PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CZT.De Boost Açmak

KVC S3
09-09-2008, 12:51
Colt CZT stock haliyle 0,50-0,55barda yürüyor. Boost açtık ve 0,95peak.de 0,7cont.da yürüttüm en fazla çünkü map yazmadan boost limitörü arabada sıkıntı yaratıyor. Normalde arabam 0,9cont.a kadar arıza vermemesi lazım..Yalnız komple 60.lık düz boru ve freeflow son susturucum yüzünden turbo basıncımın stabil kaldığını düşünmüyorum. Çünkü 2-3gündür yaptığım denemelerde ayarlar sabit olmasına rağmen bazen 0,8 bazen 0,9 bazen de 1.0 dahi peak attı. Bu konuda egsoz sistemi ile ilgili ne tip yapılandırma czt.de maksimum performans sağlar? Torku maksimize etmek için ne yapmak gerekir? Aracımda TD03 turbo olduğunu düşünürsek fikirlerinizi paylaşmanızı rica edicem...

senna
09-09-2008, 13:35
wastegateini daha iyi kontrol edebilmen gerekir o turboyla yapabileceklerin sınırlı o yüzden belirli bir basınçtan sonra daha fazla basınç basman pek verimli olmayacaktır

KVC S3
09-09-2008, 13:48
Orjinal turbo ile çeşitli yapılandırmalarda 285Hp alınması pek de sınırlı değil bana göre..İyi bir çalışma sürprizler yaratacaktır...Ben bunun peşindeyim..

grkm
09-09-2008, 20:13
Aracında TD03 ün farklı bir modeli bulunuyor. Biraz hybrid biseydi yanılmıyorsam TD035 li bişiydi. Basıncın stabil olmamasının nedeni biraz da ICdan da olabilir .. Arabanın beyni çok hassas çalıştığı için boost açmalara çok sıcak bakmıyor. En azından ya tam gaz gitmen gerekiyor yada gazla cok oynamadan gitmen gerekiyor. Throttle position ı farklı okuduğunu sanıyor ve yanlış olduğunu anlayıp hata veriyor(EVC5ile). Birde hava sıcaklığını çok seçiyor.. Sıcak havada biraz daha fazla basınç basmana izin veriyor. Bu da mivec in avansla ilgili bir güvenlik önemli gibi geliyor bana. Bu arada 1.3ten fazla basıncla
o turbo fön makinasından farklı birsey olmayacaktır gibi geliyor banada.

boosted_pug
09-09-2008, 20:47
ben tdo4 kullanıyorum o bile 1.2 lerde fön makinasından farksız bence tdo3 le 285 hp çok fazla emek gerektirir ki herşey tam limitte olucaktır tdo4 direk al tak yapabilirsin flanşları senin arabayla birebir aynı standalone yada piggyback bişi ile bence çok güzel olur ama czt hakkında çokda fazla bi bilgim yok bazı şeylerin baya sorun çıkartığını duydum

KVC S3
09-09-2008, 23:45
Arabama yeni yazılım yükleterek arabanın bu hassasiyetini yok edemezmiyim acaba? Fazla akıllı beyin gerçekten başa bela..EGT değerini turbo 0,75cont yaptığında 900derece görüyorum. Büyük ya da yüzey alanı büyük ve ortaya alınmış IC ile EGT değerini düşürebilirim diye düşünüyorum. Aslında amacım 285Hp değil ama ilk boost denemelerimde yani beyin arıza vermeden 1.2peak 1.0cont.da hakkaten bi evo yavrusu olduğunu gösterdi. Tabi sistemin buna izin vermeyeceği belli ama önemli olan bunu limitleri çok zorlamadan maksimum performans ile kullanmak. Çözüm-Çözüm-Çözüm..:)

boosted_pug
10-09-2008, 00:08
Arabama yeni yazılım yükleterek arabanın bu hassasiyetini yok edemezmiyim acaba? Fazla akıllı beyin gerçekten başa bela..EGT değerini turbo 0,75cont yaptığında 900derece görüyorum. Büyük ya da yüzey alanı büyük ve ortaya alınmış IC ile EGT değerini düşürebilirim diye düşünüyorum. Aslında amacım 285Hp değil ama ilk boost denemelerimde yani beyin arıza vermeden 1.2peak 1.0cont.da hakkaten bi evo yavrusu olduğunu gösterdi. Tabi sistemin buna izin vermeyeceği belli ama önemli olan bunu limitleri çok zorlamadan maksimum performans ile kullanmak. Çözüm-Çözüm-Çözüm..:)

