PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik uyanıklarına Kötü Haber. (Çek Gönder Ceza Alsın)

Maxi
16-11-2014, 15:23
motosiklet.net ten alıntıdır

Trafik uyanıklarına, trafik teröristlerine emniyetten kötü haber.
Trafikte artık yeni ihbar sistemiyle yeni bir dönem başlıyor.
Emniyet şeridi ihlali yapanları, makas atanları, yaya geçidine park edenleri ve benzer kural tanımaz sürücüleri artık kayıt ederek internetten ihbar edebilirsiniz.

Mevcut uygulamaya göre, trafikte mağdur olan vatandaşların şikayetlerini değerlendiren polis, ihlali yapan aracı durduruyor ancak MOBESE kameralarına da yakalanmadığı ve elde hiçbir delil bulunmadığı için ceza yazamıyordu.

KAZALARIN YÜZDE 10 AZALACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Düzenlemenin hatalı park problemine çözüm olacağını belirten emniyet yetkilileri, bunun birçok ülkede uygulandığına dikkati çekti. Bu metodla trafik kazalarının yüzde 10 azalacağı tahmin ediliyor.

Emniyet Müdürlüğü İhbar Hattı: http://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

Frid
16-11-2014, 15:26
polisin gözü önünde emniyet şeridine giriyorlar akabinde olaya gitmeyen polis kendisi giriyor, bir yaptırım için şikayet mi lazım, sözde sosyal devlet masalları.

TigeR
16-11-2014, 15:29
Duzgun uygulanabilirse guzel bir sistem

Onurkk06
16-11-2014, 15:32
Bu iş çığırından çıkar o zaman siteye atılan videolar da ihbar sayılmaz mı

ronay
16-11-2014, 16:26
Bu iş çığırından çıkar o zaman siteye atılan videolar da ihbar sayılmaz mı

siteye gerek yokki zaten plakalı gazlandığında bi gün olmassa bigün ceza geliyor.

Saklanan araç plakası - www.teknovid.com - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=pcQP0U7MIr4)
bu işi kaliteli bi şekilde yapan yerler olduğunda bizim derdimize çözüm olabilir.

ygtrn
16-11-2014, 21:59
aslında böyle netten insanları uğraştıracaklarına mms üzerinden bi ahbar hattı oluştursalar, mesela hatayı yakalayıp telefonla fotoğrafladığımız gibi atıyorum 5555 gibi bi numaraya mms olarak yollasak o şekilde değerlendirilse çok daha başarılı bi sistem olur diye düşünüyorum, bu şekilde insanların telefonla çektikleri fotoyu bilgisayara upload etmekle uğraşıp bir dünya bilgi bilgi doldurma işlerini çok fazla tercih etceklerini sanmıyorum

FK.Sub
16-11-2014, 22:05
Park yeri bulamayıp kaldırıma çıkıp park eden yayaların yolunuda gasp eden hödükleride fotoğraflarını çekip göndersek bir işe yarar mı acaba ?

SGTI
16-11-2014, 22:06
Ben tercih ederim.Gün boyu yolda denk gelenlerin fotosunu çeker tek tek akşamleğin de 10 dakka da upload eder yüklerim.Magandasından, emniyet şeridinden gideninden hepsini bu şekilde ihbar ederim.Kaliteli düzgün bir sistem yapıp cezaları gerçekten kessinler.Ben her Allahın günü yaparım bunu.Yaa bu hüseyin abinin oğlu değilmi sil şunu sil muhabbeti olmasın yeter.

SGTI
16-11-2014, 22:10
hele teşvik amaçlı kesilen cezanın %5 ini- 10 unu ihbarcıya verseler (vergi kaçıranları ihbar etme olayı gibi) trafikte 1 tane pislik kalmaz.

EREN34
16-11-2014, 22:16
Link yerine basit bir ios ve android app yapsalar, amaclarina cok daha iyi ulasirlar bence.

mert_can 41
16-11-2014, 22:28
İşin bir kötü yanı var trafikte çok acemi var şerit değiştirmeyi bile makas zanneden şerit değiştirirken fotoğraf çekip atsa cezamı yicem ben şimdi ?

İzzet Göçmen
16-11-2014, 22:30
Ne sacma iştir bu ben adama gıcıgım fotosunu cekerim atarım,Veya benim acele işim var makas ata ata gitmem lazım ne yani cezamı gelicek,Hayır ön plakam sökük arkayıdamı sökeyim napayım

ErenDurmus
16-11-2014, 22:33
Herkesi fotografla videoyla nasil yakalayabirsinki cok sacma bence adam saniyelik yanindan geciyo telefonu cikarip cekene kadar ooohooo :)

Sezgin
16-11-2014, 22:48
Ben 1 yildir gonderiyorum beyazmasaya hicbir islen uygulanmiyor. Bosuna zaman harcamayin.

