PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 milyon 700 bin hsbc li hesap bilgileri çalınmış

darkmoon
12-11-2014, 21:21
Arkadaşlar 2 milyon 700 bin hsbc banka müşterisinin hesap bilgileri çalınmış.. Hsbc de benim gibi hesabı bulunan arkadaşlar dikkat etsin.. bilgisi olsun..

http://www.iyigunler.net/ekonomi/turk-bankacilik-tarihinin-en-buyuk-skandali-hsbc-bankasi-hacklendi-h215730.html

alpbodrum
12-11-2014, 21:23
Valla hesabı olanların , paralarını başka bankaya aktarmasını öneririm ancak şunuda unutmamak gerekir , bu haber başka bankaların karalama politikası üzerinden kurulan sahte bir haberde olabilir.

darkmoon
12-11-2014, 21:28
Valla hesabı olanların , paralarını başka bankaya aktarmasını öneririm ancak şunuda unutmamak gerekir , bu haber başka bankaların karalama politikası üzerinden kurulan sahte bir haberde olabilir.

Yok haberturk ve diğer bütün haber kanallarında verildi programlar yapılıyor şu anda hatta tüketici derneği başkanı falan katıldı bir tane güvenlik uzmanı katıldı..

typer46
12-11-2014, 21:58
HSBC müşterisiyim bugün bilgi geldi doğru.

pnrkc
12-11-2014, 22:02
http://www.hsbc.com.tr/tr/bireysel/duyuru.asp

Orcun_Simsek
12-11-2014, 22:10
Bilgilerin çalındığı doğrudur. Gerek medya kuruluşları gerek yetkili kişiler tarafından duyurulmuştur. Banka yetkilileri kart arkadaşında bulunan cvv kodunun çalınan bilgiler arasında olup olmadığı konusunda bir bilgi vermemiştir. Kartın arka yüzünde yer alan kodun diğer bilgiler ile çalınmış olma ihtimali çok yüksektir. Mantıksal olarak düşünürsek sunucudaki veritabanında her müşteri için bir satır bulunduğunu ve müşteriye ait tüm bilgilerin bu satırda yer aldığı muhtemeldir.
Örn bir veritabanı tablosu :

No..........MUSTERITIPI..........AD..........SOYAD ..........TC_NO..........ANNEKIZLIK..........TELNO ..........HESAPNO..........KARTNO..........CVV

Cvv kodunun farklı bir tabloda saklanması dahi tablolar arası bağlantı bulunduğu için çalınmasını engellememiştir.

5500
12-11-2014, 22:16
boklu eticaret siteleri bile bazı kısımları (cvv) kripto ediyor. Bunlarda da vardır sanırım, orta yere yazmazlar heralde.

darkmoon
12-11-2014, 22:20
benim korkum olay çok sıcak banka açıklama yapıyor.. aradan 2 sene yada 1 sene geçse ve bu hesapları çalanlar faaliyete geçse nasıl ispat edicez.. şimdi sıcak tabii mevzu zarar gelirse diyor telafi ederiz.. 2 sene sonra peki.. yada 3 sene sonra..

5500
12-11-2014, 22:30
benim korkum olay çok sıcak banka açıklama yapıyor.. aradan 2 sene yada 1 sene geçse ve bu hesapları çalanlar faaliyete geçse nasıl ispat edicez.. şimdi sıcak tabii mevzu zarar gelirse diyor telafi ederiz.. 2 sene sonra peki.. yada 3 sene sonra..

Kabul etmeyecekler tabikide :). aslına bakarsanız güvenli diye baktığımız çoğu bankada ciddi güvenlik açıkları mevcut.
Birkaç ay önce meşhur bir bankaya 2 adet güvenlik açığı ilettim, üstüne aba altından sopa bile gösterdiler. olay duyulursa sırf bu yüzden bile sizinle uğraşırız diye :)

darkmoon
12-11-2014, 22:46
öyle ibr riske giriceklerine kartların hepsini iptal etsinler herkese yeni kartlar yollasınlar.. insanları mağdur edip banka imajları sarsılıcağına bu yol en temiz ve güveniliri..

ozgurluk
13-11-2014, 10:20
Annemin butun hesaplari hsbc de. Bugunde bi suru para yatirdim o hesaba..

Darkmoon sen nasil bir onlem aliyosun.. baska bankayami gecelim ??

FATİH
13-11-2014, 10:25
saldırıyı düzenleyenler; kredi kartlarının üzerinde yazan isim, kart numarası ve son kullanma tarihi bilgilerini almışlar. sadece bu bilgilerle kimse birşey yapamaz; ne kart kopyalama, ne alışveriş, ne de atm'den veya şubeden para çekme vs...

Berkan
13-11-2014, 10:26
hsbc kadar deli eden bir banka görmedim 2 sene önce nevar ne yok kapattırmıştım mantıklı hareket etmişim.

timucintt
13-11-2014, 10:31
Şu Dingillere paranızı yatırmayın... Memleketde bankamı kalmadı...

ahmet_xy
13-11-2014, 10:39
bu bankada paranız, kredi kartınız vs var ise hepsini iptal ettirip, en iyisi başka bir bankayla çalışmaktır.

