halıyle ) ve sadece bakımda 200 tl fark var , ama gel gorkı otv ve vergı ve dıger durumlardan dolayı araya 35 k gırıyor ))) yani bir nevi Bmw nin 520ed (1.6 170ps benzınlı) ve 520d ( 2.0 dizel ) farkı gıbı durum , ama örnğin clioda 0.9 litreturbo benzınlı ve 1.5 dci arasında net 6 bin var yada önceden bmw getırıyodu 3 serisinde dizel ve benzınlı motor aynı hacım aynı guc , dızel 9 bın (emın de degılım ) daha pahalıydı ,, aynı kategorı ve modelde dusnursek , 1.6 benzınlıye yada 1.4 tsi ya karsı 1.6 dızel tercıh etmek ( golftekı gıbı ) senelık 15k km yapan bırısınde ıbreyı hangısıne cevırır,

Not: Kendı aracımda bunu dusunmedım , eğer gucum olsa x3 alırdım , x1 de hosuma gıtmemıstı oyuzden benzınlı durumunu dusunmeden aldım . Ama arkadaşlarımla konusurken felan hele son zamlardan sonra baya bır tartısır olduk ve bılgı olarak yetersızım , mesela 100 k km den sonra hangısı artıya gecer , etrafımda polo 1.2 tdı dızelıyle 110 k yı devıren işiçin kullanan kişiler mevcut onlara göre nettt dizel hatta fazla km yapmasan bıle yıne dizel ...

ilker_yusuf
29-01-2014, 15:52
Senelik 15.000 km de dizel bence değmez

Berkan
29-01-2014, 16:05
Senelik 15.000 km de dizel bence değmez

bir önceki sayfada yazdım...

darkmoon
29-01-2014, 16:07
Benim tahminim ilerde dizel birim fiyatı olarak litre bazında düşebilir yada düşürmek zorunda kalabilirler kamyon minübüs taşıma işi yapan taksi v.b esnaf odalarından baskı gelirse gerekirse dizeldeki bazı vergileri kaldırabilirler.

Nedeni ise şu anda ticaretle uğraşan kamyon kamyonet v.b gibi ticarilerin çoğu euro2 euro3 motorlu araçlar haliyle yağ, kalitesi düşük kaçak mazot, kirli mazot v.b falan her tür çeyi rahat yakıyorlar..
euro4 bile çok çok az kaldıki şu an binek araçlar euro6 ya geçdi..

ilerde ticaride büyük ihtimal belli mecburiyetlerden emisyon, yaş haddi v.b gibi model yükselticekler yada araçların kullanım ömrü dolucak el mahkum yeni nesil motorlu araçlar alıcaklar..

euro5 euro6 sınıfındaki araçların motorları şimdiki gibi kara yağ, kalitesiz kaçak mazot v.b gibi şeyleri kabul etmez direk arızayı koyu verir.. illaki kaliteli bizim gibi normal benzinlikden eurodizel almak zorunda kalıcaklar araçlarına..
ben sanmıyorumki hiç bir kamyoncu kamyonet şöförüde kazandığı tüm parayı yakıta yatırsın.. illaki seslerini duyurur bir ayar çektirirler dizele..

tylan
29-01-2014, 16:43
Huzur dizel de :) bmw varken 9-10 lt yakıyordum sehır ıcın de benzınle sonra bmw ı satıp babamın corollasını kullanmaya basladım 5 lıtre yakıyorum arabaya bınerken korkmuyorum ya da düşünmüyorum buraya gidersem ne yakıcak bana e kadara mal olucak dıye.

rebeloghy
29-01-2014, 17:01
Araç 0 olacaksa net bir araç üzerinden konuşmak lazım. Yeni nesil bmwlerden örnek veriliyor da fiyat farkı motor hacminden kaynaklı.. 320i de 1.6 motor var 3.20d de 2.0. Bu araçlarsa ona göre başka konuşalım genele göre ise şöyle konuşalım ;
şehir içi konusuna değinilmiş , şehir içinde yılda 1000 km de yapsan 100000 km de yapsan farkı aynı yüzde ile ortada dizel daha az yakıyor. benzinli yeni nesiller bile benimle aynı koşula girince 8-9 litre yakıyor e ben hala 5 litre maksimum yakıyorum... fark ortada.

