PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jeep GJ5 ?

thedevil
21-05-2014, 05:38
Arkadaşlar GJ 5 almak istiyorum bu araç hakkında bilgi verebilirmisiniz ? Veya bu tarz başka bir arazi aracı tavsiye edebilirmisiniz?

Edit: fiyat aralığı 23.000 26.000 tl

TLH
21-05-2014, 06:29
Cj5 demek istediniz sanırım, aracı onroad mu kullanıcaksınız yoksa offroad mu bu önemli. Eğer offroad yapacağım diyorsanız lada niva alıp kalan parayla upgrade falan yapabilirsiniz. Cj5 offroadta pek verimli değil. İlla ki jeep olsun hem onroad hem offroad kullanayım derseniz cherooke bakın derim, 5.2 v8 orvis edition en dolusu.

Tugral
21-05-2014, 10:27
cj5 neden offroadda verimli değil?

lnd_samet
21-05-2014, 10:43
tamam niva keçi gibidir evet ama cj5 e de haksızlık yapmayalım,

mrtysn
21-05-2014, 10:44
CJ5 Niva kadar verimli degil, yoksa keyiflidir kesinlikle.

zOnstyLe
21-05-2014, 12:10
Cj5'ide yuklersin oda verimli olur. Onroad'dada havası cok olur bence.

individual
21-05-2014, 12:40
CJ5'den daha çok bende Lada Niva görüyorum.Hep merak etmişimdir.Sanırım ona uygun ekipmalar modifiye parçaları daha uygun.

TLH
21-05-2014, 13:11
Şöyle söyleyeyim, ailemden gelen av-doğa merakı var ve iki adet niva sahibi olduk. d16 ile b16 yüklemek gibi cj5 ile niva. Nivaya yükseltme kiti ve ok144 lastikleri vurdun mu ne çamur ne kar seni arazide yarı yolda bırakmaz.Lada nivalar arazi için biçilmiş kaftan. Aynı şeyi cj5 için söylemem cj5 offroadda çok kullanılan ve tavsiye edilen araç değil. Ayrıca cj5i arazide yürütmek istiyorsan masrafı daha fazla olur. Onroad kullanıcam diyorsan duruşuyla kesinlikle cj5 derim. ladanın ayrıca 2010 ve üstü modelleride mevcut

darkmoon
21-05-2014, 14:04
Amaç jiple onroad sürüp birazda tarz yapıyım ise cj5 yolda yakışıklı duran bir araç.. özellikle recaro tipi koltuklu falan olursa içide güzel yapılmış olursa güzel araçlar..

ben offroad da cj5 bindim offroad algılaması tabi burda önemli biz baya dik bir eğimden cj5 ile arkada 4 kişi önde şöför + ben çıkmıştık .. tabii dediğim gibi offroad dan beklenti nedir bu mühim..
sadece akarı kokarı çok oluyor bu tip araçların oda çok doğal..

SerhatA.
21-05-2014, 17:46
Yaklaşık 40 senedir CJ5 kullanıcısıyız babam gençliğinde almış halen daha duruyor, o kadar yere girdik çıktık derelerden orman içlerine kadar o kadar yük vurduk nerelere gittik çamura battık çıktık bi defa yolda bırakmadı

TLH
22-05-2014, 01:24
Amaç jiple onroad sürüp birazda tarz yapıyım ise cj5 yolda yakışıklı duran bir araç.. özellikle recaro tipi koltuklu falan olursa içide güzel yapılmış olursa güzel araçlar..

ben offroad da cj5 bindim offroad algılaması tabi burda önemli biz baya dik bir eğimden cj5 ile arkada 4 kişi önde şöför + ben çıkmıştık .. tabii dediğim gibi offroad dan beklenti nedir bu mühim..
sadece akarı kokarı çok oluyor bu tip araçların oda çok doğal..

