PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Polonya-Avusturya-Prag Civarı Gezi İçin Öneriler!

semavi
30-08-2014, 14:32
Arkadaşlar

Erasmus ders verme kapsamında bir ziyarete gideceğiz eşim ve benim 2 numaralı bebekle :)

Gideceğimiz yer Varşova. Oradan Krakowa geçeceğiz... Bu iki şehirden sonra muhtemel gidilebilecek yerler Budapeşte, Bratislava, Viyana ve Prag olarak görünüyor... Pragdan Türkiye'ye uçacağız.

Araba kiralamayı düşünüyorum ama tren vs alternatifleride değerlendirebiliriz.

Bu şehirler hakkında bilgisi olanlar tecrübelerini, tüyolarını önerilerini paylaşabilirse sevinirim. Kalma yeri, ulaşım, yeme içme vs vs...

-Ata-
30-08-2014, 17:03
varşovaya günübirlik gezmek için gitmiştim şehir merkezinde büyük bir avmsi var o avmye yakın bilim sarayı var yüksek bir bina giriş katında turist ofisi vardı ordan harita ve ulaşım için rehber kitapçık almıştım tüm gezilecek yerler yazılıydı ona göre plan yapıp dolaşmıştım old town,wilanow sarayı ve hayvanat bahçesini dolaşmıştım yemek konusunda da zorluk çekmemiştim kfc den starbucksa kadar vardı ulaşımı da sistemli sıkıntı çekmemiştim kalma yeri hakkında bir yorumum yok malesef :)

pasha34
30-08-2014, 17:37
Viyana da Hungerkünstler diye bir restoran vardı... güzel yemekleri ve harika sarapları vardı..
baktım hala varmış orası .. ilginizi cekerse deneyin derim.

semavi
30-08-2014, 18:30
Konuyu izliyorum arkadaşlar :)

taylaner
30-08-2014, 20:05
Budapeşte'ye gidin bir kaleye, bir tepeye çıkıp gece parlamento binasını seyredin...Buda'dan Peşte'ye bakın...Nehir turu ÖZELLİKLE!!! yapın. Viyana'daki devasa dönme dolaba binin... :) :)

Başka şehir olarakta, sınır kapısı geçersiniz ama yinede Belgrada uğrayabilirsiniz Budapeşteye kadar gitmişken :) Belgrad'ı gece renkliliği ve ucuzluğu olarak çok sevdim. Sırpları da sevsem okumaya oraya gideceğim :D

Yekta
31-08-2014, 14:53
Prag kesinlikle gorulmesi gereken bir yer herseyiyle, hitlerin bile yikmaya kiyamadigi bir sehir :) avrupanin en ucuz sehirlerinden biri.. eger gittiginizde kalacaksaniz kesinlikle eski sehir meydanina yakin bir yerde kalin, ucuz apartlar oluyor 3 kisi kalmistik cok uyguna geldi.. rahat rahat gezmek icin 3 gun yeterli.. gece hayati da bayagi eglencli ve ucuz gidecklere tavsiye nebe ve hot peppers :)
Viyana herkesin sevecegi bir yer degil bence, tarihi muzigi sanati seviyorsaniz cok.keyif alirsiniz tekrar tekrar gidersiniz ama eglence bakimindan cok sakin.. viyanada da merkez kavrami oldugu icin 1. 2. Bolgede filan merkeze yakin bir yerlerde kalmaniz iyi olur. Bende bi restoran tavsiyesi yapayim, figlmuller de schnitzel yiyin kesinlikle. Bir de stephansplatz da do&co otelin restorani pahali ama herseyiyle degecek bi yer.
Suan belgraddayim bu gece de budapesteye gecicem trenle. Belgradi da ekleyebilirsiniz kucuk guzel bir sehir ve insanlari ile ilgili de on yarginiz olmasin cok sicak kanlilar. Osmanlilardan kalma bircok eser yapi hatta kultur var. Bunlarin haricinde bratislavaya da bakabilursiniz viyanaya cok.yakin ve guzel bir yermis daha gormek kismet olmadi :)
Telefonsan yaziyorum yazim hatasi varsa kusura bakmayin, varsa merak ettiginiz.birsey pm de atabilirsiniz suan pek detayli yazamiyorum :)

edit: budapeste icin varsa tavsiye alabilirim bende 1 gece yeterlimidir neler kesinlikle yapilmali?

taylaner
31-08-2014, 17:02
Budapeşte'de büyük ihtimalle Peşte kısmında kalırsınız. Buda kısmında gezilecek yer var kalınacak yer yok. Kaleye çıkın, kalenin içindeki köyü gezin... Macar gulaç'tı galiba yemeğin adı onu yiyebilirsiniz. Kalenin etrafında birkaç tane ünlü tepe var oralara çıkabilirsiniz. Parlamento binası açık ise gezebilirsiniz...Kahramanlar meydanını gezebilirsiniz. Özellikle hava karardıktan sonra nehir turunu asla ihmal etmeyin. Galiba 10 Euro gibi bir fiyatı vardı adam başı ve içecek hediye oluyor genelde. Kısaca şehir Budapeşte için 12-13 saat yeterlidir :)

semavi
31-08-2014, 22:04
Bizim plan şöyle olacak gibi. Kucuk bebekle gittiğimiz için hesap kitap yaptık 3 yere gidebileceğimize karar verdik...