1.6 dizel basarak da kullansan 6-6.5 litre civarı yakıyor . 1.6 benzinlilerle aynı şekil git 10-12 litre..

Ben her türlü dizelciyim. Keyif için alıyorsam yada aradaki farkı keyfi karşılarım diyorsam benzinli alırım.

Örnek olsun , 2004 civicten 2005 307 ye geçtim benzinli dizel geçişi. Şimdi bazı benzinli araç kullanıcıları ben de az yakıyorum ki sakinde diyor da benzinli araç sakin kullanırken cidden his vermiyor , sıkıyor. Biraz basınca yakıt uçuyor. Ama dizelde birazcık basarak gidince o uçurum girmiyor araya..

Ülkem şartında benim için mantıklı olan günlük bir dizel , imkan varsa 2 litre ve üstü benzinli keyif aracı veya hothatchlerden de 1.6 t olabilir.

BARR
29-01-2014, 17:05
Günümüz benzinlileri ile dizellerinin bakım masrafları aynı.

Az yakan benzinli motorların neredeyse hep Turbo beslemeli. Bakım masrafları servislerde aynı.

özgür67
29-01-2014, 17:13
Aralıksız son 8-9 senedir toplamda 4 dizel araç kullandım.Artık eskisi kadar km yapmadığım için golf7 tsi aldım.Yakıt olarak alırken çok düşündürmüş olsada inan o kadar çok yakmıyor.Kullanıma bağlı olarak uzun yolda 5lt ile 7 lt arası değişiyor tüketim.Bundan önceki aracım golf 6 tdi bir depo ile aşağı yukarı aynı km leri yapıyordu.Tek fark motorin benzin lt fiyatlarından kaynaklanan ücret farkı ki o da günümüzde kapanmaya başladı.

BARR
29-01-2014, 17:19
Ben şehir içinde 4 lerde geziyırum uzun yolda 3,5 civarı. Bir depo genelde 1100-1150km. TSI'ın bunları yakalaması aynı kullanımda mümkün değil, çünkü kullandım aynı güzergahlarda fark azımsanacak gibi değildi.

Birde dizelde dikkat etsende etmesende az yakıyor turbo benzinlide ayağına dikkat etmezsen gayet 8 lerde geziyorsun.

Sh4rk
29-01-2014, 17:20
Hem dizel hemde benzinli hizli bir araba tam tadinda :)

oguz
29-01-2014, 18:39
Bir nevi 1.2 tsi 105 lik golf yerine aradaki farkı verip 1.6 tdi almak mantıklı (?) sanırım dizelin en onemli artısı ayak - gaz pedalı ikilisi baskısız bir ilişkiye sahip :))))

Bide depo- menzil ikilisi ,,

Onurkk06
29-01-2014, 18:48
Olay şu an 55 bine bi ton araç varken babamın 1.5 edc fluense alması gibi benzinli 1.4tsi pasaat vardı.sıkışık trafikde 10 11 12 arası yakıyordu.Şu an kullandığım corsa 35 litrelik depoyla 800 km gidiyor.Bir zamanlar hayatda dizel ve otomatik araba kullanmayan babam artık başka arabaya binmez oldu

dahan
29-01-2014, 18:49
dizel benzine göre daha yavaş yanar,buda dizelin geç bitmesine yol açıyor,yani bikere benzini kafadan elemek lazım artık,gündelik vede evliysen bence düşük hacimli bir dizell araç süper olur

barakuda26
29-01-2014, 21:09
yıllık ne kadar yol yaparsanız yapın dizel kar. 15000 kmde yapılsa 30000de yapılsa dizel olduğu taktirde aynı oranda cebinize kar kalıcak.misal kaba taslak örnek veriyorum yıllık 6000 tl mazotla 15000 km yaparken 6000 tllik benzin ile 12000 km yaparsınız. bunun gibi olay.

