PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karaman'da maden ocağı(18 işçi kayıp)

Anıl E.
29-10-2014, 12:56
Karaman'daki maden ocağında son durum
Karaman’ın Ermenek İlçesi'nde Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağındaki su baskınında mahsur kalan 18 işçiye henüz ulaşılamadı.

Bakan Taner Yıldız, son açıklamasında aşağıda 10-12 ton su olduğunu belirtti, "Suda görüş mesafesi 1 metre bile değil. Dalgıçlar, 3-4 metre dalmalarının dahi tehlikeli olduğunu ifade ettiler" dedi.

Yıldız, "Şu anda su seviyesi işçilerimizin bulunduğu seviyenin daha üzerinde bulunuyor. Ne yazık ki böyle bir gerçek var" diye konuştu.
Olayla ilgili Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/karaman-daki-maden-ocagi-kazasinda-gundem-1961766/

fexzi
29-10-2014, 12:57
Karaman'lı olarak üzülerek söylüyorum,sonuç ciddi anlamda kötü :(

ronay
29-10-2014, 13:10
haziranda denetlenmiş para cezası verilmiş ulan müslüman evladı deki kardeşim bu eksiklerini gider eksiklerin giderene kadar kapalısın.
daha yeni böle bi facia yaşadık hiç mi ders almıyor bu yöneticiler bu koduğumun ülkesinde ne zaman insan hayatı birinci planda olucak acaba ?

hiç umudum yok ama inşallah sağsalim çıkarlar ordan.

ersandeniz
29-10-2014, 13:14
8 ay once Ermenek'teydim, hani derler ya "kömür onların kaderi", gerçekten öyle.. ulaşımın çok zor olduğu küüçük bir ilçe ve kömür faaliyetleri bitse bitecek bir ilçe.. Zaten bu çaresizlikten dolayı okuyan ve devlette yüksek makamlara gelen çok hemşehrileri var..
Allah'tan umut kesilmez ama işçilere ulaşılması bile günler alacak.. Kazanın nedeni konusunda en doğru tespiti de bence Maden Mühendisleri Odası Başkanı yaptı. Eğer mevzuatta yazan en az 25 metrelik kontrol sondajları yapılmış olsaydı, o bölgede su varlığı bilinecek ve ona gore önlem alınacaktı.. Duyduğum kadarıyla zaten hazirandaki teftişte bu konuyla ilgili idari para cezası uygulanmış

prodorian
29-10-2014, 13:20
Aslında söylenecek çok şey var ama ulan yazık be yazık bukadar ucuz olmamalı insan hayatı...

SULTANOGLU
29-10-2014, 13:23
Bu ulkede hayat cok ucuz, gun gecmiyorki bir olum haberi almayalim.

tlgylmz106
29-10-2014, 13:29
Allahtan ümit kesilmez inşallah hayırla sonuçlanır. Bu ülkede işçiysen hayatının önemi yok. Sorumlular elbet cezalarını çekerler burda olmazsa diğer tarafta. Söylenecek çok şey var ama işte....

Berkan
29-10-2014, 13:44
Şansa yaşıyoruz şansa. kopru coker maden coker binanın kaplması insanın kafasına iner su basar sel olur ........ :Deli:

JDM VTİ
29-10-2014, 13:50
ronay denetlenmiş ceza yazılmış belli bir süre verilmiş eksikler giderilsin denmiş o süre zarfı içinde eksikler giderilmiş yeniden açılmış. böyle bir açıklama yaptı taner yıldız.

içerideki su seviyesi yarım saat 1 saat önce 10metre azaltılmıştı daha da düşmüştür büyük ihtimal. şükür iyiye gidiyor. ALLAH yardımcıları olsun inşallah.

BaDCaT
29-10-2014, 13:53
ronay denetlenmiş ceza yazılmış belli bir süre verilmiş eksikler giderilsin denmiş o süre zarfı içinde eksikler giderilmiş yeniden açılmış. böyle bir açıklama yaptı taner yıldız.

içerideki su seviyesi yarım saat 1 saat önce 10metre azaltılmıştı daha da düşmüştür büyük ihtimal. şükür iyiye gidiyor. ALLAH yardımcıları olsun inşallah.

Iscilerin oldugu yerin cok ustune bir su seviyesi varmis.Ayrica 11 bin ton su dolmus iceriye neredeyse.Nereye iyiye gidiyor ki durum ?

Frid
29-10-2014, 13:55
Türkiye'de yazık ki ölen öldüğü ile kalıyor, işçilerimiz kazalarda heba oluyor, aileler çaresiz acı ile baş başa kalıyor.

