PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yeni araçlarda tampon-gövde rengi ton farkı?

Emre İlbi
21-12-2014, 20:55
tampon ile gövde rengi farkını, ilk olarak Jetta'larda fark ettim,

daha sonra başka araçlarda da görmeye başladım,

tam olarak sebebi nedir, bilen var mı?

SULTANOGLU
21-12-2014, 20:58
Bunun genellikle nedeni tamponlar ve aracın aynı hat üzerinde boyanmamasıdır. Farklı ortamlarda uygulama gördüklerinden ötürü bu tarz farklılıklar olur.

Oznsrl
21-12-2014, 21:05
tamponların plastik olmasından da kaynaklanıyor biraz

Ahmet Saraçoğlu
21-12-2014, 21:06
mk2 leonumda bariz fark vardı aynen

Zorbey
21-12-2014, 21:10
Boyacının söylediği, ne kadar düzgün hazırlarsan hazırla ufak bir fark olur. Bunun sebebi boyayı attığın zeminin yansıtıcılığı demişti

aslanneron
21-12-2014, 22:51
yazın stajımı tofaşa tampon yapan bir firmada yaptıydım.renk farkları çok sıkıntılı aslında sistem tamamen otomasyondu arada otomasyonda sıkıntı olunca elle devam ediliyordu ve böyle olunca fark oluyordu bu birinci sebebi. ikinci sebebi tanklarda boya hazırlanıyor ama bu boya hemen tutmuyor bunun tonu tutması için denemeler başlıyor tabi parçanın bantdan çıkması 2 saat alıyor deneme yanılmayla devam ediyor işin kalanı :D birde nadir boyanan renklerden sipariş gelince arabayla arasında 3-5 ton fark olanını gördüm direk ben bunun deili diye sırıtıyordu parça :D :D bunun önüne geçilmesi için parçanın arabayla aynı bantda boyanması lazım buda çok zor bir yöntem yada firma arabaya kullandığından göndermesi lazım bununlada uğraşılmıyor töleransların içindeyse devam ediliyor :D

çok uzun olmuş özür dilerim şimdiden

alihan_27
21-12-2014, 23:18
Plastikteki statik elektrikten kaynaklı bir durum.

Y.Emre
21-12-2014, 23:39
Direkt aynı boya hem tampona hem metal aksama atılsa bile fark oluyor diye biliyorum bende. Malzemelerin özellikleriyle ilgili bir durum.

muratyz
22-12-2014, 00:29
Yeni astrada da var bu durum.Tamponların plastik oluşuyla alakalı diye biliyorum

By CrAzY
22-12-2014, 01:24
Sac ile plastik arasında renk tonu her zaman olur sac rengi daha acık plastik daha koyu görünüm verir.Yıllardır böyle :)

Agah
22-12-2014, 02:47
astarsız boya mı bu ? niye zemin rengi çarpıtsın, bilmediğimden soruyorum ? benim fikrim farklı bantlarda boyanma sebebidir.

Sezgin
22-12-2014, 08:03
scirocco da aynı durumda. Tamponlar uyuyor ama benzin depo kapağı ve bagaj üstü spoiler arabaya göre çok daha koyu renkte. ( kırmızı için )

cKatmer
22-12-2014, 08:11
Plastik
Fiber
Saç
bunarın hepsi aynı anda boyansa bile aynı tonu yakalanamaz.

SULTANOGLU
22-12-2014, 08:12
yazın stajımı tofaşa tampon yapan bir firmada yaptıydım.renk farkları çok sıkıntılı aslında sistem tamamen otomasyondu arada otomasyonda sıkıntı olunca elle devam ediliyordu ve böyle olunca fark oluyordu bu birinci sebebi. ikinci sebebi tanklarda boya hazırlanıyor ama bu boya hemen tutmuyor bunun tonu tutması için denemeler başlıyor tabi parçanın bantdan çıkması 2 saat alıyor deneme yanılmayla devam ediyor işin kalanı :D birde nadir boyanan renklerden sipariş gelince arabayla arasında 3-5 ton fark olanını gördüm direk ben bunun deili diye sırıtıyordu parça :D :D bunun önüne geçilmesi için parçanın arabayla aynı bantda boyanması lazım buda çok zor bir yöntem yada firma arabaya kullandığından göndermesi lazım bununlada uğraşılmıyor töleransların içindeyse devam ediliyor :D

çok uzun olmuş özür dilerim şimdiden

Gayet güzel bir açıklama yapmışım. Olayın özeti budur.

Fabrika dışarda boyanıp gelen tamponun rengine bakar ve bu eğer kendi belerlediği töleranslar içindeyse aynen parçayı takar devam eder.

astarsız boya mı bu ? niye zemin rengi çarpıtsın, bilmediğimden soruyorum ? benim fikrim farklı bantlarda boyanma sebebidir.

Bütün parçalar tabikide astarlanır. Plastik ile metal parça arasında renk farkı olmayan arabalarıda sokakta gayet rahatlıkla görebilirsiniz. Mesela örnek AUDI.

Agah
22-12-2014, 10:53

Fabrika dışarda boyanıp gelen tamponun rengine bakar ve bu eğer kendi belerlediği töleranslar içindeyse aynen parçayı takar devam eder.

Bütün parçalar tabikide astarlanır. Plastik ile metal parça arasında renk farkı olmayan arabalarıda sokakta gayet rahatlıkla görebilirsiniz. Mesela örnek AUDI.

o zaman biz buna "kaliteden ödün vermek" diyebiliriz.

Emre Ekrem
22-12-2014, 10:57
Zemin ve materyalden kaynaklı bir durum sanıyorum.

Emre İlbi
22-12-2014, 12:02

Abi teşekkür ederim, gayet açıklayıcı oldu :)

Diğer yorum yapan herkesede teşekkür ederim :)

SULTANOGLU
22-12-2014, 14:15
Abi teşekkür ederim, gayet açıklayıcı oldu :)

Diğer yorum yapan herkesede teşekkür ederim :)

Ne demek, daha uzun uzun yazardımda boşuna kafa şişirmiyim şimdi :D

bu arada yazdıklarımda bir kaç imla hatası olabilir kusura bakmayın, telefondan yazıyorum bazı mesajları.

devil_berk22
22-12-2014, 14:41
metal ile plastik parçalar hiç bir zaman bir birini tutmaz zaten