PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jeepimizi ne kadar yükseltebiliriz YARDIM ?

Cans1993
15-05-2014, 21:09
Merhaba herkese forumda ki 2.konum bu nereye açacagımı bilemediğim için buraya açtım.Öncelikle araç yegenimin aracıdır benimde eski aracımdır aracı ona sattım.

Konuya gelirsek yegenim aracın alçak oldugunu söylüyor ve tam verim alamıyormuş öyle dedi :) Onunda aklına burası gelmiş benimde üyeliğim açılınca yazmak istedim şimdi biz bu aracı yükseltmeye kalksak ne kadar daha yükseltebiliriz.Yapmamız gereken işlevler nelerdir ve bu işlevleri hangi ustalar yapabilir yani kimlere aracımızı emanet etmeliyiz. 1-2 Örnek gördüm Suzuki jimny yapmışlar abiminde aklına geldi bizde yapalım moddunda sizce biz bu araca neler yapabiliriz yükseklik konusunda ! :soru:

http://i.hizliresim.com/nPOEQa.png

low&slow
15-05-2014, 21:16
Florya/beşyol pakten mutlu sanayi sitesinin alt katında roy usta var ona gidip derdini anlatırsan yardımcı olacaktır. :)

Cans1993
15-05-2014, 21:20
Florya/beşyol pakten mutlu sanayi sitesinin alt katında roy usta var ona gidip derdini anlatırsan yardımcı olacaktır. :)

Teşekkürler :) Forumda daha önce yapan varmı merak ediyorum örnek bir araç görsek eskisi ve yenisi seklinde 10 numara güzel olucak :)

emre55
15-05-2014, 21:45
vay be bu forumda araç yükseltmek isteyen de varmıydı ya :D offroad araçları yapan yerlerde yardımcı olur heralde aklıma onlar geldi direk

Cans1993
15-05-2014, 21:52
Herkes basıyor aracını yerlere sürte sürte bizde yükseltelim dedik :D

egemen
15-05-2014, 21:58
sahibi mehmet becce bu işin uzmanlarındandır
.: 4xFourART :. (http://www.4xfourart.com/trk_about.asp)

EserBodrum
15-05-2014, 22:02
Başka site ismi vermek yasakmı bilmiyorum ama gezenbilir forumunda araç yükseltmeyle ve jiplerle ilgili daha kapsamlı bilgiye ulaşabilirsin

Cans1993
15-05-2014, 23:11
Herkese yardımları için çok teşekkürler ilgilenip yorumlarımı buraya ekliyeceğim.Umarım istedigimiz gibi bişi yaptırabiliriz.

_driver_
15-05-2014, 23:37
mehmet becce sizin ilacınız

cabriolet
16-05-2014, 00:16
Ben eski wranglerimi 4.5" yükseltmiştim ama bayağı masraf etmek zorunda kalmıştım onun haricinde get ile falan 3cm anca yükselir :)

Oznsrl
16-05-2014, 00:21
araca özel yükseltme kitleri oluyor tabi maliteyi fazla ama baya yükseliyor

Seven7
16-05-2014, 00:31
Konuyla alakasız olacak ama, bu aracın yüksekliğinin yetmediği yerlerde aracın çekişi vs. yeterli oluyor mu? Kaldırımdan kaldırıma atlamak için yükseltmeyi düşünmüyordur sonuçta.

Cans1993
16-05-2014, 00:35
Araç zaten yuklu ve 245 hp civarın da ama işte yukseklık yetmiyormuş ben zamanında cok yukseklere cıkmadım o yuzden benım ıcın cok sorun olmadı arac zaten 4 ceker.Suan tam olarak off-road cevirmeye calısmak ıstıyormus yegen bizim bakalım nasıl bişi olucak merak ediyorum

Seven7
16-05-2014, 01:19
Araç zaten yuklu ve 245 hp civarın da ama işte yukseklık yetmiyormuş ben zamanında cok yukseklere cıkmadım o yuzden benım ıcın cok sorun olmadı arac zaten 4 ceker.Suan tam olarak off-road cevirmeye calısmak ıstıyormus yegen bizim bakalım nasıl bişi olucak merak ediyorum

Bu araç 245hp mi?
Hangi dynoda?
Specleri neler?

