PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ef sedan Jant ve yay bilmecesi

MAT
01-08-2014, 07:57
Arkadaşlar merhaba; birkaç güne kadar aracıma jant lastik alacağım bununla birlikte leylek vari bir görüntü olsun istemediğimden spor yayla bu kombinasyonu tamamlamak istiyorum ancak yay olarak ne takacağıma karar verebilmiş değilim ileride amacım yürüyen konusunda titiz biri olarak eibach takmak fakat bütçem şu anki aşamada o noktada değil daha uygun fiyatlı ve faydalı olabilecek bir ürün arıyorum. Aynı şekilde jant konusunda da 175 50 15 lastiklerle kombine edeceğim hafif jantlar arıyorum ve replika jantlardan da uzak durmaktan yanayım bildiğiniz hafif 4x100 oem jantlar veya tavsiye edebileceğiniz yerli-ithal bir marka var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar. .

CanD.
01-08-2014, 16:36
Merhaba bu konu hakkında sana sanırım en iyi ben yardımcı olurum. Öncelikle kendimde ed2 sh4 kullanıcısıyım bu araçları basmadan önce iyice düşünmek lazım.Basacaksanda 2 cm indiriyim yeter demiceksin dibine kadar oturtucaksın.Birimci sebep ef ler normal fabrika yaylarıyla bile alcak araçlardır günümüz tümseklerinde düz geçmeye çalıştığında şüphesiz manifold boğazını veya orta susturucuyu sürteceksin.İkinci sebep Ef ya dip basık hoş gözükür yada hiç oynamadan orjinal duruşuyla.

Sana jant lastik önerisinde bulunmam gerekirse.En az et-20 bir jant kullanman gerekir güzel bir görüntü için lastik seçeneğinde ise 185-45-15 olmalıdır 195 bastığın zaman kamber vermezsen çamurluğa tecavüz eder.Eflerde önler üstten salıncak olduğu için aracı bastığın zaman üst salıncak saşeye doğru yakınlaşacaktır ve üst rotili zorluyacaktır çalışma alanında azalıcaktır.Onun içinde Tavsiyem ya vogland spor yaylar(kesinlikle eibach tavsiye etmiyorum) Yada ksport veya skunk2 coilover. akabinde ayarlanabilir ön üst salıncak(ön kamber kolu diye biliyor bir çok kişi).Tabi bunlar konforlu bir basıklık için eğer dersenki ben rahatsız olmam o zaman yayıda kesip basabilirsin :)

Jant olarak watanabe,enkei rpf01,work equip,rotiform v.b old school japon jantları.

kickbuttowski
01-08-2014, 16:48
Uygun fiyata orijinal jant arıyorsanız bbs rm bakın. Ama satılıklarda değil sağda solda arayın. Golf gti'larda standart gelmişti zamanında. bir kaç çok alakasız arabada gördüm. Alıp takarsınız elinize para geçince almanyadan dış liplerini getirirsiniz.

Seven7
01-08-2014, 17:10
Oem jant istiyorsanız bende 4x100 15'' OEM Renault Laguna jantları var spoon benzeri beyaz renk. Düşünürseniz mesaj atabilirsiniz.
Yay olarak da ben kendi aracımda (EK kasa Civic) eibach kullandım konfor bakımından problem yoktu. Alacaksınız kaliteli bir şey bakın. Yay press veya kesme işi düşünmeyin tamamen kasap işi, ayrıca aracınız için bu kadar yay varken hemen hemen aynı paralara yay alabilirsiniz. (91-01 arası tüm Civic'leri yayları aynı.)

MAT
01-08-2014, 20:52
Merhaba bu konu hakkında sana sanırım en iyi ben yardımcı olurum. Öncelikle kendimde ed2 sh4 kullanıcısıyım bu araçları basmadan önce iyice düşünmek lazım.Basacaksanda 2 cm indiriyim yeter demiceksin dibine kadar oturtucaksın.Birimci sebep ef ler normal fabrika yaylarıyla bile alcak araçlardır günümüz tümseklerinde düz geçmeye çalıştığında şüphesiz manifold boğazını veya orta susturucuyu sürteceksin.İkinci sebep Ef ya dip basık hoş gözükür yada hiç oynamadan orjinal duruşuyla.

