PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Istanbulda eksoz emisyon kontrolü!

ygtrn
01-11-2014, 13:40
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul'un çeşitli noktalarında egzoz gazı emisyon denetimi yapıldı. Emisyon değerleri yüksek çıkan araçlara 1755 lira ceza kesilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul'un çeşitli noktalarında egzoz gazı emisyon denetimi yapıldı. Gün boyu sürecek denetim için seçilen noktalardan birisi de Mahmutbey gişelerdi. Sabah saatlerinde buraya gelen bakanlık personeli ve trafik polisleri yapılacak denetim için hazırlıklar yaptı. Trafik polisleri otobüs, TIR ve kamyonları durdurdu. Mobil bir araçta bulunan sistem ve cihazlarla durdurulan araçların egzoz gazı emisyon değerleri ölçüldü. Kontrollerle ilgili bilgi veren bir yetkili, "Az önce şehirler arası bir otobüsü denetledik. 2009 model bir araç. Yönetmelikteki ölçüm değeri bu aracın 2,5'dur. Değeri geçseydi, yasal işlem uygulayacaktık. Ancak değerleri normal çıktı. Ölçümlerde değerleri yüksek çıkan araçlara yasal işlem uygulanacaktı" şeklinde konuştu. Kontrollerde, belirlenen değerlerin üzerinde emisyon değeri çıkan araçlara, Çevre Kanunu'nun 20. Maddesi uyarınca 1755 lira ceza kesileceği öğrenildi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27499334.asp

1755lira ceza nedir arkadaş iyicene azıttılar!!!

blow07
01-11-2014, 13:42
temiz para . haram olsun.

zübeyir
01-11-2014, 13:43
Sadece otobüs ve kamnyon tırlara yapılıcaksa çok güzel bir denetim.zira 10 numara yağ ile yolun milletin havasının a.g ibneler.yol dumanlı hava sahası gibi oluyo...

ofli
01-11-2014, 13:43
Aman tanrim didim

Eworen
01-11-2014, 13:45
Yahu ne demek bir bu eksikti
Evet gercekten eksikti gayet yerinde bi uygulama
Sasirtici beklenmiyecek bisey ama harika bi uygulama.

5500
01-11-2014, 13:47
Dolmuş otobüsün yanından geçerken bildiğin balık kokuyor, kızartma kokuyor. Denetlesinler valla..

MeRtCaN
01-11-2014, 13:48
yerinde guzel bır uygulama bence

JDM VTİ
01-11-2014, 13:54
Siyaset yasak diyorlar forumda, böyle başlıklar siyaset olmuyor mu:)
yazdım bişeyler ama sildim neyse.

Yerinde uygulama.

Ome_RS
01-11-2014, 13:58
bol dumanlı kamyonlar otobusler vızır vızır gecer gider yine olan asgari ücretli vatandasa olur.

Jeandan-R
01-11-2014, 14:05
Kat iptalinden ceza da yazacaklar o zaman?

Sert@ç
01-11-2014, 14:12
Devlet belediye otobüsüne dolmuşuna ceza yazsın o zaman istediği cezayı yazsın duman yüzünden benim için kabuldür

mert_can 41
01-11-2014, 14:22
Yandık bakımı aksatsan veya egzozda ufak delik olsa yandık

Akın Sarıkaya
01-11-2014, 14:32
Dolmuş otobüsün yanından geçerken bildiğin balık kokuyor, kızartma kokuyor. Denetlesinler valla..

biyodizelin saldığı zehir daha düşük değil mi, mazot kokacağına kızartma koksa keşke..

kurtbil
01-11-2014, 14:40
Yerinde uygulama, avrupada adamlar bunun üzerinden doğrudan arabaya vergilendirme yapıyorlar. Havayı kirleten cezasını da çekecek. Bunu çevreyi düşündükleri için mi yapıyorlar ? Kesinlikle hayır. Türkiyede bundan ceza yiyecek yığınla araç varken neden uygulamaya konulmasın, devlet için kısa vadede güzel bir kazanç kapısı zaten. Çevre bakanı çevreye duyarlı olsa sit alanlarını yangından mal kaçırır gibi kamuya açmazdı.

