PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetsiz araç kullanmak

TigeR
23-06-2014, 23:32
Benim palio ruhsatta annemin üzerineydi 21mart akşamı aracı kuzene teslim ettik yani satıldı ama devrini dün verdik.O süre içerisinde aracı kuzenin yeğeni ehliyetsiz kullanırken yakalanmış ve trafik arabayı bağlamış.Bugün borcu ödeyip devri vermişler fakat merak ettiğim soru cezayı araca mı kesiyorlar çocuğa mı yoksa ruhsat sahibine mi?
Yani mesela hem çocuğa hem araç sahibine yazdıysa kimliğe mi yazıyor yoksa araç ruhsatına mı ceza yazılıyor?Eğer annemin şahsına ceza yazıldıysa bunu nereden öğrenebiliriz?
Bizimkilerdeki biraz cahil cesareti ve güvenden olmuş ama umarım sorun çıkmaz bizden yana.Ceza şahsa yazıldıysa bir an önce söylememiz gerekli çünkü.Şimdiden yardımlar için teşekkürler.

Seven7
23-06-2014, 23:34
Hem ruhsat sahibine hem ehliyetsiz kullanan kişiye yazılıyor diye biliyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 1500 lira gibi bir şeydi.

TigeR
23-06-2014, 23:36
Hem ruhsat sahibine hem ehliyetsiz kullanan kişiye yazılıyor diye biliyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 1500 lira gibi bir şeydi.

Bende öyle biliyorum fakat acaba ruhsat sahibine olduğu için direk arabaya mı yazıyor diye düşündüm.Nereden öğrenebiliriz sorgulayacağımız yer var mı şahsımıza ait cezaları?

mert_can 41
23-06-2014, 23:53
Ruhsat sahibine de yazıyolardı hem kulanana hem kulandırana diye biliyorum bende

TigeR
24-06-2014, 00:26
Ruhsat sahibine de yazıyolardı hem kulanana hem kulandırana diye biliyorum bende

Ama iste araca mi kisiye mi sorun orda?

depence
24-06-2014, 00:33
Ruhsat sahibi 1500 Kullanan 1500 total 3000 geçmiş olsun

s2kfreak
24-06-2014, 02:34
Annenın tc kimlik numarasına yazılıyor bır bak ıstersen

Victiz
24-06-2014, 07:00
Ben de yemistim ayni cezadan. 1400 tl bana, 1400 tl de ruhsat sahibi babama yazdilar

taytay
24-06-2014, 07:14
Yeni yediyseniz cezayı netten bakınca hemen düşmez sanırım, geçmiş olsun.

SekoLive
24-06-2014, 07:33
Ben de yemistim ayni cezadan. 1400 tl bana, 1400 tl de ruhsat sahibi babama yazdilar

bari bu kadar cezaya birde bedava ehliyet kursu hediye etselermiş :)

geçmiş olsun

benim hatırladıgımda aynı arkadaşın durumu gibi hep sürene hem arac sahibine ceza yazıyorlardı

Victiz
24-06-2014, 08:24
bari bu kadar cezaya birde bedava ehliyet kursu hediye etselermiş :)

geçmiş olsun

benim hatırladıgımda aynı arkadaşın durumu gibi hep sürene hem arac sahibine ceza yazıyorlardı

teşekkürler :)

Bir de benimki tamamen şanssızlık oldu. Ehliyet sınavını geçmiştim, bütün ücretleri vs yatırdım. Sadece emniyetten bana sıra gelip ehliyeti almayı bekliyordum. O gün de acil işim çıktı ve biryere gitmek zorunda kaldım. Malesef kurs belgelerini bile gösterdiysem de adam ehliyetsizlikten ceza yazdı.

Dookan
24-06-2014, 08:31
ehliyet belgesi gibi olan sertifika ile 1 ay boyunca gezilebiliyordu hatırladığım kadarıyla

ismailozkan_01
24-06-2014, 08:38
Alkollü araç kullanma cezası

· Madde 48/5, belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullanmak

· Kimlere uygulanacak: sürücülere

· Ceza tutarı ne kadar:1. defasında 727 TL, erken ödeme 545,25 TL

· 2. Defasında 911 TL, erken ödeme 683,25 TL

· 3 ve 3ten fazlasında 1.462 TL (en az 6 ay) peşin 1.096,50 TL

· Ceza puanı: 20

· Belgenin geri alınma durumu: Geriye doğru 5 yıl içerisinde 1. defada 6 ay, 2. defada 2 yıl, 3 ve 3′ten fazlasında 5 yıl (3 ve 3 ten fazla olması durumunda mahkemece)

· Sürücüler araç kullanmaktan men edilir.

