PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sanrooftan araç bağlanması

MrtYILDIZ
21-08-2014, 12:37
Arkadaşlar markası: Şahin
Hiç bir modifiye yok cam filmi, egsoz vs vs. (Cms 40 haricinde)
Bir şey bulamayınca sanrooftan bağladı ve ruhsata işletmemizi söylüyor her yeri araştırdık öyle bir şey yok, nasıl bir yol haritası izlememiz lâzım kapatalım mı sanroofu ceza kağıdı aşağıda şimdiden herkeze Teşekkürler

http://i61.tinypic.com/24fxzlh.jpg

Silvia17
21-08-2014, 12:40
Polis bildiğin dalga geçmiş böyle bişi mi var ya şakamıdır ne ya böylesine al ( spor gazatesi )arabasının anahhtarları nı sok münasip diyecen ilk taksiyi cevirip binip gidiceksin Son noktaya getirdiler insanları

ÖmerF.Bayar
21-08-2014, 12:40
Bu gordugum en degisik ceza oldu, arabanin resmini eklermisiniz merak ettim o sunroofu ?

huseyinturk
21-08-2014, 12:41
Allah belalarını versin bu kadarda olmazki. 80 lira olarak yazılan cezalar sırf yazılmak için yazılıyor genelde...

TonyMontana
21-08-2014, 12:43
Muhtemelen sunroofu kapatmadan aracın menini kaldıramazsın, bu 32. madde çok açık oldu araç üzerindeki teknik değişiklik diyip saçma sapan cezalar yazıyorlar.

SekoLive
21-08-2014, 12:46
:) adamlar şahinci cıkmış anlamslar sanrufsuz cıktıgını

MrtYILDIZ
21-08-2014, 12:47
inanın bizde şaşırdık arkadaşlar bizde şaşırdık aşağısı sakal yukarısı bıyık durumundayız gerekirse tavanı sokturuceksin , söküldü görüldü kağıdı getir diyor memur

HaKo
21-08-2014, 12:48
aslıda haksız değiller madde de teknik değişiklik yasak diyor açıkça , e şahininde fabrika çıkışlı sunrooflu olmadığını biliyor adamlar belliki.

SekoLive
21-08-2014, 12:49
inanın bizde şaşırdık arkadaşlar bizde şaşırdık aşağısı sakal yukarısı bıyık durumundayız gerekirse tavanı sokturuceksin , söküldü görüldü kağıdı getir diyor memur

bu adamları terörle mücadeleye versinler terörü bitirirler bu tavırla maşalalh diyelm

tavan kestirmeye karşıyım ama yapılms simdi bunu kapatmasıda dert...

cok cinsine denk gelmssn eğer yolunda giderken başına böyle bişi geldiyse kimseyi rahatsız etmediysenz bu kadar takması büyük şanssızlık

MrtYILDIZ
21-08-2014, 12:53
bu adamları terörle mücadeleye versinler terörü bitirirler bu tavırla maşalalh diyelm

tavan kestirmeye karşıyım ama yapılms simdi bunu kapatmasıda dert...

cok cinsine denk gelmssn eğer yolunda giderken başına böyle bişi geldiyse kimseyi rahatsız etmediysenz bu kadar takması büyük şanssızlık
Araçta çalışmayan aksam yok durdurduklarin da emniyet kemeri takiliydi bakıyor bakıyor aracı bağlıyorum diyor, sebep diyoruz sanroof var biz aldığımızda oyleydi diyoruz beni alakadar etmez diyor, diğer memurlara sorduk sende tam adamına denk gelmisin diyor bize:beuj:

ferroo
21-08-2014, 12:53
sunroof un kıme ne zararı olabılırkı anlamıyorum cevreye rahatsızlık desen yok pes yanı masallah

crazydog
21-08-2014, 12:55
teknik değişiklik ucu açık kalıyor esasında hiç birşey diyemessin ama çokta saçma bi ceza olmuş valla

MrtYILDIZ
21-08-2014, 12:58
aslıda haksız değiller madde de teknik değişiklik yasak diyor açıkça , e şahininde fabrika çıkışlı sunrooflu olmadığını biliyor adamlar belliki.

Doğru yalan bilmiyorum kimsenin gunahini almak istemem subaru GC8 durdurmus onuda bağlamış bende vti var orjinalinde var diyorum yinede bağlarım servisten yazı getir bana dedi

altugkocer
21-08-2014, 12:59
Sizde iyi sabır varmış tebrikler. Bana denk gelse sinirlerime hakim olamayıp sanırım hastanelik edene kadar döverdim

Çağlayan
21-08-2014, 13:03
Egzoz var milleti rahatsız ediyorsun der anlarım.
Xenon, ses sistemi vs bahane eder onu da anlarım lakin bunun kime ne zararı var. Hocam kapatıp, tavana komple folyo çektirseniz olur mu acaba?

SbrKync
21-08-2014, 13:04
Tavan folyoyla kaplanarak bir şekilde halledilmiş gibi görterilemez mi acaba.

Evrenoz
21-08-2014, 13:06
Bence hatalı bir ceza değil.. Sonradan yapılan sunroof teknik bir değişiklik, dolayısıyla ceza anormal karşılanmamalı.. Neticede ceza salt "birilerine zararı var" diye verilen bir şey değil, kanununda yazılanların dışına çıkıldığında uygulanan bir yaptırım..

Uygulamaya gelince, herhalde emniyetteki en kıl adama denk gelinmiş.. Birinin tutup da o sunroofu fark edip ceza yazması ciddi bir dikkat / yazmak için ekstra özen isteyen bir hareket..

MrtYILDIZ
21-08-2014, 13:07
Egzoz var milleti rahatsız ediyorsun der anlarım.
Xenon, ses sistemi vs bahane eder onu da anlarım lakin bunun kime ne zararı var. Hocam kapatıp, tavana komple folyo çektirseniz olur mu acaba?

Tavan folyoyla kaplanarak bir şekilde halledilmiş gibi görterilemez mi acaba.

saç kestirip ona göre bir kaç yerinden puntalayarak komple folyo cektirmek mantıklı en kötü ihtimal oyle yapıcaz gibi gözüküyor

altugkocer
21-08-2014, 13:09
Şahinin sunroofsuz üretildiğini bilen polis imprezanın fabrika çıkışlı kaputunda havalandırma ve bagajında yüksek kanat olduğunu da bilmek zorunda.

ggtoker
21-08-2014, 13:14
allah ne evrdiyse gireceksin.... agız burun kıracaksın... en fazla aksama kadar nezarette tutarlar ifadeni alırlar sicilin temizsede para cezası yersin...

huseyinturk
21-08-2014, 13:14

teknik değişiklikle ne alakası var sanrufun? Fabrika çıkışı aynı aracın sanruflusunda yada sanrufsuzunda ruhsatta vergide vs hiç bir fark yokken neyi tadilata sokacakki arkadaş. Snruflu megane ile sanrufsuzunun ağırlık farkı bile yok ruhsatta. Kanun nizam bellidir orjinali böyle değil diye yazılan cezalar bir tek ülkemizde vardır heralde. Bayi 18 jant koyuyor araca opsiyonla sıkıntı olmuyor, aynı standartta başka jantı vatandaş takınca tadilat oluyor gitgide saçma sapanbir hale geliyor memleket

Berkan
21-08-2014, 13:17
sacma gorunebilir aslında bakılırsa. sibop kapagını degiştirdin diye bile yazılabilir bakılırsa teknik degişiklik.

baskasına degildekendine zararınız olabilir allah korusun bir kazada zaten cok saglam ve güvenlik onlemi olmayan kasa iyice direncsizlesmiş olabilir.

