PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AVM Otopark Ücretleri

Seven7
29-01-2014, 17:22
Bildiğim kadarıyla AVM'lerin otoparklarının ücretsiz olması gerekiyor, hatta bir sürü ceza haberleri vardı AVM'ler için. Bazı merkezi yerlerde bulunanlarda 0-3 saat diye kriter vardı. Bugün Historia AVM'de otopark ücreti aldılar 0-1 5tl 1-2 6tl diye devam eden ücretlerle. Gişedeki kişiye sorduğumda 'Yılbaşından sonra bu karar alındı.' denildi. Bu işin doğrusu nedir? Yasal mıdır?
Bir avm'nin otoparkı neden paralı olur ki? Zaten oraya gelen aracıyla gelen kişiler AVM'den illa ki bir şey alıyor, dükkanlardan aldıkları kira nelerine yetmiyor?

RickPierOneiL
29-01-2014, 17:24
kardeşim ben Kuyumcukent AVM'deyim.Burada da aynı sistem var.0-3 saat arası ücretsiz olması lazım bu şekilde bir kanun vardı..İBB Beyaz Masa'ya şikayet ettim Onlarda ilgileneceklerini söylediler ama bi cacık olmadı.Yılbaşından sonra öyle bir kanun çıktı mı bilmiyorum.

serkan_2120
29-01-2014, 17:26
urlada kipa avm de iş yerim burdada 0-5 saat 5 tl sonraki saatlerde katlanarak devam ediyo bence çok saçma bir uygulama işletmeci olarak şikayetçi olduk fakat daha bi sonuç çıkmadı

dahan
29-01-2014, 17:32
ankamall ve ikea ücretsiz şuan

Alican
29-01-2014, 17:35
ankamall ve ikea ücretsiz şuan

Ankarada ücretli AVM otoparkı varmı?

onn_dear
29-01-2014, 17:38
Denetim yok abi adamlar para almaya basliyor sikayetler aetip yasak gelene kadar dunyanin parasini zaten toplamis oluyorlar

snan1910
29-01-2014, 17:41
Ankarada ücretli AVM otoparkı varmı?

Kocatepe camisinin altındaki beğendik ücretliydi ama 30tl üstü mü ne fiş gösterince para almıyorlardı
Ayrıca kızılay avm nin yanında da ücretli otopark var ama avm nin mi bilmiyorum

Kahn23
29-01-2014, 17:43
AVM Otopark Ücretleri | AVM GEZGİNİ - Alışveriş Merkezleri, Avm'lerdeki Mağazalar, Restaurant ve Cafeler. (http://www.avmgezgini.com/otopark-ucretleri.html)

Oznsrl
29-01-2014, 17:49
cevahir dede alıyolar yıllardır belkide çok yoğun olan yerlerde alıyolardır

Onurkk06
29-01-2014, 17:50
capacity ve carouselin paralı burada otoparkın paralı olmasının nedeni her taraf paralı otopark ve milletin arabasını avm ye koyup işine güccüne gitmesi o yüzden paralı

Volkann
29-01-2014, 17:52
avm de ucretli otopark cok sacma.

rapstar
29-01-2014, 19:39
capacity ve carouselin paralı burada otoparkın paralı olmasının nedeni her taraf paralı otopark ve milletin arabasını avm ye koyup işine güccüne gitmesi o yüzden paralı
+1

Fakat Capacity de yemek yiyip fişini gösterdikten sonra ücret alınmıyor.

SGTI
29-01-2014, 19:42
atrium-galeria ücretsiz mesela.Denildiği gibi daha çok millet arabasını bırakıp sağa sola gittiğinden böyle bir sistem var.15-20 lira civarında alışveriş yapınca ücret almıyorlar.

Onurkk06
29-01-2014, 19:45
atrium-galeria ücretsiz mesela.Denildiği gibi daha çok millet arabasını bırakıp sağa sola gittiğinden böyle bir sistem var.15-20 lira civarında alışveriş yapınca ücret almıyorlar.

atrium ücretli hocam 2 tl :) galeria nın etrafında pek bişey olmadığı için otopark ücretsiz :) bu alışveriş olayını öğrendiğim iyi oldu

onursumer
29-01-2014, 19:50
giriş kartı ile odediğiniz fişin resmini çekip şikayet edin en fazla ceza kesiyorlar

ben vakit buldukça şikayet ediyorum :D

Mikrop_Ali
29-01-2014, 19:55
ankarada su ana kadar gıttıgım hıc bır avm nın otoparkının ucretlı oldugunu gormedım.

