PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "R3" RX-8 Wankel Motor Hakkında bir sorun.

Karakuş
06-01-2015, 17:10
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Yakın bir arkadaşımın başına gelen bir kaç sorun hakkında sizlere danışma ve fikir alma gereği duydum.

Olaylar 6-7 ay önce, yetkili serviste debriyaj baskı-balatası değiştirilmesi ile başladı. Bu işlemden kısa bir süre sonra 3. ve 4. Vitese zor geçme hatta vites değiştirememe sıkıntısı oldu. Araba normalden kötü yürüyor ve 3500 d/d sonra titreme yapıyordu. Aracın yürümesini engelleyen bir şey var gibiydi.

Araç bu şikayet ile tekrar servise girdi. Servis şanzımandan kaynaklı bir sorun var diyerek, söktü. Tam bilmediğim bir kaç işlem yapıldıktan sonra toplayıp denediler, aynı sorunlar halen vardı. Bunun üzerine belki krank'ta sorun vardır denildi ve ölçüm yapıldı. Krank'ta bir sapma olduğu belirlendi. Tabi bu süreçte araba 1-2 ay serviste kaldı, servis sorunu uzun süre bulamadı vs vs.

Krankta sapma belirlenince Servis bize Rektefiye ya da sorunlu parça değişimi yapamayacağını, komple sandık motor getirtilmesi gerektiğini söyledi ve bunun yaklaşık 30.000 TL'ye mal olacağını belirtti!! Motorun ise bu olaylardan önce kompresyon test sonuçları sıfır motor verilerine yakındı, yani bir sorun yoktu! Ayrıca Biz hadi olsun olsun 10-15.000 lira beklerken bu tabloyla karşılaşınca aracı servisten çıkarttık. Araç şu an yürüyor ama sorunlarımız halen çözülemedi.

Benim sizlere sormak istediğim 2 şey var. Birincisi bu anlatmaya çalıştığım sorunlar sadece krank kaynaklı mıdır, yoksa başka bir parçada da sorun olabilir mi? Sizce nasıl çözebiliriz? Üstadların bilgisine ihtiyacımız var.

İkinci olarak sormak istediğim husus ise; bu motoru kim toplar diye kabaca bir araştırma yaptığımızda "Bursa'dan Wankel Racing-Orhan ustanın" ismi karşımıza çıktı. Usta Hakkında bilgisi olan arkadaşlardan pm ya da yorum yoluyla bilgi alırsak çok iyi olur çünkü biz başka rotary ustası bulamadık. Güvenilir ve bilgili bir usta mıdır?? Ayrıca rotary yapan başka ustalarda varsa söylerseniz sevinirim :icon_tup:

Umarım derdimi anlatabilmişimdir, Biraz uzun oldu ancak şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürü borç bilirim.

oğuz
06-01-2015, 17:15
bence krankta da bir problem yoktur servis uydurmuş olabilir..

Karakuş
06-01-2015, 17:20
bence krankta da bir problem yoktur servis uydurmuş olabilir..

Servis zaten 323'lerin vs devrinde kalmış gibi, hiç itimadımız kalmadı. Ama bizimde aklımıza başka bir sorun gelmiyor krank'tan başka.

Burak SARIKAYA
06-01-2015, 17:34
Aynı sorunun bir benzerini japonyada yarışta (sizle sanırım ortak bir arkadaşımız oluyor) gökhan beyle başımıza geldi.Gerekli iletişim bilgilerini pm le yolladım sorunun hallolması dileğimle selamlar.

Yiğit G.
06-01-2015, 17:34
sandık motor + işçiliğe 30.000 istedilerse sizi baya öpmeye calısmıslar.En son 12.000 civarına geliyordu max.

Otto_Skorzeny
06-01-2015, 17:43
o servisi arayın tekrar ağzınıza geleni söyleyin baya rahatlarsınız

Karakuş
06-01-2015, 18:11
@Yiğit G. ; size katılıyorum, bizi genç ve heyecanlı gören herkes bir şekilde geçirmek istiyor, para kolay kazanılıyor sanıyorlar sanırım. Sonra otomobilcilik gelişmez tabi ki. 14k lira civarı beklerken ortaya çıkan fatura şok etti bizi. Hayırlısı artık.