SekoLive
21-08-2014, 13:17
teknik değişiklikle ne alakası var sanrufun? Fabrika çıkışı aynı aracın sanruflusunda yada sanrufsuzunda ruhsatta vergide vs hiç bir fark yokken neyi tadilata sokacakki arkadaş. Snruflu megane ile sanrufsuzunun ağırlık farkı bile yok ruhsatta. Kanun nizam bellidir orjinali böyle değil diye yazılan cezalar bir tek ülkemizde vardır heralde. Bayi 18 jant koyuyor araca opsiyonla sıkıntı olmuyor, aynı standartta başka jantı vatandaş takınca tadilat oluyor gitgide saçma sapanbir hale geliyor memleket
saçma sapan hale gelmesinde haklısın ama sanruf teknik değişiklik nasıl olmaz :)

güvenlik acısından bile arabanın mukavemeti değişir tavanı kesik sonradan sanruf takılms arabada.

ersandeniz
21-08-2014, 13:20
polis açısından bakarsak:
sunroof'un fabrika onaylı belgesi var mı? yok
herhangi bir testten geçmiş mi? yok
kanunda teknik değişiklik yasak diyor mu? evet
o zaman gerekeni yapar. Bu memleket "bir kere delmekle birşey olmaz"dan geldi bu hale. kanun hatalıysa yapacaksın baskını.. hani oy verdiğin, mitingine gittiğin, uğruna tartıştığın partinin milletvekili var ya, ona gideceksin(iktidar-muhalefet fark etmez)
ama biz ne yapıyoruz? işin kolayı neyse onu yaparız, polis ceza yazmasın görmezden gelsin.. oldu canım, görmezden geldiğinde, onun başında kıl bir amir varsa(yada farklı bir siyasi görüşte) çok rahatlıkla görevi ihmalden soruşturma açabilir biliyor musun?
kanun varsa uygulanacak kardeş, arabamda sonradan takılan xenon var cam filmi var, denk gelmedim çevirmeye, denk gelirsem polis kanun kapsamında ne yaparsa haklıdır..

MK8800
21-08-2014, 13:21
allah ne evrdiyse gireceksin.... agız burun kıracaksın... en fazla aksama kadar nezarette tutarlar ifadeni alırlar sicilin temizsede para cezası yersin...

Gorev basindaki memuru darp etmek ; nezaret ya da para cezasiyla cozulseydi memlekette saglam polis kalmazdi :D

mrtngn
21-08-2014, 13:24
Bu teknik değişikliğin ucu çok açık.. Mantıklı düşünüldüğü zaman kesilen tavan teknik değişikliğe girer tamam ama ayıptır günahtır..

Fabrikasyon sunroof'lu aracın ruhsatında veya orasında burasında orjinal ekipman vs tarzında bisey yazmıyor..Çok abez bi ceza olmuş geçmiş olsun.Allah islah etsin böylelerini

altugkocer
21-08-2014, 13:24
Gorev basindaki memuru darp etmek ; nezaret ya da para cezasiyla cozulseydi memlekette saglam polis kalmazdi :D

milletvekili tanıdığın olursa hiçbişeycik olmaz üstüne bidaha döversin hatta

c20let
21-08-2014, 13:28
En yakın notere gidip aracı polisin üstüne devretseydiniz. Bu nasıl saçmalık. Yazabilir mi ? Kanuna göre yazabilir. O zaman fabrikadan hangi lastikle çıkıyorsa her değişimde o lastiği kullanmak lazım ömür boyunca. Yoksa oda aracın yol tutuşunu etkileyebilir. Ne hallere kaldık.

e30
21-08-2014, 13:30
Sunroof lu olan arabaların ruhsatında sunroof var diye bir ibaremi var yoksa benmi yanlış biliyorum

Çağlayan
21-08-2014, 13:35
Orjinal fabrika çıkışlıları da biliyoruz. Eski aracım 206 GTI sunroof kapağı uçmuştu. (Şükür kimseye bir şey olmadı.)

KOSEREN
21-08-2014, 13:36
Her kuralın kanunun dördörtlük uygulandığı,o çevirmeye giren kişinin her kim olursa olsun,makamı ne olursa olsun eşit sayılacağı bir ülke olsaydık helal olsun derdim.Polisimizin gözünden kaçmamış,senin can güvenliğin için uygunsuz bu teknik değişikliğe engel oluyor.Ammaa kanunların yasaların adamına göre şekillendiği,adamına göre insiyatiflerin ön plana çıktığı bir yerde,ceza yazmanın sadece devlete gelir olarak görüldüğü bir yerde polisin bu tutumu benim bile zoruma gitti,sen iyi sabretmişsin.İyice poku çıktı bu işin..

Berkerr
21-08-2014, 13:53
Konu başlığını gördüm dedim millet artık makarasına da başladı... Okuyunca çok şaşırdım açıkçası ama önü açık kanunların olduğu bir memlekette sopası uzun olanın lafı geçiyo.

hkkcn
21-08-2014, 13:57
şahinle gezmeye korkar oldum yeminle :D geçmiş olsun.polisede birşey diyemiyorsun kanunu çıkarana sormak lazım onaylayan milletvekillerine sormak lazım nede olsa adamın görevi yapmazsa onunda üstündeki ona salça olucak..

ismailozkan_01
21-08-2014, 14:10
konu yine gelmiş polise sövme saymaya , tekme tokat girişmeye gelmiş

çok anlayışlı davrandığı için polisler herkes rahatça aracında değişiklik yapıp geziyor

sövüp saymadan , tekme tokat girişmeden araştırın sorun

araçta fabrika veya yetkili servis harici aracınızda her türlü parça takma sökme modifiye vs teknik değişikliğe girer , kanun sınırlarındaki teknik değişikliği ruhsata işletebilir yetkili kurumdan belge alabilirsiniz , eğer ki yapmıyorsanız sonucuna katlanmak durumundasınız

size yazılan ceza teknik değişikliktir sunroofu açtırdığınızda prosedürü takip etseydiniz sıkıntı yaşamazdınız

her türlü küfür , tekme tokat vs içermeyen sorularını sorabilirsiniz saygılar...

220T
21-08-2014, 14:12
Bu değişiklik,hangi ad altında resmiyete kavuşacak?Diyelim ki koruma barları kesilerek yapıldı bu işlem ve istenilen,bir sac ile kapatılıp boyanmasıdır muhtemelen.Araç bu hale getirildiğinde bu durumdan kurtulmuş olunacaktır.Lakin,eğer barlar kesilerek yapıldıysa ve üstten kapatılarak eskiye döndüğü zannedilse de barların yerinde olmaması da teknik değişiklik arz etmeli.Bu değişiklikle belki de bir nebze daha güvensiz hale geldi araç.Bunun ölçüsü nedir?

