PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlik mevzusu..

Birkan61
15-07-2014, 13:23
Merhaba arkadaşlar

Bugün mezun olduğum belli oldu, yaklaşık 1 ay sonra diplomamı alıyorum inşallah

Bu arada 2 yıllık üniversite mezunuyum

Şimdi askere gitmek istersem ne zaman gidebilirim bilen var mıdır? Hangi döneme düşerim falan..

Hiç anlamıyorum bu işlerden :D

Skyhawk34
15-07-2014, 13:25
tabi üni bitti toto tutuştu :D

Berkan
15-07-2014, 13:26
mesai bitene kadar aç bir askerlik subesine telefon anlat derdini en temiz bilgiyi verirler sana

Evrenoz
15-07-2014, 13:38
2 senelik okulunu 4'e tamamla..
Yoksa askere gittiğinde çok vurursun başını taşlara..

63owen63
15-07-2014, 13:39
bir üstteki mesaja +63owen63

Son pişmanlık neye yararı marş diye söylüyorlar 2 yıllık mezunu askere gidenler..

HaKo
15-07-2014, 13:39
açıköğretim fakültesine başvur.

Hakan-N
15-07-2014, 13:40
Valla bnde 2 senelik mezunum acıkta. 3. Sınıftan devam ediorm sırf askerligi kısa yapmak icin okul sadece bu ise yarıo :D

oğuz
15-07-2014, 13:42
ahah kimse git demiyor normal olarak,oku derdim ama yaşlanmışsın be kanka sen git askere :D

Anıl E.
15-07-2014, 13:42
Evren abinin dediği gibi , fakülteye tamamla öyle git bence .

bilalMW
15-07-2014, 13:44
bence kahramanlığa gerek yok oku 2 sene daha.

ulas
15-07-2014, 13:48

+++++++++++

MTK
15-07-2014, 13:51
Zamanında 2 yıllığı bitirip biter düşüncesiyle gittim bitmedi ,o yüzden okulunu bitirip kısa dönem olarak gidersen daha çok işine yarar, tecrübeyle sabittir.

Evo34
15-07-2014, 13:52
Çoğu gitmiş azı kalmış.
En kötü AÖF'e geçip 3.ve 4.sınıfı tamamlayıp lisans mezunu olun.
Askerlik bir yana hayatınızda her anlamda size büyük faydası olur.

Melih-Ö
15-07-2014, 13:54
Açıköğretimden 3 ve 4 tamamla. 2 sene de tecil ettirirsin. Ben öyle yaptım tecilim bitti kağıdımı aldım kasımda gidiyorum kısa dönem.

FaBeRgE
15-07-2014, 13:54
sakın o hatayı yapma :)

açıktan bitir kısa dönem olarak git, yoksa hayatının hatasını yaparsın :)

huseyinturk
15-07-2014, 13:57

askerden taze gelmiş biri olarak yüzde yüz katılıyorum. Uzun dönem gidiceksen de bekle az daha zaman geçsin öyle git.

tolga_55
15-07-2014, 14:57
peki benimde tecilim aralıkta bitiyor herhangi bişey yapmama gerek var mı? tecil ederken muayne olmuştum zaten.

Zero
15-07-2014, 15:31
Aman diyim bitirmeden gitme.Bu kadar insan aynı şeyi söylüyorsa bir bildiğimiz var demektir.

TigeR
15-07-2014, 15:32
trafik polisleri yas tutar artık :D

individual
15-07-2014, 15:33
Açık öğretimden 4 yıla tamamlarım diyorsan gitme.Yanlız yaparım diyip her sene derslerden kalırsan 30 yaşında 12 ay askerlik çekilmez.

HotGsi
15-07-2014, 16:07
15 ağustosa kadar bas vurursan Kasım - Aralık cerpiyle gidiyosun ama sana tavsiyem gitme lisansını 4 yıla tamamla mümkünse bide yüksek yap.

boranaydogmus
15-07-2014, 16:35
Şu an askerligini kısa donem yapan birisi olarak sana tavsiyem lisansı tamamlamadan gelme. Gerek askerlik suresi gerek komutanların tavrı çok farklı oluyor. Mesela benimle birlikte askerliğe başlayan 94/1 ler simdi yaklaşık 200 sayiyor ben 5 sayiyorum...

gokcell13
15-07-2014, 16:36
4 yillik bitirmeden asla gitme.

by.gkn
15-07-2014, 16:49
Çevremde askere giden kısa uzun dönem herkes aynısını söylüyor sakın gitme 4 yapmadan. 4ü bitir mis gibi 6 ay yap gel.

