PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çok küçük yavru kedi

Ahmet Saraçoğlu
03-04-2014, 23:31
beni buluyor hep , yürüyüş yaparken bu seferde sitenin otoparkında iki küçük yavru buldum.Tekerlerin altından alıp bakkaldan süt almaya , ordanda evden kutu almaya götürüp yolla kot farkı olan bahçe kısmına kutu içinde havluya sarıp koydum.Fakat bu bulduğum gördüğüm en küçük kedi , bir öncekiler büyüktü bundan.En azından süt içmeyi biliyorlardı.
Bunlar süt içmeyi bilmiyor , ağızlarına tuttum ama çektiler , öksürdüler.Yalanmayı bilmiyorlar.Biri titriyor , ikisininde küçüklükten osla gerek gözler yarı açık ve bulanık.
Anneleri vardır diye bahçeden çok uzaklaştırmadan göz önünde bi yere koydum , geçenkileri almıştım , annelerinin gelme imkan ihtimali yoktu çünkü.

Yarın sabahtan bakıcam gelen giden kimse olmuş mu diye , inşallah bişey olmaz , ama olurda yarına sağlam kalırlar ve anne baba namına kimse gelmez ise ; bu küçüklükte bi kedi nasıl bakılır?süt içmek nası öğretilir?çiş olayı poposuna ılık ıslak pamuk sürülüp yapılıyodu onu hatırlıyorum ama yemek olayını bilmiyorum öbürleri kuru mama dahi yiyebildikleri için.Bide tahmini kaç günlük bunlar?

http://i.hizliresim.com/mlj5Zy.jpg

levent
03-04-2014, 23:34
çok tatlılarmış be Ahmet,

besleme olayını şırıngaya süt çekip ağızlarına damıtarak yapmak gerekir bu ufaklıkların ancak.

inşallah sağlam kalırlar yarına, ısı tutacak bir kutu koymuşsundur umarım, sabaha karşı soğuk oluyor ***** :o

Sh4rk
03-04-2014, 23:42
Tiplere bak ya cok kucuklermis insallah sag kalabilirler

Burak
03-04-2014, 23:43
Gecen yaz baktığımız kedi doğurduğu icin biliyorum, bu yavrular birkac haftalık. Hatta nerdeyse 1 aylık diyebilirim. Patilerinde pembelik vs kalmamış. Emmeye odaklı oldukları icin dilleriyle içmeyi bilmezler. Parmağınıza sut alıp emdirebilirsiniz. Yok uğraşamam derseniz bir kabın icine sut koyduktan sonra küçük ve buyuk gozenekli bir süngeri icine koyup sutu emmesini sağlayın sonra yavruların önüne koyun, su anda aklıma bu geldi. Anneleri olmadan hayat cok zor onlar icin :) En fazla 1 ay sonra kendilerini savunacak duruma gelirler.

Ahmet Saraçoğlu
03-04-2014, 23:45
biz elimize aldık diye (varsa)annesinin bakmama-dışlama gibi bir durumu olur mu?Misal yarın sabah veterinere götüreyim diyorum , gidip geldikten sonra anne bakmama gibi bişey yaparmı?

Mr.K
03-04-2014, 23:47
moruk emdiriceksen eger ameliyat eldiveniinin iiiçine dök sütü daya ağza oldu bitti gitti(içi pudralı olanlardan alırsan tersini çevirip doldur eldiveni..(1-2 iğne delliği) sabaha kadar emerler :D

BaDCaT
03-04-2014, 23:49
İnek sütü kedileri laktoztan öldürür sindiremedikleri için..Yarın sabahtan bana ulaşta whatsapptan bir çözüm bakalım hemen.

Ahmet Saraçoğlu
03-04-2014, 23:50
1 süt 3 su gibi bi oranla koydum baya ince , ama onada yanaşmadılar.

Koyacağım yer konusundada bu zamana kadar dışarıda büyüdükleri için sadece havluya sarıp koliye koydum.Mercedesin içine koyarım , hiç te önemli dğeil pisledikleri dağıttıkları ama anne bulamaz , busada giremez diye koymiym dedim.

