PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 185/60/15 lastiklerle jant nasıl yamulur?

Burak
25-03-2014, 00:23
Bugün yüksek hızda titreme yaptığı için balans yaptırmaya gittim. Balans makinasına taktılar tek tek, 3 tane jantım yamuk çıktı. Dedim para koparmaya çalışıyorlar herhalde :D Ama gözümle gördüm tornavidayı tutup bakıyorum 1cm kadar yalpalıyor jant. Dan dun çukura girmem dikkat ederim, benden başka kullanan yok arabayı canım sıkıldı açıkçası. Jantım replika olsa tamam diyeceğim ama orijinal jantları. İnce yanak lastikle kullananlar napıyor sürekli düzeltiyor mu nasıl oluyor bu işler aydınlanmaya ihtiyacım var :)

Seven7
25-03-2014, 00:43
Belki lastikler inik şekilde jant üzerinde yürümüştür yada yatmıştır, belli olmaz. Çünkü o yanaklarla janta kada vuracak bir darbe sürücüyü de tavana vurdurur herhalde. :)

Satılık jant var 15. :p

ErayCerit
25-03-2014, 00:58
98 senesinden bu yana hiç düzeltilmediyse az bile yamuklugu. Sonuçta kul yapısı o da :) türkiye yollarımız da *****. tanesini 20 liraya hallederler

gökberk
25-03-2014, 00:59
This is Adapazaarr !
Alışacaksıın :) 195/50/15 benimkisi de

Burak
25-03-2014, 01:08
Belki lastikler inik şekilde jant üzerinde yürümüştür yada yatmıştır, belli olmaz. Çünkü o yanaklarla janta kada vuracak bir darbe sürücüyü de tavana vurdurur herhalde. :)

Satılık jant var 15. :p
Önceden olabilir de araç 1 seneye yakındır bende, 2 kere rot balans gördü ve 17-18 bin km yaptım. Titreme yeni yeni başlamıştı. Önceki rot-balansçılar biraz kasapmış demek ki farkedemediler :)

98 senesinden bu yana hiç düzeltilmediyse az bile yamuklugu. Sonuçta kul yapısı o da :) türkiye yollarımız da *****. tanesini 20 liraya hallederler

Aynen düzelttirdim :)

This is Adapazaarr !

Ben alışırım da jantlar dayanmıyor :D

yns_emre
25-03-2014, 03:26
taşdemir janta götür bilal abi halleder merak etme

kickbuttowski
25-03-2014, 05:33
Lastik profili çukura düştüğünde pek bir sey farketmiyor düştüğün anda o jant o çukuru öper.
Bu arada jant düzeltme işlemi ne kadar sağlıklı? Bana levyeli takıp kastirip goz hizasiyla duzeldigine karar vermek pek güvenilir gelmiyor. Her ne kadar titreme ve balans sorununu cozsede.

onursumer
25-03-2014, 07:32
iyi jant kolay kolayda eğilmiyor aslında

195/45/16 +enkei 1-2 kere çok sağlam çukura düşmeme rağmen çok şukur bir sıkıntı yok

Oznsrl
25-03-2014, 07:52
replica olsa daha sağlam olur aslında çünkü yeni orjinal jantlar aracın kaç model bilmiyorum ama 15 senesi vardır ilk günki sağlamlığını çoktan kaybetmiştir ondan olabilir :) farklı bi model tak derdim ama araban çok temiz orjinal o yüzden diyemiyorum :)

131mirafiori
25-03-2014, 08:04
This is Adapazaarr !

Senin jantlar yamuluyorsa ben yamukta alırım onları kankam benim :D

Burak
25-03-2014, 09:47
Lastik profili çukura düştüğünde pek bir sey farketmiyor düştüğün anda o jant o çukuru öper.
Bu arada jant düzeltme işlemi ne kadar sağlıklı? Bana levyeli takıp kastirip goz hizasiyla duzeldigine karar vermek pek güvenilir gelmiyor. Her ne kadar titreme ve balans sorununu cozsede.

