PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HGS Borcu olan arabanın satışı yapılır mı.

blade_berkay
17-09-2014, 13:25
Arkadaşlar kısmet olursa aracın yarın satışını vermeyi düşünüyorum lakin plakayı sorgulattığım zaman içinde 900 TL gibi bir borç çıkıyor internette baktım ama pek sağlıklı bilgi bulamadım bu konu hakkında, acaba satışa engel bir söz konusu olurmu bu arada borç varkende muyaneyi yaptırmıştım, tecrübeli arkadaşlardan bu konuda destek bekliyorum.

Bu arada forumu dolaştım bu konu hakkında pek fazla bilgi bulamadım o yüzden yeni konu açtım.

Oznsrl
17-09-2014, 13:31
satışa engel mi bilmiyorum ama o borcu zaten öde hgs yi iptal ettir yoksa başın ağrıyabilir cezalar sana gelebilir satış sözleşmesiyle iptal ettirirsin ama uğraşırsın yine. en temizi aracı verirken borcunu ödeyip hgs yi iptal ettirmek

blade_berkay
17-09-2014, 13:37
Hala araştırıyorum şu şekilde bir yazı buldum ;

"5942 sayılı Kanun’un birinci maddesi gereğince , tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri 01.05.2010 tarihinden itibaren , satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası borcu bulunmadığının tespit edilmesi ve taşıt üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmaması halinde, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından elektronik ortamda yapılmaya başlanacaktır."

Zaten bu HGS yi çıkartanın eskiden en güzeli paran varsa geçiyorsun bu cezada hep üşengeçlikten oldu :( Eğer satış yapılırsa benim açımdan iyi olur çünkü bir araç buldum tam sattığım paraya :)

Verdiğin hızlı cevap içinse teşekkür ederim kardeşim :)

Kadyr
17-09-2014, 13:40
satışta birşey çıkmasa bile cezayı araç sende olduğu tarihte sen yediğin için ceza senin sayılıyor. aracı alan adam gidiyor vergi dairesine durumu izah ediyor. memurda diyorki senden önce olduğu için diğer kişiye aittir diyor.

blade_berkay
17-09-2014, 13:48
O konuda sıkıntı yok aracı şirkete satıyorum borç benim borcum işte bu aralar hem nakit sıkışıklığım var hemde istediğim arabayı almak için alcağım para tamı tamına yetiyor işte satışta sıkıntı olur mu diye terettütdeyim.

mertbm
17-09-2014, 14:08
Yapılabiliyor , 1.5 ay önce kendim yaptım fakat sistemede düşmesiyle alakalı bişey bu ..

blade_berkay
17-09-2014, 14:12
Siteme düşşeydi eğer 3 hafta önce muyanemi yaptırdım o zaman sıkıntı çıkartırdı herhalde muhtemelen şu an için çevremlede konuşuyorum muayanemi yaptırdıysan satışıda rahat verebilirsin dediler ama borç bana gözükücek o konuda sıkıntı yok, yeterki aracın satışını verebileyim.

mertbm
17-09-2014, 14:16
Sıkıntı olmaz , kendim yaptığım için rahatlıkla söyleyebiliyorum

blade_berkay
17-09-2014, 15:20
Sıkıntı olmaz , kendim yaptığım için rahatlıkla söyleyebiliyorum

Şimdi içim rahatladı çok teşekkür ederim :)

timucintt
17-09-2014, 16:10
Hiç bir şey olmaz karayolları hgs geçiş cezasını gelir idaresi başkanlığının sistemine yansıtması 3 ayı buluyor... GİB'in sistemine düşmediği sürece geçiş cezası hiç bir sıkıntı olmuyor satış sıkıntısız oluyor.. satıldıktan sonra ceza karşı tarafa yansımaz araç sahibinin TC kimliğine yansıtılır ve geçmiş borç olarak sistemde gözükür...