2. elde de dizeli tabiki daha yüksek fiyatına satıyosunuz. fakat dizelde hor kullanılmış araba 2. el alıcıları için oldukça riskli sürpriz masraflar açmaları an meselesi. 2. el alınıcaksa aynı modelin benzinlisine bakılmalı diye düşünüyorum ben.

birde yeni nesil 1.2 tsi'ların fabrika verileri çok cezbedici. ***** dizel benzin arasında litre fiyatında fark yok gibi. pratikte ne yakar bu araçlar orası muamma.

ferroo
29-01-2014, 21:12
bencede dizel...

rebeloghy
29-01-2014, 22:29
yıllık ne kadar yol yaparsanız yapın dizel kar. 15000 kmde yapılsa 30000de yapılsa dizel olduğu taktirde aynı oranda cebinize kar kalıcak.misal kaba taslak örnek veriyorum yıllık 6000 tl mazotla 15000 km yaparken 6000 tllik benzin ile 12000 km yaparsınız. bunun gibi olay.

2. elde de dizeli tabiki daha yüksek fiyatına satıyosunuz. fakat dizelde hor kullanılmış araba 2. el alıcıları için oldukça riskli sürpriz masraflar açmaları an meselesi. 2. el alınıcaksa aynı modelin benzinlisine bakılmalı diye düşünüyorum ben.

birde yeni nesil 1.2 tsi'ların fabrika verileri çok cezbedici. ***** dizel benzin arasında litre fiyatında fark yok gibi. pratikte ne yakar bu araçlar orası muamma.

Katılıyorum söylediklerinize , ek olarak 1.2 tsi 1.4tsi 1.4 turbo opeller 0.9 reno motoru bile yazılmış da şöyle bir durum var bu araçlar pratikte dizellerin bile ortalama tüketimini artıran koşullarda o kağıtlarla alakasız yakıyor.

Sakin 60 - 70 akıcı sekilde giderken anlıkta tabii 5 litrelere düşer turbo benzinlilerin de tüketimi ancak ben dizelle gün boyunca 1. ve 2. viteste ara sokak dolaştığım oluyor. Trafiğe giriyorum yokuş çıkıyorum vs. yine de bir depodaki ortalamam 5 i geçmiyor. (biraz fazla ayağa hakimim o ayrı )
Bu kağıtta muhteşem tüketim sahibi turbo benzinlileri sok aynı yola , kullanıma yine 8-10 yakmayacak mı ?

ilker_yusuf
29-01-2014, 22:35
Turbosuz araç kullanıyorum daha önce satığım aracım şehir 8-9 litre civarı yakıyordu uzun yolda lara kadar iniyordu..
Şimdiki aracım 1.2 şehir içinde 6,2 - 6,5 arası uzun yolda ise 5,0 civarlarında yakıyorum.
Aurıs dizelde ise yol bilgisayarı 5,2 gösteriyor.
EN baba yüklendiğimde uzun yolda oda ankara yoluydu dönerken olabildiğimde maksimumda kalmaya çalıştım. artık ceza gelir mi bilinmez 7,1 yaktım ki ben bu değeri şehiriçinde bile görmüyprdum... Benim tercihim hem benzinliden yana... dizele hala alışamadım. ama bundan sonraki aracım yine 1.2 bile olsa turbolu olsun isterim dizelde bir tek şu turbo olayı beni cezbediyordu sağolsunlar artık benzilileride donattılar

Ae86
29-01-2014, 23:59
Palio mutlu jet Çeşme Karşıyaka arası ortalama yakıt tüketimi 3.8 LT Şehir için de 4.5 LT yakıyorum.Maşallahı var :)

http://i1131.photobucket.com/albums/m555/Levin354555/New%20Palio/PhotoGrid_1390750594425_zpseqghqn6j.jpg

http://www.bizimgazete.bg/sites/default/files/field/image/nazar_boncugu.jpg

yıclio
30-01-2014, 01:05
alacağınız aracın yedek parça fiyatından araç sahibinin maddiyatına kadar derin bir konu ancak ben dizel kullanmama rağmen son zamanlarda benzin /lpg ye olumlu bakıyorum.

