PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Matamatik Bölümü Ve İlk Mat Öğr Hakkında Yardım

sinanbaysal
09-07-2014, 00:13
Herkeze merhabalar.Kardesım bu sene lise mezunu oldu ve tercıh ıcın kosusturma ve arastırma ıcerısındeyız. Suan hedefı okulu bıtırınce iş konusunda sıkıntı cekmemek ve kamuda calısmak ıstemesı. Ebelık hemsırelık bıraz uzak fakat ılk 6 yı bunları yazdık tutabılır belkı dusuncesıyle. Sonrasında ise matamatık yada ilk mat ogretmenlıgı ıle devam etmek ıstıyoruz fakat kararsız kaldık. Ilk mat ogretmenlıgının kpss atanma puanları dusuk ve alımlar gayet ıyı. Tabı tr sartlarında bundan 5 sene sonra ne olacagıda bılınmıyor. Matamatık bolumu ıcın kpss de atanma sansının daha yuksek olduugnu duyduk su sekılde; alanlar daha genıs oldugu ıcın orn devlet su ıslerı ptt mıllı egıtım vs kurumlara cok rahatlıkla atanabıldıklerını soyledıler. İlk mat ogretmenlıgının ıse ogretmenlık alımının azalması durumunda bu sansın daha az oldugunu da duyduk. Bu konuda bılgısı olanlardan fıkır ve gorus almak ıstıyorum. Baska tercıh yapabılıcegımız bolumler ıcın fıkır verebılırsenız de sevınırım.

Mpower
09-07-2014, 00:31
30 tane tercih var tercihleriniz arasında olmasını tavsıye ederim ama dersanelerin de kapatılmasıyla fılan öğretmen sayısında bır azaltma ve öğretmenlık meslegının saygınlıgnı arttırmak amacıyla kontejyanalrın düşürüleceği konusuluyor aynı zamanda kpss de kalkıcak gıbı bı soylentı var eğer zatenm kpss kalkarsa ıs tamamen tanıdık vs konusa döner gibi geliyor bana sıkıtnılı durumlar allah kolaylık ersin ben ttercihlerınız arasında buludnurmanızı tabsıye ederim ve basşarı sırasndan 20-30.000 kadar yukardakı bölümleri yazmanızı önerırım bu işlerin ne olucagı belli olmuyor 30.000 üstteki yer tutabılıyor ama 10.000 altınızda kı yer tutmayabılyıor
Tercih su sekılde olmalı puanınzadan yuksek yerler sonraa puanınızın tuttugu yerler en son puanınızın altındakı yerler

akarags1905
09-07-2014, 00:40
Merhabalar..

Dumlupınar-Matematik okuyorum ama bu sene bende sınava girdim başka bir üni.de devam edicem aynı bölümde.. Herşeyden önce mat. yazarsanız kütahya yazmayın, öğretmenlik için yazılabilir..

Şimdi öncelikle bir çok detay var. Matematik öğretmenliği gayet rahat bir şekilde okunup bitirilir, yola kpss ile devam edilir. Ancak; Kpss'nin yeni sisteminde alan sınavı bir öğretmenlik öğrencisini fazlasıyla zorlar. Atanma sayısının bu ülkede tamamen keyfiyete ve şansa dayalı olduğunu zaten söylememe gerek yok.

Mat. bölümü ise, okurken hayattan soğutur. Sakın şu anda matematiğinin iyi olduğunu düşünüp direk bu yola girmeyin çünkü okula gittiğinde göreceği şeyler "bu matematik mi hıamına" dedirtir. Artık bölümde demirbaş olmuş biri olarak buradaki en önemli kriterin üniversite seçimi olduğunu söyleyebilirim. Kütahya, Kocaeli, İzmir yazmamak, Bursa, Sakarya, Eskişehir, Edirne, Afyon vs. yazmak gibi.

Düz bölüm yazıcaksa, yüksek lisansla üniversitede kalmak, formasyon alarak matematik öğretmenliği yapmak, bilgisayar ağırlıklı bir bölümden programlama ilgisi varsa ilerlemek gibi seçenekler daha gerçekçi olur.