Berkan
21-08-2014, 14:19
klavye komandolugna gerek yok hayallere kapılmanın manası yok döverim eden diyen, aha adamlar orda yapsın degişikligni cıksın polisin karsısına bakalım noluyor görürüz ona gore davranırız bizde madem ;)

ismailozkan_01
21-08-2014, 14:23
tabi ki her değişiklik sınırsız değil , sizin dediğiniz gibi güvenlikten zaafiyet verecek şekilde olanlar onaylanmayacaktır ama ülkemizde her şey mümkün el altından veya iş takipçileri onaylatılırsa o da kendi hayatını tehlikeye atmaktır

Dayı
21-08-2014, 14:36
her türlü küfür , tekme tokat vs içermeyen sorularını sorabilirsiniz saygılar...

Burda tehlikeli olabilecek konu aslında; x marka model aracın fabrika çıkışında hem sunrooflu hem de sunroofruz modelleri vardır. Sunroof da ruhsatta yazmadığına göre ya sorgulama yapıcak ya da cezayı yazacak araç sahibi uğraşacak cezayı iptal için.
Bu işin sonu yok.

34tb9544
21-08-2014, 14:41
Arabanin menini kaldirabilirim istersen bosu bosuna ugrasma sanroof sok tak isiyle eksoz ve film menleriniz kaldirilir haberiniz olsun :):)

darkmoon
21-08-2014, 14:54
Aracın tavanında destek demirleri olur sunroof yaparken bu demirler kesiliyor ve uzman ellerde yapılmassa şayet ki ne yazık ki türkiyede bu işi prof yapan uzman benim bildiğim yer sayısı beş parmağı geçmiyor onlarda haliyle çok pahalı neyse tavan zamanla deforme olur bu aracın iskeletine bütün gücünü aldığı yan direklerede zamanla etki edicektir kısaca aracın bütün dengesini mühendisliğini zaman içinde bozucaktır..

Fabrika çıkışı araçlarda mühendisler zaten bunun hesap kitabını yapıp ona göre üretim yapıyorlar..

Buna göre siz karar verin polis doğrumu yapmış yanlış mı yapmış ben tarafsızca yazdım..

HaKo
21-08-2014, 15:14

Ne demek ne alakası var sunroof teknik değişiklik değilde nedir ? Arabanın tavanını bildiğin bir güzel kesip oraya cam ya da PVC plastik neyse birşey koyuyorsun, daha nasıl olur teknik değişiklik bize açıkla da aydınlanalım.

berkay_aydin
21-08-2014, 15:17
Aracın tavanında destek demirleri olur sunroof yaparken bu demirler kesiliyor ve uzman ellerde yapılmassa şayet ki ne yazık ki türkiyede bu işi prof yapan uzman benim bildiğim yer sayısı beş parmağı geçmiyor onlarda haliyle çok pahalı neyse tavan zamanla deforme olur bu aracın iskeletine bütün gücünü aldığı yan direklerede zamanla etki edicektir kısaca aracın bütün dengesini mühendisliğini zaman içinde bozucaktır..

Fabrika çıkışı araçlarda mühendisler zaten bunun hesap kitabını yapıp ona göre üretim yapıyorlar..

Buna göre siz karar verin polis doğrumu yapmış yanlış mı yapmış ben tarafsızca yazdım..

bunu tofaş gurubunda anlarken başka bir araçta nasıl anlaşılır ? benim aracım şuan sunrooflu sonradan yapılıp yapılmadığını nasıl anlayacaklar ?

alperkirman
21-08-2014, 15:21
bunu tofaş gurubunda anlarken başka bir araçta nasıl anlaşılır ? benim aracım şuan sunrooflu sonradan yapılıp yapılmadığını nasıl anlayacaklar ?

Bende tam bunu yazıcaktım şimdi
aracım golf 4 sunroof var orjinalden polis beni çevirse sunrooftan bağlar çünkü düz tavan olanlarda var ?
arabanın veya belgelerin neresinde yazıyo sunroofludur diye ?
çok sinir bozucu bi ceza olmuş

ghibli06
21-08-2014, 15:21
sunroof elbette ki çok ciddi bir teknik değişiklik, aracın içine roll-cage yaptırmak da öyle, arka kapıyı iptal etmek tavanı kesip alçaltmak da hemen hepsi aynı sınıfa giriyorlar... aynı modelin hem sunrooflu hem de sunroofsuz modeli varsa, polis hangisinin sonradan yapıldığını çok rahat anlıyor merak etmeyin...

alperkirman
21-08-2014, 15:23
polisin anlayışına bırakırsak subiye kanattan yazar sesini çıkartamazsın
teknik değişiklik maddesinin içini doldurmaları lazım yoksa yan aynaları değiştirenede ceza yazar

ersandeniz
21-08-2014, 15:29
arkadaşlar, olur da polis aracın orjinalinde olan birşeyden ceza yazarsa ya da aracı bağlarsa gidersin mahkemeye iptal edilir.. polisi bi daha gördüğünde de gösterirsin mahkeme sonucunu..

berkay_aydin
21-08-2014, 15:32
uygulama doğru olabilir birşey demiyorum, o zaman araç bilgilerinin bulunduğu kağıtta aracın tüm özellikleri yazılacak bixenon sunroof vs. bu belgenin dışına çıkılırsa teknik değişiklik sayılacak en mantıklı yöntem budur bence yoksa her önüne gelen ceza yer..

alperkirman
21-08-2014, 15:35
arkadaşlar, olur da polis aracın orjinalinde olan birşeyden ceza yazarsa ya da aracı bağlarsa gidersin mahkemeye iptal edilir.. polisi bi daha gördüğünde de gösterirsin mahkeme sonucunu..

abi bu kadar basit olmuyo işte malesef polis kendisi diyo zaten ben kesiyim sen mahkemeye git iptal ederler diye ? bu ne rahatlık ben bunun için söylüyorum zaten
teknik değişiklikle alakalı maddenin içi doldurulmadığı sürece herkeze kafasına göre herşeyi yazar peki böylemi olması lazım ? ve bildiğim kadarıyla yanlış olabilir mahkemeye başvurunca önce cezayı ödemen gerekiyo ? ne diye uğraşıcam okadar ?

huseyinturk
21-08-2014, 15:47
saçma sapan hale gelmesinde haklısın ama sanruf teknik değişiklik nasıl olmaz :)

güvenlik acısından bile arabanın mukavemeti değişir tavanı kesik sonradan sanruf takılms arabada.

tavan döşemesini sökün saca ulaşın içerden görün ne kadar mukavvemet sağladığını :). Bildiğiniz lambur lumbur incecik saç tavan dediğiniz. Direkler sağlıyor o mukavvemeti tavan sacının neye ne faydası olcakki

huseyinturk
21-08-2014, 15:50

Sunroof seçeneği olan modeller için ayrı tavan ürettiklerini sanmıyorum ki kendi aracımda mesela sunroof yeri kabak gibi belli, bahsettiğiniz destek demirleri tavanın ortalarına doğru geçiyor sağdan sola.

huseyinturk
21-08-2014, 15:57
Ne demek ne alakası var sunroof teknik değişiklik değilde nedir ? Arabanın tavanını bildiğin bir güzel kesip oraya cam ya da PVC plastik neyse birşey koyuyorsun, daha nasıl olur teknik değişiklik bize açıkla da aydınlanalım.