Burak
03-04-2014, 23:52
biz elimize aldık diye (varsa)annesinin bakmama-dışlama gibi bir durumu olur mu?Misal yarın sabah veterinere götüreyim diyorum , gidip geldikten sonra anne bakmama gibi bişey yaparmı?

Elinize aldıktan sonra annesi kokladiginda farklı bir koku alacağı icin yavrularla ilgilenmeyi keser. Bir sure yavrulara dokunmamıştık. Tabi bunun zaman olarak net bir sınırı olmadıgı icin kesin birsey söylemek zor fotograftaki kediler icin. Yarın annesi ortalıkta yoksa daha da gelecegini düşünmüyorum. Cunku annesi kedileri hiç bırakmaz. Bıraktıysa ya yiyecek bulmaya gitmiştir ya da ölmüştür. VTEC nickli kedi bakan bir abimiz vardı o daha iyi bilir, konuyu görünce yazar :)

BuRaK_eFe
04-04-2014, 00:04
Resimi buldum ama anlatımı bulamadım az çok aklımda kaldıgı kadarını anlatıyım siz genede bır veterınere tam olarak danısın ellerın ıyıce yıkanıp eldıven gıyılmesınden sonra 3 de 1 ı su olan sıvı şırınga ile eldivene doldurulup 1 küçük iğne ile delik açılıp emzirme yaptırılıyor bildiğim kadarıyla ama saf süt olmasın kabız olabiliyormuş yavrular 3 de 1 i su olması lazım ama siz genede bulabilirseniz yazının tam halini bulun yada bir beterinere danışın ;) şimdiden kolay gelsin http://i.hizliresim.com/jJP1PD.jpg

Burak
04-04-2014, 00:14
Bu yöntem cok iyiymis ya, gercegini aratmaz.

ege_c
04-04-2014, 03:32
Vayy, çok iyi ya..40 yıl düşünsem aklıma gelmez.

HondatugraL
04-04-2014, 05:13
Şöyle annesiz bişe denk gelse annemın söylenceğini bildiğim halde alırım eve tiplere bak ya :D

Ahmet Saraçoğlu
04-04-2014, 07:56
Sabah 7 gibi kalktım baktım kutu yerinde yok , tüm siteyi ve olurda şerefsizin biri yapar diye çöp kutularını aradım , piyasadan çıkmayınca güvenliğe sordum.Gece bulmuş ısıtıcının yanında yatırmışlar , sonrada parka koymuşlar :D , iyi gibi görünüyolar şuan , ofisimin altı veteriner , şuan geldim veterinerin açılmasını bekliyoruz.
Biri alana kadar bendeler inşallah , Sahiplenmek isteyen olursa pm atsın

wolkanku
04-04-2014, 07:56
hocam veterinerlerde A/D Mama bulunuyor. recovery mamadır.

bu tür çok kedi büyüttüm, eve alma imkanınız varsa evde A/D mama ile 2 hafta besleyin.
Direkt canavar olurlar :))
imkanınız yok ise, güvenli bir yerde A/D mama ile beslemeye çalışın.
o mamayı yemeyen kedi ben daha görmedim bugüne kadar :)

Ahmet Saraçoğlu
04-04-2014, 08:07
http://i.hizliresim.com/8n0Zgn.jpg
http://i.hizliresim.com/4m2rDG.jpg
http://i.hizliresim.com/JLrAXQ.jpg
http://i.hizliresim.com/O2nAkD.jpg
http://i.hizliresim.com/zRv5gj.jpg
http://i.hizliresim.com/GnQREZ.jpg

