PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka değişikliği

GokhanK.
03-02-2014, 08:22
Arkadaşlar selam

bir kaç sorum olacak forumda arattım ama net birşey bulamadım.

yarın araç satışı yapılacak. aracın plaka 59. değişim isteyeceğim.

internetten randevu alırken tşfo dan ek1 formu filan gibi şeyley yazıyor. vergi filan diyor. pek anlayamadım.net bir şekilde sırasıyla neler yapılacak bilgi verebilecek olan var mı?

ondertopcu
03-02-2014, 08:31
1-Aracın sigortasını yaptırıyorsunuz.
2-Ek1 doldurtup ruhsat ve fotokopileri ile ilçe emniyete gidip plaka değişikliği isteğini söylüyorsunuz. Emniyet yeni plakayı belirleyip bir kağıt verecek. (eski plakaları alıyorlar)
3- Şoförler odasına gidip emniyetin verdiği kağıtla plakaları bastırıyorsunuz.
4- Emniyete tekrar gidip yeni ruhsatı alıyorsunuz.

1ay önce bu şekilde yapmıştım

SekoLive
03-02-2014, 08:33
Nakil vasıtalar Vergi dairesine gidip evrakları bırakmayı unutmayın yoksa sıkıntı cıkıyor.

Önder yapmadıysan bu işlemi yapman gerekliymiş bizde tesadüfen öğrendik.

GokhanK.
03-02-2014, 08:35
1-Aracın sigortasını yaptırıyorsunuz.
2-Ek1 doldurtup ruhsat ve fotokopileri ile ilçe emniyete gidip plaka değişikliği isteğini söylüyorsunuz. Emniyet yeni plakayı belirleyip bir kağıt verecek. (eski plakaları alıyorlar)
3- Şoförler odasına gidip emniyetin verdiği kağıtla plakaları bastırıyorsunuz.
4- Emniyete tekrar gidip yeni ruhsatı alıyorsunuz.

1ay önce bu şekilde yapmıştım

çok teşekkür ederim.
zorunlu trafik ödenmesi filan yazıyor? peki bu nedir? ne vergisi? sonuçta araçta plaka yok?

GokhanK.
03-02-2014, 08:36
Nakil vasıtalar Vergi dairesine gidip evrakları bırakmayı unutmayın yoksa sıkıntı cıkıyor.

herşey bittikten sonraki işlem mi? bu

ondertopcu
03-02-2014, 08:36

serkan doğru diyor vergi dairesini unutmuşum onuda yaptırdım :D
yarım günümü aldı hepsi

SekoLive
03-02-2014, 08:37

emiyet cıkısı verilen formları oraya teslim edip kaydını yaptırdık.

edit: tam hatırlayamadım ikiside aynı yerde oldugundan önderin dediği gibi yapılmalı

ondertopcu
03-02-2014, 08:37

vergi dairesi en son iş hepsi bitince

cihan_06MLC60
03-02-2014, 08:39
1- noter satışında araç plakası değişecek diye belirtmeniz lazım.
2- emniyete noter evrakları ile gidiyorsunuz.
3- onlar size bir plaka tahsis ediyor ve plakacıya gönderiyor.
4- plakacıya gider iken yeni plakanız ile aracınzın trafik sigortasını da yatırıyosunuz.
5- plaka aldığınızın makbuzu ve trafik sigortası ile gidip yeni ruhsatınızı alıyorsunuz.

1 ay önce ankarada aynı işlemler yapılmıştır.

GokhanK.
03-02-2014, 08:41
herkese çok teşekkür ederim. yarın bakalım koşturcama bizi bekliyor anlaşılan :\

GokhanK.
03-02-2014, 08:43
birde tşfo odası demiş ama benim ikamet kartal. işlemleri de orada yaptıracağım. kartal da odaya bağlı bir yer işlemleri ordan yaptırsam olur dimi? yoksa illada bostancıya mı gitmek gerek?

