PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doluzede araçlar hk

gkhnyds
12-07-2014, 14:49
Herkese Merhaba,

Geçtiğimiz haftalarda şekerpınar tarafındaki dolu yağışından dolayı Doğuş Otomotiv'in araçlarının ciddi anlamda zarar gördüğünü duydum. Yaklaşık 2.000 araçtan bahsediliyor.

ve araçlar tamir edilip tekrardan hiç bir şey olmamış gibi satışa sunulacakmış.
Nefaset vermek istemiyorlar diye söylentiler var.

Ne kadar doğrudur ? Net bilgisi olan var mı?

Yeni araç alacak arkadaşlar en azından bilgilendirilmiş olsun.

Ome_RS
12-07-2014, 16:32
valla doğrudur o tarafta bir dünya arac var pendikte opelin arac stogu var pendige ciddi dolu yagdı emınım onlarda hasar almıstır
adamlar tırdan düsme aracı sıfır diye verıyolar dolu hasarını haylı haylı duzeltıp verirler
vakumla boyasız duzeltıgı surece anlamakta zordur

devil_berk22
12-07-2014, 17:04
doğuşun yapmıyacağı şey yok arkadaş boya makinası ile gidip aracını öyle teslim alıcaksın bu zamanda herşey beklenir

brky33
12-07-2014, 18:37
Daha önce Ankarada da aynı şey oldu sıfır araçlar dolu yedi serviste onarım yapıldı ve satıldı...

Haram olsun o alınan paralar böyle şeyler yapılıyorsa :/

Kahn23
12-07-2014, 18:46
Borusan ya da Kosifler tam hatırlamıyorum geçmiş senelerde bu tarz hasarları "Garaj Günleri" adı altında normal fiyatın altında satışa sunuyordu.

Vw'nin böyle bişey yapacağını zannetmiyor tam tersi hasarlıları hasarsız diye satmaya çalışacaktır diye düşünüyorum. Arkadaşın dediği araç adedi az buz değil..

Nightfish
12-07-2014, 19:02
Ankarada geçmiş senelerde dolu yağdığında Eskişehir Yolu'ndaki Opel'in stoğu ciddi zarar görmüştü ve sonrasında 7-8 bin tl indirimle vermişlerdi arabaları. O olaydan sonra sıfır arabaları Kentpark AVM'nin kapalı otoparkında stoklamaya başlamışlardı zaten.

Doğuş'a gelince, bu tavanlar fabrika çıkışı böyle Türkiye paket bu dese alacak odunlar olduğu için her türlü şeyi yapabileceklerini düşünüyorum.

gkhnyds
13-07-2014, 00:25
Net bilgi aldım indirim yok
Vw alacak arkadaşlar dikkatli olsun lütfen
Bazı araçların teslimatlarını ertelemişler

fatihob
13-07-2014, 01:13
İş yerimiz Şekerpınarda, Doğuş'a çok yakın. Şirket araçları kapının önündeydi. Bağzıları kapalıya çekti arabalarını ben üşendim kapıda bıraktım Linea'yı. Doludan sonra baktığımda ne bende nede kapıdaki diğer araçlarda hiç göçük yoktu (93 model Doğan dahil)

Hani Doğuştaki araçlardada hasar yoktur demiyorum ama hasar almamış olma ihtimalleri var.

2jz
13-07-2014, 07:18
Bende geçtiğimiz ay ankaradaki doluda konya-samsun yolundaydım. Çetin emeçe döndüm ardından. Migrosun bahçesinde baktım 7-8 tane kendini belli eden göçük vardı. Ankaralılar bilir tam orada doğuşun ciddi sayıda aracı var. Onlara ne oldu o geldi şimdi aklıma. Acaba hasar var mıydı?

GuneyOnur
13-07-2014, 08:24
Aynı şekilde Çelik Motor araçlarıda zarar gördü doludan.Duyduğuma göre Doğuş Oto'da bayağı zarar varmış.Göçük Tamiri için Almanya'dan Özel Ekip getirmişler.

deniz
13-07-2014, 08:30
boyasız göçük düzeltme yöntemiyle ,tavan döşemesini söktürüp tavandaki gamzelerini aldıklarını gördüm.

KÖROĞLU
13-07-2014, 08:45
Pendikte yaşanan dolu olayında, yarisimizde ciddi göçükler oluştu, kaskodan onarım gördü 4000 TL sı bir bedel alındı. O tarafta 0 araç stoğu olan marka varsa dikkat etmek lazım.