Berkan
04-04-2014, 08:11
tiplere bak ya :D sarılıp uyuyolarda

metin_1989
04-04-2014, 08:18
masallah yaa gozlerı acılmıss ıkısınınde :) bızde kız arkadsımla bakırkoyde bulmustuk daha pletantasının ıcnden cıkamamıstı annesı sadece basını yırtmıss yanında olmustu annesını gomdum kardeslerını bakırkoydekı petshoplara goturdum bır tanesınıde sahıplendık :) 2.5 lt kola sısesının ıcne kaynar su koyup havlu ıle sardım kedıyıde yanına koyum onun dıbınde uyumustu hep sımdı 1 yasında saglıklı bır erkek ne zaman uyansam hep yanı basımda uyuyor kardeslerınıde sahıplendırdık :) bende sırıngayla besledım baslarda tıkanıyordu hep burnundan gelıyordu sonra alıstı bıberonla verdıkk ıcı gıdıyoru onu gorunce :D sımdı kendını ınsan sanıyor ama :D peynır yumurta hastası oldu cıktı :D

VTEC®
04-04-2014, 09:17
Konuyu dikkatle okudum. Ahmet sen gereken herşeyi yapmışsın. Anne kediler bu kadar büyük yavrularını kendi başlarına bişey gelmedikleri müddetçe bırakmazlar. Büyük ihtimal annelerinin başına bişey geldi. Çünkü anne kedilerde reddetme süreleri doğumdan ortalama 1 hafta sorasına kadardır. Bu yavrucakların gözler açılmış 20-25 günlük kadarlar tahminen. Gayette sağlıklı duruyorlar dediğim gibi annesiz bu kadar uzun süre ve sağlıklı yaşayamazlar. Tahminimce 1 hafta ya kadar ıslatılmış mama yemeğe başlarlar. Benim validede bulmuş smokin pisi oda ona bakıyor. Sahiplendirmeye çalışacağım. Bizdeki piside bu;

http://i.hizliresim.com/O2nAo3.jpg

2013 yılı içerisinde çetele tutmuyorum ama telefondaki fotoğraflar ve hatırladığım kadarıyla 26 sahiplendirme yapmışım unuttuklarım da vardır 70 kedi civarı alıp iyileştirip parka bırakmışım ve 2 tane kedide bakım esnasında melek olmuş. :(

Ahmet sen veterinerede götürmüşsün gerekli kontrolleri yaparlar, parazitten dolayı kanlı ishal falan olmazlarsa bide arkadaşlarında uyardığı gibi direk inek sütü vermezsen ( Zaten kedi bakımında tecrüben var) Allah'ın izniyle toparlar yaşarlar.

aksel
04-04-2014, 09:42
Bende şu an aynı durumdayım sizinle ama bizimki biraz farklı 1 haftalık falan evin çatısında doğum yapmış kedi annesi bütün yavruları aldı bunu almadı bulduğumda sadece nefes alıyordu, sütü suyla inceltip şırınga ile besliyoruz, tuvalet işi ıslak bezle silerek yaptırıyorum, pet şişeye kaynar su doldurup havlu ile sarıyorum birde peteğin üstüne koydum mu ondan keyiflisi yok, gözleri açılmadığı ve ayaklarının üstünde duramadığı için şu an nereye bırakırsak orada duruyor :) Bugün babam veterinere götürecek kontrol için :)

Ahmet Saraçoğlu
04-04-2014, 09:55
7 den 9 a kadar veterineri bekledim ofiste.Sonra acil bi iş için mertere gitmemiz getekti.Aldım yanına.Arabada birbirlerine sarılıp uyutolar ketifleri yerinde.Burdaki işimiz uzun sürmez , döner dönmez götürücem ofis altındaki vererinere.daha hala pijamayla geziyorum:):)
Fakat yeme ve çiş kaka yok , parmağımdan bir iki damla sulu süt içtiler ama devam etmdiler.Uykudan uyandırıp ısrar etsem mi süt konusunda?

VTEC®
04-04-2014, 10:05
daha küçük hallerinde ortalama 1 saatte 1 süt içerler büyüdükçe bu zaman scalası genişler 2 saatte bir 3 saatte bir gibi, veterinerden biberon edinir öyle beslemeye devam edersin. Dedikleri gibi sütü şırınga ilede verebilirsin. 1 saate kadar geçeceksen veterinere ve fotoğraftaki gibi haldelerse keyifleri yerinde zorlamasanda olur, işin uzayacaksa bi şekilde doyurmaya gayret et.