Onroad kullanım için hidrolik direksiyon, frenler(disk), yükseltme kiti yeterli gözüküyor. Zaten belli başlı yapılması gerekenler bunlar. Atmosferik araca nasıl headers filtre vs.. takılıyorsa bunada onroad kullanımda şart. cj5 için 4inch yani 9-10 cm civarı bir yükseltme yapılması için minimum 2bin lira gözden çıkarılmalı işçilik haric. Sizinde dediğiniz gibi iç aksamı görsellik açısından güzelleştirmek, dış aksam(dodikler, yan basamaklar vs..) alınırsa yeni bir araç parası daha çıkar ortaya. Ama param var, onroadda binmek istiyorum derseniz cj5ten şaşmayın derim. Çok karizmatik araba, motoru iyi şanzumanındada problem yoksa sizi üzmeyecektir

Yaklaşık 40 senedir CJ5 kullanıcısıyız babam gençliğinde almış halen daha duruyor, o kadar yere girdik çıktık derelerden orman içlerine kadar o kadar yük vurduk nerelere gittik çamura battık çıktık bi defa yolda bırakmadı

Doğrudur, fakat arazide niva kadar şansı olduğunu sanmıyorum. Nivanın %58lik(yaklaşık olarak 25 derece. %100'lük bir eğim 45 derecedir.)

Nivanın fabrika verileri (http://www.autolada.hg.pl/lniva.htm)

cjnin fabrika verilerini bulamadım.

Merthan
22-05-2014, 01:52
CJ5'den daha çok bende Lada Niva görüyorum.Hep merak etmişimdir.Sanırım ona uygun ekipmalar modifiye parçaları daha uygun.
Orjinal amortisörünün tek fiyatı sadece 25 TL :) yani 100 TL ye komple amortisörleri değişiyor ciddi anlamda ucuz parçaları var.
Niva arazide keçi evet ama düz yolda çok gürültülü,manasız yakıt tüketimi var tüp %100 şart ve sürücüyü çok yoruyor.
Yolda izmaritin üstünden geçseniz hissedersiniz.
Bence Niva tamamen arazi için alınmalı,aksi takdirde harbiden araba sürmekten soğutur adamı.
Bildiğim kadarıyla 2010 ve sonrası klimalı ve LG mp3 çalarlı teyp ile geliyor ondan almak daha mantıklı olur.

Edit: Suzuki Jimny de tercih edilebilir.

thedevil
22-05-2014, 08:52
evet arkadaşlar yorumlara baktım lada niva hiç aklıma gelmemişti ve şimdi çok mantıklı geldi...

internette baktım 6.000 liraya lada niva var tabi siz daha iyi bilirsiniz alınırmı alınmaz mı..

benim senede kullanacağım sadece 15 gün bilemediniz 1 ay eğer 6000 - 7000 lik bir lada niva iş görür derseniz accayip işime gelir...

ayrıca araç hiç onroad kullanılmıcak yol olarak göreceği tek yol stabilize yol..

son olarakta çok fazla çamur ıvır zıvır kullanmayacağım sadece köyde normal araba ile çıkamayacağım toprak ve dağ yollarında kullanacağım hatta birde resim atayım...

http://i.hizliresim.com/27O8qv.jpg (http://hizliresim.com/27O8qv)

http://i.hizliresim.com/4mpbnL.jpg (http://hizliresim.com/4mpbnL)

mesela yol olan fotoğrafı R9 ile gidersiniz bazı yerlerde arada zorlanarak ( ben gittim ) sonuçta normal yol...

fakat ilk resimde ormanlık ve tarla alanları görüyorsunuz.... yoldan çıkıp tarla tarzı çimenlik bir alana gelince mıçtık :)

söylemek istediğim deli gibi ofroad değilde yanlızca normal bir arabayı sokamayacağınız altının değeceği çokta dik olmayan yollarda ( bazan dikenli otların insan boyunu aştığı ( taş, çukur , tümsek görünmeyen yerlerde ) kullanabileceğim bir araç....

ayrıca vaktim olupta kışın köye gittiğimde karda kullanabileceğim bir araç yani dediğim gibi yılın en fazla 1 ile 1.5 ayında kullanacağım bir araç istiyorum....

