PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni vergimiz hayırlı uğurlu olsun

eraslanb
21-09-2014, 16:10
Öte yandan, çevre kirliliğini önlemek amacıyla da bazı çalışmalar yürüttüklerini anlatan Şimşek, trafikteki araçların söz konusu kirlilikte büyük pay sahibi olduğunu bildirdi. Kullanıcıları, düşük emisyonlu araçları tercih etmeye yönlendirmeyi ve bu sayede daha temiz bir çevre oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çevre kirliliğini önlemek amacıyla trafiğe yeni çıkacak araçlardan karbondioksit salınımı düşük olanları vergisel açıdan teşvik edici bir model planlıyoruz. Pek çok AB ülkesinde de uygulanan bu modelle ilgili düzenlemeyi yeni yılın bütçesine yetiştirmek istiyoruz. Şu an elimizde bir taslak var ve buna göre, aracın karbondioksit emisyon düzeyine göre değişen tutarda yıllık bir 'emisyon vergisi' düşünüyoruz. Buradaki amacımız kesinlikle yeni bir gelir değil, çevre kirliliğini önlemek."

http://www.milliyet.com.tr/enerjiye-tesvik-yolda/ekonomi/detay/1943432/default.htm

hayırlı olsun

Frid
21-09-2014, 16:15
mevcut mtv sistemini çevirecekler diye düşünürken, ondan bağımsız bir vergi mi geçirdiler yani :D tövbe estağfurullah tövbe.

eraslanb
21-09-2014, 16:18
mevcut mtv sistemini çevirecekler diye düşünürken, ondan bağımsız bir vergi mi geçirdiler yani :D tövbe estağfurullah tövbe.

yazan doğruysa aynen öyle yeni bi vergi geliyor.

darkmoon
21-09-2014, 16:25
siyasete girmek istemiyorum sevmiyorumda ama anlamıyorumda ne yapmaya çalıştıklarını cidden insanların sabırlarınımı test ediyorlar.. her yerden bir ödemeler çıkartıyorlar ve hepde bu vergi değil diyorlar.. insanlar bir gün patlıycak ama dur bakalım ne zaman..

HondatugraL
21-09-2014, 16:26
Ulan arkadaş Ab ülkesindeki en fakir çalışan insan bizden fazla para alıyor zaten hadı o vergısını oderde, çük kadar maaş verip bide Ab ülkelerinde uygulanıyor lafının altına yatıp neyin parasını alıyon milletten, sanki herşeyimiz Ab ülkeleriyle aynı birtek bu vergimiz eksikte cep doldurmak için çevre kirliliğini önemser olmuşlar. Alın anasını satim almazsanız hatrım kalır..

turboman
21-09-2014, 16:35
kaşıkla verip kepçeyle alma taktiği bizim devletimizin standartıdır kimse çıkıpta bana bu vergilerle yolar parklar barajlar yapılıyodiye savunmasın yolda giderken yoldan çok çukur arayan bu gözlere avrupa standartını anlatmasınlar onun için durmak yok ödemeye devam

turbo&quattro
21-09-2014, 16:57
Sacma sapan vergiler heryerde.

Bizim eyalette de bir sure once yeni bir vergi koydular ' rain tax ' yani yagmur vergisi, saka gibi. Evin catisini ve onundeki drivewayi olcuyorlar ve yagmur yahdiginda sokaga ne kadar sunsaldigini hesapliyorlar ve vergisini geciriyorlar. Normal bir insanin 40 sene dusunse aklina gelmeyecegi seyleri konu vergiye gelince devlet buyukleri bir sekilde uretiyorlar.