Canselmo
04-04-2014, 10:25
Bizimde basimiza.cok geldi 4 yavru kedi baktik disarda gozleri acilmamis halde bulup, gercekten o duygu bambaskadir siringayla besledik bizde ilk basta bi zorlaniyorlar sonra alisiyorlar siringaya sen itmeden kendileri cekiyolardi sutu :) veteriner komsumuz vardi sutun icine yumurta sarisi karistirmistik galiba ama tam hatirlamiyorum.

Gozlerini cay ile temizleyin demlenmis ilik cay ile

Uyurken siseye sicak.su doldurun onun yaninda yatsinlar

Kulak ve burun temizligine dikkat edin

Asilarini yaptirin.

Allah katinda bu davranisiniz size iyi seyler olarak geri donecektir.

Gunes G.
04-04-2014, 10:32
7 den 9 a kadar veterineri bekledim ofiste.Sonra acil bi iş için mertere gitmemiz getekti.Aldım yanına.Arabada birbirlerine sarılıp uyutolar ketifleri yerinde.Burdaki işimiz uzun sürmez , döner dönmez götürücem ofis altındaki vererinere.daha hala pijamayla geziyorum:):)
Fakat yeme ve çiş kaka yok , parmağımdan bir iki damla sulu süt içtiler ama devam etmdiler.Uykudan uyandırıp ısrar etsem mi süt konusunda?

Islak pamuk ile rektal bolgeyi uyarman gerekiyor, ancak o sekilde yapacaklardir diskilamayi :)

Bu arada sut vermeyin, ne kadar inceltirseniz inceltin tehikeli ve besleyici ozelligi eksik bir sivi bakkaldan alinan sutler bu canlar icin. Bunun yerine kedi sut tozlari var, ilik su ile karistirip bunlardan hazirlamanizi oneririm. Hem sindirim sisteminin rahat calismasini saglar, hemde bizim ictigimiz sute gore ek besin maddeleri ile desteklenmistir. Marka olarak bulabilirseniz Gimborn/gimpet alin, Alman mali ve piyasadaki en kaliteli sutlerden biridir.

Ahmet Saraçoğlu
04-04-2014, 12:35
veterinere uzun bi yolculuk sonrası gittik , keneyi çıkardık , gözlerini temizlediler , konsevede bi mama var , ondan yediler şırıngayla , su içtiler.Doktur ikisinide sağlıklı gördü ,bi aksilik olmazsa iki üç hafta görüşmeyiz dedi.Diğer yavrular çok uğraştırmıştı beni , her gün gitmem gerekiyordu.Bunlar rahat olacak gibi.Bundan sonrası sahiplenene kadar bizde.

clioGT
04-04-2014, 12:49
Allah razı olsun senden valla

helal olsun

Mutu
04-04-2014, 13:02
Boluda kedimiz var, büyüyene kadar evde süt vs. besledik, yaşını geçince dışarıya bıraktık.(arada mutfağa girip bütün tavuğu hiç etmişliği vardır. Canı sağolsun gerçi de :D) Şuan 9 yaşında hala çok sağlıklı, inek sütünün eksikleri olduğunu bilmiyordum. Ya bizimki çok uyumlu ya istanbul kedileri çok seçici. :D

onurdestan
04-04-2014, 13:05
*** kafalar nefret ediyorum hepsinden bu kadar tatlı oldukları için :)

Ahmet Saraçoğlu
04-04-2014, 14:00
Benim için en büyük endişe yemek - su yememesi idi , onuda zorla da olsa halledebildiğimiz için bi nebze rahatladım şuan.Kafa kafaya uyuyolar:D , Diğerleri çok hareketliydi.Normalmi bunların bukadar uyuklaması?

VTEC®
04-04-2014, 14:26
Benim için en büyük endişe yemek - su yememesi idi , onuda zorla da olsa halledebildiğimiz için bi nebze rahatladım şuan.Kafa kafaya uyuyolar:D , Diğerleri çok hareketliydi.Normalmi bunların bukadar uyuklaması?

