PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üniversite saçmalığı

Mehmet Opc
01-12-2014, 15:33
Kaç gündür canimi sikan bir olay varda sizinle paylaşmak istiyorum aranizda hukukcu yada tecrübesi olan birilerinden yardim istiyorum
Ben istanbulda özel bir üniversitede okuyorum ve bizim okulun nefret ettiği bir adam var dişarda kendi yerini açip öğrencilere topluca özel ders veriyor herneyse okulda bunu biliyor fakat önemlem alamiyor çünkü adam gerçekten müthiş hazirliyor sınavlara ve okulun yarisi o adama gidiyor bu vize döneminde 50 kişi falan o adama gittik dersimizi dinledik sonra whats app grubu kurulduki anlamayan olursa kafasinda soru işareti olursa not paylaşmak amacli birbirimizle iletişim olsun diye sonra sınav oldu sınav esnasinda bir öğrenci gruba sınav kağidinin fotorafini çekip atmiş ve kimseden cevap gelmemiş kız herhalde uyanıklık yapmak istedi belki cevap atan olur diye grup kopya amaçlıda kurulmadı sadece ders içi sohbet muhabet ders saatlerini belirlemek amaciyla kurulmuş bir grup ve sınav çıkısında bir çocuk telefonu çaldıgı için önündeki masaya koymuş ve hoca telefonu karıştırmış bu grubu görmüş ve okulda topluca soruşturma açıldı şimdi dersin hocası diyorki eğer disiplin cezasi verilenlerin kağıdı sıfır sayılacak diyor fakat burda herhangi bir suç yok ne yapabiliriz ne önerirsiniz çözüm yolu ariyorum ve bu olay canımı çok sıktı son sınıfım ondan dolayi böyle saçma sapan olaylardan dolayi moralim bozuldu

oğuz
01-12-2014, 15:46
okulda topluca soruşturma açıldı şimdi dersin hocası diyorki eğer disiplin cezasi verilenlerin kağıdı sıfır sayılacak diyor

burayı tam anlamadım,grupta kimse yardım etmemiş cevap vermemiş.yani ortada kopya yok sadece o resmi atana ceza verilebilir sınav kağıdını paylaştığı için

rodya
01-12-2014, 15:49
sınav kagıdına sıfır verirse yatın kalkın dua edin.
Zamanında kopya sebebiyle 6 ay yedi arkadaşım ve dönem orasında oldugu için 1 yılı hiç oldu

Volkann
01-12-2014, 15:51
benim bildiğimde 6 ay uzaklaştırma var tutanak tutulursa.

Mehmet Opc
01-12-2014, 15:52
Suanda olay disiplin kurulunda ve topluca suç işlenmişiz gibi davraniyolar hocada dediki disiplin cezasi çikanın kağıdına sıfır veririm disiplin cezasi çikmayanin normal notunu girerim diyor

rodya
01-12-2014, 15:57
merakımdan soruyorum : kız sadece soruların resmini mi yollamış yoksa cevap var mı kagıdında 1 tane bile olsa? bir de cevap yazan olmuş mu?

mert_can 41
01-12-2014, 15:58
Eski mesajlar birinizin telefonunda duruyosa okutun onları hocaya bizim amacımız buydu ama arkadaş kopya çekmek için kulandı biz derslerden daha çok verim almak için kurduk falan diyin sınav kağıdını gönderenede az baskı yapın ben kopya çekmek istedim ama vermediler derse sorun çözülür gibi :)

Mehmet Opc
01-12-2014, 16:00
merakımdan soruyorum : kız sadece soruların resmini mi yollamış yoksa cevap var mı kagıdında 1 tane bile olsa? bir de cevap yazan olmuş mu?
Kız boş kağıdın resmini atmiş ve kimsede cevap vermemiş kıza zaten bu amaçlı grup kurulmadıki kiz kötü niyetli davranip fotoraf atmış belki cevap veren olur diye ve herkesin başı yanabilir

Berkan
01-12-2014, 16:01
kolay degil okadar devlette olsan neysede sanmıyorm özelde kopyadan 6ay falan uzaklastırma yok daha neler (göz korkutuyor olmaları yüksek ihtimal). gözetmenlerle hocalarla asistanla hepsiyle icli dıslıydım büyük cogunlugu kopyanın farkındaydı gozunun icine bakarak hatta mesaj bekliorm bile dedim. ya ben rahat ötesi okudum yada senin okulun yada hocan cok acaip derecede sıkı.