CeM öZeR
13-07-2014, 10:48
Sanırım benim yorum yapmam sağlıklı olacaktır. Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyim. Zarar gören araçların içerisinde porsche grubu araç yok. Porscheler kapalı mekanda tutuluyor. Vw nin,seat'ın çoğunlukta olduğu bir otopark. Araçlar üzerindeki giydirmeden dolayı çok zarar görmediğini duymuştum. Almanyadan gelen özel ekipler göçük giderme işlemleri uygulamış. Ben kılın kılıyım ben kusur göremedim. Mail yazısı geldi ortalama %3 civarında destek uygulanacak diye. Her markanın veya distribütörün başına gelen - gelecek bişey. Gerekli indirimler uygulanıyor zaten. %3 le başlayıp daha fazlada olabiliyor bu indirim. Ben nefasetli araç olsun taş izi olsun 300-5001.000 tl ucuz olsun diye can atan binlerce insan tanıyorum. Zaten kimse almaya mecbur değil. Doludan çıkan araçlar için ibraname imzalanıyor. Kimse haberi olmadan öyle bir arabayı almaz. Alamaz. 15 sene önceydi onlar. Tüketici hakları mahkemesi var bilmemnesi var. Adamı öttürürler. :) Unutmadan söyleyim. Kesinlikle boya felan yok bu işlemlerde. Bazı arkadaşlar çok abartmış. Çok cahilce yorum yapmış.

prodorian
13-07-2014, 10:50
arkadaşlar gecen yıl aralıkta almanyada 28,000 araç dolu hasarı aldı ve tamamı yapılıp türkiyede satılacak diye konusuluyordu:) sayı 30,000 oldu demekki :)

kadir jdm civic
13-07-2014, 11:24
net bilgi söylıyeyım.
Dayımın doguşta tanıdıkları var gecen sohbet etmeye gitmiş adamlar dolua hasarlı arabaları vakumlamaktan bıkmışlar fakat dolu hasarlı aracı liste fiyatının 2 bın tl altına veriyorlarmış. belki daha fazla ındırım yapabilirler.

Bence vakumla düzeltilen arabaları almaktan sorun olucagını sanmyorum tabi bilerek sıfır diye kakalanmayacak. ama sunu yapıyorlarsa vakumlarken boya bozuluyorsa veya boya gerektiginde boyayıp satıyorlarsa ozaman ciddi sorun demektir.

CeM öZeR
13-07-2014, 11:52
net bilgi söylıyeyım.
Dayımın doguşta tanıdıkları var gecen sohbet etmeye gitmiş adamlar dolua hasarlı arabaları vakumlamaktan bıkmışlar fakat dolu hasarlı aracı liste fiyatının 2 bın tl altına veriyorlarmış. belki daha fazla ındırım yapabilirler.

Bence vakumla düzeltilen arabaları almaktan sorun olucagını sanmyorum tabi bilerek sıfır diye kakalanmayacak. ama sunu yapıyorlarsa vakumlarken boya bozuluyorsa veya boya gerektiginde boyayıp satıyorlarsa ozaman ciddi sorun demektir.

Daha hiç bir doluyu çekerken en acemi ustanın bile boyayı bozduğunu görmedim duymadım. Ekip zaten Almanyadan gelen uzman ekip. Çıkarttıkları işi gözümle gördüm. Tamamen kusursuzdu.

orhan_guney
13-07-2014, 11:56
bazı arkadaşlar, Almanya dan gelen uzman ekibi, bizim sanayideki ustalarla karıştırıyor sanırsam sizin ruhunuz duymaz o aracı alsanız :)

Sym78
13-07-2014, 12:00
Ankarada geçmiş senelerde dolu yağdığında Eskişehir Yolu'ndaki Opel'in stoğu ciddi zarar görmüştü ve sonrasında 7-8 bin tl indirimle vermişlerdi arabaları. O olaydan sonra sıfır arabaları Kentpark AVM'nin kapalı otoparkında stoklamaya başlamışlardı zaten.

Doğuş'a gelince, bu tavanlar fabrika çıkışı böyle Türkiye paket bu dese alacak odunlar olduğu için her türlü şeyi yapabileceklerini düşünüyorum.

Opel-Chevrolet reis , akrabaya corsa almıştık hatta o indirimden 3 tane ceviz büyüklüğünde göçük vardı tavanında kendimiz halletmiştik hiçte belli olmuyordu , oldukça karlı çıkmıştı..