Dışarıda ne yaptıklarını bilmiyoruz çok bağırıp annelerini çağırdılarsa ki öylede olmuştur yorulmuşlardır bi süre uyurlar. Sorasında seni yeterince tatlı bir yorgunluğa sokarlar merak etme :)

Serhat
04-04-2014, 14:42

Daha çok küçükler bence uyumaları normal.
Bize de böyle kedinin biri 4 tane yavrulamıştı kömürlüğe ,atamadık orada bakmıştık, gerçi annesi bakıyordu ama büyüyünce anasına danasına biz baktık, gelip yemek yiyip gidiyorlardı. 4 yavrunun birbirlerinin boyunlarına kafasını koyarak kare şeklinde uyumalarını hiç unutmam şimdi sizin fotoğrafı görünce onları hatırladım bende. :)
Çok iyi bir iş yapmışsınız, Allah katında inşallah şahidiniz olacaklardır.

Ahmet Saraçoğlu
04-04-2014, 21:39
beni anne sandılar gün boyu beraberiz , illa kucağımda uyuyacaklar , miskinlikleri banada geçti , akşam kanepede iki saat uyumuşuz :D yemek su olayları tamam , 24 saat bile değil , farkedilişi bir gün , ilgi alaka göstermeye başlamamız bu sabah.Ona ramen cidden çok güzel toparladılr , hiçbi sıkıntıları yok şuan.Benden ayrılsınlar diye kavanoza sıcak su koyup sardım , şimdi onunlar takılıyolar.Cidden çok tatlılar ama iş tempom baya yoğun bu ara , eşimde çalışıyor.Onun için niyeti olan kimse varsa iletişime geçerse çok sevinirim.

EmreS13
04-04-2014, 21:56
kedi sütü var eczanelerde bulmanız mümkün hatta fiyatıda cüzzi bi miktar onu suyla karıştırıp vermeniz yeterli yemek olayı için.
çok tatlılar maşallah inşallah en kısa sürede yeni yuvalarına kavuşurlar

Burak
04-04-2014, 21:57
Daha fazla fotograf koyarsanız keyif alırız biz de :)

Ahmet Saraçoğlu
06-04-2014, 08:42
arkadaşlar iki gündür mutlu mesut takılıyoruz ama bikaç sorum olucak.

Yaş mamayı bir seferinde kaç şırınga (küçük boy) vermeliyiz ve ne kadarlık periyodlarda vermeliyiz?
Bunlar ortalama günde 5 6 şırınga yiyor.O orandada su hemen hemen , doğru mu?

Çişlerini her ıslak pamukta yapıyolar ama kaka sıkıntı.Yaş mamanın kakası nasıl olur , bunlar hafif sıvımsı , mama rengi ve çok az yaptılar şuana kadar.Kanlı ishal olayından korktum , o nasıl oluyor?
Biz çıkarmadığımız sürece tuvaletlerini kendileri yapmıyorlar.Kutu altına koyduğum bez ilk gün neyse şimdide o , tertemiz.

Ahmet Saraçoğlu
06-04-2014, 17:26
iri olan sarı aldığımızdan beri büyük tuvaletini yapamadı.Pamuk ile çişe anında tepki veriyor ama kaka yok.Ne yapabiliriz

Ahmet Saraçoğlu
07-04-2014, 12:46
tuvalet olayı da halloldu , şuan hiçbi sorun sıkıntıları yok çok şükür, bikaç güncel resim ekleyeyim , sahiplenecek kimse veya paylaşabileceğimiz başka biyer varsa payalaşalım arkadaşlar.İşlerimden dolayı ilgilenemiyorum çünkü.Gündüz evde kimse yok , evde oturan birine ihtiyaç var.

http://i.hizliresim.com/6RRz9N.jpg
http://i.hizliresim.com/W22O0q.jpg
http://i.hizliresim.com/38847O.jpg
http://i.hizliresim.com/Ryy50G.jpg
http://i.hizliresim.com/p44Q0N.jpg

Hondafatih
07-04-2014, 12:51
2 fotograf mükemmel patisini yediğim maşallah ilkiside muazzam güzeller allah bahtlarını açık etsin facebook'ta https://www.facebook.com/haysev?fref=ts haysev'e mail msj atarsan sahiplendirecek kişileri bulurlar.

