PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : karter koruma fikirleri ?

suk3b3
23-02-2014, 21:54
arkadaşlar 99 civic aracıma karter koruma yaptrmak istiyorum. şuan yerden 10+ cm kadar yüksek. muayeneden sora dip basmak istiyorum. Air taktıralım dedik ama bütcemize uymadı. standart karter koruma ya modifiye yaparak yada herhangi bi yöntemle karteri koruyarak nasıl dip basabilirm ?

Standart karter koruma ne kadar işe yarar ? yani şuan bile tümseklere çapraz girsem dahi sürtebiliyo. headers ın altını ezdm hatta biraz. headers flan problem değil de karteri delmek istemiyorm. p.tesi jantlarım geliyor ve muayeneden sora kafayı dip basacağım..

güzel fikirlerinize ihtiyacm var.

karter korumaya kum basıp öyle takmayı dahi düşündüm darbeyi emmesi için..

Agah
23-02-2014, 21:58
kolay değil öyle ek civic de karter delmek. ben beceremedim enazından dip halimle. gerek yok ekşına kanımca :)

Talih.b16
23-02-2014, 22:00
böyle parçalar mühendislik işi parçalar.öle ilave parça kaynak falan sağlıklı olmaz allah göstermesin kaza anında sıkıntı olaylar yaşayabilirsin

suk3b3
23-02-2014, 22:03
kolay değil öyle ek civic de karter delmek. ben beceremedim enazından dip halimle. gerek yok ekşına kanımca :)

kardeşm zaten 1 kere delme hakkın var :) deldiğinin farkına varmazsan 1 motor parası daha harcamak istemiyorm. stock değil araç. bir sürü vakit emek ve para harcadk. şuan leylek spec :) bi süre drag koşturduk. ama artık yavaşlamanın zamanının geldiğini düşünüyorum.. ara sıra memlekete gidip geliyorum. ve yollar pek iç açıcı değil yani deldiğimin farkına varsam ve sağa çekmiş olsam bile o rezilliği yaşamak istemiyorum. o sebepten benm bu karter e muhafaza yapmam lazm. en son demir parmaklık yapıcam yani :D

sagi
23-02-2014, 22:11
headers yüzünden motor yaptıran arkadaşlarımızda var headers'ın ezilip ezilmemesinede özen gösterin öleyse

suk3b3
23-02-2014, 22:17
böyle parçalar mühendislik işi parçalar.öle ilave parça kaynak falan sağlıklı olmaz allah göstermesin kaza anında sıkıntı olaylar yaşayabilirsin

abim eğer motor kulak direncinden bahsediyorsan hasport tipi dirence dayanıklı kulaklarım var. yani kaza anında motor içimden geçer arka koltuğa oturur. onun bilincindeyim. ben sadece ve sadece karterin altına ilk darbeyi emicek bi sistem arıyorum

suk3b3
23-02-2014, 22:21
headers yüzünden motor yaptıran arkadaşlarımızda var headers'ın ezilip ezilmemesinede özen gösterin öleyse

kardeşim headers yine kartere göre 2. planda kalıyo. tabiki hayati öneme sahip ama bloğu yırtmadığı sürece ki yırtamaz alttan delinecektir. manifolt yine 4 2-1 çıkacak ve gazı atacak. zaten her sürttüğümde sağa çekip altına bakıyorum.
haklsın uyardğn için teşekkr ederm

Agah
23-02-2014, 22:25
mahmut bey gişelerde asfaltı kazıdık sekince arabanın içinden haftalarca asfaltın parçacıkalrı cıktı . hani görmedim ek da karter delen ki illa yaptırcam diyorsanız kolay gelsin :) aracım da buydu. ayrıca headers 2. plan demişsiniz ama karter zaten headers in üstünde kalmıyor mu, headers korur onu :)

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1901660_276367185852577_1367895491_n.jpg

suk3b3
23-02-2014, 22:32
mahmut bey gişelerde asfaltı kazıdık sekince arabanın içinden haftalarca asfaltın parçacıkalrı cıktı . hani görmedim ek da karter delen ki illa yaptırcam diyorsanız kolay gelsin :) aracım da buydu. ayrıca headers 2. plan demişsiniz ama karter zaten headers in üstünde kalmıyor mu, headers korur onu :)