hassasietden kastım blow off uygulaması bile yapılırken insanı baya uğraştırıyo olması ama çözülmeyecek bi sorun olduğunuda sanmıyorum beyinin tekrar yazılıp yazılamıyacağınıda açıkcası bilmiyorum çoğu araba izin veriyo ama CZT naapar hiç bi fikrim yok çok büyük bi intercooler koyman egt yi düşürebilecektir ama lag ı bariz bi şekilde arttırıcaktır bizim turbolar intercooler konusunda biraz seçici litresini ii bilmek gerekiyo onun haricinde stock enjektörle nekadar verim alınır oda tartışılır bence egt nin yüksek olmasının nedeni arabanın fakirde kalmış olması olabilir wideband warmı arabanda ii bi ayar gerekiyo ama senin yerinde olsam tdo4 intercooler enjektör piggyback yapardım bence 260+++ ları çok rahat görür

boosted_pug
10-09-2008, 00:09
youtubede bikaçtane yunan elemanın yaptığı coltlar war onlarda bi fikir verebilir

adıge
10-09-2008, 01:24
czt nin turbosu tf035

grkm
10-09-2008, 02:21

X bir marka yazılımla istediğini elde edemezsin. Araç için elektronik ürün malesef üretilmedi. E-manage bağlamaya çalışmıştık ama malesef istediğimiz gibi sonuçlanmadı.
Bu arada egt de çok yüksek değer okuyorsun. Sensör nerede duruyor ? IC ile egt düşmez , düşse bile çok ufak değerler oynar :rolleyes:
Çözüm olarak Unichip i deneyebilirsin. Deneyimli bir tunerın mapi + Evc tarzı bir boost controller . Mis olur :icon_tup:

grkm
10-09-2008, 02:24
hassasietden kastım blow off uygulaması bile yapılırken insanı baya uğraştırıyo olması ama çözülmeyecek bi sorun olduğunuda sanmıyorum beyinin tekrar yazılıp yazılamıyacağınıda açıkcası bilmiyorum çoğu araba izin veriyo ama CZT naapar hiç bi fikrim yok çok büyük bi intercooler koyman egt yi düşürebilecektir ama lag ı bariz bi şekilde arttırıcaktır bizim turbolar intercooler konusunda biraz seçici litresini ii bilmek gerekiyo onun haricinde stock enjektörle nekadar verim alınır oda tartışılır bence egt nin yüksek olmasının nedeni arabanın fakirde kalmış olması olabilir wideband warmı arabanda ii bi ayar gerekiyo ama senin yerinde olsam tdo4 intercooler enjektör piggyback yapardım bence 260+++ ları çok rahat görür

Araba n.ş.a 1barda 10.2 - 10.8 yürüyor. Yeterince ideal derecede zengin görünüyor :icon_tup:

Maxi
10-09-2008, 09:21
Colt CZT stock haliyle 0,50-0,55barda yürüyor. Boost açtık ve 0,95peak.de 0,7cont.da yürüttüm en fazla çünkü map yazmadan boost limitörü arabada sıkıntı yaratıyor. Normalde arabam 0,9cont.a kadar arıza vermemesi lazım..Yalnız komple 60.lık düz boru ve freeflow son susturucum yüzünden turbo basıncımın stabil kaldığını düşünmüyorum. Çünkü 2-3gündür yaptığım denemelerde ayarlar sabit olmasına rağmen bazen 0,8 bazen 0,9 bazen de 1.0 dahi peak attı. Bu konuda egsoz sistemi ile ilgili ne tip yapılandırma czt.de maksimum performans sağlar? Torku maksimize etmek için ne yapmak gerekir? Aracımda TD03 turbo olduğunu düşünürsek fikirlerinizi paylaşmanızı rica edicem...

czt ecusu hakkatten çok akıllı ,
eski arabalar gibi takla attırmıyor ,dışarıdan sadece evc veya manuel boost kontrolü ile yapılan bacınç arttırımı sorunlu ,defalarca denendi .