GokhanK.
05-02-2014, 08:03
Yukarıda arkadaşlar da yazmış ama arayanlar için en azından yardımcı olur düşüncesindeyim.

1- Noter satışı yapıyorsunuz.Plaka değişikliği istiyorum diyosunuz.
2- Herhangi bir muameleciye yada bu ilçe trafiğin önünde genelde dosya düzenleyenler oluyor onlara gidiyorsunuz.
3- Satış evrakları nufüs cüzdanı, ek1 formları,pembe dosya,geçici sigorta ile birlikte dosyalayıp eski plakalarınıza da alıp emniyetin yolunu tutuyorsunuz.

bu kadar. 2 saatimi aldı.

SekoLive
05-02-2014, 08:06
Yukarıda arkadaşlar da yazmış ama arayanlar için en azından yardımcı olur düşüncesindeyim.

1- Noter satışı yapıyorsunuz.Plaka değişikliği istiyorum diyosunuz.
2- Herhangi bir muameleciye yada bu ilçe trafiğin önünde genelde dosya düzenleyenler oluyor onlara gidiyorsunuz.
3- Satış evrakları nufüs cüzdanı, ek1 formları,pembe dosya,geçici sigorta ile birlikte dosyalayıp eski plakalarınıza da alıp emniyetin yolunu tutuyorsunuz.

bu kadar. 2 saatimi aldı.

vergi dairesi yok diyorsunz yani

halili
05-02-2014, 08:22
vergi dairesi maliye kaydı için.gününde gidilcek diye bişey yok sadece ek 1 lerden bir nüsha kaşeliyor polis maliye kaydı içindir diye.o şekilde gidiyor.maliye kaydını yaptırıyorsunuz.

naci
05-02-2014, 08:27
Maliye kaydı ne için ?

XSi
05-02-2014, 08:36
Vergi sistemi plaka uzerinden sanirim ve noterlerin kullandigi sistemle entegre degil..

Plaka degistiginde plakaya ait vergi kayitlari guncelleniyor. O nedenle maliye ye yonlendiriyirlat. Oyle anlatmisti memur bey :)

SekoLive
05-02-2014, 08:42
Vergi sistemi plaka uzerinden sanirim ve noterlerin kullandigi sistemle entegre degil..

Plaka degistiginde plakaya ait vergi kayitlari guncelleniyor. O nedenle maliye ye yonlendiriyirlat. Oyle anlatmisti memur bey :)

aynen

ve vergi dairesine gittiğinizde müthiş sıralar varsa o sıraya girmeyin bu işlemi sadece orda şef yada müdür gibi birisi var o yapıyor bu hatayı yapanlar oldu cevremde .

Saro-Ş
05-02-2014, 08:45
aynen

ve vergi dairesine gittiğinizde müthiş sıralar varsa o sıraya girmeyin bu işlemi sadece orda şef yada müdür gibi birisi var o yapıyor bu hatayı yapanlar oldu cevremde .

Aynen öyle sıra beklemeyin 2 hafta önce yaptım orda boş olan memura verdim çıktım öğleden sonra sisteme girmişti aracınızın ruhsatının isim yazan nüshasının fotokopisini götürmeyi unutmayın

GokhanK.
05-02-2014, 08:59
vergi dairesi yok diyorsunz yani

ben gitmedim. polis memuruna sordum. sana bir evrak verdilermi al götür bunu diye. yok dedim. tamam o zaman kendileri işlem yapacaktır. sen birşey götürmeyeceksin dedi.

naci
05-02-2014, 09:02
bu işler ticari olan araçlar için mi, yoksa tüm araçlar için mi?
çünkü bana vergi dairesine gideceksin demediler. (araç binek oto)

naci
05-02-2014, 09:03
birde internet vergi dairesine baktığımda araç yeni plaka ile benim üzerime görünüyor. (34 plaka 06 oldu) ve ocak ayında vergisini ödedim.