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1901660_276367185852577_1367895491_n.jpg

aynen. karterin altında head var ama şimdi gece işten çıkıp 230 km yol gidiyorum .ortalama 160-170 km/h civarı. biyere düşünce patlatsın istemiyorm yani tek amacım karter :D headers yapılır bi şekilde ama yağsız yemek bile olmuyo :D ehehe

mehmetRS
23-02-2014, 22:45
şimdi siz oraya karterden daha sert bir metalden koruma yaptırmalısınızki cok sert bir darbede, darbenin kartere ulaşması bir nebze engellensin.. tabi bu kadar sert bir metali alt kısma monte ettiniz, sonuc? ağırlık dağılımı değişecek, ısı faktörü var, her ne kadar bu zamazingo altta bir yerlerde de olsa var bu faktör sanırım.. Birde tam bilgim olmamakla birlikte, şu kaza anlarında motorun aşağı düşmeme hadisesinide düşünmek lazım.. öte yandan, kalın bir sacdan, yada demirden yaptırdığınızda durum darbede yine değişmeyecektir diye düşünüyorum.. hani "paat" diye bir yere vurdugunuzda altı, karter ile muhafaza arasında başka bir sönümleyici olmadığından bir şekilde karter yine zarar görebilir diye düşünüyorum.

Agah
23-02-2014, 23:00
160 170 gidicekseniz zaten bu kadar imkanı yok basamazsınız ki :)

suk3b3
23-02-2014, 23:17
şimdi siz oraya karterden daha sert bir metalden koruma yaptırmalısınızki cok sert bir darbede, darbenin kartere ulaşması bir nebze engellensin.. tabi bu kadar sert bir metali alt kısma monte ettiniz, sonuc? ağırlık dağılımı değişecek, ısı faktörü var, her ne kadar bu zamazingo altta bir yerlerde de olsa var bu faktör sanırım.. Birde tam bilgim olmamakla birlikte, şu kaza anlarında motorun aşağı düşmeme hadisesinide düşünmek lazım.. öte yandan, kalın bir sacdan, yada demirden yaptırdığınızda durum darbede yine değişmeyecektir diye düşünüyorum.. hani "paat" diye bir yere vurdugunuzda altı, karter ile muhafaza arasında başka bir sönümleyici olmadığından bir şekilde karter yine zarar görebilir diye düşünüyorum.

işte ondan dolayı karter ile karter muhafaza arasına kum basmak yada talaş basmak gibi fikirler doğdu. talaşı ses yapan dingile basardı ustalar eski kamyonlarda. ama iyi bi işçilik gerekiyo. motorun aşağı düşme olayı da mühendistler motor kulaklarını belli bi hız ile çarpınca kırılacak şekilde tasarlarlar ki kaza anında motor kendini bıraksın içeri girmesin diye. ama ne motorum ne kulaklarım orjinal. öyle kendini bırakan kulaklardan değil. ısı faktörü de önemli kesinlikle zaten havalandırma da gerekiyor.

mehmetRS
23-02-2014, 23:18
işte ondan dolayı karter ile karter muhafaza arasına kum basmak yada talaş basmak gibi fikirler doğdu. talaşı ses yapan dingile basardı ustalar eski kamyonlarda. ama iyi bi işçilik gerekiyo. motorun aşağı düşme olayı da mühendistler motor kulaklarını belli bi hız ile çarpınca kırılacak şekilde tasarlarlar ki kaza anında motor kendini bıraksın içeri girmesin diye. ama ne motorum ne kulaklarım orjinal. öyle kendini bırakan kulaklardan değil. ısı faktörü de önemli kesinlikle zaten havalandırma da gerekiyor.

poliüretan malzemeler düşününebilir aslında darbeyi emme ile alakalı.. kumdan daha mantıklı olabilir.

