PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir başka üniversite tercih konusu

Dodoo
16-07-2014, 21:02
Aslında konu kirliliği yaratmamak adına yeni bir başlık açmayacaktım, bugüne kadar da tuttum kendimi ama yumurta kapıya dayandı, bilgisi olanların görüşlerine ihtiyacım var. :)

Işık Üni. Bilgisayar Mühendisliğini 2.sınıfta (bu sene) dondurup üniversite sınavına tekrar girdim.

Tm 255 / Mf 225 / Ygs 355 puan alabildik.

Benim sizlere danışmak istediğim konu ygs puanı ile öğrenci alan yüksekokul bölümleri hakkında.

Eğer benim yanlışım yoksa ygs puanı ile bu 4 yıllık bölümlere giriş hakkım var, şu 3 tanesi hakkında bilgi almak istiyordum.

* Turizm ve otel işletmeciliği
* Bilişim sistemleri ve teknolojileri
* Muhasebe ve finansal yönetim

Bu 3 bölümden tercih edilesi bir tanesi var mıdır, yoksa boşa mı okumuş oluruz. :)

Bu 3 bölümde %100 burslu girebiliyor gözüktüğüm için önceliği bunlara verdim, Işıkta bi 50 bin lira harcandı, burda da bi 70-80 gitmesi pek işime gelmiyor %50 burs ile.

Bunlardan bir şey çıkmazsa uluslararası lojistik ve uluslararası ticaret bölümlerine yöneleceğim son çare. .)

turbo&quattro
16-07-2014, 21:05
Turizm harici ne okursan oku :)

emrhn28
16-07-2014, 21:10
DGS sınavı büyük avantaj bende Beykent Üniversitesi lojistik mezunuydum 2 yıllık araya yıl koymadan DGS ile İstanbul Üniversitesine geçiş yapabildim. DGS kolay bir sınav ama birazda şans faktörü önemli.

2 Yıllık okullarda fiaylar bayağı uygun 70-80 bin tl çok yüksek olmuş :)

Bilişim sistemleri gelişen bir sektör, muhasebe ve finans her zaman gözününde ama bence ilk olarak bu bölümlerin DGS ile geçiş yapabileceği bölümlere bakmanızda fayda var.

Mesela Muhasebe ve finansal yönetimden işletmeye geçiş hakkınız varsa okunabilir.

Saygılarımla

bilalMW
16-07-2014, 21:14
okan üni myoda 2 yıllık yani %50 indirim yapıyordu ilk tercihlerde. ben dış ticaret okudum değerli hocalarmız vardı yalan yok. ama zengin veledi kaynar.

Eworen
16-07-2014, 21:15
Size ozel yazmiyorum ama ozel universitelerin fiyatlari artik cok ucuk oldu
Bu paralara denk bi sekilde ingiltere veya Amerikada universite okuyabilrsiniz
Hangi kalitede olursa olsun 10-0 onde baslarsiniz
Mutlaka arastirin
30-40 bin TL ler havada ucusuyor
15-20 bin $ veya 10-15 bin £ soz konusu
Sadece ufak bi tavsiye tercih konusu cok olunca yaziyim dedim

Dodoo
16-07-2014, 21:17
.

Ben Anadolu lisesi mezunuyum, o yüzden bahçeşehir özyeğin vs. üniversitede %50 burslu şekilde 4 yıl okumanın sadece okul masrafı 70 bin lira civarı. :icon_tup:

Yusuf abimiz diyorsa turizmi eledik. :) Koray abiye mesaj atacaktım ama, abimiz şimdi gezmelerde, benle mi uğraşsın tatil mi yapsın dedim :D :p

i-vtec07
16-07-2014, 21:18
şu ana kadar turizm ile ilgili hiç olumlu şeyler duymadım. hayırlısı olur inş

Dodoo
16-07-2014, 21:20
Size ozel yazmiyorum ama ozel universitelerin fiyatlari artik cok ucuk oldu
Bu paralara denk bi sekilde ingiltere veya Amerikada universite okuyabilrsiniz
Hangi kalitede olursa olsun 10-0 onde baslarsiniz
Mutlaka arastirin
30-40 bin TL ler havada ucusuyor
15-20 bin $ veya 10-15 bin £ soz konusu
Sadece ufak bi tavsiye tercih konusu cok olunca yaziyim dedim

Amerika'yı çok az ucundan bir araştırayım dedim, iyi üniversiteler senelik 20/25 bin $ civarındaymış, o da bana çok gelir. :)

College okullarında yıllık 8-10k $ a okunabiliyormuş. O bir seçenek olabilir belki benim için. :)

Bu arada sanırım yanlış anlaşıldım, 4 yıllık bir bölüm bakmaktayım, meslek değil Anadolu lisesi mezunuyum. :)

XSi
16-07-2014, 21:40
Bence bilgisayar muh devam etmen daha hayirli olur..