@otto_skorzeny; servisten baya rahatladık zaten açıkcası:)

@Burak Sarıkaya; teşekkür ederim ilginize Burak Bey:)

AşkınS.
06-01-2015, 19:01
Olay baskı balatadan sonra baslamissa krankla alakasi olacagini sanmiyorum ki araci deneyen servis teknikeri yolda kimbilir neler yapti..buda aşikar.dislilere baktilar mi neler degisti sanzimanda bunlari da öğrenin.. mutlaka bi yerde bi eksik var.

Nameless34
06-01-2015, 20:08
Öncelikle geçmiş olsun, bunları yapan ve söyleyen servisi merak ettim lütfen paylaşın kimse gitmesin oraya başına iş almasın dayaklık heriflermiş. Sorunun kranktan olacağını zannetmiyorum şanzıman ile ilgili bir sorununuz var belliki, eğer istanbulda ya da yakında iseniz Maslak Mazda-Evo ya götürün direk aracınızı,götüremeyecek durumda iseniz dahi onlara danışın ilk iş motor masrafı 12 bin tl normalde ki dediğiniz gibi ise ve yağsız kalma vs gibi ekstra bi durum olmadıysa motorunuzda bir sorun olamaz. diğer sorularınız için rotary forumumuz var RE78.NET Rotary Engine Mazda Rx-7 & Rx-8 Forum (http://www.re78.net) belki başına gelen bilen olabilir.

levent
06-01-2015, 20:10
Dişli, yağ, balata, volan dörtlüsünden birisi bence sorununuz.

veliazak
06-01-2015, 20:19
Mazda'nın piri Adem Usta'ya danışmanızı tavsiye ederim... Bir şeyler biliyorsa yardımcı olur bu konuda, bilmiyorsa da yönlendireceği bir yerler vardır diye tahmin ediyorum...

Mazda Ekinci Adem Usta Mehmet Akif Cad. Yüksel Sok. No:3/Merter-Güngören-İstanbul 0212 568 69 45

Mazda Garaj'dan tavsiye ettiler derseniz daha da iyi olur... ;)

Karakuş
06-01-2015, 20:54
Tekrar merhabalar, mobilden girdiğim için alıntı yapamıyorum kusura bakmayın lütfen.

Öncelikle atladığım şeyler olmuş, onlarıda yazıyım. Araç Servise ilk girdiğinde şanzıman indirilip, kontrol edildikten sonra aynı şekilde tekrar takılmış. Herhangi bir parça degişimi yok, kovan dahi açılmamış. Sorun devam edince 3'kez daha sökülüp, takıldı. Ondan sonra 'volan' değiştirilmiş, baskı balata kontrol edilmiş. En son işte ihale krank'a kaldı. Yamukluk olabilir, ama bu durup dururken nasıl olabiliyor? Neden olur bu dediğimiz zaman bir cevap alamadık.

Levent bey; volan-balata değişti, ancak geri kalandan kaynaklanıyor olabilir.

@aşkıns. ; şanzıman hiç kurcalanmadı, indi çıktı ama açılıp bakılmadı hiç. Haklı olabilirsiniz, içerde bir şey ters gidiyor olabilir.

Nameless34; İzmir-Yeni Mazda servisin ismi. Yetkili bayii, sözde.

Veliazak; abi teşekkür ederim yarın arayacağız ustayı.

Ayrıca bu araç tamamen servis bakımlı olduğundan japonya'ya da mail atıldı garanti için. Ancak olumsuz cevap aldık maalesef. Demek ki garanti biraz hikaye oluyor.

MTZ
06-01-2015, 20:56
30.000 TL cok astronomik bi rakam olmus, zaten kendiniz motoru tekrar toplamaya kalksaniz cok daha ucuza gelir, ancak benimde hatirladigim en son sandik motor fiyati iscilik dahil 13.000 TL idi bu soyledigim de Yetkili Servis fiyati idi. Belki seal larda bir problem olmustur oda vibrasyon yapabilir. Bu konuda cok deneyimli bir arkadasim var. Soyleyecegim konuya bir goz atsin.

