PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yenİ motoru ruhsata İŞletme

Wiramontes
18-09-2014, 22:59
Öncelİkle kendİmİ tanitayim
İsmİm bİrcan bursada yasiyorum.
1998 honda cİvİc 1.4 İs hb aracİm var..
Aracim İle yurtdisina cikip 2.EL 1.6 vtİ motoru taktirsam tekrar arac İle turkİyeye gelsem.
Motoru ruhsata nasik İŞletebİlİrİm.
Ve yenİ motor takildiginda sadece motor ve sanziman deĞİŞtİrmeyİ dusunuyorum..
Bunlarin disinda farkli seyler deĞİŞtİrmem gerektİrİrmİ .. Beyİn,elektrİk tesİsati,egzos sİstemİ falaN

AdemAr
19-09-2014, 00:33
forumda biraz araştırsan birsürü konu bulurdun. sırf bu soruyu sormak ıcın uyeliğin onaylanmasını bekleyerek zaman kaybetmemıs olurdun :)

Wiramontes
19-09-2014, 07:22
sırf bu yüzden üyelik acdığımı dusunerek biraz ön yardıgı olmusun.
Ön yargılılık yapıcagına bilgilerini paylasabilirdin.
biliyorum forumda bu tarz bişeyler konu acıldıgını ama herkes farklı farklı seyler söylüyo ve ben yeni motor faturali motor getirtmicem aracımla gidicem yurtdısında taktırcam ve gelicem sanırım iyi okumadın konuyu....

01ayk01
19-09-2014, 09:01
Yurt disindan 2. El motor girisi resmi olarak yasak. Siz ordan farkli motorla gelip nasil isleticeksiniz ? Zaten bunlar defalarca konusuldu forumda yukardaki arkadasin anlatmak istedigi bu. 2 aya bir swap konusu acilir bunlarin hepsi konusulur zaten artik bilgi sahibi insanlar konusmak anlatmak istemiyorlar usandilar cunku. Kendinizi bile tanitmadan direk ilk mesajda bunu atmissiniz on yargiyla yaklasmalari normal. Amacim bilmislik taslamak vs degil aratirsaniz musait bi aninizda tum sorularin cevaplari mevcut sitede.

Wiramontes
19-09-2014, 09:15
Mesaj imi düzgün okuduysan kendimi tanıyıp tanıymadıgını görürsün zaten..
Bende takıcam araca motoru arac ile gelicem tr e ve ruhsata nasıl işteyebilirim die soruyorum...
2.el motor getirtmicem kendim gitcem takcam araca gelcem.. Neyini anlamiş değilsin??

Wiramontes
19-09-2014, 09:17
Nasıl işleteceksin demişsin
Nasıl işleteceğimi bilsem konu acmazdim zaten

ENG
19-09-2014, 09:22
Arabanı satıp üstüne yapacağın masrafı ekleyip vti alman daha mantıklı ve kolay.

Chn53
19-09-2014, 09:27
ha motor yurtdışından gelmiş ha sen arabayla gidip taktırıp gelmişsin , ikiside aynı şeyin laciverti , işletemezsin.

Wiramontes
19-09-2014, 09:43
İşleten cok kişi var onlar nasıl işletiyo ve yurtısında motor 3 bin tl

ENG
19-09-2014, 09:49
motor 3 bin ise tesisatı işçiliği işletmesi derken 10binlik olursun. arabanı satıp 10 bini ustune koyarsan vti alırsın

Wiramontes
19-09-2014, 09:57
Yeni motor takıldıgında elektrik tesitatı değişiyormu cunki motoru taktırırım sorun değil işletmeyi 500 tl die duymusdun ama tam bilmiyorum

huseyinturk
19-09-2014, 10:28
aynı faturalı motoru işletmek 700 800 lira gibi rakamlara geliyor. Motorun gümrükten girişinden sana kadar olan tüm faturaları istiyorlar. Gümrük girişini vs yapman lazım kaldıki motor aynı motor değil. Resmi olarak işletmesi zor ama burası Türkiye işletilebilir dalavereli işlerle

ENG
19-09-2014, 10:32
işletmesi 1500 tl yi buluyor. proje cizdiriyorsun tse den onaylatıyorsun motor gücün 90hp den 160 hp ye çıkacak. kanun %30 dan fazla güç artışı olmayacak diyor senin geçiyor. sonra muayeneye giriyorsun sonra emniyetten ruhsat yaprakların yenileniyor. tabi bunlar motor evrakın varsa . (fatura veya noter satış senedi.) daha yazmıcam uğraşma diyorum :)

Wiramontes
19-09-2014, 10:33
Ben motoru araca takıp gelsem turkiyeye. Burda 2.el motor satılan yerden formalite icabı fatura kestirsem o sekilde olurmu ruhsata işletme

Y.Emre
19-09-2014, 10:37
folyo/boya yaptırmıyorsun. aldığın motorun seri numarası var. Oldu olcak onu da kazıtırım falanda de, cençci olarak damgalan birde.

