PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yardımınıza ihtiyaç var dostlar hukuki olarak ne yapabilirim..

GökhanÖzkan
02-09-2014, 16:33
arkadaşlar düğün organizasyonu için bi mekanla 6-7 ay öncesinde anlaşılıp 13.750 tl nin 5000 tl si kapora adı altında bankadan odenerek her ıkı taraf arasında sözleşme imzalandı dekont mevcut.
sözleşmede anlaşmadan vazgeçilirse iade edilmez kapora yanar diye bi ibare yok.
13.750 tl nin 5000 tl si alınmıs organızasyon gununden bı gun oncede 8750 alınacaktır dıye yazı dısında parasal olarak en ufak bı yazı yok..bu anlasmadan yaklasık 3 ay oncede organızasyondan vazgectıgımızı ve paramızın ıadesını ıstedık..
organızasyon gunu 13 eylul we ramazan ayından falan once gecıo bu konusma.. bugun yarın vs derken eylul 1 dıye sozlestık yıne tamam dedım bugun de mekan sahıbı benı arayıp 2500 werıcem 2500 u ıade etmıyorum ıstedıgın yere dava acabılırsın bısı cıkmaz avukatıma sordum ıstemesem hıc vermem falan dedı bu konuda hukukı olarak ne yapabılırım??
tuketıcı haklarına basvurup odedıgınız bedelın karsıgılını alamazsanız bedelın ıadesı olur dıyenlerde var avukat vs ugrasma cok para ve zaman harcarsın dıyende var ??
aramızda avukat yada bu işlerle haşır neşir biri varmıdır??
Allah rızası için iki kelam akıl verin sıkıştım kaldım

varsa bu konuda mağduriyetimi giderecek bi yol ne yapmalıyım yardımcı olun
şimdiden teşekkür ederim

SerkanYazgan.
02-09-2014, 16:56
Araya hatırlı birini koyarsanız anında alırsınız hocam.

coder
02-09-2014, 17:03
Araç almaya gittiğimizde vazgeçtiğimizde bile kapora yanar verilen ücret biraz yüksek olduğu için insiyatif kullanılıp 2500 geri verilmesi istenmiş adam hiç bir şekilde vermese haklı.

zübeyir
02-09-2014, 18:21
Kaparonun yasal bi geri ödeme kuralı yok diye biliyorum.ama Bence bu işi bilen iyi bir avukata sorun burdaki ile hareket etmeyin..

Dinende kaparo olayında karşıdaki eğer kapatoyu verdiğin günle iptal ettiğin gün arasında karşı tarafa o işe dair başka bir teklif gelirse onu red edip sizde daha sonra vaGeçerseniz o para karşınındır. o süre içinde biri çıkmazda siz iptal ederseniz para sizindir...

boosted_pug
02-09-2014, 19:58
Dostum sonucta adam o güne senden baska biri geldigi zaman geri cevirip para kaybediyor, bence 2500 ü alıp gerisine zararin neresinden dönsem kardir yoluna gitmelisin, millet 50.000 liralik araba alirken bile 100 tl kapora veriyo :)

Volkann
02-09-2014, 20:01
5000 lira kapora mı olur ya

Yigit-Y
02-09-2014, 20:03
Söz uçar. Yazı kalır. Yazi varsa iyibir avukat alır

to1ga
02-09-2014, 20:05
Valla 5bin TL kapora nasıl güvenilipte verilir anlıyamadım yahu.. benim bildiğim kapora ne olursa olsun her türlü yanar adam insanlık etmiş 2500 ü geri veririm demiş bence hiç üstüne gitme al paranı direk..

Yigit-Y
02-09-2014, 20:11
Bizim pederde bu sektorde 3 de 1 kapora alyor bizde.

Tabi anlasmaya bağlı. Iptal edilme ve kapora iadeside soyle

Tuttugunuz tarih eger baska birisi tarafindan 1 ay kala alinirsa kaporada iade edilir bizde mesela.

Mekana islermeciye gore değişiyor tabi bunun uygulamasi .

Eger sizin o tarih baskasina satilmis ise hepsini geri almaniz mahkemede kolay olur

Onun disinda adam satamamissa suda olabilir beni zarara soktular deyip geriye kalan parayi sizden mahkemede talep edebilir.

