PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Alacaklar/Satacaklar Dikkat: İSPARK Borçları !

KA®ANLIK
13-10-2014, 16:41
"Araç alım ve satımında vergi ve trafik borcu ödenmeden yapılamayan işlemlere artık otopark borçları da ekleniyor. Ödenmeyen otopark ücretleri yapılan işlemlerde sürücülerin karşısına çıkıyor"

Araç alım ve satımında vergi ve trafik borcu ödenmeden yapılamayan işlemlere otopark borçları da eklendi.

İSPARK'tan konuya ilişkin yapılan açıklamada, kent genelinde otoparkları kullanan sürücülerin herhangi bir nedenle ödemediği ya da zaman aşımından kaynaklanan otopark ücretlerinin büyük sorun oluşturduğu, borçlar plakaya yansıdığından sıfır ve ikinci el araçlarda otopark borcuyla karşılaşmamak için vatandaşların aldıkları aracın plakasını sorgulatmaları gerektiği aktarıldı.

Sıfır ve ikinci el araçlar için noterde satış işlemi yapılmak istendiğinde geçmiş vergi ve trafik borçları ödenmeden devir yapılamadığı hatırlatılan açıklamada, İSPARK borçları sistemde görülmediğinden üzerinde otopark borcu olan araçların satış işlemi yapılabildiği, aracın yeni sahibinin de eski otopark borçlarıyla karşılaşabildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, sürücülerin herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için satın almak istedikleri aracın geçmiş otopark borcunu İSPARK web sayfası üzerinden öğrenmeleri ve plakada gözüken otopark borçlarının İSPARK'a ödenmesi gerektiği ifade edildi.

- 50 bin aracın otopark borcu bulunuyor

İSPARK'ın ücret ödemeden otoparklarını kullanan sürücülerden yasal yolla ücretlerini tahsil ettiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Otopark borcu bulunan sürücülere önce ödemesi konusunda ihtarda bulunuluyor. Bu sürenin geçmesi durumunda ise icra takibi başlatılıyor. Yaklaşık 4 milyon aracın bulunduğu İstanbul'da 50 bin aracın otopark borcu bulunuyor. Araç plakaları İSPARK'tan kontrol edildiğine 5 lira ile 2 bin lira arasında plakaya yansımış ve ödenmemiş ücretler tespit ediliyor.

Vatandaşlar herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için satın almak istedikleri aracın geçmiş otopark borcunun İSPARK web sayfası üzerinden öğrenmesi gerekiyor. İSPARK, bu ücretleri tahsil ederek kamu alacaklarını tahsil etmek ve yeni araç alan sürücülerin mağdur olmasının önüne geçmek amacıyla hukuki prosedürlerin uyguladığı da dile getirdi. İSPARK, vatandaşların satın aldıkları araçların geçmiş döneme ait park borcu bulunması halinde ise borcun, o dönem aracın ruhsat sahibinden tahsil edileceğini açıkladı. Bu işlemin yapılabilmesi için de sürücülerin kısa zamanda İSPARK'a başvuruda bulunmaları gerekiyor."

Kaynak: MİLLİYET...

Eyüp
13-10-2014, 16:49
Daha dün akşam bir arkadaşım ile bu muhabbeti yaptık , arabanın ispark borcu var ama Allah'tan satışta çıkmıyor demişti..Müjdeli haberi vereyim :)

HaKo
13-10-2014, 16:58
dün 18 tl ödedim birikmiş :) Pek beklemiyorum elemanı nasıl olsa öderiz denk gelince diye.