Atmaca
21-09-2014, 17:05

Bizim eyalette de bir sure once yeni bir vergi koydular ' rain tax ' yani yagmur vergisi, saka gibi. Evin catisini ve onundeki drivewayi olcuyorlar ve yagmur yahdiginda sokaga ne kadar sunsaldigini hesapliyorlar ve vergisini geciriyorlar. Normal bir insanin 40 sene dusunse aklina gelmeyecegi seyleri konu vergiye gelince devlet buyukleri bir sekilde uretiyorlar.
Biz buna saçma diyoruz ama sizinki bundan da saçmaymış :)

ersandeniz
21-09-2014, 17:06
bence yeni araçlarda mtv yerine geçecek bir vergi getirecekler, çünkü trafiğe yeni çıkacak araçlar için diyor, ek vergi olsa 2.el araçlara ilgi çoğalır ve vergi amacına uygun olmaz

ibozum
21-09-2014, 17:10
Durmak yok yola devam.. Fark etmez hangi türlü hangi ad altında vergi aldıkları alacakları.. Koysunlar nalına da mıhına da koysunlar vergiyi..

İtiraz etmek/patlamak/protesto etmek mi? Türkiye'de? Herkes her zaman yaptığı gibi kendi kendine söylenir sonra paşa paşa ödenir..

Daha çok zam daha çok vergi... :)

rdmmm
21-09-2014, 17:13
Türkiye oldu Türkü-ye

ulasoztas1
21-09-2014, 17:21
derste benzer bir konuyu tartışırken kitaptan okumuştum aklımda kaldığı kadarıyla; 'gelişmiş ülkelerde çevre kirliliğinin önlenmesi ve mevcut kirliliğin düzeltilmesi için vergiler arttırlırken vatandaşı isyan ettirmemek için gelir vergisi gibi şeylerde indirim yapılır' gibi bir cümle yazıyordu. Biz nedense AB'nin devlete faydalı taraflarını alıyoruz halk için getirilen hiç bir şey yok! İşin ilginç kısmı onlarda halk isyan etmesin diye gelir-gider roanını ayarlamaya çalışıyorlar bizden sadece alıyorlar gene isyan etmiyoruz

Frid
21-09-2014, 17:21
bence yeni araçlarda mtv yerine geçecek bir vergi getirecekler, çünkü trafiğe yeni çıkacak araçlar için diyor, ek vergi olsa 2.el araçlara ilgi çoğalır ve vergi amacına uygun olmaz

temmuz verilerine göre ülkede 18 milyon 453 bin 287 araç var, onları pas geçip sadece yeni trafiğe çıkacak araçlara uygulamazlar düşüncesindeyim.

eğer dediğin gibi olursa da, düşük hacimi, hybrid, elektrikli vb. destekliyoruz anlamına getirirlerse. yeni normlar zaten çevreye az zarar veren araç ürettiriyor. asıl kirleticiler eski modeller.

MCN21
21-09-2014, 17:27
Mtv yi gaz salinimina gore degistiricekler diye bekliyorduk, cikan habere bak! Kesin cevreyi dusundukleri icindir.

HKND
21-09-2014, 17:54
Delik büyük nasıl kapanacak başka :@

darkmoon
21-09-2014, 18:07
geçen haberlerde izledim lodra modelide yakında geliyor şehirdeki belli merkezlere trafik yoğunluğunun çok olduğu yerlere arabayla girenlerden para kesilicek..

997TT
21-09-2014, 18:53
Hüllooğğğ kardesım hüüllooğğ!
Arabası olan dusunsun....
%50 memnun...

Onurkk06
21-09-2014, 19:13
Yakında çok işeyen sıçanlardan da vergi alırlarsa şaşırmayın o kadar suriyeliyi nasıl besliyecez yoksa

Karakuş
21-09-2014, 19:19
ÖTV geldi 99 depreminden sonra, bir süreliğine dendi ama şu an en kült vergilerden oldu. Deprem vergisi alındı, yol yapıldı. Şimdi MTV'nin üstüne bir de bu emisyon vergisi alınırsa normal gelirli kişi için araba sahibi olmak imkansız hale geliyor. Hala Türkiye'de araba sahibi olmak lüks gibi algılandığı için, en büyük gelirde burdan sağlanıyor. Gerçi bu vergilerle araba almak cidden lüks!

Abd'de 150.000$ olan 991 GT3'ün bizde ikinci el fiyatı 290.000€ ! Çok şekil milletiz aslında, 2 kat az kazanıyoruz ama 2 kat fazla bedel ödüyoruz herşey için vesselam!