Teknik değişiklik belli kavramlar üzerinde yapılır. Mesela güç arttırırsın, araç boyutu değişir, yakıt türü değişir, ruhsatta belgelenmesi gereken şeyler üzerinde yapılabilir. Belli sınırlar, şartlar lazım yani. O zaman fabrikanın verdiği jantı değiştirendende teknik değişiklik istesinler, Spor yay takandanda istesinler sonuçta aracın seyri ile dahaalakalı hususlar bunlar. X marka 2 eş aracn sunrofflusunun ruhsatında bir fark varmı, yok. Neyini değiştireceksinizki?

SekoLive
21-08-2014, 15:59
tavan döşemesini sökün saca ulaşın içerden görün ne kadar mukavvemet sağladığını :). Bildiğiniz lambur lumbur incecik saç tavan dediğiniz. Direkler sağlıyor o mukavvemeti tavan sacının neye ne faydası olcakki

bazen o yarım metrelik Saç'a ihtiyac duyarsın fizik anlatımım iyi değil ama iyi anlatıcak birisi görürse yazar :)

stak67
21-08-2014, 16:01
Orijinal sunrooflu aracin tavani nasil sadece sacdan olusur? Benim 89 jettamda orijinal sunroof var.Daha once sunroofsuz mk2de kullandim. Basta su tahliye kanallari var. Tavanda biriken suyun tavani ne kadar hizli curutecegi ortada. Ayrica sunroof icin tasiyici destek cubuklari var. Sunroofsuz modelde bunlar yok. Kesipte cami koyarsaniz uzerine tabiiki problem olacaktir. Kisa vadede bisey farketmese de uzun vade de arac icin buyuk bir eksi.

SEÇKİN172
21-08-2014, 16:04
ruhsatta nerde yazıyor saounrouflu veya klimalı diye :) ayriyetten bilmeyenler için söyliyeyim orjinal tr ye girişli 2 adet sounrouflu dogan var :) ceza yazası gelmiş arkdaşın :) hiç bişe bulamasa yangın tüpü yok die bile yazabilir nediyelim şerefsizlikten başka bişe degil..

TigeR
21-08-2014, 16:04
sac kaynatmaya gerek yok abi sunroofu kapat folyo çektir içerden de tavanı bir bezle kapla komple tamamdır

SekoLive
21-08-2014, 16:07
ruhsatta nerde yazıyor saounrouflu veya klimalı diye :) ayriyetten bilmeyenler için söyliyeyim orjinal tr ye girişli 2 adet sounrouflu dogan var :) ceza yazası gelmiş arkdaşın :) hiç bişe bulamasa yangın tüpü yok die bile yazabilir nediyelim şerefsizlikten başka bişe degil..

nerden girmiş türkiyeye? 88 öncesi mi sonrası mı?

huseyinturk
21-08-2014, 16:08
bazen o yarım metrelik Saç'a ihtiyac duyarsın fizik anlatımım iyi değil ama iyi anlatıcak birisi görürse yazar :)

Yarım metrelik sacın eksisine artısına girersek kaza esnasında çelik jantın saç jantla etki farkı vs bir dünya konu var, şaseleri direkleri kaynakla düzeltilmiş bir ton araba var onlarıda men etsinler trafikten.
sonradan yapılan sunroofun dezavantajları değilki bizim meselemiz yazılmak için yazılan ceza. keşke polislerimizde burda yazanlar kadar bilinçli olsalarda o yüzden yazsalar cezaları. Polis haklı diyenlere inşallah öyle bir kıl memur denk gelmezde konuyu açan arkadaşı anlamak zorunda kalmazlar

SEÇKİN172
21-08-2014, 16:09
nerden girmiş türkiyeye? 88 öncesi mi sonrası mı?

88 sonrası sorun aslında bu degil şöyle düşünelim piyasaki 106 ların bazılarında sonradan sounrouf var hepimiz biliyoruz hadi bakalım polish ayırt etsin hangisi orjinal hangisi sonradan :D:D

altugkocer
21-08-2014, 16:09
Hemen hemen hepsinin plakası açık. Girsin internete yazsın polis, bunların hepsi sunrooflu.

Tofaş Fiyatları ve Satılık 2. El Tofaş Modelleri | sahibinden.com (http://www.sahibinden.com/tofas?query_text=sunroof)

alperkirman
21-08-2014, 16:10
88 sonrası sorun aslında bu degil şöyle düşünelim piyasaki 106 ların bazılarında sonradan sounrouf var hepimiz biliyoruz hadi bakalım polish ayırt etsin hangisi orjinal hangisi sonradan :D:D

polish el alışkanlığı galiba :D :D

SekoLive
21-08-2014, 16:10
Yarım metrelik sacın eksisine artısına girersek kaza esnasında çelik jantın saç jantla etki farkı vs bir dünya konu var, şaseleri direkleri kaynakla düzeltilmiş bir ton araba var onlarıda men etsinler trafikten.
sonradan yapılan sunroofun dezavantajları değilki bizim meselemiz yazılmak için yazılan ceza. keşke polislerimizde burda yazanlar kadar bilinçli olsalarda o yüzden yazsalar cezaları. Polis haklı diyenlere inşallah öyle bir kıl memur denk gelmezde konuyu açan arkadaşı anlamak zorunda kalmazlar

hüseyin,

sanrufdan ceza yazmak biraz fazla sıkı yönetimden olmuş yazmasa kimse neden yazmadın demez, orada hem fikiriz ama bu sanruf teknik değişikliğe kesinlikle girer.

yazarsada yazamaz diyemeyiz yazmasaydı iyidi denir en fazla :)

SekoLive
21-08-2014, 16:12

o olay sakallı muhabbeti gibi hangisi hacı hangisi hobby için bırakılms ayramazsn :)

106larda sanruf var ama şahinde ben hiç görmedim fabrikasyon sanruf

yilmazcatalbas
21-08-2014, 16:13
Büyük ihtimalle sunroofu araç renginde kaplasanız gözardı ederler

SEÇKİN172
21-08-2014, 16:15
polish el alışkanlığı galiba :D :D

yaf ayrıntıya bakarmısın :D:D:D

huseyinturk
21-08-2014, 16:15
hüseyin,

sanrufdan ceza yazmak biraz fazla sıkı yönetimden olmuş yazmasa kimse neden yazmadın demez, orada hem fikiriz ama bu sanruf teknik değişikliğe kesinlikle girer.

yazarsada yazamaz diyemeyiz yazmasaydı iyidi denir en fazla :)

teknik değişikliği nasıl resmileştirsin o zaman bu arkadaş açıklarmısınız? Proje çizdirdikten sonra ne yapması lazım? Nerde ne yazması lazım? Neye göre inceleyecekler uygunluğunu? Tamam girer belki ama bizim ülkemizde değil malesef. Bizde bir çok araç tadilat projesi 'evrak' olarak çiziliyor, uygulamada kullanılsın diye değil.