Evrenoz
15-07-2014, 16:54
Kısalık uzunluk elbette önemli ama.. Asıl önemli olan komutanlarının ve üst devrelerin sana olan davranışları..

4 Yıllıktan mezun olup gidersen, uzun dönem üst devreler sana çok fazla diklenemez. Komutanlar daha bi "kibar" davranırlar.. Arkadaşlar ile cümleye başlayıp "yapar mısınız" ile cümleyi bitirebilirler..

Uzun dönem gidersen üst devrelerin anandan emdiğin sütü burnundan getirir. Senin devrenden biri eli cebinde gezer, üst devren kıl olur sen dahil tüm devrelerine akla hayale gelmeyecek eziyetler yapar. Gecenin 1'inde döndüğün nöbetten gecenin 3'ünde kaldırır, itfaiye ile su bastığı koğuşların suyunu çektirir.. 5'te bitti diye sevinirsin, ibneler bir daha basar.. 7'de bitti diye sevinirsin, komutanların işkencesi başlar.. Her pis iş, her boktan iş senindir. Üst dönemlerine diklenenemezsin, diklenirsen tüm devrelerinle beraber çeşit çeşit ceza yersin. 7-8 ay maruz kalırsın bu tarz muamelelere... Nöbette ayrı derttir, birlikte ayrı dert..

SieRRa
16-07-2014, 09:02
Aynı durum kardeşimde de var. O da bu yıl 2 yıllık mezunu oldu 4' e tamamlasam mı yoksa şimdi gitsem mi diye düşünüp duruyo. 4 e tamamlayıp git demekten ağzımda tüy bitti :) bende 2 yıllık mezun olarak gittim 7 ay önce bitirdim en son 15 ay yapan tertip bizdik :D yaşım onlardan büyük olduğu için saygılı olanlar da vardı ama devrecilik yapmaya çalışanlar da. Kısa dönemlere de üst devreler tarafından her türlü iş yaptırılıyo ama en fazla 2-3 ay çekersin, 7-8 ay çekmekle arasında dağlar kadar fark var. Taburda S-1 (Personel Kısım) yazıcısıydım ayrılan katılan rütbelilerin ayrılış katılış işlemlerini de yapıyodum asteğmenler genelde mühendisler, veterinerler oluyodu ama en son gelen asteğmen AÖF mezunuydu, yani diyeceğim o ki siz de neden olmayasınız :) Er olarak gitmek var komutan olarak gidip 2-2,5 lira maaş almak var :) Hayırlısı diyeyim :)

Serhat
16-07-2014, 09:14
4'te AÖF'ten tamamla keyfine bak bence. Göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor zaten. Bende senin durumdaydım düşünmeden AÖF'e geçiş yaptım 4. sınıfa geçtim şuan. Belki biraz daha askıya almak istersen yüksek lisans bile yapabilirsin. :D

Berkan
16-07-2014, 09:41
Aynı durum kardeşimde de var. O da bu yıl 2 yıllık mezunu oldu 4' e tamamlasam mı yoksa şimdi gitsem mi diye düşünüp duruyo. 4 e tamamlayıp git demekten ağzımda tüy bitti :) bende 2 yıllık mezun olarak gittim 7 ay önce bitirdim en son 15 ay yapan tertip bizdik :D yaşım onlardan büyük olduğu için saygılı olanlar da vardı ama devrecilik yapmaya çalışanlar da. Kısa dönemlere de üst devreler tarafından her türlü iş yaptırılıyo ama en fazla 2-3 ay çekersin, 7-8 ay çekmekle arasında dağlar kadar fark var. Taburda S-1 (Personel Kısım) yazıcısıydım ayrılan katılan rütbelilerin ayrılış katılış işlemlerini de yapıyodum asteğmenler genelde mühendisler, veterinerler oluyodu ama en son gelen asteğmen AÖF mezunuydu, yani diyeceğim o ki siz de neden olmayasınız :) Er olarak gitmek var komutan olarak gidip 2-2,5 lira maaş almak var :) Hayırlısı diyeyim :)

