PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Statik Elektrik Hakkında YARDIM!

MertSerhanÖ.
05-01-2015, 18:53
Herkese merhaba öncelikle.Başlıktanda anlaşılcağı üzere hemen hemen herkesin yaşadığı statik elektrik yani birine dokunduğumuzda veya metale falan değdiğimizde bi anlık elektrik çarpması.
Konuyu açma nedenime gelirsek,bu olay bende sıradan bir insanın yaşadığından çok daha fazla oluyor.Trafo gibi geziyorum ortalıkta.Dokunan insanların ve benim temas anında bildiğiniz canımız yanıyor.Hatta şöyle özetliyim,sağlam elektronik cihazlar bile 3 hafta dayanabiliyor.(Bi arkadaşımın telefonunu elime aldığımda sapa sağlam telefonu bile bozduğum var)Gerçekten çok can sıkıcı bi durum.Sebebi,ve çözümü nedir bunun.Toprağa basmak ama kış ayında zor.Statik elektrik bileklikleri varmış.Nerden temin edebilirim nerden bulurum.Makaraya alan olacaktır,kızmam darılmam fakat makaranın yanında ciddi bir çözüm istiyorum.

Tayfun.O
05-01-2015, 19:04
Senin içinde elektiriği enerjiyi başka türlü attırman lazım neyse bura yeri değil :D
Kauçuk tabanlı ayakkabı giy, çorapların,eldivenin,kazak vs vs aklına gelebilecek her türlü giysin yün olmasın, pamuk giyin

Dou
05-01-2015, 19:13
Senin içinde elektiriği enerjiyi başka türlü attırman lazım neyse bura yeri değil :D
Kauçuk tabanlı ayakkabı giy, çorapların,eldivenin,kazak vs vs aklına gelebilecek her türlü giysin yün olmasın, pamuk giyin

Eh o avatara bu cevap cuk olmus :D

Zorbey
05-01-2015, 19:18
Bende önceden oluyordu artık olmuyor. Ayakkabını değiştirmeyi dene. Giydiğin giysilerde buna etken. 1 hafta farklı şeyleri dene. Ateş etmeyide unutma :D :D

MertSerhanÖ.
05-01-2015, 19:18

Başka türlü attırıyorumda zarar verici olabiliyo :D neyse konumuza dönelim evet duymuştum bu yün olayını.Teşekkür ederim yardımın için deneyelim bakalım:)

MertSerhanÖ.
05-01-2015, 19:19
Bende önceden oluyordu artık olmuyor. Ayakkabını değiştirmeyi dene. Giydiğin giysilerde buna etken. 1 hafta farklı şeyleri dene. Ateş etmeyide unutma :D :D

Ahahahahh her daim.Konululara selam,ateşe devam :D Teşekkür ederim hocam saolasın:)

TigeR
05-01-2015, 19:20
Tövbe tövbe vebalı gibi artık millet telefonunu filan da vermez :D Geçmiş olsun kardeşim sanki daha önce benzer konu var gibi hatırlıyorum orda bayağı tartışmışlardı.Toprak da ne kadar kalmak gerekiyor uzun bir süre değilse bi toprak zeminde dolaş veya bu elektriği attıra attıra bitmez mi ki :soru::D

Boldenon
05-01-2015, 19:32
Kadam yün giyme :) fazla sürtünmeden olur bu statik elektrik. Şapkayı yün örmemi takıyon :D

MertSerhanÖ.
05-01-2015, 20:00
Tövbe tövbe vebalı gibi artık millet telefonunu filan da vermez :D Geçmiş olsun kardeşim sanki daha önce benzer konu var gibi hatırlıyorum orda bayağı tartışmışlardı.Toprak da ne kadar kalmak gerekiyor uzun bir süre değilse bi toprak zeminde dolaş veya bu elektriği attıra attıra bitmez mi ki :soru::D
Valla toprak güzel çözümde bu soğukta nası bulucam toprağı bilmiyorum:) Attırıyorum attırıyorum çıkmıyo çıkmıyo :D ahhah

Kadam yün giyme :) fazla sürtünmeden olur bu statik elektrik. Şapkayı yün örmemi takıyon :D
Abi herşeyi pamukluya çeviriyorum hemen :D

Sert@ç
05-01-2015, 20:28
Hazır konusu açılmışken bende sorayım
Macbook,iphone ve ipad şarjda iken kalorifere yaslanınca ya elimdeki alet yada kalorifer ufak ufak çarpıp duruyo ama telefon telefon tablet pc apple harici olunca çarpmıyor...
Baktım apple şarj aletleri sadece + ve - yani nötr topraklama hattı yok
Çözüm kaloriferi topraklamada onu nasıl yapabilirim kalorifere kablo bağlayıp prizdeki toprak hattına bağlasam çözülür mü ?
Basen telefon veya tablet ile uyuya kalıyorum ayağım kalorifere dokunuyo bi anda horon teperek kalkıyorum

levent
05-01-2015, 20:32
Yattığın yorgan, battaniye vs de de yün içerikli ise onları da değiştir. Yün olan herşeyden kurtul yani, atkı vs de dahil.

byspeedman
05-01-2015, 20:56
Toprakta yuru askeri usul

TigeR
05-01-2015, 20:58
Şapkayı yün örmemi takıyon :D

Attırıyorum attırıyorum çıkmıyo çıkmıyo :D ahhah

Yorumlar efsane :hahaha::hahaha::hahaha:

hkkcn
05-01-2015, 21:01
aynı sorun bendede var ya nereye dokunsam çarpıyorum electro gibi geziyorum ortalıkta bugün minibüs şöförünü bi çarptım adamın tepki direk ***** s... :D

mehmetRS
05-01-2015, 21:05
yemekleri vs cok tuzlu yiyorsanızda olur o.. biraz tuzu kesin, artı toprak gerçekten altın çözüm, onun dısında pc başında felan otururken şu elektronikcilerin kullandıgı topraklama bilezikleri iş görebilir.