Yasal yollarla olmaz arkadaşım o dediğin

Wiramontes
19-09-2014, 10:38
Kanun %30 dan fazlası olmucak demiyor eger %30 dan fazla olursa egzos e gürültü testlerinden onay alınması gerekiyormus

Wiramontes
19-09-2014, 10:40
Bazı arkadaslar eg kadaya typer motoru takıyor ve ruhsata işletiyolar onlardaho fakrlı daha fazla onlar nasıl yapmıslar

darkmoon
19-09-2014, 11:00
kısaca iyi bir trafik müşaviri tanıdığın varsa her şey halolur.. iş para ve doğru bir müşavire bakıyor .. sen evinde çayını kahveni içersin o senin adına kovalar.. senin bağlantıların çevren yoksa hiç girme bu işlere..

Wiramontes
19-09-2014, 11:23
Anladim tüm yorumlar olunsuz oldu :)
O zaman araca d15 krank d16 piston vteck üst kapak p28 beyin takıp biraz hp alıp devam edicem

iz_sport
19-09-2014, 11:32
swapp yapacagın motor arabanın yaşından 2 yaş fazla olması gerek o motoru türkiyeye getirdigin zaman faturalandırman gerek daha sonra proje cizdiriceksin onu onaylatıcaksın daha sonra ruhsata işlenmesi icin işlemler bittikden sonra arabayı muayne merkezine götürüceksin gectimi oradan verilen evraklarla ruhsatını çıkartıcaksın normalde yurt dışından aldığın motoru burada işletemezsin ama burada faturalandırırsa birisi bu mümkün adanada olsan yardımcı olurdum sana

Schumi
19-09-2014, 11:53
Yurtdışına resmi yollardan aracını TRIPTIK belgesini alarak çıktınız seyahat amacı ile vs.vs. Gittiniz birde aracınızın motoru kol çıkarttı ve araç artık yürür halde değil. Aracı yurt dışına çöpe mi atıcaksınız yada atıyorum bulunduğunuz ülkeden Türkiye'ye kadar çekici ile mi getireceksiniz? Öylebirşey yok. Orada bir yerde bir motor takıyorsunuz ama taktığınız motorun faturasını ve montajı yapan servisin işçilik faturalarını alıyorsunuz. Daha sonra Türkiye'de bu faturaların yeminli tercüman bürolarından Türkçe çevirilerini yaptırıyorsunuz. Daha önce bu işlemi yapmış iyi bir Trafik Müşavirine gidip pasaport fotokopiniz, TRIPTIK belgeniz, orjinal ve fotokopi şeklinde faturalarınız ve bunların yeminli tercümelerini götürüyorsunuz. Çok ütopik bir swap değilse ruhsata işlenir. Sonuçta aynı motoru bulamadık arabayı çöpe mi atıcaktınız ? :)

ENG
19-09-2014, 11:57
motorun model yılı arabanın model yılıyla en az aynı olacak ya da başka bir deyişle motor daha genç olacak. mesela 97 model arabaya 96 modelden çıkan motoru kanunen işletemiyorsun.2 yılı ilk defa duydum
swapp yapacagın motor arabanın yaşından 2 yaş fazla olması gerek o motoru türkiyeye getirdigin zaman faturalandırman gerek daha sonra proje cizdiriceksin onu onaylatıcaksın daha sonra ruhsata işlenmesi icin işlemler bittikden sonra arabayı muayne merkezine götürüceksin gectimi oradan verilen evraklarla ruhsatını çıkartıcaksın normalde yurt dışından aldığın motoru burada işletemezsin ama burada faturalandırırsa birisi bu mümkün adanada olsan yardımcı olurdum sana

iz_sport
19-09-2014, 12:01
motorun model yılı arabanın model yılıyla en az aynı olacak ya da başka bir deyişle motor daha genç olacak. mesela 97 model arabaya 96 modelden çıkan motoru kanunen işletemiyorsun.2 yılı ilk defa duydum

bende senin dediğini demek istedim ama yanlış yazmışım :) haklısın motor 2 yaş daha genç olması gerek. kusura bakma :)

ENG
19-09-2014, 12:05
yok Estagfurullah ben senin demek istediğini anladım ama 2 yaş olayı yok mesela 93 model arabaya 93 model motoru işletirsin.
bende senin dediğini demek istedim ama yanlış yazmışım :) haklısın motor 2 yaş daha genç olması gerek. kusura bakma :)

Wiramontes
19-09-2014, 16:38
Motoru buldum sanziman beyin elektrik tesisatı hersey motor faturasıda var ... Gidip taktırsam yurtdısına gelsem sorub olmaz herhalde ruhsata işletmek icin proje 350 tl ciziyolarmıs onuda arastırdim baska bişey gereklimi

16EC813
21-09-2014, 16:54
İşleten cok kişi var onlar nasıl işletiyo ve yurtısında motor 3 bin tl

neden onlara sormayı denemedin :D daha kolay olurdu nasıl yapıldıgını ögrenmen ,yeni nesiili anlamak çok zor :D