PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : UBER- Yeni Nesil Taksicilik...

ghibli06
27-06-2014, 11:27
İstanbul'da 5 mercedes ile işe başlamışlar, bence çok iyi oldu ve de yaygınlaşmasını istiyorum, yol güzergah trafik hava durumu beğenmeyen, bozuk yok diyip acil işi olan yolcusundan fazla para alan, 3 km lik yolu 5, 10 dakikalık yolu 1 saat yapan kötü niyetlilere kapak olsun! umarım kendilerini ve arabalarını biraz toparlarlar bu hamleyle...

atituti
27-06-2014, 11:31
Abi bu girişim bizim taksileri etkilemez.sonucta şuan halka pek hitap etmeyen bi uygulama , ucuza kacma mantigini hep onde tuttugumuz icin bizim millete pek gelmez :)

ghibli06
27-06-2014, 11:33
Abi bu girişim bizim taksileri etkilemez.sonucta şuan halka pek hitap etmeyen bi uygulama , ucuza kacma mantigini hep onde tuttugumuz icin bizim millete pek gelmez :)

bu sene İstanbul'daki araç sayısını 100e çıkartacaklarını söylüyorlar, 2-3 senede görürüz neler olduğunu :)

bilalMW
27-06-2014, 11:34
http://icdn.posta.com.tr/editor/HD/27/6/2014/fft2mm5257291.jpg
Şirket ilk olarak permium segmentteki Mercedes modelleriyle İstanbul yollarına çıktı. Uber’in açılış ücreti 11.20 TL, kilometre başı ücreti 3.09 TL ve dakikalık bekleme ücretiyse 0.43 TL olarak belirlendi. Şu anda 10 araçla İstanbul’da hizmet veren şirket, kısa zamanda bu rakamı 100’e çıkartmayı hedefliyor.
Uber’i kullanabilmek için kullanıcıların App Store veya Google Play’den şirketin uygulamasını indirmesi gerekiyor. Harita üzerinden araçların konumu takip edilerek, kullanıcıların bulunduğu noktaya araç çağrılabiliyor. Ödemeyse uygulamaya girilen kredi kartı üzerinden yapılabiliyor.

Uber’in dünyada karşılaştığı en büyük sorunlardan biri taksicilerin eylemi oldu. ABD, Almanya, İngiltere ve İspanya olmak üzere birçok ülkedeki taksiciler haksız rekabet nedeniyle kontak kapatıyor.

kaynak:Posta

SekoLive
27-06-2014, 11:37
lüksü cok seviyoruz.

bi yandan hizmet v.s. iyi olur tamamda bi yandanda bu plakalara para bağlamıs olanlar var böylelikle korsan taksilerin önün acıyorlar gibi geldi bana.

yarın lüks minibüsler otobüslerle başlarlar :)

oğuz
27-06-2014, 11:38
korsan taksiden ne farkı var bunun,şirket vergi mi ödüyor yani anlamadım

ghibli06
27-06-2014, 11:39
lüksü cok seviyoruz.

bi yandan hizmet v.s. iyi olur tamamda bi yandanda bu plakalara para bağlamıs olanlar var böylelikle korsan taksilerin önün acıyorlar gibi geldi bana.

yarın lüks minibüsler otobüslerle başlarlar :)

sorun da burada, o plakaların o paralarla alınıp satılması yasal değil ki, devlet 500bin liradan plaka satsa haklısın ama devlet plaka tahsis ediyor sonra o plaka 1 milyon lira oluyor, alınıp satarken ne vergisi var ne de bir kaydı... kusura bakmayın o plaka aynen şahsi plaka değerinde sadece fatura kesip vergi versin diye ticari sıfatında o kadar...

yusufcan_k
27-06-2014, 11:41
İstanbul'da 5 mercedes ile işe başlamışlar, bence çok iyi oldu ve de yaygınlaşmasını istiyorum, yol güzergah trafik hava durumu beğenmeyen, bozuk yok diyip acil işi olan yolcusundan fazla para alan, 3 km lik yolu 5, 10 dakikalık yolu 1 saat yapan kötü niyetlilere kapak olsun! umarım kendilerini ve arabalarını biraz toparlarlar bu hamleyle...

ankarada da C vardı bir tane ama trafikten çektiler diye duydum bizimde yakın bir abimiz transfer işi yapıyor taksimetre olmadan kendileri 15 20 yıllık taksiciler yani tercih edeceklere mercedesimiz var :) ama iyi olur tabi

SErhat.

Aynı şeyi düşündüm. Normal plakalı araç sonuçta bunlar da.

Özel bir taşıma belgesi ile çalışıyorlar sanırım.

Edit: Para bağlama olayını tamamen dışında tutuyorum. Sonuçta Txx ticari plakalı araçlar yasal taksi iken bunlar normal plaka takıyor?

Kahn23
Buğra'da buna benzer (belki de bu ) bir konu paylaşmıştı. Valla babam da taksici bu işten inanılmaz şikayetçiler. Bakalım devamı nasıl olacak.

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/179982-alkollu-arac-kullanmayin.html

Gry
27-06-2014, 11:42
Sözüm meclisten dışarı ama , içlerinde sapık olanı sahtekar olanı her türlü pisliği olanı var.

bu uygulama inş. yayılır da şimdiki taksicilerede belki düzelmeleri için bir fırsat olur..

Tunacan
27-06-2014, 11:43
15km lik yolu 10dk kateden bir aracın maliyeti 61,85-TL.

Türkiyede tutar mı tartışılır...

