PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Garajdan almak ıstedıgım hızmet

TaGo
26-08-2014, 20:52
Seneler gectı, modıfıye garajı detaılıng garjı derken aldık basımızı gıttık. Beklentılerımızde oyle. Pekı sız musterısınız. Almak ısteyıp alamadıgınız hızmetler nelerdır. Neler olsa daha guzel olurdu. Ucun ucabıldıgınız kadar

mehmetelt
26-08-2014, 20:55
benim arabamla uğraşırken başka arabaya bakılmaması. ilk önceliğim bu olurdu.garaj dendiği için böyle yazdım.

TaGo
26-08-2014, 20:59
Hızmet dıom baskan. Adabı muaseret degıl .:)

mehmetelt
26-08-2014, 21:00
Hızmet dıom baskan. Adabı muaseret degıl .:)

ban yemiyek sonra :o

TaGo
26-08-2014, 21:08
Bambaska bır formatla gelıyorum. Kılıt kelıme'hızmet'. Para kazanılıyor nasılsa. Ancak Turkıye modıfıyesı artık basamak atlamalı. Banlık bısı yok yanı

melih
26-08-2014, 21:28
benim hep istediğim kendi araçımı kendim yıkayıp temizlemek bütün ekipmanlar verilip yıkayıp ücreti neyse verip gitmek gibi bi yer olsa hiç fena olmaz :)

XSi
26-08-2014, 21:35
Benim ihtiyac duydugum lifti olan ve ekipmani olan garaj..

Boyle bir yer olsa, saatlik gunluk kiralansa guzel olabilir..

Kendi araciyla ugrasmak isteyen, yeri olmayanlara guzel gelir..

TaGo
26-08-2014, 21:35
Var onu yapıyoruz. Kılıtlı dolap vs

qatrio
26-08-2014, 21:55
mesela zaman geçirmek zor oluyo bazen sanayide aracı beklerken çogu garajın bırakın bekleme yerini fazladan koltugu bile yok k.çımızı koymaya.
güzel temiz bir bekleme salonu olur çayı olur tv vs vs.

Sıradışı olarakta artık ios olsun android olsun bir çok yazılımcı mevcut adınıza bir app yatırıp ordan araç sahibi plakasını adını yahut kendisine verilen kodu girerek. Bilgileri görsün ( aracın servis bırakılış tarihi,tahmini bitiş zamanının geri sayımı, o saat biriminde hangi sorun veya iş ile uğraşıldıgını hangi ustanın araç ile ilgilendigini vs vs)

Mutu
26-08-2014, 22:02
Motor modifiyesi, detaylı ya da ne tür bir garaj açmak istediğinizi bilmiyorum fakat insanların beklerken eğlenceli zaman geçirecekleri, masa tenisi ya da play station gibi oyunlar oynayabileceği bir oda olması güzel olabilir.

Güvenc
26-08-2014, 22:13
Aracım yıkanırken, bakım yapılırken , cafe ortamı olucak ,temiz , eli ayağı düzgün garson olucak, cocugum ile geldiğimde çimlerin üstüne salıp ,oyun balonları ile oynayabilecek :)

bknz : Eskişehir HOT ROD GARAGE CAFE
https://www.facebook.com/profile.php?id=100006773926669&fref=ts

Video :
Hot Rod Garage on Vimeo (http://vimeo.com/103246567)

Biraz reklam gibi oldu ama kusura bakmayın , bu şekilde olması acısından hayata geçmiş bir örnek...

TaGo
26-08-2014, 22:18
Cımler ve cocuklar harıcı olanlar ok .:)

Akın Sarıkaya
26-08-2014, 23:27

+1 çok güzel düşünce..

Octane
26-08-2014, 23:38
İnsandan insana çok değişiyor. Ben kendi aracım yapılırken yanında durmayı, incelemeyi, hatta ustaya yardım etmeyi severim. Yetkili servis gibi aracımı teslim edeyim basıp gideyim geri arabamı almaya gideyim tarzı bana güven vermiyor, hiç bir usta kasten güvenliğini tehlikeye atacak bir şey yapmaz ama insan sonuçta, gözünden kaçar, unutulur, bir şey olur, yolda giderken volan kurtulup bize girmesin sonra. Zaten ustama da liftle falan iş olunca gidiyorum, yoksa D.I.Y.