gittiğin yerede bağlı dediklerinin cogu bende kısa gittim 2011 de.tekirdağ hayrabolu

oldugum yerde daha dogrusu bölükte 10kısaydık. daha kapıdan girdik kogusa yerleşirken uzun donemin cavus geldi siz bişeye dokunmuyosunuz yaptıran olursada sallamayın dedi. bir çöpe bile karışmadık yapında diyen niye yapmıyosunuz diyen cengoda cıkmadı
3-5 kendini bilmez atarlı haricinde hepsi cok iyilerdi. baya vardı 2 seneliği bitirip gelmiş cocuk bizi gördükce kafamı s.k.m diye sölenip durdu. baska 3-5 cocuklarda kendi kendine abi ben döniyim direk üni. sınavına giricem okusaymısım diye hayıflandı calısmaya basladı kitaplar tesler aldı birton derslerine yardım ettik. kısacası ne biz onlara ne onlar bize salca olmadı

SieRRa
16-07-2014, 10:43
gittiğin yerede bağlı dediklerinin cogu bende kısa gittim 2011 de.tekirdağ hayrabolu

oldugum yerde daha dogrusu bölükte 10kısaydık. daha kapıdan girdik kogusa yerleşirken uzun donemin cavus geldi siz bişeye dokunmuyosunuz yaptıran olursada sallamayın dedi. bir çöpe bile karışmadık yapında diyen niye yapmıyosunuz diyen cengoda cıkmadı
3-5 kendini bilmez atarlı haricinde hepsi cok iyilerdi. baya vardı 2 seneliği bitirip gelmiş cocuk bizi gördükce kafamı s.k.m diye sölenip durdu. baska 3-5 cocuklarda kendi kendine abi ben döniyim direk üni. sınavına giricem okusaymısım diye hayıflandı calısmaya basladı kitaplar tesler aldı birton derslerine yardım ettik. kısacası ne biz onlara ne onlar bize salca olmadı
Ben Edirne' de yaptım dediğin gibi yerine sistemine bağlı. Kim ne gördüyse aynısını alt devrelerine yapmaya çalışıyo öyle sürüp gidiyo. Kısa dönemler gelip bizi işten düşürmüştü. Herşeyde olduğu gibi burdada karşılaştığın insanlar önemli, adamlar(üst devreler) kısa döneme kıl oluyolardı, zaten 5 ay askerlik yapıyolar bari adam gibi yapsınlar deyip her işi onlara yaptırmaya çalışıyolardı. Zaman her türlü geçiyo da 5 ayla 12 ay arasında cok fark var :) . Evime 70 km mesafedeydim arabamla askerdeydim her hafta sonu eve gide gele 10.000 km yaptım tek tesellim buydu 15 ay içinde :) buna rağmen uzun dönem en son düşünülmeli mümkünse kısa dönem gidilmeli..

Serhat
16-07-2014, 10:50
Ben Edirne' de yaptım dediğin gibi yerine sistemine bağlı. Kim ne gördüyse aynısını alt devrelerine yapmaya çalışıyo öyle sürüp gidiyo. Kısa dönemler gelip bizi işten düşürmüştü. Herşeyde olduğu gibi burdada karşılaştığın insanlar önemli, adamlar(üst devreler) kısa döneme kıl oluyolardı, zaten 5 ay askerlik yapıyolar bari adam gibi yapsınlar deyip her işi onlara yaptırmaya çalışıyolardı. Zaman her türlü geçiyo da 5 ayla 12 ay arasında cok fark var :) . Evime 70 km mesafedeydim arabamla askerdeydim her hafta sonu eve gide gele 10.000 km yaptım tek tesellim buydu 15 ay içinde :) buna rağmen uzun dönem en son düşünülmeli mümkünse kısa dönem gidilmeli..