HaKo
27-06-2014, 11:44
überini süperini bilmem de şu taksilere tek tip araç yapacaklardı istanbulda onu yapsalarda şu iğrenç hurda albealardan apaçi ötesi modifiyeli taksilerden falan kurtulsa şu şehir.

MCN21
27-06-2014, 11:45
avustralyada da bu tarz bir uygulama vardı :) premium taksiler siyah renkli ve biraz daha pahalı oluyorudu :) Ünlüler veya davete gidicekler hep bu araçları tercih ediyorlardı

SekoLive
27-06-2014, 11:45
sorun da burada, o plakaların o paralarla alınıp satılması yasal değil ki, devlet 500bin liradan plaka satsa haklısın ama devlet plaka tahsis ediyor sonra o plaka 1 milyon lira oluyor, alınıp satarken ne vergisi var ne de bir kaydı... kusura bakmayın o plaka aynen şahsi plaka değerinde sadece fatura kesip vergi versin diye ticari sıfatında o kadar...

abi bunlara devlet nediye müsade ediyor ozaman? madem standart plaka değerinde :)

detay bilmiyorm ama illaki vardır bunların bi piyasa v.s. olayı.

eğer bedava ise devlet bizede plaka tahsis etsin :)

rahmi
27-06-2014, 11:46
Elit kesime yönelik bir uygulama, taksiciyle pazarlık yaparak binen müşterilerin tercih etmeyeceği kesin, zaten kaç kişi mecbur kalmadıkça uzun mesafe için taksiye biniyor.

ghibli06
27-06-2014, 11:49
abi bunlara devlet nediye müsade ediyor ozaman? madem standart plaka değerinde :)

detay bilmiyorm ama illaki vardır bunların bi piyasa v.s. olayı.

eğer bedava ise devlet bizede plaka tahsis etsin :)

eski taksicilere sorun, ilk devletten plaka alan ne kadar para ödemiş?

zamanında denmişki rakamları atıyorum, Kadıköy'e 500 plaka, Karaköy'e 300 araba vs vs... o kontenjan kendi içinde döndüğünden dolayı devrede devrede plakalar astronomik rakamlara çıktı... 1.000.000 liraya plaka satanın devlete 350.000 tl vermesi lazım, hiç hayatınızda öyle bir şey gördünüz mü?

SekoLive
27-06-2014, 12:04
abi kıyas değildir belkide bu mantıkla gidersek, boğazdaki yalılar zamanında kaç liraya alınmıs :) suan istesek kaça satarlar :))))

Ranthor
27-06-2014, 12:10
hayir sorun su, bedavaya dagitilan birseyin sonradan parali olmasi problem..

Taksiciler beyan ile vergi veriyor. Plaka alip satarken aradaki kazanctan vergi vermemeleri cok acaip..,
esasinda taksici demek istemiyorum, kendi arabasini suren plaka sahibi mi var memlekette..

Gariban soforlerle hep konusuyorum bazilarinin SSK si yok, kole gibi calistiriyorlar.

Daha gecen gun bizim sitede oldu, taksici geldi, kadincagiz kavaciktan bir yere gidicek.
30 saniye sonra geri geldi, o trafige girmek istememis taksi.

Bence kendileri daha korsan, dogru durust vergi yok arada emlak dedikleri sirketler var, plakalar sadece kiralaniyor..

Bu adamlar bir de vergi veriyordur sasilasi derecede, zaten kredi karti ile odeniyor. kdv direk isler..

ghibli06
27-06-2014, 12:13
abi kıyas değildir belkide bu mantıkla gidersek, boğazdaki yalılar zamanında kaç liraya alınmıs :) suan istesek kaça satarlar :))))

bunlar farklı şeyler işte, devlet ihale açıp 10 senelik plaka tahsis etmiyor güncel fiyatından plaka ihalesi de açmıyor, dolayısıyla 1.000.000 liralık plaka senede 3.000 lira vergi veriyor çünkü devlet nazarında böyle bir rant yok...

geçen sene değil miydi karadenizlinin biri plaka toplayıp kiraya verdi herkesi dolandırdı? ortaya çıktı ki bu işin yasal dayanağı yok, çoğunluk şikayetini geri çekti kendi kendini ihbar durumuna düştüler...

karsiyakaliozi
27-06-2014, 12:13
normal yasal şirket olup söförlü kiralama gibi çalışıyor olabilirler bence mantıklı.

fkocak
27-06-2014, 12:19
Normal taksi ucretinden oyle asiri bi farki yok gibi

Berkan
27-06-2014, 12:20
paranın zaman değeride var işin içinde 97 yılında 3.16i ye 5bin tl vermiştik simdi ise 0'ı 120 bin tl mesela

cokta mantıksız degil uygulama millet olarak gosterisi severiz sırf gosteris olsun diye mekanın kapısına 3-5 km önceden cagırıp giden insan sayısı bence oldukca fazla olur.

ki hepsini geçtim 1-2 saatlik işim olsa atıyorm havaalanına git gel gibi (bahçeşehir - atatürk olarak alırsam git gel43-45km) taksiyle 85-90 lira tutucak drive yoyodan güzel birşey (kiralanıp a180 116i 316 c180 )paşa paşa gdilir aynı ücretle

normal taksi

Hesaplamada uygulanan tarife mevcut İstanbul il sınırları içerisinde yürürlükte olan taksi ücret tarifesidir. (Açılış: 2,95; km: 1,83) Hesaplamada uygulanan tarife mevcut İstanbul il sınırları içerisinde yürürlükte olan taksi ücret tarifesidir. (Açılış: 2,95; km: 1,83)

hatta bizim buralardaki kırmızılar birazcık daha pahalı olması lazım

Sezgin
27-06-2014, 12:23

ticari taksiler içinde bu mesafe ve süre içinde ortalam 40 TL civarını buluyor sanırım ?
Edit : Bizim burada sarı taksi yok, ticariden kastım kırmızı taksiler

ghibli06
27-06-2014, 12:24
paranın zaman değeride var işin içinde 97 yılında 3.16i ye 5bin tl vermiştik simdi ise 0'ı 120 bin tl mesela

sorun paranın miktarı değil ki, sen şirket kuruyorsun mesel devlet nazarında değeri vr mı? noter masrafı ticaret sicil gazete masrafı vs ile şirketi kurdun, ticari plakalar da bu şekilde bir masrafla verildi zamanında, yani o zaman da şimdikinin parasıyla 100bin lira para mı verildi devlete? hayır...