VteC_MaNiaC
22-05-2014, 08:59
burası neresi :) bence bu daha önemli bir konu :)

thedevil
22-05-2014, 09:05
burası neresi :) bence bu daha önemli bir konu :)

burası Karabük/Safranboluda bir köy karakoyunlu köyü..

annem kalıyor orda ( yani bizim köy )

arada japonlar falan gelir ( adamlar araçlarla deli gibi gezer )

benimde canım sıkılır ulan elin gavuru gelip deli gibi geziyor biz neden gezemiyoruz anne bizde niye yok diye sitem ederim :D

Sİ'ımı satmayı bile göze aldım...

ama eğer 6- 7 binlik bi araç bu bölgede işimi görecekse düşünmem alır bırakırım oraya gittiğimde bende istediğim yere çıkarım :)

edit: R9 ile gidebildiğimiz yerler var ama sınırlı bi tümsek falan geldiğinde aracı bırakıp hadi yürüyoruz :D oda geziye sınır koyuyor.....

mimarsertac
22-05-2014, 09:13
Sizin orası için niva uygun. Cj5 güzeldir, eğer güzel modifiye yapılmışsa nivayı ezer geçer(bütçe işi bunlar) ama stock ya da az modifiyeyle düşük bütçeyle yürüyecekse niva en uygun seçimdir. Cj5 arıza yapar, parçası nivaya göre pahalıdır, yürütmek bütçe işidir. Standart olarak da niva standart cj'den iyidir diye düşünüyorum. Daha seçenek isterseniz suzuki jimny, ucuz olsun derseniz samurai iş görür, göründüğü kadarıyla öyle zorlu şartlarınız yok.

TLH
22-05-2014, 09:30
Temiz niva al, bak keyfine usta :icon_tup:

thedevil
22-05-2014, 09:45
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-tertemiz-lada-niva-daha-iyisi-ve-guzeli-yok-160803408/detay

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-lada-niva-yesil-162847035/detay)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-2016-4-ayina-kadar-muayeneli-lpg-li-off-road-lastik-163034010/detay)

mesela bu tarz birşeyler ( fiyat aracımı satmadan alabileceğim bir fiyat ) işimi görür mü ?

mimarsertac
22-05-2014, 10:04
Tuzladaki en güzeli bu 3ünden elden geçmiş ziftlenmiş lastik var güzel duruyor.

thedevil
22-05-2014, 10:16
Tuzladaki en güzeli bu 3ünden elden geçmiş ziftlenmiş lastik var güzel duruyor.

Benim en çok korktuğum şanzuman ve motor onlarda yılda aralıklar ile 1.5 ay kullanacağım bir araç gittiğimde sıkıntı çıkarttığı zaman hiç tat vermez üzülürüm....

Onamdar
22-05-2014, 10:20
Bende cj5 hastasıyım ama henüz cesaret edip alamadım :)

Trafiğe çıkmıcaksan eğer buda uyar sana ;)
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-off-road-yaris-arabasi-2008-model-jimny-ulusal-yarislara-onayli-164599187/detay)

HüseyinAvcular
22-05-2014, 10:22
Abi bence kesinlikle Niva tercih etmelisin.Arkadaşımın babasının işi gereği dağ yollarında ve hem kuru ve aşırı dik yerlerde hem de vıcır vıcır çamur diyebileceğimiz şartlarda hor kullanmamıza rağmen tık demeyen sayılı jiplerden biridir benim gözümde.Burda yazarken dik yerler ve vıcır vıcır çamur insanın gözüne basit geliyor ama o anın içinde olunca altındaki arabanın önemi ortaya çıkıyor ve bu bahsettiğim yollar Isparta'daki Gj5'lerin gidemediği yerlerdir.