metehancihangir
17-09-2014, 18:32
Hiç bir şey olmuyor benim eski plakama ait nerdeyse 2 bin Tl lik kaçak geçiş vardı. Plakam değişti ben o HGS etiketini söktüm kendi etiketimi taktım şimdi o borçtan eser yok eski sahibine kaldı hepsi

levent
17-09-2014, 18:34
Hiç bir şey olmaz karayolları hgs geçiş cezasını gelir idaresi başkanlığının sistemine yansıtması 3 ayı buluyor... GİB'in sistemine düşmediği sürece geçiş cezası hiç bir sıkıntı olmuyor satış sıkıntısız oluyor.. satıldıktan sonra ceza karşı tarafa yansımaz araç sahibinin TC kimliğine yansıtılır ve geçmiş borç olarak sistemde gözükür...

Bayram öncesi Çarşamba geçtim, 10 gün sonrasında sistemdeydi Timu.. Eskisinden daha hızlı artık o sistem..

caann
17-09-2014, 19:13
benimde hgs borcum varmış komik bir miktar ve ödemek istediğim halde karayolları yönlendirememişti 1 sene önce falan. sinirlendim ödemedim nette bakınca hala faiziyle birlikte gözüküyor. sattım aracı problem olmadı ama borç tabiki benim üzerime aracın yeni sahibinde borç kalmıyor diye biliyorum.

blade_berkay
17-09-2014, 20:02
benimde hgs borcum varmış komik bir miktar ve ödemek istediğim halde karayolları yönlendirememişti 1 sene önce falan. sinirlendim ödemedim nette bakınca hala faiziyle birlikte gözüküyor. sattım aracı problem olmadı ama borç tabiki benim üzerime aracın yeni sahibinde borç kalmıyor diye biliyorum.

Benimde bu arabadan önce unom vardı ondada ceza varmış ama ufak 40 lira mı ne öyle hgs cezası varmış satmıştım ama şimdi bu arabanında 900 lira gibi cezası olunca tırstım bir an :). Birde dediğin gibi ödemek istiyorsun salak salak bir yerlere yönlendiriyorlar yok faks çekin oraya gidin ordanda faks çekin dediler bende dellendim ödemedim ödeyecek yer bile yok ama gib gözükmüyor oborcum 2013 de kalma

meh66
17-09-2014, 20:02
Satıs yaparsın hgs borcu arac kımın ustune ıse onu baglar

blade_berkay
17-09-2014, 20:03
Hiç bir şey olmuyor benim eski plakama ait nerdeyse 2 bin Tl lik kaçak geçiş vardı. Plakam değişti ben o HGS etiketini söktüm kendi etiketimi taktım şimdi o borçtan eser yok eski sahibine kaldı hepsi

Valla inşallah satarız satınca yazcam buraya :)

blade_berkay
17-09-2014, 20:05
Satıs yaparsın hgs borcu arac kımın ustune ıse onu baglar

Tamam hocam çok teşekkür ederim valla içim rahatladı içim içimi yiyordu bu konu :)

caann
17-09-2014, 21:54
Benimde bu arabadan önce unom vardı ondada ceza varmış ama ufak 40 lira mı ne öyle hgs cezası varmış satmıştım ama şimdi bu arabanında 900 lira gibi cezası olunca tırstım bir an :). Birde dediğin gibi ödemek istiyorsun salak salak bir yerlere yönlendiriyorlar yok faks çekin oraya gidin ordanda faks çekin dediler bende dellendim ödemedim ödeyecek yer bile yok ama gib gözükmüyor oborcum 2013 de kalma

aynen öyle malesef; alt yapınız yok ödeyemiyoruz neden ceza kesiliyor diyorum cevap yok :D benim 20 liranın faizi netten baktım (hgs ceza sorgulama) daha demin 247 tL indirimli hali 1 seneden fazla geçmiş. yine sorsam nasıl ödeyecez diye yine istesenizde ödeyemezsiniz sistemde hata var derler. bence silinir bu cezalar dicemde faiz biniyor sürekli :D