SGTI
16-11-2014, 22:50
İşin bir kötü yanı var trafikte çok acemi var şerit değiştirmeyi bile makas zanneden şerit değiştirirken fotoğraf çekip atsa cezamı yicem ben şimdi ?

Serit degisirken sinyal verilir.Ben makas atarken sinyal veren kimseyi gormedim.Serit degistirirkende sinyal vermek kuraldir zaten.Vermeden degisirsen kurala uymamis olursun cezayi yersin.Zaten kimsede sinyal vermeden serit degistirdin diye fotonu cekmez :)

AykutB.
16-11-2014, 23:39
Fotoğrafı çekene ceza yazarlar burda araç sürerken telefon kullanıyor diye. Makas atanı nasıl çekiceksin ayrıca sinyal sabit yanmıyorki normal şerit değiştirenede gıcıklığına çek yolla o zaman.

cihan
17-11-2014, 00:29
Ne sacma iştir bu ben adama gıcıgım fotosunu cekerim atarım,Veya benim acele işim var makas ata ata gitmem lazım ne yani cezamı gelicek,Hayır ön plakam sökük arkayıdamı sökeyim napayım

senin acele ettiğin işin trafikteki diğer sürücülerin canından veya malından daha değersiz; acele işini, ne olursa olsun trafikte başkasının canını tehlikeye atarak halledemezsin.

cihan
17-11-2014, 00:31
Fotoğrafı çekene ceza yazarlar burda araç sürerken telefon kullanıyor diye. Makas atanı nasıl çekiceksin ayrıca sinyal sabit yanmıyorki normal şerit değiştirenede gıcıklığına çek yolla o zaman.

uğraşmak istersen, ayar olursan araç içi kameranla kaydettiğin video dosyasını keser biçer her türlü yollarsın.

K0213
17-11-2014, 14:44
Gerçekten bazı hak eden kişileri ihbar etmek lazım ama devletin vatandaşın cebindekini sömürmesi için çıkarılan sistemi acımasızca kullanıp hırsızların cebine yasal yolla para koymayın derim!

HaKo
17-11-2014, 14:53
Olay güzel de, avrupa da falan yaşıyor olsak..

Sizce bizim insanımızda böyle bir bilinç var mı ? Adamı sollayacaksın hırs yapıp foto çekip yollayacak , temde soldan 60-70 le ne yaparsan yap yol vermeyen adamı sağlayacaksın herif foto çekip atacak , arabanı kıskanacak foto çekip atacak. daha bir sürü sayarım.. Olan yine masumun cebine olur başka bi halt olacağı yok. Emniyet şeridi için iyi olur ancak bu uygulama başka bişeye yaramaz.

oğuz
17-11-2014, 15:34

sök sök kullanırsın başka yerde

emir91
17-11-2014, 15:35
Seyir halinde cep telefonu ile konuşmak bile ceza sebebi elinde kamera kadraj tutturmaya çalışanlar makas atan birinden daha tehlikeli olacağından uygulanması mümkün olmayan gene medyanın şişirme haberlerinden biriyle beraberiz..

Ome_RS
17-11-2014, 15:36
fotograf olaına neden telefonla cekmek olarak bakıyorsunuz ki?
bir cok surucu artık aracında sürüş kamerası kullanmakta
böyle olumsuz bir durumla karsılastıgında aksam evine gidip kaydı kesip kısa video veya fotograf olarak paylaşabilir.
bazı konualrda video daha mantıklı yoksa normal serit değiştiren aracı da makas atıyordu diye söyleyip haksız ceza yazdıranlar cekemeyenler cıkacaktır.

semprimena
17-11-2014, 16:24
Mobil uygulama mevcut arkadaşlar; http://www.egm.gov.tr/Sayfalar/egmmobiluygulamalari.aspx

stak67
17-11-2014, 16:43
ben Çankırı'da okuyorum. Hatalı park konusunda çok şikayetçiyim. Öyleki emniyet müdürlüğünün önündeki kaldırım polislerin şahsi araçlarının parketmesi yüzünden kullanılamaz duruma geliyor. Ben bunları çekip yollasam kendilerine ceza yazacaklar mı ?? :)

cihan
17-11-2014, 16:45
Gerçekten bazı hak eden kişileri ihbar etmek lazım ama devletin vatandaşın cebindekini sömürmesi için çıkarılan sistemi acımasızca kullanıp hırsızların cebine yasal yolla para koymayın derim!

kimse kusura bakmasın da sırf aracın rengi kırmızı diye taciz eden insan müsveddelerinin olduğu trafikte gözüme batan her türlü kuralsızlığı ihbar ederim. parası gidiyor orası ayrı da cezalandırması da gerekiyor.