şu an plaka bedelleri, dükkanını devreden adamın istediği 'hava parası'dır devlet nazarında da ne böyle bir para ne de böyle bir rant vardır... benim 1milyonluk plakam var diyen adama devlet öyle bir çöker ki, 3 plaka kadar da borçlandırır geçmişine de borç çıkartarak...

Berkan
27-06-2014, 12:27
orada haklısın abi noldugnu anlamsın üstüne bir taksi plakası daha bıraksanda toparlanmaz gore popo

Yiğit Ş.
27-06-2014, 12:28
salak saçma insanlardan, araçlardan, düzenden kurtulmamıza yarayacak herşeye varım ben arkadaş. güzel olmuş.

AEAlmas
27-06-2014, 12:32
Valla ben uber i tercih ederim İstanbulda adam havalimanına götürürken sigara sandıgım ama koku farkı vardı dikkatli bakınca esrar sarmış iciyordu cevre yolu insen inilmez polis durdursa ayrı dert olur ne yapcagımı sasırmıstım durduk yere başabela alabilirdik bunu yapan bir taksici

lnd_samet
27-06-2014, 12:36
taksiler, dolmuşlar, otobüsler,
denildiği gibi böyle bir rant yok!,
adamlar vakt zamanında hat kurulurken çekmişler altlarına magirüsleri şimdi arabasına 100 bin hattına 1 milyon istiyor. ve satıyor.

Evrenoz
27-06-2014, 13:03
Yenikapı'da deniz otobüsünden indim.. Best Western Plus otele gidecektim, denizotobüsü durağı önünde sıralanmış taksilerden en öndekine bindim.

Yaklaşık 8-10 dakikalık bir yol sonucundan ineceğim yere geldim. Taksimetre 9 TL gösteriyordu.. Taksici; dolmuş çektiğini, kişi başı 5 TL aldığını, benden iyilik olsun diye 4 kişi değil 3 kişi parası alacağını belirterek 9 TL'lik taksimetreye 15 TL aldı.

Uğraşacaktım 15 TL'yi vermemek için lâkin iş ile ilgili çok çok önemli bir evente geç kaldığımdan uzatmadan verdim 15 TL'yi.. Akşam event çıkışında ise plakayı ilgili yerlere şikayette bulundum; aynı taksici hakkında bir kaç şikayet daha gelirse meslekten men edileceğini öğrendim.

Böyle hırsız / dolandırıcı taksiciler var iken; işini adam gibi yapan konuda bahsedilen tarzda taksiciler her zaman tercih sebebi olur benim için. Diğer tür taksiciler de açlıktan sürünsün, zerre umrumda değil..

Gry
27-06-2014, 13:07
Ünlüler bile taksi plakası alıp köşeye koyuyor , onlarda uyanmış tabi vergi yok bişey yok :)

Tunacan
27-06-2014, 13:23
ticari taksiler içinde bu mesafe ve süre içinde ortalam 40 TL civarını buluyor sanırım ?

internetten bulduğum rakamlar doğru ise (açılış 1.83TL, km de 2.95TL)

aynı mesafe için normal takisde bu fiyat 46,08TL. Arada 15,77TL fark var..

Gry
27-06-2014, 13:26

maddi sıkıntısı olmayan adama koymaz o fark :)

SekoLive
27-06-2014, 13:28
maddi sıkıntısı olmayan adama koymaz o fark :)

yanlız bunlarda merkez baz alıp size geldiklerinde bir fiyat daha eklemeleri lazım. yoksa zaten mantıksız iş olcak :)

oda önemli

adam tuzladan bunları cağırdıgında silivriden kalkıp gidip pendiğe kadar tasıdıgı ucret bunları kurtarmaz

bu arada ibb de böyle bi hizmet vardı hala devam ediyormu bilmiyorm onlardada iyi araclarla tasıyorlardı

Berkan
27-06-2014, 13:29
Yenikapı'da deniz otobüsünden indim.. Best Western Plus otele gidecektim, denizotobüsü durağı önünde sıralanmış taksilerden en öndekine bindim.

Yaklaşık 8-10 dakikalık bir yol sonucundan ineceğim yere geldim. Taksimetre 9 TL gösteriyordu.. Taksici; dolmuş çektiğini, kişi başı 5 TL aldığını, benden iyilik olsun diye 4 kişi değil 3 kişi parası alacağını belirterek 9 TL'lik taksimetreye 15 TL aldı.

Uğraşacaktım 15 TL'yi vermemek için lâkin iş ile ilgili çok çok önemli bir evente geç kaldığımdan uzatmadan verdim 15 TL'yi.. Akşam event çıkışında ise plakayı ilgili yerlere şikayette bulundum; aynı taksici hakkında bir kaç şikayet daha gelirse meslekten men edileceğini öğrendim.