Sana jant lastik önerisinde bulunmam gerekirse.En az et-20 bir jant kullanman gerekir güzel bir görüntü için lastik seçeneğinde ise 185-45-15 olmalıdır 195 bastığın zaman kamber vermezsen çamurluğa tecavüz eder.Eflerde önler üstten salıncak olduğu için aracı bastığın zaman üst salıncak saşeye doğru yakınlaşacaktır ve üst rotili zorluyacaktır çalışma alanında azalıcaktır.Onun içinde Tavsiyem ya vogland spor yaylar(kesinlikle eibach tavsiye etmiyorum) Yada ksport veya skunk2 coilover. akabinde ayarlanabilir ön üst salıncak(ön kamber kolu diye biliyor bir çok kişi).Tabi bunlar konforlu bir basıklık için eğer dersenki ben rahatsız olmam o zaman yayıda kesip basabilirsin :)

Jant olarak watanabe,enkei rpf01,work equip,rotiform v.b old school japon jantları.

Sağolasın ama bu yazdıklarına bakılırsa bana bahsettiğin kadar yardımcı olamazsın nedenleri ise şöyle; öncelikle dip basık gezmek gibi bir fantazim yok bununla birlikte kesinlikle replika jant takmak, yay kesmek, yay presletmek gibi son derece riskli ve olumsuzluklarla dolu işlere de bulaşmam. ayrica bahsettiğin lastik ebatları deneme yanılma yoluyla genelde dip basık gezeyim zihniyetinde olanların takmış oldukları ebatlar ki bu kesinlikle kabul etmediğim bir durum bu işin bir hesabı kitabı var bu şekilde afaki seçimler yapacak kadar amatör bir uğraş içerisinde değilim. Bu yazmış olduklarım burada şahsi bir duruma olayı dönüştürmek değil fikirlerimi beyan etmek ve bir nebze olsun yanlış yapılan şeylere dikkat çekmek için teşekkür ederim deneyimlerini paylaştığın için

MAT
01-08-2014, 20:57
Oem jant istiyorsanız bende 4x100 15'' OEM Renault Laguna jantları var spoon benzeri beyaz renk. Düşünürseniz mesaj atabilirsiniz.
Yay olarak da ben kendi aracımda (EK kasa Civic) eibach kullandım konfor bakımından problem yoktu. Alacaksınız kaliteli bir şey bakın. Yay press veya kesme işi düşünmeyin tamamen kasap işi, ayrıca aracınız için bu kadar yay varken hemen hemen aynı paralara yay alabilirsiniz. (91-01 arası tüm Civic'leri yayları aynı.)

Yay kesmekti, presletmekti vs fibi işlemlere kesinlikle başvurmam. Bu arada pm gönderildi.

MAT
01-08-2014, 21:02
Uygun fiyata orijinal jant arıyorsanız bbs rm bakın. Ama satılıklarda değil sağda solda arayın. Golf gti'larda standart gelmişti zamanında. bir kaç çok alakasız arabada gördüm. Alıp takarsınız elinize para geçince almanyadan dış liplerini getirirsiniz.

Hem sevmediğim hem de bulması zor olabilecek bir model, aslına bakarsanız kafamda bir jant modeli var ancak daha farklı alternatifler de arıyorum gözümden kaçan yada aklıma gelmeyen bir ürün tavsiye edilir umuduyla konuyu buraya taşıdım teşekkür ederim fikir verdiğiniz için

timucintt
01-08-2014, 21:11
yıllarca hondaya ve ef ye binmiş biri olarak efnin ilacı yaysız 195 50 15 kaliteli lastikle kaliteli bir jantdır.... inanılmaz karakteri değişiyor aracın.. 165 175 tabanlı lastikle uğraşmayn eflerde... kayık gibi oluyor araç.. 195 lastikle çok iyi yol tutuş yakalıyor efler... yay konusuna gelince dip basma paran yoksa al 3.5 luk yay yürüyenin geometrisini bozmadan bir yay tak coil yay takma ama adam akıllı marka bir yay tak 3.5 luk dünyası değişir aracın ve ön arka kule gergiside girersen aracı hiç tanıyamazsın..... dip basıp hassas olan alt takımını *** etme arabanın

MAT
01-08-2014, 21:39
yıllarca hondaya ve ef ye binmiş biri olarak efnin ilacı yaysız 195 50 15 kaliteli lastikle kaliteli bir jantdır.... inanılmaz karakteri değişiyor aracın.. 165 175 tabanlı lastikle uğraşmayn eflerde... kayık gibi oluyor araç.. 195 lastikle çok iyi yol tutuş yakalıyor efler... yay konusuna gelince dip basma paran yoksa al 3.5 luk yay yürüyenin geometrisini bozmadan bir yay tak coil yay takma ama adam akıllı marka bir yay tak 3.5 luk dünyası değişir aracın ve ön arka kule gergiside girersen aracı hiç tanıyamazsın..... dip basıp hassas olan alt takımını *** etme arabanın