Ahmet Saraçoğlu
07-04-2014, 13:06
bu arada bişey farkettim , anneyi buldum , yani kim olduğunu biliyorum en azından.Kış aylarında kapının önünde soğukta çok ağlayan bi kedi vardı , soğuk diye baya bi ağlayıp bacaklarımıza falan sarılıyodu :D , bi akşam iş dönüşü alıp arabada bi yarım saat ısıtmış indirmiştim , ara ara da yemek falan veriyodum.Geçen haftalar hamileydi o , yürüyüşte farketmiştik eşimle.Koyu renk olanın birebir aynısıydı.Büyük ihtimal onun yavruları bunlar.Telefonda resmini bulabilirsem ekliycem.

Ahmet Saraçoğlu
09-04-2014, 08:40
kedilerimiz için güncel , su mama olayını kendileri becermeye başladılar.

CTG
09-04-2014, 09:07
ya idare edin biraz tam ayaklansınlar siz bakın işte :)

alışmıştır yavrucuklar, hem iki taneler siz işteyken sıkılmazlar da

BuRaK_eFe
09-04-2014, 14:41
Al sana mama olayına çözüm vol 2 :D

http://i.hizliresim.com/mlqDOZ.jpg

Ahmet Saraçoğlu
09-04-2014, 14:57
mama olayı çözüldü , yaş mamayı çay tabağına koyduğum gibi süpürüyolar , suyada alıştılar.Tek problem kum alışkanlığı.Bu akşam silikonlu kum alıp onuda çözersem tam terbiyeli olucaklar :D

Burak
09-04-2014, 16:23
mama olayı çözüldü , yaş mamayı çay tabağına koyduğum gibi süpürüyolar , suyada alıştılar.Tek problem kum alışkanlığı.Bu akşam silikonlu kum alıp onuda çözersem tam terbiyeli olucaklar :D

Bizimkiler kafalarına göre her yere tuvaletini yapıyordu, en son bir yere topladık dışkılarını, oraya alıştılar sonra da kum koyduk aynı yere hiç yadırgamadılar :)

Ahmet Saraçoğlu
09-04-2014, 16:33
Bizimkiler kafalarına göre her yere tuvaletini yapıyordu, en son bir yere topladık dışkılarını, oraya alıştılar sonra da kum koyduk aynı yere hiç yadırgamadılar :)

odanın kapı önü ve yakınında iki ayrı nokta daha var , totalda 3 yer.Bunlardan birine bile yapsalar tüm yükleri kalıcak.Bu akşam deniycem.

Ahmet Saraçoğlu
09-04-2014, 21:45
güncel diyelim , az önce bunların yüzünden telefonu petshopta unuttum :D , arayanlara orda olduğunu söylemişler , büyük ihtimal kasaya koydu kapadılar dükkanı açan yok şimdi.İnşallah tahmin ettiğim gibi olur.

Yarın bakan eden olmazsa aşağıda bakıcam.Annesi olduğunu tahmin ettiğim bi başka kedi var , ona göstericem.Ev gereğinden fazla dağıldı ve gün içinde ilgilenecke kimse yok , onlarada günah.

Burak
09-04-2014, 22:18
Iki tane oldukları icin sıkılmazlar. Sürekli birbirleriyle boğusurlar. :D Yeter ki eşyaya ya da kendilerine zarar vermesinler.

Ahmet Saraçoğlu
10-04-2014, 21:32
bizde açıkta dururken çok dağıttılar odayı , bugün annemlere yolladım kutu içinde bi sürede orada takılacak.Güncel diyelim..

Ahmet Saraçoğlu
12-04-2014, 16:25
Arkadaşlar badcat melih kardeşim sayesinde yine sahiplendirdik bu pisilerimizide.