Böyle hırsız / dolandırıcı taksiciler var iken; işini adam gibi yapan konuda bahsedilen tarzda taksiciler her zaman tercih sebebi olur benim için. Diğer tür taksiciler de açlıktan sürünsün, zerre umrumda değil..

aynısı benim basıma geldi taksimetreye dikkat etmemişim galeriaya 42 lira yazdı

o ne ya dedim 10 km yola 42 lira aa hakkatenmi 10km ben bilmiormki diyo navigasyndan baktım hakkaten 10.1 mi 2 mi ne

2lira*10=25+3 = 28 -30 lira tutucaktı 35 lira verdim arkama bakmadm. bak hala helal et dio tmm dedim abi hadi by by

Gry
27-06-2014, 13:29
yanlız bunlarda merkez baz alıp size geldiklerinde bir fiyat daha eklemeleri lazım. yoksa zaten mantıksız iş olcak :)

oda önemli

adam tuzladan bunları cağırdıgında silivriden kalkıp gidip pendiğe kadar tasıdıgı ucret bunları kurtarmaz

bu arada ibb de böyle bi hizmet vardı hala devam ediyormu bilmiyorm onlardada iyi araclarla tasıyorlardı

aynen öyle Serkanım klasik korsan taksi mantığı :)

İstanbul
27-06-2014, 13:41
Yurtdışında yaşarken de kullanıyordum,burda olursa yine seve seve kullanırım..mesela benim evimden havaalanı 75 tl civarı yazıyor,ahı gitmiş vahı kalmış bir Albae ya bu parayı vereceğime linkteki habere göre 30-40 tl fazla veririm Mercedes S veya vip Vito ile giderim,ayrıca kredi kartıyla da ödenebiliyor,taksi hizmetide önümüzdeki günlerde başlayacakmış
Uber, Türkiye'de kullanıma açıldı ilk müşterisi milli basketbolcu Sinan Güler! (http://webrazzi.com/2014/06/25/uber-turkiye/)

Tunacan
27-06-2014, 13:44
Ünlüler bile taksi plakası alıp köşeye koyuyor , onlarda uyanmış tabi vergi yok bişey yok :)

Yüksek gelirliler için bende öyle düşünüyorum. Bazı semtlerde özellikle ticari taksilerin ciddi anlamda kaybı olacak gibi duruyor...

cabrioleter
27-06-2014, 14:02
https://blog.uber.com/ISTTR
hadi yine iyisiniz İstanbullular ilk iki binişte 50 tllik yolunuz bedava =)

Evo34
27-06-2014, 14:12
Kalitenin artması ve yaygınlaşması için güzel bir başlangıç.
Şimdi buna karşılık oalrak, normal taksilerden de bir konfor adımı gelebilir.

Tunacan
27-06-2014, 14:14
Bence konfordan ziyade şöför kalitesine, müşteri memnuniyetine önem vermeliler..Şöför kalitesi gerçekten kötüye gidiyor..

SekoLive
27-06-2014, 14:29
Bence konfordan ziyade şöför kalitesine, müşteri memnuniyetine önem vermeliler..Şöför kalitesi gerçekten kötüye gidiyor..

istanbulda taksi plaka sahipleri işe cıkmayıp plakalarını kiraya verdiklerinden beri kalitede bi düşme var.

SbrKync
27-06-2014, 14:33
Korsan taksilere kapı açmışlar resmen. Genelde acil işi olanlar taksiye biniyor kendimden de bildiğim üzere. Bu araçların acillik bir durumu yok gibi görünüyor en azından şimdilik. Ayrıca bu ücretler tamamen reklam yapmak için diye düşünüyorum kesinlikle böyle kalmayacaktır. Benim babam da taksici, adam Albeayla gideceği yere keyfi Mercedesle gidecek ve yaklaşık 15 lira fark vererek. Çok inandırıcı gelmedi bana tercih edileceğini düşünmüyorum belli zengin kısım dışında.

oğuz
27-06-2014, 14:39
Tercih edilecek ve yetişemeyecekler..

Ranthor
27-06-2014, 14:42
Bu adam bile kar ediyorsa edilen ranti dusunun..

neyse soyle bir yasa cika, plaka sahibi kullanirsa vergi 15%, sofor kullanirsa 35% olsa...

iyiyle kotu birbirinden ayrilsa

XSi
27-06-2014, 14:44
Korsan taksilere kapı açmışlar resmen. Genelde acil işi olanlar taksiye biniyor kendimden de bildiğim üzere. Bu araçların acillik bir durumu yok gibi görünüyor en azından şimdilik. Ayrıca bu ücretler tamamen reklam yapmak için diye düşünüyorum kesinlikle böyle kalmayacaktır. Benim babam da taksici, adam Albeayla gideceği yere keyfi Mercedesle gidecek ve yaklaşık 15 lira fark vererek. Çok inandırıcı gelmedi bana tercih edileceğini düşünmüyorum belli zengin kısım dışında.

Devlet plaka ile kisitlamasa baban plakaya hava parasi vermeyip daha iyi aracla yolcu tasiyabilse taksiye binen insan sayisi artar, taksiciliken kazanilacak parada artar..

Almanyada munihte fuar alani onunde bekleyen porsche cayenne taksi gordum, 7 ler s ler zaten siradan..

Amerika desen envai cesit marka model taksiye bindim, yayla gibi konforlu araclar..

Bu ulkelerde taksi plakasi diye bisey yok..

Ayrica korsana kapi acanda gene bu tahsis edilen plakalar..

10 km lik yolun maliyeti kac paradir ki ben minimum 45 tl oduyorum..

yilmazcatalbas
27-06-2014, 14:45
Tercih edilecek ve yetişemeyecekler..