SEÇKİN172
21-08-2014, 16:16
o olay sakallı muhabbeti gibi hangisi hacı hangisi hobby için bırakılms ayramazsn :)

106larda sanruf var ama şahinde ben hiç görmedim fabrikasyon sanruf

bende görmedim ama 1 tanesini bizim bir komşumuz sounrouflu olarak aldı tekrar belirteyim nokta BOYASIZ orjinal sounrouflu 3 bin km de tabi dedigim 8 sene önce idi

ontheair
21-08-2014, 16:19
Orantısız güç kullanımı her zaman biber gazıyla, TOMA ile olmuyor işte. Alın tertemiz orantısız güç kullanımı.
Aracında teknik değişiklik var mı? Evet, var. Yasak mı? Evet, yasak. Polis bunu görmezden gelse başı derde girer ama ceza yazarsa sıkıntı olmaz.
Olayda memurun herhangi bir kusuru yok. Cezayı paşa paşa ödeyeceksin. İtirazlık bir durumun yok.

BEEPower
21-08-2014, 16:21
Nx 60 shot nos kiti kullanırsanız . Bunlarnın hiçbiri başınıza gelmez..
Gemiş olsun .

huseyinturk
21-08-2014, 16:27
ülkede adalet yokki bunda olsun. ota boka üst yapı değişikliği alt yapı değişikliği geçiriyorlar.
Yenibosna üstgeçide tır takıldı alman plaka, polis geldi adama ceza yazıyor. Adam tırı kıpırdatmadı körü yüksekliği 4.20 benim tırım 3.80, kanuna uygundur dedi çekti gitti tırı bırakıp. Sonuç olarak mahkeme masrafları cezayı yazan memura, tırın masrafları, tazminatta ilgili kuruma kaldı, gavur bizim mahkememizle bizim devletimizden hakkını çatır çatır aldı. Tır şöförü Türk olsa o cezayı öder, polisin önünde el pençe iki büklüm af dilerdi.. Polisimiz cahil, biz ondanda cahiliz..

ghibli06
21-08-2014, 16:33
Sunroof seçeneği olan modeller için ayrı tavan ürettiklerini sanmıyorum ki kendi aracımda mesela sunroof yeri kabak gibi belli, bahsettiğiniz destek demirleri tavanın ortalarına doğru geçiyor sağdan sola.

sadece fikir öne sürüyorsun, burada kimse yapılanı tasvip etmiyor, sadece son zamanlarda kanunen yapılan denetimlerde olabilecekleri yine kanunu yorumlayarak yazıyor... bağırsanız da çağırsanız da küfür de etseniz polisi aranıza alıp bayılana kadar dövseniz de şu andaki durum budur...

huseyinturk
21-08-2014, 16:41
sadece fikir öne sürüyorsun, burada kimse yapılanı tasvip etmiyor, sadece son zamanlarda kanunen yapılan denetimlerde olabilecekleri yine kanunu yorumlayarak yazıyor... bağırsanız da çağırsanız da küfür de etseniz polisi aranıza alıp bayılana kadar dövseniz de şu andaki durum budur...

Şuan fikirden öte yapabilceğim birşey olsa bir dakika durmam. Bir değil iki değil o kadar saçma şeylerden insanların alın terine el koyuyorlar ki acayip doldum. Kanunlar devlet kanunu değil cezalar ceza değil, sanki ortada bir mafya var haraç kesiyor vatandaştan. Alakasız yerlerden hatalı park diye yediemine çekilen araçlar, olmadık yerde 50km radarları, janta ceza, arkacamdaki stikera ceza, Atatürk imzasına ceza.. Her akşam avcılardan sonra yan yolun birşeridi park yapan araçlardan iptal olur trafik kilit olur kimse bişey demez onlara ama. Cezaların amacı caydırıcılıktır, vatandaşın faydasınadır, bizde trafik cezaları sadece bütçeye bir gelir kaynağı..

kelalper
21-08-2014, 19:29
ruhsata ne işleteceksin ben onu merak ediyorum. Ruhsatta sunrooflu şahin mi yazacak. O zaman polis bütün sunrooflu C5 A6 lara ceza yazabilir. Çünkü benim arabamda sunroof yok. Git ruhsata işlet diyebilir. Nasıl ispatlayacaksın orjinal olduğunu. Ruhsatta sunrooflu A6 yazmıyor ki. Sunroof teknik değişiklik değildir. Aksesuardır. Egzoz yay coilover intercooler filtre teknik değişikliktir. Arka camları sonradan elektrikliye çevrilen arabayada o zaman ceza kesebilir demektir bu. Tekrar söylüyorum sunroof aksesuardır.

ghibli06
21-08-2014, 19:48
ruhsata ne işleteceksin ben onu merak ediyorum. Ruhsatta sunrooflu şahin mi yazacak. O zaman polis bütün sunrooflu C5 A6 lara ceza yazabilir. Çünkü benim arabamda sunroof yok. Git ruhsata işlet diyebilir. Nasıl ispatlayacaksın orjinal olduğunu. Ruhsatta sunrooflu A6 yazmıyor ki. Sunroof teknik değişiklik değildir. Aksesuardır. Egzoz yay coilover intercooler filtre teknik değişikliktir. Arka camları sonradan elektrikliye çevrilen arabayada o zaman ceza kesebilir demektir bu. Tekrar söylüyorum sunroof aksesuardır.

hocam sunroofun olduğu yerde kuşak vardır bu da çok hayatidir, sunrooflu araçlarda tavanda çelik çerçeve vardır ve de bu yan sütünlara bağlıdır, bazı araçlarda sunroof bile koymuyorlar çelik bar yüzünden, aksesuar listesinde geçse de, sonradan takılan sunroof, araca double din takmakla eş değer olamaz...

blow07
21-08-2014, 19:54
Geçmiş olsun. Bende konuyu okurken şaşırdım . Sunrooftan da ceza yazıldığını gördüm ya başka bir ceza şekline hayret etmem artık ...

Octane
21-08-2014, 19:57
hocam sunroofun olduğu yerde kuşak vardır bu da çok hayatidir, sunrooflu araçlarda tavanda çelik çerçeve vardır ve de bu yan sütünlara bağlıdır, bazı araçlarda sunroof bile koymuyorlar çelik bar yüzünden, aksesuar listesinde geçse de, sonradan takılan sunroof, araca double din takmakla eş değer olamaz...

Doğru, sonradan sunroof açtırmak hatalı ve tehlikeli. Bükülebilir bile araç tavandan, çok sert düşünce bir yerlere. Peki atıyorum ben gittim 118i aldım. Arkadaş gitti 118i M aldı. Öbürü de gitti 118i M paket + sunroof aldı. Şimdi bu araçların hiç biri birbiriyle aynı değil, ikisinin bağlanması mı lazım o zaman? Benim takıldığım nokta bunun ayrımını nasıl yapacaklar? Adam M paket aldı diye tamponu bilmemneyi değişik diye ceza da yiyebilir pekala. Jantları farklı oluyor. Aynı aracın aynı poryasına daha büyük disk takmışlar, bu da teknik değişiklik. Bunların ayrımı yapılacak mı? İmkanı yok.