Cans1993
16-05-2014, 01:24
Aracı istanbulda toplandıgı zaman dyno'ya cıkarmıstık 245 hp lık bi veri alınmıstı suan da resmi aradım ama bulamadım.Motor komple sokuldu ve toplanmıstı maslak oto sanayinde yapılmıştı araç.Bakalım yükseltilince dyno ya tekrar cıkartır fotograf eklerim :)

aybarsdnr
16-05-2014, 01:35
orjinali ile aradaki 116 hp nasıl elde edildi ? Merakımdan soruyorum cidden. Art niyet aramayın

most_evil
16-05-2014, 08:15
Raw4 offroad için pek uygun değil ama gezi için modlanabilir.yükseltme kiti yada get kupayı yükseltir diferansiyel yüksekliği aynı kalır sadece lastik çamurluk arasını açar yani büyük lastik takmadan yükselmez araç.illa bu aracı yapıcam derseniz öndeki korumalığı sökerek başlaya bilirsiniz o parça yaklaşma açınızı çok düşürür.Düzgün yapılacak yükseltmede baya maliyetlidir uzun amartisör vs.gerektirir.

mimarsertac
16-05-2014, 08:19
Önce ön yaklaşma açısını mafeden o metal zımbırtıdan kurulun off road yapacaksanız. 245hp için ne var motorda?

same-34
16-05-2014, 08:29
Bu araç 245 hp ise Rav4 alıp Vti-Gti larla yürümek lazım. Valla helal olsun.
Maşallah.

Burak Mehmet
16-05-2014, 08:47
öncelikle Jeepiniz olsa yükseltmek kolay ama sizin aracınız Jeep değil... Toyota..
aracınızı az maliyet ile sorun yaşamayacağınız maksimum yükseltme sınırınız 2inç. amortisör kafalarına koyacağınız get ler ile araç yükselir.
Aracınızı 245 hp ye çıkaran ustanıza yaptırın bence başka usta aramayın...

VteC_MaNiaC
16-05-2014, 10:02
4xfour Dünyaca bilinen bir marka oldu artık.. yaptıkları kitlerle brezilyada yarışlra giren birsürü ekip var... bunun yanısıra yükseltmek uzay fiziği kadar zor değil :)

kabul edilebilir 500 TL lik bir masrafla 5-6 cm yükseltebilirsin..

6 cm üzeri bütçe gerektirir :)

SEÇKİN172
16-05-2014, 10:17
kardeşim bu işlerin pri 0553 232 82 54 ismail usta

constantine_502
16-05-2014, 10:51
eski jimny sahibiyim dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışayım. yükseltme işlemi için ciddi paralar harcanıyor, ucuz yollu bir yükseltme isterseniz get ile yapılabilir. yayların üzerine get yaptırılıp (teflon - kestamit - aliminyum) amortisörleri de get yüksekliği kadar uzunlarıyla değiştirirseniz yada uzatırsanız aracınız yükselir. burada dikkat edilmesi gereken şey kaster açısı. jimny için 5,5 cm lik takozlar ile araç çok sertleşiyordu kaster açısından dolayı, söküm 3 cm liğini takmıştık nispeten yumuşamıştı ama gene orjinal halinden bir hayli sertti.

ikinci yükseltme kupa yükseltme. bunun araca tek faydası daha büyük lastik takabiliyor olmak. şase ve şaseye bağlı olan tüm parçalar yükselmediği için arazide faydası olmayacaktı (yaklaşma uzaklaşma açılarında tampon faktörünü saymazsak). ben kendi aracıma kısa ve dar olduğundan 7 cm kupa yükseltme yaptırıp 30" lastik takmıştım. keyifli ve ucuza mal olmuştu. ama büyük lastik düşünceniz yoksa boşuna masraf olur. yürüyen aksamlarla oynanmadığı için herhangi bir sertleşme yaşanmaz, arabanın orjinal halindeki konforunda offroad yaparsınız.

üçüncü yükseltme kit ile yükseltmeler. yükseklik ölçülerine göre fiyatları artıyor. çoğu araçta 2" e kadar tandır kolları değişmediği için 2" e kadar olan yükseltme kitleri bu kategoride ucuz keyifli verimli ve rahatlık kullanılabilir. offroad için üstteki iki kitten de (lastik ile birlikte) çok daha verimlidir.
2" in üzerine çıkıldığında çoğu araçta kaster açısı elvermediği için burçlar değiştirilir, 2" in üzerine çıkıldığında ve büyük lastik takıldığında latiklerin çamurluk arkasına sürtmesinden dolayı tandır kolları biraz uzatılır. tandır kolu yapılırken kaster açısına dikkat edilip yapıldığından kaster açılı burçlara da gerek kalmaz. off road için en verimli ama en pahalı kitte budur.

şunu da unutmayalım. bir aracı ne kadar araziye yaklaştırırsanız asfalt sürüşünden o kadar ödün vermeniz gerekir. bu sebeple kendi çizginizi berlileyip ona göre modifiye etmek gerek araçları.

iynn-RS
16-05-2014, 11:21
Aracınızı 245 hp ye çıkaran ustanıza yaptırın bence başka usta aramayın...

Bence de o araci 245 hp yapan usta istese yerde 2.45 de yukseltebilir :)

Ayrica su konuyu dogru yere acmak bu kadarmi zor.20 yasina gelmis adamsin. Artik 4-5 yasina gelmis cocuklar bile bilgisayarda oyun acip oynuyorlar. Foruma 5 dakika goz gezdirsen "TECH" bolumundeki alt basliklarda "Yol tutuş, aktarma ve frenler" bolumun gorursun.altinda bolumun aciklamasi var "suspansiyon ve aktarma hakkinda bilmek istedikleriniz" diye.

