PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nikon d70s gece çekimi hakkında.

Jem89
19-08-2008, 15:46
Nikon d70s makinam var..İş için almıştık..Ara sıra kullanıyoruz..Yanlız fotoğrafçılık adına çok fazla birşey bilmiyorum..

Gece çekim yapacağız..Nasıl bi ayar yapmam lazım..

Sağ üst tarafta yuvarlak bi düğme var..Oralardan seçebiliyoruz..İşte çiçek resmi var manzara resmi vs.. Birde ay işareti var..Onu seçicem sanırım..Başka neye dikkat etmem gerekir ?

SOMEONESPECIAL
19-08-2008, 15:54
Tam forumunda sormuşsun sorunu...
Bak şimdi fotoculara :icon_tup:

MeRtCaN
19-08-2008, 15:55
tripod kullanman gereklı kardesım ılk başta :)

Fbc
19-08-2008, 15:56
tripod kullanman gereklı kardesım ılk başta :)

evet gece çekimlerini tripodsuz yapman çok zor :) birde enstante diyafram ayarı var kısaca enstante ; perdenin açık kaldığı süre diyafram ; ışığı ayarlıyor. tam olarak bilmiyorum ama kısaca enstante ve diyaframın el ile ayarlandığı bölümden yapılıyor.

Jem89
19-08-2008, 16:00
evet gece çekimlerini tripodsuz yapman çok zor :) birde enstante diyafram ayarı var kısaca enstante ; perdenin açık kaldığı süre diyafram ; ışığı ayarlıyor. tam olarak bilmiyorum ama kısaca enstante ve diyaframın el ile ayarlandığı bölümden yapılıyor.

Tripod temin ettim..Akşama gelicek.. :)

Gelsene sende :D getir mcr'yı :D haha

Fbc
19-08-2008, 16:04
haha pek kalabalık olmazsan biraz gösterebilirim bildiğim kadarı ile ;)

facia
19-08-2008, 16:18
Nikon d70s makinam var..İş için almıştık..Ara sıra kullanıyoruz..Yanlız fotoğrafçılık adına çok fazla birşey bilmiyorum..

Gece çekim yapacağız..Nasıl bi ayar yapmam lazım..

Sağ üst tarafta yuvarlak bi düğme var..Oralardan seçebiliyoruz..İşte çiçek resmi var manzara resmi vs.. Birde ay işareti var..Onu seçicem sanırım..Başka neye dikkat etmem gerekir ?

Öncelikle sana makinenın modları hakkında biraz bilgi verim .

Yeşil olan Auto olan mod direk bas-çek modudur. Bu modu kullandığında makine bütün ayarları kendisi yaparak çekim yapar

bayan resmi olan mod portre modu . Portre çekimlerinde arka planı yumuşatan bir ayar yaparak fotoğraf çekmeni sağlar

dağ resmi olan manzara modu . Manzara geniş açı çekimlerinde fotoğrafın keskinliğini korur

çiçek olan mod yakın çekim yada makro modu küçük veya yakından çektiğin fotoğraflarda odaklamanın daha kolay olmasına yardımcı olur

koşan adam olan mod. spor çekim modu bu modda hızlı hareketleri dondurur.

bina üzerindeki ay modu gece manzara çekimlerinde kullanılı

adam kafası üzerinde yıldız olan ise karanlık arka planlarda portre çekimlerinde kullanılır.

Bu modlar kullandığın makinanın otomatik olarak seçebileceğin modlarıdır.

diğer M , A , S , P modları ise

P = Konuya uygun pozlamayı makina yapar ,

S = Enstantane öncelikli moddur

A = Diyafram öncelikli moddur bu modda diyafram ayarını yaparsın alan derinliği elde ederken ayar yaparsın

M = Enstanteneyide diyaframıda kendin ayarlarsın...

Öncelikle gece çekimleri yapıcaksan ISO ayarlarının otomatik moda almanı oneririm . Çok anlamadığını düşünerekten Birde ISO ayarıyla ugrasman cekimlerinde sıkıntı yaratabılır.