JDM VTİ
29-10-2014, 13:55
İşte o su seviyesini düşürüyorlar, yükseliyordu dün gece yeteri kadar motopomplar gelmeden.
çekiyorlar yani suyu.
Bu iyi bi gelişme değil mi?

drn106
29-10-2014, 14:05
Karaman'daki maden ocağında son durum
Karaman’ın Ermenek İlçesi'nde Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağındaki su baskınında mahsur kalan 18 işçiye henüz ulaşılamadı.

Bakan Taner Yıldız, son açıklamasında aşağıda 10-12 ton su olduğunu belirtti, "Suda görüş mesafesi 1 metre bile değil. Dalgıçlar, 3-4 metre dalmalarının dahi tehlikeli olduğunu ifade ettiler" dedi.

Yıldız, "Şu anda su seviyesi işçilerimizin bulunduğu seviyenin daha üzerinde bulunuyor. Ne yazık ki böyle bir gerçek var" diye konuştu.
Olayla ilgili Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/karaman-daki-maden-ocagi-kazasinda-gundem-1961766/

Ne yazık ki 12 değil 12 bin ton.

İşçiler gazdan kurtulmuş olsalar sudan, sudan kurtulmuş olsalar havasızlıktan, havasızlıktan kurtulmuş olsalar ne yazık ki 12 bin ton suyun basıncıyla hiç şansları yok.

Az önce televizyonda işçi yakınlarının halini gördüm ve bir kez daha içim acıdı, hiç ders almayan bir milletiz, Avrupa'daki binlerce ocakta can kaybı olmazken biz bir senede yüzlerce işçimizi kurban veriyoruz. Bu da memlekette insana verilen değeri özetliyor. İşçilerin fıtratında ölüm var demekle olmuyor.

JDM VTİ
29-10-2014, 14:13
İçeri oksijen veriyorlar drn106.
Sen diyince hem haberlerden hemde netteki kaynaklardan baktım tekrar 12 ''BİN'' ton değil, 10-12 TON arası su var.

Frid
29-10-2014, 14:13
İşte o su seviyesini düşürüyorlar, yükseliyordu dün gece yeteri kadar motopomplar gelmeden.
çekiyorlar yani suyu.
Bu iyi bi gelişme değil mi?

evet en azından başarabilirse bir mezarları olacak. madende gömülü kalmayacaklar.

JDM VTİ
29-10-2014, 14:14
evet en azından başarabilirse bir mezarları olacak. madende gömülü kalmayacaklar.

Ne saçmalıyorsun ya?
İnşallah öyle birşey olmaz, dua edelim söylenmeyi bırakıp.

drn106
29-10-2014, 14:22
Sen diyince hem haberlerden hemde netteki kaynaklardan baktım tekrar 12 ''BİN'' ton değil, 10-12 TON arası su var.

Arkadaşım 12 ton su o pompalarla 40 - 50 saniyede çekilir zaten. Bakan da açıklama yaptı 12 bin ton dedi. Ayrıca oksijen verme olayı bitti, içerisi balçık bataklığına dönmüş ne yazık ki. Keşke bir mucize olsa.

bad cat
29-10-2014, 14:24
Allah (c.c) madende mahsur kalan arkadaşlarımızın yardımcısı olsun.

Ne saçmalıyorsun ya?

http://www.mynet.com/haber/guncel/yildiz-madene-dolan-su-yaklasik-11-bin-ton-1527172-1

galiba 1 ton suyun ne kadar yer kapladığını hiç görmemişsin yada tahmin etmemişsin. hangi kaynaklardan öğrendiğini de bilmiyorum ama verdiğim linkte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açıklaması net. Körü körüne birşeyleri savunmanın yada siyasetin anlamı yok.

Frid
29-10-2014, 14:26
Ne saçmalıyorsun ya?

bence sen hayalciliği bırak, yasin-i şerif okumaya başla. helvayı zaten hükümet yaptırır faturasını ailelere yollar.

10-12 ton suyu diye hafifletmeye çalışmak saçma, havuz problemi mantığına gidersen 12 ton suyu için o kadar pompa kullanılmaz.

Allah yardımcımız olsun bu ülkede neye kurban gideceğimiz belli değil. umarım o işçilerde sağ salim oradan çıkar.