Çok konuştum yahu:) Sonuç olarak, bence öğretmenlik daha rahat okunur, formasyon derdi olmadan okunur, kpss kasarak öğretmen olunur, tabi herşey denk giderse:) Düz bölüm hatalı bir şehirde okunursa saç bırakmaz ama gerçekten ilgisi olursa amaç matematikçi yetiştirmektir, memur değil:) Başka sorunuz olursa dilim döndüğünce yardımcı olurum.

220T
09-07-2014, 00:47
PDR ve DKAB haricindeki öğretmenlik bölümleri sıkıntılı.Okul bittiğinde kpss ile zor günler yaşaması olası,o yüzden tavsiye etmiyorum.Sağlık bölümlerini tercih ederse mesleğine daha kolay kavuşacağını düşünüyorum.Öğretmenlik bölümleriyle ilgili sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

sarper
09-07-2014, 10:53
17temmuzda kocaeli matematikten mezun olucam önerim bu lanet bölümden uzak dursun egitim fakultesinde problem yaşamaz ama fen-edebiyatta matematik bölümü insanı hastalık sahibi yapar...

sinanbaysal
09-07-2014, 11:25
Hepınıze cok tesekkur ederım zaman ayırdıgınız ıcın.. Evet matamatık okumanın zor oldugunu duyduk fakat bızı tebessume surukleyen tek neden kamu kuruluslarında matamatık alanından daha fazla alım olması. Oda nekadar dogru bılemıyoruz sadece bırkac kısıden boyle duyduk bunları soyleyenlerde matamatık mezunlarıydı.. En cok merak ettıgımız konu bu acaba dogrumu boyle bırsey varmı dunden berı bakmadıgım sıte kalmadı pek acıklayıcı seyler bulamadım.. Ornek olarak suan önlısans elektırık bolumu okuyan kpss puanı ıle 85 puan ıle atanamaz ıken bılgısayar bolumu 82 puanla cok rahat sekılde atanabılıyor. Acaba ılk mat ogretmenlıgı ıle 5 yıl sonra kpss de alım azalır ve zorlasır ıse kamu da duz memur olma sansı yuksek mu dusuk mu? Yanı en azından bunu matamatık ıle karsılastırabılırız....

sinanbaysal
09-07-2014, 11:30
Merhabalar..

Dumlupınar-Matematik okuyorum ama bu sene bende sınava girdim başka bir üni.de devam edicem aynı bölümde.. Herşeyden önce mat. yazarsanız kütahya yazmayın, öğretmenlik için yazılabilir..

Şimdi öncelikle bir çok detay var. Matematik öğretmenliği gayet rahat bir şekilde okunup bitirilir, yola kpss ile devam edilir. Ancak; Kpss'nin yeni sisteminde alan sınavı bir öğretmenlik öğrencisini fazlasıyla zorlar. Atanma sayısının bu ülkede tamamen keyfiyete ve şansa dayalı olduğunu zaten söylememe gerek yok.

Mat. bölümü ise, okurken hayattan soğutur. Sakın şu anda matematiğinin iyi olduğunu düşünüp direk bu yola girmeyin çünkü okula gittiğinde göreceği şeyler "bu matematik mi hıamına" dedirtir. Artık bölümde demirbaş olmuş biri olarak buradaki en önemli kriterin üniversite seçimi olduğunu söyleyebilirim. Kütahya, Kocaeli, İzmir yazmamak, Bursa, Sakarya, Eskişehir, Edirne, Afyon vs. yazmak gibi.

Düz bölüm yazıcaksa, yüksek lisansla üniversitede kalmak, formasyon alarak matematik öğretmenliği yapmak, bilgisayar ağırlıklı bir bölümden programlama ilgisi varsa ilerlemek gibi seçenekler daha gerçekçi olur.