K0213
21-09-2014, 19:41
eşşek olana semer vuran çok olurmuş!

Bir çok dar gelirli akp seçmeninin otomobili bile olmadığını düşünürsek, nereden vergi alacaklarını çok iyi buluyorlar diyebilirim.

7 sene evvel vergiden muaf olan 30 yaş altı araçlara, şuan yıllık 537TL vergi öder oldum ve şimdide emilsiyondan vergi ödeyecekmişim, pes!

adamların aklına hayranım, he çoğunluğu sağlayan seçmeninden oy kaybediyor, nede kalbur üstü şeçmenine dokunacak vergi sistemi getiriyor. yine olan orta gelirli 10-20 yaş aralığındaki otomobillere binen orta gelirliye olacak, zaten maksatta orta geliri yok etmek değil mi?

CRUEL
21-09-2014, 19:47
kölelik sistemine döndük bildiğin, çalış çalış devlete vergi adı altında öde haracını 3-5 gavatta yesin. köprü para yol para vergisi para benzininde ötv ayrı kdv ayrı para. faturalarda ayrı vergi. yesen vergi sıçsan vergi. ama ne hikmetse cari açık hala kara delik gbi.. yeter artık dedikce adam dahada yüceliyor. Allah sonumuzu hayır etsin.

K0213
21-09-2014, 19:47
Edit :)

eşşek olana semer vuran çok olurmuş!

Bir çok dar gelirli akp seçmeninin otomobili bile olmadığını düşünürsek, nereden vergi alacaklarını çok iyi buluyorlar diyebilirim.

7 sene evvel vergiden muaf olan 30 yaş altı araçlara, şuan yıllık 537TL vergi öder oldum ve şimdide emilsiyondan vergi ödeyecekmişim, pes!

adamların aklına hayranım, hem çoğunluğu sağlayan seçmeninden oy kaybetmiyor, hemde kalbur üstü şeçmenine dokunmayacak vergi sistemi getiriyor. yine olan orta gelirli 10-20 yaş aralığındaki otomobillere binen orta gelirliye olacak, zaten maksatta orta geliri yok etmek değil mi?

İbrahim Erdem
21-09-2014, 20:45
"Çevre kirliliğini önlemek amacıyla trafiğe yeni çıkacak araçlardan karbondioksit salınımı düşük olanları vergisel açıdan teşvik edici bir model planlıyoruz. Pek çok AB ülkesinde de uygulanan bu modelle ilgili düzenlemeyi yeni yılın bütçesine yetiştirmek istiyoruz. Şu an elimizde bir taslak var ve buna göre, aracın karbondioksit emisyon düzeyine göre değişen tutarda yıllık bir 'emisyon vergisi' düşünüyoruz. Buradaki amacımız kesinlikle yeni bir gelir değil, çevre kirliliğini önlemek."

http://www.milliyet.com.tr/enerjiye-tesvik-yolda/ekonomi/detay/1943432/default.htm

hayırlı olsun

Son cümlenin aklı başında olan her insan (kime oy verdiği önemli değil) yalan olduğunu anlayabilir. Bu yaz benzine lpg ye pek zam yapmadılar ya onun için para lazım.

Kaldı ki madem çevrecisin o zaman yeni nesil çevreci üretim araçlardaki vergiye de indirim yapsınlar.Yapmazlar herkes biliyor.

arsenikli
21-09-2014, 21:01
zaten oldu soba borusu gibi bunuda geçirsinler

arsenikli
21-09-2014, 21:07
kendisine bilmem kaç trilyona obamanın uçağının aynısından almasını biliyo ama
ülkemizde okadar fakir aç olan insan varken bazen insan konuşmak istiyo ama sınırlı iste ..........................

Akın Sarıkaya
21-09-2014, 21:18
Buradaki amacımız kesinlikle yeni bir gelir değil, çevre kirliliğini önlemek."

resmen hassssiktir çeksinler diye kurmuş şu cümleyi..