Ikisi farkli mı bilmiyorum ama levye ile goz kararı degil de makinayla pres yaparak düzelttiler. İsin icinde press veya kesme biçme olduğu zaman midem bulanıyor aslında :) Bakalım bir dahaki balansta yamulmamis olursa jant özelliğini kaybetmemiştir diye dusunuyorum.

iyi jant kolay kolayda eğilmiyor aslında

195/45/16 +enkei 1-2 kere çok sağlam çukura düşmeme rağmen çok şukur bir sıkıntı yok
Bir yakınım komple st yapmıştı fiestasini yurtdisindan OEM jant getirdi. Ne çukurlara düştüm hiçbirşey olmadı diyordu. Doğrudur :)

replica olsa daha sağlam olur aslında çünkü yeni orjinal jantlar aracın kaç model bilmiyorum ama 15 senesi vardır ilk günki sağlamlığını çoktan kaybetmiştir ondan olabilir :) farklı bi model tak derdim ama araban çok temiz orjinal o yüzden diyemiyorum :)

Arac 98 model, duruma gore Astra H janti ayarlamaya çalışırım ilerde. Orjinalciyim ama safety first :)

gökberk
25-03-2014, 10:00
Senin jantlar yamuluyorsa ben yamukta alırım onları kankam benim :D

Hahaha...Affetmem diyorsun:hahaha: :D

SPEEDY
25-03-2014, 10:15
Dünyanın en kaliteli jantıda olsa jant darbe alınca yamulur. Ha biri daha cok diğeri daha az o ayrı konu. 120+ km de giderken çukura girdiğinizde lastiğinizin bir anda kesilmeyip jantın darbeyi emmip yamulmasıyla olası kaza önlenir. Daha birçok örnek verilebilir. Jant üreticileri yamulmayan kırılmayan jant çıkarabilirler fakat onun darbe emici kırılgan yapısı birçok amaca hizmet ediyor. İşin ehli kişiler işi yaptığı takdirde tamirattan sonra problem yaşanmaz. Babam 35 yılı aşkındır jant tamir işi yapıyor. Dükkanımızda 25 yıldır faal durumdadır. Biz kaza sırasında 4 parçaya bölünmüş jantı topluyoruz :D :D :D Yamulmaların çokta kafa kurcalanıcak bir tarafı yok yeterki tamiratı yapıcak kişi işin ehli olsun :icon_tup:

131mirafiori
25-03-2014, 16:43
Hahaha...Affetmem diyorsun:hahaha: :D

Aslaaa affetmem :D Gerçi sen vermesende alıcam gibi buldum bir takım :D

gökberk
25-03-2014, 18:22
Merakla bekliyorum :)

levent
25-03-2014, 18:24
ben 195 60 15 ile sağlam bi çukura düşüp yamutlmuştum kenardan, düzelttirdim.. senelerdir sıkıntı yok oem sac jant :D

RSBurak
25-03-2014, 23:20
This is Adapazaarr !

o yollar yüzünden 40 yanak lastikle binemedim arabaya jantı ufalttım 55 yanak taktım şimdi bile rahat değil bilerek yapıyorlar özellikle serdivan bayırı sağlam arabayı bozar :D

gökberk
26-03-2014, 00:46
Yavaş iniyor, yavaş çıkıyorum. İnerken bi gün arka koltuğa gelecek birisi ama hayırlısı.
Serdivan çok güzel olmasına rağmen yolları en kötü yer şehirdeki.

yns_emre
26-03-2014, 02:16
o yollar yüzünden 40 yanak lastikle binemedim arabaya jantı ufalttım 55 yanak taktım şimdi bile rahat değil bilerek yapıyorlar özellikle serdivan bayırı sağlam arabayı bozar :D

35-40 yanakla gezmek kadar zevklisi olamaz 50 km geçmeyin sizde :o :D :rolleyes:

yns_emre
26-03-2014, 02:18
Yavaş iniyor, yavaş çıkıyorum. İnerken bi gün arka koltuğa gelecek birisi ama hayırlısı.
Serdivan çok güzel olmasına rağmen yolları en kötü yer şehirdeki.

dua et serdivanda oturuyorsun yoksa lastiklerini kesmeye geliyordum burası losencılıs kardeşim medeniyette yaşıyorsunuz :D:D:D

gökberk
26-03-2014, 02:32
Haahaha :D Bizim buralar da Bevırli hils zaten hıaamnesko..
Asfaltla en son geçen sene tanıştım. :D

yns_emre
26-03-2014, 02:57
asfalta göre birşey yok kardeşim mazın yerdeyiz üniversitenin kucagındayız keyfine bak sen ne lastiği ya :)

Burak
26-03-2014, 03:01
Başlığı adabazarlilar lokali olarak değiştirelim :D