PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Coilover Hakkında Yardım Lütfen...

Sir.Buyukyilmaz
07-09-2008, 03:09
Yaklaşık 3 aydan beri aracıma coilover arıyorum bir türlü takmak kısmet olmadı, gün geçtikçede kafam daha çok karıştı. Sormak istediğim soru aracımda şuan 5cmlik Eibach yay var fakat bana göre yeteri kadar aracı düşürmediği için coilover takmak istiyorum. Özelliklede aracın arkasını daha fazla basmak istiyorum. Fakat araştırdığım coiloverlarda, Örnek ;

F.K da ==> Approx. Lowering: Adjustable 1.3" - 2.2" FRONT/ Adjustable 1.3" - 2.2" REAR (Bizim ölçülerimize göre 5cm gibi bi değer)

Vogland ==> Ön:40 - 85mm arası alçalma sağlar Arka: 40 - 60mm arası alçalma sağlar.

KW ==> Önler 6CM , arka 5CM

KONI ==> Can be lowered up to 60mm front and 50mm rear. (Önler 6cm, arkalar 5cm)

Benim anlamadığım bu ölçüler bu coiloverların en sağlıklı kullanımı sağlıyacağı yüksekliklermi yoksa bu yükseklikler arabayı en fazla düşürebilceğim değerlermi? Sonuç olarak arkayı en fazla 5 cm düşürebilceksem coilover almanın benim için bir anlamı olmuyor. Biri yardımcı olursa ve detaylı bir şekilde bana açıklarsa çok sevinirim.

Sir.Buyukyilmaz
07-09-2008, 03:10
Ayrıca Internette araştırırken bulduğum iki markanın değerleride ;

XYZ Racing==> 15cm'e kadar düşüren yükseklik ayarı

Megan Racing==> 9CM' e kadar düşüren yükseklik ayarı

Bu 2 marka bu kadar düşürürken bilindik Koni,Vogland gibi markalar niye bu kadar az alçalma sağlıyor?

Rockford
07-09-2008, 08:30
o degerler maksimum degeri evet. "bilindik markalar" ın daha az alcalma saglamasının sebebi cok basmanın cok saglıklı olmadıgını düşündükleri için.
coiloverdaki düşüncen görselse daha fazla basayımsa varsa aracına uyugn olan coilover yay al hem ucuza mal etmiş olursun hemde diger markalardaki sana yetersiz gelen yükseklik handikapından kurtulmus olursun. ama saglıklı bi işmi dersen bence -9 vs akıl karı diil :) kolay gelsin

Ranthor
07-09-2008, 08:38
Benimki d2 = 11-12 cm ye kadar dusurebiliyor.
Her tarafinda cadde degil track icindir yaziyordu

Schumi
07-09-2008, 11:48

Bu 2 marka bu kadar düşürürken bilindik Koni,Vogland gibi markalar niye bu kadar az alçalma sağlıyor?
Bahsettiğin bu 2 markanın ürünlerini Türkiye'den artık temin edebilirsin.

Sir.Buyukyilmaz
07-09-2008, 15:32
o degerler maksimum degeri evet. "bilindik markalar" ın daha az alcalma saglamasının sebebi cok basmanın cok saglıklı olmadıgını düşündükleri için.
coiloverdaki düşüncen görselse daha fazla basayımsa varsa aracına uyugn olan coilover yay al hem ucuza mal etmiş olursun hemde diger markalardaki sana yetersiz gelen yükseklik handikapından kurtulmus olursun. ama saglıklı bi işmi dersen bence -9 vs akıl karı diil :) kolay gelsin

Amacım öncelikli olarak görsellik, daha sonrada tabiki orjinali kadar olmasada konfor. Aracım Bora Pasific, buna uygun coilover yay varmı bilmiyorum ama tabiki coilover yay aldıktan sonra herhalde Spor Amortisorde takmak lazımki buda herhalde coiloverdan az biraz farklı olur fiyat açısında. 9cm lere kadar indirmicem açıkçası ama Boralar standartında biraz yüksek araç olduğu için, istediğim çamurlukla lastik arasındaki boşluğun kapanması, buda üstündeki 5cmlik Eibachlarla kapanmıyor, o yüzden coilover arıyorum ama bilindik markaların verdiği değerlerde benim işime yaramıyor :(