TigeR
29-01-2014, 20:00
Ilk defa duydum Allahtan istanbulda yasamiyorum :D

SGTI
29-01-2014, 20:32
atrium ücretli hocam 2 tl :) galeria nın etrafında pek bişey olmadığı için otopark ücretsiz :) bu alışveriş olayını öğrendiğim iyi oldu

O iste bi acayiplik var ben bugune kadar 1 kurus vermedim.0-3 saat ucretsuz atrium da. capacity ve diger otoparklar parali olmali hatirladigim kadariyla

Nightfish
29-01-2014, 20:35
Ankarada Atakule ve Karum ücretli otoparkı olan AVMlerdi. Atakule kapandı, Karum halen ücretli.

mrtysn
29-01-2014, 20:54
+1

Fakat Capacity de yemek yiyip fişini gösterdikten sonra ücret alınmıyor.

O iste bi acayiplik var ben bugune kadar 1 kurus vermedim.0-3 saat ucretsuz atrium da. capacity ve diger otoparklar parali olmali hatirladigim kadariyla

Capacity'de 30 Tl + fise ucretsiz, normalde 0-30 dk arasi 5, sonrasi da artiyo.
Galleria ucretsiz, Marina'ya geldigimde genelde oraya birakiyorum valesiyle ugrasmamak icin ya da Sports'un otoparka orasi da 5 lira falandi. Atrium ilk 10 dk ucretsiz 3 saat 1 liraydi en son.

onn_dear
29-01-2014, 21:03
Verdiginiz vergiler ile yapilan yollara park ettiginiz arac icin bile para alan belediyelerin oldugu memlekette avm para almis kim ne der? Arabali adam parali adamdir mantigi var benzin vergi otv mtv hepsi bunun gostergesidir.

TFSİ
29-01-2014, 21:04
Bir kac sene once carousel ucretsiz yapmisti otoparki butun esnaf ve etraftakiler araclarini avm de birakiyordu sonra baktilar olacak givi degil ucretliye dondu;). Birde isin bu tarafi var

ferroo
29-01-2014, 21:22
suan ankarada bole bı durum yok dıye bılıyorum en azından cankaya 365 avm,umıtkoy gordıon avm,ankamall avm,ve anatolıum avm de bole bı durum yok...

Low-Rider
29-01-2014, 21:24
Cevahir,metrocity,capacity,carousel gibi şehrin tam göbeğinde, çok fazla park sorunu olan yerlerde ki avm'lerin ücretli olmasını anlarım ama müşteriye yaptığı harcama karşısında ücretsiz hizmet sunması lazım.

Metrocity 20TL alışverişe 3saat'e kadar bedava
Akmerkez ne kadar durursan dur 5TL
Cevahir'de en son fiş göstersende ücretsiz olmuyordu şu an durum ne bilmiyorum

Mikrop_Ali
29-01-2014, 21:28
sımdı hatırladım batıkent gımse bellı bır sureden sonra ucretlı. Karumun ucretlı olma sebebıde mıllet yakın dıye bırakıp tunalıya fılan gıdıyodur o yuzden olabılır.
Ama hepsı ucretlı olsa baya gelır elde ederler kıs gunlerı avmlerın otoparklarında park yerı bulmak cok zor.

Seven7
29-01-2014, 21:38
0-3 saat bana da mantıklı geliyor evet, ona lafım yok. Çünkü bizim milletimiz beleş otopark niyetine kullanıyor. Forum İstanbul'un resmen abonman kitlesi var mesela. Ama yani otopark bir hizmettir, sırf o AVM'ye gelelim diye bir avantajdır. Bunu ücretli yapmak ne kadar yolarsam mantığı resmen. Bugün bunu yapan yarın girişleri ücretli niye yapmasın, aynı mantık.
Hoş parasını verdiğimiz yollarda da park etmek için para veriyoruz devlete, AVM'ler yapmış lafı mı lafı olur.

rapstar
29-01-2014, 21:39
Capacity'de 30 Tl + fise ucretsiz, normalde 0-30 dk arasi 5, sonrasi da artiyo.
Galleria ucretsiz, Marina'ya geldigimde genelde oraya birakiyorum valesiyle ugrasmamak icin ya da Sports'un otoparka orasi da 5 lira falandi. Atrium ilk 10 dk ucretsiz 3 saat 1 liraydi en son.