İşte aynen bu şekilde düşünüyorum ben de 195 50 15 lastik ilk tercihim ki bu ebatlar bu araç için en uygun 2 lastik ebadından biri teknik olarak (diğeri 185 50 15) ancak bu ebatlı lastiklerin aracı hantallaştırması yönünde şüphelerim var bunun için 5.5 kg'lık jantlar takmayı düşünüyorum fakat yine de hantallaşmasından çekindiğimden 175 50 15 ebatlarındaki yurtdışından gelen dunlop lastikleri takıp devir dönmesini rahatlatsam mı diye de düşünüyorum bir yandan, bu ikilemini yaşarken öte yandan tıpkı sizin de belirttiğiniz düşüncede olduğumdan, 3.5' lik adam akıllı bir yay ve ön arka kule gergisi takacğım için bu konuda araştırma yapıyorum. Şu sıralar bir çok parça siparişi verdiğimden eibach, h&r, skunk vb fiyat aralığında yaylar beni zorlayacak ancak ileride kesinlikle takılacak, bunların yerine alternatif olarak tercih edilebilecek ne gibi markalar var daha uygun fiyatlı bilginiz varsa bunları da benimle paylaşırsanız sevinirim

MAT
01-08-2014, 21:47

İşte aynen bu şekilde düşünüyorum ben de 195 50 15 lastik ilk tercihim ki bu ebatlar bu araç için en uygun 2 lastik ebadından biri teknik olarak (diğeri 185 50 15) ancak bu ebatlı lastiklerin aracı hantallaştırması yönünde şüphelerim var bunun için 5.5 kg'lık jantlar takmayı düşünüyorum fakat yine de hantallaşmasından çekindiğimden 175 50 15 ebatlarındaki yurtdışından gelen dunlop lastikleri takıp devir dönmesini rahatlatsam mı diye de düşünüyorum bir yandan, bu ikilemini yaşarken öte yandan tıpkı sizin de belirttiğiniz düşüncede olduğumdan, 3.5' lik adam akıllı bir yay ve ön arka kule gergisi takacğım için bu konuda araştırma yapıyorum. Şu sıralar bir çok parça siparişi verdiğimden eibach, h&r, skunk vb fiyat aralığında yaylar beni zorlayacak ancak ileride kesinlikle takılacak, bunların yerine alternatif olarak tercih edilebilecek ne gibi markalar var daha uygun fiyatlı bilginiz varsa bunları da benimle paylaşırsanız sevinirim

timucintt
01-08-2014, 22:09
bende orijinal BBS vardı 15 lik gayet ağırlardı ama aracımı o kadar hantallaştırmamışlardı.. ben öyle aşırı bir fark hissetmedim 13 ile 15 arasında... jant 13 ve yanak orijinal 70 olunca 15 e 50 takınca dönme çapları o kadar aşırı fark etmiyordu ama ağırlık olarak ben çok bişi farketmedim.. yl tutuş arttığında o ağırlığı aramazsınız zaten... efler zaten devir dönmeyi seven araçlar... devirde sıkıntı yaşamazsın... ama düzgün 195 lik bir lastik alın

Umut melek
01-08-2014, 22:18
195 45 15 kumho ecsta ku31 lastik ile konig sj 37 mat siyah jant takmıştım ilk olarak tein coil kullandım fiyat olarak belki bütçenizi bilmiyorum ama cok iyi toparlamıştı arabayı tein tr de az bulanan bi marka ama istanbulda herşey mevcut öneririm , yukarıdaki arkadaşlarda cok iyi bilgilere sahip arkadaşlar bilgilerini ciddiye al derim kardeşim .

timucintt
01-08-2014, 22:23
yay konusuna gelince markadan şaşmayın 3.5luk özellikle 88-91 ef için üretilen yayları tercih edin 88-00 yazan her civic'e uydurulan yampiri yaylardan uzak durun... ama efendim ek nın yayı ef ye uyar diyenlere inanmayın uyuyor gibi gözüküyor ama uymuyor ek nın yayı eg ye uyar ama ef ye asla uymaz.. uyduranlar kendinlerini sağlam bir virajda yolun dışında bulur...