JDM VTİ
29-10-2014, 14:37
bad cat ntv'den takip ediyorum ben.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25546974/

frid, takibi hafiftletmiyorum 10-12ton suyu. ciddi rakam biliyorum. sadece moral bozmayalım Allah'tan umut kesilmez, hemen düşmeyin diyorum.

gökberk
29-10-2014, 14:40
Elin gayrimüslim gevuru milyon dolarlar harcıyor, teknik araştırmasını yapıyor bir maden ocağı işletmeden önce
Bizimkiler ise tabiri caizse 3-5 lira harcayıp, kopyala yapıştır usulu teknikler ve yetersiz araştırmalarla bunu işletmek için yetki alabiliyor.
Sonra biz de topraktan geldik toprağa gideceğiz, kazadır olan oldu vs deyip avutuyoruz kendimizi.
Ne kadar önlem alırsan al hayatın her yerinde risk var. Ama önemli olan bu riskin boyutu. Kabul edilebilirliği..
Ümidim yok ama Allah yardımcıları olsun. Bu ülkenin de hepimizin de.

ersandeniz
29-10-2014, 15:52
Arkadaşlar 50 metre yüksekliğe kadar su var diyorlardı 12 bin ton su var, her noksan tamamlansın diye iş durduramazsın şu anki mevzuatla, yakın hayati tehlike varsa durdurabilirsin, her noksanı olan işyerini durdursan iş hayatı biter türkiyede..

ersandeniz
29-10-2014, 15:54
Elin gayrimüslim gevuru milyon dolarlar harcıyor, teknik araştırmasını yapıyor bir maden ocağı işletmeden önce
Bizimkiler ise tabiri caizse 3-5 lira harcayıp, kopyala yapıştır usulu teknikler ve yetersiz araştırmalarla bunu işletmek için yetki alabiliyor.
Sonra biz de topraktan geldik toprağa gideceğiz, kazadır olan oldu vs deyip avutuyoruz kendimizi.
Ne kadar önlem alırsan al hayatın her yerinde risk var. Ama önemli olan bu riskin boyutu. Kabul edilebilirliği..
Ümidim yok ama Allah yardımcıları olsun. Bu ülkenin de hepimizin de.
sonuna kadar katılıyorum, türkiyedeki maden işverenlerinin çoğu bakkaldan hallice vizyona ve sermayeye sahip..

DOHC
29-10-2014, 16:14
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/154512_756280767753131_2233933073384403477_n.jpg?o h=de2f0ff8bd1bb37b2997cb10398c7c55&oe=54E53D54&__gda__=1423828694_948672ed2ecdd0991b48674d083de7b f

Bizim namı muhterem de valiyi arayıp" gereken herşeyi yapın" demiş. Adam olan bakanını arar "Bir daha böyle şeyler olmaması için gereken herşeyi yapın" der, ama nerede...........

JDM VTİ
29-10-2014, 16:16
arkadaşlar düzeltme yapıyım, ntv'de 12ton yazısı vardı(güvendiğim kaynak olarak sunmuştum), fakat drn106'nın da dediği gibi xx BİN ton imiş içerideki su miktarı.
Allah yardım etsin inşallah hem çalışanlara hem içeridekilere hemde ailelerine.

Bu arada ahtopotlar gelmiş ve dk 8.500lt şu çekiyormuş

drn106
29-10-2014, 16:16
Arkadaşlar 50 metre yüksekliğe kadar su var diyorlardı 12 bin ton su var, her noksan tamamlansın diye iş durduramazsın şu anki mevzuatla, yakın hayati tehlike varsa durdurabilirsin, her noksanı olan işyerini durdursan iş hayatı biter türkiyede..

Bitsin o zaman, insan canından kıymetli mi, afedersiniz ama dünyada işçi ölümlerinde 3. isek, 2014'te 9 ayda 1414 tane işçi öldüyse, yemişim böyle iş hayatını. Yılda 5 bin çocuk babasız kalıyor iş kazaları yüzünden.

DOHC
29-10-2014, 16:41
arkadaşlar düzeltme yapıyım, ntv'de 12ton yazısı vardı(güvendiğim kaynak olarak sunmuştum), fakat drn106'nın da dediği gibi xx BİN ton imiş içerideki su miktarı.
Allah yardım etsin inşallah hem çalışanlara hem içeridekilere hemde ailelerine.

Bu arada ahtopotlar gelmiş ve dk 8.500lt şu çekiyormuş

Dk'da çekilen sudan daha önemlisi giren suyun debisi, sen çekersin, su yine girer. Ama bunu bilemiyorlar ne yazık ki. O giren suda kaynak suyu olduğu için deli gibi soğuktur.....

