PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : alfa romeo 156

omerf.
01-07-2014, 18:02
merhaba alfa romeo alınmaz diyor millet nekadar aslı var problemleri kronik sorunları nelerdir. birde yakıt performans nasldır.

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-2oo5-alfa-romeo-156-distinctive-1.6-lpg-li-takas-li-168291787/detay)

temsili ilandır

atituti
01-07-2014, 18:36
alfa alinmaz diyenler cahil cuhela takimindan baskasi degil he diyip gec

eran
01-07-2014, 18:40
Onu diyen acaba hiç Alfa'ya binmiş mi merak ettim ..

Bizim milletimiz böyle .. Ona bakarsan vw'den başka arabaya binmememiz lazım, en sorunsuz araba o bizim millete göre ..

Alınır mis gibi de binilir ..

Bana göre ;)

omerf.
01-07-2014, 18:41
ben de kafaya takmış durumdayım bugün gördüm eski kasasına göre biraz yenilenmiş içi önü falan. içi 159 jtd ye benzyor. sportif bayağı

taytay
01-07-2014, 18:49
Beğendiysen al gitsin uyma kimseye bizim insanımız biraz çok biliyor içine oturmadıgı arabaya yorum yapmayı çok sever :))

Zero
01-07-2014, 18:53
Yazdım yazdım silindi yanlışlıkla kısaca yazıyorum.4tane değiştirdim 2 adet 155 2 adet 156 hepsi 2.0tsparktı.Yol tutuşu yüksek ,motor karakteri keyifli ,yürürü zayıf ,parçası bol ve orta fiyatlıdır.Satması isteyen istediğini desin zordur ama artık fiyatları bayağı dibe geldi daha az zarar yazar eskiye göre.Bir alırken sevinirsin bir satarken derler.Filtre debimetre bozar 5 6 kere bozmak pahasına filtresiz gezmedim sesi güzeldir :) ön bilgi olsun ayrıntılar konu ilerledikçe aklıma gelirse yazarım.

Berk007
01-07-2014, 18:55
Bana göre de vag grup alınmaz :)

Arkadaşların dediği gibi beğendiysen her türlü alınır. Sonuçta kullanacak olan, keyfini sürecek olan sensin ;)

ghibli06
01-07-2014, 19:10
Yazdım yazdım silindi yanlışlıkla kısaca yazıyorum.4tane değiştirdim 2 adet 155 2 adet 156 hepsi 2.0tsparktı.Yol tutuşu yüksek ,motor karakteri keyifli ,yürürü zayıf ,parçası bol ve orta fiyatlıdır.Satması isteyen istediğini desin zordur ama artık fiyatları bayağı dibe geldi daha az zarar yazar eskiye göre.Bir alırken sevinirsin bir satarken derler.Filtre debimetre bozar 5 6 kere bozmak pahasına filtresiz gezmedim sesi güzeldir :) ön bilgi olsun ayrıntılar konu ilerledikçe aklıma gelirse yazarım.

+1

12 senedir kullanıyorum, satmaya kıyamıyorum satmam da... babama verdim 5 senedir o kullanıyor, geçen Anamur'a gittim bakımlarını yapıp, o virajlı yollarda kullanması o sesi o kadar güzeldi ki doyamadım yola :)

iyisi her türlü alınır ;)

Oznsrl
01-07-2014, 19:15
Sürüşüde performansıda keyifli arabadır gayette alınır bence alırken titiz olmak lazım o kadar

oxygen
01-07-2014, 19:37
Sen yeterki iyi bakılmışını bul. O paralara başka keyfi bu kadar yüksek ve karakterli bi otomobil varsa talibim.

Zero
01-07-2014, 21:37
Sürüş pozisyonu,özellikle deri ise koltuk kalitesi,direksiyon tepkileri ve turu,vites yolu uzunluğu-geçişleri ve sanzıman oranları,yol tutuş karakteri,kafadan dalmanın neredeyse hiç yaşanmaması,orta ve üst devirlerdeki torklu ve beygirli motor karakteri(2.0ts için konuşuyorum),karakteristik egzos motor sesi bu aracı özellike virajlı dar dağ yolları tarzı inişli çıkışlı yollarda inanılmaz keyifli kılar.Yol bitmesin istersiniz hatta aynı yolu geri dönmek yöntemiyle bir kaç kere geçmek istersiniz :) her güzelin kusuru vardır dediğim gibi aracı aldığım ilk hafta sağlam park ettim yemek yedim çıktım barş bile basmadı şaka gibi :) rpm sensörü isimli parça çıktı misal şanssızlık ömrü gelmişti bu tip şanssızlıklar her markada olabilir ama alfada daha sık yaşama ihtimaliniz olabiliyor.Çok sıkıştırırsanız yağ eksiltebilir ben sürekli 5500-7000 devir 500km mesafe aralıksız sıktım yaklaşık 500ml eksiltmişti mesela :) normal kullanırsan eksiltmez ama.Ön takım zayıf ne yazıkki kolay bozulabiliyor ve sesler duyabiliyorsunuz ama parçası pahalı değildir.Sürüş odaklı araç seviyorsan her sabah kalktığında kendine bir yere bahane uydurup aracı çalıştırıp gitmek istersin bu gerçekten yaşattığı bir duygudur tabi varyatör sesine alışman lazım mümkünse etrafta kimse yokken basarsın marşa ki massey ferguson sanmasınlar duyanlar :) en sinir bozucu huylarından biridir varyatör sesi düzelmez tamir olsada tekrarlar Allahtan 5 dakikayı geçmez o ses araç ısınana kadar yani.Dahası merak ettiğin şeyleri varsa sen sor hatırladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

atituti
01-07-2014, 21:56
varyator sonraki versyonlarda duzeltildi diye biliyorum ? o kadarda kotu ses cikarmiyo ya :D

h.guroglu
01-07-2014, 22:00
aslında ben bir ara baya niyetlenmiştim ciddi ciddi bir kaçıyla pazarlık bile yaptım ama denizlide alfadan adam gibi anlayan tek usta olması ve o ustanında her geleni ayakta mikmesi yüzünden vaz geçtim yoksa çoktan almıştım

