PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amortisör-Taşıyıcı Eğilmesi

rx-7
29-07-2014, 14:12
Merhaba arkadaşlar bundan yaklaşık bir yıl önce kaldırıma çıkmıştım yakınlarda rot-balanscıya gidince anladım ki sağ ön teker 2mm içe doğru negatif kamber şeklinde eğilmiş bana amortisörden veya taşıyıcıdan olabilir bu eğiklik dendi ve şaseci bunu çektirerek düzeltti,yanlız bu düzeltmeden dolayı ileride poryede sorun çıkabilir dedi.Amortisörler zaten önceden de patlak gibiydi bu müdahaleden sonra çukurlarda gelen lakırtı şeklindeki ses iyice arttı.Size sorum şu olacak yarın ailece tatile çıkacağız bu "düzeltme" ve lakırtı mevzusu uzun yolda bir risk oluşturur mu? Şasecide bu tarz bir düzeltmeyi yaptıran var mı daha önce?

emrah-ışık
29-07-2014, 17:54
vallahi şimdi uzun uzun yazmıycam ama işlemi doğru bir şekilde yapıldıysa düzeltme işleminde sıkıntı çıkmaz çünkü dediğine göre 2 mm diyosun
sese gelince amartisörse eğer amartisör veya kule ses yapıyordur seni yolda bırakmaz sorun teşkil etmez geldiğinde 2 tane sıfır al tak kafan rahat olsun hayırlı yolculuklar şimdiden

MARJINAL_SUFI
29-07-2014, 18:51
eğer taşıyıcınız fabrika marj ları dışında eğri ise ; evvela frene bastığınızda balatanız diskinize tam basmaz, belli kısımları temas etmez diskinize..
aks bilyanızı sürekli zorlar zamanla bozar ilk olarak aks bilyanızı devamında aksınızı...
hatta amortisörünüzü dahi sürekli kasar eğriliğin durumuna göre..
yapmanız gereken şey yeni, orj. bir taşıyıcı ile değiştirmektir.. en sağlıklısı budur..
hayırlı yolculuklar diliyorum..

rx-7
29-07-2014, 22:28
Şaseciye amortisörü değiştirsem olmaz mı bu işlemi hiç yapmasak dedim.Belki taşıyıcıda belki amortisörde belki de ikisinde de var bu eğrilik bilemeyiz ki dedi çekme işlemini yaptı.Rot ayarlarını yaptırdım bu işlemden sonra sıkıntısız oldu.Fakat zaten ömrünün son demlerini yaşayan sağ amortisör bu işlemle birlikte iyice patladı mı ne oldu çukura girince teker kopup gidecekmiş gibi alt takımdan langır lungur acayip sesler gelmeye başladı.Amortisörü zaten değiştireceğim,eğiklik düzeldiyse yinede taşıyıcıyı değiştirmeme gerek var mı tatil dönüşü?