Sir.Buyukyilmaz
07-09-2008, 15:35
Benimki d2 = 11-12 cm ye kadar dusurebiliyor.
Her tarafinda cadde degil track icindir yaziyordu

Bir başka arkadaşımda Borasında D2 kullanıyor ve çok güzel şekilde basabildi aracını. Bende bu hafta içinde D2 lere bakıcam. Peki sen D2 leri nerden aldın acaba bide track içindir yazıyor demişsin, D2 lerdede maximum 5-6cm e kadar indiren model fiLan varmı, varsa onlara hiç bakmıyım. 11-12cm e kadar düşürebiliyor demişsin, o modelin özel bir ismi varmı "street coilover-track coilover" tarzı, yani bulabilirsem ürünü modelini nasıl belirtiyim?

Sir.Buyukyilmaz
07-09-2008, 15:36
Bahsettiğin bu 2 markanın ürünlerini Türkiye'den artık temin edebilirsin.

Bu hafta içinde bu 2 markayada bakıcam. Bu markalar hakkında bilgisi olan varmı?

Ranthor
07-09-2008, 15:44
d2 yi racing corner satiyordu ordan alabilirsin.
Yukseklik, sertlik ve kamber vs vs ayarlari var. Ama biraz sert.

Tavsiye ederim

Sir.Buyukyilmaz
07-09-2008, 15:58
d2 yi racing corner satiyordu ordan alabilirsin.
Yukseklik, sertlik ve kamber vs vs ayarlari var. Ama biraz sert.

Tavsiye ederim

Peki D2 nin bütün ürünlerimi 11-12cm e kadar alçaltma sağlıyor yoksa belli bir modelimi?

VteC_MaNiaC
07-09-2008, 17:52

XYZ racing in çok farklı bir ayar mekanizması var zaten WTCC ye sponsor olan bu firma bütün araçlara coilover yapıyor .... kısaca XYZ de hem amortisörden hem yaydan alçaltma yapabilmeye imkan tanıyan bi sistem var

Mr.K
07-09-2008, 18:26
Bence senin isin anlasilan sadece gorsellik git kestir yaylarini olsun bitsin o kadar para vermeye degmez..Birde yazmissin aracimin arkasini onden daha fazla indirmek istiyorm ama hicbi firmada boyle bi opsiyon yok diye vs..Bi dusun acaba neden yok?

kal saglicakla.

Oytun
07-09-2008, 18:40
Bence senin isin anlasilan sadece gorsellik git kestir yaylarini olsun bitsin o kadar para vermeye degmez..

kal saglicakla.

oldu ... neden aklımıza gelmedi acaba hic ??

ne parlak fikirler varmış yahu..

Sir.Buyukyilmaz
07-09-2008, 19:05
Bence senin isin anlasilan sadece gorsellik git kestir yaylarini olsun bitsin o kadar para vermeye degmez..Birde yazmissin aracimin arkasini onden daha fazla indirmek istiyorm ama hicbi firmada boyle bi opsiyon yok diye vs..Bi dusun acaba neden yok?

kal saglicakla.

Aracımın önü zaten şuan 5cm yaylarla bayağı düşük, Bodykitte fiber olunca önün fazla düşüklüğü sorun oluyor. Benim istediğim düşüklükte zaten önlerin şuankiyle(5cm Eibach yaylardan) aynı kalması, arkanında lastikle-çamurluk arasındaki boşluğun kapanması. Sakin araç kullandığım içinde bu kadar farkın sorun olcağını sanmıyorum.

Yay kestirmeye gelincede, internette yazılanlardan okuduklarımdan sonra yay kestirmeyi açıkçası düşünmüyorum.