Eğer gece manzara veya araç çekmeyi düşünüyorsan ve bunu en kolay yoldan yapmak istiyorsan bina üzerindeki ay modunu kullan ... ancak bu modda flash ayarını kendın yapmaktasın eğer flash kullanmak istemiyorsan ortamdakı ışığın yogunluguna bağlı olarak pozlama süresi uzayıp kısalıcaktır eğer gercekten karanlık bir ortamsa 5-6" gibi değerlerde pozlaman gerekirse tripod ihtiyacın olucaktır ancak ısık olan bir yerde 1/250 gibi değerlerde pozlamalar olursa sıkıntı yaşamazsın ...
Kullandığın lensi bilmiyorum ama Nikonun VR lensleri pozlama konusunda esneklik getiriyor kullanıcılara ...

Bence önce auto modda çekimlerini yap sonra aynı cekımlerı Gece Manzara modunda dene ... Eğer diyafram ayarını manuel yapmak istersen lensinin müsade ettiği en düşük f değerlerine in ve ona göre pozlama yap

Burdan anlatmak zor aslında su yazdıklarımın 5dkkada makine üzerineden gösterebilirdim ama naaapalım :) umarım anlarsın

Tugral
19-08-2008, 16:25
en kokay yolu makinayı "M" moduna al. Enstantane ve diyafram ayarı yapmayı kitapcıktan öğren. Makinanın pozometresini orta kısımda tut ve cekimini yap. Mutlaka tripotun olsun.
Pozometre: -2....-1....0....+1.....+2
^
Yukardaki gibi bi göstergede oku mümkün olduğunca ortada tut ;)

Jem89
19-08-2008, 16:26
Gerçekten çok teşekkür ederim..ISO ayarlarını falan bi kaç kez kurcalamıştım..Az çok biliyorum..Otomatik yaparım onu..Lens orjinal lensi..

Haklısın aslında makina üzerinde 5 dk'da anlatılır..Ama deneye deneye bulacağız..Tekrardan çok teşekkür ederim..Ellerine sağlık :)

facia
19-08-2008, 16:27
en kokay yolu makinayı "M" moduna al. Enstantane ve diyafram ayarı yapmayı kitapcıktan öğren. Makinanın pozometresini orta kısımda tut ve cekimini yap. Mutlaka tripotun olsun.
^

Kesinlike acemi birisi için diyafram öncelikli modda (A) çekim yapmasını tavsiye ediyorm

Jem89
19-08-2008, 16:27
^

Tabi önce kitapçıktan pozometre kelimesinin anlamını da bulmam gerekecek :D

opamp
19-08-2008, 16:45
Cem Tripod'u ayarlıcam akşama tamamdır...

Jem89
19-08-2008, 17:34
Tamam her zamanki yerde buluşuruz.. :)

Jem89
20-08-2008, 00:11
Dediğiniz gibi makinayı biraz kurcaladım..1-2 birşey çektik..Yanlız Nef. uzantılı çekmişim..Açamıyorum resimleri..photoshop'ta da açamadım..nasıl açıcam bunları yaaa.. :D

Low-Rider
20-08-2008, 00:13
.nef nikon'un raw formatı bildiğim kadarıyla.

cd si falan varsa makinenin içinde software'i vardır,onun vasıtasıyla açabilirsin.

Jem89
20-08-2008, 00:15
Evet makina'da raw yazıyor..Ama pc'ye attığım da .nef yazıyor..ve elimde cd de yok..

Low-Rider
20-08-2008, 00:16
O zaman netten kasıcan bulmak için :)

Jem89
20-08-2008, 00:18
Oyyy..Ne güzel çekmiştim halbuki.. :)

Teşekkür ederim özgür.Biraz araştırayım bakayım..Sağol tekrardan :)

Low-Rider
20-08-2008, 00:18
Rica ederim ama sana ekstradan raw işleme derdi çıktı bir de:)

Jem89
20-08-2008, 00:27
O da ne :) Ben şimdi onu direk çeviremicek miyim ? Ya of neden kadraja basıp pc'ye atıp bakamıyoruz..Bence fotoğrafçılık bu kadar zor olmamalı.. :D