GokhanK.
05-02-2014, 09:06

bende sordum. banada evrak vermediler çünkü. eğer evrak vermedilerse gitmene gerek yok. kendileri işlem yapacaklardır denildi.

Saro-Ş
05-02-2014, 09:11

Benim binek aracım götürdüm verdim hatta 2 kere plaka değişti ben de 2. Plakamı alırken memur vergi kayıdın yok diyip vergi dairesine yolladı plaka tekrar değişecek diye almamıştım üstüme Allah'tan evrak arabadaydı gittim hemen yaptım öyle diğer plakayı alabildim düşüm yapamadı yani memur

Saro-Ş
05-02-2014, 09:12
bende sordum. banada evrak vermediler çünkü. eğer evrak vermedilerse gitmene gerek yok. kendileri işlem yapacaklardır denildi.

Bazı şubelerin yetkisi olabilir desem saçma olur yetki hepsinde olur ama bazıları vergi dairesi ile aynı binada oluyo onlar kendi yolluyodur belki

GokhanK.
05-02-2014, 09:17
Bazı şubelerin yetkisi olabilir desem saçma olur yetki hepsinde olur ama bazıları vergi dairesi ile aynı binada oluyo onlar kendi yolluyodur belki

olabilir. serkan yazmış yukarıda böyle bir işlem var diye. bende ona istinaden sordum. türkiye burası sonradan uğraşmayalım diye. adam böyle bir cvp verdi.

SekoLive
05-02-2014, 09:22
olabilir. serkan yazmış yukarıda böyle bir işlem var diye. bende ona istinaden sordum. türkiye burası sonradan uğraşmayalım diye. adam böyle bir cvp verdi.

burası ilginc memleket devlet dairesi acısından. 6 ay sorna vergi oderken sorun cıkmazsa sıkıntı yok ama cıkarsa düzeltmek için dilekçe yaz bekle v.s. işleriyle uğrasılabilir.

inş hallolmuştur ama ben 2 aracdada bunu yaşadım bir arkadaşm var oda plaka değişti ona simdi sordum oda vergi dairesine gitmiş evrak işletmeye.

GokhanK.
05-02-2014, 09:26
burası ilginc memleket devlet dairesi acısından. 6 ay sorna vergi oderken sorun cıkmazsa sıkıntı yok ama cıkarsa düzeltmek için dilekçe yaz bekle v.s. işleriyle uğrasılabilir.

inş hallolmuştur ama ben 2 aracdada bunu yaşadım bir arkadaşm var oda plaka değişti ona simdi sordum oda vergi dairesine gitmiş evrak işletmeye.

valla serkan bende şimdi tırstım :) muameleciyi aradım tekrar. tırsma abi diyor :D ben yinede işimi şansa bırakmıyım da gideyim bi vergi dairesine türkiye burası!

GokhanK.
05-02-2014, 09:40
serkan şimdi vergi dairesinden bir tanıdık buldum görüştüm :D içim ferahladı resmen. emniyet gönderiyormuş. fakat şöyle bir durum varmış

yıl sonunda alınan araçlar
yada çekme belgeli vb gibi araçlarda özel durumlar varmış. bildirim işlemleri eğer vergi ödeme günlerine denk geldiyse sıkıntı olabilir. beni,m durum için geçerli olmadığını söyledi.

SekoLive
05-02-2014, 09:40
serkan şimdi vergi dairesinden bir tanıdık buldum görüştüm :D içim ferahladı resmen. emniyet gönderiyormuş. fakat şöyle bir durum varmış

yıl sonunda alınan araçlar
yada çekme belgeli vb gibi araçlarda özel durumlar varmış. bildirim işlemleri eğer vergi ödeme günlerine denk geldiyse sıkıntı olabilir. beni,m durum için geçerli olmadığını söyledi.

Hayırlısı olsun :)

GokhanK.
05-02-2014, 09:47
hayırlısı olsun :)

:) :) . . ..