Dodoo
16-07-2014, 21:44
Bence bilgisayar muh devam etmen daha hayirli olur..

Dersler pek beni sevmedi, ben de okulu sevemedim bir türlü... :)

evolution_9
16-07-2014, 21:45
bende özel okudum hayatımın en büyük hatası tr de okumaktır. o paralar yurt dışında çok rahat okursun eğer öyle bişey düşünmezende bencede bilgisayar müh. devam et

emrhn28
16-07-2014, 21:57
Ben Anadolu lisesi mezunuyum, o yüzden bahçeşehir özyeğin vs. üniversitede %50 burslu şekilde 4 yıl okumanın sadece okul masrafı 70 bin lira civarı. :icon_tup:

Yusuf abimiz diyorsa turizmi eledik. :) Koray abiye mesaj atacaktım ama, abimiz şimdi gezmelerde, benle mi uğraşsın tatil mi yapsın dedim :D :p

Ben 2 yıllık olarak 70-80bin çok yazdım :) yüzde 50 burs ile senelik 15k yı geçmez diye tahmin ediyorum. Bende anadolu lisesi mezunuyum ve DGS'de farkını çok göreceksin.

Saygılarımla

MBuğra
16-07-2014, 22:29
Istedigin bolumlerin Kibris' ta ki burslu programlarina goz atmani oneririm. Ben 4 sene boyunca % 50 burslu olarak hukuk bitirdim. Evet TR'de ki imkanlar kadar genis yelpaze de olmasa da diploma icin gelinir. Zaten Kibris' a ya ekmek parasi icin ya da diploma icin gelinir :)

Ben pisman degilim burada okuduguma, bi daha olsa bir daha gelirim :)

Edit: Hatta bir fikir, okudugun 2 sene bosa gitmesin; yatay gecisle baska bir universiteye gec.

ERY98
16-07-2014, 22:42
Len oğlum hala bizim halimizi göre göre turizm diyorsan ben cidden senin aklından şaşarım :) mis gibi bölümü dişini sıkmayıp bırakıp turizmmi okunur, hadi verdik eline diplomasını ee sonra ? :) buarada ses mühendisliği falan düşünmezmisin dj, zannedersem açılmıştı biyerlerde ? bide Işık'ta ara burslarda çıktı, puanın belki bu sefer bilgisayar, endüstri yada otomotiv de %75 e yetebilir, bölümlerin Türkçeside açıldı.. hem aldığın dersleride saydırırsın kaldığın yerden devam ;) %75'li Türkçe bölümleri iyi düşün..

CasabLanca
16-07-2014, 23:27
seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği mezunum ben fakat turizme dair bir bölümde çalışmak istemiyorum. genelde işler sezonluk olduğu için düzenli bir hayatın olamıyor. bir de hangi üniversiteyi okursan oku hangi bölümü bitirirsen bitir işe en tabandan başlıyorsun.

sadettin
17-07-2014, 11:21
o 3 bölüm arasında bilişim sistemlerini tercih ederdim yerinde olsaydım.Kendini geliştirmeyle önü açık bir bölüm

Kahn23
17-07-2014, 11:27
Dodoo eğer ileriki zamanda da Dj'liğe devam edeceksen kesinlikle ses mühendisliği vs. oku.

https://istanbul.sae.edu/tr/course/1210/Audio_Engineering burayı önerebilirim sana. Çok güzel eğitimi var. Belki biraz tuzlu ama sonuçta müzik sektörü.. Gideri kadar getirisi de fazla olan bi meslek ;)

berk34
17-07-2014, 11:32
Düşündüğün bölümlere baktım, yeditepe mi düşünüyorsun ? 4 bölümde bizim fakültenin bölümleri :)

63owen63
17-07-2014, 12:05
Kardeşim sen bir meslek seçiminden ziyade zoraki bir tercih arıyor gibisin, sanki. Yapmak istedigin şeylere karar ver öyle konuşalım bence. Sonuçta meslegini bir ömür boyunca yapacaksın.

Dodoo
17-07-2014, 13:14
Dodoo eğer ileriki zamanda da Dj'liğe devam edeceksen kesinlikle ses mühendisliği vs. oku.

https://istanbul.sae.edu/tr/course/1210/Audio_Engineering burayı önerebilirim sana. Çok güzel eğitimi var. Belki biraz tuzlu ama sonuçta müzik sektörü.. Gideri kadar getirisi de fazla olan bi meslek ;)

Kaan abi ses mühendisliğinin pek bir katkısı olmuyor açıkçası :)

o 3 bölüm arasında bilişim sistemlerini tercih ederdim yerinde olsaydım.Kendini geliştirmeyle önü açık bir bölüm

:icon_tup:

Düşündüğün bölümlere baktım, yeditepe mi düşünüyorsun ? 4 bölümde bizim fakültenin bölümleri :)

Bu yazdıklarım bilişim sistemleri vs. Okan'da %100 burslu geliyor gibi gözüküyor. Hani buraya girersek ileride sıkıntı çeker miyiz diye sormaktı asıl niyetim.