Beyin hata veriyor ,sürekli sorun çıkarıyor ,
sonra her gazlamadan sonra aküyü sök ,ecu yu sıfırla bilmem ne ,
ecu safe moda geçiyor çünkü .

o yüzden çoğu insan bonalume nin kitini satın alıp takıyor arabasına ,
150 beygir std olan araç bununla 210 -220 hp arasında bir güç üretiyor .
kit fiyatı benim bildiğim 1200 euro gibi ,

Bundan sonra cat iptali ,eksoz headers ,büyük intercooler vs vs gibi değişikliklerle araç 230 beygir civarlarına kadar yükselebilir (güvenli bir şekilde)

sanırım ,emin değilim ama bir yazılım firması da czt için chip üretmiş ..

daha ilerisi için ben olsam fazla hayal kurmazdım ..
bu kendi fikrim ,
sonuçta 1500 cc bir motordan bahsediyoruz ,
araç 220 hp ile bile fazlasıyla iyi yürümektedir.

KVC S3
10-09-2008, 11:09
Arabamda şu an AEM Truboost, AEM Wideband ve GREDDY Egt saatleri var. Boost controller montajı dahi zor oldu. Beyin 0,9bar ve üzeri için hayır diyor. 1.0peak 0,85barda 215hp.ye yakın güç üretiyor(daha önce diğer arkadaşların dynosundan aldığım sonuçlar bunlar) Wideband değerlerine baktığımda arabam hiçbir şekilde fakire düşmüyor. Gazlarken değerler 10-11 arasında, EGT sensörüm için manifoldu deldim:) tamamiyle piston sıcaklığını görüyorum. Yalnız egsozumun sonlara doğru biraz kaçırdığını farkettim,onu halledip biraz sıkıştıran susturucuya dönüş yapıcam,gerekirse bu sistemden bunalıma da dönebilirim. Aynı paraları harcadım sonuç itibariyle..Arabama şu an yazılım yapan bir firma var tr.de,ben biraz da özgünü bekliyorum ama umudum yazılımla en azından 0,9cont 1.0peaklere dayanması. Headersla birlikte 230beygirler beni fazlasıyla tatmin edecektir. En azından debriyaj yapmama ya da başka bir ekipmanı değiştirmeme gerek kalmaz...

Ranthor
10-09-2008, 13:13
Kardesim buraya da gelmis:)

Cztyi en cok minciklayan benim heralde.

MBC, apexi avc-r, bonalume hepsini denedim.
Aracin standart AFR haritasi 3500 den sonra 10 un altinda. Yani 0.8 bara alinca hic bir sorun olmuyor, fakirlik bakimindan. Bu kadar fazla guc gelmesi zaten sadece basinctan degil aracin orj. cok zengin calismasindan.

EGT' 900 derece bence hos bir deger degil. Manifoldu delmis olsan da. O mafla 0.8 i gecmen imkansiz gibi. Ben demistim zaten sana ebcli guc direk guc degildir diye.

Rolling vs yapacagin zaman acacaksin, onun disinda kapatacaksin.
0.8 i gecmedigin halde bile arada boost cuta giricek sacmalicak vs vs. Bi gidisi otekini tutmucak.

Arabaya yapilacak en uygun sey bence bonalume takmak. Fiyat/performans acisindan muhtesem bir sistem.

Egzozu surekli degistirip guc olcup olcup duran bir ben varim heralde. Free flow egzoz arabaya yaramiyor, arac peak basinci tutamiyor, ki senin dyno egrindeki dusuk torkun sebebi de sana dedigim gibi o.

Downpipe i degistir araba direk 0.2 basinc dusuyor. Ben de kat iptalleri ile 1.04 peak basinc atabiliyor 4. viteste.

Sana diyecegim ebc ucuz guzel cozum, numaralarini ogren, rolling gecelerinde acarsin. Normalde standart gezersin.

KVC S3
10-09-2008, 13:19
Ozanım,9 fonksiyon var cihazda..

Scramble Boost
Scramble Boost Time
Wastegate Spring Pressure
A-XX
B-XX

Ne yapayım??

Ranthor
10-09-2008, 13:59
http://www.aempower.com/images/products/Installation%20Instructions%2030-4350.pdf

anlatiyor burda.

Spring Pressure: (SPr – 2.00)
Enter the waste gate spring pressure. The Tru Boost will keep the boost
solenoid open from 1 psi until boost exceeds the selected value. This value can be
adjusted to reduce lead in boost spikes or reduce spool up time. If the spring pressure
is unknown, a conservative starting value of 5 is suggested.

