PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öğrenciye arabanın aylık maliyeti

bayramoglu
16-07-2014, 21:42
Merhaba aranızda yeniyim bir iki ay içerisinde bir araba alacağım 2004-2006 arası lpg'li 1.6 307'nin bir aylık masrafı ne olur. günlük standart kullanımda ortalama 30 km diyelim. tüm masrafları hepsi içerisinde bir fiyata ihtiyacım var. bir de öğrenciyken araba sahibi olanlar varsa fikirlerini alabilirim :)

huseyinturk
16-07-2014, 22:09
Kişiye, araca göre değişir. Benimde öğrenciyken vardı aracım hatta 307m, varımı yoğumu yollarına harcıyodum mazot aksesuar arıza vs. Hatta harcadıklarmı düşününce öğrenci bütçesiyle neler yapabilmişim şaşırıyorum

Onamdar
16-07-2014, 22:12
valla ben bi ara oturdum hesapladım yakıt vize sigorta muayne rutin bakım ağır bakımlar olağan dışı arızalar yaklaşık otopark parası falan filan derken senelik 8 binlira yaklaşık senede 15-20k km yaparım ona göre bu hesap

Evrenoz
16-07-2014, 22:13
Benzini kolaylıkla hesaplarsın. Ancak o hesabın üzerine

- Kasko, Zorunlu sigorta, bakım maliyetleri, arızalar..
- Yaşın genç, sağına soluna ekleyeceğin extraların maliyetleri

eklemeyi de düşünmen gerekir

bayramoglu
16-07-2014, 22:13
Kişiye, araca göre değişir. Benimde öğrenciyken vardı aracım hatta 307m, varımı yoğumu yollarına harcıyodum mazot aksesuar arıza vs. Hatta harcadıklarmı düşününce öğrenci bütçesiyle neler yapabilmişim şaşırıyorum

aksesuara harcamasanız nekadar oluyordu masrafı hatırlıyormusunuz standart kullanımda

bayramoglu
16-07-2014, 22:16
Benzini kolaylıkla hesaplarsın. Ancak o hesabın üzerine

- Kasko, Zorunlu sigorta, bakım maliyetleri, arızalar..
- Yaşın genç, sağına soluna ekleyeceğin extraların maliyetleri

eklemeyi de düşünmen gerekir

20.000 tl limitim var aracı aldığımda üstüne artan fiyatla aksesuarları tamamlamayı düşünüyorum ama vize sigorta bakımlar artı yakıt benim için önemlisi. nette biraz araştırdım ama sanırım net maliyet çıkarmak mümkün değil bu konuda ama ortalama olsa da yine bi nebze fikrim olur. :)

delyyy
16-07-2014, 22:19
Tadını ala ala binemedikten sonra arabanın çok bi esprisi yok bence.. Hevesini kırma ama ertele derim ben.. :)

Burak
16-07-2014, 22:24
Gunluk 30 kmden ayda 1000km diyelim. Ortalama 250 lira eder. 300 lira sigorta, 300 vergi, 200 bakım, 100 lira ekstra koyuyorum. Yıllık toplamda 4000 diyelim. Ortalama 350 lira aylık. Ama bu hesap kesinlikle tutmaz, daha fazlasını harcayacağına emin olabilirsin.

bayramoglu
16-07-2014, 22:33
Tadını ala ala binemedikten sonra arabanın çok bi esprisi yok bence.. Hevesini kırma ama ertele derim ben.. :)

fikirlerden birisi ailem de bu konuda aynı düşüncede paran dursun sonra alırsın yine üstüne koyarız fikrinde bir yandan da 4 senedir bekleyiş heves var. biri mantık biri duygusal ergen kızlar gibi oldum :)

bu arada imzaya üşenmedim baktım çok güldüm :D

Gunluk 30 kmden ayda 1000km diyelim. Ortalama 250 lira eder. 300 lira sigorta, 300 vergi, 200 bakım, 100 lira ekstra koyuyorum. Yıllık toplamda 4000 diyelim. Ortalama 350 lira aylık. Ama bu hesap kesinlikle tutmaz, daha fazlasını harcayacağına emin olabilirsin.

300-350 zorlamaz fakat fazlası zorlayabilir...