MTZ
06-01-2015, 21:00
Birde bu olaydan sonra hic kompresyon aldinizmi, Krakta sapma varsa dendigi gibi mutlaka kompresyonu etkilemesi lazim

Mehmet Gazihan
06-01-2015, 21:01
bu motorlarda krank eğme eğilimi var. hatta kırabiliyor bile. bu mümkün. ama bunun bi tespiti var, dayar komparatörü krankın ağzına gösterir size yalpayı.. eğri olabilir tarzı söylemler yakışmamış servise.

Karakuş
06-01-2015, 21:17
Öyle bir şey geldi ki başımıza bizde anlayamadık tam ne olduğunu.

@MTZ tesekkur ediyorum ilginize. Kompresyon alınmadı bir daha. Ama bu olay olmadan çok az zaman önce değerler çok iyi ve birbirine yakın. Servis 14.000 Tl olan motorlar, makyajsız yani ilk tip motorlar diyor. R3'ler 28.xxx tl imiş.

Mehmet Gazihan; abi bizim anlamadığımız şey; madem kronik bir sorun bu, servis direk oraya yoğunlaşmalıydı. 40-50gün araba yattı serviste. Ne diye volan vs değiştirildi? Ayrıca kronikse dediğin gibi garantiye neden girmiyor? Hiç anlayamadım zaten bu garanti işini:) verdiğin bilgiler için tesekkur ederim abi.

Anlaşılan o ki; bizim iyi bir ustaya ihtiyacımız var. Soruna nokta tespiti şart.

Nameless34
06-01-2015, 21:33
Baya sallamışlar küfür ettirdiler oturduğum yerde bilmiyorsan susacaksın ama nerde bizim çok bilmiş ustalarda. daha 2 ya da 3 ay önce yeni kasa motor değişimi yapan arkadaşımız oldu baskı balata ateşleme akü vs bir sürü ekstra ile 20 bin tl ye servisten çıkardım eski ile yeni kasanın arasında 1000- 1500 tl gibi bi fark olması lazım. Bu arada 2 hafta önce eski kasa motor değişimi de 8500 tl ye yapıldı yine bir arkadaşımızın mazda indirimine denk gelmiş.

Size tavsiyem yarın Mazda Evoyu arayıp İsmail usta(Bir kişi daha vardı adını hatırlayamadım) ile görüşün konuyu ve bu İzmir servisinin söylediklerini de aktarın, telefonda da elinden geldiğince yardımcı olacaktır size.

numarası = 0212 286 66 68

levent
06-01-2015, 21:54
bence işte volan, debriyaj değişimi sırasında bir montaj hatası söz konusu. veya bu hataya bağlı oluşan bir sorun, o da direk kranka gider.

Karakuş
06-01-2015, 21:54
Nameless34; abi ilgine teşekkür ederim.

Orada İlk defa servise de girmedi araba, daha önce de rutin bakım yaptırdık. Demek ki genç diye ittirmeye çalıştılar, ne yazık ticaret ahlakı kalmamış bu esnaflarda. Yarın arayıp bir de MazdaEvo ile görüşelim, tekrar teşekkür ederim.

Karakuş
06-01-2015, 21:58
bence işte volan, debriyaj değişimi sırasında bir montaj hatası söz konusu. veya bu hataya bağlı oluşan bir sorun, o da direk kranka gider.

Ben en çok ondan şüpheleniyorum ama bu iddiayı kanıtlayamayız diye de çok düşünü, moralimi bozmak istemiyorum. Kim bilir neyi eksik yaptılar...

levent
06-01-2015, 22:01
Yanlış torklanması en olası sebep bence volanın..

