PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi ile Araç satmak

furkane
14-07-2014, 17:30
Arkadaşlar aracımı satıyorum arayanlar oluyor van'dan aracı isteyenler var fakat kredi ile araç alacaklarmış daha önce çok araç sattım ama kredili hiç satmadım bunun en güvenilinir yolu nedir, nasıl bır yol izlenmeli ?

BosphorusBoys
14-07-2014, 17:35
çekeceği bankaya kredinin onaylanıp onaylanmadığını sorun
gerekirse yazı alın satış sözleşmesini götürdükden sonra otomatikmen çekilen kredi hesabınıza yatırılır. geri kalan arada bir mebla vatsa nakit almak durumundasınız

PiscocuK
14-07-2014, 17:37
Ruhsati saticiya faxlamayin..krediyi cekecegi bankanin must temsilcisine mail atin

furkane
14-07-2014, 17:44
Zaten banka müşteri temsilcisi arıyor kredının cıktıgına onaylandıgına dair kagıt verebılırım dıyor fakat adam buraya geldımı prosedur nasıl işliyor önce bankayamı gitmeliyiz ? mesela kredi çıkmış - araç satılmış - bankanın ödememe gibi durumu var mı?

RCkid
14-07-2014, 18:06
Evet var,
Plaka değişecekse banka yeni plaka çıkmadan ödeme yapmıyor
Satışı da vermiş oluyorsunuz geri dönüş olmuyor.
Bankanın verdiği kağıt şu şekilde oluyor:
Satış tamamlandıktan sonra aracın yeni sahibi yeni ruhsat ve satış sözleşmesiyle bnkaya gittiğiğnizde para satıcının hesabıına geçiyor.
Alıcı bankaya gitmeyip kayıplara karışırsa nolur bilmiyorum

furkane
14-07-2014, 18:13
Evet var,
Plaka değişecekse banka yeni plaka çıkmadan ödeme yapmıyor
Satışı da vermiş oluyorsunuz geri dönüş olmuyor.
Bankanın verdiği kağıt şu şekilde oluyor:
Satış tamamlandıktan sonra aracın yeni sahibi yeni ruhsat ve satış sözleşmesiyle bnkaya gittiğiğnizde para satıcının hesabıına geçiyor.
Alıcı bankaya gitmeyip kayıplara karışırsa nolur bilmiyorum

Şimdi bi saçmalık var , arkadaşım antalya'ya araç sattı plaka değişikliği oldu fakat aynı gün içinde parayı aldı eğer alamaz isek sürekli dolandırıcılık olur

ersandeniz
14-07-2014, 18:17
aracı bilmiyorum da ev satmıştım krediyle alan birine, bankanın avukatı da gelmişti, sözleşmeye imza atmıştı, satışı verdikten 3-4 saat sonar banka direk bizim hesabımıza geçmişti parayı,
Buradan yola çıkarak zaten arabayı şahsa değil de bankaya satmış gibi olursunuz, muhtemelen banka araca rehin koyacak parayı sizin hesaba geçecek, para hiç bir şekilde diğer adamın eline geçmeyecek, aracı da bankadan rehini kaldırmadan satamayacak

RCkid
14-07-2014, 20:44
Şimdi bi saçmalık var , arkadaşım antalya'ya araç sattı plaka değişikliği oldu fakat aynı gün içinde parayı aldı eğer alamaz isek sürekli dolandırıcılık olur

Gecen sene bu sekilde sattim 2 gun sonra aldim parami
Banka yeni plaka&ruhsata koyuyor haczi
O yuzden plaka belli olmadan ruhsat cikmadan odeme yapmiyor

GKD
14-07-2014, 20:49
alırken prosedür ne peki 5 yaş olayı hala varmı kaç paraya kadar çıkıyor kredi vs vs

EREN34
14-07-2014, 21:11
alırken prosedür ne peki 5 yaş olayı hala varmı kaç paraya kadar çıkıyor kredi vs vs

Cogu banka 5 yil siniri %60 civari kredilendiriyor. Bazi bankalar %75e kadar kredilendirirken bazilarida arac yasi+vade suresi=10 yil diyor. Yani 24 vade ile 8 yasinda arabayi almaniza imkan sagliyor

furkane
14-07-2014, 22:18
kısaca toparlarsak kredi ile satış vermek risklimidir?

evolution_9
14-07-2014, 22:38
bankadan satışın gerçekleşeceği taktirde paranın ödeneceği ile ilgili kağıt al. eğer bankanın iyi müşterisiyse plaka değişmeden dahi satış olur olmaz paranı alabilirsin ben bi defa o şekilde yaptım aracın sahibi plakasını vermek istemedi bence plaka değiştirmeden satmaya çalış. paranı almadan aracı kesinlikle teslim etme