Varşova sonra krakow sonra prag...

Gidiş ve donuş gün ortasında olacağı için tam 7 gunumuz olacak... Anca bitiririz herhalde...

Pragta araba kiralamanın hiç bir mantığı yokmuş... Warşova ve krakow için kiralayıp sonrasında trenle praga geçmeyi duşunuyoruz...

ido
26-12-2014, 16:39
yeni konu acmayım burdan devam edelim bende yeni yıl için pazar günü berlin'den başlayıp bi orta avrupa (prag-viyana-budapeşte-bratislava) turu yapcam giden bilen arkadaslar tavsiyelerinizi bekliyorum

clioGT
26-12-2014, 16:43
Pragdan muhakkak terezin toplama kampına da gidin derim ama hitler selamı verme olaylarına girmeyin:) örnek olması açısından: Hitler selam (http://www.dw.de/hitler-selam%C4%B1-veren-t%C3%BCrkler-g%C3%B6zalt%C4%B1nda/a-17281158)

pragda bir sürü çoook eski biracılar var bira/alkol olayınız varsa deneyin muhakkak, isimleri lazımsa atarım, sırf prag kısmına terezinle beraber en az 2 gün bırakın derim.

ido
26-12-2014, 16:49
bira tavsiyeleri alabilirim gece hayatı hakkındada bilgi ilgimi ceker :) erkek grup olarak gidiyoruz sonucta

Yekta
27-12-2014, 03:34
yeni konu acmayım burdan devam edelim bende yeni yıl için pazar günü berlin'den başlayıp bi orta avrupa (prag-viyana-budapeşte-bratislava) turu yapcam giden bilen arkadaslar tavsiyelerinizi bekliyorum

yukarıda yazmıştım ona ek olarak budapeşte için deak ferenc tarafı şehrin en canlı yerleri. birde yakınında vaci utca diye bir caddeleri var bizim istiklal gibi en turistik yerleri orası. gece hayatı bayağı canlı ama bizim asmalı vs konspetli genelde :) gece hayatı hep ruin bar dedikleri salaş barlarda geçiyor.. özellikle szimpla kert diye çok büyük ve güzel bir mekan var bu mevsimde nasıl olur bilemiyorum ama en canlı bölge o taraflar, deak ferenc ten yürüme mesafesi. çok klüp vs tarzı yerler aramayın boşa.
şehri gezmek için de 2 gün yeterli bence. buda kısmındaki kaleyi ve yanındaki ufak kasabayı kesin gidip gezin, diğer tepelere açıkçası bence çok çıkmaya gerek yok manzara haricinde pek bir esprisi yok. parlemento binasını zaten göreceksiniz her yerden ama gidip yakından da bakın derim. ayrıca gece nehir turu da güzel oluyor, ama ciddi soğuk olur heralde bu vakitte uyarayım :) ayrıca merkezin biraz dışında büyük ve eski bir kale daha var şehir parkı dedikleri yerde onu da gidip gezin derim varsa tarihe merakınız. andrassy utca ana bulvarlarından biri, oranın sonunda büyük bir park var onun içinde, cadde de güzel bir cadde baştan sona yürüyerek geze geze gidebilirsiniz.
pragda gece hayatı için de yazmıştım ama tekrar söyleyeyim wencesslas meydanında güzel barlar klüpler var. stripclublar da var ama gidecek olursanız sokaktaki zencilere kanıp rastgele gitmeyin :) darling ve hot peppers en büyükleri. bar-klüp olarak da nebe güzel bir yerdi ve ucuz ki genel olarak avrupaya göre çok ucuz prag, bir de avrupanın en büyük gece klüplernden biri burda, charles bridge yakınında karlovy lazne diye bir yer. tavsiyem en çok gününüzü praga ayırın pişman olmazsınız :)
viyana da pek erkek erkeğe eğlencelik yer aramayın :) hatta genel olarak eğlenceli birşey aramayın o açıdan şehir ölmüş.. birtek tuna nehri üstünde iskelelere kurulmuş barlar var ki onlarda pek canlı olduğu söylenemez yazın en dolu sezonunda bile boştu.. birtek merkezin dışında pratern civarında büyük ve kaliteli bir klüp vardı adını hatırlayamadığım orası iyiydi. onun haricinde hep lounge bar tarzı yerler var severseniz, stephansplatz civarında onlar da.

ayrıca bir dipnot gitmeden kesinlikle trip advisor offline city guide yükleyip gideceğiniz şehirlerin haritalarını yükleyin hem gezilecek yer bulmada hem de çevrimdişi navigasyonla hayat kurtarıyor :) internete gerek yok sadece telefon özelliğinin açık olması yeterli.. daha detaylı bilgi isterseniz pm den de yazabilirsinz :)