Volkann
17-11-2014, 16:48
bu iş acemi kadınlara patlar :D

elpadre
17-11-2014, 16:51
Allah yardımcımız olsun :D

atituti
17-11-2014, 16:56
salakça bi sistemin önde gideni.araba sürerken cep telefonu kullanmak yasak diyorlar gidip resim cekin belgeleyin diyorlar simdide.araba sürerken nefes bile almaktan aciz insanların oldugu trafikte bide telefon cıkartıp resim cekme özgürlügü verilirse daha fazla kaza olur.

Kadyr
17-11-2014, 17:07
Umarim duzgun uygulanir cunku guzel bi uygulama.trafikte ders verilmesi gereken cok gereksiz israf insanlar var

darkmoon
10-12-2014, 11:55
bunu yaptılarsa rusyadaki gibi araç içi dvr kamerayıda zorunlu kılsınlar.. harika olur.

XoR
10-12-2014, 12:03
Uygulama süper indirdim şimdi. Emniyet şeridi kullananlara ızdırap olacam :)

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.egm.mobil&hl=en

https://itunes.apple.com/tr/app/egm/id702817200?mt=8

darkmoon
10-12-2014, 12:06
Uygulama süper indirdim şimdi. Emniyet şeridi kullananlara ızdırap olacam :)

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.egm.mobil&hl=en

https://itunes.apple.com/tr/app/egm/id702817200?mt=8

http://www.kapakresimleri.org/wp-content/uploads/2013/04/C%C3%BCneyt-Ark%C4%B1n-%C5%9Eimdi-Onlar-D%C3%BC%C5%9F%C3%BCns%C3%BCn-Facebook-Kapak-Cover-Foto%C4%9Fraflar%C4%B1-www.kapakresimleri.org_.jpg

oselami
10-12-2014, 12:29
Bence araç ici kameraları bundan daha önemli. Zorunlu hale getirilmeli.

drago
10-12-2014, 12:53
atıyorum, hız limitinin 80 olduğu yerde tam 80le giderken yanımızdan geçen aracı kayda alsak mesela radar cezası da yazacaklar mı?

biraz ucu açık bi uygulama.

d3n1s
10-12-2014, 14:22
atıyorum, hız limitinin 80 olduğu yerde tam 80le giderken yanımızdan geçen aracı kayda alsak mesela radar cezası da yazacaklar mı?

biraz ucu açık bi uygulama.

hız limitinin 80 olduğu yerde sen tam 80le gidiyorsan, yanından geçen adamın kurallara uymadığını söyleyemezsin zira +%10 kuralı var, misal, sınır 80 olarak verilmişse sen 88e kadar çıkabilirsin gibi kankacım :)

Ranthor
10-12-2014, 15:35
Kesin ceza geliyor mu.?

Kaynak yapanlarin kabusu oluru, valla

DOHC
10-12-2014, 15:43
hız limitinin 80 olduğu yerde sen tam 80le gidiyorsan, yanından geçen adamın kurallara uymadığını söyleyemezsin zira +%10 kuralı var, misal, sınır 80 olarak verilmişse sen 88e kadar çıkabilirsin gibi kankacım :)

Trafik kanununda %10 tolerans diye bir madde, hüküm yok bildiğim. Polislerin insiyatifi bu %10.

HONDAHAN
10-12-2014, 16:46
Arkadaşlar böyle birşey yok. 50 den fazla fotoğrafı iem.gov.tr üzerinden gönderdim,
geçen haberlerde çıkan akıllı telefon uygulaması ile ihbar haberi dolayısıyla da programı indirdim, birçok fotoğrafta oradan gönderdim,
gelen cevap aynı ve aynen aktarıyorum :

Trafik kural ihlali tesbiti yetkili personelce yapılmadıkça cezai bir müeyyide uygulanamayacağını bildirir, ilginiz için teşekkür ederiz.

Aaah ülkem ah. Birşeyler çıkarıyorlar ama uygulayamıyorlar, ne komik yaa.

GuneyOnur
10-12-2014, 16:51
Arkadaşlar böyle birşey yok. 50 den fazla fotoğrafı iem.gov.tr üzerinden gönderdim,
geçen haberlerde çıkan akıllı telefon uygulaması ile ihbar haberi dolayısıyla da programı indirdim, birçok fotoğrafta oradan gönderdim,

Trafik kural ihlali tesbiti yetkili personelce yapılmadıkça cezai bir müeyyide uygulanamayacağını bildirir, ilginiz için teşekkür ederiz.

Ülkemizde canı sıkılan o kadar çok insan var demek ki.Personelce yapılmadan olmuyor o zaman uygulamada çıkartmıyacaklar bu kadar basit.