Risendark
23-02-2014, 23:23
Abi 160 170 gidecekseniz ve Agahın civic gibi basacaksanız gitmeniz epey bi zor karteli ilk 5 km de patlatırsınız burası türkiye yollar ***** koruma falan bişeye yaramaz bence ya yavaş gidin dip basın yada leylek spec devam edin derim :)

suk3b3
23-02-2014, 23:31
Abi 160 170 gidecekseniz ve Agahın civic gibi basacaksanız gitmeniz epey bi zor karteli ilk 5 km de patlatırsınız burası türkiye yollar ***** koruma falan bişeye yaramaz bence ya yavaş gidin dip basın yada leylek spec devam edin derim :)

kardeşm dip basalm da 110 a da razıyım :)

Y.Emre
23-02-2014, 23:47
Malzeme seçiminden çok anlamam ama; 'Delrin® 100ST BK602' kullanabilirsiniz bence. Biraz kalınca olursa kırılmaz hem, esner çok çok.

Bi çeşit polimer plastik, ihtiyaç duyulan ölçüde kalıp gibi alınıp frezede vs uygulanacağı yere göre işlenirse çok güzel birşey çıkabilir ortaya, darbe sönümleme etkisi de olur hem.

http://plastics.dupont.com/plastics/pdflit/americas/delrin/DELRIN_Prod_Prop_11_06.pdf İncelemek isteyen olursa değerleri verilmiş burada

Risendark
24-02-2014, 00:02
bence de esneyip kırılmayacak bi malzeme daha mantıklı bunu araştırın vardır illaki böyle bişey

suk3b3
24-02-2014, 00:15
Malzeme seçiminden çok anlamam ama; 'Delrin® 100ST BK602' kullanabilirsiniz bence. Biraz kalınca olursa kırılmaz hem, esner çok çok.

Bi çeşit polimer plastik, ihtiyaç duyulan ölçüde kalıp gibi alınıp frezede vs uygulanacağı yere göre işlenirse çok güzel birşey çıkabilir ortaya, darbe sönümleme etkisi de olur hem.

http://plastics.dupont.com/plastics/pdflit/americas/delrin/DELRIN_Prod_Prop_11_06.pdf İncelemek isteyen olursa değerleri verilmiş burada

bakalm kovalayalm bunu bi. ama ank. ist. haricinde bi yerde yoktr sanrm

Mikrop_Ali
24-02-2014, 00:22
kartonla kalıbını alıp delik yerlerini baglantı noktalarını hazırlayıp sanayide sac büküm işi yapan biryere kestirip yaptırabilirsiniz. asansör imalatcısı tanıdık varsa onlarda yapar.

ygtrn
24-02-2014, 00:45
en az yarım cm kalınlığında karbon kevlar bir tabaka ile kurşun dahi geçirmez bi hale gelir ancak ucuza mal olmaz, belki araya bbiraz cam elyaf takviyesiyle maliyet ucuzlatılabilinir...

malzemeyi sağlıyabilirim....

bazı rali araçlarndada aynı malzeme kullanılmaktadır....

Y.Emre
24-02-2014, 01:07
Aynen karbon elyafida kullanilabilir. Metyx'le görüşebilirsiniz yanlış hatırlamıyorsam kocaeli taraflarindaydi yerleri. Türkiyede sayılı kalıpçılardandir degerlendirilebilir.
Yada biyerden fiber malzeme bulup özel bi köpükle sandviç yapilabilir arabayi ona baglasaniz yine taşır :)

Bahsettiğim malzemelerle yapılan tek kişilik araç sasisine 10+ kişi ve bi miktar atölye malzemesi koyduk banamisin demedi

aliaslanim
20-04-2014, 22:01
bence en mantıklı 3mm kalınlığında alüminyum levha ralli arabalarında da o kullanılıyor. bağlantı yeri önde ortada traversin altında 2 somun yeri var orjınal muhafazanın takıldığı. llk oraya baglanacak ön taşıyıcıların 2 tarafında 2 yer var oraya da aluminyum levhaya delik açılarak takılabilir. uygun levhayı bulursanız ekstra şöyle bir özelliği var alttan vursanız bile eski haline geri dönüyor. levhada 120 -130 tl arası fiyatı var sanırsam.