Evrenoz
29-10-2014, 16:48
Soma'dan sonra ne yapıldı ki şimdi bir şey yapılsın.. Hangi önlemler kanunla zorunlu hale getirildi? Hangi iyileştirmeler yapıldı? Kaçış odaları olmazsa olmaz hale getirildi mi?

Ota boka el kaldırıp indirenler mevzu işçi canı olduğunda nedense Devekuşu misali gömüyorlar kafalarını münasip bir yere.. Bu katliamdan sonra da bir şey değişmeyecek ve 8 10 ay sonra benzeri bir konu açılacak.. Fıtratta var ne de olsa.. Çok enteresandır, 1815'te İngiltere'de de olmuştu böyle bir kaza..

turbo&quattro
29-10-2014, 16:56
Utanc verici haberler. Her gun baska bir felaket ama sorsan hic suclari yok hersey Allahtan.

ersandeniz
29-10-2014, 17:06
Bitsin o zaman, insan canından kıymetli mi, afedersiniz ama dünyada işçi ölümlerinde 3. isek, 2014'te 9 ayda 1414 tane işçi öldüyse, yemişim böyle iş hayatını. Yılda 5 bin çocuk babasız kalıyor iş kazaları yüzünden.
http://www.iha.com.tr/haber-aksarayda-10-kisilik-toplu-intihar-girisimi-403839/
oturduğunuz yerden konusmak kolay, sormadan babası ölmeyen çocukların keşke bizimkiler de olseydı dediğini biliyormusunuz?

Frid
29-10-2014, 17:43
Soma'dan sonra ne yapıldı ki şimdi bir şey yapılsın.. Hangi önlemler kanunla zorunlu hale getirildi? Hangi iyileştirmeler yapıldı? Kaçış odaları olmazsa olmaz hale getirildi mi?

Ota boka el kaldırıp indirenler mevzu işçi canı olduğunda nedense Devekuşu misali gömüyorlar kafalarını münasip bir yere.. Bu katliamdan sonra da bir şey değişmeyecek ve 8 10 ay sonra benzeri bir konu açılacak.. Fıtratta var ne de olsa.. Çok enteresandır, 1815'te İngiltere'de de olmuştu böyle bir kaza..

maden işçilerinin maaşları 2 katına çıkarıldı ya daha ne yapsınlar? fakirin kömürünü bakanlar millet vekilleri mi çıkarsın? güvenlik önlemi neye gerekli ki? memlekette ekmek parası için ölmeyi bekleyen işçi mi yok,

Revo55
29-10-2014, 17:52
İnşallah bir an önce kurtulurlar.Ayrıca madencilerin bulunduğu yerde de sular altında kalmış maalesef.

BaDCaT
29-10-2014, 17:54
Is kazasi bu isin fitratinda var.Bakiniz yakin zamana gidiyorum 65 milyon yil once bir meteor ile dinazorlarin soyu tukendi.

PROMINENT
29-10-2014, 19:32
2 katına falan çıkarılmadı. maaşları da hala düzenli yatmıyor eksik şekilde yazıyor. banka borcu olanların borçlarını ötelemişlerdi o ötelenen tarih kadar da faiz bindirdiler üstüne...adamların hayatını kararttılar .

blow07
29-10-2014, 19:46
Söyleyecek söz bulamıyorum. Çok zor çok üzücü bir durum :(

murat çelik
29-10-2014, 21:27
allah yardımcıları olsun

34btr1907
29-10-2014, 23:20
https://www.youtube.com/watch?v=OQGZ9lfRN5g

Allah yaşatmasın ,yazmak çizmek kolay sıcak evde,bı yandan karı kıza yazıp bı yandan ah vah demek kolay buralarda,Allah gostermesın hiç kimseye, memlekette cok acı ceken var üzülüyorum,tekrar bir deprem vs düşünemıyorum bu ülkede .

gsi_club
29-10-2014, 23:21
çok zor bir durum :( Allah yardimcilari olur insallah.

bilalasmali
30-10-2014, 00:08
Daha bir işçinin çocuğu yeni Dünya'ya gelmiş zor gerçekten Allah sabır versin ailelerine.

wiesmann
30-10-2014, 08:05
nasıl olsa 2-3 aya unuturlar olan yine garibana öksüz kalana olacak.. Rabbım yardımcıları olsun inşallah, çoluk çocuklarına bağışlasın.

serkanokan
30-10-2014, 08:11
Sabah haberlerde işçilere hala ulaşılamadığı söyleniyordu. Allah ailelerine sabır versin.

evrendogu
30-10-2014, 08:37
bir umut bekliyoruz.