RTA
01-07-2014, 22:22
Çok temizini almazsan inanılmaz derecede üzer, otomobilden soğutur. 1 yıl bindim 156'ya 5 milyara yakın masraf çıkardı. Üst silindir kapağı orjinal fiyatı : 3500 TL + İşçilik sen gerisini hesap et.Bir arması 70 ila 100 TL arası.Parça fiyatları diğer markalara nazaran yüksek ve çok hassas arabalardır kendileri.

Bunun dışında sürekli varyatör arızası verir, buna çözüm olarak onarım kitleri bulunur bunlarda bir hayli pahalıdır.Yaptırmazsanız arabanız dizel araba gibi ses çıkarır.Birde viraj demir çubuğu lastikleri kronik sorunları arasındadır.Aşınmaya başlayınca kasislerden geçerken vıcık vıcık öter.

Kısacası çok temiz masrafsız birşey bulabilirseniz alın yoksa almayın.Oturduğunuz şehir küçükse almayın, parçalarını bulamazsınız.Kargo ile sağdan soldan alırsınız oda maliyeti yükseltir haliyle.

Zero
01-07-2014, 22:32
Motoru dayaniklidir yagini suyunu eksik etmezsen.Toplamda 30.000-35.000km civari kullandim 156 lari yakin arkadaslarim bilir sirf redline gezerdim bi donem 156 larda bu donemin ilk kurbanlari.Makinasi 1 kere bike tik demedi bana dayandiysa o sekilde kirmak cok zor demektir :) selespeedin km si azdida sonradan kullandigim duz vites 170.000di sattigimda sadece sikinca yag eksiltiyordu ki yapisi o motorun eksiltir devirli kullanimda.

Zero
01-07-2014, 22:36
varyator sonraki versyonlarda duzeltildi diye biliyorum ? o kadarda kotu ses cikarmiyo ya :D

O kadar kotu degil dahada kotu egiliyordum marsa bastiktan sonra kendi kendine calisiyor efekti veriyordum utandigim icin isinana kadar :D :D hele selespeed r ye veya d ye atarken park yerinden cikiyorsan oyle bi slaks sesi cikariyorki millet arabama mi vurdu diye bakar :D saka bir yana bunlar ufak tefek sayilabilir kusurlar o paraya aldigin keyif ve heyecan icin .Unutturmaz alfa kendini hastalik gibi bulasici birsey derlerdi inanmak icin yasamak lazim dogruymus.Almam ama hep icimde ukde kalacak bir tane daha sahip olma istegi :)

omerf.
02-07-2014, 01:32
öncelikle cok tesekkür ederim verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için. aboo diyelim ben orduda nerde bulcam alfa servisi :) ya binici olarak alcam aslında uzun süreliğine uzun ömürlü araçlar ama desenize bi bozuldumu incir ağacı diker :D varyatör sorunu neden oluyor ki kronik sanırım hepsinde. 147 baktm ama tipini cok sevmedim 156 ların yeni kasalrı çok deli duruyor :) kararsız kaldım bak şimdi :) peki 2.0 tsı alsam tüpte çok performans kaybı olurmu ki. 1.9 tdi dan 1.6 ts ye dönmek cok hissettirir kaybı diye düşünüyorum. dizel almcam artık mazotnda maşallahı var aldı başını gidiyor zaten suanlk erzurumdayım soğuk iklimde de sorun oluyor. bak arada kaldım simdi ya :)

edit: bir de pazar piyasası nedir arabanın sitedeki fiyatlara güven olmuyor 20.000e temiz bise alınır mı?

Zero
02-07-2014, 02:13
http://www.techturkey.com/forum/genel/18741-alfa-romeo-ve-varyator-sorunu.html
Bak bu konuda çok güzel bilgiler var.Ben lpg li kullanmadım servistede bu motora lpg takana hiç denk gelmedim,bu tip devirli motorlarda pek sağlıklı olacağını düşünmüyorum.1.6 sı ile 2.0 ı neredeyse aynı yakıyor kesinlikle 2.0 ı tercih ederim.

MURAT_HLX
02-07-2014, 06:14
Varyatör sorununa yapacak bi şey yok aslında baktın ses iyice yapmaya başladı triger değişimi esnasında değiştirirsin olur biter.Ön takımı naziktir özellikle viraj demir lastikleri genelinde ses yapar.Keyiflidir zaten yukardada denmiş yol tutuşu performansı diye bu özelliklerini sevmiştim.