MBuğra
16-07-2014, 22:33
Kardesim 0 araba veya 0 muadilinde bir araba almiyorsan, yaptigin hesaplar bosa gidecektir, tecrubeyle konusuyorum.
95 model R19 Europam vardi, ben mi onu tasidim omu beni tasidi anlayamadim. :D

bayramoglu
16-07-2014, 22:35
Kardesim 0 araba veya 0 muadilinde bir araba almiyorsan, yaptigin hesaplar bosa gidecektir, tecrubeyle konusuyorum.
95 model R19 Europam vardi, ben mi onu tasidim omu beni tasidi anlayamadim. :D

o konuya biz babamda şahit olduk :D nelere gidiyordu peki masraf ne gibi arızalar oluyordu

enesbeyter
16-07-2014, 22:41
o konuya biz babamda şahit olduk :D nelere gidiyordu peki masraf ne gibi arızalar oluyordu
O da değişir ne kadar titiz olduğuna bağlı:D

ulas
16-07-2014, 22:42
aylık 500-600 hazır olmalı

OğuzCanAlantor
16-07-2014, 22:45
Son 4 yıllık eğitim hayatımda arabayla gidip geldim okula ve devam etmekteyim yakıt ve km kesinlikle hesapladığın gibi çıkmıycak hadi gezelim hadi şuraya gidelim derken bi bakmışssın sadece yakıtın 300 lirayı bulmuş aylık belki benim kulladığım araçlardan dolayı yakıta çok para veriyorum , güncel okul varken her ay 300-500 Tl aralığında yakıta para ayırıyorum babanın servisi olunca hiç yoktan tamir vs masrafı çıkmıyor. Kendimden yola çıkarak servis masrafım bile olmadan yıllık 6 bin ve üstü rakamları buluyor.

Uur
16-07-2014, 22:48

Aynen katılıyorum

bayramoglu
16-07-2014, 22:53

gözüm korktu artık

Son 4 yıllık eğitim hayatımda arabayla gidip geldim okula ve devam etmekteyim yakıt ve km kesinlikle hesapladığın gibi çıkmıycak hadi gezelim hadi şuraya gidelim derken bi bakmışssın sadece yakıtın 300 lirayı bulmuş aylık belki benim kulladığım araçlardan dolayı yakıta çok para veriyorum , güncel okul varken her ay 300-500 Tl aralığında yakıta para ayırıyorum babanın servisi olunca hiç yoktan tamir vs masrafı çıkmıyor. Kendimden yola çıkarak servis masrafım bile olmadan yıllık 6 bin ve üstü rakamları buluyor.

cidden içten bir off çektim. çok istiyorum aslında ama birde ben bunu aldım masraflarını karşılayamıyorum demekte olmaz.

Seven7
16-07-2014, 23:04
Benim arabam yokken daha çok geziyordum, araba aldım daha az gezmeye başladım. Tamamen kişiye kalmış bir durum. Basarsın çok yakarsın, kendini tutamazsın bir yere patlarsın yada öküzün biri gelir sana patlar, gözünü karartırsın gece rüyalarına girer gider tüm paranı bir parçaya yatırırsın, bir sabah marşa basmazsın çalışmaz ay sonuna kadar harcayacağın paranı ustaya kendi ellerinle teslim edersin. Bir gün bir bakarsın kapının önünde kırmızı çerçeveli bir kağıt üzerinde plakan yazar, gider onu ödersin Bunlar hep ihtimali olan şeyler, o yüzden şansına kalmış.

1 ay 300-350lira çıkar, diğer ay 500-550tl.
Cebinde 20bin varsa senin bakacağın araba max. 18bin olmalı. Kefen parası gibi usta paran da kenarda olmalı. :)
Madem bu kadar istiyorsunuz, alın bir tane size sürprizler çıkarmayacağını düşündüğünüz bir araç, yaşayarak tecrübe edin. En kötü kapının önünde yatar sonra satarsınız.

bayramoglu
16-07-2014, 23:19
Benim arabam yokken daha çok geziyordum, araba aldım daha az gezmeye başladım. Tamamen kişiye kalmış bir durum. Basarsın çok yakarsın, kendini tutamazsın bir yere patlarsın yada öküzün biri gelir sana patlar, gözünü karartırsın gece rüyalarına girer gider tüm paranı bir parçaya yatırırsın, bir sabah marşa basmazsın çalışmaz ay sonuna kadar harcayacağın paranı ustaya kendi ellerinle teslim edersin. Bir gün bir bakarsın kapının önünde kırmızı çerçeveli bir kağıt üzerinde plakan yazar, gider onu ödersin Bunlar hep ihtimali olan şeyler, o yüzden şansına kalmış.