Mr.K
07-09-2008, 19:21
oldu ... neden aklımıza gelmedi acaba hic ??

ne parlak fikirler varmış yahu..

:) akla gelmicek birsey degil cok basit ve rahat bir sekildeyazabilirim.Yazmam bu olayi destekledigim anlamina gelmez.Fuara cikan arabalarin hepsinde coilover mi var sanki :) amac gorsellik netice itibariyle..herneyse....

@ konu sahibi kolay gelsin ozaman.Umarim istedigin dusuklugu saglarsin,aracini otomobillerimiz bolumunde tanitabilirsin,kendinide uyelerimiz bolumunde , hosgeldin.

Oytun
07-09-2008, 19:25
:) akla gelmicek birsey degil cok basit ve rahat bir sekildeyazabilirim.Yazmam bu olayi destekledigim anlamina gelmez.Fuara cikan arabalarin hepsinde coilover mi var sanki :) amac gorsellik netice itibariyle..herneyse....

@ konu sahibi kolay gelsin ozaman.Umarim istedigin dusuklugu saglarsin,aracini otomobillerimiz bolumunde tanitabilirsin,kendinide uyelerimiz bolumunde , hosgeldin.

araba sadece fuarda sergilenmeyecek neticede, tavsiye verirken biraz sağlıklı tavsiyeler verin lütfen. desteklemedigin seyleride tavsiye olarak sunman ilginc.

Mr.K
07-09-2008, 19:26
:) herneyse ya uzatmak istemiyorum haklisin Bullet yazdiklarimi yanlis anlama sonuna kadar haklisin.

Mechanix
07-09-2008, 19:35
Selam ,XYZ ve MEgan Racing in distribütörüyüm.Öğrenmek istediğin bir şey varsa yardımcı olmak isterim.
XYZ kendi araçlarımızda kullanıyoruz ve her haftasonu drifte giderek zorluyoruz.Hiç bir sorun yaşamadık.Şu anda yaklaşık olarak 15 araçta XYZ Super Street modeli var.
15cm bazı araçlarda ki düşürme mesafesi.Bazıları 10cm e kadar izin veriyor mesela.Aracın yapısından kaynaklanan şeyler bunlar tabii.Coilover dediğimiz zaman min 10cm indirmesi gerekir.5cm düşüren coilover komik olur.

Sir.Buyukyilmaz
07-09-2008, 19:44
Msne ekleme talebi yolluyorum. Eklersen birkaç sorum olucak...

OKAN EEF
08-09-2008, 17:59
yukarda dedgin coilover markaları aracının düşürmeme sebebi, aracının sol aks sag aksa göre daha ince olması ve akslarıının üzerindende viraj demirinin geçmesinden dolayı aracını 6 7 cm den fazla düşürdünmü viraj demiri aksın üzerine oturuyo ondan dolayı coilovr spor yaylar bagzı araçlarda 10 cm bazılarında 15 cm kadar düşürme fırsatı veriri.....

D2 coilover ise vw bora modeli ise yarış tipidir sanıırm...

Eray Yümsel
08-09-2008, 18:03
yukarda dedgin coilover markaları aracının düşürmeme sebebi, aracının sol aks sag aksa göre daha ince olması ve akslarıının üzerindende viraj demirinin geçmesinden dolayı aracını 6 7 cm den fazla düşürdünmü viraj demiri aksın üzerine oturuyo ondan dolayı coilovr spor yaylar bagzı araçlarda 10 cm bazılarında 15 cm kadar düşürme fırsatı veriri.....

konuştu...

Oytun
08-09-2008, 18:27

viraj demiri aksın hemen ustunden gectigi icin surtuyor alcaltıldıgında, ustuste biniyorlar. ama cozumu var, alttan veya daha yukarıdan gecılen viraj demirleri var. h&r ın. cupra r ın viraj demiride uygundur bu sorunu gidermek icin.