MertSerhanÖ.
05-01-2015, 23:22
Hazır konusu açılmışken bende sorayım
Macbook,iphone ve ipad şarjda iken kalorifere yaslanınca ya elimdeki alet yada kalorifer ufak ufak çarpıp duruyo ama telefon telefon tablet pc apple harici olunca çarpmıyor...
Baktım apple şarj aletleri sadece + ve - yani nötr topraklama hattı yok
Çözüm kaloriferi topraklamada onu nasıl yapabilirim kalorifere kablo bağlayıp prizdeki toprak hattına bağlasam çözülür mü ?
Basen telefon veya tablet ile uyuya kalıyorum ayağım kalorifere dokunuyo bi anda horon teperek kalkıyorum
hocam senin durumda çok ilginçmiş ya:)

aynı sorun bendede var ya nereye dokunsam çarpıyorum electro gibi geziyorum ortalıkta bugün minibüs şöförünü bi çarptım adamın tepki direk ***** s... :D
sorma hocam valla böyle bişi yok xmen gibi hissediyorum kendimi.çatara çutara hep bi elektrikteyim :D

yemekleri vs cok tuzlu yiyorsanızda olur o.. biraz tuzu kesin, artı toprak gerçekten altın çözüm, onun dısında pc başında felan otururken şu elektronikcilerin kullandıgı topraklama bilezikleri iş görebilir.

peki o bilezikleri nerden bulabilirim?elektronikcilerde bulunurmu?

Runo
06-01-2015, 00:19
Aynı durum bende de var 1 aydır +9 dark vane gibi geziyorum ortalıkta :D tek çözüm toprak ama başka bir şey bulursanız takipteyim kanka geçmiş olsun :)

MertSerhanÖ.
06-01-2015, 00:28
Aynı durum bende de var 1 aydır +9 dark vane gibi geziyorum ortalıkta :D tek çözüm toprak ama başka bir şey bulursanız takipteyim kanka geçmiş olsun :)

kardeşim sanada çok geçmiş olsun napacaz bilmiyorum. :D

Burak K.
06-01-2015, 02:07
Bende de oluyo arada genellikle çok stresli olduğum zamanlarda. Geçen gün bi sıkıntı vardı yine,duvara dokundum kıvılcım çıktı nasıl oldu anlamadım ama. :D Arabadan inince ayağımla kapatıyorum kapıyı öyle olduğu zaman. :D

makif84
06-01-2015, 08:53
Zor bi durum arkadaşlarında dediği gibi yün giysilerden kurtulun çoarplar boxerlar dahil.Statik elektirik bileklikleri var ben cihazlarla uğraşırken takıyorum (bunları elektroink malzeme satan yerlerde bulunabilir veya iş güvenliği malzemesi satan yerlerde) kablosunun ucunu prizin topraklama kısmına vererek bir nebze olsa faydasını görürsünüz.

rapstar
06-01-2015, 10:05
Çok büyük sorunlar yaşamadım ama genelde önlem olsun diye cihazlarla uğraşırken tezgahtaki prizin toprağına dokunuyorum. Petekler ve borular eski demir tip ise statik elektriği boşaltmada yardımcı olur. Ara sıra elleri yıkamakta bi nebze statiğin atılmasına yardımcı olur.

okankrgz
06-01-2015, 11:02
bu durum giydiğiniz elbise, çorap ve ayakkabıdan kaynaklanıyor.. aynı durum benimde başıma geldi hatta iş yerinde birine evrak verirken resmen çarpılmıştı arkadaş :D
benim tespitim şu şekildeydi.. ne zaman bot giysem bu durum alenen ortaya çıkıyordu..
sana önerim bot olayını ortadan kaldır.. bot kullanıyorsan da ayağına tam oturmalı yani ayağın her adımda içinde gezmemeli ve naylon, yün karışımı giysilerden uzak dur..özellikle çoraplarına dikkat et.. bileklik falan hikaye :)
o çarpılmaları ben bilirim :D

Erdem K.
06-01-2015, 12:02
kumsalda çıplak ayak koşun biraz, sonra en yakındaki sauna hamam vb. yere, ve ilerleyen günlerde çok fazla yünlü kıyafetlerden ve stresten, uygunsuz ayakkabıdan kaçının derim ...

sanctuary35
06-01-2015, 22:24
iletken tabanlı ayakkabı al ben benzin istasyonlarında personele onlardan giydiriyorum :D

MertSerhanÖ.
06-01-2015, 22:39
Şimdi genel olarak tek çözüm şu yün naylon olayından kurtulmam.Hiçte anlamam hangisi naylon hangisi pamuk yün :) en kısa zamanda elektronik malzeme satan bir yere gdip şu bileziklerden de temin edeyim.Birde bugün bakır'a dokun dediler.Evde bir çok bakır eski eşya olacak.Onları gün yüzüne çıkarıp bi deneyelim bakalım.