Takılınan konu, bu saçma sapan yasa. Modifiye yasası.

ghibli06
21-08-2014, 20:02
bakın ben polis ceza yazsın demiyorum, tekniğini anlatıyorum... yasa bence şöyle olmalı, cezayı yazar polis ama TUV e gönderir, orada teknik inceleme yapılır sıkıntı yok derse ceza iptal olur... ne polis 'dövmemize' gerek kalır ne de ağlayıp sızlamamıza...

huseyinturk
21-08-2014, 20:49
bakın ben polis ceza yazsın demiyorum, tekniğini anlatıyorum... yasa bence şöyle olmalı, cezayı yazar polis ama TUV e gönderir, orada teknik inceleme yapılır sıkıntı yok derse ceza iptal olur... ne polis 'dövmemize' gerek kalır ne de ağlayıp sızlamamıza...

Hangi tüv yapıcak abi gerekli incelemeyi? Angel far var aracımda parklarla bir dünya ışık yanıyor, sarı park ampülü yeri boş diye muaynenden bırakıyor arkadaş. Orda bile düşünemezken, park lambasının görevi yerine getiriliyor diye insiyatif alamazken neyi inceliyip onay vericek tüv.

toplantılar vs yapılıyor ya şimdi, sonunda olan yine bize olacak jant değişikliğine spor yaya tadilat projesi isteyecekler, her değişiklik için harç yatıracaz sonrada modifiye yasallaşmış olacak

Yiğit G.
21-08-2014, 21:03
valla neler yazılmış bilmiyorum ama dandik yapılan sunroofun uçup arkadaki aracın ön camından girdiğini gözlemlemiş biriyim... Ceza dogru bence... Ama acaba adam bunu düşünerek mi bu cezayı kesti hiç sanmıyorum .... Eğer düşündüyse helal olsun...

ghibli06
21-08-2014, 21:29
arkadaşlar toplantılar düzenleniyor bilinçlendirme adına ne yapmalı konuşuluyor doğru, ama zannediyor musunuz ki her şey serbest olacak ? biraz kafa yorun bu işler nasıl olmalı diye belki duyan gören biri olur, faydalanırlar...

ersandeniz
21-08-2014, 21:47
katılıyorum, polis şöyle yaptı böyle yaptı diye ağlamaktansa, "modifiye etiği toplantıları"na katılıp, bu tarz mevzuat önerilerine yoğunlaşmak lazım, klasik Türk "yaa buna da bu yapılır mı bilmemne polis" ağlamasından daha faydalı olacağı da kesin

ALoNso
21-08-2014, 21:51
Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.
1984 Renault 11 Turbo modeli aracım var.
Orjinal sunrooflu. Fakat Renault 11 in yerli versiyonlarında sunroof yok.
Tavanım bildiğiniz R11 tavanı gibi. Turbo model olduğu için tüm saclarım biraz daha kalın sadece.
Ben karşılaşsam nasıl savunurum bilemiyorum.

Sıkıntı bununla bitmiyor.
Araç 3 kapı. Nasıl inandırırım orjinal olduğuna?
E bu araba birde ph1 (4 kare fara sahip) evet bu da orjinal

arifozcelik
22-08-2014, 00:21
adamlar tofaş'lara takmış durumda tuttumu bırakmıyor, yapılan uygulama bir eski bir mercedes olsaydı orjinaldir diyerek es geçilecekdi ceza yazılmayıp gönderilecekdi çünkü fabrikasyon sunroof olma ihtimali var ama tofaş belli 4 parça saçdan oluşuyor mimlenmiş bir araç malesef, kanun doğrumu hayır aracın tavanını rast gele kesmek doğrumu değil, hepsi yanlış............

bundan sonrasında büyük harf kullanıyorum kusura bakmayın

ASIL YANLIŞ YILLARCA BİRİLERİ EK KAZANÇ SAĞLAYACAK DİYE ÜLKEDE SADECE BU KONSERVE KUTULARININ SATILMASI, YENİ PROJELERİN BİR ŞEKİLDE ÖNÜNÜN KESİLMESİ, ÖTV OYDU ŞUYDU BUYDU DİYEREK ÜLKENİN DIŞ BORUNU BU VERGİLER İLE KAPATMAYA ÇALIŞARAK İNSANLARIN ALIM GÜCÜNÜ KISITLAMAK/EK KAZANÇ SAĞLAMAK VE İNSANLARI DÜNYA STANDARTLARI ARAÇLARA BİNMEYE MECBUR KILMAKTIR ASIL YANLIŞ.

örneğin ülkemizde otomobil fiyatları Almanya'daki gibi olsa aramızdan kaç kişi şahin'e biner hastası vardı ayrı konu oda klasik diye garajında muhafaza eder..............allah gelmiş geçmiş tüm devlet büyüklerimizden razı olsun

''Garp kafasıyla otomobili yaptık şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk'' belki zamanında bu cümle sarf edilmemiş olsaydı başka yerlerde olacakdık

cookies
22-08-2014, 00:49
Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.
Tavanım bildiğiniz R11 tavanı gibi. Turbo model olduğu için tüm saclarım biraz daha kalın sadece.

Sen orijinal kataloğunu fln PDF olarak indir mutlaka bir renault forumunda fln vardır, çıktı al böyle bir sorunla karşılaşırsan bayağı yardımcı olur bence sana..:soru:

Schumi
22-08-2014, 01:01
Bu adam şimdi gidip mühendis tüvtürk vs.vs. 6-7000 bin tl harcasa bunu işletse ruhsatın neresine hangi şekilde yazılacak bu sunroof çok merak ettim.

Mutu
22-08-2014, 01:15
Bu adam şimdi gidip mühendis tüvtürk vs.vs. 6-7000 bin tl harcasa bunu işletse ruhsatın neresine hangi şekilde yazılacak bu sunroof çok merak ettim.

Şahin highline. :)

AdemAr
22-08-2014, 01:18
sunroofu sonradan işletemez bence. Çünki bildiğim kadarıyla sunroof ve cam tavan araçlarda extra direkler var diye biliyorum yani tavan tasarımı sunroofa göre yapılıyor

BurakOzdemir
22-08-2014, 07:49
Çİfte standart olmasa polİslerİ sevİyorum...

slowmotion
22-08-2014, 08:48
Sen orijinal kataloğunu fln PDF olarak indir mutlaka bir renault forumunda fln vardır, çıktı al böyle bir sorunla karşılaşırsan bayağı yardımcı olur bence sana..:soru:

Hic zannetmiyorum, 207rc orjinal eksoz basligi icin hem pdf hem gorsel ciktisi vardi. Polis sen bunu bilgisayardan photoshoptan yaptin demisti :)

mkerim
22-08-2014, 08:55
Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun.

o ceza yazanlar genelde otoşov oto haber dergileri ile büyümüştür.:D senin arabanı tanımasını bekleme . zaten tanıyan bilen de azdır. otomobil kültürü olmayan bir ülkede yapacak bir şey yok. Adam otomobilden anlıyorum diyor. adama bakıyorsun yaş 23 evdeki ilk araba onun, ailede kimselerde araba olmamış. bırak arabayı hiç taşıt kullanmamışlar. bu hiç taşıt kullanmama işi bölgesel olarak değişmekte ama ülke geneli bu.
sunroof a gelince zamanında tofaş bayileri sattıkları arabalara kendileri takıp öyle teslim ediyorlardı. bu nasıl açıklanır.
birde arabalara taktıkları kanatlar var. airbus da yok o kanat. ne hissediyorsa o kanadı takınca. esas o kanat takıp araba kullananları trafikten men edeceksin arabanın suçu yokki.