ayrıca hangi sıfatla telefonu karıstırabilirki hoca öyle birşey yok. böyle seyler olmaması ben herzaman sifremi koyardım, cok cazgır biri denk gelipte almak isterse ekranı kapatırdım yada komple kapatırdım telefonu o anda geçmiş olsn sabaha kadar denesin yanlıs girsin kitlesin telefonu isterse :D

oğuz
01-12-2014, 16:05
Kız boş kağıdın resmini atmiş ve kimsede cevap vermemiş kıza zaten bu amaçlı grup kurulmadıki kiz kötü niyetli davranip fotoraf atmış belki cevap veren olur diye ve herkesin başı yanabilir

şu durumda ennnn fazla kıza ceza verilebilir.aksi durum olursa savunun hakkınızı yapcak bişey yok

Mehmet Opc
01-12-2014, 16:08
Aramizda hukukcu yada öğretim görevlisi olan arkadaşlarimda lütfen yardimci olabilir mi

rodya
01-12-2014, 16:13
sakın işi hukuksal boyuta taşımaya kalkmayın şu noktada. Bu ülkede hukuksal olarak haklı oldugunu ispatlamak 6 aydan uzun sürüyor.
gidin doğru uslupla konuşun. gruptaki kişi sayısı çok olduğu için, eğer disiplin kuruluna gitmezse kıza bile ceza vermezler.

N0M4dh
01-12-2014, 16:29
Öncelikle geçmiş olsun,
Bir bilgisayarcı olarak şöyle bir açıklama yapayım önceden herhangi bir hesap çalmanın cezası çok cezası yoktu-katlanılabilir durumdaydı fakat kanun değiştikten sonra bu iş bizim için cidden "caydırıcı oldu". Şimdi siz cep telefonunun karıştırdığını yazmışsınız; ilgili kanunu en aşağıda paylaşacağım.

Üniversite hepinize ceza verdi olarak düşünecek olursak:
1- aşağıdaki kanunu ihlal ediyor.
2- eğer bunu bulan hoca / gözetmen izinsiz bir yere kopyaladı ise ceza 2 katı olmakta.
3- olası bir mahkemede bu tarz izinsiz kayıt edilen materyaller delil olarak kullanılamıyor.
4- siz sadece gurupta olduğunuzu belirtmişsiniz cevap yok demişsiniz; iş kötü yola gidecek olursa bana kumpas dersiniz.
5- özel okulda sırf bu sebepten cezalandırırlar ise skandal olur çünkü bu "organize sanal suça giriyor" sicile işlemek zorundalar.

Ben sizin yerinizde olsam olay eğer cezaya giderse sosyal medyada olayı duyururdum sonuçta burası devlet kurumu "salla başını al maaşını değil" özel okul "ticaret hane" ve sizler öğrencisiniz "müşteri".

Geçmiş olsun.

Madde 134 - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, (Değişik ibare: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, (Değişik ibare: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) verilecek ceza bir kat artırılır.

(2) (Değişik fıkra: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

Dipnot: Bende özel okulda burslu okudum.

Mehmet Opc
01-12-2014, 16:44
Öncelikle geçmiş olsun,
Bir bilgisayarcı olarak şöyle bir açıklama yapayım önceden herhangi bir hesap çalmanın cezası çok cezası yoktu-katlanılabilir durumdaydı fakat kanun değiştikten sonra bu iş bizim için cidden "caydırıcı oldu". Şimdi siz cep telefonunun karıştırdığını yazmışsınız; ilgili kanunu en aşağıda paylaşacağım.

Üniversite hepinize ceza verdi olarak düşünecek olursak:
1- aşağıdaki kanunu ihlal ediyor.
2- eğer bunu bulan hoca / gözetmen izinsiz bir yere kopyaladı ise ceza 2 katı olmakta.
3- olası bir mahkemede bu tarz izinsiz kayıt edilen materyaller delil olarak kullanılamıyor.
4- siz sadece gurupta olduğunuzu belirtmişsiniz cevap yok demişsiniz; iş kötü yola gidecek olursa bana kumpas dersiniz.
5- özel okulda sırf bu sebepten cezalandırırlar ise skandal olur çünkü bu "organize sanal suça giriyor" sicile işlemek zorundalar.

Ben sizin yerinizde olsam olay eğer cezaya giderse sosyal medyada olayı duyururdum sonuçta burası devlet kurumu "salla başını al maaşını değil" özel okul "ticaret hane" ve sizler öğrencisiniz "müşteri".

Geçmiş olsun.

Madde 134 - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, (Değişik ibare: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, (Değişik ibare: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) verilecek ceza bir kat artırılır.