Bunları çıkarınca listeye yeditepe uluslararası ticaret / uluslararası lojistik / işletme / iktisat / bilişim sistem teknolojileri sırayla yazacağım..

Kardeşim sen bir meslek seçiminden ziyade zoraki bir tercih arıyor gibisin, sanki. Yapmak istedigin şeylere karar ver öyle konuşalım bence. Sonuçta meslegini bir ömür boyunca yapacaksın.

Ben de seni bekliyordum konuya öğretmenim :D

Valla inan ileride bu mesleği mi yapacağım bilmiyorum, onu zaman gösterecek.

Okandaki bilişim sistem ve teknolojileri'ni bitirsem ilerde aç kalır mıyım ne dersin :D

63owen63
17-07-2014, 13:38
Bilgisayar, CTIS, network, yazılım, işletme vs vs bir ton bölüm var şuan,ve hemen hepsi bir çok farklı alandan ders alıyorlar, çoğu öğrenci temel düzeyde çok yönlü olabiliyor bu yüzden
Mezun olduğunda hangi ünvanla çalışacağın senin kişisel gelişimine, mutfak da ne kadar iyi olduguna ve çalıştığın şirketteki pozisyona bağlı. 2 yıllık bilgisayar teknikeri de, 4 yıllık bilgisayar mühendisliği mezunu da, ctis mezunu da aynı ünvanlarda çalışma imkanı bulabiliyor. İşin de iyi bir adam hiç bir bölümde aç kalmaz, ama kariyer planlaman için net bir şey söylemek çok zor kardeşim.

Daha 22 yaşındasın, karar almış olmak adına bir karar almak, sosyal baskılardan arınmak, yeni şeylere cesaret edememek vs gibi nedenlerle insanlar hayatları boyunca mutlu olmayacakları kararlar alabiliyorlar, o yüzden aç kalmak vs gibi kaygıların yanında kişisel hazzı da değerlendirip bir meslek analizi yap derim. Çünkü en büyük gözlemim, çok çok az insan işinin adamı aslında. Herkes bir yerden tercih kurbanı..

Dodoo
17-07-2014, 16:49
Okan Üni Bilişim Sistemleri %100 bursu en üste attık sıralamada fakat o muhtemelen tutmayacak.

Yeditepe Üniversitesi ;

Uluslararası Ticaret
Uluslararası Lojistik
İktisat
İşletme
Yönetim Bilişim Sistemleri
Bilişim Sistem ve Teknolojileri

bölümlerini yazacağım, Yeditepede okuyan/ mezun olan ve tavsiye verebilecek olanlar için son bir güncel atalım. :)

berk34
17-07-2014, 16:55
Ben yeditepe lojistikte okuyorum bu sene son senem . Merak ettigin bisey olursa sorabilirsin , diger bolumlerde okuyan arkadaslarimda var .

Dodoo
17-07-2014, 17:15
Ben yeditepe lojistikte okuyorum bu sene son senem . Merak ettigin bisey olursa sorabilirsin , diger bolumlerde okuyan arkadaslarimda var .

Öm attım. :)

Berkayy
17-07-2014, 17:49
Okan Üni Bilişim Sistemleri %100 bursu en üste attık sıralamada fakat o muhtemelen tutmayacak.

Yeditepe Üniversitesi ;

Uluslararası Ticaret
Uluslararası Lojistik
İktisat
İşletme
Yönetim Bilişim Sistemleri
Bilişim Sistem ve Teknolojileri

bölümlerini yazacağım, Yeditepede okuyan/ mezun olan ve tavsiye verebilecek olanlar için son bir güncel atalım. :)

Ben yeditepe yönetim bilişimdeyim. Ama su an hazirlik belasindan kurtulamadim dışardan kursa gidiyorum eylüldeki prof sınavına giricem. yeditepe her yönüyle güzel bir okull. Zaten bende yazmadan önce forumdan bi kaç kişiyle görüşmüştüm sağolsunlar yardimci olmuslardi.

Isıktada bizim gibi eğitim %100 ingilizceydi galiba o yüzden hazirlikla ilgili sıkıntı olucağını zannetmiyorum senin için fakat Prof sınavini geçemezsen her türlü hazırlık okuyacaksin yarim dönem bile olsa o yüzden bunu göz onunde bulundur. Bana şimdi tercih hakkı verseler yeditepeyi tercih etmezdim çünkü eğitim olarak disiplinli bir okul gezeyim tozayim finale 2 3 kala çalışayım diyorsan yeditepe yazma :) başka sormak istedigin bişey varsa ö.m atabılırsın. Hayırlı olsun simdiden :)