1 ay 300-350lira çıkar, diğer ay 500-550tl.
Cebinde 20bin varsa senin bakacağın araba max. 18bin olmalı. Kefen parası gibi usta paran da kenarda olmalı. :)
Madem bu kadar istiyorsunuz, alın bir tane size sürprizler çıkarmayacağını düşündüğünüz bir araç, yaşayarak tecrübe edin. En kötü kapının önünde yatar sonra satarsınız.

sanırım ertelemek en mantıklısı :) 500-600 ortalama çok fazla gelir

srknkr
16-07-2014, 23:21
Hevesin kırılmasın, İnşallah daha sonra daha güzel bir araç alırsın :)

bayramoglu
16-07-2014, 23:31
Hevesin kırılmasın, İnşallah daha sonra daha güzel bir araç alırsın :)

artık ne yapalım abi bizimkilere yük olmak istemiyorum sonra ben buna bakamıyorum masraflarını karşılayamıyorum diye ertelicez mecbur :)

edit: inşallah bu arada hepiniz çok sağolun :)

TolgaCtk
17-07-2014, 00:02
Kardesim ben de senin gibi ögrenciyim ve cidden cok kafami agrittim basta hesaplamaktan. Aracim az yakiyordu ama bu sefer daha cok geziyordun. Durup dururken masraf cikiyordu 20-50-100 derken bir bakmissin bir 300 liraya diger ay ise 700 liraya mal olabiliyordu. Sattim kurtuldum ha cok ihtiyacim olursa pederin arabasini aliyorum. Kaldigin sehirin büyüklügünü bilmem ama benim kaldigim yerde pek de ihtiyac olmuyor, tamamen keyfi yani :)

ham
17-07-2014, 00:21
benimde lise son ve üniversitedeki ilk yılım süresince 307 im vardı. araba olduktan sonra masrafı bi şekilde karşılanır bi sıkıntı çıkarırsa 1 hafta binmez yakıt parasına çıkan masrafı halledersin falan bence sen al ileride öğrenciyken arabaya binemedim diye içinde kalmasın :)

bayramoglu
17-07-2014, 00:26
Kardesim ben de senin gibi ögrenciyim ve cidden cok kafami agrittim basta hesaplamaktan. Aracim az yakiyordu ama bu sefer daha cok geziyordun. Durup dururken masraf cikiyordu 20-50-100 derken bir bakmissin bir 300 liraya diger ay ise 700 liraya mal olabiliyordu. Sattim kurtuldum ha cok ihtiyacim olursa pederin arabasini aliyorum. Kaldigin sehirin büyüklügünü bilmem ama benim kaldigim yerde pek de ihtiyac olmuyor, tamamen keyfi yani :)

06 LEU 41 di dimi hocam baktım profilinden mükemmel arabaymış ben bukadar temizini görmedim hiç fotoğraflardan yanıltmıyorsa tabi. keşke satmasaydın zor bulunur türden :)

benimde lise son ve üniversitedeki ilk yılım süresince 307 im vardı. araba olduktan sonra masrafı bi şekilde karşılanır bi sıkıntı çıkarırsa 1 hafta binmez yakıt parasına çıkan masrafı halledersin falan bence sen al ileride öğrenciyken arabaya binemedim diye içinde kalmasın :)

ailem destek olur masrafına hiç sorun değil ben mahçup olmak istemiyorum istesem hiç yok dediklerini görmedim bugüne kadar Allah eksik etmesin ama sadece okadar adam hem bana para hem arabanın taksidi. bide baba bu masraf çıkardı demek olmaz. harçlıkla halledilcek bir mevzuysa zaten elbet çıkar. peki 307'nin hangi konularda masrafı çıkıyor :) dayanıklı dayanıksız durumları neler :)

ham
17-07-2014, 00:30
2. el araba şans işi biraz sıkıntısız 2 senede gidebilirsin noterden çıkıncada masraf açabilir. şuan aklıma gelen bi sıkıntısı yok 307nin ama hatırlarsam yazarım sana :)

bayramoglu
17-07-2014, 00:36
2. el araba şans işi biraz sıkıntısız 2 senede gidebilirsin noterden çıkıncada masraf açabilir. şuan aklıma gelen bi sıkıntısı yok 307nin ama hatırlarsam yazarım sana :)

doğru. çok iyi olur teşekkürler :)

Burak K.
17-07-2014, 00:40
C4 üm vardı bu sene dizel. Her ay zaten sabit 150-200 ya bozuluyodu bişey oluyodu oraya gidiyordu :D 2-3 günde bir 50 lira mazot alıyordum. Vergi muayene cezalar falan derken çok karışıyordu hesap. :DAma sen yaptığın hesabın üzerine biraz ekle araba bu ne zaman ne olacak belli olmuyor hiç.