Emre Ekrem
02-07-2014, 08:16
Alfa almak Alfisti olmaya ilk adım, kesinlikle tavsiye ederim.

tunerviper
02-07-2014, 08:24
Bende 2004 1.6 t.s var 4 yıldır kullanıyorum kendi yaptığım işlemler harici iki salıncak ve buji dışında başka bir masraf olmadı. 3 senedir koni amortisör ve 3 cm yay, 18 jant ile gayet sıkıntısız. Önemli olan bakımlısını bulabilmeniz bakımsız ve bilmeyen kişiler tarafından kullanılmış araçlar her markada olabileceği gibi Alfa'dan da sizi soğutur.
Varyatör ile ilgili ise yapılması gerekenler. Kesinlikle yağ seviyesi tam olması gerekli ve soğuk motor ile devir çevrilmemeli.

Garavel Usta
02-07-2014, 08:51
2003 te 147 1.6 i.e. twinspark distinctive modelini sifir km olarak almistim. o zamanki seceneklere göre full+full donanimliydi. 2008 yilinda 180000km deyken firlama bir gence sattiydim. o da iki hafta sonra arabayi perte cikarmisti. yani bes senede 180000km yapmisim.

artilari : genel görünümü! motor sesi ve karakteri! az yakiti (100km de 7.0-7.5lt)! ic dösemenin ve cockpitin inanilmaz yüksek kalitesi (bej renk momo deriden bahsediyorum)!
frenlerin kalitesi (110k km de ilk defa balatalari degistim. aynalar 180k km de sattigimda daha ilk orijinallerdi)

gelelim degisenlere : 60k km de krank mili, galiba 4 yada 5 kere varyatör, ön komple takim, body computer (beyin), silindir kafa contasi ve aklimda olmayan bir sürü ufak tefek parcalar.
bütün bu dediklerim 100k km ye kadar garanti kapsaminda degisen parcalar. isvicrede bu araba üc sene yada 100k km full garanti ile satiliyordu. allahin hikmeti ise 100k km den sonra hic mi hic bir parcasi ne bozuldu ne degisti! :-)

ben arkadasima bu arabalari tavsiye etmem. fakat benimki gibi temizini bulursan hic kacirma derim.! fakat 156 larin daha saglam oldugunun farkina vardim. cünkü garanti kapsaminda arabam tamire gittiginde alfanin her modelini kullanma sansim olmustu (147, 156, 166, GT, GTV vs. vs.)

İbrahim33
02-07-2014, 09:17
Sen yeterki iyi bakılmışını bul. O paralara başka keyfi bu kadar yüksek ve karakterli bi otomobil varsa talibim.

+1 , hala içimde uktedir 156.parasına göre güzel araba.

rebelh
02-07-2014, 09:24
bende 156 düşünüyorum bgn bakıcam bitane focus 1.6 tdci ile 156 arasında kaldım

rebeloghy
02-07-2014, 11:04
Alfistiden çok güzel bakılmışı alınır , varyatörü vs her detayı araştırıp çözümleri bulunabilen şeyler. Yağı eksik edilmemeli , soğukken devir çevirmemeli. Birazcık özen gösterince satamayacağınız bir parçanıza dönüşür yani özetle. Ama dikkat etmek lazım 19 a da var 28 e de var. Geçenlerde arkadaşım aldı , benim de isteğim kabardı haliyle tekrar. Bakındım 23-24 liraya çok güzel alınır araçlar mevcut.

Ben şu ayrımda kaldım , lpg ile 25 kuruş civarı tüketimde kullanıyor arkadaşım. Ben 1.6 dizelde 25 kuruş yakarken hiç hiç dikkat etmiyorum rahat rahat basabiliyorum. Ayda 1500 2000 km yapıyorum , basarken de az yaktığı için dizelde kaldım. Ama 1000 km civarı yaparım benzinde de biraz binerim vs diyebilecek durum varsa alınır tabii.

Ogulcan.O
02-07-2014, 12:34
159 Alırken benide çok uyardılar dayanamadım gittim aldım , hiç pişman değilim bu paralara daha karakterli daha gösterişli vs bi araba bulabilceğini sanmıyorum.Aynı paralara millet pololara falan binip Alfayı kötüler boşver dinleme varsa içinde git al.

Zero
02-07-2014, 12:40
159 Alırken benide çok uyardılar dayanamadım gittim aldım , hiç pişman değilim bu paralara daha karakterli daha gösterişli vs bi araba bulabilceğini sanmıyorum.Aynı paralara millet pololara falan binip Alfayı kötüler boşver dinleme varsa içinde git al.

Konuya en çok paylaşımda bulunan ben olduğum için polo örneğin çok manidar olmuş :) aynı paralara millet megane rs yerine 159 a biner sonra renault diye kötülerler ardından o paraya birisi volvoya biner ve mercedesin aynı sınıf aracını daha pahalı diye kötüler ardından bir bmw ci çıkar en iyi yan ben giderim der ve ardından biri daha çıkar...Sonu gelmez bu listenin ama örneğin mantıklı değil biri sedan biri ufak hatchback vs vs.

Ogulcan.O
02-07-2014, 12:53
Aslında aracına dikkat etmemiştim kötü bi niyetle söylemedim yanlış anlama lütfen kusura bakma.Bu örneği vermemde en büyük etken en yakın arkadaşım yeni bir polo aldı dizel düz vites boşline ve benim 159 paralarına yakın ama içi falan gerçekten o kadar boş ve kalitesiz duruyor ki yani.Gti'a binme şansım oldu onu düz Pololarla karşılaştırmak büyük hata olur :)

Zero
02-07-2014, 13:08
Estağfurullah.Her aracın bir alıcısı vardır kısacası :) Alfa alıcısı az ve sadık olan ama hem mutlu edip hem üzen bir marka en azından 159 ,brera ,yeni spider ,guiletta ,mitoya kadar olan modelleri öyleydi sonra kalite arttı askiye nazaran.İmajını düzeltmekte kolay olmadı yıllar aldı yaptığı atılım ama hala akıllarda eskisi gibi kaldı ki büyük hata bu.Fiyatına göre imkan varsa alınıp binilecek araç listesinde başı çeker 156.