Banamı denk geldi acaba max 2 saat durmuşumdur gerçi ama 15 20 liralık yediğim yemeklerde fişini gösterip otoparka para vermemiştim diye hatırlıyorum. İşim gereği Acıbadem Hastanesi'ne gidiyorum arasıra hem hastanenin valesine aracı vermiyim hemde yemeği aradan çıkarıyim dediğim için capacity de yemek yediğim oluyor.

by.gkn
29-01-2014, 21:55
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=18025#.Uulo_7RJc5E)

İbb'nin bu konuda yayınladığı genelge var 0-3 için hiçbir şekilde avm para talep edemez sizden. Eğer ederlerse fiş ile birlikte tüketici hakem heyetine başvurun o avm çok deli para cezasına çarptırılıyor hiç af yok bu konuda. Öyle 5-10 liralık alışverişe ücretsiz gibi bir durum yok.

AVM (http://www.zaman.com.tr/ekonomi_avmler-kesilen-cezaya-ragmen-otopark-ucretinde-israrli_2136137.html)
Habere göre son beş yılda avmlere 983.662TL para cezası kesilmiş hatta yanlış hatırlamıyorsam sırf city's bu durumdan dolayı 50 küsür bin tl ceza yemişti.

ersandeniz
29-01-2014, 22:18
sımdı hatırladım batıkent gımse bellı bır sureden sonra ucretlı. Karumun ucretlı olma sebebıde mıllet yakın dıye bırakıp tunalıya fılan gıdıyodur o yuzden olabılır.
Ama hepsı ucretlı olsa baya gelır elde ederler kıs gunlerı avmlerın otoparklarında park yerı bulmak cok zor.
gimsada da yandaki büyük açık otopark ücretsiz, gimsanın bahçesindeki küçük alan belli bir süreden sonra ücretli(alışveriş karşılığı o da ücretsiz olabiliyor), orayı da sürekli ücretsiz yapsalar millet sabahtan bırakacak metroyla işe gidip, akşama kadar almayacak, müşteriye herhangi bir park alanı kalmayacak..
ankara olarak avm otoparkları konusunda şanslıyız sanırım, hiç ücretli görmedim,

Muharrem C.80
29-01-2014, 22:22
Ceza yeseler bile otoparktan kazandıkları para cezanın katkat fazlası olduğu için almaya devamda edecekler köklü bir yaptırım yok. Danışıklı bir dövüş mevcut.
Galerria rulez adamlar hem para almıyor hemde 2 katı boş kalıyor dolduramıyolar bile(hafta içi)

ilker_yusuf
29-01-2014, 22:37
Flatofiste çalışıyorum. İlk 3 saat ücretsiz sonrası ücretli

berk34
29-01-2014, 22:46
Cevahir bu karar alındığından beri 0-3 saat ücretsiz.

Ko®ay
29-01-2014, 23:03
Yoğun yerlerde etrafta çok paralı otopark varsa avm de doğal olarak paralı yapıyor çünkü bedava oldukça herkes doluşuyor hatta geceleri bile bırakanlar oluyor, ücretli olanların bir çoğunda zaten 30-40-50 lira civarında alışveriş yaptıysan fişi ibraz edip otoparktan ücretsiz yararlanmış oluyorsun... Genel bakıldığı zaman mantıksız gözüksede adamlara hak vermiyor değilim.

Mesela benim yakınımdaki koskoca forum istanbul bedava ama zaten etrafında ücretli otopark yok

cookies
29-01-2014, 23:32
Cevahir' in arka tarafta açık otoparkı var ücretsiz ama lpg li araçlar için..
Vialand'a gittim bugün boş ve ücretsizdi.. Carousel gibi yerin ücretli olmasını anlarız yani yeri de çok büyük değil, ayrıca Altunizade'de başlıbaşına bir park sorunu var zaten..