Ama öğrenciyken araba olması çok iyi bişey. Üst mesajlarda demişler en kötü bozulursa arabayı yatırır yakıt parasını biriktirir yaptırırsın:)

Mutu
17-07-2014, 00:42
Öğrencinin, orta gelirli bir ailenin çocuğunun daha doğrusu sadece öğrenci harçlığıyla otomobile binebilmesi zor, hatta imkansıza yakın bir ihtimal. Günümüzde otomobil bireysel kullanım için 2 maaşlı aileleri bile zorlarken, öğrencilerin otomobile binebilmesi zordur. Hea dersen, ailemin hali vakti yerinde, o zamanda masraf hesabını bırak peder bey yapsın. :)

Ama bana sorarsan, part time vs iş bul ve ayağını yerden kesecek bir araç bul, okuduğun şehir gezilecek yerleri vs olan bir şehirse özellikle. Hayatının en güzel ve en rahat yıllarını güzel yaşa derim :)

huseyinturk
17-07-2014, 01:00
aksesuara harcamasanız nekadar oluyordu masrafı hatırlıyormusunuz standart kullanımda

Böyle hesapla olmaz hele 307 diyosun o hesap hiç tutmaz :). Acele etme kışı bekle temiz birtane düşür al. Binebikdiğin kadar bin paranmı azaldı çek kapıda yatsın. Kısıtlı hütçeyle bişeylet yapmak kadar güzel birşey yok bence. Elin yatkınsa ufak tefek kendinde uğraşırsın. Baktın binemiyosun seneye bu zamanlarda satar paranı arttırmış olursun

Burak
17-07-2014, 01:01
Bence hemen vazgeçme. Olabildiğince yuksek modelli, triger/baskı balata/lastik/fren gibi ana masrafları yapilmis bir arac bulabilirsen yakit vergi sigorta harici pek bir para harcamazsın.

AdemAr
17-07-2014, 01:02
Aylık asgari ücretle eleman çalıştırırsın

Er34
17-07-2014, 01:31
Motorsikletle aran nasıl ? Maliyetler çok daha az olur. Araba da alınır paran yetmezse yatar araba birikitirir yaptırırsın. Onun dışında ayda 400-500 lira diyelim.

blow07
17-07-2014, 01:50
Universite de okurken aylık 600 tl yakıta veriyordum. Tanı benzinli idi. Dizel de 300 400 tl yakıta gider diye düşünüyorum

TolgaEsentepe
17-07-2014, 01:55
senin çıkar yolun şudur kardeşim;

kasko, sigorta bakım, arıza her türlü gideri ailene yıkacaksın.. Sadece yakıtını koyacaksın.. Başka türlü çıkar olmaz.. Böyle bir şansın yoksa aylık 400 hesapla 600 gider, 600 hesapla 800 gider hiçbir zaman hesabın tutmaz :) hele birde pejo falan diyorsun :D

mert_can 41
17-07-2014, 02:15
Alıncak araba 307 se süprizlere açık olun bizde vardı her ay bize başka süpriz yapıyodu:) bu arada bende arabamı satıktan sonra kendime para harcamaya başladım anca park parası benzin parasından halim kalmamıştı :D ama bence masraflara takılmayın çünkü insanın kendi arabası olması çok başka bir mutluluk :)

Onur Fatih
17-07-2014, 03:06
Hesabı böyle yapılmıyor malesef :) bazen 20-30 km gidiyosun bazen 80-100. Ben hesabını yapmadım ama aylık sadece yakıta 500 tl civarında harcıyorum. 3-4 ayda yağ bakım zamanı geliyor 250 civarı tutuyor o da. Onun dışında 2 yılda bir lastikte alırsın. Kışın binmediğin için azaltırsın biraz. Araban kapının önündeyken binmeden olmuyor ben bazen 2 gün kullanmıyorum aklıma geliyor çıkarıp 2 turluyorum boş boş :)
Şimdi sattım 3 gün oldu para harcayacak yerim yok onu farkettim :)
Ama sana tavsiyem öğrenciyken araban olsun imkanın varsa. Böyle anlattıklarımız seni korkutmasın dönüyor bi şekilde :D