Bu kehanet gerçek olacak gibi :)

Mutu
27-06-2014, 14:47
Almancı bir abimiz açmış heralde. :D

lnd_samet
27-06-2014, 14:54
yalnız araçlar çok pahalı araçlar, çok uzun vadede geri dönüş olur. ciddi bir risk ve ticari öngörü.

altugkocer
27-06-2014, 14:57
Adam bu işi genişletirse, fiyata göre seçenek sunarsa; mesela Mercedes S serisi, E serisi, C serisi, BMW 7 serisi, 5 serisi, 3 serisi güzel paralar kazanır

M_PROJECT
27-06-2014, 14:57
Devlet plaka ile kisitlamasa baban plakaya hava parasi vermeyip daha iyi aracla yolcu tasiyabilse taksiye binen insan sayisi artar, taksiciliken kazanilacak parada artar..

Almanyada munihte fuar alani onunde bekleyen porsche cayenne taksi gordum, 7 ler s ler zaten siradan..

Amerika desen envai cesit marka model taksiye bindim, yayla gibi konforlu araclar..

Bu ulkelerde taksi plakasi diye bisey yok..

Ayrica korsana kapi acanda gene bu tahsis edilen plakalar..

10 km lik yolun maliyeti kac paradir ki ben minimum 45 tl oduyorum..

nyc taxi madalyonu 950.000 ila 1 miyon $ arasında değişen bir rakama sahip .

Berkan
27-06-2014, 14:58
beyler acın bir motovale fiyatlarına bakın taksimden evime 120-140 arası rakamlardan bahsediyolar ve okadar çoklarki gecen bursadan donerken yagmurka kopru üstünde sırf 5-6 tane tıngır mıngır gidiyorlardı ufacık motor üstünde.

30 35 km lik yol aynı parayı motovaleye yerine bunlara veririm ne arabama motor sokusturma derdi olur nede hiç bilmedigin birine kendi arabanı teslim etmem geniş geniş makam spec giderim :)

SekoLive
27-06-2014, 15:01
bide şunu merak ettim havaalanına cağırınca gelcekmi bu uber abiler :D

ordaki taksi duraklarıda iyi para ve kimseye müşteri aldırmıyorlar uberlere müsade ederler mi

SbrKync
27-06-2014, 15:06
Babam kendi aracında kendisi çalışıyor plaka da kiralık değil. Plaka kiralama olayı kurnazlıktan başka birşey değil bana kalırsa. Sadece taksi sahipleri bu işi yapsa, yatırımcılar bundan faydalanmasa, taksiciler gerçekten taksici gibi davransalar, işi sahtekarlığa vurup taksimetre fazla yazsın diye uğraşmayıp sadece işini yapsalar insanlar taksileri gerçekten daha çok tercih edecek bence.

15 lira fark derken miktarı bu servis için az bulduğum için söyledim. Yani arada ki farkın 15 lira olmayacağını, bu fiyatın uber sık kullanılmaya başlandıkça artacağını söylemek istedim. Bi nevi reklam yani.

Mutu
27-06-2014, 15:19
bide şunu merak ettim havaalanına cağırınca gelcekmi bu uber abiler :D

ordaki taksi duraklarıda iyi para ve kimseye müşteri aldırmıyorlar uberlere müsade ederler mi

Çarşı karışır gibi. Ama über otoparktan alır bence. Çıkış kapısından değil de. :D

SekoLive
27-06-2014, 15:27
Çarşı karışır gibi. Ama über otoparktan alır bence. Çıkış kapısından değil de. :D

adam geçen sabiha gökcene gelms avcılardan geri döncem boş yollama abi bişey veriyim diye ağlıyordı kahyaya cocugum öğrenci falan hiç dinlemedi bile onlar otoparkıda kontrol eder hatta ilk bi kaç tespitte arabalara zararda verirler :D

cookies
27-06-2014, 15:48
Esasen taksiye şimdiye kadar alternatif gelmemesi bile düşündürücüydü.. Yerinde bir uygulama.. İşleyiş mantığı yerleşirse buna da alternatif firmalar çıkacaktır muhakkak.. Minibüsten de kurtulmak dileğiyle.. Bangladesh' ten nepal' den farkımız olsun ulaşımda artık.. Taksi - minibüs borsası ortadan kalsın..

Tunacan
27-06-2014, 16:02
istanbulda taksi plaka sahipleri işe cıkmayıp plakalarını kiraya verdiklerinden beri kalitede bi düşme var.

Aynı durum Ankara'da da söz konusu sekocum..

turkerrr
27-06-2014, 16:15
adam geçen sabiha gökcene gelms avcılardan geri döncem boş yollama abi bişey veriyim diye ağlıyordı kahyaya cocugum öğrenci falan hiç dinlemedi bile onlar otoparkıda kontrol eder hatta ilk bi kaç tespitte arabalara zararda verirler :D

bu yatırımı yapacak gücü olan o zarar verenleri kameradan tespit eder canlarını da güzelce sıkar diye düşünüyorum :)

uygulamayıda beğendim s serisi ile şöförlü yolculuk için fiyatlar çok aşırı değil gibi

SekoLive
27-06-2014, 16:15
bu yatırımı yapacak gücü olan o zarar verenleri kameradan tespit eder canlarını da güzelce sıkar diye düşünüyorum :)

burası türkiye herşey mümkün.

tunacan, ankarada mamakdan kızılaya kadar kısa mesafe diye bizi kışın soğgunda almayan taksiciler cok fenaydı. adamlara polisin bile sözü geçmiyordu :D burda en azından polis sölediğinde alıyorlar

Blackbird
27-06-2014, 16:18
Firma yeni olabilir ama uygulama yeni değil başka firmalarda denedi tutmadı.

oğuz
27-06-2014, 16:26
reklamını iyi yaparsa,bikaç ünlü ile gündemde tutarsa alır yürür

kunteper
27-06-2014, 16:49
Bitaksi gbi uygulamalar var, 16000 taksi altif kullaniyormus hatta, bi taksiciyle konusmustm cok bgendigini soylemisti. Umarim boyle musteri-odakli girisimler cogalir da, taksiciler bir ceki duzen verir kendine...