Eworen
13-07-2014, 12:04
Ben daha onceki araclarimdan birini auto king de dolu hasarindan dolayi yaptirmistim
Sadece tavanda sayisiz gocuk vardi yaptilar teslim aldim kimse anlamadi anlamak imkansizdi tek bi hata bile yoktu
Ki Almanyadan ekip gelmis falan filan
Indirim varsa ben ozellikle o araclari secerdim sahsen onemli olan soylesinler yeter
Vuruk yok kirik yok boya yok sorun hic yok..

Frid
13-07-2014, 12:09
indirimden bahsederlerse satışlar tahminlerinden hızlı da olabilir :D

dj ugurcan
13-07-2014, 21:37
çoktan satmışlardır onlar araçları :)

bora1311
13-07-2014, 21:48
bu tarz hasarlarda sizden feragatname yazisi alırlar ve gerekli indirim yapılarak aracınızı alırsınız, sizden habersiz dolu hasarli arabayi satmak söz konusu olmaz. Aracın detaylı resimleri olur ve size gösterilir, sizde tercih ederseniz alırsınız. En azindan kendi çaliştigim firmada böyle yapılıyor(Mercedes-Benz), Doğuş grubunda da farklı olduğunu düşünmüyorum...

rodya
13-07-2014, 21:59
satilacak değil, zaten 5-6 ay sirada araç bekleyen sahipli araçlardir onlar

exclusive
14-07-2014, 00:52
Sanırım benim yorum yapmam sağlıklı olacaktır. Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyim. Zarar gören araçların içerisinde porsche grubu araç yok. Porscheler kapalı mekanda tutuluyor. Vw nin,seat'ın çoğunlukta olduğu bir otopark. Araçlar üzerindeki giydirmeden dolayı çok zarar görmediğini duymuştum. Almanyadan gelen özel ekipler göçük giderme işlemleri uygulamış. Ben kılın kılıyım ben kusur göremedim. Mail yazısı geldi ortalama %3 civarında destek uygulanacak diye. Her markanın veya distribütörün başına gelen - gelecek bişey. Gerekli indirimler uygulanıyor zaten. %3 le başlayıp daha fazlada olabiliyor bu indirim. Ben nefasetli araç olsun taş izi olsun 300-5001.000 tl ucuz olsun diye can atan binlerce insan tanıyorum. Zaten kimse almaya mecbur değil. Doludan çıkan araçlar için ibraname imzalanıyor. Kimse haberi olmadan öyle bir arabayı almaz. Alamaz. 15 sene önceydi onlar. Tüketici hakları mahkemesi var bilmemnesi var. Adamı öttürürler. :) Unutmadan söyleyim. Kesinlikle boya felan yok bu işlemlerde. Bazı arkadaşlar çok abartmış. Çok cahilce yorum yapmış.

Aynı fikirdeyim kuzenim aldığı sıfır km ibiza fr da ön tamponda tırnak kadar göçük oldu diye 350 tl indirim yaptılar üstelik hasarın olduğunu satış danışmanı söyledi söylemese o şekilde verilse anlaşılmazdı diye düşünüyorum

by_speedvw
14-07-2014, 01:10
Ben atölye çalışanıyım ( teknisyen ) bizim trimciler kaportacılar ne zaman almancı oldu anlamadım :)

Kahn23
31-07-2014, 09:07
Otomotiv sektöründe dolu şoku yaşanıyor. Mevsim normallerinin dışında Marmara Bölgesi'ne Mayıs ve Haziran'da yağan dolu, otomotiv şirketlerini hazırlıksız yakaladı. Sağanak yağışla birlikte yağan dolu, otomotiv markalarının elindeki stokları vurdu. Kuvvetli dolu yüzünden araç parkları zarar gördü.

Ceviz büyüklüğündeki dolu, otomobillerin kaportasında göçüklere ve camların kırılmasına neden oldu. Doludan özellikle Anadolu yakasında faaliyet gösteren şirketler olumsuz etkilendi. 20 bin civarında araç doğa koşullarına yenik düştü.

Kaporta göçtü

Zarardan sonra hemen harekete geçen şirketler, yurtdışından özel ekipler getirerek, araçlarda meydana gelen göçükleri tamir etmeye başladı. Markalar vakum sistemiyle kaportadaki görülen sorunları tamamen ortadan kaldırırken, 'dolu'zede araçlarda özel indirim uygulamasına gitti. Müşterilere dolu nedeniyle otomobillerde yaşanan sorunu anlatan otomotiv şirketleri, yüzde 5-15 arasında indirim uyguladıklarını bildirdi.