(2) (Değişik fıkra: 02/07/2012-6352 S.K./81.md.) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

Dipnot: Bende özel okulda burslu okudum.

vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı cok teşekkür ederim çok mantıklı şeyler söylemissiniz

srkn.ylc
01-12-2014, 19:35
Kız arkadaşınız mı değil mi bilmem ama sizden birini yakcakmış... Eğer fotoyu kız çektiyse bence kız zan altında olmalı çünkü o çekip göndermiş bide yakalanan çocuk zan altında. O kıza sormalılar sen bunu çekip neden paylaştın diye. O da bu grup neden açıldı onu denemek amaaçlı attım diyebilir. Sonuçta boş kağıt. Boi kağıdı kim ne yapsın :D

Er34
01-12-2014, 19:45
Ben yerinde olsam hocayla karşılıklı sakin bir zamanda konuşur durumu açıklardım. Baktım hoca yanaşmıyor anlaşmaya kafaya koymuş cezayı. İnceden yukarda bahsedilen telefonu karıştırma olayının olası sonuçlarına değinirdim.
Sonuçta size bir şey olmayacağını düşünüyorum. Kız'ın işi sakat ama.
Sonuçtan haberdar edersen sevinirim.

AdemAr
01-12-2014, 20:05
özel üni kimsenin işi sakat felan değil yahu işin ucunda para var aba altından sopa gösterin bence.... tabi burslu felan okumuyorsanız

slowmotion
01-12-2014, 21:00
Benim anlamadigim konu sinav sirasinda gozetmen nasil telefonu alip bakabiliyor? Bencede konusarak ikna yokuna gidin. Uzaklastirma almak pek hos olmaz.

Tayfun.O
01-12-2014, 22:04
Sınav sonrası tutanak tutulmadıysa bir şey yapmazlar benimde başıma geldi kopyadan tutanak tutmadı hoca ama gözüm üstünde dedi

TigeR
01-12-2014, 22:04
Uzaklaştırma verilmiyor artık diye duymuştum.Ama şu var bu adam öğrencinin telefonunu nasıl izinsiz kurcalıyor içinde özel fotoğraflarım olabilir.En başta bu suç zaten ve kimse de cevap yazmamışsa sorun yok zaten.

sinanbaysal
01-12-2014, 22:22
O kızın halını dusunmek ıstemıyorum

exca-
01-12-2014, 22:39
Okulunun ve hocanın tutumu ve tarzı bu konuda önemli. Özel okul uzaklaştırma olmaz denmiş ama otopark yüzünden uzaklaştırma veren özel okullar da mevcut, okulda yaralamalı kavgaya karışan öğrenciyi uzaklaştırmayan okulda. (her ikisi de özel okul) En doğrusu hocanla gidip birebir konuşman ve kendini güzelce ifade etmen. Gerekirse eski konuşmalarınızı da okut hocana. Bu tarz durumlarda öncelikle sakin şekilde hareket etmek gereklidir benim görüşüme göre..

furkane
01-12-2014, 23:08
Okul yeditepemi

oxygen
01-12-2014, 23:13
adamın baş harfi H mi?

alihan_27
01-12-2014, 23:22
Kız derse sınavda foto çekip şaka yapmak istedim kopyayla işim olmaz diye sıkıntı kalmaz. Kopya çekilmesine dair somut delil ve bu delile ait gözetmen tarafından tutanak tutulmadıysa hukuki yaptırıma gitmez. En fazla okul senatosuna giderse iş, ne olacak yani grubun hepsine dayanaksız cezamı verilecek? Sıkıntı olmaz sakin bir şekilde hocayla, kuyruk indirmezse gerekirse dekanla görüşüp durumu izah edersiniz grupça.
(Zamanında arkadaşlarım benzer duruma düştüler, tutanak tutulmadığından herkes telden sildi, sıkıntı kalmadı, ha hoca bunları epey zorlamıştı not konusunda o ayrı mesele.)

onursumer
01-12-2014, 23:42
Ben hepsini gectim Hocanın telefon karıştırmayı nedemek ya en başta burda sıkıntı

Ayrıca madem grup görüldü bu şekilde bir durum ortaya çıktı bence grubun tüm yazışmaları delil sunulabilir diye düşünüyorum illaki aklanirsiniz

ErkanCanS
02-12-2014, 00:44
Grupta 50 kişi varsa bunların ücretlerinin minimum 10.000 tl olduğunu ve 4 yıl okuyacaklarını varsayarsak 50 x 40.000 den 2.000.000 tl eder. Hiç bi ticarethane bunu riske atmaz diye düşünüyorum.Hatta kontra atak yapıp o gruptaki insanlar olarak başkaldırsanız bu işe bulaşan hocaların, asistanların vs başını ağrıtabilirsiniz :)