OrcunInce
02-07-2014, 13:33
Guli'yi bir tam gün pistte kullanmıştım. Organizasyon vardı İstanbul Park'ta. 7 araç getirmişlerdi 170'lik, 7'side gün sonunda çekiciyle döndü eve :D Bir de o bilgi ekranının kalitesizliği vs. kusacaktım. 156'ları bilmem, Gulietta almam aldırmam arkadaş :)

Kahn23
02-07-2014, 13:55
Orçun sen şu bilgilerini daha çok paylaşsan da bizler de aydınlansak..
Her araç tespitin bana göre çok iyi. İyi'ye iyi kötü'ye kötü diyebiliyorsun..

OrcunInce
02-07-2014, 13:58
Orçun sen şu bilgilerini daha çok paylaşsan da bizler de aydınlansak..
Her araç tespitin bana göre çok iyi. İyi'ye iyi kötü'ye kötü diyebiliyorsun..

Abi estağfurullah. Fırsat oldukça binip inceliyorum. Herşeyi anlatırsam beni evden çıkarmazlar, tech'in yarısı 2'ye almış kapının önünde beni bekler. :D

Kahn23
02-07-2014, 14:00
Abi estağfurullah. Fırsat oldukça binip inceliyorum. Herşeyi anlatırsam beni evden çıkarmazlar, tech'in yarısı 2'ye almış kapının önünde beni bekler. :D

Bilgi paylaş'ta video paylaşma :D
Ama bak geçenlerde incelediğin ve kullandığın E serisine yaptıklarını tasvip etmiyorum:p:p Yapma ona öyle şeyler..

OrcunInce
02-07-2014, 14:02
Ama bak geçenlerde incelediğin ve kullandığın E serisine yaptıklarını tasvip etmiyorum:p:p Yapma ona öyle şeyler..

Abi sen onu nerden biliyorsun ya :D:D:D

Dünyanın en kesintisiz yan gidebilen aracı o, e250 :D:D:D

Zero
02-07-2014, 14:04

Bunla Ukkuya arkadan itis yasaklanmali ehliyetlerine ibare konmali :D testleri gaddar yaparak dogrusunu yapiyorlar her arac nazik kullanildiginda iyidir hostur onemli olan zorlandiginda neler yapabilecegini gormek.Benim icin araci zorlamak onun muhendislerinin ne kadar kafa yordugunun anlasilmasini saglamaktir testte ;)

OrcunInce
02-07-2014, 14:05
Bunla Ukkuya arkadan itis yasaklanmali ehliyetlerine ibare konmali :D testleri gaddar yaparak dogrusunu yapiyorlar her arac nazik kullanildiginda iyidir hostur onemli olan zorlandiginda neler yapabilecegini gormek.Benim icin araci zorlamak onun muhendislerinin ne kadar kafa yordugunun anlasilmasini saglamaktir testte ;)

İşte sorun da o Alfa'lar test edilemiyorlar :D En azından 170'likleri :D

ilker_yusuf
02-07-2014, 14:15
10 Numara Karizmatik bir araç bence...
Kasa yenilemede almıştık çok yakın arkadaşıma inanılmaz keyifli donanımlı ve güzel bir araba bana göre. siz beğendiyseniz bence alın

omerf.
02-07-2014, 15:51
çok sağolun arkadaslar valla girdnz aklma iyi güzel de oldu konu :) hyatımda ilk kez alfa kullancam hele bakalım şu fındık geçsin de üste para lazım :D

Zero
02-07-2014, 15:57
çok sağolun arkadaslar valla girdnz aklma iyi güzel de oldu konu :) hyatımda ilk kez alfa kullancam hele bakalım şu fındık geçsin de üste para lazım :D

Son tavsiye 2.0 bak km si çok yüksek olmayan ve düz vites olsun.Aşağısı keyifli olmaz beslemesiz :)

KÖROĞLU
02-07-2014, 16:22
gri - kırmızı deri - sunroof lu olanı var mı 2.0 TS ler de.

nette bakıyorum, gri ve sunrooflo olanda deri koltuk yok,

donanım neye göre değişiyor Alfalar da ? sipariş falan mı.

Ev arkadaşımda var bu arada, gayet güzel bir araç, 18 jant lastik var,
biraz da bakımsız tıkırtı biraz fazla o rahatsız etmiyor değil.

edit: varmış :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-aciklama-yeterli-136-binde-full-plusfull-sade-guzellik-169883368/detay

Kahn23
02-07-2014, 16:30
Mesela bu çok güzel ;)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-46.500km-de-orjinal-kirmizi-super-alfa-156-2.0-161719498/detay)

KÖROĞLU
02-07-2014, 16:39
Mesela bu çok güzel ;)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-46.500km-de-orjinal-kirmizi-super-alfa-156-2.0-161719498/detay)

forumda xsara vts ve sciroccosu olan arkadaşın arabası diye biliyorum.