ErenDurmus
01-11-2014, 14:47
10numara yagin onune gecmeye calisiyor olabilirler . Hem zaten otobus kamyon dumanlarida bi acayip pis kokuyo bizim dumanlilar gibi degil .

ersandeniz
01-11-2014, 14:48
Bir kural varsa uyulacak, uymadığı halde kayırılan varsa haram olsun, eğer benim arabam da uyukarda bana da yazsinlar

cabrioleter
01-11-2014, 14:50
çip atmış soba bacası gibi giden bineklere de uygulasınlar bunu..

MBuğra
01-11-2014, 15:56
çip atmış soba bacası gibi giden bineklere de uygulasınlar bunu..

+1 Cezanın gerçek amacının ne olduğu tartışılır ama hiç bir partikül filtresi kanserden daha pahalı değil. Sonuna kadar uygulanması taraftarıyım.

DOHC
01-11-2014, 16:53
Bence güzel bir uygulama, ceza miktarı da çok değil. 10 numara yağ ile %25 civarında kar ediyor bu adamlar.
Hatta konuyu bir adım daha ileri götürmek istiyorum. Çok işlenen ama basit olan suçlarında (emniyet şeridi kullanımı, kırmızı ışıkta geçme, hatalı park etme vb) cezaları 1500-2000 TL hatta daha fazla olsun. Türk milleti malesef ceza korkusu olmadan doğruyu yapmıyor..... Yurtdışında böyle.

slowmotion
01-11-2014, 16:59
Eksoz gazindan cok rahatsiz oluyorum, ilk agir vasitalara uygulanmasi yerinde olur.

Yigit-Y
01-11-2014, 17:00
Güzel. Uygulama bol bol ceza kitlerler inşallah

ahmet_xy
01-11-2014, 17:01
köfteci arabası gibi duman atan ağır vasıtaları, otobüsleri, kamyonetleri çekip ölçüm yapacaklarsa eyvallah. helal olsun derim. amaçları üzüm yemek ise bravo. genelde bağcıyı dövmek oluyor amaçları.

MCN21
01-11-2014, 17:13
Bence güzel bir uygulama, ceza miktarı da çok değil. 10 numara yağ ile %25 civarında kar ediyor bu adamlar.
Hatta konuyu bir adım daha ileri götürmek istiyorum. Çok işlenen ama basit olan suçlarında (emniyet şeridi kullanımı, kırmızı ışıkta geçme, hatalı park etme vb) cezaları 1500-2000 TL hatta daha fazla olsun. Türk milleti malesef ceza korkusu olmadan doğruyu yapmıyor..... Yurtdışında böyle.

Kesinlikle katiliyorum.Ama bence devlet kendi otobusune yazmicak yine, dolmuscu taksici rahat rahat gezer yine normal vatandasi sikistirmaya calisirlar. Ozellikle su isik isiniide iyice abartsinlar. Istanbuldan ankaraya gelince her isikta kafayi yiyorum. Hic takilmiyor, trafikte yok milletin bu acelesi ne anlamiyorum adam kavsaktaki isigi ezberlemis daha yesil yanmadan 3 -4 saniye oncesinden ya kornaya abaniyor yada basiyor geciyor.

darkmoon
01-11-2014, 17:26
normal araçlardan zaten bir şey çıkmaz sadece zaman ve vakit kaybı olur insanlarla bol bol tartışma kavga çıkar milletin vakti değerli.. standart bir arabada oynama yoksa kat iptali dpf iptali gibi zaten standart ölçümlerde çıkar yani binek araçlara bir etki etmez.. ancak yakalarlarsa kat iptalli yada dpf iptalli araçları onlarla uğraşırlar oda zor.. artık araçla oynayan insanların çoğu dpf yi katı iptal ettirmiyor..

bu kamyon kamyonet otobüsler için yapılmışdır onlar 10 numara yağ kullanıyorlar falan.. maşallah bir duman atıyorlar bildiğin 5 dakika önünü göremiyorsun..

ygtrn
01-11-2014, 17:29
otobüse vs ye yapoılcak yazmışlar ama haberin fotosunda uygulama bi araca yapılıyor, şimdi bizim araçlarda kat vs iptal dümdüz boru var kim bilir ne çıkar emisyon dğeri, onun dışında patates kızartması kokan otobüs ve kamyonlar için güzel olmuş...

oğuz
01-11-2014, 17:32
haklısın eksik bişeydi,o ağır vasıta araçların çoğu artık daha dikkatli olmak zorunda kalır eğer böyle sık denetim olursa...onlar ucuza işi kapatıcak diye biz neden zehirlenelim.