AhmetKadir
14-07-2014, 22:43
Ben satarken de ayni şekilde teklif ettiler. Kredi cekicez dediler. Acikcasi kendim alırken tasit kredisine baktim prosedur o sekilde işliyor ama satarken icim rahat etmedi. Dedim para bi tarafa mal bi tarafa. Bi de istanbul dan geleceklerdi almaya. Adam ne arabayi sordu ne pazarlik etti dogru duzgun hepten killandim. Acil ihtiyaç yoksa bence nakit satis verin

Erdem K.
15-07-2014, 07:20
bence de çok değişik ve riskli bir olay...

yıllar önce focusumu satarken böyle bir olay başıma geldi, alıcının kredi çekeceği banka satış yapılmadan parayı satıcıya vermiyor. yani siz noterde aracın parasını aldım diye beyan edip satış yapıyorsunuz, sonra banka araca haciz koyuyor ve en son para size geçiyor.

yani alıcı noter satışından sonra bankaya uğramazsa hiçbir yaptırımı yok, siz peşinden koşarsınız, adam krediyi çekmez, arabayı alır gider, saçma ama ihtimal dahilinde...

ersandeniz
15-07-2014, 12:22
bence hangi bankadan çekilecekse size yakın olan şubesine uğrayıp prosedür nasıl işliyor, ne yapılabilir öğrenin

Burak Demirci
15-07-2014, 12:35
satılmasın gerekirse yine bu şekilde krediyle araç vermem ben daha once banada demişlerdi bnkaya gittik adamlarla olmaz o şekil dedim para biryana ruhsat biryana borç al ne yparsan yap snra kredini cek bortcunu ver dedim adam o şekil yaptı nakit sattım bende .dolandrılıcıga cok acık bir şekil gerek yok heyecan aramaya

bahadırtelli
24-07-2014, 09:49
yılda yüzbinlerce kredili araç satılıyor o kadar dolandırıcılıga acık olduğunu sanmama sadece bankadan teyid almak ve prosedürü öğrenmek gerekli.

Yiğit G.
24-07-2014, 12:54
paranı hesabında gör ... hatta bankadan çek cebine koy :) (bazen banka geri çekebiliyor yatırdıgını) ondan sonra sat arabanı.. başka maceraya girme.

ykavcioglu
24-07-2014, 12:58
paranı hesabında gör ... hatta bankadan çek cebine koy :) (bazen banka geri çekebiliyor yatırdıgını) ondan sonra sat arabanı.. başka maceraya girme.

Açıklamada araç satışı yazarsa banka geri çekemez, nakit taşımakta risk olabilir

63owen63
24-07-2014, 13:05
Alıcı adam krediyi çekip, araç sahibine yollamak yerine neden böyle bir yola başvuruyor, çok anlamadım sanırım ben. İpotekli oluyor hem böyle kredi bitene kadar araç..

_AS_
24-07-2014, 13:44
Alıcı adam krediyi çekip, araç sahibine yollamak yerine neden böyle bir yola başvuruyor, çok anlamadım sanırım ben. İpotekli oluyor hem böyle kredi bitene kadar araç..

Taşıt kredilerinde genellikle ihtiyaç kredisine göre faiz oranı daha düşük oluyor ayrıca yüksek meblalarda ihtiyaç kredisine oranla taşıt kredisinin onaylanma oranı daha yüksek... Sebepler bu.

İzlenilmesi gereken yol

Bankadan kredi onay yazısı alınır. Kredi onay yazısı çıkması için kredi sözleşmesinin müşteri tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Bazı bankalar sadık müşterilerine imzalamadan da onay yazısı çıkartır mutlaka bankacıya müşterinin krediyi imzalayıp imzalamadığını sorun. Onay yazısını alın peşinat tutarını müşteriden alın aracın satışını yapın bankaya gidin sözleşmeyi verin parayı alın:)
Yanlız kasko zorunluluğu varsa ve satıştan sonra müşteri ola ki kasko yaptırmıyorum ben derse banka parayı geçmez sizde müşterinin peşinde koşarsınız. Riskli durumları var yok değil.

63owen63
24-07-2014, 14:02
Hmm, şu mesele, teşekkür ederim :)

pesimist206
24-07-2014, 14:46
Kesinlikle uzak durun günümüz Türkiyesinde ite uğursuza yeni yöntem acıkcası 2 kez bu sekilde dolandırılmaya çalışıldım noter e paramı aldım diyr imza attıktan sonra süreçteki en ufak pürüz bile sizin paranızı almanızı zorlaştırır en son sehırdısından hayali bi bankadan gelen onay faxlarıyla satıs yaptırılmaya calışıldım adamın aceleciliği sayesinde olaya uyanıp satıştan vazgectım

LnchCntrl
24-07-2014, 15:44
Ben biraz titizim bu konularda, misal ;

arac değerinden biraz ucuza gitsin önemli değil ama önce parayı cebime koyayım sonra veriyim satışı.

