PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evde muzik kaydetmek/ oynamak icin amator ses karti tavsiyesi

Ranthor
06-01-2015, 13:49
Arkadaşlar ben askerde parmak tendonu kopardıktan sonra hiç gitar çalmadım,

şimdi yeni yeni tekrar çalmaya çalışıyorum. Çok iyi de çalamayacağım açık artık.
Müzik üretmeyi severim ( kesinlikle elektronik müzik değil ), eskiden cakewalk programı kullanırdım, bir de creative audigy ses kartım vardı.

Cakewalk da Kabaca davul yazdıktan sonra üstüne bass çalıyordum. Ufak bir marshall amfim de var fakat mikrofonla filan uğraşamıyordum, direk ses kartına giriyordum.

Gene aynı sistemi kullanmak istiyorum, gitar normal ses kartlarının line-inlerine uygun bir enstruman değil, benim bass da active zaten.

Bana aynı şekilde gitarları (elektro gitar da var) bağlayabileceğim bir ses kartı lazım, 24bit ses kaydedebilse iyi olur, cubase beni aşar, reaper yada cakewalk da amatör kanal kayıt yapacağım.
Sesin üzerinde sanal ses prosessorler(amfi pedal vb) oynacağım. Latency bir sorun...

M-Audionun kartları var, rolandın var, hangisini alacağımı bilemedim, bütçe olabildiğince düşük.
Artık ses kartları internal değil usb li olmuş zaten..

Kullanan tavsiyesi olan var mı

Ranthor
06-01-2015, 21:43
sanirim pek kayit yapan yok..

Boikot
06-01-2015, 22:00
Ben Laptopun onboard ses kartıyla Overload diye bir program denemiştim, çok başarılı sonuçlar vermişti. Yalnız ses kartı driverı için ufak bir trick vardı yapılması gereken, onu tam hatırlamıyorum. Biraz araştırayım tekrar yazarım.

Bu arada ilgili program;

http://www.overloud.com/products/th2.php

Boikot
06-01-2015, 22:02
Aklıma geldi, ASIO4ALL diye bir zıkkım vardı onu yüklüyorduk. Programın ayarlarından da ses kartı olarak ASIO'yu seçiyorduk.

ASIO4ALL - Universal ASIO Driver (http://www.asio4all.com/)

LnchCntrl
06-01-2015, 22:05
Lise zamanımda ben derinlemesine dalmıştım ama epey unutmuşum okuyunca farkettim.

Eğer kaydedip dijital ortama aktarmak istiyorsan ses kartı yerine usb pre amp al. ses kartı için birde mixer lazım olacak çünkü.

m-audıo nun giriş seviye pre ampleri iş görüyor. Jack ile giriş yapar kaydedersin :)

Program içinse cubase ve pro logic çok iyiler. Kendi vst pluginleri yeterince iyi. Gerisi sana kalmış.

Gerçekten öğrendiğim bildiğim çok şey aklımdam uçmuş gitmiş. Bu kadar hatırlayabildim. :)

Oznsrl
06-01-2015, 22:13
m audio fast track yada m audio fast track pro yanlış anlamadıysam işinizi görür eskiden odamı stüdyoya çevirmiştim kullanıyodum o zamanlar 300 tl ydi fiyarına göre performansı mükemmeldi behringer mixer vardı söküp satmıştım gerek kalmıyodu :D

http://i.hizliresim.com/qmbXpW.jpg (http://hizliresim.com/qmbXpW)

http://i.hizliresim.com/99QBAQ.jpg (http://hizliresim.com/99QBAQ)

merttepe
06-01-2015, 22:19
Konuya kaynak yapsam;
Launchpad almak istiyorum. amacım elektronik müzik yapmak kendimce.
Hangi software, hangi hardwareler kullanmalıyım?

Ranthor
06-01-2015, 22:46
M-audio ya gitar baglaniyor mu? mixerle isim yok, sirayla kaydedicem zaten, tek kisiyim.

Oznsrl
06-01-2015, 22:54
M-audio ya gitar baglaniyor mu? mixerle isim yok, sirayla kaydedicem zaten, tek kisiyim.

hıhı bağlanıyor abi 2 kanal var biri preampli, mikrofon için diğer kanalda gitar için

http://www.pennamuzik.com/images/urunler/resim-1318.jpg

fotoda gözüküyor mesela

ozans
06-01-2015, 22:57
Fast track'lerde de Hi-Z denilen giriş var. XLR giriş jack'ının ortasına TRS/TS (gitar jack'ı ) saplayabiliyorsun, hi-z olduğundan da gitara göre nispeten uygun bir empedans'ı var. Sadece gitar/bass kaydediceksen para vermeye değmeyebilir. Line 6 POD XT veya daha yenileri USB'den ses kartı fonksyonu da görebiliyor, giriş empedans'ı da zaten gitar aleti olduğundan tam uyumlu. 3-5 tane farklı ses kartı var evde, ucuzdan pahalıya, yine de POD ile gitar kaydettiğim oldu arada :)

ozans
06-01-2015, 23:01
Konuya kaynak yapsam;
Launchpad almak istiyorum. amacım elektronik müzik yapmak kendimce.
Hangi software, hangi hardwareler kullanmalıyım?