Bilginize

Equinox
02-09-2014, 20:11
Borçlar hukukunda pey akçesi diye geçer ve sözleşmeden caydığınız zaman geri vermeme hakkı vardır. Karşı taraf cayarsa iki katını vermesi gerekir. Görünen adam haklı, tabi 5000 büyük para nasıl yer onu orası da muamma. Keşke daha küçük bir miktar ödeme yapsaydınız. 2500 kurtarabiliyorsanız kötü olmadan alın gerisini sonra düşünün bence.

civelek
02-09-2014, 20:19
5000 lira kapora mı olur ya

Kesinlikle katiliyorum yanlisi en basinda yapmissiniz. 2500 u alin bence sonrasini nazi gecebilecek biriyle yada avukatla dusunun eger baska isleri reddettiyse onada yazik dicem ama siz vazgecmis oldugunuzu daha iki ay onceden soylemissiniz hatta daha fazla elemandada sikinti var biraz gibi insallah cozersiniz

ilker_yusuf
02-09-2014, 20:21
Bencede kaporayı geri vermeme hakkı var. Bence anlaşma yoluna giderek teklif ettiği şekilde anlaşın. Sonuçta sizin istediğiniz tarihi isteyenlerin teklifi kabul etmemiş oluyor. birde onun açısından düşünmek lazım.

Yigit-Y
02-09-2014, 20:22
2500 tl yi kagit imzalip alacaktir.

Hicbir alacağı yoktur diyerekten.bu olmayacak ise alın parayı

schizophrenic
02-09-2014, 20:26
Hiç uğraşmayın avukat tanıdığınız olmadığı sürece ztn 2.500 tl ye yakın bi parayı kendi alacaktır :)

siz kalan 2.500 ' ünüzü gidin alın derim

oğuz
02-09-2014, 21:23
İstesem hiç vermem al şu 2.500 u diyorsa buyuk ihtimal siz hepsini alabilirsiniz.adam hiç vermicek durumda olsa bence kesin bunuda demezdi danıştım parayı alamazsın vermiyorum derdi

veliazak
02-09-2014, 23:15
Ver avukata karışma gerisine, çatır çatır alırsın... Milletin araba alırken verdiği kapora ile bu kaporayı karıştırmasına aldanma... Farklı şeyler.

Elinde yazılı bir belgen varsa her şey kolayca hallolur, tek ihtiyacın zaman... ;)

Le10ur
02-09-2014, 23:29
tatlı dılle araya bırılerı sokarak halletmenız lazımdı zaten sızın tarıhe baskasının dugununu yapmıstır ve zararı olmamıstır.Ama sızın tarıh gectı artık yanı 2500 alın cekılın derım avukata versenız 2500 de avukat alır kı kazanma sansınız zor gıbı adı ustunde kapora

MCN21
02-09-2014, 23:31
Normalde herkesin dedigi gibi kapora yanar ama 5000 tl ciddi rakam leinizde ödemeyle ilgile bir sözleşme yoksa durum biraz zor 2500 den biraz daha fazla koparmaya çalışın, umaım büyük bir kısmını alırsınız 3 ay erken vaz geçmekte ciddi bir süre sonuçta bence firma pislik yapmış

Orcun_Simsek
02-09-2014, 23:45
Hocam eğer uğraşacak vakit ve psikolojiniz var ise uğraşın. Çünkü tüketici artık her zaman haklı. Diyelim ki siz bir cep telefonu aldınız ve firmanın ücret iade garantisi yok. Ürünle ilgili bir problem yaşadınız. Hatta hiçbir problem yaşamadınız fakat üründen memnun değilsiniz. ürünü 1 hafta içinde koşulsuz şartsız iade edebiliyorsunuz. 2500tl alsanız geriye 2500 tl kalır. günümüzde 2500tl az bir para değil. Eğer sözleşmede caydığınızda kaporanın yanacağına dair bir madde eklememişler ise o parayı çatır çatır alırsınız.

İnsanlık halidir olabilir, ölümü var doğumu var. insanlar bir şekilde vazgeçme mecburiyetinde kalmış olabilir. Parayı sokaktan toplamıyorsunuz.

Osman Bahadır
02-09-2014, 23:52
Ödenen 5000TL'nin ne olarak ödendiği sözleşmede belirtilmemiş. Karşı taraf ödememek için kapora diyecektir. Hukuken pay akçesi, yani kapora olarak kabul edilse dahi 5000TL kaporanın tabiatına ve genel kabule aykırı bir tutar olduğundan itiraz edilebilir. Ödenen kısım ücretin neredeyse yarısıdır ki sözleşmeye konu iş hiç gerçekleşmediğinden ücretin iadesi istenebilir.

elma
02-09-2014, 23:54
Gaza gelmeyin. 2500tlyi alın.