cabrioleter
01-11-2014, 17:35
otobüse vs ye yapoılcak yazmışlar ama haberin fotosunda uygulama bi araca yapılıyor, şimdi bizim araçlarda kat vs iptal dümdüz boru var kim bilir ne çıkar emisyon dğeri, onun dışında patates kızartması kokan otobüs ve kamyonlar için güzel olmuş...

havadaki karbondioksit oranı her geçen gün önüne geçilemeyecek derecede artıyor. bu da şehirde yaşayan insanların daha fazla hastalığa hem de kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanmasına sebep oluyor. senin aracın emisyon değerini karşılamıyorsa kötü, patates kızartması(!) kokan araç için iyi olmuş. zaten her şey bu bana dokunmayan yılan bin yaşasın demekten geliyor başımıza..

buyrun bu da hava kirliliğini inceleyebileceğiz harika bir site;
http://cdiac.ornl.gov/

evotolka
01-11-2014, 17:38
yürüyen patates kızartmaları inş azalır bu uygulama ile

darkmoon
01-11-2014, 17:41
büyük araçlarda toplimit sınır belli.. onlar kendi içlerinde sınıflara ayrılmıyorlar diye biliyorum ..

Ama binek araçda iş değişir her aracın fabrikasyon emisyon değer sınıfı farklıdır.. onuda bilmesi gerekir o yetkililerin. kafalarına göre ceza kesemezler binek araçda o iş karışık.. yani zor değil ama çok vakit alır araç sahibi orda 45 dakka 1 saat vakit kaybeder..

https://www.greeninsurancecompany.co.uk/images/car_emissions.gif

bayramoglu
01-11-2014, 17:51
cezaların böyle caydırıcılığı olmalı. milletin jantıyla filtresiyle yanındaki kız arkadaşıyla uğraşacaklarına bunlarla uğraşsınlar işte.

Canselmo
01-11-2014, 17:54
cok mantıklı bence konu başlıgı cok sacma olmuş. o tırların kamyonların egsoz gazlarıyla önümü göremiyorum bazen

UMİT
01-11-2014, 19:00
Başlık çok yanlış olmuş.
Trafikte beklerken o dumanları soluyoruz hepimiz farkında mısınız? Bu yüzden çoğu yerde klimayı kapatırım.
Gayet yerinde bir uygulama. Umarım sürekli ve sık yaparlar bu denetimi.

sinan-s
01-11-2014, 20:03
one biçim ceza yaa

dj_batukaan
01-11-2014, 20:07
Doğru yapılacaksa çok yerinde bir uygulama

fdoganb
01-11-2014, 20:51
Egzoz muayenesi için gittiğim yerde ölçümde baktım ekranda değerler kırmızıydı. adam araçta katalizör var mı diye sordu yok deyince katalizörsüz gibi bi seçeneği tıkladıktan sonra cihaz onay verdi. Araç atmosferik dolu delsoldü. Şimdi bu uygulamarda bi dolu buna benzer olaylar çıkar. araçta katalizör vardı yoktu vs muhabbeti can sıkabilir diye düşünüyorum

C!N
01-11-2014, 21:40
Umarım herkes için aynı mesafede adil bir uygulama olur. O kadar güzel bir uygulama ki dünyamız her geçen gün yaşanması daha zor bir hale gelmekte, egzost gazları salınımları da hiç de azımsanamayacak bir paya sahip. Çok eskiden içme suyuna para verip alacaksınız tahminlerinde bulunana kişilere gülünüp geçilirmiş, bugün içme suyunu parayla içiyoruz, umarım ileride soluduğumuz havaya da bedel ödeyerek sahip olma konumuna gelmeyiz..!

alihan_27
01-11-2014, 22:05
Adil yapılırsa çok güzel uygulama. Co2 sorun değilde,is partikülleri ve Nox'ler gerçekten zehir ya. Sıkışık trafikte filan kapkara duman atan ağır vasıtalardan tiskiniyorum. Bunu bile bile kullanan-kullandıran dünyalılardan daha fazla tiskiniyorum.

Ozan Özer
01-11-2014, 22:19
TüvTürk varken yolda ne arabalar görüyoruz hala..
Bu uygulamanın da gazı yavaş yavaş gider gibi geliyor ama umarım tersi çıkar..adil ve sürekli bir uygulama olması dileğiyle..

Faruk'S
01-11-2014, 23:14
Bu uygulamanın saçma/gereksiz olduğunu düşünenler nasıl bir kafa yapısındalar çok merak ediyorum.Her şeye bir muhalefet olma çabasında milletimiz.