Dokunuşlar harika olmuş araca, konularından da takip ediyorum ciddi bilinçli işler yapıyor, rakam yüksek ama evladiyelik al kenara koy :)

omerf.
02-07-2014, 21:01
Mesela bu çok güzel ;)

maşallah harbiden çok güzel duruyor fakat yeni kasalar daha çok hoşuma gidiyor :)

Bir de bişey sorucam arabaların fabrikasyon verilerindeki yakıt tüketimiyle gündelik kullanımdaki yakıt tüketimleri farklı mı? tamam kullanım farkediyor rakım motorun durumu bakımı yakıtın kalitesi tamam ama temiz bakımlı bir arabada standart ekonomik kullanımda çok bariz fark olur mu?

Maxi
03-07-2014, 11:06
bu soru her zaman forumlarda sorulur

alfa alınırmı?
hangi alfa? yani hangi 156? (sıfır araba olmadığına göre)

ben 20 yaşımdaykende insanlardan aynı cevaplar gelirdi
43 oldum gene aynı cevaplar geliyor alfalar hakkında..

konunun temelinde 80 li yıllardaki türkiyeye alfa getirenlerin aç gözlü yedek parça fiyatları ve kötü servis kalitesi yatıyor.
aloooo sene 2014 alooooo....

o zamandan insanların aklında şu iki cevap kalmış
1- alfanın parçası pahalıdır ve bulamazsın
2- alfalar çok yakar
alooooo sene 2014 alooooo.....

yoldan 100 kişi çevir sor, 95 kişiden aynı cevap gelir.
alfaromeo alınırmı?> yok yaa alınmaz..
hem parçası pahalı hem tamirci bulamazsın der..

ama sormaya devam et:
alfaromeo nuz varmı?> yok
hiç alfaromeoya bindinizmi?> yok
ehliyet varmı?> yok
peki nereden biliyorsun parçası pahalımı?> bilmem herkes öyle diii
ya bi s..... git!!...> tamam kızma

öncelikle alacağın araba ve bu araba bozulunca kim tamir edecek çok önemli.
dünyada herşeyin bir kalitesi olduğuna göre temircininde kalitesi var bilmek lazım.
bir sürü alfaromeo servisi var, bunların hangisiyle çalışacaksin kullanıcıya kalmış.

15 sene boyunca hiç para harcanmamış dünyanın en ucuz insanının en ucuz malzemelerle bakım yaptırdığı ve hep uydurma kaydırma tamirlerle geçiştirilmiş LEŞ bir alfa156 alırsanız tabiki hayatınız kararır. o araba adam olmaz zaten.

alfaromeo parçası pahalı değildir
gidip şahin slx parçalarıyla kıyaslama yapanları dinlemeyin
alfaromeo ayarındaki başka marka araçların parçalarıyla kıyaslarsanız gerçekleri görürsünüz.

günümüzde her parçanın birkaç kalite versiyonu var.
-orjinal parça var
-gene orjinal ama alfaromeo kutusunda olmayanı var
mesela bosch marka maf sensörü
-başka üreticilerin yan sanayi ama kalitesi olan ürünleri var
-başka üreticilerin yan sanayi ama düşük kaliteli olan ürünleri var
-çin malı ürünler var en kötüsü ama en ucuzu

ben dünyanın en iyi arabası alfa demiyorum
sıkıntı şu: Bu ülkede alfaya haksız yere bir ön yargı var

MDeniz
03-07-2014, 11:15
sis farını bile opsiyonel sunan vag işin cılkını çıkardı para olacak alacaksın kırmızı yada beyaz gulietta otur izle keratayı

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-caddy%2Cdoblo%2Cconnect-takas-olur.orj-ve-dusuk-km-olursa-168640002/detay

ghibli06
03-07-2014, 11:23
bu soru her zaman forumlarda sorulur

alfa alınırmı?
hangi alfa? yani hangi 156? (sıfır araba olmadığına göre)

ben 20 yaşımdaykende insanlardan aynı cevaplar gelirdi
43 oldum gene aynı cevaplar geliyor alfalar hakkında..

konunun temelinde 80 li yıllardaki türkiyeye alfa getirenlerin aç gözlü yedek parça fiyatları ve kötü servis kalitesi yatıyor.
aloooo sene 2014 alooooo....

o zamandan insanların aklında şu iki cevap kalmış
1- alfanın parçası pahalıdır ve bulamazsın
2- alfalar çok yakar
alooooo sene 2014 alooooo.....

yoldan 100 kişi çevir sor, 95 kişiden aynı cevap gelir.
alfaromeo alınırmı?> yok yaa alınmaz..
hem parçası pahalı hem tamirci bulamazsın der..

ama sormaya devam et:
alfaromeo nuz varmı?> yok
hiç alfaromeoya bindinizmi?> yok
ehliyet varmı?> yok
peki nereden biliyorsun parçası pahalımı?> bilmem herkes öyle diii
ya bi s..... git!!...> tamam kızma

öncelikle alacağın araba ve bu araba bozulunca kim tamir edecek çok önemli.
dünyada herşeyin bir kalitesi olduğuna göre temircininde kalitesi var bilmek lazım.
bir sürü alfaromeo servisi var, bunların hangisiyle çalışacaksin kullanıcıya kalmış.