Y.Emre
22-08-2014, 09:44

Ruhsatta değil ama aracın gümrükten giriş belgelerinde yazıyor birçok şey. Bizim 2004 focusun tüm kağıtları duruyorken bayağı detaylı olarak listelemişlerdi özellikleri.

Bmw'lerdeki gibi, şu şu şu oem olarak özellikte üretildi bu araba diye. Eve gidince bulursam eklerim. Tüv de servislerden buna benzer yazılar ister ve olay çözülür. Orjinal mi sonradan mı diye.

TayfunS
22-08-2014, 12:15
Arabamda kapi altlarinda basamak var, cam.ruzgarligi var bana da yazarlar yakinda :)

Yiğit G.
22-08-2014, 13:53
ee şimdi motorsikletlerede çanta muhabbeti çıktı... ruhsata işletmeden çanta takanlar artık ceza yiyor...

5500
22-08-2014, 14:15
Son zamanlarda şahinlere özel ciddi muameleler var polisler tarafında..bu da onun sonucu sanırım..
Denizli'de öyle ki çevirdimi arabayı didik didik arayıp ecel teri döktürtüyorlar ki artık haklılar bence.. Bir şahin kullanıcısı olarak, egzos sesinden bass sesinden lanet olsun dedim. gördüm mü ihbar ediyorum..

Jön Türk
22-08-2014, 16:09
Herkes kendince haklı.Polisin elinde yasa var teknik değişiklik yapılmıştır diyip işin içinden çıkıyor.Vatandaş madur kalıyor bu işte başka olan biten birşey yok.Asıl konu meni kaldırmanın yollarını aramak.Varsa torpiliniz halledin.Geçtiğimiz yıllarda bi arkadaş kırmızı cam tavanlı c180 aracı ile ruhsatında çift renk yazmıyor diye ceza yemişti.Ekmek yesen suç pasta yesen kabahat :)

Berkan
22-08-2014, 16:31
Herkes kendince haklı.Polisin elinde yasa var teknik değişiklik yapılmıştır diyip işin içinden çıkıyor.Vatandaş madur kalıyor bu işte başka olan biten birşey yok.Asıl konu meni kaldırmanın yollarını aramak.Varsa torpiliniz halledin.Geçtiğimiz yıllarda bi arkadaş kırmızı cam tavanlı c180 aracı ile ruhsatında çift renk yazmıyor diye ceza yemişti.Ekmek yesen suç pasta yesen kabahat :)

:)

KEMAL SUNAL - ÇAY YOK *** İÇİN :))))) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=y2jZ9Mf5CIs)

y2jZ9Mf5CIs

KMR2-GT
22-08-2014, 16:38
ben sonrada taktırdım polo ya 2010model ne ekstra dırek kesildi ne bısı. tavan harıcı bısı kesılmedı.hıcbı rıskı yok.devletın parası bıtmıs kısacası.en kolay arabacıdan cıkar nerden cıkacak

VETTE
22-08-2014, 17:02
Takılan sunroof sehba camı sanki?
Zaten belli başlı markalar var gerekli yeterlilik belgeleri alınmış ve gerekli araştırmalar testler yapılmış hatta tüv onaylı.
Ayrıca sonradan takılan sunrooflar dışa hareketli olduğu için tavan güvenlik bantlarına zarar vermeden montajı gerçekleştiriliyor.
böyle bir saçmalık yok o zaman şahine doğan sisi de takmayalım:)

darkmoon
22-08-2014, 17:09
bence abartıyor bazı arkadaşlar konusu geçen ceza kesilen araç kuş serisi..
bu araçlarda zaten hiç bir zaman sunroof olmadı..
bunuda bilmesi için bir polisin az çok araç bilgisi olması yeterli o kadar prof araba bilgisi olmasınada gerek yok..
polis görüncede sormuş bunu sen yaptırdında sonradan işlettinmi diye.. aynı polis sonradan sunroof yapılmış bir passat golf mercedes bmw görseydi bence anlayamazdı.. neticede onların orjinalden fabrikasyon sunrooflu modelleride var..

kısaca eğer mevzu bahis orjinalden fabrikasyon sunrooflu olan bir aracın sunroofsuz modelli bir versiyonunu birisi sonradan taktırmış ve polis ceza kesmiş olsaydı o zaman bende çok farklı şeyler yazardım..

nicosaint82
22-08-2014, 17:10
Sunroof yerine komple kesip cabrio olsaymış bari,
Tofaş arabaların tavanı 100km hızı geçince mukavva gibi yukarı aşağı sallanıyor,,
sunroof yeri açılınca tavan nasıl daha sağlıklı ve güvenli olabilir,,ben anlamadım,,

VETTE
22-08-2014, 17:14
Ruhsatta değil ama aracın gümrükten giriş belgelerinde yazıyor birçok şey. Bizim 2004 focusun tüm kağıtları duruyorken bayağı detaylı olarak listelemişlerdi özellikleri.

Bmw'lerdeki gibi, şu şu şu oem olarak özellikte üretildi bu araba diye. Eve gidince bulursam eklerim. Tüv de servislerden buna benzer yazılar ister ve olay çözülür. Orjinal mi sonradan mı diye.
Olanı da yazmıyorlar ki 1983 yılında Kadett i gümrükten geçirene kadar neler çektik inanamazsın?araçta orijinal çeki demiri var 3.000DM para verilmiş prosedür bilmiyorsun adam işlememiş ruhsata 5-6 yıl bindik öyle sonra muayenede sorun çıktı projesi işletmesi baktık uğraşılmaz söktük babamla.
Bir de aracın kasa kodu ''D'' Opelciler bilir:)gümrük memuru kadıncağız aracı dizel diye kaydetmek isteyince babam ikna etmek için depo kapağını açıyım da kokla demişti:)
arabanın üzerinde blaupunkt çevirmeli bir radyo vardı onu da orijinal değil diye Almanya'ya geri göndermiştik.
yıl 1983 de yaşananlar ve yıl 2014 de yaşananlar
değişen çok fazla birşey yok sanki sevgili ülkemde

Okan.A.A
22-08-2014, 19:44
Sanki tavan kesilip orası boş bırakılmış gibi yorumlar yapılmış. Ben ordan kesilen incecik sacın , yerine takılcak camdan daha saglam oldugunu düşünmüyom. Sonuçta hergün birsürü şase podyalara kadar hasarlı araç tamir edilip satılıyor. Ya tamir edildiği yerde bisıkıntı çıksa ,sunroof taktırmaktan daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Jem89
22-08-2014, 19:50
Ben ne yapayım.. Bende komple tavan yok hahaha :D

http://i.hizliresim.com/72pzN5.jpg

Zaten 1-2 kişi sonradan mı yaptırdın diye sordu.. Türkiye'de polise dert anlatmak kadar zor bir şey yok..