Volkann
17-07-2014, 04:02
valla bende üniversiteye hep arabayla gittim ama hiç bir ay diğer ayı tutmadı :D

ReßeL
17-07-2014, 04:39
Ayda 500 gozden cikarmalisin.

ilker AKTAŞ
17-07-2014, 04:57
benimde öğrenciyken aracım vardı 3 senede 10milyarlık arabaya +11milyar harcamışım kaba hesapla mazot hariç bencede kişiye göre değişir ortalama ama hiç bir zaman ay başında hesapladığın gibi olmayacağının garantisini veririm bence düzenli bi gelirin yoksa biraz ertelemen en mantıklısı

onursumer
17-07-2014, 07:26
artık trafik sigortası ve kaskoya 12 taksit ihtimalin yok haliyle bunlar ilk aylara yığılıcak

birkaç ay 400-500 u çok rahat gorursun :)

Burak Mehmet
17-07-2014, 07:31
Böyle hesapla olmaz hele 307 diyosun o hesap hiç tutmaz :). Acele etme kışı bekle temiz birtane düşür al. Binebikdiğin kadar bin paranmı azaldı çek kapıda yatsın. Kısıtlı hütçeyle bişeylet yapmak kadar güzel birşey yok bence. Elin yatkınsa ufak tefek kendinde uğraşırsın. Baktın binemiyosun seneye bu zamanlarda satar paranı arttırmış olursun

çok güzel yazılmış..

içinde kalmasın al, seni sanayi ile uğraştırmayacak temiz bişey al...

sadettin
17-07-2014, 11:17
Öğrenciyken araba olduğunda durulmuyor o baktımdan 1.4 hdi aldım o halde aylım 500 buluyorum yakıtta

TigeR
17-07-2014, 11:22
Al dostum al icinde kalmasin 500-600de ariza cikmdikca gitmez.Bende palio vardi 10ay boyunca hic ariza cikarmadi sadece yag filtreler filan onlarda her arabada olan seyler.Aylik 1000km yapiyordum vergisi yuksekti bi ay az binersin odersin sorun degil ha hic biri mi olmadi satarsin cok zarara sokmaz yani.Hic araban olmadan otobuse binmek sıkıntı olmuyor da her gun arabayla gitttigin okula otobusle gitmek sıkıntı oluyor bekleme,sıkışma anlaminda :D ailen sigortayi oderse sorun kalmaz bence.Arada bir de araba yerine otobus kullanip masrafdan da kisarsin veya ayni istikamet ustunde arkadaslarin varsa otobuse verecegi parayi sana verse yakit cikar zaten :)

huseyinturk
17-07-2014, 14:15
Al dostum al icinde kalmasin 500-600de ariza cikmdikca gitmez.Bende palio vardi 10ay boyunca hic ariza cikarmadi sadece yag filtreler filan onlarda her arabada olan seyler.Aylik 1000km yapiyordum vergisi yuksekti bi ay az binersin odersin sorun degil ha hic biri mi olmadi satarsin cok zarara sokmaz yani.Hic araban olmadan otobuse binmek sıkıntı olmuyor da her gun arabayla gitttigin okula otobusle gitmek sıkıntı oluyor bekleme,sıkışma anlaminda :D ailen sigortayi oderse sorun kalmaz bence.Arada bir de araba yerine otobus kullanip masrafdan da kisarsin veya ayni istikamet ustunde arkadaslarin varsa otobuse verecegi parayi sana verse yakit cikar zaten :)

Bak buda önemli mesela ben okula giderken 1tl attırıyodum arkadşlara kutuya. Her gün gidip geliyoruz sonuçta yürüyüp minübüse bineceklerine evden okula direk. Hatta minübüs 75 kuruş diye caz yaptı biri, sonra 2 ay minübüsü tercih etmek zorunda kaldı :) Öğrencilikte ayıp olmaz, 50 liralık mazotun yarısı çıkıyordu bu şekilde en azından

bayramoglu
17-07-2014, 16:15
yorumlar çok fazla birikmiş çok teşekkür ederim ilginize tek tek alıntı yapamıyorum ama aklımda soru işareti kalmadı gibi bişey tutunacak dal arıyordum ben de cuk oldu :)