Bu tarz işlerde bankanın kestiği 5 lira bile bana dert oluyor ne yalan söyliyim ama desinki 500 liram çıkmadı nası yapalım ? Bi oluruna mutlaka bakarım.

Toparlarsam belki bire bir satıştan daha güvenli ama sende benim gibiysen uzak dur.

SinanAdalı
24-07-2014, 15:58
Ben kredili aldımda sattımda.. Bu tamamen satıcı-alıcı arasındaki oluşan bağ'a kaynaklı bi durum. Olay kısaca şu. Örnek olarak ben kredili aldım para aracın üstüne onaylandığı vakit, banka size satışı yapmadan önce dilekçe yazdırıyor işte şu şu paranın şu şahıslı kişinin hesap numarasına yatırılması diye, o andan itibaren para havuz'a geçiyor. Satış gerçekleştiği an ve arabanın kasko policesini bankadaki müşteri temsilcisine gönderiyorsunuz. Para adamın hesabına geçiyor. Tehlikeli bi durum yok. Dediğim gibi satıcı-alıcı ilişkisine dayanan bi olay bu. Ben arabayı aldıktan 2 saat sonra satıcının hesabına geçmişti. Bi sıkıntı yaşamadık. Ön yargılı olmayın...

_AS_
24-07-2014, 16:05
Ben kredili aldımda sattımda.. Bu tamamen satıcı-alıcı arasındaki oluşan bağ'a kaynaklı bi durum. Olay kısaca şu. Örnek olarak ben kredili aldım para aracın üstüne onaylandığı vakit, banka size satışı yapmadan önce dilekçe yazdırıyor işte şu şu paranın şu şahıslı kişinin hesap numarasına yatırılması diye, o andan itibaren para havuz'a geçiyor. Satış gerçekleştiği an ve arabanın kasko policesini bankadaki müşteri temsilcisine gönderiyorsunuz. Para adamın hesabına geçiyor. Tehlikeli bi durum yok. Dediğim gibi satıcı-alıcı ilişkisine dayanan bi olay bu. Ben arabayı aldıktan 2 saat sonra satıcının hesabına geçmişti. Bi sıkıntı yaşamadık. Ön yargılı olmayın...

Adam vazgeçtim ben kaskoyu yaptırmıyorum derse :) veya satışı yaptınız allah korusun adam yolda öldü.

Tamam ortada resmi bir durum var muhakkak çözülür ama ne zaman ve nasıl? her zaman bir risk var kredili araba satmam demiyorum ama banka onay yazısı verdi diye de çok rahat olmayın adam ruh hastasının biri olursa uğraştırır durur sizi.

SinanAdalı
04-08-2014, 01:43
Adam vazgeçtim ben kaskoyu yaptırmıyorum derse :) veya satışı yaptınız allah korusun adam yolda öldü.

Tamam ortada resmi bir durum var muhakkak çözülür ama ne zaman ve nasıl? her zaman bir risk var kredili araba satmam demiyorum ama banka onay yazısı verdi diye de çok rahat olmayın adam ruh hastasının biri olursa uğraştırır durur sizi.

İnsanız yaşam tecrübesi birazda olsa karşımızdaki kişileri tanımamıza yeter diye düşünüyorum. Ölürse Allah'ın takdiri deriz. Herşeyin olumsuzunu düşünmeye devam etsek, nasılsa ölücez yaşamayalım ? :D sıkmayın bu kadar kendinizi :)

GokhanK.
04-08-2014, 09:38
riskli değil aslında işi bilirsen.

şöyle ki adam zaten senin ruhsat fotokopilerini almış olup, bankaya bu fotokopilerle gidip başvuru yapıyor. Banka da bu araç üzerine para çıkartıyor. Sonra başvuru yapan kişiyi arayıp kredi çıktı diyor. Senin burada yapman gereken tek şey;

Bankaya gideceksin araç sahibi olduğunu ispat edip (bunun için kimlik fotokopini alıyorlar ruhsatlarla birlikte) arabayı satmış olduğun meblanın bloke edilmesini söylüyorsun.Çünkü satışı veripte paramı alamazsam ne olcak diyorsun bankaya. Banka sana diyor ki meblayı bloke ettim. Çekilemez veya kullanılamaz. Satışı getirdğin anda senin hesabına geçilir. Bunları yaparsan hiçbir problem olmaz.

karsiyakaliozi
04-08-2014, 10:00
Türk bankacılık sistemine bulaşmayın bence çok zor durumda deyilseniz nakit satın illaki istense üçkağıtçılık olur .