PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan Gelen Supercharger Sesi

rx-7
27-01-2015, 21:39
Arkadaşlar aracın (mazda 3) motorundan 1-2 yıldır çok nadiren çıtır çutur elektrik çarpması gibi sesler geliyordu ve kendiliğinden geçiyordu.Fakat geçenlerde akü bitti aracı vurdurdum 1-2 gün sonra bu seslerle başlayan ve ardından tam anlamıyla supercharger sesi diyebileceğim gazladıkça artan bir mekanik ses var.Yaklaşık 2 aydır,sanırım havaların ısınması ile, azalmasına rağmen bu ses geçmedi.Yetkili serviste bir ustaya gösterdim direk v kayışının gergi rulmanı dedi,1000 lira tutar filan dedi ama sanki "senin kayışa 1000 lira sıkışmış" muhabbeti gibi geldi bana.Bir de size sorayım dedim.Bu sesin ne olduğunu bilen var mı? Ve söylenen parça için bu miktar gerçekçi mi?

MeRtCaN
27-01-2015, 22:17
usta zaten soylemıs aracına bakıp
v kayısın ve gergı bılyan bozulmus

rx-7
28-01-2015, 01:06
usta zaten soylemıs aracına bakıp
v kayısın ve gergı bılyan bozulmus

Tamam usta söyledi de servislerin böyle durumlardaki tavırlarını bilmiyormusun? Bilyanın değişeceği yerde tüm mekanizmayı değiştirmek isterler. O yüzden soruyorum yaşayan varsa yol yordam anlatsın diye. En basitinden 1000 lira çok değil mi sence?

Seven7
28-01-2015, 01:22
Benim aracımda da bu tarz bir problem vardı fakat sadece birinci viteste yapıyordu.
Şanzuman priz direkti sanırım arızası. Aklınıza yatmadıysa başka bir ustaya da gösterin.

izo
28-01-2015, 03:34
U.S icin bile 100 lira fazla, gecen hafta g35'de benzer parcalari degistirdim 600 lira tuttu.

gökberk
28-01-2015, 03:48
Sorun dediği gibidir belki ama çözümü 1000 lira değil..

yavuz364
28-01-2015, 07:03
Aynı problem bende de yarım metre kadar suya girdikten sonra başladı 2-3 aydır öyle kullanıyordum.. geçen hafta kontrol edelim dedik ve klimanın rulmanı çıktı..

1000 tl çok abartı yaa. en fazla 300-400tl lik birşey..

Osman Bahadır
28-01-2015, 07:50
V kayış gergisinden yapar. Başka şeylerden de yapar, alternatör gibi, ki senin durumunla daha alakalı. Ama ustan V kayış gergisi demiş, doğru kabul ediyoruz.

1000TL V kayış gergisini sökmüşken komple trigeri de değiştirelim fiyatı. Tek başına V kayış gergisi o paralara değil. V kayış gergisi tek başına olsun da 100TL olur. 20 de kayış olur. 50TL de işçiliğe alınır en fazla. KM'si gelmişse ustan veya servisin trigeri de değiştirmek istiyordur.

burakgunay
28-01-2015, 08:53
Belki çok basit bir ihtimal ama arkadaşımın fiestasının hava ile ilgili hortumlarından biri yırtıktı, gaza dokundukça ıslık çalıyodu supercharger gibi.

kelalper
28-01-2015, 09:30
1000 lira ne yaw. Yakalamışken geçiriim demiş bence. Trigerle bile o kadar tutmayabilir.

huseyinturk
28-01-2015, 10:10
Hani 1000 lirayı verirsin arabayı teslim alırsın aynı ses gelmeye devam eder ya :) Sonra gergi rulmanınında v kayışınında zaten zamanı gelmişti derler. İnşallah sonu öyle bitmez bu arızanın

ef186
28-01-2015, 11:14
Ustandan tam neler degisicek ogrenirsen daha mantikli fikir uretilebilir . Yasadigin olaya bakilirsa bence alternatorunde bi gozden gececek gibi.

rx-7
28-01-2015, 11:24
Benim aracımda da bu tarz bir problem vardı fakat sadece birinci viteste yapıyordu.
Şanzuman priz direkti sanırım arızası. Aklınıza yatmadıysa başka bir ustaya da gösterin.

İnternette bunu araştırdım söylenenlere göre bu ses debriyaja basınca geçiyormuş.Bende sürekli geliyor bu ses.

Aynı problem bende de yarım metre kadar suya girdikten sonra başladı 2-3 aydır öyle kullanıyordum.. geçen hafta kontrol edelim dedik ve klimanın rulmanı çıktı..

1000 tl çok abartı yaa. en fazla 300-400tl lik birşey..

Bende de yağmurlu günlerde bu ses bazen gelip gidiyordu.Kafaya takmıyordum.Fakat şuan sürekli olarak geliyor.

V kayış gergisinden yapar. Başka şeylerden de yapar, alternatör gibi, ki senin durumunla daha alakalı. Ama ustan V kayış gergisi demiş, doğru kabul ediyoruz.

1000TL V kayış gergisini sökmüşken komple trigeri de değiştirelim fiyatı. Tek başına V kayış gergisi o paralara değil. V kayış gergisi tek başına olsun da 100TL olur. 20 de kayış olur. 50TL de işçiliğe alınır en fazla. KM'si gelmişse ustan veya servisin trigeri de değiştirmek istiyordur.

Ustaya gitmeden önce benim de aklıma ilk gelen şey alternatördü.Hem çıkan çıtıt çutur elektrik sesine benzer sesten ötürü hemde o tarz bir "supercharger sesini" en iyi o mekanizma verir gibi düşünüyordum.Ama usta kayış rulman vs dedi.Araç 160k km de fakat 100 binde v kayışı ve gergi bilyası bakım amacıyla değişmişti.Tamam ben aracı biraz hırçın kullanıyorum fakat 100k km de çıkmayan sorunun parça değiştikten sonra 60k km de çıkması ilginç oldu.Ben acaba sorun akü bittiğinde aracı vurdurmamla mı ilgili diyorum.O tür parçalar zorlanıyormu acaba bu esnada?

Belki çok basit bir ihtimal ama arkadaşımın fiestasının hava ile ilgili hortumlarından biri yırtıktı, gaza dokundukça ıslık çalıyodu supercharger gibi.

Yok hocam bu hava sesi gibi değil mekanik bir ses daha çok.

Hani 1000 lirayı verirsin arabayı teslim alırsın aynı ses gelmeye devam eder ya :) Sonra gergi rulmanınında v kayışınında zaten zamanı gelmişti derler. İnşallah sonu öyle bitmez bu arızanın

Tamda bu yüzden ben detaylı bilgi sahibi olup sonra servise gitmek istiyorum.Adamlar kafalarına göre şu bu değişecek demesinler ben deyim onlara şu bu değişecek diye.Yoksa ucu bucağı yok.Bi bakmışsın sandık motor takmışlar:)