KOSEREN
21-09-2014, 21:33
Uygulama yeni çıkacak araçlar için sanırım.Dolayısı ile iki farklı vergi sistemi olacak.Sadece çevre temizliği için yapılan bi uygulama olsa iyi dicem de,hiç sanmıyorum Türkiye de böyle bişe olacağını..

DOHC
22-09-2014, 07:45

Bu var memleketeimde, en azından Beşiktaş belediyesi yapıyor. Geçen sene ailemin yaşadığı apartmana İSKİ'den yazı geldi. Çatıdan gelen suyu aşağı indiren boruların ucu İSKİ kanalizasyonuna bağlı imiş. Yağmur suyu buradan drenaj edildiği için para istediler. Bizimkilerde yağmur oluklarını apartman zeminine indiği yerden kestiler, şimdi çatıdan akan su bahçeye dökülüyor. Olayı çözdüler yani.

Vergi ise muhtemelen ek vergi olacaktır. Mevcutta araçların CO değerleri var. En az CO vergisi mevcut yıllık vergi kadar olur, sonra artar diye düşünüyorum.
Ama siyah duman atarak giden kamyon, otobüs hatta otomobillere ne yapılır bilmiyorum. Fabrika ayarlarında olmayan CO salınımı var bu araçlarda..... Hatta burada da bunu yapan arkadaşlar var, ***** "dumanlı-az dumanlı" yazılım olayı. Dün Şile'den dönüyorum, önümde bir Corsa 1.3 dizel, kapkara duman atarak gidiyordu önümde. Sollama fırsatı da yoktu, gitti bir süre önümde, sonra solladım. Kokusu araç içine kadar geldi egzoz dumanının......

Mr.K
22-09-2014, 07:56
geçen haberlerde izledim lodra modelide yakında geliyor şehirdeki belli merkezlere trafik yoğunluğunun çok olduğu yerlere arabayla girenlerden para kesilicek..
vallahi çok yerinde bir karar olur bu en azından abuk subuk sadece arabasını göstermek için,piyasa yapmak için gezinen gerzekler temizlenir bazı bölgelerden.etrafa bakıyosun 1500araba mekanlara bakıyosun boş millet şekilşükül derdinde.

mesela yıllardır ağlanır türk halkı ben arabamla gezemeyecem mi vs hesabı,aylık gelir ile birlikte zarzor edip araba alırsan gezemicen arkadaş kusura bakmayasın,türkyede araba lüx birşey lüx bir gider kaynağı diyelim hatta.

Herkes der yok benzin şu kadar oldju şöyle oldu böyle oldu ,sonra haberlere çıkan 1 tip'e yağdırırlar(ben 50tl alıyorum farketmiyo) adamın bilinci yok ki ne açıklama yapıcak.O yüzden Türklere müstahak kimse ağlanmasın kardeşim.(geneldir)

arabası evinin önünde yatıp cilala parlat yapıp gezmedikten sonra araç sahibi olmanın bir karlı yanı yok zaten,he bayramda seyranda kullanıyosun ok cnm kardeşim biton kiralama şirketi var kirala kullan o zaman.

sözüm meclisten dışarı 80küsür model araba kullancaksın,üstüne turbo yapcan veyahut headers takıcan ee sora e ama şey benim kakam geldi vergi istiyolar.Abicim takıyosan eğer mod parçalarını onu da ödicek paran vardır.(K0213 tenzih ederim sana gibi oldu fakat geneldir.)

HER MİLLET LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE YÖNETİLİR.

Emre Ekrem
22-09-2014, 08:08
tamamen duygusal ama çevre için, kesinlikle yeni vergi kapısı değil. :D

34btr1907
22-09-2014, 08:21
ölen dayısının cenazesinde kızılayın dağıttığı lokum bedelini bile (1750tl) ‘Başbakan’ın dayısı Kemal Mutlu’nun lokum bedeli’ olarak devlete faturalandırdıgı insancıkların ben kesinlikle çevreyi düşündüğünü düşünüyorum.