Ama insanlar var, hiç tahammül edemiyor yağdır sestir ayakta durmaktır soğuktur, böyle şeylere. Bu tip insanlar otomobili sadece taşıt olarak görürler, genelde ucuz veya yeni model 1 küsür litre araçlara binerler ve sadece büyük bir sorun çıkınca ya da bakım periyotu geldiğinde sanayinin yolunu tutarlar, genelde de Türkçe pop dinlerler. Bu insanlar ayak altında dolaşınca da hem ustanın ayağına dolanıyor hem insanı bunaltıyor, gereksiz sorular ve ezilmemek için bilmişlik taslamalarıyla. Bu insanlar için içinde wireless olan konforlu bir bekleme salonu çok hoş olacaktır. Yine böyle insanlar için, usta aracı bitirdiğinde isteğe bağlı olarak yıkatırsa güzel bir dokunuş olur. Gerçi benim ustalar yapıyordu böyle, millet eşşek olduğu için adap bilmediği için ekstra bi 10 lira vermek yerine daha da pazarlığa geçince tabi bıraktılar o işi.

Yine benim ustanın dükkanında bir pano var. Birbirinden habersiz müşteriler buraya not bırakıyor, örneğin satılık 2009 320, satılık 94 mazda, 2005 civic için kapı bandı arıyorum, v.b. Böylece usta unutsa bile, gidip baktığında diğer müşterilere malzeme satıp onlardan malzeme alabiliyorsun. Bu da güzel bir şey.

Ahmetfikri
27-08-2014, 00:11
abi açılış ne zaman manisadan gelcem valla bıktım billa bıktım burda :)

ege_c
27-08-2014, 00:12
..
Bu tip insanlar otomobili sadece taşıt olarak görürler, genelde ucuz veya yeni model 1 küsür litre araçlara binerler ve sadece büyük bir sorun çıkınca ya da bakım periyotu geldiğinde sanayinin yolunu tutarlar, genelde de Türkçe pop dinlerler. Bu insanlar ayak altında dolaşınca da hem ustanın ayağına dolanıyor hem insanı bunaltıyor, gereksiz sorular ve ezilmemek için bilmişlik taslamalarıyla..

..

Tespitler +1 :D

akbaba78
27-08-2014, 06:53
yurtdisindan gelecek lafinin olmadigi bi garaj hep hayalimdir..Hersey hazir market gibi al cik seklinde:rolleyes:

Erdem K.
27-08-2014, 07:20
lift, playstation, on numara muhabbet, detailing veya yıkama ekipmanları kiralayarak aracı kendin yıkama (kimi yarım saatte kimi 2 saatte yıkar, bu biraz sorun çıkarabilir), para odaklı değil müşteri odaklı hizmet, sıradaki müşteri gelsin 30-40tlde ondan alıyım zihniyeti güden insanlar zamanla müşterilerini kaybediyorlar, parayı düşünmeyip hizmete odaklananlar da sürekli müşteri kazanıyor ve para kendiliğinden geliyor, hür türlü marka model için aftermarket parça siparişinde destek/aracılık, kilitçi/boyacı/kaportacı/rektefiyeci/turbocu vb. alanlarda en süper ustaları bulmak (en iyisi bu adam, sıfır hata ama ücreti diğerlerinden tabiki pahalı şeklinde tavsiyeler de olabilir), bu durum sanayi ortamında biraz zor olabilir ama müşteri elemeyi şahsen tercih ederim (yani her marka her model her sınıftan insan oldumu sözüm meclisten dışarı seviye biraz düşük olabiliyor), örneğim yıkama hizmetim 70 tl ama şunu şunu şunu yapıyorum dediğiniz zaman o hizmeti bekleyen ve o parayı verebilecek kişiler gelir, ama 20tlye 3 saatte kendi arabanı yıka dediğinde curcunadan sıra vb.tartışmalar, seviyesiz muhabbetler, gerginlikler olabilir... bla bla bla :)

karsiyakaliozi
27-08-2014, 07:31
rezervasyon sistemi olmalı yada üyelik gibi bişey mesela ben her ay 150 tl vereyim 3-4 saat zamanım olsun istediğim zaman rzv yaptırıp geleyım o ay kullanmazsan hakkın gelecek aya devir olmaz gibi kurallar olabilir boylece mekana kaynak akışı sağlanır bu tür mekanlarda en büyük sorun genelde devamlı iş olmaması oluyor gibi hafta içi oturuyor elemanlar haftasonu durmak yok buda haftasonu muşterisini memnun etmiyor haliyle , yer buyuk olursa kısa surelı otopark olarak kullanılbılır tatıle gıdıyorum mesela 3-5 gun bırakırım aracı kafam rahat olur fikirler geliştirilebilir .