MAT
01-08-2014, 22:55
bende orijinal BBS vardı 15 lik gayet ağırlardı ama aracımı o kadar hantallaştırmamışlardı.. ben öyle aşırı bir fark hissetmedim 13 ile 15 arasında... jant 13 ve yanak orijinal 70 olunca 15 e 50 takınca dönme çapları o kadar aşırı fark etmiyordu ama ağırlık olarak ben çok bişi farketmedim.. yl tutuş arttığında o ağırlığı aramazsınız zaten... efler zaten devir dönmeyi seven araçlar... devirde sıkıntı yaşamazsın... ama düzgün 195 lik bir lastik alın

dönme çapları %0.1 fark ediyor 195 50 15 takınca :)

MAT
01-08-2014, 23:01
yay konusuna gelince markadan şaşmayın 3.5luk özellikle 88-91 ef için üretilen yayları tercih edin 88-00 yazan her civic'e uydurulan yampiri yaylardan uzak durun... ama efendim ek nın yayı ef ye uyar diyenlere inanmayın uyuyor gibi gözüküyor ama uymuyor ek nın yayı eg ye uyar ama ef ye asla uymaz.. uyduranlar kendinlerini sağlam bir virajda yolun dışında bulur...

evet uyumluluk durumunun bu şekilde olduğunu biliyorum ama nedense insanlara bunu anlatamıyorsun o yay oraya takılıyorsa ''tamam uyuyor işte'' mantığı ile yaklaşılıyor öteden beri.

CanD.
01-08-2014, 23:18
Eğer istediğiniz tam performanssa o zaman kesenin ağzını açık komple yürür değişimine gitmeniz gerekecek.Bahsettiğim ölcüler parçalar v.s dip gezmek için.Şayet viraj yapacaksanız öncelikle oem motor ve şanzuman takozlarından başlamalısınız.Yine skunk üretimi toe bar ve ön travers vazgeçilmez olmalı.Bir şeyde ısrarcıyım ef kasalarda özelliklede hatchde yükseklik alcaklık yol tutuşda çok önemli.Spor yay takmakdansa full coilover öneriyorum Skunk2 ultra pro!!!

Skunk 2 ultro pro coil
Skunk 2 ultro pro Ön üst salıncak
Hyper flex burç seti(siyah) Özellikle oem arka travers burçları virajda çok uzun ömürlü değil onun yerine tam hareket edebilen hyper öneriyorum.
Komple gergiler
Arka salıncaklar
Arka viraj demiri(harici )
En önemlisi ön arka disk fren swap!
Ancak standart motor içinde bunlar biraz fazla olucaktır. Lastik konusunda bir yorum yapmıyorum Umarım bu sefer yardımcı olabilmişimdir.

vtiaras
01-08-2014, 23:36
Valla kardeşim araç eğer vti olsaydı çok yardımcı olabilirdim fakat konuyu açtığın çok iyi oldu şuan bendede ef sedan civic var.ef civic ek civic den daha alçak oem yaylarla bile altını sürtmek işten bile değil. Şu yay kesen presleten insanları hiç anlamıyorum aracı aldığım zaman kafamdan 3,5 h&r veya eibach yay takmak vardı fakat aracı kullandığımda altının yeterince alçak olduğunu görüp vazgeçtim jant tercihini hb si dan yana kullancaktım fakat aracım otomatik hb si jantı aracı geri düşürürmü bilmiyorum şu haliyle az eğimde tek kişi 190 km yi görüyorum fakat araç çok güvensiz geliyor yay işi yattı ama jant konusunda takipçinim replika jant bana herzaman güvensiz geliyor oem ies jantı euro civic hb veya sedan si jantı nasıl olur?konuyla pek alakalı değil ama ef civic i arkaları diske çevirmeyi düşünüyorum bunun için crx arka podyalar diskler kaliperler fren merkezi el freni halatı vs neler gerekli bir faydası olurmu yapan varmı maliyeti ve nerden bulunabilir?

MAT
01-08-2014, 23:37
Eğer istediğiniz tam performanssa o zaman kesenin ağzını açık komple yürür değişimine gitmeniz gerekecek.Bahsettiğim ölcüler parçalar v.s dip gezmek için.Şayet viraj yapacaksanız öncelikle oem motor ve şanzuman takozlarından başlamalısınız.Yine skunk üretimi toe bar ve ön travers vazgeçilmez olmalı.Bir şeyde ısrarcıyım ef kasalarda özelliklede hatchde yükseklik alcaklık yol tutuşda çok önemli.Spor yay takmakdansa full coilover öneriyorum Skunk2 ultra pro!!!