Anıl E.
06-01-2015, 22:19
Yetkili servis böyle mi olur Allah aşkına . İnsanlar güvenmeyip dışarıda sanayi ustasına götürmek yerine servise bile emanet edesi gelmiyor hele hele bu tarz spor araçları . Çoğu zaten bilgisiz,eski kafa tofaş fabrikasından gelme ustalar . 30.000 motor nedir arkadaş ? Şanzımanı sök geri topla olmadı başka işlem yap , elin arabası oyuncak nasıl olsa o araba milletin işine gücüne yaramıyor sizin zamanınız önemli onun ki önemsiz .

RX-8 i ben de çok seviyorum gerçekten motor konusu beni de ciddi korkutuyor cesaret etmedim edemiyorum .

Karakuş
06-01-2015, 22:37
@Levent; yanlış torklama hatta hiç sıkmama bile olabilir, ***** Türkiye burası:)

@Anıl E. ; Daha öncede evo9 şanzımanına 27.000 Tl demişti bir yetkili servis:) akıl işi değil gerçekten. Maalesef Türkiye'ye giren premium sayılmayan(!) bu tip spor araçları ustalar deneme-yanılma yöntemi ile ögreniyor. Sanırım Distribütör firmalar merkezde olmayan çalışanların çoğunu eğitime yollamıyor, ya da çok satılan araçlar hakkında eğitim alınıyor. Nissan için; micra-qashqai; Mazda içinse 3-6 serileri vs önemli Türkiye'de. Maalesef eleştirilecek çok şey var ama çözüm yok.

Rx-8 gerçekten çok keyifli ve safkan bir otomobil ama yakıtı ve bu tip sorunları maalesef "Türkiye' şartlarına" pek uymuyor.

karsiyakaliozi
07-01-2015, 07:16
Hala izmirdeyseniz başka alternatifler konusunda yardımcı olabilirim en azından fikir alırsınız bende yeniye gidiyorum ama büyük ölçekli iş yaptırmam orda dediğiniz gibi güven vermiyorlar değişik işletme anlayışı var biraz .

N0M4dh
08-01-2015, 15:30
bir RX8 sahibi olarak, Orhan usta Türkiye'de bu işin en iyisi fakat sıra var mı açıp sormak lazım, gözü kapalı teslim edilecek yer.

Ayrıca şöyle bir detay var bu servisler veya başkası tanı koyamadığı her şeye "sandık motor" diyor bu yüzden bir ustaya gözükmesi lazım kanısındayım.

HKN737
27-01-2015, 01:07
Selamlar, sorun yanlış ayarlanmış debriyajdan olabilir. Maslaktaki servisin adı ne bilmiyorum ama orda adem usta olması gerek yanlış hatırlamıyorsam. Bayaa bilgili rx8le ilgili oraya götürüp baktırmanızı tavsiye ederim, geçmiş olsun :(

Bu arada hala RX8'in motorundan korkuyorum diyenler var hatta bayaa çok var. Spor araba kullanma kurallarını uyguladığınız sürece(arac ısınmadan gazlamamak vs vs gibi) oldukça problemsiz bir araçtır RX8. Yapısı geregi rotary yag kullanır ve arada kaputu kaldırıp yag cubunu cekmek gerekir. Bunun gibi basit bakımları yaptınız zaman basınız agrımaz. Yurt dısında 320bin km ve fazlasını yapan orneklerı var. Recaro koltukları, bose ses sitemi, hafif forged 19 bbs jantları, bilstein suspansıyonları vs gibi bir cok özel donanımı vardır R3'lerin. iç ve dış tasarımı, motoru, sanzımanı, direksiyonu gercekten bambaska. Kullanması bu kadar zevkli araç gerçekten az... Ülkemizde yapılan 10binde 20binde motoru patlıyor 100bin goremeden motor ıster gibi bos geyikler yüzünden adı çıkmış, hak ettiği değeri bulamamış bir araçtır... gercekten cok komik... Biraz bencilce fakat bazen diyorumki iyiki gereken değer verilmemişde piyasada az var ve oldukca özel hissettiriyor. Bir RX8 sahibi olarak cok ama cok memnunum ve satmayıda hic dusunmuyorum.