Bu kadar cahil oldugunu dusunmuyorum ki degilsinde zaten. Konuyu yanlis yere actiginin farkindasin. Konuyu dogru yere acsan 3-4 kisi yazacak.yok ama sohbet bolumu daha canli

atituti
16-05-2014, 11:52
Sanirim aracin ustune turbosu bozuk 2jz swaplamişlar

clioGT
16-05-2014, 11:54
yükseltmenin dynoyla hp yle pek bi alakası yok aslına bakarsanız.

bu tarz işlem içinde offroad forumlarına bakmanız daha iyi olur. mesela: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=79128.0

aracınıza uygun yükseltme kitleri illa ki vardır.

omerta.
16-05-2014, 12:00
Bu araç 245 hp ise Rav4 alıp Vti-Gti larla yürümek lazım. Valla helal olsun.
Maşallah.

Aynen abı dıp basık alayına gıder :D

low&slow'un dedıgı yer yardımcı olacaktır modelde gosterır. Before&After şeklinde.

omerta.
16-05-2014, 12:02
Sanirim aracin ustune turbosu bozuk 2jz swaplamişlar

:D:D:D:D:hehe::hehe::hehe:

Cans1993
16-05-2014, 12:08
İşte bekledigim kişi sizdiniz özellikle jimny sahibi diye belirtmiştim.İlginiz için cok teşekkürler farklı ustalar ile konusup bu konuyu tamamlayıp project cars bölümünü ilgili konuyu acarım. :) Konu silinebilir

eski jimny sahibiyim dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışayım. yükseltme işlemi için ciddi paralar harcanıyor, ucuz yollu bir yükseltme isterseniz get ile yapılabilir. yayların üzerine get yaptırılıp (teflon - kestamit - aliminyum) amortisörleri de get yüksekliği kadar uzunlarıyla değiştirirseniz yada uzatırsanız aracınız yükselir. burada dikkat edilmesi gereken şey kaster açısı. jimny için 5,5 cm lik takozlar ile araç çok sertleşiyordu kaster açısından dolayı, söküm 3 cm liğini takmıştık nispeten yumuşamıştı ama gene orjinal halinden bir hayli sertti.

ikinci yükseltme kupa yükseltme. bunun araca tek faydası daha büyük lastik takabiliyor olmak. şase ve şaseye bağlı olan tüm parçalar yükselmediği için arazide faydası olmayacaktı (yaklaşma uzaklaşma açılarında tampon faktörünü saymazsak). ben kendi aracıma kısa ve dar olduğundan 7 cm kupa yükseltme yaptırıp 30" lastik takmıştım. keyifli ve ucuza mal olmuştu. ama büyük lastik düşünceniz yoksa boşuna masraf olur. yürüyen aksamlarla oynanmadığı için herhangi bir sertleşme yaşanmaz, arabanın orjinal halindeki konforunda offroad yaparsınız.

üçüncü yükseltme kit ile yükseltmeler. yükseklik ölçülerine göre fiyatları artıyor. çoğu araçta 2" e kadar tandır kolları değişmediği için 2" e kadar olan yükseltme kitleri bu kategoride ucuz keyifli verimli ve rahatlık kullanılabilir. offroad için üstteki iki kitten de (lastik ile birlikte) çok daha verimlidir.
2" in üzerine çıkıldığında çoğu araçta kaster açısı elvermediği için burçlar değiştirilir, 2" in üzerine çıkıldığında ve büyük lastik takıldığında latiklerin çamurluk arkasına sürtmesinden dolayı tandır kolları biraz uzatılır. tandır kolu yapılırken kaster açısına dikkat edilip yapıldığından kaster açılı burçlara da gerek kalmaz. off road için en verimli ama en pahalı kitte budur.

şunu da unutmayalım. bir aracı ne kadar araziye yaklaştırırsanız asfalt sürüşünden o kadar ödün vermeniz gerekir. bu sebeple kendi çizginizi berlileyip ona göre modifiye etmek gerek araçları.

levent
16-05-2014, 16:10
hadi 96-97 rav4 se, 3s blok sabit kalıp 3sgte ye çevrilmiştir dicem ama TR de o işi yapacak bir elin 5 parmağını bulmaz.

Hayal dünyası güzel.

eren_rc
16-05-2014, 18:13
Tahminim araç get ile yükselir Mehmet becce genel anlamıyla suzukilere bakıyor.Keşke off road için kullanmadan suzuki vitara grand vitara jimny gibi araçlar baksaydınız (arac ufak olduğu için bunları önerdim)...

Berk007
16-05-2014, 18:27
http://s3.amazonaws.com/rapgenius/1340923358_lowrider.jpg