Launchpad ile Ableton Live güzel bir ikili olur. Bunlar dışında ortalama bir bilgisayardan başka birşeye ihtiyacın yok temel olarak. Windows kullanıyorsan ASIO4ALL adlı driver'ı kullanman gerek, yoksa gecikme yaşarsın standart ses kartlarıyla, MAc kullanıyorsan zaten kendiliğinden düşük gecikmeli Core Audio.

Ranthor
06-01-2015, 23:18
Line 6 POD XT nedir?

sadece empedans mi ayarliyorum
amerikadan m audio m-track II bakiyordum bende..
belki de hic gerek olmayacak

kurtbil
06-01-2015, 23:29
Bütçeye uygun ses kartı ikinci elde M-audio fast track oluyor genelde. Biraz daha üste çıkım dersen Presonus ya da Focusrite alabilirsin. İster gitar bağla ister bass fark etmez. Program olarak windows kullanıcısı isen Cubase kurabilirsin. Yanında genelde güzel plug-in lerde oluyor. Bass için çok fazla ihtiyaç duymazsın ama gitar için kuru kuru sound almak istemezsin. Amplitube güzel bir program plugin konusunda. Bu arada harici ses kartı olduğu için ayrıca monitor de almak gerekiyor çalım esnasında ve sonrasında rahat rahat dinlebilmek için. Ama güzel bir kulaklık da alırsan işini görür. Sennheiser'ın ya da Akg nin güzel referans kulaklıkları var. Bunlardan birini seçebilirsin. Hem ev içinde ses etmezsin hem de metronomla kayıt yaparken kulaklık en rahatı oluyor. Yazılım olarak Pro Tools da kullanabilirsin ama amatörce ilgilencem diyorsan hiç boşuna cracklisini bulmakla uğraşma zaten boşuna makinanı da kastırırsın. Orjinal olmadıkça mutlak sorun çıkarabiliyor Pro Tools.

ozans
06-01-2015, 23:52
Line 6 POD XT nedir?

sadece empedans mi ayarliyorum
amerikadan m audio m-track II bakiyordum bende..
belki de hic gerek olmayacak

POD XT amfi simulatörü, gitar prosesörü gibi birşey. Bilumum efektleri barındıran bir alet. İstersen kayıt esnasında kullan, USB'den ses kartı gibi gözüksün, istersen bir yerde çalarken götür yanında, reverb delay, amfi simulasyonunu kullan. 250-350 lira arası ikinci elleri.

Ranthor
07-01-2015, 10:58
m-audio mu daha iyidir pod mu diye sorsam? cok isime yarayacak ise ikisini de alabilirim.

Bu arada macintosh da var windows da var linux da var elimde, ucuz diye reaper denen program iyi dediler bana. Cakewalk a bakiyorum simdi, amator versionu 50 TL, mixlemek icin yeterli ama amfi sadece 1 tane var galiba

Amfi simulasyonu olsa super olur icinde, gitar calip sonra overdrive vermek filan cok hosuma gidiyor. Evde bir yerlerde bir distortion pedali da olacak ama kim bilir nerede.

ozans
11-01-2015, 22:55
Başka yerde gitar pedalı kullanmaya ihtiyacın yoksa m-audio'yu al, ileride mikrofon vs kullanırsan da işe yarar. POD gibi birşeyi dışarıda çalıyorsan alabilirsin, bir taşla iki kuş misali.

Reaper'da ok, programı bedava kullanabiliyorsun. Amfi simulasyonu için de harici plug-in lere yönlenebilirsin, Native Instruments Guitar Rig, Amplitube vs. gibi.

Ranthor
24-04-2015, 10:20
evet sonunda basladim evde kafama gore muzik yapmaya,

ilgilenenler icin yaziyorum. Normal onboard ses karti ile empedans ve latency sorunu yasadim. Dip gurultusu ise korkunctu...

M audio fast track ses karti aldim arkadastan, bass icin de sansamp di box aldim. Davullari EzDrummer ile yapiyorum, en buyuk sıkıntım davul yazmaktı, icinde hazir davul samplelar var. Ayrica cok basit sekilde degistirebiliyorsun.

Gitar amfisi similasyonu icin Amplitube kullaniyorum, cok fazla ayrintisi var, 100 modelden belki 5'i is yapar. Cok minciklamak gerekiyor.

Daw tabi ana kanal kayit programi icin Reaper kullaniyorum. Trial bedava ve tam surum 60 dolar, parasini hakediyor. Garageband dan sonra daha karmasik geldi ama ne kadar ekmek o kadar kofte.

Ilk sarkilarim hazir bile:)

-Sevgililer gununde bana playstation 4 al

- Daha cok sevseydim, soylerdim

cok egleniyorum