Çok şanslıymışsınız. :)

SieRRa
16-07-2014, 11:28
Çok şanslıymışsınız. :)
O konuda şanslıydım gerçekten :)

tremx
16-07-2014, 12:19
kesinlikle 4 yila tamamla kisa donem git..ondan sonrasida sans bende kisa donem yaptim ama sikintiliydi biraz Allahtan ki kisaydi ole diyim..

ersandeniz
16-07-2014, 14:34
kısa dönem git, santralciydim komutanı(astsubay) yanlış yere bağlamıştım, "kafanı kırarım"la başladı kim olduğumu bilmeden, sonra kısa dönem olduğumu anlayınca bir baba şefkatiyle "oğlum bari sen yapma böyle, hadi şimdi istediğim yeri bağla" diye kapatmıştı, uzun dönem askeri adam yerine koymuyorlar

Volkann
16-07-2014, 14:38
acele etme önce açıktan bitir

Ozan Özer
16-07-2014, 14:45
Gideceğin şehir ve birliğindeki insanlarda tabiki önemli ama kesinlikle 4 seneye tamamlamadan askere gitme,genel görüşe katılıyorum.3 tane kısa dönem gören askerin psikolojisini düşünmek bile istemezsin..

Yiğit G.
16-07-2014, 14:57
aynı hatayı cok yakın arkadasım yaptı...Çıtkırıldı bir çocuk , yaşı da genç dedim olm bitir okulunu öyle git kısa yap gel... yok dedi arada gider gelirim ne olcak.. O gitti ama gelen o giden arkadaşım değildi :D 2 aydır evinden cıkmıyordu son ne oldu bilmiyorum toparladı herlade kendini..

Berkan
16-07-2014, 15:27
kısa dönem git, santralciydim komutanı(astsubay) yanlış yere bağlamıştım, "kafanı kırarım"la başladı kim olduğumu bilmeden, sonra kısa dönem olduğumu anlayınca bir baba şefkatiyle "oğlum bari sen yapma böyle, hadi şimdi istediğim yeri bağla" diye kapatmıştı, uzun dönem askeri adam yerine koymuyorlar

:D benzeri bana oldu

sabahın 7sinde takıldı bana(gececiydim yatmaya giderken tam kogus kapısında gecen hikaye) tankcıların üsttegmeni siz topcular bi *** bilmessiniz anca jartiyer giyip gezersinizde falan aman aman neler sıralıyor sabah sabah :D

kimligmi aldı ama bakmıyo mal soruyo kaca kacsın diye, kısa donemim dedim, surat degişti bir hıı tmm kimligini bölük komutanından alırsın ozamana döndü hemen.

gittim almaya noldu diye sordu anlattım falan olanları, sonrada üstünede tankcı komutanım, biz topculara afedersiniz ama aynen solediklerini söylüyorum bole bole dedi komutanım dedim. adam tam kudurdu :D (yüzbasıydı bizimkisi)
arkadasımda görmüştü yaz lan onuda sahit olarakda üst yazı geciyim bir kim kime ne giydiriomus diye :D

emresener
17-07-2014, 11:12
Suan askerdeyim. Acik ogretimi bitirip gelmedigime aadece zaman dolayisi ile pismanim.

Askerligi yaptigin yerle ilgili tum yazilan cizilen. Ardahan da yapiorun atarsa 291 ancak oldukca rahat bir yer. Belirli mintikan haric hic bi is yapilmio vunku herkesin bir isi varz
Cogu yerde devrecilik kalkti zaten..
He ben yasimdan dolayi uzun donem olsada biraz farkli tutuoluorum ama diger er lerdede bi sikinti yok.

Dert cekilen yer scemelik ustalikta hic sknti yok ;)

evolution_9
17-07-2014, 11:33
acik ogretim falan bi sekilde 4 yila tamsmla orda bi gun bi gundur sakin uxun donem gitme

SSagnak
17-07-2014, 12:03
kısa dönem kasım beklemedeyiz sırf şu askerlikte rahat etmek için okudum yazdıklarınızıda okyunca iyi ki okumuşum dedim 2 yllık arkadaşlar 4 yıllığa tamamlayın öle gidin