15 sene boyunca hiç para harcanmamış dünyanın en ucuz insanının en ucuz malzemelerle bakım yaptırdığı ve hep uydurma kaydırma tamirlerle geçiştirilmiş LEŞ bir alfa156 alırsanız tabiki hayatınız kararır. o araba adam olmaz zaten.

alfaromeo parçası pahalı değildir
gidip şahin slx parçalarıyla kıyaslama yapanları dinlemeyin
alfaromeo ayarındaki başka marka araçların parçalarıyla kıyaslarsanız gerçekleri görürsünüz.

günümüzde her parçanın birkaç kalite versiyonu var.
-orjinal parça var
-gene orjinal ama alfaromeo kutusunda olmayanı var
mesela bosch marka maf sensörü
-başka üreticilerin yan sanayi ama kalitesi olan ürünleri var
-başka üreticilerin yan sanayi ama düşük kaliteli olan ürünleri var
-çin malı ürünler var en kötüsü ama en ucuzu

ben dünyanın en iyi arabası alfa demiyorum
sıkıntı şu: Bu ülkede alfaya haksız yere bir ön yargı var

tespitler çok doğru... önce Zeytinoğlu sonrasında Birmot... hepsinin köküne kibrit suyu!!!

aykutsafakyaman
03-07-2014, 16:33
Kim ne derse desin ozellikle giulietta benim gozumde parasini hakeden bir arac . Tasarimi da bambaska

omerf.
03-07-2014, 22:37
Kim ne derse desin ozellikle giulietta benim gozumde parasini hakeden bir arac . Tasarimi da bambaska

kesinlikle heleki para olcak 159 jtd alıncak keyfini sürceksin :)

ali desiderooo
30-04-2024, 07:42
6 Senedir 156 2.0 t.spark kullanıyorum. Alt takım hassas konusunu açayım önce, hassas falan değil, araba güçlü ve viraja iyi oturuyor. Kullanıcı bir iki kullanımdan sonra kendini formula 1 pilotu sanıp 140-150 viraja giriyor. Buna can dayanmadığı gibi alt takım lastikleri de dayanmıyor, hepsi bu. Normal 110 beygirlik bir araba gibi kullanırsanız hiçbir sorun çıkarmıyor kendim şahidim. Ama üzerinde tepineyim yardıra yardıra gideyime malesef gelmiyor. Şuan 2000 model arabam 24 yaşında. İtalyanlar bile 8 sene vermiş sorunsuz binmeye biz 24 sene biniyoruz, ilk günkü kondisyonda sanıp tapa gaz gidiyoruz..

Yeni alan arkadaşlar hararet yapıyor eyvah diyerek sürekli sanayiye koşuyor, görüyorum. Tüm arabalar 90 derece sıcaklıkta sabit durmaz sürekli aşağı yukarı oynar ama bunu sürücüye göstermez. 90'da çakılı kalır ibre sende oh dersin. Alfalar öyle değil, Alfa 70'se 70 - 110'sa 110 gösterir. Buda çok normaldir. 120-130'a gelirse o zaman kork.

Varyatör malesef ki motorun en üstünde olduğu için her çalıştırmada yağ en geç ona ulaşır ve içindeki dişliler aşınmaya başlar. Buda birbirine tam öpüşmeyen dişlilerin ses yapmasına neden olur, tar tar dizel gibi ses çıkarır. Böyle kullanılabilir ama performansı törpüleyecektir. Varyatörün görevi 3000 devirden sonra emme subaplarını daha fazla açarak içeri fazla hava girmesini sağlayarak performansı arttırmaktır. İllaki değiştirmek gerekir. Ben 80 bin kullandım anca ses yapmaya başladı. 110 bin gibi de değiştirdim. Şuan hiç ses yok.

Bir diğer konu aracın motor üzerinde 4 yada 5 sensörü var. Eğer aracın tesisatıyla oynarken akü kutup başını sökmezseniz bunlar net bozuluyor. Sırayla hepsi bozuluyor. Aküyü sök teyp'mi takacaksın ne yaparsan yap. Çünkü sensör bozulunca anlayamıyorsun. Araba 2000 model olmasına rağmen yeni nesil araçlar gibi dizayn edilmiş. Sensör bozulunca son okunan değerden devam ediyor yoluna. Sende bişey yok deyip değiştirmiyorsun. Ama ani gaz vermelerde sensör okumadığı için araba isteksiz gidiyor, kendini kasıyor sende diyorsun ki Alfa'nın ruhu var, canı isterse gidiyor vs. vs. Öyle değil. Tüm sensörlerin faal çalışıyor olması şart. Yoksa beyinden kısıyor performansı. Ben Çin'den çok ucuza üzerinde fiatecuscan yazılı mavi eobd cihazı aldım. Arada bir pc'ye bağlayıp bakıyorum. Geçen baktığımda termostat üzerindeki müşürün doğru okumadığını gördüm -30 yazıyordu. Aldım bi hararet müşürü değiştirdim. Sıcaklık değerleri düzeldi. Mesela bilgisayara bağlayıp bakmasam teyp üzerinde yer alan gösterge sıcaklığı su sıcaklığını tam gösteriyor diye umursamazdım. Ama onu sürücüye gösteriyor beyne gösteren sensör başka. Araba hızlanması kötü, yakıtı fazla ama anlayamıyorsun neden yaptığını. Bağlayınca herşey görünüyor. Hemen koşup buji bobin değiştirenlere selam olsun Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

Sormak istediğiniz aklınıza takılan soru varsa sorun hemen ne olur sanayiye koşmayın. Alfa'nın biraz dilinden anlamak gerekiyor. Ben zor yollardan öğrendim siz kolay yolu seçin. Boşa para harcamayın.

Saygılar.

ali desiderooo
30-04-2024, 07:45
Neden I ları algilamadi anlamadim. Bütün yazimi cop etti.