kararlaştırdık düşündüm ki yarına çıkacağımız garanti değil fırsat varken şansımı denim olmadı satarım :) alıyoruz ama bir iki ay erteledik piyasa çok yüksek olduğu için şöyle ekim ayına doğru alalım dedik babamdan da destek çıktı sigorta kaskoyu yaptıracak artık bana yakıt masraf kaldı :) ekim gibi piyasada bir değişiklik olur mu birde temiz 2002-2004 arası baksak 307 nekadara alınır şuan piyasa tavan yapmış durumda :)

bayramoglu
17-07-2014, 16:19
senin çıkar yolun şudur kardeşim;

kasko, sigorta bakım, arıza her türlü gideri ailene yıkacaksın.. Sadece yakıtını koyacaksın.. Başka türlü çıkar olmaz.. Böyle bir şansın yoksa aylık 400 hesapla 600 gider, 600 hesapla 800 gider hiçbir zaman hesabın tutmaz :) hele birde pejo falan diyorsun :D

hocam aklımın ucundan geçmezdi 307 ama hep bunun yüzünden oldu nolduysa ilk kez nette gördüm ve dedim ki "307" :D

http://s16.postimg.org/rxwyjmfad/10473198_481650871937867_5615114561838829738_n.jpg

huseyinturk
17-07-2014, 16:25
yorumlar çok fazla birikmiş çok teşekkür ederim ilginize tek tek alıntı yapamıyorum ama aklımda soru işareti kalmadı gibi bişey tutunacak dal arıyordum ben de cuk oldu :)

kararlaştırdık düşündüm ki yarına çıkacağımız garanti değil fırsat varken şansımı denim olmadı satarım :) alıyoruz ama bir iki ay erteledik piyasa çok yüksek olduğu için şöyle ekim ayına doğru alalım dedik babamdan da destek çıktı sigorta kaskoyu yaptıracak artık bana yakıt masraf kaldı :) ekim gibi piyasada bir değişiklik olur mu birde temiz 2002-2004 arası baksak 307 nekadara alınır şuan piyasa tavan yapmış durumda :)

Biraz şans sabır işi. Geçen sene arkadaşa 104bin kda 1.4hdi aldık 17.250 gibi komik bir rakama, tesisat vardı birde üstüne araçta bir iki lokal boya hariç boy değişen yoktu. Arkadaş bariyerlere girdi sol tarafı komple boyandı aracın çamurluk değişti vs 18500e ilana koydu bir saat içinde satıldı araba. Sabrediceksin sahibindende yatıp kalkacaksın bulunur, illa denk gelir. Bütçen ne kadar bilmiyorum ama 1.6hdi bul birtane en güzeli

bayramoglu
17-07-2014, 16:29
Biraz şans sabır işi. Geçen sene arkadaşa 104bin kda 1.4hdi aldık 17.250 gibi komik bir rakama, tesisat vardı birde üstüne araçta bir iki lokal boya hariç boy değişen yoktu. Arkadaş bariyerlere girdi sol tarafı komple boyandı aracın çamurluk değişti vs 18500e ilana koydu bir saat içinde satıldı araba. Sabrediceksin sahibindende yatıp kalkacaksın bulunur, illa denk gelir. Bütçen ne kadar bilmiyorum ama 1.6hdi bul birtane en güzeli

1.6 hdi yada 1.6 lpg bakacağım bütçem max 20.000 ama hepsini tutup satıcıya vermek istemiyorum biraz kalmalı nolur nolmaz 2. el araç. Sahibinden'e bakıyorum çok fazla boş araç var sıfır hata boya değişen yok denen arabanın 2 tane 10.000 üstü hasarı çıkıyor bazen bakıyorsun 2.000, 3000 tl hasar kaydı var. İnternette temiz, güvenilir araba bulmak çok zor gerçekten.