Once 5 le baslicaksin.

Boost Setting A: (AXX – A10)
Set the output duty cycle (10%-90%) for setting A. For setting A, the duty cycle
is displayed as “AXX”. When setting duty cycle, the gauge will display the current
manifold pressure. When either button is pressed to increase or decrease duty cycle,
the gauge will momentarily display the selected duty cycle before returning to manifold
pressure.

Burdan 10% gibi bir deger verip yavas yavas arttiracaksin.

http://forum.aempower.com/forum/index.php/topic,18898.0.html

Ingiilzce varsa anlatmislar asiri kolay...
Spike scramble filan yaptirma once, ariza yakarsin.

M3CSL
10-09-2008, 14:01
serkanım şu işler hayırlısıyla bitsinde makıne sağlıklı bı yurusun en cok ben ıstıyorum valla...

KVC S3
10-09-2008, 14:23
Truboost Controller ayarlarını tekrar yapmayı bi deneyeyim. Duruma göre sistemi değiştirebilirim..

egeturbo
10-09-2008, 19:11
İzmirde kaan vardı ilk czt onundu hatta onun turbosunun emmesini büyültmüştüm.Ona yetmişti istersen sanada ole yapalım serkan abi

Oz`
10-09-2008, 19:55
czt Ecu soon dimi ozanım :)

egeturbo
10-09-2008, 20:20
bide cztlere chip yapılıyormuydu yoksa sadece evo yamı turbo araçlarında bu uygulama mevcuttu

KVC S3
10-09-2008, 23:29
Ozan'ın mesajda bahsettiği ayarları inceledim,verdiği linkteki bilgileri hatim indirdim:) Aem'in sitesinde benim gibi ayarlarını kendi yapmaya çalışan birkaç sazan arkadaşlarla aynı sorunları yaşamışım:) Oradaki pro abilerin dediği bütün ayarları yaptım. Araba düzgün gitmeye başladı. Bugün arabamda çok çok şükür ilk defa sorunsuz 1.0peak 0,8cont yaptım. Özellikle 6000-7000 arasında 0,8barda yürümesine dikkat ettim. Bu arada afr değerim 10,3'tü. Bu da gayet iyi diye düşünüyorum...

Czt için chip tuning yapılıyor,onun üzerinde de detaya indim. Benim istediğim arıza vermesini yazılımla engellemek ve 1.2peak 1.0contta yürümek..Headersla birlikte bu barda 250hp.lik bi güç beni epeyce tatmin edecek...

Ardacım,müsait bi zamanında bana ulaş,o arkadaşa yaptığın işlemi merak ettim doğrusu,içeriği nedir bi detaylı öğrenelim..

egeturbo
11-09-2008, 00:23
tamamdır konustuk hallettik
evo ve cztlerede chip yapılıyormuş artık

Ranthor
11-09-2008, 02:24
Ozan'ın mesajda bahsettiği ayarları inceledim,verdiği linkteki bilgileri hatim indirdim:) Aem'in sitesinde benim gibi ayarlarını kendi yapmaya çalışan birkaç sazan arkadaşlarla aynı sorunları yaşamışım:) Oradaki pro abilerin dediği bütün ayarları yaptım. Araba düzgün gitmeye başladı. Bugün arabamda çok çok şükür ilk defa sorunsuz 1.0peak 0,8cont yaptım. Özellikle 6000-7000 arasında 0,8barda yürümesine dikkat ettim. Bu arada afr değerim 10,3'tü. Bu da gayet iyi diye düşünüyorum...

Czt için chip tuning yapılıyor,onun üzerinde de detaya indim. Benim istediğim arıza vermesini yazılımla engellemek ve 1.2peak 1.0contta yürümek..Headersla birlikte bu barda 250hp.lik bi güç beni epeyce tatmin edecek...

Ardacım,müsait bi zamanında bana ulaş,o arkadaşa yaptığın işlemi merak ettim doğrusu,içeriği nedir bi detaylı öğrenelim..

Gule gule kullan serkancim, dedigim gibi scramble boost settingini yanlis anladigin icin yasadin o dertleri..

czt Ecu soon dimi ozanım :)

Valla bekliyoruz ozgun:) Haberler sende