ErkanCanS
02-12-2014, 00:46
Edit : Son sınıf olmanı kaçırmışım o zaman pek işlemeyebilir dediklerim

ef186
02-12-2014, 01:12
hepiniz kız bizi bu guruba eklemiş bi fikrimiz yok diyin geçin ispat edilemeyeceği için ortada kalır :D Whtsp neticede inanmıyolarsa tüm okulu guruba ekleyin sırayla okulu kapatma riskini göze alamazlar :D
Ayrıca hocanın karıştırdığı telefonun sahibide dik dursun esnemesin hocaya kallavi bir tazminat davası açsın (yada eğer birinin başına bu gelir ise yasal haklarımı kullanarak özel hayatıma müdahale edildiği için okul ve hoca hakkında suç duyurusunda bulunacağım desin ) olay kapansın ordan elde edilen bilgiler ışıgında sizi cezalandırırlarsa karşılığını çok ağır ödemek zorunda kalırlar .

Tabi şuda var eğer iş cezalandırmaya geliyorsa resmi olarak okul yönetiminden cezanızın sebebinin ve oluş şeklinin detaylı olarak yazılı şekilde size sayı/numaralı evrak kayıtlı şekilde teslim edilmesini sağlayın . Çevirip başka bir altyapı ile size cezayı geçirmesinler açık açık şu hoca bu telefonda gördüğü şu mesajlaşma üzerine bu bu bu öğrencilerin şu ceza ile .... şekilnde yani verecekleri cezada kendi iplerininde çekilmiş olması lazım ;)

Hukukçu değilim ama birinin telefonunu izinsiz olarak kurcalamak ve bundan elegeçirilen doğru yada yanlış bilgiler üzerinden sizi cezalandırmak mümkün olmamalı diye düşünmekteyim.

Ayrıca nebiçim hoca la o milletin telefonunu kurcalıyor ? prof falan değil tıfıl birşey olsa gerek ...

Mehmet Opc
02-12-2014, 01:23
Arkadaslar telefondan girdigim icin tek tek yzamiyorum ama suanda herkes disiplin kurulunda tutanaklar tutuldu e tek tek ifadeye cagrilacak yakin zamanda telefonuna bakilan cocukla konusiyim oda rektorluge gerekli uyarilarinda bulunsun o zaman izinsiz yere telefonunu alip bakitigi icin hocaya maddi manevi tazminat davasini acmasini soylicem okul yeditepe degil hic bir hoca agzini acmiyor bu olay icin ondan dolayi benim korkum var ama ortada bi suc kopya yok teskilatsiniz diye bos suclamada bulunuluyor hukukcu arkadasimiz varsa ne yapabilecegimizi soyluyebilirmi ben ceza avukatiniyla olayi konustum hic bisey olmaz olursada mahkemede cok raht durdurabilme karari alirsiniz dediler ne kadar dogru bilmiyorum artik

ef186
02-12-2014, 01:30
Arkadaslar telefondan girdigim icin tek tek yzamiyorum ama suanda herkes disiplin kurulunda tutanaklar tutuldu e tek tek ifadeye cagrilacak yakin zamanda telefonuna bakilan cocukla konusiyim oda rektorluge gerekli uyarilarinda bulunsun o zaman izinsiz yere telefonunu alip bakitigi icin hocaya maddi manevi tazminat davasini acmasini soylicem okul yeditepe degil hic bir hoca agzini acmiyor bu olay icin ondan dolayi benim korkum var ama ortada bi suc kopya yok teskilatsiniz diye bos suclamada bulunuluyor hukukcu arkadasimiz varsa ne yapabilecegimizi soyluyebilirmi ben ceza avukatiniyla olayi konustum hic bisey olmaz olursada mahkemede cok raht durdurabilme karari alirsiniz dediler ne kadar dogru bilmiyorum artik

Hoca ve beraberinde bu bilgiyi kullanan okul hakkında özel hayata müdahale (yada izinsiz özel hayata erişim hukukçu arkadaşlar maddeler) şeklinde eğer o bilgiyi kullanarak hakkınızda ceza verir ise okulda bu suça iştirak etmiş sayılır.