sagi
22-08-2014, 21:31
Murat abi geçmiş olsun hani demiş ya vti'n için servisten yazı getireceksin sunroof olduğuna dair şahin'in sunroof'u olmadığını biliyorsa hangi aracın da sunrooflu olacağını bilmeli ozaman yazı getirmek senin değil onun bilmesi gereken iş bana kalırsa, ayrıca haksız ceza yazıldığı bir konuda polisin üstüne gidilemiyor mu ? görevini bilmiyo neyden yazıp yazmıyacağını gibisinden mahkeme masrafları dahil ondanda şikayetçi olunamaz mı ?

cookies
22-08-2014, 21:59
Hic zannetmiyorum, 207rc orjinal eksoz basligi icin hem pdf hem gorsel ciktisi vardi. Polis sen bunu bilgisayardan photoshoptan yaptin demisti :)

Yok daha neler :beuj: Aracın orjinal kataloğu olsa sıkıntı olmaması lazım fbrikanın ürettiği sanroofu mu kapatacak adam daha neler..:icon13: O polizeı piyangoymuş resmen senin yani daha fazla saçmalayamazmış..

slowmotion
22-08-2014, 22:11
Yok daha neler :beuj: Aracın orjinal kataloğu olsa sıkıntı olmaması lazım fbrikanın ürettiği sanroofu mu kapatacak adam daha neler..:icon13: O polizeı piyangoymuş resmen senin yani daha fazla saçmalayamazmış..

Başka bir çevirmede bu pejo vandan dönme mi? Koltuklari işlettinmi diye sormuşlardi :D

Y.Emre
22-08-2014, 22:25
Olanı da yazmıyorlar ki 1983 yılında Kadett i gümrükten geçirene kadar neler çektik inanamazsın?araçta orijinal çeki demiri var 3.000DM para verilmiş prosedür bilmiyorsun adam işlememiş ruhsata 5-6 yıl bindik öyle sonra muayenede sorun çıktı projesi işletmesi baktık uğraşılmaz söktük babamla.
Bir de aracın kasa kodu ''D'' Opelciler bilir:)gümrük memuru kadıncağız aracı dizel diye kaydetmek isteyince babam ikna etmek için depo kapağını açıyım da kokla demişti:)
arabanın üzerinde blaupunkt çevirmeli bir radyo vardı onu da orijinal değil diye Almanya'ya geri göndermiştik.
yıl 1983 de yaşananlar ve yıl 2014 de yaşananlar
değişen çok fazla birşey yok sanki sevgili ülkemde

Benim bahsettiğim ford otosan yada otokoç (adana yetkili servis/acente) tarafından ithal ve ithalattaki belgelerde yazanlardı. Sonradan girme yada bizim yaptırdığımız birşey yoktu. Sorunda olmadı dolayısıyla

ersandeniz
22-08-2014, 22:41
Murat abi geçmiş olsun hani demiş ya vti'n için servisten yazı getireceksin sunroof olduğuna dair şahin'in sunroof'u olmadığını biliyorsa hangi aracın da sunrooflu olacağını bilmeli ozaman yazı getirmek senin değil onun bilmesi gereken iş bana kalırsa, ayrıca haksız ceza yazıldığı bir konuda polisin üstüne gidilemiyor mu ? görevini bilmiyo neyden yazıp yazmıyacağını gibisinden mahkeme masrafları dahil ondanda şikayetçi olunamaz mı ?
o işlemi yapan devletin işlerini yapması için yetki verdiği polis, yani işlemi devlet adına yapıyor kendi adına değil, eğer masraf için dava açacaksanız devlete açacaksınız, eğer kazanırsanız devlet hatalı bir uygulama varsa memuruna rücu edecek

MrtYILDIZ
22-08-2014, 23:21
Arkadaşlar son durum nedir diye sorarsanız artık bu işi bilmeyen memur kalmadı desem yeridir izmitte, konu nedir diye sorunca sanroof deyince beyaz Şahin'mi diye soruyolar, cezayı yazan memur bile ne yaptığının farkina vardı ama geri viteste yapamıyor kaldık ortada , pardon filmine döndük sizin anliyacağiniz ,sanroof kapatılacak gibi gözüküyor şu anlık, araba bağlı değil evin önünde ama binemiyoruzda, iki ucu b....lu değnek

onn_dear
23-08-2014, 08:52
Bence hatalı bir ceza değil.. Sonradan yapılan sunroof teknik bir değişiklik, dolayısıyla ceza anormal karşılanmamalı.. Neticede ceza salt "birilerine zararı var" diye verilen bir şey değil, kanununda yazılanların dışına çıkıldığında uygulanan bir yaptırım..

Uygulamaya gelince, herhalde emniyetteki en kıl adama denk gelinmiş.. Birinin tutup da o sunroofu fark edip ceza yazması ciddi bir dikkat / yazmak için ekstra özen isteyen bir hareket..

Kanunda yazilanin disina hic cikmiyor mu bu cezayi yazan serefsiz? Istisnalar haric hepsinin ne mal oldugu belli, ceza sacmalik ötesi. Sadece gecen hafta 3 arkadasimin evi soyuldu, geldiler gecmis olsun deyip gittiler polisler. Bu mu yapmasi gereken? Arkadasimin motorsikleti calindi. Polis amca istersek buluruz deyip calinan motoru bize tekrar satmaya kalkisti. Yani neler neler var buna varincaya kadar. Kanun kitap islerine geldigi gibi.

tolga_55
23-08-2014, 11:57
sunroof elbette ki çok ciddi bir teknik değişiklik, aracın içine roll-cage yaptırmak da öyle, arka kapıyı iptal etmek tavanı kesip alçaltmak da hemen hepsi aynı sınıfa giriyorlar... aynı modelin hem sunrooflu hem de sunroofsuz modeli varsa, polis hangisinin sonradan yapıldığını çok rahat anlıyor merak etmeyin...

Abi çevirmeye girdik basınç veyağ sıcaklığı göstergesini gördü polis . Buna motor mu attın dedi :D ilk defa böyle bi deyim duydum motor atmak ?

hndcrx
23-08-2014, 15:47
Ben artik sitemizin icindeki kapali garajda ileri geri yapiyorum :)))

ALoNso
25-08-2014, 01:22

Orjinal katoloğunu ebay den getirtmiştim. En iyisi yanımda taşıyayım :)

ALoNso
25-08-2014, 01:29
Madem arabada teknik değişiklik.
Eskilerden aldığım bilgilere göre Renault Tofaş gibi markalarda sadece solda dikiz aynalı olarak satılıyormuş.
Sağda dikiz aynası olmayan nir broadway muayeneden geçebilir mi?
Diyelimki geçiyor. Sağa ayna taktım diye trafikten men yemesi gerekmez mi?

samet_61
27-08-2014, 07:19

allah askına hangı aracın ruhsatında sunroof yazıyor? yada hangı aracta sonradan sunroof vardır dıye denk geldın?muhendısler odasına gıdıp sor oyle bır sey yok dıyor adamlar belırlı bır kural cıkarılır uyana ses cıkarılmaz uymayan cezalandırılır ama turkıyedekı memurlarımız ne yazıkkı aracımda stock egzost olmasına rgmen vanası nerde bunun dıye bunda egzost vardır dıye pesın ceza kesıyor (bızzat) yasadım ...