Skunk 2 ultro pro coil
Hyper flex burç seti(siyah) Özellikle oem arka travers burçları virajda çok uzun ömürlü değil onun yerine tam hareket edebilen hyper öneriyorum.
Komple gergiler
Arka salıncaklar
Ancak standart motor içinde bunlar biraz fazla olucaktır. Lastik konusunda bir yorum yapmıyorum Umarım bu sefer yardımcı olabilmişimdir.

son kısımdaki cümlen benim sana vereceğim cevap olmuş zaten. dediğin gibi iş bu noktalara gelse neler neler eklenir bu listeye hatta coilde listeden çıkartılır benim tarafımdan çünkü coilleri çok sağlıklı bulmuyorum evet performansa etkileri açık bir gerçek ve ciddi farklar yaratıyor ama ufak senkron hataları büyük sorunlara yol açabiliyor. liste şu anki duruma yardımcı olabilecek bir listeden ziyade bizim gibi ef severlerin ütopik hayallerini kaba taslak yansıtan bir liste olmuş :)

vtiaras
01-08-2014, 23:48

Skunk 2 ultro pro coil
Komple gergiler
Arka salıncaklar

Herhalde bu listedeki parçaların fiyatıyla bi ef civic daha alınır 90 bg lik bir civic için çok profesyonel k20 swap için düşünebilinir şahsi düşüncem

MAT
01-08-2014, 23:49
Herhalde bu listedeki parçaların fiyatıyla bi ef civic daha alınır 90 bg lik bir civic için çok profesyonel k20 swap için düşünebilinir şahsi düşüncem

kesinlikle öyle:icon_tup:

MAT
01-08-2014, 23:57
Valla kardeşim araç eğer vti olsaydı çok yardımcı olabilirdim fakat konuyu açtığın çok iyi oldu şuan bendede ef sedan civic var.ef civic ek civic den daha alçak oem yaylarla bile altını sürtmek işten bile değil. Şu yay kesen presleten insanları hiç anlamıyorum aracı aldığım zaman kafamdan 3,5 h&r veya eibach yay takmak vardı fakat aracı kullandığımda altının yeterince alçak olduğunu görüp vazgeçtim jant tercihini hb si dan yana kullancaktım fakat aracım otomatik hb si jantı aracı geri düşürürmü bilmiyorum şu haliyle az eğimde tek kişi 190 km yi görüyorum fakat araç çok güvensiz geliyor yay işi yattı ama jant konusunda takipçinim replika jant bana herzaman güvensiz geliyor oem ies jantı euro civic hb veya sedan si jantı nasıl olur?konuyla pek alakalı değil ama ef civic i arkaları diske çevirmeyi düşünüyorum bunun için crx arka podyalar diskler kaliperler fren merkezi el freni halatı vs neler gerekli bir faydası olurmu yapan varmı maliyeti ve nerden bulunabilir?

evet dediklerinde haklısın aracın yapısı ciddi anlamda alçak o yüzden yürüyen kısımda alçaltma işlemleri bazında abartıya yer yok, replika jant ve yaylara yapılan işlemler konusunda da aynı fikirde olduğumuz aşikar... Fren sistemi benim içinde bir soru işareti bende 4 disk frene geçmeyi düşünüyorum çünkü hiç mi hiç güven vermiyor bana da ve en uygun maliyetli sistem integranın sistemini uygulamak diye biliyorum ve bunun yanında bu konuda daha kapsamlı bilgiye sahip kişi timucintt' dir zaten konuda da yukarıda görüşlerini belirtti bunuda görünce bizi aydınlatacaktır diye düşünüyorum :)

vtiaras
02-08-2014, 00:54
evet dediklerinde haklısın aracın yapısı ciddi anlamda alçak o yüzden yürüyen kısımda alçaltma işlemleri bazında abartıya yer yok, replika jant ve yaylara yapılan işlemler konusunda da aynı fikirde olduğumuz aşikar... Fren sistemi benim içinde bir soru işareti bende 4 disk frene geçmeyi düşünüyorum çünkü hiç mi hiç güven vermiyor bana da ve en uygun maliyetli sistem integranın sistemini uygulamak diye biliyorum ve bunun yanında bu konuda daha kapsamlı bilgiye sahip kişi timucintt' dir zaten konuda da yukarıda görüşlerini belirtti bunuda görünce bizi aydınlatacaktır diye düşünüyorum :)

Zaten usta en iyisi herzaman oem dir 1 ay öce çevreme sorduğumda arkaları diske çevirmek için ne yapabilirim sorusuna crx diskleri kaliperleri merkez el freni halatı podyalar vs vs dendi integra oluyorsa eğer daha iyi olur umarım uzun yıllar ef civic e binmiş ef civic i yakından bilen fabiler kardeşler cevaplandırır başta timucintt olmak üzere oem hb si jantı nasıl durur ağırmı kalır?

