PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : askerlik hakkında

talhamtyi
17-07-2014, 12:30
94/3 gidiyorum inşallah 04.08.2014 tarihinde size sormak istedim acaba aramızda

MANİSA/KIRKAĞAÇ

JANDARMA/KOMANDO' olarak görev yapan var mıdır.

varsada orda isler nasıl yürür yardım :D

dkaya87
17-07-2014, 12:34
Allah yardımcın olsun kardeşim, hayırlı teskereler.

Berkan
17-07-2014, 12:45
senin ilacın Bilal Aktepe olması lazım komandoydu

korkutmasın ama gerçekler

Zoru başarırız, imkansız biraz zaman alır. :) Komando okulunda sıkça karşılaşılan motive eden tabelalarda yazan bir cümle.

Zoru öğreniceksin, yapıcaksın yoksa dağda perişan olursun. Aldığımız her eğitimin bir amacı vardır. En azından benim için öyleydi.

Ben eski foça 4. jandarma komando okulunda, temel komando kursu aldım. Asteğmen oldum. Tim komutanı oldum. 2007 nisan dönemi kritik bir dönemdi bizim için, terorün tekrar alevlendiği, eğitimlerin önem kazandığı bir dönemdi. Biz gerçekten astsubay-subay gibi komando kursu gördük aynı zamanda ilk 2 hafta temel yanaşık düzen eğitimi gördük her acemi asker gibi. 13 hafta kurs boyunca özel harekat derslerinden, bomba düzenek eğitimine, baskın eğitimleri, pusu harekatları, helikopter yönlendirme, arazi şartlarına uyum, hayatı idame, yön bulma,telsizle irtibat, takip, gündüz atış eğitimleri, gece atış eğitimleri, jandarma komando timinde bulunması gereken bütün silahlar ile atış eğitimi, uzun arazi yürüyüşleri (40km) ve daha şuan aklıma gelmeyen bir çok konuda eğitim aldık, Bu eğitimin yanında (ısparta eğirdir dağ komando dan farklı olarak) mıntıka ve koğuş temizliği, yerden izmarit, çöp,kurumuş dereden büyük taş, dağdan poşet, pet şişe :) gibi sadece emire itaat konusunu pekiştirmek için işlerde yaptık.

Komando olmak filmlerde gördüğümüz gibi olmuyor malesef, gerçekten bu işe gönül vermek gerekiyor, boy kilo ile de olmuyor. zaten 1.80 boy dezavantaj arazide. ayakların yara olucak kanıyacak o kan kurumadan alttaki deri tekrar yara olucak ve kanıyacak. Sırtın belin boynun belki ağrıdan kopucak, bacakların pişik olucak uyuşacak, 20 gün yıkanmayacaksın, çamurların içinde yatıcaksın, gözlerin harici heryerin çamurun içinde sürüneceksin. ve o kıyafetleri 10 dakikada temizleyip gerekirse ıslak giyip tekrar içtimaya katılacaksın :) aç kalıcaksın, susuz kalıcaksın, komutanlarına küfür ediceksin ama eğitim bittiği zaman anlıyacaksın neden böyle eğitim verdiklerini. Askerlik tamamen bittiği zaman belkide içten içe şükrediceksin eğitim komutanlarına.

ben tim komutanıydım. ben 19 (16 tim askeri+3 destek timi askeri) erbaş/er 1 uzman jandarma çavuştan sorumluydum. Çok şükür benim dönemimde hiç zaiyat vermedim. Ben geldikten sonra 6 ay içinde, 1 astsubay,1 asker gazi oldu, 2 asker şehit oldu. Allah rahmet eylesin.

Açıkçası bu yola baş koyduysan, zorluklara katlanırım, yorulmam yürürüm,sızlanmam taşırım,söylenmem itaat ederim,duygusal değilim, bekleyenim yok diyorsan yap derim.

Tabi bu benim anlattıklarım benim gördüklerim. 315. dönem yaptım. 317. dönem asteğmenleri benim bulunduğum bölgeye yollamadılar, tabur düzeyinden düşük yerlere asteğmen komando yollanmadı. 317. dönem Elazığın dışına çıkmak iken, biz dağlarda idik arazide idik.:) Son asteğmenler bizdik.(Jandarma)

Psikoloji çok önemli, ben istanbulda doğdum büyüdüm, ayağıma bot giymemişim, zorluk görmemişim çok şükür. Herşeye orada birden adapte olman gerekiyor, 13 haftada onların görüşü ile savaşçı-komutan yetiştirmeleri gerekiyor, aynı zamanda emre itaat konusuna hakim, asker eğitebilecek biri olman gerekiyor.