TolgaEsentepe
17-07-2014, 16:32
hocam aklımın ucundan geçmezdi 307 ama hep bunun yüzünden oldu nolduysa ilk kez nette gördüm ve dedim ki "307" :D

[IMG]http://s16.postimg.org/rxwyjmfad/10473198_481650871937867_5615114561838829738_n.jpg[/G]

307 de ellenmemiş oynanmamış yaşı büyük birisinden al tavsiye :) ben 1.6xs tek kapısını almıştım 1.5 yıl falan kullandım 1kuruş masraf yapmadım.. ama neler çekenler de var ona göre :)

TigeR
17-07-2014, 16:45
Bak buda önemli mesela ben okula giderken 1tl attırıyodum arkadşlara kutuya. Her gün gidip geliyoruz sonuçta yürüyüp minübüse bineceklerine evden okula direk. Hatta minübüs 75 kuruş diye caz yaptı biri, sonra 2 ay minübüsü tercih etmek zorunda kaldı :) Öğrencilikte ayıp olmaz, 50 liralık mazotun yarısı çıkıyordu bu şekilde en azından

:icon_tup:aynen ayıp utanmak olmaz sende öğrencisin o da öğrenci sonuçta ve otobüse bineceğine rahat rahat arabayla gelip gidecek herkesin işine gelir bence de böyle yap mazotun yarısı çıkar kişi sayısına göre artadabilir tabi rakam veya azaladabilir ama hiç yoktan iyidir :)

bayramoglu
17-07-2014, 16:47
:icon_tup:aynen ayıp utanmak olmaz sende öğrencisin o da öğrenci sonuçta ve otobüse bineceğine rahat rahat arabayla gelip gidecek herkesin işine gelir bence de böyle yap mazotun yarısı çıkar kişi sayısına göre artadabilir tabi rakam veya azaladabilir ama hiç yoktan iyidir :)

orta konsola bi bozuk para kutusu atmak iyi olcak ozaman :))

barakuda26
17-07-2014, 18:04
hergün kullanıcaksan aylık 500-600ü gözden çıkar. araba senden çok para harcıcak emin olabilirsin ..

Birkan61
17-07-2014, 19:45
1 Temmuzda başladım arabaya mazot koymaya, şuanda 260 TL'lik mazotumdayım ve henüz ayın 17si :D

TigeR
17-07-2014, 21:16
orta konsola bi bozuk para kutusu atmak iyi olcak ozaman :))

ders saatleriniz aynı olursa yani aynı sınıftan arkadaşların olursa haftalık al daha rahat olur :) 200-250 civarını geçeceğini sanmam dediğin kilometrelerde yavaş kullandığın sürece.Ben okula giderken 70 sabit 2000devirde sakince gidiyordum haftalık 50civarıydı

hkkcn
18-07-2014, 00:11
bana kışın okul zamanı masrafı 91 model şahinin aynen böyle

günlük 25tl gazdan 20 günde 500 tl 9 ayda 4500 tl okula git gel 100km için.
keyfi gezsen haftada 30lirada kendi yakıtını koysan gezmeye ayda 120de öyle.
senelik sigorta 380tl
olası arzalar bakım ıvır zıvır senede en az 1000 tl

totalde senede 6000-7000 bin tl minimum gideri var tabi bu değer yaptığınız kmye göre değişiklik gösterir.
sizce gerek varmı ? bence yok çok mecbur değilseniz otobüsle gitmek daha mantıklı.ben mecbur gidiyorum çünkü 2kişii gidip gliyoruz okula en ekonomik böyle oluyor...

he bide unutmuşum arabayı alınca yok teyp alcam yok jant alcam far alcam aksesuar vs saymıyorum bile:D:D

bayramoglu
18-07-2014, 00:30
bana kışın okul zamanı masrafı 91 model şahinin aynen böyle

günlük 25tl gazdan 20 günde 500 tl 9 ayda 4500 tl okula git gel 100km için.
keyfi gezsen haftada 30lirada kendi yakıtını koysan gezmeye ayda 120de öyle.
senelik sigorta 380tl
olası arzalar bakım ıvır zıvır senede en az 1000 tl

totalde senede 6000-7000 bin tl minimum gideri var tabi bu değer yaptığınız kmye göre değişiklik gösterir.
sizce gerek varmı ? bence yok çok mecbur değilseniz otobüsle gitmek daha mantıklı.ben mecbur gidiyorum çünkü 2kişii gidip gliyoruz okula en ekonomik böyle oluyor...

he bide unutmuşum arabayı alınca yok teyp alcam yok jant alcam far alcam aksesuar vs saymıyorum bile:D:D

hocam naptın sen maşallah benim evimle okulun arası 7-8 km, günlük toplasan yolum 20 km bile yok otobüse zaten 1.80 gidiş 1.80 geliş veriyorum her gün oda akbille :) aksesuara garanti veremiyorum ben de o belirsiz masraf şuanda :D

c20let
18-07-2014, 00:41
Ya alma diyenler tabi kötülüğün için demiyor ama bana kalırsa dinleme onları. (Ben dinlemedim) Bazı şeyler tecrübe edilmeden öğrenilmiyor. Bende öğrenciyim ve ailemden mümkün olduğunca para almadan asgari ücretle geçinmeye çalışıyorum. Arabama klima gazı dahi bastıramadım şu sıcaklarda ama varsın olmasın, gerekirse kapıda yatsın. İyi ki almışım.