Alpero
27-06-2014, 17:08
Taksilerdeki tekelliliği çözmek için gğzel bir uygulama

Özellikle bir müşterinizi yada davetlinizin ulaşımını sağlayacaksanız

İnsallah tutar. Tutarda taksilerde kendine bir çeki düzen verir. O albealardan accent lerden gına geldi hele birde taksiciyle olan nerelisin muhabbeti.

Onamdar
27-06-2014, 18:20
Valla çok iyi uygulama
İzmirde sık sık taksi kullanıyorum alsancak bornova arasında alkolluyken. 25 lira verip katilmidir gaspçımıdır ne olduğu belli olmıyan adamın arabasına bineceğime 40 lira veririm kafam rahat eder

twin
27-06-2014, 18:23
bende tek tip taksi olayına katılıyorum newyork,londra gibi

XSi
27-06-2014, 18:34
nyc taxi madalyonu 950.000 ila 1 miyon $ arasında değişen bir rakama sahip .

Yani durum istanbul taksi organizasyonu ile ayni ole mi?

İstanbulda dagitilmis sabit sayida plakalar var ben taksi isi yapacaksam taksi plakasi sahibine muhtacim nyc de ise ulasim otoritesi kimse onla muhattap olup gereken ucreti odeyip taksi isi yapilmiyormu?

ghibli06
27-06-2014, 19:37
Yani durum istanbul taksi organizasyonu ile ayni ole mi?

İstanbulda dagitilmis sabit sayida plakalar var ben taksi isi yapacaksam taksi plakasi sahibine muhtacim nyc de ise ulasim otoritesi kimse onla muhattap olup gereken ucreti odeyip taksi isi yapilmiyormu?

durum tespiti aynen doğru, TR de yeni plaka olmadığından eski plakalar kendi içinde 1milyon oldu, benim bildiğim NY'da belediye kendisi satıyor taksi plakasını...

İbrahim33
27-06-2014, 19:48

istanbul'da gayrimeşru koşturanlar , işadamları , zengin kızları vs. bi ton potansiyel var.gayet güzel iş yapar istanbulda.Ama istanbul dışında kesinlikle iş yapmaz.

Sezgin
27-06-2014, 20:11

Sahsen ben o 15 liralik farki dusunmem acikcasi, ama uber olayinida esasen ozel yerlere giderken kullanmayi tercih edecegim. Sanmiyorum gundelik kosturmacada surekli kullanacagimi

ilker_yusuf
27-06-2014, 20:50
Eyüp Otakçılardan Ümraniyedeki evime 52 lira yazıyor.

Bluefish
27-06-2014, 23:03
Bunların ticari Taksi gibi çalışması yasal değil, İBB UKOME'nin Lüks ve Filo Yolcu Taşımacılığı konusunda aldığı kararla benzeri iş yapılabiliyor. Ancak burada yolcu veya bağlı olduğu şirketin Taşımacı ile arasında sözleşme düzenlenmesi gerekli. Yapılan kontrollerde bu sözleşmenin ibrazı isteniyor dahi yolcu şirket çalışanı ise Şirket kimlik kartı, misafir ise doldurulan bir form aranıyor. Yolda durup yolcu almaları veya sözleşme olmaksızın verilen adrese giderek taşıma yapmaları düzenlemeye göre yasak.
İBB'nin taksi plakaları üzerindeki rantı kontrol altına alma çalışmaları da mevcut, daha evvel harca tabi Geçici Belediye Ruhsatı uygulaması başlatmıştı şuanda harç yok ama her yıl ruhsatın yenilenmesi zaruri.

XSi
27-06-2014, 23:13
Bunların ticari Taksi gibi çalışması yasal değil, İBB UKOME'nin Lüks ve Filo Yolcu Taşımacılığı konusunda aldığı kararla benzeri iş yapılabiliyor. Ancak burada yolcu veya bağlı olduğu şirketin Taşımacı ile arasında sözleşme düzenlenmesi gerekli. Yapılan kontrollerde bu sözleşmenin ibrazı isteniyor dahi yolcu şirket çalışanı ise Şirket kimlik kartı, misafir ise doldurulan bir form aranıyor. Yolda durup yolcu almaları veya sözleşme olmaksızın verilen adrese giderek taşıma yapmaları düzenlemeye göre yasak.
İBB'nin taksi plakaları üzerindeki rantı kontrol altına alma çalışmaları da mevcut, daha evvel harca tabi Geçici Belediye Ruhsatı uygulaması başlatmıştı şuanda harç yok ama her yıl ruhsatın yenilenmesi zaruri.

Bende bu detaylari dusunmustum acikcasi.. İsyerinde servisimizi polis durdurunca yolcu listesi ariyorken, bu adamlar hangi yasal dayanakla bu isi yapiyorlar acaba..

Bluefish
27-06-2014, 23:19
Bende bu detaylari dusunmustum acikcasi.. İsyerinde servisimizi polis durdurunca yolcu listesi ariyorken, bu adamlar hangi yasal dayanakla bu isi yapiyorlar acaba..