Gerçekten karmaşık bir duygu, ne kadar istanbul,izmir den gelen devrelerim varsa hepimiz ayaklarımızdan çok çektik, bütün parmaklarım üst üste bindi yara oldu, en son küçük parmağımı kesmeyi düşünüyordum yemin ederim :)

Ama yapılmayacak bişi yok, çok askerimizi sağ salim evlerine yolladık.Öyle yada böyle bitiyor. Anladığım kadarı ile sen 18 ay yapıcaksın. Tim de olucaksın. aynı devrelerinle, hep birlikte olucaksınız eğitimden görev yerine kadar.Birlikte izin alıp birlikte tezkere alıcaksınız.

Askerlik bir kere yapılır, onu da en iyi şekilde yapmak gerekir.

Her Türk asker doğar ama her asker Komando olamaz :)

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/132229-komando-olmak.html

bugra_0101
17-07-2014, 12:46
Allah yardımcın olsun , hayırlı tezkerelez

talhamtyi
17-07-2014, 12:48
senin ilacın Bilal Aktepe olması lazım komandoydu

Hadi ya bilal abiyse hemen itibata geciyim :D
Bu cok iyi oldu Tesekker ederim.

Ers
17-07-2014, 12:48
hayırlı tezkereler arama motorunda aratınca face ve ekşide çıkıo bişeyler bir bakın isterseniz link (https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=askerli%20manisa%20k%C4%B1rka%C4%9Fa%C3%A7)

mr.korhan
17-07-2014, 12:55
Bu işler Typer a binip millete saplamakla olmuyor kardeş , birazda ustalar sana saplasın.!!
:p:p
Kardeşim Hayırlısıyla gidip geleceksin inşallah, herşeyi boşver , gidip yaşanılacak neticede, herkesin bi hikayesi vardır, önemli olan senin hikayenin nasıl olacağı, onu bunu bırakta bi komandomuz oldu ya fenamı.. :)

talhamtyi
17-07-2014, 13:04
Allah yardımcın olsun kardeşim, hayırlı teskereler.

teşekkür ederim :D

Allah yardımcın olsun , hayırlı tezkerelez

teşekkür ederim :D

hayırlı tezkereler arama motorunda aratınca face ve ekşide çıkıo bişeyler bir bakın isterseniz link (https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=askerli%20manisa%20k%C4%B1rka%C4%9Fa%C3%A7)

teşekkür ederim bu baya benim işimi görücektir :D tabi yazanlar doğruysa :S

Bu işler Typer a binip millete saplamakla olmuyor kardeş , birazda ustalar sana saplasın.!!
:p:p
Kardeşim Hayırlısıyla gidip geleceksin inşallah, herşeyi boşver , gidip yaşanılacak neticede, herkesin bi hikayesi vardır, önemli olan senin hikayenin nasıl olacağı, onu bunu bırakta bi komandomuz oldu ya fenamı.. :)

inşallah abi hayırlısıyla gidip gelirim elbet kötü zamanlar kötü günler zorluklar olacaktır ana ocagı değil hayırlısı ya bakalım neler bekler bizi herşey TYPER gibi olaydı iyidi be :D

HkN
17-07-2014, 14:04
Hayırlı teskereler;

Kırkağaç eskisi gibi olmayabilir Profesyonel askerlik olduktan sonra.

Normalinde ağır bir eğitim ve direk doğu görevi oluyordu acemiliği bitirp komando olanlara. Ama artık oralardaki askerlikte zor değil,eskisi kadar sorun olmuyor galiba, acemide yine ağır eğitim olacakmı bilemiyorum.

talhamtyi
17-07-2014, 14:11
Hayırlı teskereler;

Kırkağaç eskisi gibi olmayabilir Profesyonel askerlik olduktan sonra.