S.Özeren
29-01-2014, 23:37
cevahir'in hem kapalı hemde basık araçlar için uygun vede ücretsiz bi yeri var bilen bilir :D reklam yapmıyalım :D

Le10ur
29-01-2014, 23:59
ankara da sadece karumda ucretlı onun dısında ucretsız dıye bılıyorum kocatepede de aracınızı yıkatırsanız (20tl) 4 saat ucretsız

cookies
30-01-2014, 00:08
cevahir'in hem kapalı hemde basık araçlar için uygun vede ücretsiz bi yeri var bilen bilir :D reklam yapmıyalım :D

Neyse bir kaç kere gelenler fln biraz zor bulur :D

CemVteC
30-01-2014, 00:18
Bu ay içinde 15 gün istanbulda kaldım 200 tl otopark ödedim avm mavame heryerde paralı allahtan baska yerlerde yook boyle uygulamalar:D:beuj:

dqn
30-01-2014, 00:24
Ankara'da kocatepe bildiğimiz paralı otopark bu yüzden ayrı tutmak gerek.Ayrıca kızılayda ki en düzgün otopark bence kocatepe.Ben başka yere koymuyorum aracımı.Karumada sahte ürünler dışında alışverişe giden olduğunu pek saymıyorum.:D

Oznsrl
30-01-2014, 00:25

cevahir e kendi arabamla 1 kere geldim ondada herkesi indirmek zorunda kaldım :D tam rampanın bitişine tümsek koymuş cahiller :D :D nasıl bi yer orası merak ettm :)

S.Özeren
30-01-2014, 02:27
cevahir e kendi arabamla 1 kere geldim ondada herkesi indirmek zorunda kaldım :D tam rampanın bitişine tümsek koymuş cahiller :D :D nasıl bi yer orası merak ettm :)

aynen o yüzden basık araçlar için uygun yazdım :D benimde eski arabanın yan eki kırılmıştı normal otoparktan çıkarken bidahada girmedik :D

DOHC
30-01-2014, 07:59
AVM’lere otopark cezası - Hürriyet EKONOMİ (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23774965.asp)

AVM (http://www.zaman.com.tr/ekonomi_avmler-kesilen-cezaya-ragmen-otopark-ucretinde-israrli_2136137.html)

Muhtemelen kesilen cezalar yetersiz. Adamlar para basıyor. 1 günlük geliri bile verseler ceza olarak koymaz onlara......
Hatta geçenlerde Cevahir'e İstanbul Emniyet Müdür yardımcısı mı ne gitmişti, adamdan da para istemişler, kanundan bahsetmiş, ama parayı almışlar. Ondan sonra patlamıştı bu iş.......

burak_2885
30-01-2014, 08:44
Benim anladığım kadarıyla merkezi yerlerde ki avmlerde otopark ücreti alıyorlar. Yani cevahir mesela çok işyeri var diye, mecidiyeköye gelen çalışanlar oraya bırakmasınlar diye dşünüyorum

wrcsinan
30-01-2014, 08:49
adam kocaman avm koymuş alır almaz kendi kararı. benim anlamadığım neden şiyaket ediyorsunuz. alıyorsa bu size dert olursa o avmye gitmezsiniz olur biter. başka avmmi yok.

GokhanRS
30-01-2014, 09:16
yoğun yerlerde aslında sadece boş boş işgal yapanlardan ücret alınmalı. yani adam yemek yemişse sinemaya girmişse veya alışveriş yaptıysa ücret kesinlikle alınmamalı o gün için.

gerçekten saçma uygulama. o tür otoparkı olan avmlere kesinlikle girmem. keşke protesto amaçlı kimse girmese ama talep çok ki geçiriyorlar.

Oznsrl
30-01-2014, 11:54
aynen o yüzden basık araçlar için uygun yazdım :D benimde eski arabanın yan eki kırılmıştı normal otoparktan çıkarken bidahada girmedik :D

hee şimdi oldu :D bende o günden beri gitmiyorum zaten ilkti son oldu :D

mimarsertac
30-01-2014, 11:59
Cevahirin otoparkı zaten cevahire ait değil. Asıl bomba orada adamlar otoparkı da kiraya vermiş bir şirket işletiyor.