Berkan
30-10-2014, 15:12
esas kepazlik burda işte çalışma bakanının agzından dökülenler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten acı itiraf: Benim gördüğüm, bu madene ruhsat verilmemeliydi. Ocağı kapatacağımız zaman işveren 50 kişiyi devreye sokuyor.

M_PROJECT
30-10-2014, 16:10
esas kepazlik burda işte çalışma bakanının agzından dökülenler

ulan at kafası sen neye bakansın ozaman demezler mi adama ?

SekoLive
30-10-2014, 16:18
haberleri dün izleme fırsatım oldu o teyzelerin anlattıkları feryatları canımı acıtır derecedeydi :(

allah yardımcıları olsun benim umidim kalmadı.

Frid
02-11-2014, 13:00
2 katına falan çıkarılmadı. maaşları da hala düzenli yatmıyor eksik şekilde yazıyor. banka borcu olanların borçlarını ötelemişlerdi o ötelenen tarih kadar da faiz bindirdiler üstüne...adamların hayatını kararttılar .

balondan siyasi vaatler veriyorlar işte, bende kinaye yapmıştım.

fexzi
04-11-2014, 12:59
2010 yılında ÇED raporu var ve diyor ki karaman-ermenek hattında basınçlı su damarları mevcut(göksu nehrinin çıkış kaynagı hadimdedir ki karaman ve ermeneğe yakındır) yer altına indikçe bu risk gün yüzüne çıkabilir su basma tehlikesi vardır diyor..

Netice maaşını düzgün alamayan insanlar birileri keyifle para harcasın diye bedenleri toprağın 100lerce metre altına ailelerini ise toprak üstünde diri diri öldürüyor..

Adaletine tükürdüğümün sistemi..

İbrahim Erdem
04-11-2014, 13:48
2010 yılında ÇED raporu var ve diyor ki karaman-ermenek hattında basınçlı su damarları mevcut(göksu nehrinin çıkış kaynagı hadimdedir ki karaman ve ermeneğe yakındır) yer altına indikçe bu risk gün yüzüne çıkabilir su basma tehlikesi vardır diyor..

Netice maaşını düzgün alamayan insanlar birileri keyifle para harcasın diye bedenleri toprağın 100lerce metre altına ailelerini ise toprak üstünde diri diri öldürüyor..

Adaletine tükürdüğümün sistemi..

Ermenek tarafını biliyorunusuzdur ben bozkırlıyım annem hadimli yengem ermenekli o bölgede zaten yeri delsen su çıkar öyle bir yere nasıl maden yapılmasına izin verilmişse artık. Madenin olduğu yere yarım saate kocaman bir baraj var zaten.

Sistemin denetimsiz ve kayırmacı olması , yerli halkın çaresizliği ve vampir patronların yarattığı iğrençliklerden biri daha.

18 kişiden ümidim yok ne yazıkki. Başımız sağolsun :(

Anıl E.
04-11-2014, 13:53
Soma unutulmadı mı ? Bu da unutulacak nasıl olsa .

serkanokan
04-11-2014, 13:54
Ermenek tarafını biliyorunusuzdur ben bozkırlıyım annem hadimli yengem ermenekli o bölgede zaten yeri delsen su çıkar öyle bir yere nasıl maden yapılmasına izin verilmişse artık. Madenin olduğu yere yarım saate kocaman bir baraj var zaten.

Sistemin denetimsiz ve kayırmacı olması , yerli halkın çaresizliği ve vampir patronların yarattığı iğrençliklerden biri daha.

18 kişiden ümidim yok ne yazıkki. Başımız sağolsun :(

Sanırım kimsenin umudu kalmadı artık işçilerimizden. İnşallah şaşırırız, mucize gerçekleşir. Allah ilk başta aileleri olmak üzere hepimize sabır versin.

Sezgin
04-11-2014, 13:58
İşçilere ulaşamama riskide varmış, asıl problem o. Dün çalışmanın 6 ay sürebileceğini söylüyordu haberlerde.

fexzi
04-11-2014, 14:24
o gün zaten ümitler bitti 11 bin ton su dan bahsediliyor,10m su tahliye edildi diye sevinerek açıklama yapıyor ***** kişiler...

aynı süre içinde Rusya'da maden kazası oldu adamlar gülerek çıkıyor..Şunu unutmayalım sadece bizim ülkemizde çalışan değersizdir, diğer hiç bir ülke de bu böyle değildir..

ırgatız dedikleri kadar var çünkü patrona ses gitti mi işten çıkarılma korkusu var..

böyle devam zihniyete ve adalete hakkım helal değil..