timucintt
02-08-2014, 01:40
Fren konusu :D

Ben efmi ilk aldığımda berbatdı freni... ilk yaptığım iş yeni fren diskleri balatarı arka kampana pabucu ve yeni fren merkezi kiti almak oldu... sonraki halinden çok çok iyi oldu diyebilirim iesten iyi durduğunu söyleyebilirim... bana frenlerin bakım maliyeti 350 civarında tutmuştu... illa güncellemek istiyorsanız frenlerinizi integra komple kit girin veya crx yapın. fren merkezi fren arka merkezi ön akson ve komple arka salıncak lazım bu işe... crxin arka salıncağıda olur çünkü integranın ve crx ile arka disk ölçüsü aynı 239mm kaliperide aynı ama salıncağı farklıdır.. önde ise crx in 242mm integranında 262mm çapında diski ve ona göre kaliperi vardır.... crxi takmak daha kolaydır... integra için porya göbeği ve aksona aparat uydurmak gerek yada komple aksonu takmak lazım ama ef ile tegin aksonları aynı dursada 2 cm daha uzun teg bira zpis bir iş ama oluru var, uğraşamam direkt al tak yaparım derseniz crx frenlerini takın cuk otursun...

jant konusu;

illaki jant büyütmek ve replika almama takıntınız varsa alın bir tane 15 lik teneke jant siyah rahatınıza bakın derim :D si jantı almayın bence çok demode duruyor o jant eflerde onun yerine sac jantı tercih ederim.

16EC813
02-08-2014, 02:03
bu Japonlar böle işte ucu bucağı yok :D

elpadre
02-08-2014, 02:13
herkeze slmlar

ben crxı ılk aldıgımda fren denen bırsey yoktu ılk yaptıgım şey frenlerı elden gecırmektı sonuta yatan bı arac almıstım oncelıkle ebc green stuff balata aldım on arka olarak benı tatmın ettı sonra balataların bıtmesıne yakın fren kıtı arayısına gırdım sag olsun bır arkadasım yardımcı oldu wıllwoodları aldık fren kalıperlerıı ebc dısclerı aldık + celık fren hortumu aracın kaderı deyıstı çok basarılı fren sıstemız oldu fren yagı olarak dot 5,1 kullandım durmak ıstıyorsanız gıdın fren kıtı alın derım

yay olarak benden oncekı sahıbı arkaları onlere takmıs onlerıde arkalara takmıs arac bı garıp duruyordu zaten amortusorler patlak cıktı ılk olarak coıl sprıng altık taktık arac cok zıplıyordu bır gun aani bır makas atmak zorunda kaldım yoldan cıktım araın kafasını barıyerın altına soktum tampon sınyalıyle kurtulduk coksukur coıl over arasıa gırdık emusa aldık cıddı olarak hem konfor hemde yol tutusumuz arttı sonra arkadan dan bır se gelıyor dıye cantrk amortusore gıttık amortusrlerın ırzına gectı ıcıme sınmedı d2 coılover aldık kafamız rahaatladı jant olarakta 195 /50 /15 en azından yol tutsun bu arada crx arka fren kıtı ıstıyen olursa yardımcı olurum

http://i.hizliresim.com/1jv5zp.jpg (http://hizliresim.com/1jv5zp)

http://i.hizliresim.com/X2kAOR.jpg (http://hizliresim.com/X2kAOR)

http://i.hizliresim.com/REkMW6.jpg (http://hizliresim.com/REkMW6)

http://i.hizliresim.com/nYMnXl.jpg (http://hizliresim.com/nYMnXl)

MAT
02-08-2014, 05:46
Fren konusu :D
Faydalı bilgiler icin teşekkürler:icon_tup:

MAT
02-08-2014, 05:51
herkeze slmlar

ben crxı ılk aldıgımda fren denen bırsey yoktu ılk yaptıgım şey frenlerı elden gecırmektı sonuta yatan bı arac almıstım oncelıkle ebc green stuff balata aldım on arka olarak benı tatmın ettı sonra balataların bıtmesıne yakın fren kıtı arayısına gırdım sag olsun bır arkadasım yardımcı oldu wıllwoodları aldık fren kalıperlerıı ebc dısclerı aldık + celık fren hortumu aracın kaderı deyıstı çok basarılı fren sıstemız oldu fren yagı olarak dot 5,1 kullandım durmak ıstıyorsanız gıdın fren kıtı alın derım

yay olarak benden oncekı sahıbı arkaları onlere takmıs onlerıde arkalara takmıs arac bı garıp duruyordu zaten amortusorler patlak cıktı ılk olarak coıl sprıng altık taktık arac cok zıplıyordu bır gun aani bır makas atmak zorunda kaldım yoldan cıktım araın kafasını barıyerın altına soktum tampon sınyalıyle kurtulduk coksukur coıl over arasıa gırdık emusa aldık cıddı olarak hem konfor hemde yol tutusumuz arttı sonra arkadan dan bır se gelıyor dıye cantrk amortusore gıttık amortusrlerın ırzına gectı ıcıme sınmedı d2 coılover aldık kafamız rahaatladı jant olarakta 195 /50 /15 en azından yol tutsun bu arada crx arka fren kıtı ıstıyen olursa yardımcı olurum