Yükseltme olmasada olur ama özellikle dişli lastik takımı ve tavana vs. atılacak ekstra lambalar ile koy benzini yada gazı arkana bakma sür dağa derim abi.Şanzuman ve motor olarak sıkıntı çıkarmamıştı bizim kullandığımız Niva.Tercih senin tabii ki.

ontheair
22-05-2014, 10:27
Suzuki Samurai'de düşünülebilir bahsettiğiniz aralıkta...

darkmoon
22-05-2014, 10:46
trafiğe girmiyceksen çekme belgeli bir araçda düşünebilirsin.. vergisi sigortası muayenesi ile falan uğraşmassın.. kafana göre her istediğinide yaparsın.. gösterdiğin yollar çünkü sanırım öyle trafiğin olduğu yani karayollarına bağlı yollar değil köy yolu patika yolu gibi yollar.. kısaca polisin jandarmanın trafik kontrolü yapıcağı yollar değil galiba..

SerhatA.
22-05-2014, 10:47
Doğrudur, fakat arazide niva kadar şansı olduğunu sanmıyorum. Nivanın %58lik(yaklaşık olarak 25 derece. %100'lük bir eğim 45 derecedir.)

Nivanın fabrika verileri (http://www.autolada.hg.pl/lniva.htm)

cjnin fabrika verilerini bulamadım.

Ya bu işler fabrika verileriyle olmuyor işte nivada kötü araba değil ama sürekli olarak hararet sorunu var kırma sorunları var gözümle gördüğüm bi olay ; niva bi kamyoneti çekerken difransiyel komple aşşa geliyor aks falan arabadan ayrılıyor..

Birazda kalite düşünüyorsanız CJden sapmamalısınız

most_evil
22-05-2014, 11:58
Yaklaşık 2 yıldır niva sahibiyim az çok bildiklerimi yazayım. Nivanın en büyük sorunlarından biri çürümedir alırken iyi baktırmanızı tavsiye ederim. Alacağınız niva bakımsız ise ve bu tarz bi araç mekaniğinden hiç anlamıyorsanız sıkıntı olabilir. Alacağınız araç ne olursa olsun almadan aracın duracağı yerdeki usta durumunuda araştırın derim çünkü aracınız ne kadar sağlam olursa olsun arazi kullanımı süprizlerle doludur ve en ufak bi arızada tamir için kilometrelerce yol gitmek zorunda kalmayın.Ben hiç hararet sorunu yaşamadım ama çift fan uygulamasıyla bu sorun çözülebiliyor.Aks kırma olayı genelde yükseltilmiş nivalarda yaşanıyor ki bence gezi için kullanılacak nivada yükseltme gereksiz, ok 144 lastikle fazlasıyla kabiliyetli.

Niva için söylenen çok problemli araç lafınıda kabaca şöyle açıklayayım; Nivalar arazi olayına merak saranların genelde aldığı ilk arabadır dolayısıyla acemilik bu araçta atılır, bir iki çukurdan,bozuk yoldan geçildikten sonra normal arabadan sonra niva gözünüzde çok büyür ve kafanızdaki ordan atlarmı, burdan zıplarmı gibi sorular eyleme dökülür :) sonuç tabiki kırılan aks yada saplanmış bi niva olur.Hiç tecrübe yokken girilen arazi ve masraflar kullanıcıyı araçtan soğutur ve masraf etmemek adına satılığa konur ve yeni model bi arazi aracı bakılmaya başlanır. Bakımları yapılmış ve arazi tecrübesi olan kişilerin limitlerinde kullandığı araçlarda genelde pek sorun yaşanmaz.