GokhanE.
27-08-2014, 07:46
Yapılan işlem, takılan parça (kodu ile beraber), kilometre bilgisi ve ödeme bilgisi bilgisayar ortamında birkaç kopya ile tam olarak tutulsun. Deftere el ile yazan esnaf bile çok az.

En önemlisi de araç teslim alınırken araçta daha önce çizik oluştuysa teslim alınırken hatırlatılmalı, servis sırasında araç çizilmesinin önüne geçilmesi. Bu konudan çok muzdaripim, çamurluklarım düğme çiziği, kapılarım köpek tasma ve tırnak çiziği, bagaj ve kaput çay bardağı masası ve eşya koyma çiziği içinde.

Parça satılıyorsa (ithal edilip) net teslim süresi

Daha aklıma gelir birkaç garajda iş yaptırıp memnun kalmamış birisi olarak daha sayarım.
Tabi saydıklarım esasen yenilik değil kalite yönetimi ile alakalı hususlar.

rebelh
27-08-2014, 08:00

aynen katılıyorum saati 20 liradan kiraya vericek misal

ahk
27-08-2014, 08:03
Temizlik, düzen, işini iyi bilen eleman. Bu üçünün olduğu servis daha görmedim :)

HaKo
27-08-2014, 08:10
Temizlik, düzen, işini iyi bilen eleman. Bu üçünün olduğu servis daha görmedim :)

aynen öyle sanayideki dükkanların 4de 3ü pislik içinde.

İyi esnaf işi ne olursa olsun temiz ve düzenli olmalı.

TaGo
27-08-2014, 11:16
Bunların yaklaşık tamamı yapılabilecek. Parça bekletilmesi araçlarımız özel olduğundan herzaman olur *****.

rebeloghy
27-08-2014, 11:24
rezervasyon sistemi olmalı yada üyelik gibi bişey mesela ben her ay 150 tl vereyim 3-4 saat zamanım olsun istediğim zaman rzv yaptırıp geleyım o ay kullanmazsan hakkın gelecek aya devir olmaz gibi kurallar olabilir boylece mekana kaynak akışı sağlanır bu tür mekanlarda en büyük sorun genelde devamlı iş olmaması oluyor gibi hafta içi oturuyor elemanlar haftasonu durmak yok buda haftasonu muşterisini memnun etmiyor haliyle , yer buyuk olursa kısa surelı otopark olarak kullanılbılır tatıle gıdıyorum mesela 3-5 gun bırakırım aracı kafam rahat olur fikirler geliştirilebilir .

Tam dün akşam düşünürken aklıma gelmişti. Tarkan abi madem siz öncelik müşteri diyerek yola çıkıyorsunuz , bu iş böyle kulüp gibi olsa aidat gibi aylık ödeme yapılsa herkes hakkı kadar faydalansa ekipmanlardan. Üzerine kafa yormak lazım tabii ama fikir olarak düşünülebilir yani. Uzun vadede sizi de tatmin etmesi açısından..

ibozum
27-08-2014, 12:11
Bu kadar fikir alınması, değişik ve hizmet odaklı çalışılma isteği gerçekten güzel bir yer olacağını işaret ediyor ve açılacak mekana yakın olduğum için de çok heyecanlı ve şanslı hissediyorum.. :)

Yapılacak hizmet müşteri odaklı olduğu için benim için en önemli özelliği yapılmasını isteidğim işin ardından yüzüm gülüyorsa bu en iyi hizmettir. Bu yüzden özellikle araç yıkanırken gözüme batan yerleri söyledikten sonra çalışanın surat asması, dudak bükmesi gibi tavırlar beni en sinir eden şeylerden birisidir.. Bu yüzden çalışan elemanlarınızı bu yönde seçerseniz çok iyi olur..
Çoğu esnafın sözüdür "güler yüzlü iyi hizmet" ama uygulamada pek göremiyoruz..

Self servicehizmeti kulağa hoş geliyor.. SRK'nın bir yarısındaki kısmı bölmelere ayırabilirsiniz enine, ordaki kısımları 1-2-3 saatliğine randevu ile kiralarsanız hem bekleme/bekletme olayı bir nevi çözülmüş olur, hem bizler de daha keyif alarak mekanınızda bulunuruz..

orhan_guney
27-08-2014, 12:13
Benim garajdan beklentim benim aracımla ilgilenirken başka arac ile ilgilenmemesi, ve en önemlisi boş adamların garajda olmaması gereksız yere ustayı veya çalışanı meşgul edıyorlar.

TaGo
27-08-2014, 12:40
Yer bölmelere ayrılacak. Boya fırınıda olacak ***** plasti dip uygulamaları içinde. Liftimiz zaten var. Harici olarak bölmede yapacağız.