CüneytIşıkkent
30-04-2024, 08:18
6 Senedir 156 2.0 t.spark kullanıyorum. Alt takım hassas konusunu açayım önce, hassas falan değil, araba güçlü ve viraja iyi oturuyor. Kullanıcı bir iki kullanımdan sonra kendini formula 1 pilotu sanıp 140-150 viraja giriyor. Buna can dayanmadığı gibi alt takım lastikleri de dayanmıyor, hepsi bu. Normal 110 beygirlik bir araba gibi kullanırsanız hiçbir sorun çıkarmıyor kendim şahidim. Ama üzerinde tepineyim yardıra yardıra gideyime malesef gelmiyor. Şuan 2000 model arabam 24 yaşında. İtalyanlar bile 8 sene vermiş sorunsuz binmeye biz 24 sene biniyoruz, ilk günkü kondisyonda sanıp tapa gaz gidiyoruz..

Yeni alan arkadaşlar hararet yapıyor eyvah diyerek sürekli sanayiye koşuyor, görüyorum. Tüm arabalar 90 derece sıcaklıkta sabit durmaz sürekli aşağı yukarı oynar ama bunu sürücüye göstermez. 90'da çakılı kalır ibre sende oh dersin. Alfalar öyle değil, Alfa 70'se 70 - 110'sa 110 gösterir. Buda çok normaldir. 120-130'a gelirse o zaman kork.

Varyatör malesef ki motorun en üstünde olduğu için her çalıştırmada yağ en geç ona ulaşır ve içindeki dişliler aşınmaya başlar. Buda birbirine tam öpüşmeyen dişlilerin ses yapmasına neden olur, tar tar dizel gibi ses çıkarır. Böyle kullanılabilir ama performansı törpüleyecektir. Varyatörün görevi 3000 devirden sonra emme subaplarını daha fazla açarak içeri fazla hava girmesini sağlayarak performansı arttırmaktır. İllaki değiştirmek gerekir. Ben 80 bin kullandım anca ses yapmaya başladı. 110 bin gibi de değiştirdim. Şuan hiç ses yok.

Bir diğer konu aracın motor üzerinde 4 yada 5 sensörü var. Eğer aracın tesisatıyla oynarken akü kutup başını sökmezseniz bunlar net bozuluyor. Sırayla hepsi bozuluyor. Aküyü sök teyp'mi takacaksın ne yaparsan yap. Çünkü sensör bozulunca anlayamıyorsun. Araba 2000 model olmasına rağmen yeni nesil araçlar gibi dizayn edilmiş. Sensör bozulunca son okunan değerden devam ediyor yoluna. Sende bişey yok deyip değiştirmiyorsun. Ama ani gaz vermelerde sensör okumadığı için araba isteksiz gidiyor, kendini kasıyor sende diyorsun ki Alfa'nın ruhu var, canı isterse gidiyor vs. vs. Öyle değil. Tüm sensörlerin faal çalışıyor olması şart. Yoksa beyinden kısıyor performansı. Ben Çin'den çok ucuza üzerinde fiatecuscan yazılı mavi eobd cihazı aldım. Arada bir pc'ye bağlayıp bakıyorum. Geçen baktığımda termostat üzerindeki müşürün doğru okumadığını gördüm -30 yazıyordu. Aldım bi hararet müşürü değiştirdim. Sıcaklık değerleri düzeldi. Mesela bilgisayara bağlayıp bakmasam teyp üzerinde yer alan gösterge sıcaklığı su sıcaklığını tam gösteriyor diye umursamazdım. Ama onu sürücüye gösteriyor beyne gösteren sensör başka. Araba hızlanması kötü, yakıtı fazla ama anlayamıyorsun neden yaptığını. Bağlayınca herşey görünüyor. Hemen koşup buji bobin değiştirenlere selam olsun Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

Sormak istediğiniz aklınıza takılan soru varsa sorun hemen ne olur sanayiye koşmayın. Alfa'nın biraz dilinden anlamak gerekiyor. Ben zor yollardan öğrendim siz kolay yolu seçin. Boşa para harcamayın.

Saygılar.

Konu hort olmuş ama kesinlikle çok yerinde ve değerli bilgilendirmeler olmuş.

kelalper
30-04-2024, 09:13
4 sene de 150 bin km yaptım. Artık bazı kronik parçaları bulunmuyor diye değiştirdim. Onun dışında çok memnundum. LPG kullanmayı bıraktıktan sonra bir kere arıza yapmadı. Bozulan eski yan sanayi parçaları da orjinalleri ile değiştirdikçe dirilmeye başladı. Ama artık üretimi olmayan bazı parçaları can sıkıyor. Orjinalini bırak yan sanayisi de yok. O yüzden çıkma parça kovalıyorsun özellikle havalandırma sistemi. Motoru 155hp ama egzoz vs yapsanda bir cacık olmuyor. Turbo yapmakta kolay değil o bloğa beyin vs işleri dert. Yoksa hissiyat olarak sınırlarını çok net belli eden bir sürüş hissi var. Nerede ne yapacağını nasıl davranacağını çok net olarak önceden söylüyor.

ali desiderooo
30-04-2024, 09:51
6 Senedir 156 2.0 t.spark kullaniyorum. Alt takim hassas konusunu acayim once, hassas falan degil, araba guclu ve viraja iyi oturuyor. Kullanici bir iki kullanimdan sonra kendini formula 1 pilotu sanip 140-150 viraja giriyor. Buna can dayanmadigi gibi alt takim lastikleri de dayanmiyor, hepsi bu. Normal 110 beygirlik bir araba gibi kullanirsaniz hicbir sorun cikarmiyor kendim sahidim. Ama uzerinde tepineyim yardira yardira gideyime malesef gelmiyor. Şuan 2000 model arabam 24 yasinda. Italyanlar bile 8 sene vermis sorunsuz binmeye biz 24 sene biniyoruz, ilk gunku kondisyonda sanip tapa gaz gidiyoruz..