Gayet yerinde bir uygulama.Geç bile kalındığı düşüncesindeyim.

K.Kaan
01-11-2014, 23:29
uygulama mantıklı olabilir ancak bence atlanan bi iyi niyet göstergesi olmalı diye düşünüyorum. 1. uygulama uyarı gibi sisteme düşmeli madem yapılacak böyle bir uygulama ki ikinci denetim de yazsınlar aynı cezayı. ceza çok ciddi bir rakam ve öyle veya böyle arabasının arızasından vs den haberi olmayan normal bir insan da uygulamaya girdiğinde bunu öğrenip düzeltebilir ceza korkuusundan dolayı durumu. şahsen karbüratörlü araca bniyorum mesela ve bizim karbütör memesi yok cartı curtu olaylarından dolayı ara sıra böyle şeyler yaşanabiliyor. eğer ki uyarı alırsam zaten gider ayarlattırırım. 1. uygulamada o rakamlar cidden güzel gelir kapısı tezini sağlamlaştırıyor.

Faruk'S
01-11-2014, 23:48
uygulama mantıklı olabilir ancak bence atlanan bi iyi niyet göstergesi olmalı diye düşünüyorum. 1. uygulama uyarı gibi sisteme düşmeli madem yapılacak böyle bir uygulama ki ikinci denetim de yazsınlar aynı cezayı. ceza çok ciddi bir rakam ve öyle veya böyle arabasının arızasından vs den haberi olmayan normal bir insan da uygulamaya girdiğinde bunu öğrenip düzeltebilir ceza korkuusundan dolayı durumu. şahsen karbüratörlü araca bniyorum mesela ve bizim karbütör memesi yok cartı curtu olaylarından dolayı ara sıra böyle şeyler yaşanabiliyor. eğer ki uyarı alırsam zaten gider ayarlattırırım. 1. uygulamada o rakamlar cidden güzel gelir kapısı tezini sağlamlaştırıyor.

zaten süreç bahsettiğiniz şekilde işleyecek diye biliyorum.Kaynak gösteremem ancak öncesinde okuduğum/izlediğim bi haber de sürecin öyle olduğundan bahsediyordu diye hatırlıyorum.

0M42
02-11-2014, 00:55
Yerinde uygulama diyenler çipli araçlarınızda buna dahil edilseydi o zaman görürdüm sizi bekara karı boşamak kolaydır..

ghibli06
02-11-2014, 06:38
bu uygulamalar daha önce de yapıldı defalarca, daha yeni yeni haber oluyor... hatta devlet ölçüm 'sonda'larının siparişini verdiğinde de haber olmuştu...

bu cezalarda atlanan bir şey daha var, ölçüm istasyonları da bundan sorumlu olmalı... ölçtüğü araç emisyonu geçemiyorsa katakulli yapıp tamam abi geçtin dememeli, gerçekten karışımının sıkıntılı olduğunu bilmeyen binlerce kişi vardır, istasyon ölçümü geçemeyenleri, sorunu çözmeleri konusunda zorlamalı ki görevini yapmış olsun...

uygulamayı destelekmekle birlikte, ne satılan benzin ve mazotun kaliteli olduğu, ne satılan kömürün gerekli kaloriyi tutturamadığı bir ülkede yaşadığımız unutulmasın, kaçak kömürle ısınan bir ilde neyin egsoz kirliliğinden bahsediyorsunuz?

K0213
02-11-2014, 08:02
şahıs araçlarından ziyade ticari araçları kapsayan bir uygulama sanki ama paranın yüzü sıcak ucu bizlere de dokunabilir ilerleyen zamanlarda.

darkmoon
02-11-2014, 11:13
standart araçların yani katlı dpf li araçların emisyon değerlerini aşmasına imkan yok zaten.. yani o vakit kaybı olur.. ancak çaçalı façalı yere vermiş yay atmış camları filmli jantlı modifiyeli bir araç görürse belki der kesin bu katı iptal etmişdir gel şöyle bir bakiyim diyebilir.. :)

onun dışında stok orjinal araçlarla uğraşıcaklarını sanmam çünkü öyle 2-3 dakkada sürmüyor vakit kaybı.. bir yere yetişmeye çalışan acelesi olan insanları yollarından işlerinden güçlerinden edip orda alı koyucaklar.. sıkıntı olur..