Emre Ekrem
30-01-2014, 07:44
Ayda kat edilen mesafeye göre değişken bir durum, şayet çok kullanılmayacaksa Dizel almak pek mantıklı değil.

oguz
30-01-2014, 09:51
Sıvı lpg sıstemler 2000avro yenı dızelle aynı farkı cıkarıyor, daha hesaplımı degılmı bılemıyorum ama bazı fırmalar ınatla dızel getırmeyınce mantıklı olmak zorunda bırakılıyoruz , istanbul gıbı yoğun ve boğucu trafıkler için dizel mantıklı ,

(3.8 litre yakmak da nedır :D )

mimarsertac
30-01-2014, 10:07
Senede 6000km zor yapıyorum. Bu kadar az kullanacağım bir arabaya modeline göre 6000-9000 fazla para bağlamak gereksiz geliyor.

darkmoon
30-01-2014, 10:15
esas lpg dizelde çok faydalı bir sistem.. ekonomi adına değil ama yakıtın tam yanmasını sağlıyor dizel araçda buda aracın daha verimli performanslı gitmesini sağlıyor haliyle %20 kadar bir ekonomide sağlıyor ama esas amacı yakıt verimini arttırmak..

binek araçlar için yok hala sanırım lpg kit dizelde..

rebeloghy
30-01-2014, 10:20
Bence senede şu kadar km değil de nerede nasıl kullanıldığı önemli. Şimdi halamlara dizel araç alın demiyorum. Emekliler , 1.4 benzinli honda city ile sadece izmir - gümüldür arası gidip geliyorlar. Bir de işte nadiren şehir içinde bi yere ama nadiren.
E şehir dışında 80-90 gidiyorlar sabit , yakmıyor. Buna tamamım.

Ama yılda 3000 km de yapsan 6000 km de yapsan şehir içinde ise yaptığın km , arada yüzde olarak ciddi fark olacak..

Lpg ye hiç girmiyorum ben sevmiyorum. Basınca o da yakıyor + tepkisizleşen bir araç. Oyuncak gibi dur basıcam benzine al , atttım bosa al lpgye tekrar zararı olacağını düşünüyorum..

r3dkit
30-01-2014, 10:38
abi bu devirde dizel. t-jet e binerken 10 kere düşünüyodum biyere giderken. gitti paralar diye. basarken korka korka basıyosun en iyi ihtimal 10 litre yakıyodu. multijete geçtim. şimdi düşünmeden kontağa basıyorum. aklıma esen yere sorgusuz sualsiz gidiyorum. şimdi olaya şöyle bakalım t.jet de duruyor multijet de.

t-jet de kılıbık bi sevgiliyim her hareketim korkarak. ve yüzüne bakmıyorum.

multijetteyse benim borum ötüyo :) daima onunla birlikteyim.

sevişilecekse korkmadan olmalı :D sizce hangisi mantıklı ?

İbrahim33
30-01-2014, 10:45
t-jette nasıl en iyi ihtimalle 10 litre yakıyordunuz merak ettim.az biraz dikkatli kullanım ile daha ağır , aynı motorlu bravo ile şehir içi 7 litreleri gördüğüm günleri bilirim.

r3dkit
30-01-2014, 10:51
t-jette nasıl en iyi ihtimalle 10 litre yakıyordunuz merak ettim.az biraz dikkatli kullanım ile daha ağır , aynı motorlu bravo ile şehir içi 7 litreleri gördüğüm günleri bilirim.