Umarım işinize yarar daha detaylı bilgi isterseniz yazmanız yeterli saygılar.

thedevil
22-05-2014, 12:08
Yaklaşık 2 yıldır niva sahibiyim az çok bildiklerimi yazayım. Nivanın en büyük sorunlarından biri çürümedir alırken iyi baktırmanızı tavsiye ederim. Alacağınız niva bakımsız ise ve bu tarz bi araç mekaniğinden hiç anlamıyorsanız sıkıntı olabilir. Alacağınız araç ne olursa olsun almadan aracın duracağı yerdeki usta durumunuda araştırın derim çünkü aracınız ne kadar sağlam olursa olsun arazi kullanımı süprizlerle doludur ve en ufak bi arızada tamir için kilometrelerce yol gitmek zorunda kalmayın.Ben hiç hararet sorunu yaşamadım ama çift fan uygulamasıyla bu sorun çözülebiliyor.Aks kırma olayı genelde yükseltilmiş nivalarda yaşanıyor ki bence gezi için kullanılacak nivada yükseltme gereksiz, ok 144 lastikle fazlasıyla kabiliyetli.

Niva için söylenen çok problemli araç lafınıda kabaca şöyle açıklayayım; Nivalar arazi olayına merak saranların genelde aldığı ilk arabadır dolayısıyla acemilik bu araçta atılır, bir iki çukurdan,bozuk yoldan geçildikten sonra normal arabadan sonra niva gözünüzde çok büyür ve kafanızdaki ordan atlarmı, burdan zıplarmı gibi sorular eyleme dökülür :) sonuç tabiki kırılan aks yada saplanmış bi niva olur.Hiç tecrübe yokken girilen arazi ve masraflar kullanıcıyı araçtan soğutur ve masraf etmemek adına satılığa konur ve yeni model bi arazi aracı bakılmaya başlanır. Bakımları yapılmış ve arazi tecrübesi olan kişilerin limitlerinde kullandığı araçlarda genelde pek sorun yaşanmaz.

Umarım işinize yarar daha detaylı bilgi isterseniz yazmanız yeterli saygılar.

Gayet açıklayıcı oldu zaten çok fazla deli gibi zorlayacağımız arazi söz konusu değil, dedimya R9 ile girdiğim yerlerin bir iki tık üstü yerlere girebilmek için kullanılacak ,aman altı vururmu depo delinirmi gibi şeyler demeden kafa rahat bir şekilde kullanmak amacıyla almak istiyorum. Mesela yukarıda link verdim 6-7 bine nivalar var daha çok stabilize yollarda ve orman yollarında yani kuru toprakta ve insan boyunu aşan otların olduğu tarla tarzı yerlerde kullanılacak öyle deli gibi rampa vs olmayacak

Kısacası köye gittiğimde 10 gün işimi görecek bir araç olacak.....

Edit: imla

TayfunS
22-05-2014, 16:19
Cok degil belki ama 1.5 sene kadar off road a gittim.

Ekipte niva da vardi, ama hararet yapiyordu 3u de. Cift fan ile cozuluyor denmis, cozumu var demek ki.
Sizin butcenize göre bana kalirsa en guzel arac 2000 civari suzuki vitara 4 kapi . Veya cok daha genis bisey derseniz land rover defender denk gelirse o da güzel

most_evil
22-05-2014, 16:41
Yılda 10 gün kadar kullanılacak bi araç için yüksek cc yüksek model arazi aracı vergi açısından boşuna masraf olur düşüncesindeyim. Benim niva 92 model 6 aylık vergisi 49TL

thedevil
22-05-2014, 17:36
bugün jeep lerle arası iyi olan bir arkadaşımla muhabbet ederken ona sordum ne yapabiliriz diye...

köyde 1.5 ay kullanacağın bir araç için Sİ'ı satmak çok mantıksız git bi utv al sizin orda 10 numara olur dedi...

utv için sahibindene bakarken şöyle birşey gördüm görüntü acayip hoşuma gitti 126 bisten yapmışlar acaba bu tür bişey sorun çıkarır mı ?

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-utv-can-**-dere-tepe-duz-165320004/detay)

lastikleri değiştirip daha dişli bi lastik alıp iş görür mü acaba :D