İşini sağlama almak dedikleri bu oluyor işte:) crx fren kiti için pm alabilir miyim bununla birlikte d2 coılover' ı nereden temin etmiştiniz sakıncası yoksa maaliyet olarak hem fren sisteminiz hem de yürüyene yaptığınız işlemlerin maliyetini paylaşabilir misiniz?

MAT
02-08-2014, 05:55
Anlaşılan aracı durdurma noktasına geldiğimizde tecrübelerinize sık sık başvuracağız :) konu çok faydalı bilgiler içeriyor sayenizde, ilginiz için teşekkür ederim :)

vtiaras
02-08-2014, 12:09
herkeze slmlar

Abi hatırlarsan 1 ay kadar önce alinin dükkanında konuşmuştuk crx arka fren hakkında bursada arkadaşından haber bekliyordun numaramı bırakmıştım sana haber verecektin maliyet nedir?

MAT
02-08-2014, 20:20
bu arada bir sorum var kafama takılan, araştırmalarım ve mantığım doğrultusunda CRX manifolduyla beraber podsuz 48' lik düz boru ve son susturucu takmanın en uygun kombinasyon olduğu kanaatine vardım fakat bu noktada 48'lik dediğimiz borunun iç çapı mı 48 yoksa boru çapı yani dış çapı mı 48' lik bu konuda net bir bilgi verebilir misiniz? bir de düz boru çekerken esnek boru da mı ekletmeyeceğiz hiç?

16EC813
02-08-2014, 20:47
yanlış anlama da bişey sorcam sana,sen ne istiyosun ef e neler yapılacagı belli daha fazlası ziyanlık olur ,tak jant lastigini ver kamberi bolbol foto çek :D

elpadre
03-08-2014, 00:54
İşini sağlama almak dedikleri bu oluyor işte:) crx fren kiti için pm alabilir miyim bununla birlikte d2 coılover' ı nereden temin etmiştiniz sakıncası yoksa maaliyet olarak hem fren sisteminiz hem de yürüyene yaptığınız işlemlerin maliyetini paylaşabilir misiniz?

benım yaptıgım ıslermler 5 bınıı buldu belkıde gecmıstır bılemem ama fren kıtıyle cok ugrastım aama başardım

Anlaşılan aracı durdurma noktasına geldiğimizde tecrübelerinize sık sık başvuracağız :) konu çok faydalı bilgiler içeriyor sayenizde, ilginiz için teşekkür ederim :)

estafurullah her zaman yardımcı oluruz :)

Abi hatırlarsan 1 ay kadar önce alinin dükkanında konuşmuştuk crx arka fren hakkında bursada arkadaşından haber bekliyordun numaramı bırakmıştım sana haber verecektin maliyet nedir?

ben senı faceden ekledım ama sen kabul etmeyınce sana donus yapmadım urun duruyorsa tekrar sorarız ...

bu arada bir sorum var kafama takılan, araştırmalarım ve mantığım doğrultusunda CRX manifolduyla beraber podsuz 48' lik düz boru ve son susturucu takmanın en uygun kombinasyon olduğu kanaatine vardım fakat bu noktada 48'lik dediğimiz borunun iç çapı mı 48 yoksa boru çapı yani dış çapı mı 48' lik bu konuda net bir bilgi verebilir misiniz? bir de düz boru çekerken esnek boru da mı ekletmeyeceğiz hiç?

neden crx manıfoldu 4 2 1 heders yapsan daha ıyı olur 48lık potsuz duz boru + sagdan cıkan egsoz bence senı cok tatmın eder sanzumanıda kısalttınmı cok eglencelı olur :)

yanlış anlama da bişey sorcam sana,sen ne istiyosun ef e neler yapılacagı belli daha fazlası ziyanlık olur ,tak jant lastigini ver kamberi bolbol foto çek :D

ehtiyar parazıt yapma :D adam yurutmek ıstıyor aracını :)