GökhanÖzkan
03-09-2014, 07:27
arkadaşlar hepinizin yazdıklarını tek tek okudum vakit ayırdığınız için teşekkür ederim..
durum söyle ben vazgectiğimi söylediğimde ben bu günü eğer satarsam hepsini öderim dedi satamazsam bi kısmı kalır diye söyledi bende epey zaman var bunu bi şekilde telafi edelim sonuçta daha iki ay var cumartesi gününü hayli hayli satarsınız dedim..
ama bu sürede haliyle aradım sordum ne durum diye coğunda telefona bakmadı şehir dışındayım vs vs bahanelerle oyaladı bende hem düğün telaşı hemde iş temposundan sebep telefondan başka türlü koşamadım bu işin peşinden..
5000 tl ye gelince kaporadan ziyade 13.750 tl nin 5000 tl nakten ödenmesi alınmış olup organizasyon gününden en geç 3 günce kalan 8.750 si nakten tahsil edilecektir yazısından başka parasal en ufak bi kelime bile yok..
büyük ihtimalle o gün kü tarih satıldı o güne bi organizasyonu var çünkü ramazan bayramı öncesi bayramın 3cü günü biri gelcek muhtemelen sattım vs didu artık olmamışta olabilir.. bilmiyorum ama güvenmiyorumda..
bu konu 2500 tl ile o işletme kurtulmicak soncuta o günü satamadığını bile varsaysak 1000 tl yatırmıs olsaydım onla mı avutcaktı yani?
işletmenin sahibi kadın ve resmen pislik yapıyor..
başka bi durum yok..
2500 tl yi hesaba yolllamış ama kalanı konusunda hem ihtiyaç var hemde hak var bu işte kimse parayı kolay kazanmıyor..
benim vazgecme sebebim aynı tip bi organızasyon baska bı mekanda 6 bın tl daha ucuza cıkıyor diceksiniz arastırmadınız mı tabiki araştırdım ama iş sözleşmeye adı altında kagıt parcasına dokulene kadar hersey guzeldı sözlesme işin içine girince roller değişti yok bu bu fıyata dahıl degıldı yok oyle dememıstım yok boyle dememıstım organızasyoncu ben bu fıyata bunun olmayacagını zaten mekan sahıbıne soylemıstım dıye resmen düdüklemeye döndüler bende caydım..
hesapta 13.750 tl ye bıtcek durum bı anda mekan+organızasyon 22 000 bınlerı bulcak onların hesabına göre..
hıc bıseyın bırım fıyatı yok hep paket fıyat sorunca da ciromuzu dusurmeyın ne guzel iş yanii..
bende bu parayı bastan nasılsa odıcem ne odesem borctan kurtulurum nasılsa odıcem parayı tuttukca çar çur olur borctan kurtulayım dedım başıma dert aldım

oğuz
03-09-2014, 14:58
Dediğiniz gibi pislik yapıcak birileri ise sonuçta kadının dediği gibi avukatla görüştüm hiç vermesemde olur ama sen 2500 u al kapansın gibi diyorsa bence o paranın tamamını alırsınız.çüünkü kadın eğer dediği giibi hiç vermeyecek konumda haklılıkta olsa bence vermezdi.
sizde arayın bende avukatla görüştüm bulunan sözleşme ile tamamını alabilirmişim ve masraflarıda siz ödeyeceğiniz için problem olmayacak gibi şeyler söyleyin sizde onları korkutun.

Mivec_4G63
03-09-2014, 15:49
Kapora Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde düzenlenmiş olup, cayan taraf verdiği kaporunun iadesini kural olarak isteyemez. Ancak sizin bahsettiğiniz olayda kapora adı altında alınan miktar fahiş olup, karşı taraf ben bunu kapora altında aldım dese dahi bu iddiası dinlenmez. Açacağınız davada miktarın fahiş olduğunu, kaldı ki organizasyon tarihinden 3 ay önce caymanın gerçekleştiğini ifade ederseniz, sanıyorum ki 300-1000 TL arası bir bedel ile kurtulabilirsiniz. Sizden alınan 2500 TL kapora bedeli yine ifade ettiğiniz bedele göre fahiştir.

rebelh
03-09-2014, 15:59
Ödenen 5000TL'nin ne olarak ödendiği sözleşmede belirtilmemiş. Karşı taraf ödememek için kapora diyecektir. Hukuken pay akçesi, yani kapora olarak kabul edilse dahi 5000TL kaporanın tabiatına ve genel kabule aykırı bir tutar olduğundan itiraz edilebilir. Ödenen kısım ücretin neredeyse yarısıdır ki sözleşmeye konu iş hiç gerçekleşmediğinden ücretin iadesi istenebilir.

katılıyorum

sözleşmede cayma hakkı var mı? yasal olarak 10 gündür ama kaç gün kalana kadar cayablirsiniz bilmiyorum
ayrıca caydığınız gün yazılı bir belge ile bunu belirttiniz mi? karşı taraf şu tarihte caydı bende zarar ettim diyebilir