Aklın yolu bir:icon_tup: uygulamalarda bunlar korsan taksi sayılarak yolcuya da üçte bir oranında ceza verilebiliyor. Über dikkat lazım.

Korsan taksiye binene ağır ceza - Hürriyet EKONOMİ (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20663713.asp)

oabayram
06-11-2016, 20:01
JAPZTFTVUE İndirim kodu isteyenlere buyrunuz

melihyilmaz
11-11-2016, 21:14
JAPZTFTVUE İndirim kodu isteyenlere buyrunuz

İndirim kodu hala gecerlimidir. Yada indirim kodu nasıl bulunur veya alınır.

egemen
13-11-2016, 14:18
Uber'e yerli rakip çıkmış Stuff (http://www.stuff.com.tr/2016/11/11/ubere-yerli-rakip-olev/)

Sefati
13-11-2016, 14:20
Artık yeni gelen güncelleme ile nakit ödeme de yapılabiliyor yani lüks korsan taksi oldu artık :)

clioGT
21-12-2016, 09:23
Istanbul Etiler’de kontrol gerçekleştiren trafik polisleri, Uber’in Mercedes Vito gibi lüks hafif ticari modellerle servis verdiği ‘UberXL’ araçlarını bağladı, araçları kullanan yolculara ise 281 TL’lik ceza kesti.

Polisten Uber kullanan yolcuya 281 TL para cezası (http://www.patronlardunyasi.com/haber/Polisten-Uber-kullanan-yolculara-281-TL-ceza/187332)

ÖmerF.Bayar
21-12-2016, 09:31
Teb 15 aracla uber servisi vermeye basladi, bir banka icin 15 arac az olsada buyurler bence.

alp1903
21-12-2016, 09:52
Uber sürücü ile baya bi sohbet ettik istanbulda, adamları sınavla alıyorlarmış çok şaşırmıştım. Birde siz indikten sonra size puan verebiliyorlarmış sizin onlara nasıl puan verdiginiz gibi ama tabiki görüntülemiyolarlar bunları. Herhangi bi ceza yediginizde Uber yetkilileri ile iletişime geçince cezayı ödüyorlarmış. Baya şaşırmıştım.

johnie
21-12-2016, 09:58
Geçen akşam, bostancı dan eve ( m.köy + levet ) yapacaktık saat 23:00 civarlarında.. Dedik ki dolmuş ile bjk yapalım oradan atlar geçeriz. Dolmuşa bindik, 2 dakika dolar demesiyle 35 dakiak bekledik. Dedik bu böyle olmaz ne yapabiliriz derken, telefonun karıştıyorduk ki uber geldi aklımıza. UberXL ile yolculuklarda 20 ₺ indirim promosyon kodu vardı..
Çağırdık UberXL ' ı vito geldi. Rotayı oluşturdu, rahat rahat gittik. Total de 65₺ tuttu - indirim ile beraber 45₺ ödedik. Mecidiyeköy + Levent, eve kadar bıraktı arkadaşı. Giderken de, isim ile hitap + puan aldırdı zaten. Taksi' den fazla 3-5 ₺ daha fazla verip rahat gitmek çok mantıklı.
Fakat yaşanan bu ceza olayının adil olmadığını düşünüyorum.

Quantum
21-12-2016, 11:56
UBER taksilerden kesinlikle daha ucuza götürüyor. En az %20 daha ucuz.. Belki çok daha fazla bu oran..
Ayrıca insan yerine konulmuş hissettiriyor.
Gerek araçlarının temizliği özeni kalitesi ile, gerek şoförünün kibarlığı ile.
Şoför başvurularında mülakat yapılıyormuş. Genel kültür soruları, bilinmesi gereken yerler, (Örneğin Acarlar Mah. nerede diye sorup tabletten açtıkları istanbul haritasında yaklaşık lokasyonunu göstermelerini istiyorlarmış), yabancı dil bilip bilmemesi, vs..

Bir bilgi de ben vereyim, Şoförden eğer memnun kaldıysanız mutlaka 5 yıldızı verin. Atlamayın, üşenmeyin.
Uberi çağırdığınızda o şoförün puanını görürsünüz zaten. 4.4, 4.8, 4.5 vs şeklinde..
4.0 a düştüğünde 1 ay (ya da 2 ay.. tam hatırlayamadım) eğitime alıyorlarmış şoförü. Bu süre içinde de çalışamıyormuş haliyle..
Memnun kaldıysanız, mutlaka puanlama yapın.. Yaşatılması gereken bir hizmet çünkü UBER.

Bu arada taksiler de VIP Taksi gibi bişey çıkarıyormuş. Mercedesler, BMW ler vs olacakmış otomobiller. Ancak taksimetreleri çok daha fazla olacakmış :) (Muhtemelen normal ücretin iki katı gibi)

PuT
21-12-2016, 12:09
Uber taksıcıler yuzunden ulkemıze gelmıs ama yasal olmayan bir olay.Şuan uberle çalışan bir çok kişi var.Bizde turızm ısındeyız vıtolarla tasıma yapıyoruz ama bombalar vb derken ulkemız çok karışık ve hiç müşteri yok.Araçların tonla giderleri var ubere girmenız gerekiyo olmicak donmicek ama yakalanınca saolsunlar baglıyorlar memurlarımız.Sanki kaçakcılık yapıoruz uyuşturucu tasıyoruz yada bomba tasıyoruz.Sırf birilerinin işine gelmiyor diye bole seyler yaşamak çok yazık.