Okulun sizin telefonunuzdaki mesaja karışma gibi bir lüksü yok o an yakaladığı bir kopya var ise ispat eder o kişi ceza alır ...
whtsp ta numaraların kime ayit olduğunun tespitini dahi yapamazlar.
Adamın annesinin üzerine ise telefon hattı annesinemi ceza verecekler ? ki o numaranın kime ait olduğu bilgisinide yasal yol ile dava açmadan öğrenemezler.
İfadelerinizde bilmiyorumdan başka bişey sölemeyin bilgim yok diyin ne sorarlarsa sorsunlar açıklama sebeb belirtip kendinizi batırmayın 50 kişiyseniz biraz para verin bir avukat tutun size doğru yolu göstersin ;)

ef186
02-12-2014, 01:31
yada dekanın numarasını verin o guruba dekanın habri olmadan dahil olup mesaj yazalım dekanıda suçlasınlar ...
Bukadar kolay değil öğrencinin üzerinden geçinip öğrenciyi ezmek ....

Mehmet Opc
02-12-2014, 02:03
yada dekanın numarasını verin o guruba dekanın habri olmadan dahil olup mesaj yazalım dekanıda suçlasınlar ...
Bukadar kolay değil öğrencinin üzerinden geçinip öğrenciyi ezmek ....

Gercekten cok dogru ve mantikli soylediniz valla ben bu dediginizi direk yarin dekanlikla paylasicam ve gerekli islemleri uyguluyorum diyecegim dekanliga hocanin yaptigi suca okulda ortaklik ettigi seklinde

ef186
02-12-2014, 02:07
pm ine bak bir üyemizle görüşmen gerekecek sanırım ;)

Mehmet Opc
02-12-2014, 02:16
pm ine bak bir üyemizle görüşmen gerekecek sanırım ;)

Yardimlariniz icin gercekten cok tesekur ederim gercekten soyledikleriniz cok dogru ve akillica seyler gercekten cook tesekkur ederim :) bu egosu yuksek kendilerini cok ustun sanan hocalar yuzunden okuldan soguyoruz sacma sapan hirslari yuzunden haklarimizi yemek istiyolar

ef186
02-12-2014, 02:24
Basitçe konuşmak gerekirse kardeşim istismar istismardır ...
Pm den yazış olduğu gibi deyalıca açık açık .

Biz bir aileyiz dedik ve bu forumu buralara taşıdık bu forumun üyeleri o sıralardan geçti yada o sıralarda senin gibi .
Bir öğrencinin sırtında yük olurken üzerine telefonlar karıştırıp bunu öğrenciye suç adledecek hocanın ipliği pazara nasıl çıkar tüm Türkiye görür ....

Berkan
02-12-2014, 07:34
en baştada yazdım gözünüz korkmasın (muhtemelen öyle yapmak istiyorlar ve becermişler) sabaha kadar cagırsın ifadeye tutanagı orda sınav esnasında tutacaktı veya bu gruba katılmak için onay vs gerekmiyor orda oldugumdan haberim yok desen ne diyebilirlerki.

yine tekrarlıyım böyle gaza gelmiş dangalak ego tatmini yapan ateşli hocalar yeni yetme gözetmenler asistanlar için ekrana kilit koyun zerre ugrasmazsınız.

srkn.ylc
02-12-2014, 07:50
Şimdi derste tel çalar hoca uyarır uyarmasa direk alır tamam eyvallah ama tel karıştırmak nedemek ya insanın özeli var anasını satım !

volkan23
02-12-2014, 19:05
Abi bu forum harbiden cok iyi ya. Yemın ederım artık Başıma en ufak şey birşeyi dahi buraya yazacam. Ocok Engin abiler var Allah hepsinden Razı olsun kardeşim gecmiş olsun

kunteper
03-12-2014, 06:24
Bizim arkadaslar da whatsapp grubu kuruyor 10-20 kisilik ama kopya icin :D

Arenimo
03-12-2014, 07:29
Sizde ters piskolji yapin derim , telefonu alinan arkadas sevgilimle ozel resimlerim vardi hepsine girip bakmislar ben resimleri kendi telefonuna atip konusmayi sildiginden supheleniyorum ve avukatimla gorusecegim desin e simdi hican dusunsun :D

Mehmet Opc
03-12-2014, 08:04
Valla arkadaslar abilerim yardimlariniz icin cok tesekkur ederim gercekten bu forum aile gibi herkes birbirinin derdini cozmek icin elinden geleni yapiyo bakalim haftaya ilk sorusturma var olanlari buraya yazarim ama aramizda hukukcu arkadaslar varsa onlarinda yardimini almak isterim naparim ederim diye cok tesekkur ederim yardim eden arkadaslarimiza