Utku
10-12-2014, 17:06
Uygulamayı kullanıp kesin ceza gittiğini yada ceza geleni var mı :D bende emniyetten ve gişelerde kaynak yapanın kabusu olmak istiyorum.

drago
10-12-2014, 17:20

brocum teşbihte hata olmaz, demek istediğim sınırda gidiyorum, hadi tölere sınırındayım :D yani limitlerin üstünde gittiğini ispatlayabiliyorum diyelim, radar cezası mı gönderecek yani. bi denesek mi eskişehir yolunda senin plakanı bi çeksem :D:D

drago
10-12-2014, 17:22
yani şakası bi yana işe yarıyorsa anadolu bulvarından yardıran hafriyat kamyonlarını çekip gönderesim var

Ozan Özer
10-12-2014, 17:51
Bende Şekerpınar'a giderken emniyet şeridi ihlali yapan birçok Aracın fotoğrafını Çekerek göndermiştim ancak bir boka yaramadığı söylenerek; boşuna yorulmayın demişlerdi..

d3n1s
11-12-2014, 09:50
Trafik kanununda %10 tolerans diye bir madde, hüküm yok bildiğim. Polislerin insiyatifi bu %10.

aslında var bu madde. Tam olarak kanundaki hangi maddenin hangi bendinde yazıyor bilmiyorum, bakar, öğrenir, yazarım. Bunun kural olduğu vaktiyle televizyonlarda dönen "trafik kuralları bilgilendirmesi" videolarında da, sürücü kurslarında dağıtılan kitaplarda da söyleniyor.

d3n1s
11-12-2014, 09:52
yani şakası bi yana işe yarıyorsa anadolu bulvarından yardıran hafriyat kamyonlarını çekip gönderesim var

sadece hafriyat kamyonları mı? Ankara İstanbul arası otobanda istisnasız bütün otobüsler 120yle gidiyo, hiç biri sağ şerit kullanmıyo, Ankara'da şehir içinde bütün toplu taşım araçları trafiği katlediyo, çekip yollamaya kalksan baya baya mesai harcaman gerekir :)

ahk
11-12-2014, 13:04
aslında var bu madde. Tam olarak kanundaki hangi maddenin hangi bendinde yazıyor bilmiyorum, bakar, öğrenir, yazarım. Bunun kural olduğu vaktiyle televizyonlarda dönen "trafik kuralları bilgilendirmesi" videolarında da, sürücü kurslarında dağıtılan kitaplarda da söyleniyor.

trafik cezalarına bakarsanız ilk hız sınırı cezasında hız sınırını %10'dan %30'a kadar aşmak diye yazar. İşte %10 bu yüzden uygulanıyor yani polis insiyatifinde değil.

Sezgin
11-12-2014, 13:06

KONUYA DAHA FAZLA BİRŞEY YAZMAYA GEREK YOK, UYGULAMA İŞLEVSİZ ÇIKTI. Ben demiştim, boşa zaman kaybı :)

fsunnetci
13-12-2014, 11:12
asparagas bi haber sanırım :o neyse bir ümit bir gün gelir gerçekleşir diyelim inşallah...

MCN21
13-12-2014, 11:33
Link yerine basit bir ios ve android app yapsalar, amaclarina cok daha iyi ulasirlar bence.

Ayni seyi dusundum cok daha kolay ve kullanisli olur hemde biyle hir app yazmak oldukca basit

dragstar
13-12-2014, 12:52
bu hafta 9 tane arka sisi açık dolaşanın fotoğrafını çekip yolladım

HONDAHAN
15-12-2014, 11:25
Ayni seyi dusundum cok daha kolay ve kullanisli olur hemde biyle hir app yazmak oldukca basit

Arkadaşlar var zaten app stor uygulaması. Ama diyorum ya; gönderdim, gelen cevap yukarıda. İnanmayana iem den gelen maili buraya koyarım. :)

Victiz
15-12-2014, 11:29
program güzel ama çok eksikler var. biz öndeki aracın fotosunu çekip attığımızda bize bile ceza yazılabilir. "seyir halinde telefon kamerasıyla foto çektin" diye.

MCN21
15-12-2014, 11:32
Arkadaşlar var zaten app stor uygulaması. Ama diyorum ya; gönderdim, gelen cevap yukarıda. İnanmayana iem den gelen maili buraya koyarım. :)

Neden inanmiyalim hocam, ben mesahinizi gormemisim :) zaten ise yarar bisey yaptiklarini gormedik :D

B.Battal
15-12-2014, 12:19
kafaya gopro'yu takıp trafikteki hayvanları kayıt altına almanın zamanı geldi.

Colossus
15-12-2014, 13:27
düzgün kullanılırsa gayet mantıklı bir uygulama bence makas atanlara uyuz oluyorum zaten