Normalinde ağır bir eğitim ve direk doğu görevi oluyordu acemiliği bitirp komando olanlara. Ama artık oralardaki askerlikte zor değil,eskisi kadar sorun olmuyor galiba, acemide yine ağır eğitim olacakmı bilemiyorum.

eğitim gibi konulardan kesinlikle kaçmam korkum yok çevremdeki büyüklerim biraz problemli bir yer oldunu söylediler allah sabır versin ne diyelim herşey hayırlısı :D

HkN
17-07-2014, 14:18
eğitim gibi konulardan kesinlikle kaçmam korkum yok çevremdeki büyüklerim biraz problemli bir yer oldunu söylediler allah sabır versin ne diyelim herşey hayırlısı :D

Benim gördüğüm eğer askerde komutanların sözünü dinleyip eğitiminde iyi olursa hiç bir yerde sorun yaşamazsın

talhamtyi
17-07-2014, 14:29
Benim gördüğüm eğer askerde komutanların sözünü dinleyip eğitiminde iyi olursa hiç bir yerde sorun yaşamazsın

bende bu şekilde düşünüyorum hakan abi :D normal hayatda bu şekilde lafım meclisten dışarı ADAM OLMAYANA ADAMLIK EDİLMEZ. askerlik özellikle komando olmakta böyle birşeydir :D

Cliosportve
17-07-2014, 14:42
Hayirlisiyla kendini doguya hazirla

SEÇKİN172
17-07-2014, 14:45
allah yardımcın olsun dag komando okulu egtimleri zordur

tricky
17-07-2014, 14:48
Hayırlı teskereler öncelikle. Bende acemi birliğimi 86/3 Manisa Kırkağaçta yapmıştım. Gözün korkmasın hiç , bir şekilde bitiyor. Ama eğitim ve disiplin hat safhada. Meşguliyetle tedavi vardır. O kadar erkeği bir an boş bırakmazlar. Mesela bize komple bir cumartesi günü çakıl taşı toplatıp , ki gidenler bilir çok büyük bir alandır taşlık alan , ertesi günü hepsini aldığınız yere geri koyun diye emir vermişlerdi :) Ordan doğuya gitmen muhtemel. Çok düşük bir şansla batıya düşülüyor. Şimdiden Allah yar ve yardımcın olsun...

furkaaan
17-07-2014, 15:29
bende manisa - alaşehirde 94-1 olarak yapmıştım çok kötüydü şimdi ankaradayım usta birligim çoook rahat :)

furkaaan
17-07-2014, 15:32
oraya fazla eşya götürme herşey veriyorlar boşuna agırlık yapmasın :) senin acemi birligine katılış yaptın gün ben izne cıkıcam o gün gelmiyo bi türlü :)

talhamtyi
17-07-2014, 15:35
Hayırlı teskereler öncelikle. Bende acemi birliğimi 86/3 Manisa Kırkağaçta yapmıştım. Gözün korkmasın hiç , bir şekilde bitiyor. Ama eğitim ve disiplin hat safhada. Meşguliyetle tedavi vardır. O kadar erkeği bir an boş bırakmazlar. Mesela bize komple bir cumartesi günü çakıl taşı toplatıp , ki gidenler bilir çok büyük bir alandır taşlık alan , ertesi günü hepsini aldığınız yere geri koyun diye emir vermişlerdi :) Ordan doğuya gitmen muhtemel. Çok düşük bir şansla batıya düşülüyor. Şimdiden Allah yar ve yardımcın olsun...

zaten meşgul olmak daha iyidir zaman gecer diye düşünüyorum. korkum yok en azından şuanlık :D

bende manisa - alaşehirde 94-1 olarak yapmıştım çok kötüydü şimdi ankaradayım usta birligim çoook rahat :)

sanada hayırlı teskereler diyelim DEDE :D birde alaşehir daha rahat biryer bu işte SABIR en üst seviye olmalı.

talhamtyi
17-07-2014, 15:37
oraya fazla eşya götürme herşey veriyorlar boşuna agırlık yapmasın :) senin acemi birligine katılış yaptın gün ben izne cıkıcam o gün gelmiyo bi türlü :)

şimdi bir haber geldi almıyolarmış beni :D zaman gelmiyor gelmez rahat diyosun iş yapsan biterdi be kardeşim :D yanlışmıyım

furkaaan
17-07-2014, 15:45
iş yapıyorum haberci oldum insallah rahat biyere çıkar usta birligin benim gibi :) 94-3ler benim çömezim oluyo :)