Berkan
13-10-2014, 17:10
bende sonra veirorm toptan 3-6-7 lira acaip acaip tutuyo boyuna. 1-2 ayda gidiyorm bitanesinin yanına soluorm zaten zamlanmıyor bişey olmuyor :D

SekoLive
13-10-2014, 17:11
bu yasal değildi bi davalık durumları vardı o ne olmus onu merak ettim...

haciz v.s. cıkaramıyorlardı ispark borcu için şuan haciz işininde önü acıldımı acaba

G_TT_I
13-10-2014, 17:15
Ben park edene kadar kıçını kaldırmayıp, tam indikten sonra abi para diyenlere nasılsa öylesine yazılıyor diye imkanı yok vermiyordum şimdi bittik.

ulasoztas1
13-10-2014, 17:24
bende araç alım-satımında çıkmıyor diye biriktirdikçe biriktirmiştim mecbur ödiyeceğiz desenize :mad:

pasha34
13-10-2014, 17:51
benim satın aldığım tarihden önceki borclar ne olacak acaba

plaka da gozukuyo ?

kunteper
13-10-2014, 17:58
Aslinda iyi bi uygulama, satis alindiktan sonra borcuydu vs supriz cikmaz

DOHC
13-10-2014, 20:26
İspark devlet kuruluşu değil ki, ayrıca elinde fotoğraf falan belgede yok. Görevli adam kafasına göre yazabilir park ücreti herhangi plakaya......
Bence haberde abartma-kandırma var.........

Gko
13-10-2014, 20:32
belki yeri degil ama bilen varsa cevaplarsa iyi olur.

geçen gün park cezası yazmıslar arabaya cama bi kagıt bırakmıs işte yasal ceza yazılmıstır vs. bikaç saat içinde çekmezseniz çekici ile çekilecektir diye. ceza kagıdı eve mi gelicek nerden sorgulayabilirim bunu ?

Frid
13-10-2014, 20:51
1. dereceden acil ulaşım yollarının kenarlarına ispark kurmak neyin kafası ise ödemeyenlerden aldatmaca ile istemekte onun kafası.

bana kalırsa zarflama usulü para toplamaya çalışıyorlar. katlı ve özel alan tahsis edilmiş isparklara karşı değilim ama yol kenarı isparklar saçma ve ücreti hak etmiyorlar.

Sıfır ve ikinci el araçlar için noterde satış işlemi yapılmak istendiğinde geçmiş vergi ve trafik borçları ödenmeden devir yapılamadığı hatırlatılan açıklamada, İSPARK borçları sistemde görülmediğinden üzerinde otopark borcu olan araçların satış işlemi yapılabildiği, aracın yeni sahibinin de eski otopark borçlarıyla karşılaşabildiğine dikkat çekildi.

FaBeRgE
13-10-2014, 20:54
dün 18 tl ödedim birikmiş :) Pek beklemiyorum elemanı nasıl olsa öderiz denk gelince diye.

Camaroda da çıkmasın bakalım :D:D:D

bu extralara HGS/OGS'de eklemek gerek, onlarda sonradan çıkabiliyor.

Birkan61
13-10-2014, 20:56
Ulan 2 lira borcum çıktı şaka gibi

optimus_prime
13-10-2014, 21:04
tam zamanında satmışım o zaman

Safak
13-10-2014, 21:36
İstpark borçlarının hukuki bir bağlayıcılığı yoktur.

Ödemiyorlar bari satarken ödesinler diye çıkarılmış bir haber...

OrcunInce
13-10-2014, 21:38
ispark cezalarını ödetmek şu an ki yasalar ile imkansız gibi görünüyor.

O yüzden ödemeyen ödememeye devam edebilir :)

zübeyir
13-10-2014, 21:40
Ben o İSPARKIN Ta A.ggggg

onursumer
13-10-2014, 21:57
bence bu haber insanları korkutup ispark borclarını odesinler diye yapılmış

XSi
13-10-2014, 23:23
satışa engel olacağına inanmıyorum ama bu çarşamba notere gidicem arabayı satmaya, alacak kişi il dışından geliyor, ayıp olmasın ona diye ödedim, zaten 1 tl borç varmış :)

haber için teşekkür ettim kendi adıma..

darkmoon
13-10-2014, 23:46
ben bu konuyu bu siteye ilk üye olduğum zamanlar açmışdım hatırlıyorum.. :) hatta linlkide vermiştim.. çoğu kişininde borcu çıkmıştı :) o zamanlar satışa manisi yoktu ama bir iki arkadaş yazmıştı yanlış hatırlamıyorsam bir gün bu borcuda taşıt alıma eklerler bunları ödemeden araçlar satılmaz diye.. demek o gün gelmiş çatmış :)