MAT
03-08-2014, 04:26
Hayır, yanlış anlamam bu benim ruhsatında ismim yazan ilk arabam ve ben bu arabayı alırken uğraşmak niyetiyle, senslerdir insanları yaptığı ve eleştirdiğim şeyleri yapmamak ve daha orijinal ve doğru modifikasyonlarda yapılacağını göstermek için aldım. Arabamı evimin önüne çektim ve eksiklerini kendim gideriyorum bir çok yol kat ettim geride bıraktığım iki hafta içerisinde ve bu tarz bir uğraşıyı hayal ederek para biriktirip aldım bu aracı ki amacım ve hayalimde; kendi garajıma arabamı çekeyim boş olan vakitlerimde ineyim arabamla uğraşayım böylelikle max güzelliği, kaliteyi minimum maliyetle elde edeyim düşüncesiydi nitekim çok şükür şu an bunu yaşıyorum. Yaptığım işlemler için ustalardan da fiyat alıyorum ki ne derece fark yaratabildiğimi görebileyim şi ana kadar 2 hafta geçti aracımın içerisinde koltuklar sökük vaziyette ve koltuklarında eteklerindeki derileri değiştirip yenilerini diktiğimde (ki bu süreç pzt staja başlayacagımdan ötürü 1 hafta sürecektir) 3 haftalık çalışmamda harcadığım miktar 18 TL olacak ustalata götürseydim bu miktar 600 TL' yi geçiyordu. Genel geçer şeyleri yapmadım yapmayacağım şimdilik ufak tefek yürütmek için değişiklikler yapacağım ve işçilik ve çesitli onarımlarla tasarruf ettiğim miktarı ufak tefek performans parçaları ve yürüyen ekipmanlarına finanse edeceğim işe biraz eğlence katmak istiyorum kısacası:)

MAT
03-08-2014, 04:50
Hayır, yanlış anlamam bu benim ruhsatında ismim yazan ilk arabam ve ben bu arabayı alırken uğraşmak niyetiyle, senelerdir insanların yaptığı ve eleştirdiğim şeyleri yapmamak daha orijinal ve doğru modifikasyonların da yapılabileceğini, yapılması gerektiğini göstermek adına aldım. Arabamı evimin önüne çektim ve eksiklerini kendim gideriyorum bir çok yol kat ettim geride bıraktığım iki hafta içerisinde ve bu tarz bir uğraşıyı hayal ederek para biriktirip aldım bu aracı ki amacım ve hayalimde; kendi garajıma arabamı çekeyim derslerimden veya işlerimden arta kalan her an ineyim arabamla uğraşayım böylelikle max güzelliği, kaliteyi minimum maliyetle elde edeyim düşüncesiydi nitekim çok şükür şu an bunu yaşıyorum. Yaptığım işlemler için ustalardan da fiyat alıyorum ki ne derece fark yaratabildiğimi görebileyim. şu ana kadar 2 hafta geçti bir çok noktayla haşır neşir oldum ve son olarak geldiğim nokta da aracımın içerisinde koltuklar sökük vaziyette ve koltukların eteklerindeki derileri değiştirip yenilerini diktiğimde(ki bu süreç pzt staja başlayacagımdan ötürü 1 hafta sürecektir) 3 haftalık çalışma sürecinde harcadığım miktar 18 TL olacak eğer ustalara götürseydim bu miktar 600 TL' yi geçiyordu. Kısacası genel geçer halini almış şeyleri yapmadım yapmayacağım. 4 tane ne olduğu belirsiz jant takıp yay kesip gezmek benim gözümde hiçbir zaman modifikasyon olmadığı gibi kesinlikle tasvip ettiğim heves ettiğim bir durum da olmadı olmayacakta. Ben şimdilik ufak tefek yürütmek için değişiklikler yapacağım işçilik ve çesitli onarımlarla tasarruf ettiğim miktarı ufak tefek performans parçaları ve kaliteli yürüyen ekipmanlarına finanse edeceğim işe biraz eğlence katmak istiyorum kısacası:)

MAT
03-08-2014, 05:04
***15 dakika sınırını aşdığımdan olsa gerek mesaı editleyemedim ve 2. kez yazmak durumunda kaldım k. bakmayın

MAT
03-08-2014, 05:09
neden crx manıfoldu 4 2 1 heders yapsan daha ıyı olur 48lık potsuz duz boru + sagdan cıkan egsoz bence senı cok tatmın eder sanzumanıda kısalttınmı cok eglencelı olur :)

bu ikisi arasında çok gidip geldim fakat şu an satılan headerslerin ef kasaya takıldığında yere çok yakın olduğu ve sürttüğü yönünde bilgiler aldım kullanıcı arkadaşlardan ben de bu yüzden 4 2 1 crx manifoldu tercih ettim. bu arada hala sorduğum soruyu yanıtlamadınız :D nedir bu 48' lik olayı :D

Oznsrl
03-08-2014, 06:48
düşünürsen mat siyah spoon var satılık :)