Yeni alan arkadaslar hararet yapiyor eyvah diyerek sürekli sanayiye kosuyor, goruyorum. Tum arabalar 90 derece sicaklikta sabit durmaz surekli asagı yukari oynar ama bunu surucuye gostermez. 90'da cakili kalir ibre sende oh dersin. Alfalar oyle degil, Alfa 70'se 70 - 110'sa 110 gosterir. Buda cok normaldir. 120-130'a gelirse o zaman kork.

Varyator malesef ki motorun en ustunde oldugu icin her calıstırmada yag en gec ona ulasir ve icindeki disliler asinmaya baslar. Buda birbirine tam opusmeyen dislilerin ses yapmasina neden olur, tar tar dizel gibi ses cikarir. Boyle kullanilabilir ama performansi torpuleyecektir. Varyatorun gorevi 3000 devirden sonra emme subaplarini daha fazla acarak iceri fazla hava girmesini saglayarak performansi arttirmaktir. Illaki degistirmek gerekir. Ben 80 bin kullandim anca ses yapmaya basladi. 110 bin gibi de degistirdim. Suan hic ses yok.

Bir diger konu aracin motor üzerinde 4 yada 5 sensoru var. Eger aracin tesisatiyla oynarken aku kutup basini sokmezseniz bunlar net bozuluyor. Sirayla hepsi bozuluyor. Aküyü sök teyp'mi takacaksin ne yaparsan yap. Cunku sensor bozulunca anlayamiyorsun. Araba 2000 model olmasina ragmen yeni nesil araclar gibi dizayn edilmis. Sensor bozulunca son okunan degerden devam ediyor yoluna. Sende bisey yok deyip degistirmiyorsun. Ama ani gaz vermelerde sensor okumadigi icin araba isteksiz gidiyor, kendini kasiyor sende diyorsun ki Alfa'nin ruhu var, cani isterse gidiyor vs. vs. :D Oyle degil. Tum sensorlerin faal calisiyor olması sart. Yoksa beyinden kisiyor performansi. Ben Cin'den cok ucuza uzerinde fiatecuscan yazili mavi eobd cihazi aldim. Arada bir pc'ye baglayip bakiyorum. Gecen baktigimda termostat uzerindeki musurun dogru okumadıgini gordum -30 yaziyordu. Aldim bi hararet musuru degistirdim. Sicaklik degerleri duzeldi. Mesela bilgisayara baglayip bakmasam teyp uzerinde yer alan gosterge sicakligi su sicakligini tam gosteriyor diye umursamazdim. Ama onu surucuye gosteriyor beyne gosteren sensor baska. Araba hizlanması kotu, yakiti fazla ama anlayamiyorsun neden yaptigini. Baglayinca hersey gorunuyor. Hemen kosup buji bobin degistirenlere selam olsun :)

Sormak istediginiz akliniza takilan soru varsa sorun hemen ne olur sanayiye kosmayin. Alfa'nin biraz dilinden anlamak gerekiyor. Ben zor yollardan ogrendim siz kolay yolu secin. Bosa para harcamayin.

Saygilar.

ali desiderooo
30-04-2024, 09:57
Lpg benzin haritasini bozuyor uzun kullanımda evet. Arac afalliyor. Bir hafta kadar benzinde binince tekrar kendine geliyor. Ben hala kullaniyorum. Gecemedigim araba olmadi gibi bisey. 155 hp'nin hakkini veriyor bence. Uzun kullaninca gitmiyor hissiyati yaratiyor belki ondandir size gitmiyor gibi gelmesi. 1.4 Turbo Astralari vs. deniyoruz bazen geciyor.

ali desiderooo
30-04-2024, 10:16
1.4 Turbo Astralari vs. deniyoruz bazen, geciyor olacak. Virgulun onemi :) Bazen geciyor bazen gecemiyor gibi olmus virgulsuz yazinca. Forumda yeni msj yazmaya basladim normaldir :)

MURAT_HLX
30-04-2024, 10:50
varyatör'e ek bilgi verelim madem konu hort

varyatör için öncelikle yağ basıncı ölçülmeli,eğer düşükse ki genelde bu senaryo genelde böyle pompa,yenmiş ise ekzantirikler ve varyatör değişmeli,bu konuyu kullancılar es geçiyor,yeni varyatör alıyorlar sonra yine bozuluyor (az buz para değil varyatör şuanda) ve kesinlikle ve kesinkle varyatör için olmasada yağ pompa basıncının ölçülmesi gerek,çünki twinspark makinelerde yağ pompasından yatak sarmasıyla ünlü.

yağ soğutucunun su metal hortumu kesinlikle kontrolü,geneli çatlak kaynaklıdır bununda tornacıda yaptırabilir sıfırı yok çünki o borunun,

doğal olarak yaşı gereği bazı parçalar karaborsa örneğin debimetre (ilk jenarasyon 156 t.s motorunun) bulunmuyor yok,selesspeed için gaz pedal potansiyometresi,mk2lerde çıkan t.s için pistonu (yerli malları var ) ama goetze yada orjinal piston bulunmuyor, galiba klima klapeleride son dönemde bulunmuyor yada zor bulunuyor,

genelde keyifli makineler ama artık yaşlandılar malesef hemde çoğu kötü yaşlandı