bayramoglu
18-07-2014, 00:46
Ya alma diyenler tabi kötülüğün için demiyor ama bana kalırsa dinleme onları. (Ben dinlemedim) Bazı şeyler tecrübe edilmeden öğrenilmiyor. Bende öğrenciyim ve ailemden mümkün olduğunca para almadan asgari ücretle geçinmeye çalışıyorum. Arabama klima gazı dahi bastıramadım şu sıcaklarda ama varsın olmasın, gerekirse kapıda yatsın. İyi ki almışım.

hiç şüphem yok öyle düşünse vaktinden ayırıp okadar okuyup yazmaz zaten kimse :) şu okulu kazanayım ders programı açıklansın da duruma göre çalışadabilirim part time biryerde :) Güle güle bin hocam maşallah varsın olmasın klima gazın senin ya o yeter :)

c20let
18-07-2014, 00:52
hiç şüphem yok öyle düşünse vaktinden ayırıp okadar okuyup yazmaz zaten kimse :) şu okulu kazanayım ders programı açıklansın da duruma göre çalışadabilirim part time biryerde :) Güle güle bin hocam maşallah varsın olmasın klima gazın senin ya o yeter :)

Öyle valla baktıkça bacak kadar veletken kurduğum hayalimi gerçekleştirmek hoşuma gidiyor. Aileden destek almadan yapmak daha da değerli kılıyo insanın gözünde.

Sanayide çevren yoksa sorunlu arabaya denk gelirsen illallah ettirir. İnce eleyip sık dokuyarak almanı tavsiye derim. İlk 2 aracım bir hevesle dikkat edilmeden alınmıştı. Başıma ne belalar açtı maddi manevi. :D

Risendark
18-07-2014, 01:08
Aylık sadece 250 lira yakıt harcıyorum diğer ekstra yaptıklarım da yanında cabası... araba masraflı is hocam :)

Mutu
18-07-2014, 01:43
Araca binebilip bir de aylık 500-600 yakıta verebilenn öğrenciler varmış aramızda maşallah. Öğrenciliğinde açlık ve yoksulluk sınırı var demek ki. :D :D

Burak K.
18-07-2014, 01:59
1 Temmuzda başladım arabaya mazot koymaya, şuanda 260 TL'lik mazotumdayım ve henüz ayın 17si :D

Baba whatsapptan o kadar sövünce tabi mazot almak gerekiyor :D

Sadık Özyer
18-07-2014, 04:46
Arabam 9 aralıktan beri bende 20 bin km yapmışım 20 kuruştan yaksa 4 bin lira para yapar. 4 lastik 2 takım jant aldım . 3 turbo 2 yazılım 1tane powerbox sony double din downpipe düz boru
bronz debriyaj yaptım . Kafam estiğinde 3 öğün burgerdan yerken evde makarna yiyorum artık.

+soner
18-07-2014, 21:34
Araba sahibi olmak = evlat sahibi olmak. Trafik cezası,öngörülmeyen masraflar,kasko,sigorta. Birde yakıt 500-600 arası.

Burak E.
18-07-2014, 21:41
üniversite dönemimde araba okul gel git yaptım aylık yakıt masrafı 400 tl harcıyordum en dusügü park parası kıl parası tuy parası derken yurtta okulda yemek yemege başlamıştım 1.250 yemek vardı yani :D

eger kendıne guvenıyorsan zorluk cekerım sorun yok dıyorsan gır ama cok iyi düşün yoksa ısın ıcınden cıkamazsın :D

akay
18-07-2014, 22:25
bence al. ama temiz olsun. yalnız şunu söyleyim kesinlikle senden çok para harcar. hiç masraf yapmazsa bile. kasko, sigorta, vergi, periyodik bakım derken senede en az 2500 gider yattığı yerde. ortalama 200 civarı ödersin hiç binmesen nerdeyse. 300 de yakıt desen rahat gider. triger değişmesi gerekir, klima arıza yapar, cam krikosu bozulur. sunroof ciddi öper. bagajın kilitli kalır...