memur gibi kullanmayı sevmem :)

oguz
30-01-2014, 11:06
mesajlardan anladıgım eğer iş için felan kullanılıcaksa ve 15 k dan fazla km için dizel almak mantıklı , dizelin kendını amortı etmesı mınımum 40k km (satarkende ona gore farkı olucak) 100k dan sonra dızelın bakım masrafları daha fazla, dızelde klıma acık yokusta bayılma yada gaza korkarak basma gıbı sıkıntı yok, motor gurultusu detay bakımları fazla , ikinci elde km si fazla dizeller satılırken bı okadar da rısklı gorunen modeller ...

mimarsertac
30-01-2014, 11:29
Memur ya da maaşlı çalışan mantığıyla 3000kmd e yapsan 6000kmde yapsan ucuza gelecek mantığı doğru ama esnaf için aynı durum söz konusu değil. Ben arabaya fazladan bağlayacağım 9000tl ile mal alıp o malı dükkanda döndürsem benzin mazot farkını da çıkarırım cebime de para koyarım.

+soner
30-01-2014, 11:51
Peki dizel mi lpgli mi? :D

barakuda26
30-01-2014, 11:53
ikinci elde lpg benzin araç dizele göre daha tehlikesiz diye düşünüyorum, tabi lpg montajıda önemli bi konu orası ayrı.

Ae86
30-01-2014, 12:12
Sıvı lpg sıstemler 2000avro yenı dızelle aynı farkı cıkarıyor, daha hesaplımı degılmı bılemıyorum ama bazı fırmalar ınatla dızel getırmeyınce mantıklı olmak zorunda bırakılıyoruz , istanbul gıbı yoğun ve boğucu trafıkler için dizel mantıklı ,

(3.8 litre yakmak da nedır :D )

Şehir içi max 5.0 LT yaktırıyorum bence dizel al :)

oguz
30-01-2014, 13:30
Şehir içi max 5.0 LT yaktırıyorum bence dizel al :)
çok iyi rakamlar ...:D

ANIL ERCAN
30-01-2014, 16:04
Söze gerek yok Dizel tabiki ;) O Torkun verdigi his tadılmaya deger. Ve yazılımla Çok ciddi yükleniyor araç..

oguz
31-01-2014, 09:56
Yukleme konusuda ayrı bı konu baslığı ; o konuyuda takip edıyorum

Ahmet Saraçoğlu
31-01-2014, 10:29
benzinli tercih ederim ama atmosferik değil , yeni nesil küçük hacim turbolu benzinlilerden.Neredeyse 10 yıla yakın dizel araç kullandıktan sorna 1.2 tsi aldım , sürüş konforu , sessizliği , geniş devir bandı gerçekten çok büyük rahatlıkmış.Tüketimde de aman aman bi fark kalmadı artık litre bazındaki makasın azalması sebebiyle.
Bu arada dizelin bakımı ağır olayını anlamıyorum pek , 3 dizelim oldu uzun soluklu , üçünü de 45 er binde alıp 130 140 ar binde sattım.Debriyaj ve yağ-filtre değişimi harici bi yamuğunu görmedim dizelin , pahalı olan ne bakımı var benzine kıyasla?

r3dkit
31-01-2014, 12:31
aynen ya onu sorucam dizelin ağır bakımı nedir ki ? 240.000 de jettamız var 2.0 tdi normal bakımlar hariç bakım yaptırmadık şükür bi sıkıntısı da yok. nerde bu ağır bakımı icat eden arkadaş :D

oguz
31-01-2014, 12:44
Benım tahmınım cogu kısının turbo arac kullanmayı bılmedıgınden oluşan turbo yada buna benzer extra cıkan masraflar agır bakım dıye solenıyo , renonun dci sorunlu dedıler , etrafımda bozulan sorun cıkaran gormedım yada denk gelmedı , Orduda da dolu ortalık dcilerle

Rent a car cı abılere sormak lazım aslında ,,sonucta ınsan gıbı kullanılmıyor sonucta cogu zaman