HaKo
13-11-2014, 10:45
Bende kapattırıcam HSBC kredi kartımı , bu olaydan bir şey olmaz ama bankanın kendisine kılım.

Sert@ç
13-11-2014, 10:56
Banka bilgilerinin çalınması hesaptan para çekilmesi en iyi sıkıntınız olabilir o bilgileri başka işler için kullanılarsa asıl sıkıntı ondan başlar
Yani adınıza şirket yasa dışı hesap kart vs çıkartırlarsa gelecek zamanda uzun süreli davalar olabilir...

2 yıl önce iş bankasında bi müdürle görüşmüştüm hiç mi hacklenip para çalınmıyor diye "ohooo her banka ayda 4-5 milyon parayı atmden çalınan kartlardan vs zarar ediyor ama bunu kimseye güvenilirlik için yansıtamıyoruz eksi haneye yazıyoruz" demişti yani para giderse sizden habersiz banka el atmış bile olabilir

ilker_yusuf
13-11-2014, 15:15
Arkadaşlar;
Kartı olan kesinlikle kartlarını kapattırarak yenilesinler. CVV bilgilerinin çalınmamış olması internet üzerinden işlem yapılamayacağı yada kartınıza ait dataların yurt dışına satılmasını engellemeyecek. Kartlarınızı kapatarak yenilenmesi en doğru işlem olacaktır.

byspeedman
13-11-2014, 15:29
bizim maaş kart hsbc bide kredim var dikkat etmek lazım aman

mert_can 41
13-11-2014, 16:20
Geçen hafta bankamatikten kartıma yatırdığım parayı kaybettiler hsbc itiraz ettim hiç bir yerde bulamadılar bu gün itirazım kabul olmuş paramı hesabıma geçiceklirini söylediler sanırım bende bunun kurbanıyım ama hayırlısı

MCN21
13-11-2014, 16:28
Hsbc ile cok tartistik sorunlarimizi bir turlu cozemediler en sonundabanka degistirdik rahatladik. Ayrica sertac dogru soyluyor benimde aklima ilk bu durum geldi. Belki hesaptaki paralar cekildi ama banka irtibarini sarsmamak icin kendi icinde hesaplari geri eski meblalara getirmis olabilir.

eraslanb
13-11-2014, 16:34
Geçen hafta bankamatikten kartıma yatırdığım parayı kaybettiler hsbc itiraz ettim hiç bir yerde bulamadılar bu gün itirazım kabul olmuş paramı hesabıma geçiceklirini söylediler sanırım bende bunun kurbanıyım ama hayırlısı

ablam hsbc de yetkili söylediği şey şu para çalmaya hesap açmaya veya başka bir işlem yapmaya yarayacak bilgi çalınmamış.
daha önce iş bankasının buna benzer olayı olmuş ve çalınan bilgiler daha önemliymiş haberi bile yapılmamış.
birazda çamur at izi kalsın olayı...

neothenew
13-11-2014, 20:43
Banka bilgilerinin çalınması hesaptan para çekilmesi en iyi sıkıntınız olabilir o bilgileri başka işler için kullanılarsa asıl sıkıntı ondan başlar
Yani adınıza şirket yasa dışı hesap kart vs çıkartırlarsa gelecek zamanda uzun süreli davalar olabilir...

2 yıl önce iş bankasında bi müdürle görüşmüştüm hiç mi hacklenip para çalınmıyor diye "ohooo her banka ayda 4-5 milyon parayı atmden çalınan kartlardan vs zarar ediyor ama bunu kimseye güvenilirlik için yansıtamıyoruz eksi haneye yazıyoruz" demişti yani para giderse sizden habersiz banka el atmış bile olabilir
Sadece İsim soyisim bilgisiyle nerede şirket kuruyorlar. Panik olmayın giden bilgi sadece o kadarla kalmışsa hiç bir şey olmaz. Bir de hangi şubenin müdürüymüş size ayda 4-5 mio bu gibi işlerden zarar ediyor banka diyen öyle merak ettim, üfürükten sallamış tabir yerindeyse. Banka bilançoları ve mali tabloları Bankacılık kanunu gereği halka açıktır ve 3 ayda bir kamu ile paylaşılır, web sitelerinde de yayımlanır. Bir inceleyin bakalım dediğiniz gibi yılda toplam 60 mio tl zarar yaratan bir zarar kalemi bulabilecek misiniz? Kasa noksanı bile çıksa personelden tahsil edilir o para.

ablam hsbc de yetkili söylediği şey şu para çalmaya hesap açmaya veya başka bir işlem yapmaya yarayacak bilgi çalınmamış.
daha önce iş bankasının buna benzer olayı olmuş ve çalınan bilgiler daha önemliymiş haberi bile yapılmamış.
birazda çamur at izi kalsın olayı...
Türkiye'nin tamamı yerli sermayeli, aktif büyüklüğü en büyük özel bankasına çamur atmış olmuyor musunuz siz bu son yazdıklarınızla? Suç işlediğinizin farkında mısınız?
Yazdıklarınızı düzeltmenizi tavsiye ederim.

ilker_yusuf
14-11-2014, 09:52
Ben onu bilmem kart datası kart numarası bazı kişisel bilgiler iban bilgileri gitmiş. bence buda çok önemli bir olay... Ve çeşitli işlemler gerçekleştirilebilir.