Bekleme salonunun büyüklüğünü biliyorsunuz zaten. Oraya oturma takımları ps sistemleri. Prof müzik sistemi, çay kahve self servis makinaları olacak. Soğuk içeceklerde olacak tabiki.

Bu arada go pro hizmetleri vs de satın alınabilecek.

Mr.K
27-08-2014, 12:51
abi nacizane tavsiyem PS XBOX vs tarzında konsol koymak yerine vericeğin parayı başka şeylere harca.Mesela günün belli saatlerinde Bekleme salonu + araç yıkanan yer veya bakım yapılan herne ise.

Haberleri yayınlamak gibi.Gelen müşteri haber izlemek ister,haberdar olmak ister.ekranı pc den bağlayıp(yayını) ekranı 2ye bölüp döviz altın borsa vs de geçebilrsin bir kısımda.Ps3 xbox verceğin paraya da Birbirinden bağımsız veya bağımlı müzik sistemi yaparsın abi.

Onun harici benim her zaman istediğim tek şey SRK eski yerini bilmiyorum ama dükkan çıkışı temiz olsun abi,içerden çıkan araba dışarı çıktığı gibi balçık çamur su vs bulaşmadan yoluna gitsin.Onun harici mantıklı şeylersöyleyenler zaten olmuş katııyorum dusuncelere(raf/dolap,rezervasyonlu selfcare vs vs).

Hayırlı olsun.

sadettin
27-08-2014, 13:37
Kısacası gelen müşteri işyeri ne kadar kalabalıkta olsa da daralmadan zaman geçirebileceği oturup bekleyebileceği yada aracının yanında ustalar uraşırken kendi arabasıyla ilgilenebileceği rahat bir yer olsa çok iyi olabilir.

yagizs
27-08-2014, 13:45
gereken şeylerin çoğu yazılmış, çok üzerinde durulmayan bir konu daha var bence;

çalıştırdığınız personelin müşteriye karşı tutumu da çok önemli. Mekan ne kadar temiz ve düzgün olursa olsun, personeliniz müşteriye karşı ilgisiz / ters davranıyorsa o müşteriyi kaybetme riskiniz artar diye düşünüyorum.

TaGo
27-08-2014, 19:57
Personelımızde yıne forum uyelerımız :) bılmıyorum nekadar dogru

thedevil
27-08-2014, 20:30
Arabayı Lifte alırken Lifte kollarını öküz gibi marşpiyerlere vurmadan almak kaputu kapatırken bastırmadan kapatılması ( yere gömülü Lift ) ustanın aracımla bizzat ilgilenmesi, yaptığı işi adam gibi yapması çıtağa kalfaya bırakmaması başında durması....

uluckaban
27-08-2014, 21:05
Personelımızde yıne forum uyelerımız :) bılmıyorum nekadar dogru

eleman lazımsa geleyim :D
tech ne la ara diyecen deme abi :p

Mpower
27-08-2014, 22:38
Bazen elime bir miktar para geçiyor gidip diyorum jettaya yay alayım koca bursa da yay satan adam yok hepsi sipariş geçelim 1 haftaya en geç gelir arkadaş bende o para bir hafta durmaz kısacası stoklu çalışmlarını ısterdım.Müşteriye davranıslarıda çok önemli bursa da ısmı bılındık ıkı egzozcu var birisinin babası çok efendıydı ogluna bıraktı artıst bi çocuktu işin başına geçince baya ilgili güler yüzlü görünce şaşırmıstım memnun kaldım diğerleri zaten aşırı artıst bursa da tekız havaları filan

Ö.mert
28-08-2014, 00:49
Bazen elime bir miktar para geçiyor gidip diyorum jettaya yay alayım koca bursa da yay satan adam yok hepsi sipariş geçelim 1 haftaya en geç gelir arkadaş bende o para bir hafta durmaz kısacası stoklu çalışmlarını ısterdım.Müşteriye davranıslarıda çok önemli bursa da ısmı bılındık ıkı egzozcu var birisinin babası çok efendıydı ogluna bıraktı artıst bi çocuktu işin başına geçince baya ilgili güler yüzlü görünce şaşırmıstım memnun kaldım diğerleri zaten aşırı artıst bursa da tekız havaları filan

Carpilirsin valla kardesim, yarin gel yayini vereyim :)

ibozum
28-08-2014, 09:48
Heyecan had safhada.. Açılış ne zaman olacak kesin tarih belli mi?
Hep özlenen istenen mekana ne zaman kavuşuyoruz? :)