Çok konuştum yahu:) Sonuç olarak, bence öğretmenlik daha rahat okunur, formasyon derdi olmadan okunur, kpss kasarak öğretmen olunur, tabi herşey denk giderse:) Düz bölüm hatalı bir şehirde okunursa saç bırakmaz ama gerçekten ilgisi olursa amaç matematikçi yetiştirmektir, memur değil:) Başka sorunuz olursa dilim döndüğünce yardımcı olurum.
Merhabalar cok tesekkur ederım. Kütahya ılk mat ogretmenlıgını suan ebelık hemsırelıkten sonrakı ılk tercıhımıze ekledık fakat suan sıralama ve puan yazmıyor, ıns fazla sısık degıldır de tutar. hayırlısı tabıkı :)(daha saglıklı bılgılere erısıtımızde tercıh sıralamamız degısebılır sımdılık bu sekılde)
Ayrıca ılk mat ogretmenlıgının 2014 kpss puanlarına baktık cok dusuk tavan puanlar 70 lerde gezıyor.. Bu donemler mezun olupta kpss ye gırenlerın sanslı olabılecegını dusunuyorum :)

220T
09-07-2014, 12:39
Bugünün atama sayılarıyla tercih yapmak sizi fazlasıyla yanıltır.Mesela bu yıl eklenen bir ders,norma yansıyıp atama sayısını artırsa bile,siz okulu bitirene kadar o bölüm buhar oluyor veya ders sayısı düşürülüyor yine buhar oluyor.Matematik bölümüne gelince,tercih döneminde "Buradan mezun olunca şu alanlarda çalışabilirsiniz." şeklinde çok şey söylenir ama okul bitince o söylemler karşılığını bulamaz.Dediğiniz gibi çalışma alanı geniş görünüyor ama söylediğiniz kurumların memur alımı ilanlarında genelde 2-3 kişilik kadro veriliyor.Yani benim gördüğüm kurum çok, kadro az.Aksi bir durum varsa ilgili arkadaşlarımızın bilgilendirmesi hepimiz için iyi olur.

MEB'in geçen seneki İlköğretim Mat. öğretmeni ihtiyacı 7 bin civarıydı.Yeni açılan okullarla bu sayının değişmesi olasıdır ama çok değişeceğini zannetmiyorum.Bu yılki atamada da büyük ihtimal 3-4 bin kadro alabilir.Yani okulunuz bitene kadar açık çok az kalabilir.O zaman da hem atanma puanı hem kadro bugünkü gibi olmaz.850 bin kişilik MEB camiasından,yıllık emekliye ayrılan kişi sayısının 8-9 bin olması da düşünülmesi gereken başka bir husus.Bunu söylememin sebebi de şu:Açık azalırsa veya kapanırsa ancak emekli olanların yerine atama yapılır.

220T
09-07-2014, 12:50
Puanların düşük olması,geçen sene alan sınavının ilk kez uygulanması ve bunun sınava iki ay kala ilan edilmesi sebebiyle yaşanan bir durum olduğunu da eklemek lazım.Bu yıl puanların değişmesi olasıdır.

sinanbaysal
09-07-2014, 12:50
Bugünün atama sayılarıyla tercih yapmak sizi fazlasıyla yanıltır.Mesela bu yıl eklenen bir ders,norma yansıyıp atama sayısını artırsa bile,siz okulu bitirene kadar o bölüm buhar oluyor veya ders sayısı düşürülüyor yine buhar oluyor.Matematik bölümüne gelince,tercih döneminde "Buradan mezun olunca şu alanlarda çalışabilirsiniz." şeklinde çok şey söylenir ama okul bitince o söylemler karşılığını bulamaz.Dediğiniz gibi çalışma alanı geniş görünüyor ama söylediğiniz kurumların memur alımı ilanlarında genelde 2-3 kişilik kadro veriliyor.Yani benim gördüğüm kurum çok, kadro az.Aksi bir durum varsa ilgili arkadaşlarımızın bilgilendirmesi hepimiz için iyi olur.