İndirimli araca hücum
Markaların yaptığı bu kampanya tüketicilerden büyük ilgi gördü. Kısa sürede eldeki stokların önemli kısmı tükendi. Yetkililer doludan zarar gören araçların vakum sistemiyle tamamen tamir edildiğini belirterek, "Otomobillerde ufak tefek göçükler vakumla tamir edildi. Boya bozulmadan sorun hallediliyor ve eskisinden hiçbir farkı kalmıyor. Hiç kimse daha önce doludan zarar gördüğünü anlamıyor. Araçlarla ilgili bilgiyi müşterilerimize aktarıyoruz ve özel indirim uyguladığımızı bildiriyoruz. Tüketicilerin büyük çoğunluğu kabul ediyor. Büyük ilgi görüyoruz" açıklamasını yaptı.
Şirketler don hasarı için milyonlarca euro para harcadı. Yüzde 15'e varan indirime giden otomotivciler sattıkları araçları maliyetine vermiş oldu.

Hangi markalar etkilendi?

Genel merkezi Şekerpınar'da bulunan Doğuş Otomotiv'in 9 bin civarında aracı doludan zarara uğradı. Şirket, Almanya merkezden yardım alarak, dolunun hasarlarını atlattı. Şirket yüzde 15'e varan indirimler yaptı. Nissan Otomotiv'in 3 bin 700 civarında aracında hasar oluştu. Marka Brezilya'dan yardım aldı ve sorunu halletti. Nissan vatandaşlara yüzde 5 oranında indirim uyguladı. Şekerpınar tesisinde Civic üreten Honda Türkiye, yağıştan etkilenen markalar arasındaydı. 3 bin 500 civarında otomobil hasar gördü. Hyundai Assan, Anadolu Isuzu da yoğun don yağışının kurbanı oldu. Ancak hasarlı araç sayısı sınırlı kaldı.

Avrupa devine kötü sürpriz

Volkswagen de geçen yıl doludan olumsuz etkilenmişti. Alman otomotiv devinin Wolfsburg fabrikasının araç parkında bulunan 28 bin araç dolu yağışının altında kalmıştı. Volkswagen sözcüsü, hasarın boyutlarını tam olarak hesaplayamadıklarını, yüzde 100 denetimden geçmeyen hiçbir otomobili teslim etmeyeceklerini binlerce müşterilerinin geç teslimattan etkileneceğini açıklamıştı.

Berkan
31-07-2014, 09:58
buarada 2-3 sene oncede iki kere boyanmış araçların oldugnu söylüyordu hatta bana geliyolar kontorl vs. diye(polo jettadan tuttu q7ye kadar falan demişti) söyleyip duruyodu maslakdaki boya/kaporta Aziz Usta hatta Tarığın kırmızı polusu vardı ozaman ona bakarken soylemişti.

Ben atölye çalışanıyım ( teknisyen ) bizim trimciler kaportacılar ne zaman almancı oldu anlamadım :)

yok artık, biraz daha açsan

Day Walker
31-07-2014, 15:13
Otomotivcilere dolu şoku! - Milliyet Haber (http://www.milliyet.com.tr/otomobilcilere-dolu-soku-/ekonomi/detay/1918929/default.htm)

Doğuş için 9 bin adetten bahsediliyor. Ancak rakamlar bana uçuk geldi. Ayrıca yapılan onarımdan sonra anlamak çok zor. Bu ara sıfır arabalardan uzak durmak gerek.

individual
31-07-2014, 15:29
Otomotivcilere dolu şoku! - Milliyet Haber (http://www.milliyet.com.tr/otomobilcilere-dolu-soku-/ekonomi/detay/1918929/default.htm)

Doğuş için 9 bin adetten bahsediliyor. Ancak rakamlar bana uçuk geldi. Ayrıca yapılan onarımdan sonra anlamak çok zor. Bu ara sıfır arabalardan uzak durmak gerek.

Bu araçlar 1-2 sene sonra ikinci el olarak satılacak.

Bayi ismi vermeyim ama istanbul'da nissan bayi yeni micra'larında 2-3 bin tl indirimle veriyor.Hasarı göstericeklermiş :) onarmadan vermeyi pilanlıyorlarmış.