PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lokal boya hakkında?

SerkanKurt
29-08-2014, 08:49
Arkadaşlar bu lokal boya nedir örnek gösterebilirmisiniz? İlanların %80i %90ı hep lokal boyalı, avuç içi kadar boya var gibi şeyler yazıyolar. Boyanmadan önceki hali ve boyandıkdan sonraki hali ile lokal boya örneği bekliyorum :)

Ko®ay
29-08-2014, 09:01
Lokal boya ilanlarda yanlış algılanmaya başladı parça boya gibi biliniyor artık.Adam kapıyı komple boyatmış bel altı lokal boya var diye yazıyor mesela...

R.I.P
29-08-2014, 09:10
opaklarda neyse de metaliklerde yine o parçaya komple vernik atılmıyor mu? nasıl oldu bu lokal ben mi yanlış biliyorum

MeJo
29-08-2014, 09:23
Lokal boya ilanlarda yanlış algılanmaya başladı parça boya gibi biliniyor artık.Adam kapıyı komple boyatmış bel altı lokal boya var diye yazıyor mesela...

aynen öyle oldu malesef. lokal boyalı yazan adam 'lokal'in ne demek oldugunu bilmiyor.

Zorbey
29-08-2014, 09:26
Parça olarak boya atilip kenarlari kestirme tineri ile boya çizgisi alınıyor diye biliyorum.

Osman Bahadır
29-08-2014, 09:54
Eskiden parçanın tamamı değil bir kısmı, kısmen boyanınca, mesela kaputun bir köşesi, kapının çıta altı, bagajın plaka altı, tamponun bir köşesi vs gibi boyanınca lokal boyalı denirdi. Şimdi arabanın bir tarafı direkler de dahil komple boyalı değilse herkes lokal boyalı diyor. Bir veya birkaç parça lokal kabul ediliyor ilan tabirinde. Ve hatta arabanın komple bir yanını bile lokal kabul eden var. Tabi ki bu aslında tabirin kendi çıkarına kasten dejenere edilmesidir.

Aynı şekilde eskiden bel altı boya derken cam hizasının altı kastedilirken, etek altı boya derken çıta altı kastedilirken, artık tavan hariç komple boyalı araba etek altı boyalı deniyor.

Pert araba çıtır hasarlı, komple boyalı araba temizlik boyalı olmuş.

Tabi bunları da anlayışla karşılamak lazım. Araba alırken her şeyden önce boyaya bakan bir toplumuz. Haliyle bu tip kendi lehine yuvarlamalara da sık rastlanıyor.

kunteper
29-08-2014, 10:24
boyaya bakilmasinin sebebinin baslangici da

Ufak cizik vardi boyattim denilenin islem gormus olmasi vs aslinda

R.I.P
29-08-2014, 10:29
adama 500küsür liralık hasar kayıdı çıkar tramerde o da 2 parça boyattım ondan diyorum, ovvv araba hasar kayıtlı mı diye soruyor

Emre Ekrem
29-08-2014, 10:32
Zamanla anlam değiştiren tabirlerden biri oldu.

Ersin.
29-08-2014, 12:05
Oda yeni çıktı araba pert kayıtlı ama hasar kayıtlı denip yumuşatılıyor . Tamam kardeşim hasar kayıtlıda pertmi ufakmı kayıt. Bu yüzdende normal hasar kaydınıda pert sanan insanlarda yok değil :D

EREN34
29-08-2014, 12:10
onca ülke gezdim, gördüm, yaşadım. Boyaya bakan bir biz varız. Belki birde geri kalmış ülkeler vardır

toolqa
29-08-2014, 12:14
lokal boya var abi bizzat ustanın başında durdum boyamışken komple boyadık temizlik açısından..
bitiyorum yeminle ...