· Açıklama: Sürücülerden 2. defa alkol aldığı tespit edilenler Sağlık Bakanlığınca sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulurlar, eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade edilir, 3 ve 3′ten fazlasında ise sürücüler psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar, bu değerlendirme ve muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade edilir.

· Bu maddeye göre belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen şartların sağlanması ve Karayolları Trafik Kanununa istinaden (48 inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur. 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilenler veya yasal sınırların üzerinde alkollü olarak trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında TCK 179 maddesinden işlem yapılır.

saygılar..

ismailozkan_01
24-06-2014, 08:42
teşekkürler :)

Bir de benimki tamamen şanssızlık oldu. Ehliyet sınavını geçmiştim, bütün ücretleri vs yatırdım. Sadece emniyetten bana sıra gelip ehliyeti almayı bekliyordum. O gün de acil işim çıktı ve biryere gitmek zorunda kaldım. Malesef kurs belgelerini bile gösterdiysem de adam ehliyetsizlikten ceza yazdı.

madde :42

Sürücü setifikası sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden karayolunda araç kullanmak,

Sürücü adaylarına ve araç sahiplerine
727,00 TL.

Peşin 545,25 TL.

Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse , ayrıca bu kişilere araç kullandıran araç sahibinede tescil plakasına göre aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

saygılar...

Victiz
24-06-2014, 09:07
demekki bana takmışlar. tek açıklaması bu.

eran
24-06-2014, 09:25
Hem araç sahibininin kimlik bilgilerine hem de arabayı kullananın kimlik bilgilerine yazılır ceza .. 1462 tl gibi bi rakamı vardı X 2 işte .. 3bine yakın bi tutar ediyo toplamda ..

TigeR
24-06-2014, 13:19
Ruhsat sahibi 1500 Kullanan 1500 total 3000 geçmiş olsun
teşekkürler

Annenın tc kimlik numarasına yazılıyor bır bak ıstersen

Hangi siteden bakıyoruz ona?

geçmiş olsun,araca mı yazdılar babanın cezasını?

teşekkürler abi olmuş bik iki hafta ben şehir dışındaydım yeni haberim oldu ama devrini verirken cezayı ödemişler o ödedikleri ceza annemin payı oluyorsa araca yazmışlar demek sanırım, onu kesinleştiremedim işte

geçmiş olsun

teşekkürler abi ama araca mı yazıyorlar yoksa kimlik bilgisine mi çünkü aracın devrini verirken bir ceza ödenmiş ama ne cezası bilmiyorum şehir dışındaydım annem gitmiş o da bilmiyor

madde :42

Sürücü setifikası sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden karayolunda araç kullanmak,

Sürücü adaylarına ve araç sahiplerine
727,00 TL.

Peşin 545,25 TL.

Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse , ayrıca bu kişilere araç kullandıran araç sahibinede tescil plakasına göre aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

saygılar...

teşekkürler abi bilgi için yani araca yazılıyor o zaman ceza.Doğru mudur?

Hem araç sahibininin kimlik bilgilerine hem de arabayı kullananın kimlik bilgilerine yazılır ceza .. 1462 tl gibi bi rakamı vardı X 2 işte .. 3bine yakın bi tutar ediyo toplamda ..

nerden sorgulayabiliriz bu kimlik bilgilerine yazılan cezayı?Ordan da kontrol edelim

aykutsafakyaman
24-06-2014, 16:56
Kardesim yiyen arkadasim vardi hem kullanan hemde ruhsat sahibine arabaya degil. Sistemi kontrol et

TigeR
24-06-2014, 18:19
Kardesim yiyen arkadasim vardi hem kullanan hemde ruhsat sahibine arabaya degil. Sistemi kontrol et

Sisteme nerden bakiyoruz kardesim onu ogrenemedim

aykutsafakyaman
24-06-2014, 23:21
E devlet olabilir bende tam bilmiyorum

TigeR
25-06-2014, 00:13
E devlet olabilir bende tam bilmiyorum

Tesekkurler kardesim