XSi
21-12-2016, 12:09
Hem vatandaşın ihtiyacını karşılayacak taksi sayısı oluşturma,hemde alternatif çözümlere korsan muamelesi yap.

Tam bize yakışır çözüm

alp1903
21-12-2016, 12:25
UBER taksilerden kesinlikle daha ucuza götürüyor. En az %20 daha ucuz.. Belki çok daha fazla bu oran..
Ayrıca insan yerine konulmuş hissettiriyor.
Gerek araçlarının temizliği özeni kalitesi ile, gerek şoförünün kibarlığı ile.
Şoför başvurularında mülakat yapılıyormuş. Genel kültür soruları, bilinmesi gereken yerler, (Örneğin Acarlar Mah. nerede diye sorup tabletten açtıkları istanbul haritasında yaklaşık lokasyonunu göstermelerini istiyorlarmış), yabancı dil bilip bilmemesi, vs..

Bir bilgi de ben vereyim, Şoförden eğer memnun kaldıysanız mutlaka 5 yıldızı verin. Atlamayın, üşenmeyin.
Uberi çağırdığınızda o şoförün puanını görürsünüz zaten. 4.4, 4.8, 4.5 vs şeklinde..
4.0 a düştüğünde 1 ay (ya da 2 ay.. tam hatırlayamadım) eğitime alıyorlarmış şoförü. Bu süre içinde de çalışamıyormuş haliyle..
Memnun kaldıysanız, mutlaka puanlama yapın.. Yaşatılması gereken bir hizmet çünkü UBER.

Bu arada taksiler de VIP Taksi gibi bişey çıkarıyormuş. Mercedesler, BMW ler vs olacakmış otomobiller. Ancak taksimetreleri çok daha fazla olacakmış :) (Muhtemelen normal ücretin iki katı gibi)

Biz bu soruyu sordugumuzda, bize trafigin yoğunluğuna göre fiyat değişir ( uber çagırdınızda km x fiyat bilgisinin gelince görürsünüz dedi, değişken olur demişti )

optimus_prime
21-12-2016, 13:24
Hazır konu varken üye olmak isteyen varsa 20 tl indirim alsın :D

Buğra , size (20*₺'a kadar) ÜCRETSİZ bir Uber yolculuğu hediye etti. Hediyenizi almak için şu bağlantıyı kullanarak kayıt olun: Sign Up to Ride With Uber Today | Uber (https://www.uber.com/invite/59dq5ft2ue)

johnie
21-12-2016, 13:35
Hem vatandaşın ihtiyacını karşılayacak taksi sayısı oluşturma,hemde alternatif çözümlere korsan muamelesi yap.

Tam bize yakışır çözüm

+ nereye gideceksin, yakın mesafe diye soran da yok.
3-4 kişi olduktan sonra uzaktan uberxl çok daha mantıklıca..
ben ilk defa kullandım ve çok memnun kaldım..

ayku82
21-12-2016, 13:53
Valla yüzde 20 ucuz değil pahalı da götürse hanzo taksici esnafı ile muhatap olmaktansa ben daha fazla verip insan gibi hizmet almaya razıyım. Paranla a noktasından b noktasına gitmek istiyorsun, 40 bin türlü of pof trip yiyorsun. Ulan zaten arabam olsa neden parasını verip senden hizmet almaya kalkayım.

brs852
21-12-2016, 14:05
uberler taksiden pahalı ama uber Türkiye'de yasal olmadığı için araçların bağlandığı kullananlara'da ceza yazıldığı doğrudur. özellikle şuan ülkenin karışık olmasından dolayı çevirmelerde çoğalınca talep azaldı uber'e bitaksi kullanabilirsiniz alternatif olarak.

Quantum
21-12-2016, 14:33
Biz bu soruyu sordugumuzda, bize trafigin yoğunluğuna göre fiyat değişir ( uber çagırdınızda km x fiyat bilgisinin gelince görürsünüz dedi, değişken olur demişti )

Bu kesin belirli bir oran değil.. Benim kendime göre tahminim olan bir durum bu oranlar.

Örnek veriyorum,
Taksi:
Göztepe-Üsküdar = 40TL civarı (+2TL/-2TL)
Göztepe Beşiktaş = 45 TL civarı (+3TL/-3TL) (+ 5 TL Köprü parası)

UBER
Göztepe-Beşiktaş = 35TL
Göztepe-Esenler/Bağcılar = 90 TL
Göztepe - Fatih/Unkapanı = 55 TL

Esenlere tahmin etmiyorum ki Taksi 90 TL ye götürsün.. 130-150 aralığında ya da daha fazla yazar o taksimetre..

Kendi tarifeleri var tabiiki ama aynı yolculuğu taksi ile kıyasladığınızda yaklaşık olarak (tahmin ediyorum/benim tahminlerim) %20 civarında daha uygun fiyatlara yolculuk yapmış oluyorsunuz.
Ancak tabiiki ücretlerini taksilerin tariflerini referans alarak yapmıyorlar.. Onu söylemek istemiyorum.

alp1903
21-12-2016, 14:46
Tabiki, çogu zaman ucuz gözüküyor ama sürücünün bize söylemesi çok yogun vakitlerde taksiden biraz pahalı olur bilginiz olsun demişti. Uber gerçekten kullanan kişiler olsun araçlar olsun çok özen gözteriyolar. Aslında bir nevi kaliteyi yukarı çıkartıyolar. Taksiciler (istisnalar ayrı) geneli kabadayı ve takındıkları tavır hiç hoş degil. Uber'i destekliyorum. Keşke taksicilerdede bu standartları yakalasak ve puanlama sistemi yapılsa.