PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toluen Hk.

denizalpakinci
02-08-2014, 09:36
Selam,şirketimizin çalıştığı benzinlikte malesef yalnızca 95 oktan benzin mevcut,benimde aklıma toluen geldi.İdeal karışım yüzdesi nedir ? Ankarada litre hesabı temin edebileceğim biryer varmıdır?
Teşkkürler şimdiden,keyifli forumlar.

Chn53
02-08-2014, 10:41
Toluen degilde ethanol koy kanka , 10 litre benzine 1 litre ethanol ideal :)

Masterpiece
02-08-2014, 10:43
Denizalp abi gazlarken kullanmak için mi düşünüyorsun sadece ?
Biliyosun toluen depoya atıldığında bitmesi gerek , günlük kullanım da da kaliteli yakıt olsun diyorsan toluen kadar olmasa da methanol kit daha iyi olur gazladığında devreye girer kafan rahat olur.

Nerden yakıt alıyorsun bilmiyorum fakat yeni gelen shell nitro bi nebze iyi kendi normal 95 ten farkını hemen hissettim şahsen bi dene istersen.

F4R
02-08-2014, 11:18
Biliyosun toluen depoya atıldığında bitmesi gerek , günlük kullanım da da kaliteli yakıt olsun diyorsan toluen kadar olmasa da methanol kit daha iyi olur gazladığında devreye girer kafan rahat olur.

Nerden yakıt alıyorsun bilmiyorum fakat yeni gelen shell nitro bi nebze iyi kendi normal 95 ten farkını hemen hissettim şahsen bi dene istersen.

V-power nitro bi nebze guzel ancak shellde satilan eski 97 gibi degil yinede malesef. Agzina sctilarr resmen su benzin olayininnnn....

SDR_07
02-08-2014, 11:27
10 lt 2 lt toluen koyabilirsin depoda kalsın hiçbirşey olmaz
10 lt 1 lt etanol koyabilirsin

Sh4rk
02-08-2014, 11:54
Depoda kalirsa sorun olmuyormu ?

driftboy
02-08-2014, 12:01
10a 1 metanol sıkıntı olmaz. Ama 10 a 5 koyarsan pistonlarını egzozdan alırısn :D

denizalpakinci
02-08-2014, 12:26
Toluen degilde ethanol koy kanka , 10 litre benzine 1 litre ethanol ideal :)

Nerden çözcez kanka toluen yada eth :) ?

Kardeşim bildiğim kadarıyla toluen depoda sıkıntı yaratmıyor,çalıştığımız benzin istaysonunda yalnızca normal 95 oktan mevcut malesef.

denizalpakinci
02-08-2014, 12:28
10 a 1 metanol veya
10 a 2 toluen .
Şimdi sıra geldi Ankarada litre olarak nereden temin edebileceğimize :)

MuratGürakan
02-08-2014, 13:51
Depodan metanol ve tolien koymanı önermem. %5 etanol koy kafan rahat gez. Etanolu kaldırıyor artık yeni nesil araçlar. Hatta kullanım kitaplarında bile %5 koyabilirsiniz yazıyor. Ancak diğerleri borulara pompana zarar verebilir. (uzun vadede)

JDM VTİ
02-08-2014, 13:58
Uzun süre kullandım toluen ve ethanol.

Depodan, %10 oranında.

Öyle kısa sürede içinde kalınca sıkıntı oluyor filan hikaye, yok öyle birşey :)

1 haftada kalsın sıkıntı olmaz, bundan daha fazla bekletmemeye özen göster sadece.

Ethanol kullanmanı öneririm, daha etkili. Toluen'den ethanol'e geçiş yapmıştım bende.

Mikrop_Ali
02-08-2014, 16:42
ulus'ta var denizalp konya sokaga gelmeden heryerde var kımyacılarda

pasha34
02-08-2014, 17:53
2 sene kadar %30 ethanolle kullandım... kullanan tanıdıklarım da var sıkıntı cıkarmıyor..

%30 dan fazlasını koydugumda benim aracımda arka pompa yetmemeye baslamıstı..
son 6 aydır da toluen kullanıyorum onu da %30 35 olarak kullanıyorum..
bir kere benzin koymayı unuttum toluen vardı sadece o gün 2nci km de buji kafası eridi vs..
bu zamana kadar bunun dısında sıkıntı yasamadım

JDM VTİ
02-08-2014, 17:56
bu arada sadece pompa değişikliği ile %80 filan kullanan arkadaşlarım vardı, orjinal benzin hattıyla. günlük.

pasha34
02-08-2014, 18:03
bu arada sadece pompa değişikliği ile %80 filan kullanan arkadaşlarım vardı, orjinal benzin hattıyla. günlük.

doğrudur .. bir ara performans tipi arka pompam vardı farkını anlamadıgım ıcın sokup orjınalı kullanıyordum.. daha sonra toluen kalmadıgında ethanol koymak zorunda kaldım hem de %40 kadar.. baktım afr sabit kalamıyor fakire kacmaya basladı sonra pompayı degiştirdim denedim sabit kalmaya basladı o zaman ancak faydasını gormustum

Masterpiece
02-08-2014, 18:16
Diyelim ki depo tamamen boş.

10 Litre benzin + 1 Litre Etanol koyduk.

Arabayı kullanmaya başladık , gazladık vs.

Derken benzin ışığı yandı , benzin ışığı yanarken gazlamak sakıncalı diye biliyorum.

Etanolun 1 hafta içinde bitmesi iyi olur yazılmış , etanolun bitmesi için deponun boşalması lazım , fakat bir yandan da benzin ışığı yanıyor gazlamak sakıncalı deniyor ? :soru:

Aydınlatabilirseniz çok makbule geçer :)

YasinTEMUR
02-08-2014, 18:41

Derken benzin ışığı yandı , benzin ışığı yanarken gazlamak sakıncalı diye biliyorum.

Etanolun 1 hafta içinde bitmesi iyi olur yazılmış , etanolun bitmesi için deponun boşalması lazım , fakat bir yandan da benzin ışığı yanıyor gazlamak sakıncalı deniyor ? :soru:

benzin ışığı yanarken gazlama 10 litre benzin al etanol koyma temiz :heyoo:

denizalpakinci
02-08-2014, 18:56
Sebebini bilmediğim halde toluen daha zararsızmış gibi geliyor :) Ulusa bakıcaz o zaman,fiyatları ne civarda fikri olan var mı kazıklanmayalim :)

JDM VTİ
02-08-2014, 19:05

Benzin ışığı yanarken gazlama zaten normalde de pek, ben biraz titizim öyle durumlarda yüklenmiyorum araca.

ethanolun 1 hafta içinde bitmesinden bahsederken, benzin alırsın oranı düşer :) hiç sıkıntı olmaz.

ehtanolün depoda fazla tutulmamasının sebebi boncuklanma sulanma yapıyor, zarar veriyor pompaya vs.

Masterpiece
02-08-2014, 19:09
Bende gazlamam ışık yandığında fakat şimdi etanolu tamamen bitirmek için depoyuda bitirmek gerek diye düşündüm :)

Işık yandıktan sonra da mümkün olduğunca kısa sürede gazlamadan bitirmek lazım şimdi oldu :)