MEB'in geçen seneki İlköğretim Mat. öğretmeni ihtiyacı 7 bin civarıydı.Yeni açılan okullarla bu sayının değişmesi olasıdır ama çok değişeceğini zannetmiyorum.Bu yılki atamada da büyük ihtimal 3-4 bin kadro alabilir.Yani okulunuz bitene kadar açık çok az kalabilir.O zaman da hem atanma puanı hem kadro bugünkü gibi olmaz.850 bin kişilik MEB camiasından,yıllık emekliye ayrılan kişi sayısının 8-9 bin olması da düşünülmesi gereken başka bir husus.Bunu söylememin sebebi de şu:Açık azalırsa veya kapanırsa ancak emekli olanların yerine atama yapılır.
Evet cok haklısın abı. Suan hatta alan genıslıgıne bakarsak bılgısayar muhendıslıgı kat kat fazla. Bu bızım gozumuzden kacmıs :) Aıle dostumuzla az oncekı gorusmemde (kendısı mıllı egıtım bakanlıgında memur) suan ıcın bıle denızlıde fazladan 350 ogretmenın oldugunu soyledı. 3 sene ıcınde de ogretmenlık kadrolarının doldurulacagını soyledı. bılgısayar muhendıslıgı 3001 den alanın cok genıs oldugunu her kurumda alım oldugunu soyleyınce bız bu ılk mat ve mat bolumunden buyuk ıhtımal vazgectık. Cunku kardesımın amacı devlet memuru olmak bu bılgısayar muhendıslıgı mezunundan programcı olur cozumleyıcı olur mhendıslık olur duz memurluk olur..

maxpower
09-07-2014, 19:17
odtü matematik mezunuyum, fen edebiyat fakültesinden tercih yapmasını tavsiye etmem.

kamuya çok kişi alınıyor kısmını da tekrar araştırın :)

emreaydın
10-07-2014, 01:05
Bende pdr hakkındaki.yorumlarınızı merak.ediyorum pdr okumak istiyorum fakat okul bittikten sonra bir lisede ilkokulda rehberlik servisinde çalışmak istemiyorum var mıdır önü açıklığı yada pdr okuyup psikolog sıfatı kazanılır.mı belirli formasyonlarla? Bir yandanda dokuz eylül ingilizce uluslararası ticaret bölümü var kafamda. Eğer pdr hiç yazmazsam uluslararası ticaret kesin gelecek gibi. Tercihiniz hangi yönde olurdu ve neden? Yardımlar yorumlar için şimdiden teşekkürler. Konu sahibinden tekrar özür diliyorum

sinanbaysal
10-07-2014, 15:39
odtü matematik mezunuyum, fen edebiyat fakültesinden tercih yapmasını tavsiye etmem.

kamuya çok kişi alınıyor kısmını da tekrar araştırın :)
Matamatık bol kesın olark vazgectık :) Suan tercıh sıramız saglıktan yana odyometrı tıbbı lab teknıkler , tıbbı goruntuleme teknıklerı tercıhlerde sıralamayı aldı :)

Bende pdr hakkındaki.yorumlarınızı merak.ediyorum pdr okumak istiyorum fakat okul bittikten sonra bir lisede ilkokulda rehberlik servisinde çalışmak istemiyorum var mıdır önü açıklığı yada pdr okuyup psikolog sıfatı kazanılır.mı belirli formasyonlarla? Bir yandanda dokuz eylül ingilizce uluslararası ticaret bölümü var kafamda. Eğer pdr hiç yazmazsam uluslararası ticaret kesin gelecek gibi. Tercihiniz hangi yönde olurdu ve neden? Yardımlar yorumlar için şimdiden teşekkürler. Konu sahibinden tekrar özür diliyorum

Pdr hakkında tek bıldıgım cok guzel bır bolum olması. Uluslar arası tıcaret bızde yazmayı dusunuyorduk akdenız unı tutuyordu fakat o bolumde kendını gelıstırmen sart . Özguvenın yuksek ıse kendını gelıstırıp guzel yerlere gelebılırsın hayırlsı olur ıns senın ıcınde kardesım